Terneuzen in grote lijnen eens met herindelingsplan van Ged. Staten HOFNAR 16. Eén gemeente verdient voorkeur in kanaalzone Zeeland zit aan de rand van zijn bouwcapaciteit Goes mag zwembad eindelijk zijn aanbesteden Zeeuwse fruitfee 1963 komt uit Oudelande DE BIL Foto Verschoore Senoritas Special Inbraak op veerboot te Terneuzen PREADVIES VAN B. EN W. AAN DE RAAD Indien G.S. dit wensenéén grote gemeente in Z.-Vlaamse kanaalzone Westelijk Zeeuwse ALMANAK Halve eeuw Kanaalgemeente ARGUMENT G.S. VOOR TWEE GEMEENTEN „MERKWAARDIG" Sociaal leven NIEUWBOUW „KINDERZORG" MIDDELBURG AANBESTEED Een moderne camera of projector kopen HET WEER IN EUROPA Verhuizen Stichting Ned. Economisch Instituut Tewaterlating bij Kon. Mij. De Schelde Rijksgoedkeuring op komst Keus gevallen op Kitty Claeys (21) Marleen de Jongh en Nelleke Koster tot hofdame benoemd Tijdens debat over brandweerophef f in g brak brand uit VERWAC 8 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 JULI 1963 Ook de gemeente Terneuzen heeft zich uitvoerig laten voorlichten over de dóór Gedeputeerde Staten van Zeeland voorgestelde gemeentelijke herindeling van Zeeuwscli-Vlaanderen. Terneuzen heeft daartoe con tact gezocht mét en bijstand gevraagd van het Nederlands Econo misch Instituut te Rotterdam, dat onder leiding van prof. dr. L. H. Klaassen een rapport heeft uitgebracht over de economische ontwik kelingsmogelijkheden van Terneuzen. De planologische aspecten van het herindelingsplan heeft men laten onderzoeken door het architec tenbureau Gouwetor en Mulder, eveneens te Rotterdam. Uit beide uitgebreide adviezen heeft het gemeentebestuur van Terneuzen een standpunt geformuleerd, dat als preadvies de raad die op maandag 22 juli a.s. in openbare vergadering bijeenkomt ter goedkeuring wordt aangeboden. Samenvattend wordt daarin gesteld dat in grote lijnen kan worden ingestemd met het plan van Gedeputeerde Staten. „Maar", zo wordt er aan toegevoegd, „nu de gemeente Hoek toch baar zelfstandigheid moet prijsgeven, achten wij het gewenst het ge hele grondgebied van die gemeente bij Terneuzen te voegen. Voorts wordt liet gewenst geacht aan van Terneuzen verder in westelijke rich- de oostzijde van Terneuzen enkele i ting te verleggen dan het college van (Advertentie) correcties aan te brengen, niet dien verstande dat nog grotere delen van Axel, Zaamslag en Vogelwaarde bij Terneuzen worden gevoegd. Mochten Gedeputeerde Staten van Zeeland alsnog tot de overtuiging komen dat de vorming van één gemeente langs het kanaal moet worden bevorderd, dan geeft het gemeentebestuur van Terneuzen de voorkeur aan de tot standkoming van een zeer grote ka naalzonegemeente, waarvan de gren zen in het oosten lopen langs de lijn Kampen-Koewacht en in het westen met inbegrip van de gemeenten Hoek, Philippine en vrijwel geheel Biervliet. De zuidgrens van deze ge meente zou dan worden gevormd door de Nederlands-Belgische grens. Het verlangen naar een gemeentelijke herindeling wordt door het gemeentebe stuur van Terneuzen verklaarbaar ge noemd. Bij de uitvoering van projecten en het uitstippelen van toekomstige be leidslijnen, komt men herhaaldelijk tot de conclusie dat Terneuzen niet voldoen de recht kan laten wedervaren aan woon- en industriële functies. Met Ge deputeerde Staten is men van oordeel dat de terreinen aan de oostzijd® van de Otheense Kreek bij Terneuzen moeten worden gevoegd. Voor een geïntegreerd economisch be leid is het wenselijk aldus het pread vies -dat de terreinen ter weerszijden van het kanaal tot aan de nieuw te vor men gemeente Sas van Gent, bij Terneu zen behoren. Noodzakelijk wordt het ge acht de