Optimisme over een akkoord nog versterkt Komplot tegen regering van Marokko ontdekt Zeeland zit aan de rand van zijn bouwcapaciteit Overste Olifant Zoveel mogelijk landen bijeen verdrag betrekken' Staking Belgische douane algemeen PARIJS ZONDER GAS EN STROOM DOOR DE PROTESTSTAKINGEN Voor ruim een ton smokkelwaar op Nederlands schip D D Vraag naar vrije woningen sterk gestegen MR. MARMEN CHINEZEN NIET NAAR HUIS Nederlands schip in Sydney geboycot WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE» VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Exodusnaar zon en zee PRESIDENT KENNEDY: T opgesprek Hoop Geert commentaar SATELLIET GAAT BEWEGINGEN NA VAN GANZEN EN PINQU1NS Instrument Politie verrichtte meer dan honderd arrestaties Verbroken Openhaar vervoer lag ook stil De helft Verkeer stil Lord Home weer vertrokken Gewapende groepen drongen Portugees Guinea binnen HERTER OPTIMISTISCH Opnieuw vrije sector meningen verdeeld bouwt voort op Wassenaars akkoord 206e jaargang - no. 167 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT wo?cfioVqVr? ^i^ookk' Ük B' ^^ocL011 de PaSter« Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waiswaaiöö-wi,tel.(ö.g g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. ^sjii» £ieriKzeerea. tei. ^5425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 18 juli 1963 Pagina 3 V.l.n.r.: Averell Harriman (V.S.), lord Haüsham (Eng.) en Andrei Gromyko (Rusl.). VORDERINGEN BU KERNSTOPOVERLEG De Amerikaanse, Britse en Russische onderhandelaars op de kernstopbesprekingen, die momenteel in Moskou worden ge houden, hebben gisteren na hun derde bijeenkomst in een com muniqué meegedeeld, dat zij vorderingen hebben gemaakt bij het redigeren van verscheidene punten van een verdrag over stop zetting van de kernwapenproeven. Deze punten hebben betrek king op proeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water. De ondergrondse kernproeven vallen hier dus buiten. Waarnemers in Moskou merkten gisteren op, dat er reeds spoedig sprake is van vooruitgang. Dit versterkt het optimisme, dat al vóór de aanvang van de besprekingen bestond. Op de eerste drie besprekingen is be halve over een beperkte kernstop ook nog van gedachte gewisseld over an dere kwesties van wederzijds belang. De drie delegaties onder leiding van Ave rell Harriman, Lord Haiisham en mi nister Gromyko komen vandaag (don derdag) weer bijeen. President Kennedy heeft gisteravond op een persconferentie verklaard, dat hij hoop heeft, dat de deelnemen de landen aan het kernstopgesprek een akkoord zullen bereiken. De pre sident zei, dat de onderhandelingen een zakelijk verloop hadden. Hij verklaarde, dat iedere overeenkomst die met Rusland wordt gesloten, door de Senaat moet worden goedgekeurd. Kennedy verklaarde voorts, dat als de onderhandelingen succes zouden hebben dit automatisch zou leiden tot verdere onderhandelingen met andere landen. De drie landen die nu aan de onder handelingen deelnemen, aldus de presi dent, vormen een subcommissie. Als dit succes afwerpt, zal het belangrijk zijn een zo groot mogelijk aantal landen bij het verdrag te betrekken. Kennedy verklaarde dat Amerika een topgesprek zou toejuichen zo dit noodzakelijk mocht zijn. Op het mo ment ziet men in de V.S. de nood zaak van een topconferentie niet in, aldus de president. Kennedy verklaarde voorts nog, dat in Moskou niet wordt onderhandeld over andere vraagstukken, waarbij ook bond genoten van Amerika en Engeland be trokken zijn. Indien een dergelijk probleem in Mos kou toch aan de orde zou komen, zou het eerst aan de andere westerse ver bondenen worden voorgelegd, opdat deze het terdege zouden kunnen bestu deren en bespreken. De president weigerde commentaar te leveren op de Russisch-Chinese ideolo gische besprekingen in Moskou. „Dit is een aangelegenheid waarover Amerika niets te zeggen heeft", aldus Kennedy. Er