- de aan Mille Colonnes herinneringen duizend het plein Financiële berichten BRUINISSE vist verse mosselen in zijn toekomstige „watertuin" I Voor gourmets valt in Engeland meer te genieten dan men weet Uitgaan 1923 op televisie TIENDE SPORTDAG VAN NEGEN LAGERE SCHOLEN UIT GOES Geslaagden u.t.s. in Terneuzen V.V.V.-in-oprichting wil dorp over dode punt op wipplank helpen Pietje Zonder spiegels Touwtrekken Kastie NEDERLANDSE DELEGATIE IN INDONESIË Nettenfabriek - zeer gunstige resultaten KWARTAALCIJFERS TERUGGANG BIJ SIMPLEX Slagbal Mulo-A-examens te Goes „Voorproefje" van het mosselfeest-1963 De waarheid over de Britse keuken Beroemde gerechten naar eeuwenoude overgeleverde recepten Kabelbaan Schietwedstrijd Eeuwenoud mitatie Wanbegrip Onvergetelijk Promotie opleidingsschool voor chr. kleuteronderwijs in Middelburg WOENSDAG 17 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 (Van onze radio- en t.v.-redactrice) Aanstaande zaterdagavond doen we het jaar 1923 nog eens dun netjes over, althans de plezierige kant er van: we gaan een avondje uit op het Amsterdamse Rembrandtsplein van toen naar de Mille Colonnes. De mannen, de heren, de vrijers, de cava liers gaan in een opzichtig geruit pak met een bolhoed op; onder hun kin een gesteven boord met opstaande puntjes die in de loop van de avond verflenst omlaag zullen zakken; een brede stropdas met een grijze parel er op bolt op uit hun vest; hun broek heet nu pantalon maar heeft net als nu smalle pijpen; ze hebben lakschoe nen aan en er over heen slobkousen. Het mooist aan de mannen zijn de aan een stijfjes gebogen rechterarm meegevoerde vrouwen: onze oma's, huppelend van frivole pretjes. Hoeden als bloemen- schuiten dragen ze, vastgeprikt met vervaarlijke spelden waarmee ze elkaar te lijf kunnen; om hun hals een kanten sjabotje; een prangend jasje met smalle schoudertjes; er onder een wijde flod- derrok die alleen de neusjes van de knooplaarsjes laten meekijken. Op een mooie zomeravond zijn ze komen aandrentelen over het lommerrijke plein, of een meneer met z'n liefje lieten zich rijden in een koetsje, en een heel enkele modernist heeft al een luidruchtig Fordje, waarover tien, vijftien jaar later Louis Davids een liedje zal zingen. Zaterdagavond herleeft dat plein-plezier op de televisie, onder regie van Dick Harris. Op het productielijstje van de VARA-t.v. staat: februari het idee, dat was, zegt Dick Harris, toen hij bij Schiller voor het raam een kop koffie zat te drinken en naar Rembrandt in z'n kaal plantsoentje zat te staren. Aan de overkant is Heek, maar vroeger was dat Mille Colonnes; vroeger de jaren waar over oude artiesten die af en toe voor de camera's van televisie komen met weemoed praten, zeuren, zeggen jon ge artiesten. brandt zich op z'n sokkel een kwart slag omdraaide, als ze van Mille Co lonnes werd afgehaald door studen ten van toen, die nu in de Raad van State zitten, of in de Roeterstraat in het oudemannenhuis. Pi Scheffer, zegt Dick Harris, heeft de muziek van toen gearrangeerd voor de klankkleur van toen, dat is knap werk. De dirigent is Eddie Roos, die na veertig jaar nóg een jonge vent is, met alleen maar een paar rimpels er bij. Alle andere ar tiesten van toen zijn jonge mensen van nu die toevallig een beetje lijken op vergeelde portretten, de grimeur werkte hen bij. De teksten en melo dietjes van vroeger waren niet moei lijk te achterhalen, er zijn talloze oude mensen die ze nog zo uit hun hoofd kunnen zingen. En voor de stemmen van vroeger zorgde Frans van Dusschoten, die oude krasserige plaatjes beluisterde en iedereen imi teren kan, van Enrico Caruso tot en met de hese Lou Davids. Naast Hadjemaar en Pietje Muyse- laar stonden we in de studio bij de figuranten en moesten opzij voor de