terreinen aan diep vaarwater langs de Westerschelde in de gehele Nieuw Neuzenpolder in één hand te hou den. Daar ook meermalen belangstelling is getoond voor de terreinen ten oosten van Terneuzen, wordt het noodzakelijk geacht ook deze bij Terneuzen te voe gen. De beide adviseurs van de gemeente Terneuzen zo blijkt uit het preadvies zijn dezelfde mening toegedaan. Dat dit standpunt tevens inhoudt het bren gen onder het bestuur van Terneuzen van de gehele gemeenschap Sluiskil, be hoeft volgens het preadvies nau welijks toelichting. Zeer interessant wordt het genoemd dat beide adviseurs het voorts wenselijk achten de grenzen Advertentie Het jonge Zeeuwse echtpaar, naar Rotterdam verhuisd, was de peri kelen van die omschakeling nog maar nauwelijks te boven. Zuch tend bekeken ze hun huisraad, slordig drie-hoog uitgestald en toen hoorden ze boven zich alle bekende geluiden die een verhui zing maar met zich meebrengt. „Ze zijn daarboven ook al bezig", sprak meneer en met een wat angstige blik keek hij naar het plafond dat onder het geschuif van zware voorwerpen leek door te buigen. „Muzikale familie", sprak me vrouw en ze wees naar het raam, waarlangs uiterst traag een zwar te vlek naar boven schoof. „Ja, die hebben een piano, kunnen we nog plezier van beleven", zei meneer een beetje zuur. Dat plezier kwam sneller dan hij verwacht had, want met veel gro tere snelheid kwam de donkere vlek opnieuw voorbij, nu echter in benedenivaartse richting. De klap was tot ver in de omtrek te horen. Vooral de bijgeluiden van sprin gende snaren, vallend puin en ge schreeuw van verhuizers maakten het geheel tot een vrolijke boel. Een nader onderzoek naar de toe dracht (persoonlijke ongelukken deden zich niet voor) leerde, dat de verhuizers een dwarsbalk ach ter de raamkozijnen hadden ge plaatst, waaraan het touw werd geknoopt waarmee de piano vier hoog moest. We willen met bovenstaande hele maal niets zeggen van de kwali teit der moderne tvoningen, noch van hun constructie. Een woning lioeft niet overal tegen te kunnen, maar ja, een piano ten slotte ook niet G.S. heeft voorgesteld. Over de correcties aan de oostelijke ge meentegrens wordt nog opgemerkt dat een smalle strook van de gemeente Vo gelwaarde bij Terneuzen, nodig wordt geacht ten einde een volledige benut ting van de Scheldeoever aldaar moge lijk te maken. Voorts staan b. en w. van Terneuzen op het standpunt, dat ter hoogte van de buurtschap Spui wat meer armslag wordt verkregen. Aan de westzijde van Terneuzen zouden de terreinen aan de Westerschelde aan betekenis winnen, wanneer de gemeen tegrens enige honderden meters buiten de oostelijke Braakmandijk zou worden gelegd, opdat ook het schorregebied ten dele tot de nieuwe gemeente Terneuzen zal gaan behoren. Er ontstaat dan de mogelijkheid om aldaar een buitenhaven aan te leggen ter bediening van de in dustrieterreinen in de Nieuw Neuzen polder. Ter vermijding van misverstand wijst het preadvies er op, dat na de tot standkoming van de grenswijziging, de gemeente Terneuzen nog geduren de tientallen jaren huisvesting zal kunnen bieden aan de zich uitbrei dende bevolking. In de rapporten en adviezen van de om bijstand verzoch te deskundigen zijn voornamelijk prognoses op zeer lange termijn in discussie. In het rapport dat het architectenbureau Gouwetor en Mulder te Rotterdam op verzoek van de gemeente Terneuzen heeft samengesteld ten aanzien van de voorgestelde gemeentelijke indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt uitgegaan van de ontwikkelingen, die in de komen de halve eeuw zijn te verwachten. Ver wacht wordt dat ons land aan het begin van de volgende