WEER PROTESTSTAKINGEN IN FRANKRIJK Treinen stil, geen gas en elektriciteit Toch een Planta- proces klankbord K.L.M. verkocht al 19 overtollige machines MOTORVOERTUIGEN STOREN RADIO EN T.V. NOG STEEDS ERNSTIG Scheepswerf gaat scholen bouwen DUITSLAND TOT AANPASSING GRAANPRIJZEN BEREID, MITS VLIEGRAMP IN RUSLAND - 30 DODEN Veiligheidsraad maandag bijeen CHINESE AANVAL OP INDIA Nieuw proces tegen prof. Leibbrand PARLEMENT BEHANDELT GEWRAAKT WETSONTWERP Geen beperking" Treinen en bussen Vooronderzoek waarschijnlijk eind juli afgesloten Proefneming vervoer oorlogstuig over de oceaan Inkomen van de Duitse hoeren niet verminderd Een miljard TWEE AARTSVIJANDEN VAN DUVAL1ER GEDOOD jaarlijks honderd miljoen voor verkeer in Amsterdam Iraakse kadetten uit Sowjet-Unie teruggeroepen Bolsward rijker dan men dacht Relletjes STUDIE OVER AANKOOP VAN MACHINE VOOR KORTE AFSTAND Besturen van N.R.U. en N.T.b. Vele brommers auto's en scooters niet ontstoord KROFS.JTSJEW SPRAK MET FRANSE AMBASSADEUR Indonesië vraagt teruggave van manuscripten WOENSDAG 17 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Franse vakbonden hebben gisteren stakingen uitgeroepen, uit protest tegen het vandaag door de Franse nationale vergadering te behan delen wetsontwerp ter beperking van het stakingsrecht. Men verwacht dat de stakingen, die volgens de vakbonden over het gehele land moeten worden gehouden, op verschillende uren op touw zullen worden gezet en dat de volgende diensten en bedrijven erdoor zullen worden getroffen: de staatsspoorwegen, de gas- en elektrici teitsbedrijven, de ondergrondse, de busdiensten, de P.T.T., radio en televisie en de dienst voor het ophalen van huisvuil. In het betreffende wetsontwerp wordt bepaald dat het personeel van de open bare nutsbedrijven eventuele stakings plannen vijf dagen voor een te houden staking moet bekendmaken. De regering legde het wetsvoorstel aan het parle ment voor na een lange reeks plotselinge stakingen in de openbare nutsbedrijven. De Franse vakbonden menen dat hun in de grondwet vastgelegde stakingsrecht door de goedkeuring van de wet aan banden zou worden gelegd. Zelfs personeelsleden van niet door de regering geëxploiteerde bedrijven beslo ten gisteren bij de openbare nutsbedrij ven bij te vallen. De Parijse bond van taxibestuurders besloot vandaag van 11 tot 12 uur een „solidariteitsstaking" te houden. Het is de bedoeling dat de treinen in het gehele land, de Parijse onder grondse en de bussen in de Franse hoofdstad om 11 uur voor één uur zullen ophouden met rijden. Het zit er echter in dat de treinen en de ondergrondse langer zullen stilstaan omdat het personeel van de elektri citeitsbedrijven het werk van 9.30 tot 11.30 uur zal neerleggen en er geen stroom zal zijn voor vele elektrische treinen. De werknemers bij de gasbe drijven zullen op ongeveer dezelfde tijd staken als hun collega's in de elektriciteitssector. Vele werknemers bij de posterijen en andere personeelsleden van regerings- bedrijven zijn van plan het werk voor een etmaal neer te leggen. Ook het tech nisch personeel van de regeringsradio en televisie heeft aangekondigd 24 uur te zullen staken. Over de drie radionet werken en het televisienetwerk zal slechts grammofoomnuziek woeden uit gezonden en er zal slechts drie keer nieuws zijn te beluisteren. Op deze foto kiest de eerste Egyp tische luchtdoelraket het lucht ruim. De lancering van deze raket werd bijgewoond door president Nasser. Het ligt in de bedoeling dat de Franse nationale vergadering het wetsontwerp vanmiddag in behandeling zal nemen. In een regeringsrapport aan het parle ment werd gisteren gezegd dat men er helemaal niet op uit was het stakings recht te beperken. Volgens het verslag, dat werd uitge bracht door René la Combe van de Gaul listische Unie voor de nieuwe republiek (U.N.R.) was de opzet van het wetsont werp „de betrekkingen te regelen tussen de organisatie die een staking op touw zet en de voor de openbare dienst ver antwoordelijke gezagsorgaan". Het wordt mogelijk geacht dat het grondpersoneel van de „Air France" donderdag en vrijdag zal staken. BINNENKORT KENNISGEVING VERDERE VERVOLGING (Van een onzer verslaggevers) De N.V. Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam zal worden vervolgd wegens het in de handel brengen van margarine, waarin een schade lijke bestanddeel vermoedelijk van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, zal binnenkort een kennis geving van verdere vervolging de N.V. doen toekomen. Het vooronderzoek werd aanmerkelijk vertraagd doordat het moeilijk was het wetenschappelijk bewijs te leveren. Tal rijke deskundigen hebben zich met de wetenschappelijke kant van deze zaak beziggehouden. Het feit, dat de officier van justitie besloten heeft een kennisge ving tot vervolging te doen uitgaan, kan worden gezien als een bewijs dat het wetenschappelijk rapport voor hem geen aanleiding is geweest de zaak te sepone ren, Vandaag vindt de afsluiting plaats van het laatste stroomgat in de Surinamerivier te Afobaka, waar ten behoeve van de aluminium in dustrie een stuwdam wordt ge bouwd. Foto: de in aanbouw zijnde dam op een plaats, waar enige jaren geleden slechts oerwoud was. In het midden het betonnen kunst werk met de daarop aansluitende aarden dam. De afdeling Alblasseraam van scheeps werf Van der Giessen-De Noord N.V. zal zich binnenkort naast het bouwen en repareren van schepen ook toeleggen op scholenbouw. Na de vakantie zal een be gin worden gemaakt met de pre-fabri- cage van twee typen tweeklassige scho len, die in december gereed moeten zijn om te worden gebouwd in Neuss aan de Ruhr in Duitsland. De scholen, welke geheel compleet wor den opgeleverd, zullen in hoofdzaak be staan uit stalen frames en voorgespan nen beton. Op de plaats van bestemming kunnen de scholen in één a twee dagen worden opgebouwd. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd over een groot bouwprogram ma voor dergelijke scholen. Vermoede lijk zal in de verdere toekomst ook een begin worden gemaakt met de bouw van geprefabriceerde woningen. Het Chinese tegenoffensief in de koude oorlog met Moskou is gisteren in het Volksdagblad van Peking voortgezet met een hoofdartikel, ondertekend door „waarnemer", waarin India wordt ver weten dat het profijt probeert te trek ken van het Chinees-Russische ideologi sche geschil en dat het de betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie poogt te bederven. Daarbij wordt de aandacht gevestigd op uitlatingen die premier Nehroe in het verleden heeft gedaan, onder meer naar aanleiding van de Russische houding in het Chinees-Indiase grensconflict. Zon dag had het blad het „Amerikaanse im perialisme" in hoge mate verantwoorde lijk gesteld voor de verscherping van het conflict met de Sowjet-Unie en maandag was een aanval gedaan op de „Tito- kliek" omdat deze de eenheid tussen de Sowjet-Unie en China zou pogen te ver storen. Een rechtstreeks antwoord op de zondag in de Prawda gepubliceerde open brief' is echter nog niet gegeven. Een Amerikaans marinevaartuig en een vrachtvaarder zullen van 15 juli tot 1 oktober deelnemen aan een proefneming die tot doel heeft vast te stellen met I welk soort schepen in geval van oorlog gevormd door een nieuwe emulga- Het" kan -h^r nog w^en^etyd duren ^LrUdg^r o^'dë^r^nnen tor was gebracht, Het gerechtelijk vooronderzoek zal waarschijnlijk aan het eind van deze maand worden afgesloten. De