zal geen commentaar geleverd wor den totdat „de feiten duidelijker wor den dan zij tot op heden zijn geweest". Amerikaanse natuurvor sers, die graag willen weten waar de pinguins van het zuidpoolgebied na de paartijd heengaan en welke route de Cana dese ganzen op hun jaar lijkse trek van het noordpoolgebied naar Texas volgen, gaan ge bruik maken van een sa telliet, die om de aarde zal cirkelen en alle in formaties over de trek- bewegingen naar de aarde zal doorgeven. Uit een bericht van de Unesco blijkt dat een speciaal instrument, dat in een satelliet zal wor den geplaatst, thans in Minneapolis wordt ge bouwd. Dit instrument zal van een hoogte van 200 mijl boven het aard oppervlak de signalen ontvangen, die worden uitgezonden door heel kleine zenders vastge maakt op de rug van een rendier, de borst van een gans of de vleugel van een andere vogel. De satelliet zendt de signalen door naar grondstations, waar de verschillende soorten sworden geïdentificeerd 'aan de hand van hun eigen radiofrequentie. Wanneer 24 grondsta tions over verschillende punten worden ver spreid, kunnen volgens de Unesco de geleerden de dieren bij elke om wenteling van de satel liet volgen in een gebied ter breedte van 1600 mijl. Op deze manier kan men veel waarde volle inlichtingen verza melen zowel over de grote trekbewegingen van noord naar zuid als over de snelheid, vlieg hoogte, ademhaling e.d. van trekdieren. Al jarenlang worden de trekbewegingen gevolgd door middel van kleine radiozendertjes van en kele tientallen grammen, die aan bepaalde dieren worden bevestigd. De geleerden volgen het spoor vanaf de begane grond en met behulp van draagbare radio ontvangers. De delegaties der Russische en Chinese communistische partijen zijn gisteren opnieuw enkele uren bijeen geweest ter bespreking van de tussen de partijen bestaande ideologische geschillen. Na afloop der besprekingen reed de Chinese delegatie als gewoonlijk weer naar de, nabij gelegen, Chinese ambassade, om daarna weer hun woonverblijf op te zoe ken. Hoewel sommige waarnemers aanvanke lijk hadden voorspeld, dat de besprekin gen slechts enkele dagen zouden duren, werd gisteren van betrouwbare Sowjet- zijde verklaard, dat zij zullen worden voortgezet, hoewel dit niet noodzakelijk wil zeggen, dat ook vandaag zal worden vergaderd. De staking onder de ambtenaren van het Belgische ministerie van financiën en van de douane dienst is gistermorgen algemeen geworden, nadat dinsdagavond de vakbond van ambtenaren van financiën daartoe een oproep had doen uitgaan. De enkele ambtenaren die in Brussel nog wilden doorwerken kregen van hun chefs opdracht naar huis te gaan om moeilijkheden met op straat pos tende stakers te voorkomen. Voor verschillende gesloten kantoorge bouwen in de hoofdstad hadden de stakende ambtenaren plakkaten ge plaatst met de woorden: „Gesloten wegens slechte betaling" en „Geacht publiek, wij betreuren deze staking evenzeer als U". Het beeld in de overige delen van het land is vrijwel hetzelfde. Ook in de douanesector is aan de stakingsop- roep gevolg gegeven. Bij verschillen de grensposten en voornamelijk bij de grenzen met Frankrijk en Duitsland, vormden zich rijen vracht- en per sonenauto's van verscheidene kilo meters lengte. GEORGANISEERD DOOR OPPOSITIEPARTIJ Koning Hoessein van Jordanië heeft ten paleize in Amman de nieuwe premier Sheriff Hoessein Ben Nasser ontvangen. De Marokkaanse politie heeft een komplot ontdekt dat ten doel had de regering omver te werpen, zo is gisteren van welingelichte rege ringszijde in Rabat vernomen. Het komplot zou zijn georganiseerd door de in oppositie zijnde „Natio nale Unie van Volkskrachten". De politie zou een honderdtal arres taties hebben verricht. Nadat het komplot was ontdekt werden de telefoon- en telexverbindingen van Marokko met Algerije en Frankrijk de nacht van dinsdag op woensdag ver broken. Om