eeuw 18 a 20 miljoen inwoners zal tellen. Daarvan zullen er 3 a 4 miljoen moeten worden gehuisvest in de zuidelijke en oostelijke provincies, rekening houdend met de industriemoge lijkheden op grote schaal. Een van die gebieden wordt in het rap port de kanaalzone genoemd. Als daar voldoende. Industrie komt de moge lijkheden daartoe worden zeer groot ge noemd zal een stad kunnen ontstaan van 2 a 300.000 zielen. De werkgelegen heid voor deze stad kan volgens het rap port verzekerd zijn omdat er een moge lijkheid aanwezig is om 2800 ha indus trieterrein tot ontwikkeling te brengen. Dit areaal wordt voldoende geacht om de bevolking van een dergelijke stad, werk te geven. Uit stedebouwkundig oogpunt acht het bureau het noodzakelijk dat alle toekom stige industriegebieden, alle woonwijken, de gebieden voor de zgn. korte recreatie en de verkeersverbindingen tussen deze elementen, binnen de gemeente Terneu zen komen te liggen. De woonmogelijkheden zijn volgens het rapport begrensd tot 140 a 170.000 in woners. Er zullen dus flinke satelliet dorpen of steden moeten komen, die vol gens de rapporteurs binnen het gemeen- tegebied moeten komen, maar dan wel op enige afstand van de woonkern. Als zodanige concentraties worden genoemd Axel en Hoek en. eventueel Sas van Gent-Westdorpe. Volgens het architectenbureau is Terneuzen voorbestemd uit te groei en tot deze toekomstige kanaalge meente, omdat daar reeds een be hoorlijke aanzet aanwezig is. De voors; die Terneuzen al heeft, is zo ot en de ligging langs de Westerschelde-oever biedt zo grote mogelijkheden zowel uit een oogpunt van wonen als economisch, dat het verspilling van krachten zou bete kenen in het kanaalzonegebied, deze gemeente niet een overheersende rol toe te kennen, aldus het rapport. Bo vendien lijkt het de samenstellers noodzakelijk dat in de kanaalzone al thans één flinke stad ontstaat, om dat alleen daarin zich een maat schappelijk en cultureel leven van be tekenis kan ontwikkelen. Samenvattend komt het rapport tot drie mogelijkheden, namelijk een plan dat ten dele overeenstemt met dat van Ge deputeerde Staten, een plan voor één kanaalgemeente te vormen door Terneu zen, Sas van Gent, Westdorpe, Philippi ne, Hoek en Zaamslag en ten slotte het plan waarbij geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met inbegrip van Bier vliet slechts uit twee gemeenten zal bestaan, namelijk Terneuzen en Hulst. Terneuzen zou dan moeten omvatten de gemeenten Biervliet, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag, Axel, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag en een smalle strook van Vogelwaarde. De voorkeur van het bureau Gouwetor gaat uit naar voorstel 1. Het laatste wordt uiteraard het meest radicaal ge noemd, ook het meest consequent. Hier door zouden alle samenhangende indus trie-, woon- en recreatiegebieden homo geen kunnen worden bestuurd. „Mis schien voorlopig nog moeilijk te verwe zenlijken in ons democratisch bestel, om dat de belangen van de bevolking op dit ogenblik nog niet voldoende parallel lo pen in de richting van de industrialisa tie", aldus besluiten de samenstellers hun overigens interessant rapport. De stichting „Het Nederlands Eco nomisch Instituut", door de ge meenten Axel en Terneuzen aange zocht om advies uit te brengen in zake de voorgenomen gemeentelij ke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de kanaalzone. Met name wordt diep ingegaan op het argument van Gedeputeerde Staten van Zeeland" dat in ver band met het karakter van de be volking in de kanaalzone, de voor keur wordt gegeven aan twee af zonderlijke gemeenten". Zoals be kend is daarbij