officier voor de zaak in Set openbaar door de j ^ë^voer°d'd/shS op zee is zeer Rotterdamse rechtbank zal worden be- b^anlïyk? maar ook de snelheid bij het laden en lossen van het oorlogsmaterieel zal een voorname rol bij de proefneming spelen. De beide schepen zullen in genoemde periode reizen maken tussen Hampton Roads, Virginia, en Bremershaven in West-Duitsland. handeld. De N.V. Van den Bergh en Jurgens kan namelijk tegen de kennisge ving van verdere vervolging een be zwaarschrift indienen In dat geval zal een dagvaarding nog wel enige tijd op zich laten wachten en de zaak voorlopig nog binnen de raad kamer blijven. MINISTER WERNER SCHWARZ De Duitse minister van landbouw, Werner Schwarz, heeft in Bonn verklaard, dat de bondsregering een verlaging van de Duitse garan tieprijs kan overwegen als men een bruikbare oplossing vindt om een vermindering van het inkomen der Duitse boeren te vermijden. Schwarz herhaalde, dat onder de huidige omstandigheden geen lager inkomsten- peil voor de Duitse boeren kan worden aanvaard. De bondsregering maakt ech- Frankrijk had er bijna niets tegen, als de Duitse boeren compensatie zouden krij gen via het Europese landbouwfonds. Schwarz verklaarde gisteren dat een verlaging van de Duitse graanprijs tot het gemiddelde E.E.G.-niveau de Duitse boeren minstens een miljard mark zou kosten. Hij meende er niet op te kunnen ver trouwen dat deze som door het land bouwfonds van de E.E.G. alleen zou kun nen worden opgebracht. De E.E.G.-com- missie heeft zich weliswaar tot bijstand aan de Duitse boeren bereid verklaard, zo zei hij, doch het Europese fonds zou slechts een deel van de inkomstender ving kunnen dekken. Voor een wezenlijk deel zou de compen satie derhalve uit Duitse overheidsmid delen moeten komen. De Duitse boeren ^rflzeenh^Sa?Kan 'V- g prij g dogma. kas van circa 2 g mji jard mark per jaar Het zou dwaas zijn, zo verklaarde Schwarz, als wij een aangeboden, bruik bare oplossing niet zouden aanvaarden. Hij verwees hierbij naar een recente ver klaring van zijn Franse collega Pisani, dat een verlaging van de Duitse graan prijs zonder verlaging van de inkomsten der Duitse boeren mogelijk moet zijn VAKANTIE. Een Israëlische rechtbank heeft bepaald dat Sawiki Katiev, die zich wegens een reeks inbraken in de gevangenis bevindt, ieder jaar een maand „vakantie" moet hebben. De ge vangene had bij het proces aangevoerd dat in de Israëlische arbeidswetgeving was bepaald dat jaarlijkse vakanties- verplicht zijn gesteld in alle bedrijfs takken. Katiev nam er genoegen mee dat hij tijdens zijn „vakantie" niet naar huis mocht gaan en zei dat hij alleen maar een maand per jaar wilde zijn ontslagen van de plicht om zichop de timmerplaats van de gevangenis te melden. BRILKIPPEN. De kippenfokker Arie de Ruiter in Aldergrove in de Canadese provincie Brits-Columbia, heeft zijn vierduizend kippen van gekleurde con tact-lenzen op de ogen laten voorzien Kippen hebben de neiging, zo zei hij, alles wat rood is aan te vallen. Door de opgezette lenzen zullen zij een meer rose uitzicht op het leven hebben en dat zal hun gemoedsrust ten goede ko men. De gebroeders Clement en Harry Bar bot, gezworen vijanden van president Francois Duvalier zijn door de Haitiaan- se veiligheidstroepen gedood, zo heeft de Hatiaanse radio omgeroepen. In een boodschap van de Amerikaanse arnbas- I sade in de Dominicaanse republiek aan het State Departement wordt gezegd, dat de broers volgens het radiostation in een vuurgevecht gedood werden na dat zij een suikerrietplantage in brand hadden pogen te steken. Clement Barbot was vroeger een der voornaamste medewerkers van Duvalier maar viel in ongenade. Hij en zijn broer zouden aan het