vier uur gistermiddag was VERKEERSCHAOS TOCH MINDER GROOT De Parijzenaars hebben zich giste ren nogmaals moeten onderwer pen aan de ongemakken, die on vermijdelijk verbonden zijn aan stakingen in deze of gene sector van het openbare leven. Er waren door de verschillende vakbon den stakingen van korte of langere duur afgekondigd voor radio en tele visie, de ondergrondse spoorweg, de buurtspoorwegen, openbare nutsbe drijven, posterijen en voor de burger luchtvaart en wel als protest tegen een wetsontwerp der regering, dat verrassingsstakingen bij de over heidsdienst onmogelijk wil maken. Aan deze stakingsoproep was in de hoofdstad op grote schaal gevolg ge geven, vooral bij de posterijen waar de duur der staking op een geheel etmaal was gesteld. diensten aan de stakingsoproep ge hoor was gegeven, werd het lucht- vaartverkeer niet ernstig verstoord. Maar ook vandaag en vrijdag zal daar nog worden gestaakt, zodat het verdere verloop moet worden afge wacht. In de rest van het land heeft volgens binnengekomen berichten, ongeveer de helft van de betrokken arbeiders aan het stakingsparool gevolg gege ven. Douaneambtenaren in de haven van Pe nang (Malakka) hebben dinsdagavond aan boord van het Nederlandse vracht schip „Straat Johore" (Kon. Java-China Paketvaart Lijnen, 5446 ton) 3352 hor loges ter waarde van ongeveer 100.000 gulden en zes goudstaven, die een waar de van 5000 gulden vertegenwoordigen, in beslag genomen. Een ploeg deskundigen had vier uur no dig alvorens zij de geheime vakken, waarin de smokkelwaar was verstopt, ontdekten. De vakken waren tussen de wanden van een viertal hutten aange bracht. Vijf bemanningsleden werden aangehouden en verhoord, doch zij wer den na een uur vrijgelaten. Het onder zoek wordt voortgezet. De „Straat Jo hore" kwam dinsdag uit Singapore in Penang aan en vertrok gisteren met een uur vertraging naar Colombo. Bij de Parijse vervoersbedrijven duurde de eigenlijke staking slechts van elf tot twaalf uur 's morgens, doch het verkeer over de ondergrondse spoor weg en ook het buurtverkeer lag reeds om half tien volkomen stil, als gevolg van het ontbreken van stroom door de staking bij de elektriciteits- en gasbedrijven, die duurde van half tien tot half twaalf. De verkeersopstoppingen in de hoofd stad, die normaal bij dit soort stakin gen onvermijdelijk zijn, waren giste ren minder omvangrijk, dank zij het feit dat tal van Parijzenaars met va kantie zijn. Het gevaar voor vertraging op de grote spoorweglijnen had men ondervan gen door de elektrische locomotieven te vervangen door stoom- of diesel locomotieven. Hoewel ook op het vliegveld Orly door ongeveer tachtig procent van het personeel der verschillende grond- De Britse minister van buitenlandse za ken, Lord Home, is gistermiddag van Ypenburg vertrokken na zijn officieel bezoek aan Nederland. De minister was onder meer vergezeld van Lady Home. Na de inspectie van een erewacht op het vliegveld, namen de Britse bezoekers af scheid van de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en diens echtgenote en van de Britse ambassa deur, Sir Andrew Noble. Na het spelen van het Engelse volkslied steeg het Brit se regeringsvleigtuig, een „Heron", op voor de terugreis. De Portugese minister van defensie, ge neraal Gomes de Araujo, heeft in een onderhoud met het in Lissabon verschij nende blad „Diario Popular" over de mi litaire situatie in de Portugese overzeese gebieden, meegedeeld dat gewapende groepen het zuidelijk deel van Portugees Guinea zijn binnengedrongen. In de rest van het land is de situatie normaal, hoewel de terroristen trachten hun actieterrein naar het noorden en het oosten uit te breiden. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen tot normalisering van de toestand en ter voorkoming van uitbreiding. De terroristen leggen hinderlagen aan, doch vermijden contact met de te hulp gezonden troepen. Dit wordt vergemak kelijkt door het moeilijk begaanbare ter rein en het feit dat zij zich tussen de be volking mengen. De minister beschreef de invallers als „talrijke en goedbewapende groepen, die over een bepaalde voorbereiding voor subversieve oorlog beschikken, opge daan in Noord-Afrika en communisti sche landen". Volgens hem vielen zij het land vanuit de (voormalig Franse) re publiek Guinea binnen, waar zij hun ba sis hadden. President Kennedy's bijzondere verl genwoordiger voor handelsbesprekingen, Christian Herter, heeft gisteren in Brus sel verklaard dat hij op zijn rondreis door Europa de indruk heeft gekregen dat „het klimaat goed is zowel voor het doorgaan met de voorbereidingen als voor succesvolle onderhandelingen vol gend jaar". De Verenigde Staten streven ernaar bij de komende tariefonderhandelingen de grenzen van het commercieel belang te overschrijden. De Kennedy-ronde moet in feite een belangrijke stap zijn in de richting van de verwezenlijking van een Atlantisch deelgenootschap, dat we allen nastreven, zo meent Herter. HM. de Koningin heeft woensdag de Britse minister van buitenland se zaken, lord Home en diens echtgenote op het paleis te Soest- dijk ontvangen. Tijdens de ont vangst gaf een Engelse band, de ,,City of Oxford Silver Band" een korte uitvoering, welke door de hoge toehoorders op hoge prijs werd gesteld. V.l.n.r. lord Home, H.M. de Koningin, mevrouw Home. het telefoon- en telexverkeer weer nor maal. Onder de aangehoudenen bevonden zich de voormalige vice-premier Ab- derahim Boeabid en 21 toekomstige leden van de. kamer van afgevaardig den, die op 17 mei jl. werden geko zen. Drie journalisten die de vergadering van de „Nationale Unie van Volkskrach ten" (U.N.F.P.) in Casablanca bijwoon den waar de arrestaties werden verricht, werden eveneens aangehouden. Een van hen, John Cooley van de „Christian Science Monitor" werd na tussenkomst van de Amerikaanse ambassadeur in Rabat gisterochtend op vrije voeten gesteld. Volgens het officiële Marokkaanse pers bureau wordt de kwestie in officiële kringen hoog opgenomen. De arrestan ten zouden spoedig terecht moeten staan. In het gehele land is het rustig. Alle verkeerswegen worden echter streng bewaakt. Er zijn hier en daar in het land controleposten ingericht. Auto mobilisten worden verzocht hun pas poort te tonen. De grens met Algerije wordt eveneens scherp bewaakt. e Duitse ambassade in Nederland zond ons dezer dagen enig materiaal toe over de opstand van de twintigste juli 1944 tegen Hitier. Negentien jaar geleden poogde een groep officieren met vertakkingen in de burgermaat schappij Hitier om te brengen, een aanslag die mislukte en er toe leidde dat in het Derde Rijk een reeks „proces sen" werd begonnen, die met de dood van de meeste opstandelingen eindigde. De toezending van dit materiaal viel on geveer samen met de antwoorden van minister Visser over het dragen van on derscheidingen door een in Budel gele gerde overste. Het gaat te ver om tus sen beide feiten een relatie te con strueren, maar toch willen wij haar aan brengen om gelegenheid te hebben er hier vooraf op te wijzen, dat ook in Duitsland verzet heeft bestaan tegen het Hitlerregime, om erop te wijzen tevens dat in de bitterste jaren van de tweede wereldoorlog Duitsers aan de kant van de vrijheid stonden. Ze zijn niet allemaal te vergelijken met de Budeloverste. Goede Duitsers dus. De overste in Bu del zal wel een twijfelgeval zijn, in het gunstigste geval een „tüehtig" sol daat met een olifantehuid. Waar gaat het hier om? Hij draagt, in Nederland dienend, lintjes op de brede borst, hem door Hitier verleend. Toen daarover een kamerlid vragen stelde, werd van Duit se zijde onmiddellijk meegedeeld, dat een aantal van deze Hitieronderschei- dingen gedragen mogen worden op voorwaarde, dat alle hakenkruizen e.d. zijn verwijderd. Goed, als men in Duits land waar men nu eenmaal gek is op soldatenversieringen met die dingen de grote jongen wil uit hangen, dan moet men het daar maar doen. Maar zodra men de grens overstapt wordt het iets anders. Tja, zegt minister Visser nu, ze mogen ze inderdaad van hun eigen re gering dragen en nu zou het toch een ongerechtvaardigde beperking zijn, in dien Nederland aan vreemde N.A.T.O.