gewezen op het overwegend protestantse noorden en katholieke zuiden. „Merkwaar dig", aldus de stichting. Er wordt op gewezen dat in de gehele Nederlandse samenleving het noordelijk gedeelte van ons land overwegend pro testant en het zuiden katholiek is. „Het lijkt ons niet mogelijk", aldus het rap port, „aan te tonen dat Nederland daar door moeilijk is te regeren". De gemeen telijke samenleving wordt niet in be langrijke mate beïnvloed door een be paalde samenstelling van de bevolking naar levensbeschouwing. Voorts wordt gesteld dat in Nederland gemeenten voorkomen die, als gevolg van de opgetreden migratie van karak ter zijn veranderd. Daarbij is niet geble ken dat deze gemeenten in bestuurlijk opzicht minder goed zijn gaan functio neren. Evenmin is gebleken dat de inte gratie van de verschillende bevolkings groepen met moeilijkheden gepaard ging. Aangevoerd zou kunnen worden zo vervolgt het rapport dat het hier geleidelijk veranderende omstandig heden betreft, een geleidelijkheid die bij de samenvoeging van gemeenten in de kanaalzone zou ontbreken. Voorts zou gesteld kunnen worden dat de historisch gegroeide verhoudingen op slag worden gewijzigd, zodat ernstige complicaties op het bestuurlijke en sociale vlak zijn te vrezen. Maar, zo gaat het rapport verder, liet sociale leven zal zich voornamelijk blijven afspelen in de afzonderlijke delen van de gemeente en in dat op zicht zal er weinig veranderen. Of het op zich zelf beschouwd niet beter zou zijn het bestaande isolationisme te doorbreken, wordt verder huiten beschouwing gelaten. De gevreesde moeilijkheden zouden zich dan in het bestuurlijke vlak moeten af spelen, aldus het rapport. Dus een afwij king van samenstelling van de huidige gemeenteraden. De zuidelijken zouden kunnen aanvoeren dat het rooms-katho- lieke overwicht verdwenen is; de noor delijken dat het protestants overwicht zou verminderen. Gesteld wordt dat de verhouding katho liek-niet katholiek nu 44 56 bedraagt. Globaal berekend zou dat in de nieuwe kanaalgemeente 40 60 worden (volgens de volkstellinggegevens). De prijs, die voor de ongegronde vrees van moeilijke bestuurbaarheid zou moeten worden be taald, komt de rapporteurs erg hoog voor. Zij zien ook geen oplossing in een samenwerking tussen de gemeenten, waardoor de moeilijkheden zouden wor den verplaatst naar het lichaam dat zich met die samenwerking moet gaan be lasten. Een veelheid van gemeenschappelijke regelingen heeft volgens het instituut het nadeel dat de publieke zaak minder in de openbaarheid komt. De conclusie wordt duidelijk genoemd: één gemeente in de kanaalzone. In ver band met de verwachte bevolkingstoe name (200.000 inwoners binnen afzien bare tijd) wordt gesteld dat deze bevol king overwegend van elders afkomstig zal zijn en niet dezelfde levensbeschou wing zal zijn toegedaan. Het is dan zeer wel denkbaar dat de toekomstige poll tieke verhoudingen evenzeer worden be paald door verschillen tussen de confes sionele- en niet-confessionele partijen. Het rapport noemt het vrijwel zeker dat de status quo. die men nu ten koste van een zeer rationele gebiedsindeling wil handhaven, toch na korte tijd zal wor den doorbroken. Dagje naar het strand. Genieten van zon en zee en Sinas van Hero. Een „zuivere" verfris sing. Top in smaak en kwaliteit. Strandtip: Vraag dus nadrukkelijk Sinas van Hero. S helemaal üw smaak! Slot van pag. 1 hebben geen mensen genoeg. De stapel werken blijft groeien en daartussendoor zien we nauwelijke kans blokken wo ningwetwoningen te bouwen". Een aannemer uit een kleinere plaats klaagde daarentegen, dat in zijn ge meente niet voldoende gebouwd mag