brandweer, op zij voor het koetsje voor de ingang, opzij omdat we op het op de vloer geschilderde oude ta pijt stonden, opzij voor de obers met fosco en de taartjes voor de baro nesse. Op de bühne zong de beeld schone Gladys Henry van toen die de beeldschone Louise Montel van nu is, Pietje Muyselaar zuchtte van ver rukking en een meneer in de zaal stond half op van zijn stoel om over de hoofden heen met z'n toneelkijker naar schone Gladys te kijken. Stop, pen en dat vergat ze. Nou nee, me neer Harris, zei meneer, m'n vrouw zou me wel willen stompen, maar deze dame is m'n vrouw niet, als U begrijpt wat ik bedoel. Mille Colon nes op het Amsterdamse Rem brandtsplein anno 1923. Nu had Dick Harris net een ontdek- Dinsdag is op het gemeentelijk sport terrein in Goes de tiende sportdag voor king gedaan: televisie, zegt hij, is er leerlingen van lagere scholen te Goes met voor de jonge mensen want die gehouden. Ruim 700 kinderen van negen hebben er niet veel geduld voor; ze kijken wel eens wat maar ze draaien ongedurig op hun stoel en ze krijgen de kriebels in hun benen, ze willen er uit. Televisie is er voor de al wat oudere mensen die huiselijk gewor den zijn in hun huwelijk en voor de oudjes. Hij keek naar wat eens Mille Colonnes was en dacht: als ik voor hen nog eens die gouden tijd van het plein kon doen herleven. Waren dat de gouden jaren, van 1920 tot '30? Ze zijn het in elk geval in de herinnering van wie toen jong waren. De Amstelstraat was ge vel naast gevel theater; heel de buurt om het plein was Bodega. En er kwam een Rotterdammer naar Am sterdam en zag wat er mankeerde: Dick Reese, de koning van het amu sement, begon er de concertzaal Mille Colonnes - de duizend pilaren Het waren er lang geen duizend, maar hij had overal spiegels laten plaatsen, zodat het er duizend leken en ocharm, dat is nu juist wat Dick Harris niet kan laten zien op televi sie, waar haal ik zoveel spiegels van daan, zucht hij berustend. In 1922 opende Mille Colonnes met het eerste echte variété in Amster dam: alle groten van toen traden er op en alle groten van nu zijn er klein begonnen. Pisuisse zong er en Koos Speenhof, later Louis Davids en Kees Pruis en Willy Derby trad er op als de eerste zanger van wie grammo foonplaatjes gemaakt waren. Buiten landse goochelaars, acrobaten en wufte dansgroepjes in olala kostuum pjes traden er op met de shimmy die in Parijs door Josephine Baker ge danst werd. Dumas de coupletzanger was er avond aan avond en introduceerde er de beeldschone vedettes van toen: Louisette en Louise Fleuron. Reese werd er niet rijk van maar de zaak liep, tot de malaise, tot in 1929 de klad kwam in de diamantindustrie van Amsterdam en de beurs kelderde en de grote werkloosheid begon. Ree- se verkocht de zaak omdat hij geen zin had in goedkope exploitatie; hij is nu dik in de tachtig en leeft in Rotterdam van de dividendjes van Heek. scholen deden mee aan touwtrek slagbal-, kastie- en behen dieheids wed strijden, die onder leiding stonden van de sportcommissie, bestaande uit de he ren H. Schrijver, B. van der Lelie en C. Zuidweg. Bij de individuele wedstrijden in hard lopen, ver-springen, balwerpen en be hendigheid, het zogenaamde „diploma- werk" bleek, evenals vorig jaar, de Van der Veenschool het beste, waar door ze de wissedplaquette nu mag be houden. De tweede prijs, ook een pla quette, moest worden „gedeeld" door de Beatrix- en de Mariusschool. Bij het touwtrekken voor jongens van IJ. en 12 jaar, kwam de Ireneschool I met het hoogste aantal punten uit de bus. Tweede werd de Caspar Berse- school I. De elf- en twaalfjarige meis jes van de Jan Ligthartschool I trok ken aan het langste eind en wonnen daarmee een eerste prijs. De meisjes van de Mariusschool II behaalden de tweede