hoofd hebben gestaan van de gewapende groep die in april jl. een aanslag pleegde op de auto waarin de kinderen van de Haitiaanse president zaten. Een Russisch verkeersvliegtuig is zaterdag bij Irkoetsk in Siberië verongelukt, zo is gisteren van of ficiële zijde in Irkoetsk gemeld. Dertig inzittenden, onder wie de echtgenote van de Albanese am bassadeur in Peking, kwamen bij dit ongeluk om het leven. Het toestel, een tweemotorig straalvlieg tuig van het type TU-104 van de Aero- flot, was op weg van Peking naar Mos kou. Het stortte op enkele kilometers van het vliegveld van Irkoetsk neer. Het Westduitse opperste gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren een nieuw proces gelast tegen de Duitse profes sor Kurt Leibbrand, eerder vrijgespro ken van de beschuldiging dat hij als officier in het Duitse leger in 1944 de executie zou hebben bevolen van 22 Italiaanse vrijwilligers in het Duitse leger. De 48-jarige Leibbrand heeft terechtge staan in Stuttgart in een proces dat dertien dagen duurde en op 3 oktober 1961 eindigde. De rechter die tot vrijspraak conclu deerde, vond dat er gebrek aan bewijs was, „al blijft de verdenking". Leib brand is stedebouwkundige. Het opperste gerechtshof is ingegaan op het beroep dat de openbare aankla ger in Stuttgart had aangetekend. In zijn overweging constateerde het dat het vonnis vol tegenstrijdigheden en pa radoxen zat, die een nieuw proces vol ledig wettigden. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben berekend dat er voor de voorzieningen voor verkeer en vervoer in de hoofdstad tot en met 1975 jaarlijks 100 tot 110 miljoen gulden zal moeten worden geïnvesteerd door rijk en ge meente. De gemeente Amsterdam zal hiervan jaarlijks 60 tot 70 miljoen voor zijn rekening moeten nemen, wat bete kent dat hiervoor tot 1976 815.5 miljoen nodig is. B. en w. hebben voor de verde ling van deze kosten een urgentiesche ma opgesteld waarin voor de aanleg van een metro na 1967 190 miljoen is uitge trokken. Maandag konit de Veiligheidsraad van de V.N. bijeen voor een bespreking van de klacht, dat de Portugese politiek in de Afrikaanse gebieden van Portugal een bedreiging voor de vrede vormt. Daarna zal de raad de „explosieve toe stand" bespreken die het gevolg is van de apartheidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. Het marineschip, van het type „Cornet", heeft een kruissnelheid van 18 knopen, de militaire voertuigen kunnen op eigen kracht het schip op- en afrijden. De koopvaarder heeft een hogere kruissnel heid 20 tot 21 knopen maar het materieel moet met laadmasten aan en van boord gehesen worden. De marine heeft op het ogenblik drie schepen van het type „Cornet" in dienst. Zij kunnen 700 voertuigen vervoeren. Plannen bestaan om 25 van deze sche pen te bouwen. In koopvaardijkringen voelt men echter meer voor schepen van het conventionele type, omdat deze meer laadruimte hebben. Negenenzestig Iraakse luchtmachtkadet- ten zijn vanuit de Sowjet-Unie, waar zij vliegeropleidingen ontvingen, terugge roepen. Brigade-generaal Tikriti, bevelhebber der Iraakse luchtstrijdkrachten, deelde in een artikel in het blad „Altalia" mede, dat 50 kadetten naar Engeland waren gezonden en de anderen naar Egypte voor een speciale straaljageropleiding. De schatkist van Bolsward heeft een onverwachte meevaller opge leverd. Toeristen die Boiswards raadhuis bezochten zullen zich herinneren, dat er in de vier schaar een antieke, met ijzer be slagen en uit de negentiende eeuw daterende stadsschatkist stond. Deze schatkist was voorzien van drie verschillende sloten. Voor heen telde de stad namelijk tege lijkertijd drie burgemeesters; ie der beschikte over één sleutel, zo dat het was