worden, hoewel zeker een ruime, con stante jaarlijkse vraag naar woningen bestaat, waaraan hij met zijn aanne mingsbedrijf zeker zou kunnen voldoen. „Ik heb twee jaar geleden de bouw van drie woningen in de vrije sector aange vraagd en intussen heb ik die woningen al vier keer kunnen doorverkopen. De mensen willen niet zo lang wachten tot ze aan bod komen en gaan maar liever iets anders zoeken. Als de ge meentebesturen vrij waren, om aan de hand van behoefte en capaciteit binnen de eigen gemeente, vergunningen af te geven, zou alles veel beter lopen". Wat de premiebouw betreft, bestaan er in Zeeland nagenoeg geen moeilijkheden om de 470 toegewezen woningen „onder dak" te krijgen. Ir. Huisman merkte daarbij echter op dat de indruk bestaat dat er op het platteland (waarop het toewijzingsbeleid van premiewoningen zich speciaal richt) minder behoefte be staat dan men van hogerhand wel eens wil doen-voorkomen. Bij de premiebouw Nog een beetje onwennig poseer den de drie uitverkoren meisjes na hun benoeming voor de foto graaf. Dit is nou het engste ivat er is", liet fruitfee Kitty Claeys (midden) zich ontvallen. Links van dit meisje uit Oudelande hof dame Marleen de Jongh en aan de rechterzijde van de nieuwe fruit fee hofdame nummer twee Nelle- ke Koster uit Rilland-Bath. (Foto P.Z.C.) In de nacht van dinsdag op woens dag is in de haven van Terneuzen ingebroken aan boord van de pro vinciale stoomboot „Prins Willem I", die de dienst Terneuzen-Hoede- kenskerke onderhoudt. Een deur van de voormalige postkamer, die tegenwoordig als een soort op bergruimte wordt gebruikt, werd finaal uit het slot gebroken en ge heel uitgelicht. Alles wat zich in de bergplaats aan schoonmaakma teriaal en dergelijke bevond, werd overboord gegooid. Hetzelfde lot onderging een drietal kis ten met volle melkflessen van de hof meester. De bemanningsleden van de „Prins Willem I" hebben overigens van de inbraak weinig bemerkt. Wél hadden zij aan dek horen lopen, maar dat ge beurt wel meer, omdat de aanlegponton ook door andere vaartuigen wordt ge bruikt. Vermoed wordt, dat de bal dadigheid is gepleegd door zeelieden van één van de drie zeeschepen, die op dat moment op de rede van Terneuzen lagen. Naar wij vernemen heeft de politie van Terneuzen in die richting een onderzoek ingesteld. Zaterdag a.s. te omstreeks twaalf uur zal bij de Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen te water worden gelaten het m.s. „London Advocate", een 14.800 tons schip, dat in aanbouw is voor de London and Overseas Freighters. Het schip wordt gedoopt en te water gela ten door mrs. S. Saimonson. Het gemeentebestuur van Goes heeft bericht ontvangen, dat kan worden overgegaan tot aanbesteding van de aanleg van het langverwachte open lucht zwembad. Tegen september kan de rijksgoedkeuring worden ver wacht, wanneer een aannemelijke prjjs is overeengekomen. Dit verheugend bericht kon burgemeester mr. F. G. A. Huber woensdagavond aan de raad overbrengen. „Het is in de raad niet de gewoonte om te applandiseren", zo was de spontane reactie van de heer F. P. J. Polderman (c.h.) op deze mededeling. Maar hij had zo'n bijval graag even ingezet. Het lange wach ten van de gemeente Goes wordt dan eindelijk beloond. Vele jaren heeft men al plannen op tafel voor een zwembad. Eind 1961 werd voor de aan leg een kersenboomgaard aangekocht en daarna is het steeds stil gebleven. Niet op ambtelijk niveau echter, want in „Den Haag" heeft Goes het vuur tje wel warm gehouden. Op aandringen van de heer J. H. Roose (k.v.p.) zal de precieze situatie met betrekking tot het zwembad worden nagegaan. De Nederlandse Heidemaatschappij