prijs. In de serie touwtrekken door jongens van 1315 jaar bleek de Beatrixschool I het beste, bij de meisjes van deze leeftijd de Mariusschool I. De wisselbeker in de eerste divisie ging naar de Caspar Berseschool I, de medaille naar de Caspar Berseschool II, de derde prijs naar de Margrietsehool I. In de tweede divisie werd de Beatrix school II de eerste, de Koningin Wil- helminaschool tweede en de Van der Veenschool derde. In de derde divisie won de Caspar Berseschool IV de eerste prijs, twee werd de Mariusschool I en drie de Kohnstammschool. Dick Harris wilde de stijl van uit gaan in die dagen imiteren, toen naar een liedje geluisterd werd om dat er wat in verteld werd. Op het produktielijstje staat: maart tot en met mei researchwerk. Dat was: foto's zoeken oude programma's opdelven en praten met oude mensen en anecdotes verzamelen. Wat dron ken de mensen toen als ze uitgingen Fosco en er was een oude baronesse die elke avond in Mille Colonnes het ene taartje na het andere zat te eten. Kostuums moesten komen van een Aan de uitgebreid technische school te Terneuzen slaagden voor het eindexa men afdeling elektrotechniek: W. Asselman, Hulst, D. Boon, Axel, R. Boon, Hulst, B. v. d. Brande, Terneuzen, R. Daelman, Westdorpe, C. Hamelink, Terneuzen, R. van Houten, Clinge, J. Jongepier, Sluiskil, M. Lucieer, Nieuw- vliet, L. Minderhout, Hoedekenskerke, H. Oggel, Axel, C. de Pooter, Hoek, P. de Putter, Zaamslag, J. de Regt, Terneuzen, R. Staelens, Eede, J. Verschueren, Sint- Jansteen, J. Verwilghen, Terneuzen. A. de Vos, Renesse. Afgewezen werden vier kandidaten. Afdeling werktuigbouwkunde: E. Baart, Hulst, P. de Bakker, Kloosterzande, M. Dieleman, Axel, H. den Hamer, Axel, R. van Kerkhoven, Kloosterzande, W. Ko- lijn, Terneuzen, A. de Maat, Stoppeldijk, y - - /-Iz. Tl Daoo1/-O verhuurder in Breda, die voor Duitse r. Noët, Sas van Gent, B. van Poecke, Koewacht, A. Rijckaert, Sluiskil, J. van Straten, Terneuzen, R. de Theye, Nieuw- Namen, J. Verschelden, Sint-Jansteen, rA. Verwilligen, Sint-Jansteen, E. Voer- alléén rechtop kon staan, zelfs als de man, Westdorpe, J. Willemsen, Terneu- schildwacht er in sliep, met puttees, zen, W. de Winne, ^Sluiskil. Afgewezen zegt Dick Harris en met kepi. Hij wilde alles namaken in studio Vitus films in operettestijl kleding levert; uit het politiemuseum moest een ge helmde klabak komen, uit het leger museum het stijve soldatenpak dat in Bussum en hij praatte maar, praatte met oude mensen, tot hij ont dekte dat voor oude mensen alles van vroeger één mooie droomwereld was of werd, waarin jaartallen vervaagd waren en feiten verbleekt. Een oude artiest hield stokstijf staande dat er middenin Mille Colonnes een tapkast gestaan had, zo'n mooie, met veel koper. Dick Harris werkte dagenlang om zo'n mooie tapkast te achterha len tot iemand zei: man, er was hele maal geen tapkast, dat was in de zaak naast Mille Colonnes. Piet Muy selaar praatte over Mille Colonnes alsof hij er even om een hoekje in de hemel gegluurd had, want Pietje Muyselaar, in een half lang broekie met zwarte gebreide kousen, was er eens achter de lange rokken van een vrolijke dame binnengeglipt. Hij had er even mogen kijken en was op slag verliefd geworden op de dame op to neel. Wie was dat? Louisette? Nee, zei Pietje Muyselaar: Gladys Henry. werden twee kandidaten. jUMMMyWUWUWWIWWWUWWWWyWWWMIUW In Harpsund, Zweden, zijn Ameri kaanse politici en vakbondsleiders met vooraanstaande Europese so cialistenleiders bijeen voor een in formele conferentie over de econo mische samenwerking tussen de V.S. en West-Europa. Op de foto een vrolijke onderbre king van de discussies, v.l.n.r. de democratische senator Hubert Humprey, de Westberlijnse burge meester Willy Brandt, vakbonds leider Walter