uitgesloten dat een van hen buiten medekennis van de andere twee een greep in de geldkist kon doen. Om de schat kist te openen moesten steeds alle drie de burgemeesters tegelijker tijd aanwezig zijn. Enige jaren geleden heeft een souvenirjager één van de drie sleutels meegenomen. Sedertdien kon de schatkist niet meer ge opend worden. De stadsbode ver telde bij zijn rondleidingen altijd het verhaal dat er zich in de schatkist één gulden bevond, er ingeworpen door iemand van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland, die als toerist Bols ward bezocht. Maandagavond is het aan de ama- teurslotemaker T. J. Douma uit Bolsward onder toeziend oog van de stadsbode gelukt, de antieke kist te openen. Wie schetst hun verbazing toen ze mberkten dat er zich in de schatkist niet 1,bevond, maar 3.33. Zonder dat iemand het heeft gemerkt moet voor de fatale sleutelroof nog een aantal toeristen het voorbeeld van de goedgeefse Amerikaan hebben ge volgd. Bolsward is plotseling rijker dan het meende te zijn, maar zit on dertussen wel met het probleem hoe deze extra inkomsten op de begroting te verantwoorden. Men overweegt de historische kist voortaan maar weer geopend te exposeren, men kan nooit weten... Het Wereldgebeuren Vloot terugbrengen van 95 op 39 vliegtuigen (Van een onzer redacteuren.) Sinds het begin van dit jaar heeft de K.L.M. 19 vliegtuigen verkocht van de 56 die als overtollig op de inventarislijst stonden. Wanneer het hele „uitverkoopprogramma" ten uitvoer is gebracht, zullen er van de 95 toestellen van 1 januari jl. nog slechts 39 over zijn. Daar komen dan volgend jaar juli twee DC-8 vrachtvliegtuigen bij, zodat na liquidatie van het overtollige mate riaal in totaal 41 toestellen in dienst zullen zijn; met uitzondering van de vier Douglas DC-7 Fs (vrachtmachi nes) en de Piiatus Porter van Aerocar- to, allemaal straalvliegtuigen. Die straalvliegtuigen zijn dan; 14 DC-8 passagiersstraalmachines, 2 DC-8 Tra der straalvliegtuigen, 11 Lockheed Elec- tra U's en 9 Vickers Viscounts. De Electra's en de Viscounts worden aange dreven door Turbo-propellers. Bij de K.L.M. vernamen wij, dat juist dezer dagen met een Amerikaanse firma overeenstemming is bereikt over de verkoop van vijf resterende Convairs. Nog een Convair er waren er tien in voorraad is naar Avensa in Venezuela verkocht, de zevende naar Frontier Air Lines te Denver. De beide laatste machines behoorden tot het Westindische be drijf. Bij het begin van dit jaar stonden 9 Douglas DC-3 machines op verkoop te wachten. De drie van het bedrijf in Nienw-Guinea gingen over naar de Ga- roeda, een vierde werd verkocht aan 'n ijzermijn in Mauretanië, een vijfde naar Schreiner Aerocontractors in Neder land. In de actieve vloot bevonden zich 6 machines van het type DC-6, voorts zat er nog één van hetzelfde type in de „mottenballenvloot". Ook deze zeven machines zijn verkocht. Vijf, afkomstig uit het Westindische bedrijf, gingen naar Linn Aeronauticus in Panama, één naar Aero Condor in Columbia en de zevende naar de Canadese onderneming Ward Air in Edmonton. Tussen het overtollige materiaal staken ten slotte twee Lockheeds L-1049H; deze machines zijn tot 31 juli a.s. ver huurd aan World Airways in Californië. Daarna komen zij in gebruik bij Flying Tiger Lines te Los Angeles. Intussen denkt de maatschappij behal ve aan verkopen ook weer aan kopen. Aan het eind van dit jaar verwacht ze gereed te zijn met haar studie over een bruikbare machine voor de korte afstanden. In dit kader worden momenteel zes machines onder de loep genomen: de Fokker F-28 (die overigens nog slechts op papier staat), de Boeing 727, de Ha- villand Trident, de Caravelle, Douglas DC-9 en B.A.C.