is gevraagd voor liet onderhands aan besteden- is het wel eens voorgekomen, aldus ir. Huisman, dat voor een bedrag werd gebouwd dat nog beneden de prijs van een woningwetwoning lag Ongesubsidieerde sector En dan de ongesubsidieerde, tot voor 1 januari 1962, vrije sector. Zeeland mag in dit jaar 200 woningen bouwen in deze sector. Gelet op het top-jaar 1961, waar in volkomen vrij 360 particuliere wonin gen in deze provide werden gebouwd, is men geneigd te denken dat Zeeland dan nog niet zo ernstig aan banden werd gelegd. Maar die banden hebben inmiddels de „wachtlijst" met aanvragen doen oplopen tot 1292! Hoe sterk de stijging is, blijkt wel uit de stand van oktober van het vorig jaar, toen 618 aanvragers op de wachtlijst stonden. Daarbij moet rekening gehou den worden met de aanvragen van aan nemers en bouwondernemingen die geen vrijstaande woningen, doch aanzienlijke complexen willen bouwen. Aversie Het is in dit verband wellicht wenselijk hierop enkele notities betreffende de woningwetwoningen te laten volgen. Want over het algemeen is de woning wetwoning in de bouwwereld niet erg geliefd. De ontwerpers vinden er te wei nig ruimte voor esthetische wensen en de opmerkingen die de aannemers over het algemeen maken betreffende deze woningen liegen er niet om: „Goed om je personeel aan het werk te houden als er verder niets te doen is, maar ver dienen doen we er niet aan". Een andere aannemer sprak van „uitgemolken" wo ningen en de bedachtzaamste zegt spij tig: „Helaas moeten we ons daarbij hou den aan de lage rijksprijs". Ir. Huisman merkte overigens, ter ver klaring van het trage bouwtempo van woningwetwoningen op Tholen op: „Wij hebben de indruk, en die indruk is ook wel bevestigd, dat men daar de woning wetwoningen ziet als middel om de gaat jes te stoppen, als middel om de over gangsperioden tussen het maken van lucratievere werken, te overbruggen. Zo kan het gebeuren dat gedurende enige tijd zo'n werk weer stop ligt". Vele aannemers zeggen zelfs: „We bou wen ze liever niet, we verdienen er niets aan!" Ir. Huisman voegt daar nog aan toe, dat de bouw van woningwetwoningen zich altijd in een grote belangstelling van gemeentelijke zijde mag verheugen, een belangstelling die voor de aannemer echter vaak onprettig js. Al met al is het moeilijk te raden wat er gebeurt als de ongesubsidieerde sector wordt vrijgegeven. De bouwwereld zal proberen de vraag naar vrije woningen (1292 stuks!) zo snel mogelijk op te vangen, waarbij onmogelijk voldoende bouwcapaciteit zal resteren voor de Woningwetwoningen en de premiebouw, zeker daar de bouw van woningwet woningen dan zeker niet aantrekkelijk meer zal zijn. „En Zeeland zit nu al aan de rand van zijn bouwcapaciteit", aldus de heer Huisman. Aan die rand is nu, dankzij de niet door iedereen toegejuichte woningpolitiek van de regering, zelfs nog niet eens een evenwicht bereikt. Dat evenwicht zou bij vrijmaken nog verder worden verstoord. Zeeland krijgt wel steeds meer met een speciale moeilijkheid te kampen", aldus ir. Huisman, „er komt geen ruimte voor beter gesitueerden in leidinggevende functies. Die kunnen moeilijk geholpen worden. Wellicht zou het volume in de ongesubsidieerde sector voor Zeeland wel vergroot kunnen worden, want we schui ven wel iets teveel door naar de kant van de woningwetwoningen". In hotel „Terminus" te Goes heeft zich woensdagavond een even char mante ais belangrijke gebeurtenis voltrokken. Daar werd omstreeks negen uur in de avond de nieuwe fruitfee aangewezen. De 21-jarige studente Kitty Claeys uit Oudelande is de waardige opvolgster geworden van de inmiddels 22 jaar oude An neke Dees