Reuther en Tage Erlander, de Zweedse eerste mi nister. De delegatie uit het Nederlandse be- bedrijfsleven, die zaterdagmorgen uit Nederland naar Indonesië vertrok, is daar zondagavond aangekomen. De al gemeen voorzitter van de vereniging van staatshandelsondernemingen, kolo nel Sunardiman, en de voorzitter van de stichting voor de Indonesische industrie dr. TJmar Tosin, waren op het vliegveld van Djakarta aanwezig om de Neder landers te verwelkomen. Vertegenwoordigers van de regering waren echter niet aanwezig. De Neder landse delegatie passeerde op de norma le wijze de douane en kreeg niet de be handeling als groep „zeer belangrijke personen", die gewoonlijk aan bezoeken de buitenlandse delegaties wordt ver leend. Tijdens een diner dat de directeur van de Apeldoornse nettenfabriek Von Zeppelin en Co N.V. zaterdagavond aan commis sarissen, stafleden en enkele andere ge- nodigden ter gelegenheid van het tach- stop, riep regisseur Harris, want de *'&"jarig bestaan van de fabriek had vrouw van meneer moest 'm met een aaagehoden, heeft hij de resultaten van stomp in de ribben tot de orde roe- ,M ae('rljf over het eerste halfjaar 1963 bekendgemaakt. Deze mededelingen waren, naar de directie meedeelt, zeer gunstig. De produktie, zowel in gewicht ais in verkoopwaarde, was 33% hoger dan in het eerste halfjaar 1962. Dit resultaat kon worden bereikt ondanks het feit, dat het personeelsbestand gelijk was in beide perioden. Hieruit blijkt, dat de in vesteringen in voorgaande jaren vruch ten beginnen af te werpen. De omzet in geldswaarde steeg met 50.000 vergeleken met het eerste half jaar 1962. De orderboekingen in de eerste zes maanden van 1963 overtroffen de afleve ringen met 100.000. De orderporte feuille is hoger dan ooit tevoren in het zogenaamde slappe zomerseizoen en vertegenwoordigt een waarde van ca. 3.900.000. De totale produktie-kosten in het eerste halfjaar 1963 zijn, vergeleken met die over dezelfde periode van 1962, slechts met 130.000 gestegen. Deze stijging is geheel veroorzaakt door de hogere loon- en salariskosten die nl. 127.000 hoger zijn dan in 1962. De financiële resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. Deze zijn nl. ruim 50% ho ger dan in dezelfde periode in 1962. Met een dankbaar hart en met vertrou- is het komend halfjaar ingegaan, aldus de mededeling. De resultaten over het tweede kwartaal van 1963 van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. zijn als volgt: de nettowinst bedroeg 8.4 miljoen (le kwartaal: 8.1 miljoen)de omzet beliep 105.7 miljoen (le kwartaal: 109.6 miljoen). De netto winst (omgerekend in dollars tegen een koers van 3,60) per American share van 50: dollars 0.79 (le kwartaal: dol lars 0.76). De cijfers dragen een voorlo pig karakter en zijn niet door de ac countants gecontroleerd. De sterke landelijke achteruitgang in de verkoop van rijwielen en bromfietsen is ook in de N.V. Simplex machine- en rij- wielfabrieken vooral tijdens de win- tercampagne zeer merkbaar geweest. Verschillende reorganisatiemaatregelen hebben weliswaar de nadelige gevolgen van deze teruggang verminderd en wat de tweede helft van het boekjaar be treft de teruggang zelf tot staan ge bracht, doch de directie verwacht over het lopende jaar een minder gunstige uitkomst dan over het boekjaar 1961 1962, toen slechts de afschrijvingen wer den verdiend, aldus een mededeling van de president-commisaris. (Het winstsal do 19611962 liet geen dividenduitke ring toe. Het jaar daarvoor werd nog vier procent in contanten uitgekeerd). In Wit-Rusland zijn door de krijgsraad drie oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Een van hen had tijdens de oorlog voor de Gestapo gewerkt. Hij was naar het noorden gevlucht Een tweede veroordeelde was na