-lll. Van deze zes zijn de laatste twee respectievelijk van Amerikaanse en Britse oorsprong thans de grootste kanshebber, zo meent men bij de K.L.M. Intussen is afleve ring van deze korte afstandsmachines nog niet aan de orde. De raad van bestuur van Philips heeft, zoals gemeld, het voorne men in Eindhoven een „elektro nisch centrum" te stichten, waar in een permanente tentoonstelling zal worden ingericht. Voorlopig zal worden volstaan met het hoofdgebouw, dat een cirkelvorm heeft met een middellijn van 80 meter en waarvan de top onge veer 28 meter boven het maaiveld ligt. De maquette op de foto geeft een indruk van het toekomstige gebouwencomplex De koningin van Griekenland is nog al teleurgesteld teruggekeerd in haar land na haar bezoek aan Londen. Ze heeft vergezeld van haar konink lijke echtgenoot - enkele pijnlijke da gen beleefd aan de oevers van de Thames. Bij haar terugkeer maakte ze verwijten aan de pers in de westerse landen. Die pers had meer aandacht ge schonken aan de relletjes, welke veroor zaakt waren door vijfhonderd commu nisten dan aan de hartelijke begroeting van het Griekse koningspaar door hon derdduizend Engelsen. En zo was dan het Griekse koninklijk bezoek aan Engeland niet geworden tot een hoogtepunt van wederzijdse vriendschap, maar tot een vervelende geschiedenis. Deze teleurstelling van de koningin laat zich volkomen begrijpen. Staat- siebezoeken zijn er om de vriendschap te onderstrepen en ze mogen dan wat uit de tijd zijn, toch betekenen ze nog wel iets voor het vredig samenleven en samenwerken van de volkeren. Ze zijn alleen wat slecht aangepast aan onze tijd... De „optochten", welke geformeerd wor den om de buitenlandse gasten rond te leiden bewegen zich te traag door de hoofdsteden. Het ceremonieel is te druk kend en noch de voertuigen, noch de uniformen vermogen de toeschouwers dieper te imponeren dan bijvoorbeeld een film van De Milne, een luchtvaart show of ...autoraces op het televisie scherm. De ouderwetse „show" van het staats- hoofdenbezoek heeft met het verdwijnen van de negentiende eeuw haar populaire glorie grotendeels verloren. Maar wel leent zo'n langzame show zich uitstekend voor het verwekken van rode relletjes. En of het nu om Griekse communisten, dan wel om Engelse „band-de-bommers" of Amsterdamse herrieschoppers gaat, overal ter wereld weten de rode jongens dat plechtige optochten gemakkelijk te verstoren zijn. Ook het Griekse konink lijk paar wist eigenlijk wel wat in Lon den zou gebeuren. Het was tevoren ge waarschuwd door de Griekse minister president Karamanlis. Helaas wilde in het bijzonder de koningin niet luisteren. Er ontstond rondom de reis naar Enge land zelfs een kabinetscrisis in Grieken land. De heer Karamanlis moest (ver moedelijk tijdelijk) het veld ruimen voor de diplomaat Pipinelis en die bereidde het koninklijk bezoek aan Londen voor met een bezwaard hart. Toen kregen dus de vijfhonderd com munisten en andere ultra-linkse lawaai makers de kans te schreeuwen voor vrijlating van een groep bepaald wei ge vaarlijke Griekse communisten, die in gevangenissen zitten. En ze kregen nog gedaan, dat er een zwak golfje van sympathie ontstond: de Grieken moesten nu maar eens een am nestie voor die communisten overwegen, zo dachten velen in West-Europa! Welnu, het is met de Griekse com munisten toch niet zó gesteld, dat men over die lieden wat gemoedelijker zou kunnen denken dan tien of vijftien jaar geleden. Voorzover ze naar het buitenland waren gevlucht, hebben ze stelselmatig gepoogd de Griekse staat te ondergraven en Griekenland in dis krediet te brengen. Het is aan deze mensen en ook aan de communisten in de Oosteuropese en de Balkanlanden nog altijd een doorn in het oog, dat