- militairen verbood op zijn grondgebied onderscheidingen te dragen, die ze wel in eigen land op de borst mogen heb ben. De minister is een hoffelijk man. Hij wil niets verbieden, maar zo proeft men uit zijn antwoord eigen lijk vindt hij dat de Duitsers zelf wijzer moesten wezen. Daar ligt het punt inderdaad. Ze moes ten zelf beter weten. Want men moet goed begrijpen: een door Hitier verleend ereteken is een door de West- duitse bondsrepubliek gesanctioneerde herinnering aan de agressieoorlogen met moordpartijen en plunderingen, die onder leiding van een groep weinig be trouwbare lieden in en buiten Europa is uitgevoerd. Zulk een kruis wil dus zeggen, dat de drager zijn opdrachten in een dergelijke krijg voortreffelijk heeft uitgevoerd en op grond van zijn presta ties door zijn leiders is onderscheiden. We willen aannemen, dat een aantal Duitsers destijds verblind en misleid was door het regime en dat ze meen den met oorlogvoeren een heilige, va derlandse plicht te vervullen. Maar nu het doek definitief is gevallen over het duizendjarige rijk van nog geen twaalf jaren, nu door publikaties en archief onderzoekingen vrjj nauwkeurig is ko men vast te staan wat de nazi's in feite hebben uitgehaald, nu zou men mogen veronderstellen dat elk redelijk denkend mens zich liever maar niet met deze on derscheidingen zou willen tooien. Nog maals, als men daarginds zich zo graag met deze Hitlerrommel opsiert, dan moet men het zelf weten. Maar dan binnen de eigen landsgrenzen en niet daarbuiten. Het wordt toch te gek wan neer, zoals onlangs, meneer Speidel zich in Engeland laat fotograferen met een ridderkruis van het ijzeren kruis om de hals en wanneer in het Nederlandse Bu del een Duitse overste rondloopt met een soortgelijk ding op de borst. Zoiets doet men niet. e overste heeft een olifantehuid. Er is huis van de gehangene spreekt men niet over de galg. Maar hier lijkt het erop alsof in het Nederlandse huis de beul is binnengekomen met op de borst een ereteken voor zijn voortreffelijk ophan- j sen. Zou het toch maar niet beter zijn dat de Nederlandse regering langs di- plomatieke weg kenbaar maakt, dat de oude soldatengeneratie hier niet met haar versierselen moet komen aanzet ten? Liever de ruige borst van overste olifant blank dan versierd met de lint- 1 ies van wijlen zijn vroegere baas. De opmerking van ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen betref fende een proef met vrije woning bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen, is in de Zeeuwse bouwwereld nog lang blijven nagalmen. Ir. Van Krevelen maakte zijn opmerking in zijn nieuwjaarsrede in februari jl. en bij een serie vraaggesprekken bleek ons kort daarna dat de me ningen over deze zaak zeer ver deeld zijn. Ook buiten Zeeuwsch- Vlaanderen sloeg het voorstel van de lieer Van Krevelen aan. Met name de aannemers hebben zich op de mogelijkheden bezonnen, doch ook in deze kringen zijn de menin gen verdeeld. De meningen zijn bovendien aan plaats gebonden. Zo bleek ons dat aannemers in de kleine Zeeuwse plaatsen veel voelen voor het vrij maken van in ieder geval de voormalige „vrije sector", welke men thans „ongesubsidieer de sector" pleegt te noemen. „De regering moet de gemeentebestu ren vrij laten in eigen gemeente te laten bouwen naar behoefte", is de teneur van veelgehoorde opmer kingen uit de kleine plaatsen. Het geluid uit de grotere plaatsen als Vlissingen, Middelburg en Terneu zen klinkt heel anders: „Nee, niet helemaal vrij