de oorlog naar Siberië gevlucht. De beker ging naar de Ireneschool I in de eerste divisie, tweede werd de Mariusschool I, drie de Jan Ligthart school I. In de tweede divisie: 1. Ma riusschool IV, 2. Kohnstammschool I, 3. Ireneschool II. Derde divisie: 1. Ma riusschool V, 2. Ireneschool III. op Voor het eindexamen mulo-A slaagden 16 juli te Goes de dames M. C. Tange, Kam perland, H. W. de Rooij, Yerseke, N. J. A. Sinke, Yerseke, M. Terlouw, Terneuzen, M. N. de Fouw, Colijnsplaat, J. P. M. Davidse, Colijnsplaat, C. L. v. d. Hart, Hansweert (m), C. S. Steketee, Yerseke (m), D. A. J. Schakel, Goes (m), L. C. J. Schipper, Kloe- tinge (m), D. A. Jopse, Hansweert, M. M. Clarijs, Hansweert, P. J. Colijn, Kloetinge, A. van Zweeden, Goes, N. van Schaik, Goes, T. Nijsse, 's-Heer-Hendrikskinderen, J. de Bart, Kloetinge, J. de Hollander, Baarland, A. Markusse, Kapelle, T. v. d. Knaap, 's~ Heer-Arendskerke, N. Knuist, Goes, C. de Landmeter, Souburg, N. de Koeijer, Yerseke (m), I. van Koeveringe, Kapelle, H. de Jong, St.-Laurens (m), A. de Putter, Terneu zen '(m), A. de Frel, Terneuzen (m), F. Kaijser, Axel (m), A. C. de Koeijer, Zaam slag (m), J. Lantsheer (m) en C. Bakker, (m), beiden te Hoek, M. Bolier (m) en C. Dekker (m), Terneuzen, M. van Veire (m). Biervliet en J. Vermeulen (m), Terneuzen. En de heren: A. J. Bisseëuw, Oostburg, A. J. Schooten, Souburg, A. W. J. Boidin, Oost burg, R. J. F. Wieland, Terneuzen, P. Crucq en A. A. M. v. d. Heijden beiden te Mid delburg, M. Brakman, Nieuw- en St.-Joos- land, J. Paauwe, (m), Kruiningen, D. J. Ruissen (m), Wemeldinge, J. Schipper (m) en J. C. Schout (m) beiden te Goes, P. Wisse, Hansweert (m), A. Slabbekoorn, (m), Goes, P. Nieuwenhuizen, Biezelinge, C. Westerweele, Borssele, A. van Weelden, H. Driessen, C. Harinck, allen te Goes, J. San- dee (m), Koudekerke, P. Louws (m), Aag- tekerke, J. Kole (m), en F. Krombeen (m), beiden te Kruiningen, M. Openneer (m), Kruiningen, M. Kaan en C. de Bree (m), beiden te Terneuzen en J. Smallegang. (m), Hoek. Afgewezen werden 9 kandidaten. Achter de naam van hen, die slaagden voor het mid denstandsdiploma is een (m) geplaatst. NERGENS in Zeeland manipuleert men twee uitersten zo dicht naar elkaar toe als in Bruinisse: mosselcultuur en de voor deze cultuur dreigende Deltawerken zijn hier zij-aan-zij. Nu al enkele jaren sturen de vissers hun gepavoiseerde en met honderden bezoekers afgeladen op het traditionele mosselfeest naar buiten om tegen het strakke de cor van de groeiende Grevelingendam een vrolijke vlootschouw te pre senteren. Sedert Bruinisse van vorig jaar november af een V.V.V. in oprichting heeft, wordt dit gedurfde experiment nu uitgebuit. Want de vorderingen bij de Deltawerken, de opbouw van de kabelbaan over het laatste sluitgat in de dam, die Duiveland volgend jaar aan het vasteland van de randstad knoopt, het brengt Bruinisse allemaal op het midden van de wipplank. Het middelpunt van de balans, die nu van de visserij moet overslaan naar de recreatie en het toerisme. üWWWWWWMAfWWIMNVWWWWWUUWWVVVM ders voor de dag kunnen komen. Met een vooruitziend initiatief mikt de hele gemeenschap thans al op de toekomstige plaats van het oude vissersdorp bij de ingang van de nieuwe „watertuin" van Zeeland, zoals burgemeester C. H. v. d. Linde haar noemt. En de provinciale Zeeuwse V.V.V. is volledig op de hand van de jonge vereniging aan de oostkant van het eiland. Waarnemend-directeur J. P. de Regt penseelde gistermorgen even de omvang van het toekomstige Grevelingenbekken als watersportcen trum op het doek van de verbeelding met de vergelijking: „De Loosdrechtse, Ka- ger- en Reeuwijkse Plassen kunnen er ruimschoots een bad in nemen". Het vriendelijke dorp met zijn drie aantal knopen van stapel gelopen