uit Wissenkerke. Zij zal samen met de beide hofdames Mar leen de Jongh (18) uit Goes en de 19-jarige Nelleke Koster uit Rilland- Bath de toon aangeven tijdens de fruitweek, die dit jaar wordt gehou den in de week van 14 tot en met 21 september. De officiële intrede van de fruitfee 1963 vindt plaats op de 14e september. Dan wordt zij met haar twee hofdames ten stadhuize ontvangen. Op de laatste dag van de fruitweek zal zij op een fraaie praalwagen tronen, wanneer het corso door de straten van Goes trekt. In de periode, die daar tussen ligt, zullen de drie meisjes een ste vig bezet programma krijgen af te werken. Niet minder dan acht leuke jonge dames waren gisteravond de gast van het bestuur van de stichting „Zeeuws fruitcorso". Nadat de eerste kennismaking met de nodige koele dranken wat vochtig was ge maakt, werd het charmante gezel schapje uitgenodigd voor een sma kelijk etentje. Tijdens deze maaltijd én daarna, maakten de leden van de keuzecommissie uit, wie er dit jaar de functie van fruitfee en hof dame zouden gaan innemen. Ze heb ben er een hele kluif aan gehad, de ze mensen. De kandidaten werden door de fruitcorso-voorzitter, J. A. van Willigen, vice-voorzitter H. D. Meulenberg, keuzecommissie-voorzit ter W. de Valk en de heren J. C. van 't Westeinde, W. van der Linde en M. A. Meeusen onder meer be oordeeld op de punten: verschijning, omgang en uitspraak. De beoordeling van het laatste onderdeel geschiedde aan de hand van een voordracht, die de meisjes na bestudering moesten houden. Ongeveer een kwartier na het geplande tijdstip was men tot een beslissing gekomen. Met blosjes van opwinding zat de „splinternieuwe" fruitfee na de be kendmaking van de uitslag aan haar glaasje vermouth te nippen. „Het is allemaal nog erg moeilijk te verwer ken", vertelde ze in een spontane opwelling. Het is dan ook zo vlug gegaan, vrijdag kreeg ik een brief, waarin ik door het comité werd uitgenodigd. „Nou ik keek wel vreemd op". De donkerblonde Kitty studeert mo menteel voor huishoudlerares aan de vakschool te Goes. Voor de akte N 19 om precies te zijn. Haar hobby's. „Ik 'heb er nogal wat, maar mijn studie neemt dikwijls te veel tijd in beslag" zijn voor namelijk koken, lezen en zonnebaden. Uit een gesprekje met haar bleek, dat zij, wellicht uit materialistisch oogpunt, haar toevlucht tijdelijk „in 't fruit" heeft gezocht. Een gedeelte van de vakantieperiode besteedt ze namelijk met bessenplukken. Verder is er goed nieuws voor de Zeeuwse jongemannen. De fruitfee 1963 heeft geen vaste verkering. ,,Ik heb wel een vriend, maar daar laat ik me nu liever niet over uit. Is dat erg", zo verontschuldigde ze zich. Trou wens ook de anderen hebben nog niets „aan de hand". „Helemaal vrij, lekker vrij hoor", zei Nelleke Koster, die haar dage lijkse werkzaamheden in Rilland- Bath vervult als secretaresse van de vereniging uitvoering landbouwwer- ken. Haar hobbylijstje is gevuld met een respectabel aantal onderwerpen: schilderen, tekenen, borduren, zwem men, lezen, Japans bloemenschikken en luisteren naar klassieke muziek. „Ik had het helemaal niet verwacht", zo luidde haar antwoord op de vraag, wat zij van deze uitverkiezing vond. Bij Marleen de Jongh lag dit anders. Zij had zich zelf opgegeven voor dé „functie" van fruitfee. Op een vragenformulier, dat de kandidaten gisteren voor de verkiezing begon, moesten invullen, had zij zelfs ge schreven: „ik ben liever geen hof dame". Zij motiveerde deze uitlating met de woorden: „Ik dacht, dat je er dan zo maar een beetje bij bun gelt. Maar nu ik tot hofdame ben benoemd, vind ik het toch wel leuk". Marleen verzorgt bij haar vader in de