maken, daar zouden we de grootste tramelant mee krij gen", zo drukte een Vlissingse aannemer zich uit. Bij alle plan nenmakerij moet echter vooropge steld worden: „Zeeland zit aan de rand van zijn bouwcapaciteit". Deze nuchtere mededeling komt van ir. L. D. Huisman, hoofdinge nieur-directeur van de directie Zeeland van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Tekenend is dat 88 stuks woningwetwo ningen van het contingent Terneuzen 1962 in die plaats niet konden worden aanbesteed. Nu kunnen er in totaal in Terneuzen 295 woningwetwoningen ge bouwd worden, doch opnieuw is het voor de directie volskhuisvesting en bouwnij verheid „een grote dobber om de zaak onder dak te krijgen". De bouwcapaci teit is er te gering en het standpunt van de aannemers is: „We nemen liever geen grote risico's op langere termijn, want we kunnen nooit met zekerheid zeggen of we zoveel personeel kunnen vasthou den" En wat de overige Zeeuwse kernen betreft (zoals bekend richt zich het toewijzingsbeleid woninwetwonin- gen voornamelijk op de industrieker nen): In Goes loopt alles vlot en ge makkelijk. Daar konden zelfs de 88 Terneuzense woningen van vorig jaar worden ondergebracht, zodat dit bouwvolume voor Zeeland niet verlo ren ging. Maar in en rond Zierikzee gaan de zaken minder vlot. „Geluk kig is er een keerpunt gekomen, na dat een grotere aannemer er zich op de woningbouw wierp", aldus ir. Huisman, maar zo vlot als het eigen lijk zou moeten lopen loopt het er nog I niet. In St.-Maartensdijk en omge- ving is het wel mogelijk om de con tingenten woningwetwoningen aan besteed te krijgen, maar het bouw- tempo ligt er zeer laag. Zo laag zelfs dat nu pas het contingent van 1961 is gereed gekomen. Geen capaciteit Deze omstandigheden, die een duidelijk licht werpen op de bouwcapaciteit in verschillende delen van Zeeland, maken wel duidelijk dat van het geheel vrij maken van de woningbouw, in ieder ge val van de ongesubsidieerde sector, zeker nog geen sprake kan zijn. De aannemers uit de grotere plaatsen zeggen zelf: „Er is geen capaciteit, we (Zie slot pag. 2 kol. 6) De kabinetsformateur, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gisteren met de vier fractieleiders van K.V.P., V.V. D., A.R.P. en C.H.U. ieder een uur tot lVs uur gesproken. Na deze gesprekken liet de formateur meedelen, dat hij de formatie in eerste instantie baseert op het convenant van Wassenaar, dat onder presidium van prof. Beel tot stand kwam. Met dit standpunt zijn de vier fractievoorzitters akkoord gegaan. De afdeling Utrecht van de Katholieke Volkspartij heeft in een telegram aan de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. haar ernstige teleurstelling geuit over de wijze van handelen bij de kabinets formatie. In het telegram zegt de af deling Utrecht, dat blijk werd gegeven van onvoldoende leiding van de fractie voorzitter. Zij vreest dat hij de door de K.V.P. in de periode voor de verkiezin gen gekweekte goodwill zeer ernstig heeft geschaad. De afdeling Utrecht, al dus het telegram, staat achter de hou ding van dr. Veldkamp en meent dat hij op het kabinet-De Quay een duidelijke stempel heeft gedrukt. Arbeiders in de haven van Sydney heb ben geweigerd een lading geweren aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Straat Cumberland" te brengen, omdat naar hun mening de geweren bestemd zijn voor Zuid-Afrika. Een verklaring van het Australische mi nisterie van bevoorrading, dat de wa pens naar Tanganjika zouden gaan, maakte op de arbeiders weinig indruk. Een woordvoerder zei dat zij in het ver leden in dergelijke gevallen al eens wa ren misleid en dat zij nu een „onweer legbaar bewijs" moesten hebben, voordat zij de lading geweren aan boord zouden brengen. De 7544 ton metende „Straat Cumber land" is eigendom van de Koninklijke Java-China Paketvaartlijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1