om Bruinisse of zeg maar liever: BRU havens aan de oostpunt van Scliou- Bruinisse in de kortst mogelijke tijd als heeft voor zijn recreanten en toeristen vven-Duiveland krijgt in de naastej een dorado voor rustgenieters, water-een reeks belangrijke attracties op het toekomst een sleutelpositie. Het sportliefhebbers, kampeerders, wandel- presenteerblad: rust, eenvoudige accom- wordt de entrée voor het wegverkeer Aan boord van een kotter heeft Bruinisses V.V.V. gisteren een „voorproefje" gegeven van zijn nieuwe mosselen, die volgende week zaterdag met het traditio nele mosselfeest worden ingehaald. (Foto P.Z.C.) uit het noorden naar Schouwen-Dui- veland en na 1965 over de Ooster- scheldebrug overig Zeeland. Het krijgt de functie van een portaal naar het toekomstige enorme Zeeuwse Meer, het Grevelingenbekken en het Veerse Meer voor jachtenliefhebbers en alle mogelijke andere beoefenaars van de watersport. Een V.V.V. heeft op zo'n plaats een op dracht om meteen flink in te happen en anderen te laten watertanden. Alles wat in Bruinisse organiseren en propagan- deren kan heeft dat goed begrepen. En daarom is de nu al als actiefste V.V.V. van de gehele provincie te boek staande vereniging-in-op-richting met een hoog Roastbeef en Yorkshire pud ding, sterke thee, knapperig vers brood met boter, vis en pa tates frites, zijn natuurlijk heer lijk op zijn tijd. Maar daarmee houdt de Britse keuken nog niet op. Jarenlang hebben de Brit ten gekookt volgens traditionele recepten uit alle delen van het land tot in de verste uithoeken, recepten die generaties lang van moeder op dochter zijn overge gaan. En wat de buitenlanders betreft die een bezoek brengen aan Groot-Brittannië? Als ieder van hen maar de kans greep de ech te gastronomische geneugten te ontdekken en er van te genie ten! Want dat de Britse keuken slecht is, is een fabeltje, ver spreid door slecht geïnformeer de buitenstaanders. Wie van hen heeft ooit gehoord, om maar niet te spreken van geproefd, van de „raised mutton pies" (scha pevlees pastei) waar Oxford aan spraak op maakt? „Chicken Pud ding" zoals die in Kent wordt bereid is een koninklijk gerecht. Een bezoek aan het zuidwesten van Engeland is niet af zonder een tocht naar Devon om de heerlijke „clotted cream" te proeven, die de naam heeft de beste ter wereld te zijn. En eveneens uit het westen, uit Cornwall, komen de met uien gevulde Cornish Pasties". In het noorden vindt U ontelbare aars en hengelaars te laten „ontdekken", i modatie, een gastvrije bevolking, een Nu het mosselfeest volgende week uniek watersportgebied en zijn delica- zaterdag -in het vizier komt, is er dus tesse „de mosselen". De middenstanders een kans, die niet onbenut voorbij mag staan rechtop achter de visserijvereni- gaan. Om de charmes van het Duive- landse dorp met zijn geheel aparte, on gekunstelde levensstijl op zijn voorde ligst te iaten uitkomen heeft de nieuwe V.V.V. in prettige samenwerking met de vissersvereniging heel markant .Helpt Elkander" geheten de mid denstanders en het gemeentebestuur ging als het gaat om de organisatie van het jaarlijkse mosselfeest. En nu kan V.V.V. nog een handje helpen. Voorzitter C. Jumelet heeft dat gister morgen duidelijk laten merken. Daarom zal er volgende week zaterdag tweemaal een vlootschouw op de Grevelingen wor- pers joviaal ontvangen. En natuurlijk met de neus op zijn attracties gedrukt. De organisatoren hebben hun mosselen laten proeven en de journalisten mee genomen op een BRU-kotter om het ver se zeebanket op te korren. dinsdag de Nederlandse en buitenlandse ^IclTRe pers"^«woeS? Z een „voorproefje" gehad van de kwali teit van de verse mosselen. Met een ech te mosselmaaltijd en later op de dag de Bruse „première" van de gelijknamige film, waarin