zaadhandel de administratieve werkzaamheden. Haar liefhebberijen zijn breien, borduren, zwemmen, zei len enluieren. Ze heeft ook veel aan hockey en tennis gedaan. „Oh, dan heb ik nog iets, dat daar bij moet", vult ze zelf aan: ,,ik ben leidster van de actie Dousadj in Goes. Tijdens de fruitweek gaan wij het een en ander voor deze actie op touw zetten". De andere kandidaten voor het be kleden van één van de drie renre senlatieve functies waren: Fieke ten Brink, Goes; Greet Visser, Goes; Koos Boonman, Ovezande; Corrie Imanse, Rilland-Bath en Riek de Jong uit Goes. Zij werden niet met lege handen naar huis gestuurd. Als herinnering aan deze verkiezing mochten deze meisjes een attentie van de kenzecommissie in ontvangst nemen. Burgemeester en wethouders van Westerschouwen hebben in de woensdagavond gehouden raads vergadering een extra en onver wacht steuntje gekregen voor hun voorstel de brandweer van Noordwelle op te heffen, want nauwelijks was de raadsvergade ring begonnen of er kwam brand alarm. Er was brand uitgebroken op het bedrijf van de heer P. G Boot aan de Stoofweg te Noord welle. Bij het vullen van de ben zinetrekker, waarvan de motor nog draaide, was de benzine in brand gevlogen. Ook een geteerd gedeelte van het dak van een schuur vatte vlam. De brandweer van Renesse was vier minuten na het alarmsignaal reeds ter plaat se, de brandweer van Haamstede deed er precies een minuut langer over. B. en w. hadden hun voor stel om de Noordwelse brandweer op te heffen onder meer gestaafd met het argument, dat de brand weren van Haamstede en Renesse binnen een kwartier op alle plaat sen in de gemeente zouden kunnen assisteren. De schade bleef zeer beperkt. Het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg-Goes heeft voor het bestuur van de vereniging Kin- derzorg te Middelburg het bouwen van vijf nieuwe paviljoens en een centraal f ebouw aanbesteed. nschrijvers waren: de N.V. aanne mingsbedrijf A. de Kok, Bergen op Zoom 828.000.fa. L. de Jong, Vlis singen 832.500.bouwbedrijf De Del ta, Middelburg 842.700.I.B.C., Best 856.600.fa. C. van de Poel, Oude lande 887.560.fa. Christiaanse, Vlissingen 897.600.fa. Stegink, Vlissingen 892.000.fa. A. C. Haeck te Souburg 913.834.N.V. v/h J. N. Strijland te Uithoorn 1.106.000. Geerdink aannemersbedrijf, Rotterdam 1.110.000.fa. A. Faas, Amsterdam 1.191.682.—. (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN Londen, regen, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, onbewolkt, Parijs, licht bewolkt, Nice, half bewolkt, Mlinchen, half bewolkt, Zürich, licht bewolkt, Locarno, half bewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Rome, onbewolkt, Madrid, licht bewolkt, Mallorca, onbewolkt, 20 gr. 21 gr. 23 gr. 22 gr. 23 gr. 29 gr. 28 gr. 29 gr. 31 gr. 32 gr. 31 gr. 35 gr. TIJDELIJK REGEN. Aanvankelijk regen of motregen, later enige opklaringen, het eerst in het wes ten van het land. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later rui mend naar west tot noordwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. STRANDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Het regenfront, dat ons woensdagavond laat bereikte zal deze voormiddag gro tendeels passeren, later door enkele op klaringen gevolgd. Matige naar west ruimende wind, in de middag' 15 tot 17 graden. Zeewater 16 graden: Vooruit zichten: rug van hoge druk brengt vrij dag weer opklaringen maar de koele luchtstroom van de oceaan houdt het strandweer te wisselvallig. ZON EN MAAN. IWWWWWWWWfUWVWVUVKAftAA/MVWWWtAA/WWW .19 juli zon maan op op 4.41 3.05 onder 20.50 onder 19.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2