de Belgische cineast A. van Poecke de mosselcultuur met pakkende beelden heeft gevat. Maar voor de toe komst opent Bruinisse een nieuw draai- boek: dat van de recreatie en mogelijk Maar ze hebben hun gasten ook bin- ook de industrie nengeloodst in het kantoor van de waterstaat Deltadienst om de ma quette van de in Nederland zo unieke kabelbaan over het noordelijke gat van de Grevelingendam-in-aanleg te tonen en later op de kop van het ge reedgekomen dijkgedeelte het miljoe nenproject met zijn experimentele functie in constructie te laten bekij ken. J streekgerechten, zoals „Lancashire Hot Pot", die in vroeger tijdens niet alleen van schapevlees en niertjes, maar bovendien met oesters werd be reid. Uit Yorkshire stamt de „oat meal parkin" (cake van havermeel) en Schotland heeft zijn „haggis" en niet te vergeten het snoepje waar de Schotten terecht trots op zijn, hun brosse „shortbread" bereid met verse boter. Bruinisse pronkt graag met dit exclu sieve stukje Deltawerk, waarvoor overal veel belangstelling bestaat. Maar zodra Voor de 10e maal werd dezer dagen op het terrein „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom de jaarlijkse schietwedstrijd van de afdeling Bergen op Zoom en omstre ken gehouden van de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging. Voor deze wedstrijden bestond een zeer grote belangstelling. Er werd op verschillende manieren ge- de kabelbaan is opgeruimd en de dijk schoten namelijk op afgaande kleindui- ïs gesloten moet het dorp met iets an- We hebben tijdens de repetities in de studio Gladys Henry gezien: een don kere schoonheid die elk manne- en jongenshart in vuur en vlam kon zet ten: Pietje Muyselaar moet een mooie herinnering hebben aan z'n eerste ongelukkige liefde. We hebben Willy Derby gezien als fatterig jonk man met geplakte haren; hij zong van „Hij was maar een jongen van Jan boezeroen, maar hij had in z'n boddie een hart", heel de zaal werd er stil van. We hebben Koos Speen hof horen zingen van „O, Marietje" en heel de zaal zong en deinde mee. We hebben het duo Hofman horen kwelen en we hebben Louisette ge zien in een rose jurk met franjes, een schoonheidje voor wie Rem-1 a, Dit was slechts 'n beperkte greep uit de honderden nationale gerechten van Groot-Brittannië. Vele recepten date ren van eeuwen her en vaak ook ser veert de plattelandsbevolking het voedsel nog volgens de voorschriften geër"d van hun voorouders. Het Britse volk is geweldig trots op zijn eigen produkten. Dit vindt niet slechts zijn oorsprong in de keuken maar ook op de velden, in de dalen en boomgaarden waar het voedsel ge dijt. Appelen uit dit land en in het bijzonder „Coxs Orange Pippins" vin den hun weerga niet. Een ieder die een bord sappige „Royal Sovereign" aardbeien, met een dot verse room heeft verorberd, bewaart er een on sterfelijke herinnering aan. En hoe groot is niet de aantrek kingskracht van mals gebraden Dor set en Welsh lamsvlees, met een scherpe muntsaus en jonge erwtjes! Brits rundvlees is wereldberoemd en met reden. De malsheid, wordt toe geschreven aan de Britse weide grond en het klimaat. De smakelijke combinatie van geurige roastbeef, met mieriksaus en kostelijke Yorks hire pudding, stemt zelfs de kies keurigste gourmet tot tevredenheid. Ook het „ham and eggs" idee stamt uit Groot-Brittannië. Ham en spek worden in dit land door experts ge produceerd en gerookt. Elk stukje van het varken, van de wangen tot de poten, wordt verwerkt en de verschillende delen vindt U terug in kostelijke, smakelijke gerechten. Ier kazen, de majestueuze Stilton. De verrukking van een homp van de ze kaas bij een glas goede port is onvergetelijk. Het leidt geen twijfel dat de geurige pittige Britse Stilton nauwelijks te beconcurreren is, ja, dat dit bij kans onmogelijk is, zoals degenen die de kaas kennen zullen beamen. En Stilton is bij lange na niet het einde van het Britse kaasverhaal. Het zou teveel ruimte kosten om alle soorten uitvoerig te beschrijven. Een kaas, die wel genoemd moet worden, de Double Gloucester, is heerlijk van smaak en buitengewoon van struc tuur. Cheddar en Cheshire kaas zijn wereldberoemd en zijn beide heerlijk bij een fris glas bier. De oranjekleu rige kruimelige Leicester kan even eens warm worden aanbevolen, voor al aan hen wier smaak uitgaat naar een zachte dessertkaas. Ook romig en een kaas met een halfzachte structuur is die afkomstig uit de heuvels van Wales de Caerphilly. Ook zuivelprodukten, zoals eieren, boter, room en een groot aantal soorten kaas, worden in Groot-Brit tannië vervaardigd en geconsumeerd. Als men over kaas spreekt denkt men automatisch aan de „koning" al- Zo kan men wel voortborduren en zo is er reeds voortgeborduurd over Brits voedsel, de groei en de produk tie, de kwaliteit en de streek van herkomst. Wat er verder zonder veel omhaal van woorden over te zeggen valt is dit: miljoenen mensen over de hele wereld worden er zich lang zamerhand van bewust dat vertel sels, wanbegrip en vooroordelen wel ke ten onrechte bestaan ten opzichte van het Engelse eten, gebaseerd zijn op los zand en geen enkele grond raken. Het Britse volk is niet meer een volk van winkeliers, maar een volk dat zich kosten noch moeite spaart om zijn produkten op topkwaliteit te hou den. De Britten volgen niet slechts het voorbeeld van hun voorvaderen wat betreft het verbouwen en produ ceren van goed voedsel, maar zij zijn er terecht trots op het zo te bereiden dat de onovertrefbare kwaliteit ten volle tot zijn recht komt, het smake lijk op tafel wordt gebracht en men er voor honderd procent van geniet. ven: inkomende en dwarsende en ook op dwarsende rabbits. In de wedstrijdbaan A eindigden vijf deelnemers met een ge lijk aantal punten, zodat moest worden geloot. Na afloop der wedstrijden reikte de plaatselijke voorzitter de prijzen uit. De secretaris kreeg als dank voor zijn vele werk een ets van de K.N.J.V. De uitslagen werden: Wedstrijdbaan A: 1. A. C. v. d. Maas, Anna Jacobapolder, 190 pnt.; 2. A. v. d. Linden, Zuid-Beveland, idem; 3. B. A. van Dijke, Nisse, idem; 4. M. Punt, Oud- Vossemeer, idem; 5. A. Bertelen, Wouw, idem. Wedstrijdbaan B: 1. H. C. Heyboer, 's-Gravenpolder, 160 pnt.; 2. W. L. v. d. Male, Sint-Annaland, 140 pnt.; 3. A. Ver beek, Steenbergen, 130 pnt.; 4. J. Ko- nings, Wouw, idem; 5. J. van Vossen, Sint-Annaland, 120 pnt. Vrije baan: 1. J. Boonstoppel, Rotter dam, 450 pnt.; 2. P. Slis, Sommelsdijk, 440 pnt.; 3. A. Bartelen, Wouw, 430 pnt.; 4. A. C. v. d. Maas, Anna-Jacoba- polder, 420 pnt.; 5. A. van Dijke, 's-Heer- Arendskerke, 420 pnt. Korpswedstrijd: 1. Wolphaartsdijk, 150 pnt.; 2. Sint-Philipsland, 130 pnt.; 3. Wouw, 120 pnt.; 4. Steenbergen, idem. Van klas A 1 naar klas A 2: Joke Arendse, Boetie Bijlsma, Nellie Capelle, Rie Corstanje, Minnie Dronkers, Irene Elshout, Minie Hamming. Ina den Hol lander, Addi de Jager, Mary Kambeel, Toos Klop, Leny de Koeijer, Dia de Ko ning, Titia Manneke, Ankie Marcus, Mies Pauwe, Henriet Reijenga, Heieen Ribbens, Coby Reijngoudt, Winnie Schol ten, Ria de Smidt, Jopie Torbijn, Truus Verhoef, Heieen van der Wel, Nelly Westerweel, Paula Wolse, Marijke Won- dergem, Jannie Walrave. Niet bevor derd: geen. Van klas B 1 naar klas B 2: Elly van de Berge, Liesbeth Hillebrand, Willy Kod de, Jannie de Lange, Betsy Lïndhout, Addy Midavaine, Leunie Murre, Cockie van Oosten, Lia Pluymers, Ineke de Put ter, Ada de Ronde, Heieen de Schipper, Diny de Waardt, Addy Wiskerke. Niet bevorderd: geen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7