het na de jongste wereldoorlog niet gelukt is Griekenland om te zetten in een com munistische staat. Daartegenover moet men er in het westen dankbaar voor zijn, dat Griekenland zich als enige niet- communistische staat op de Balkan kon handhaven. Uiteraard richten de communisten se dert hun nederlaag de gebruikelijke ver wijten aan het adres van Griekenland. Het zou een „fascistische" staat zijn en de politieke gevangenen zouden in ijse- lijke concentratiekampen op wrede wijze worden mishandeld. Dat destijds de com munisten meer dan 25 000 Grieken heb ben vermoord en dat ze ten tijde van hun nederlaag nog meer dan 25.000 Griekse kinderen weggesleept hebben achter het ijzeren gordijn, wordt in com munistische kring als een heldendaad beschouwd. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat men thans in Griekenland nog niet be reid is alle misdadigers, die bij de gru weldaden de leiding hadden, in vrijheid te stellen. Wel heeft men alle „lichte" gevallen vrijgelaten, maar 900 zwaarstgestraf- ten moeten voorlopig nog buiten de maatschappij blijven. Telkens proberen nu linksextreme ele menten in Westeuropese hoofdsteden propaganda-acties te ontketenen voor de bevrijding van deze misdadigers. Men zal echter de oplossing van die kwestie aan de Griekse regering zelve moeten overlaten. Oordeelt die regering, dat de misdadigers hun straf hebben gehad, dan kan vrijlating volgen. Het kan niet op de weg liggen van de volkeren in West-Europa om bij de Griekse regering te pleiten voor deze veroordeelden. Wat de mogelijke terugkeer van Ka ramanlis als hoofd van de Griekse regering betreft, ziet het er naar uit dat de huidige premier Pipinelis zo spoedig mogelijk een nieuwe kieswet bij het parlement zal indienen. De oude kieswet was wat erg eenzijdig gericht op de uitsluiting van kleinere partijen. Is de nieuwe wet aangenomen, dan kun nen op korte termijn nieuwe verkiezin gen worden gehouden en dan kan de terugkeer van Karamanlis als premier wel verwacht worden. Intussen heeft de heer Papandreou, die leider is van een groepje centrum partijen. dat in opposities, al medege deeld. dat hij de oude heer Venizelos, die zo'n belangrijke rol heeft gespeeld in het oude Griekenland, uit de partij heeft ge stoten. Papandreou heeft aangedron gen op „eerlijke verkiezingen volgens een eerlijk kiesstelsel". Dat lijkt een billijke eis en waarschijn lijk zal Pipinelis, die bekend staat als een onkreukbaar man, voor die eerlijke verkiezingen proberen te zorgen. Iedere avond wordt bij vele Neder landse gezinnen het genoegen van het televisiekijken nog steeds verstoord door het hin derlijke „sneeuwen", wanneer een niet ontstoorde brommer, auto of motor voorbij rijdt. Ook vele radioluisteraars hebben i last van storingen. De besturen van de N.R.U. en de X.T.S. hebben over het probleem van de ont storing van motorvoertuigen brieven gezonden aan de ministers van ver- keer en waterstaat en van justitie. Zij constateren daarin, dat tot nu toe geen maatregelen werden getroffen voor de naleving van het Koninklijk Besluit „ter voorkoming en ophef fing van omroepstoringen door ver brandingsmotoren" noch voor die van de ministeriële beschikking „ver brandingsmotoren", die in 1959 wer den uitgevaardigd (resp. 17 april en 25 augustus). Het bedoelde K.B. werd op 2 juni 1959 gepubliceerd in het staatsblad, zo dat het ingevolge artikel 8 van dit besluit op 2 juni 1960 in werking had moeten treden. Sedertdien zijn 3 jaar verlopen, in welk tijdsbestek geen procesverbaal werd opgemaakt tegen, noch zelfs maar een waar schuwing werd gegeven aan overtre ders van de voorschriften, ofschoon het aantal van deze overtreders zeer groot is. quentie-band II, ais vooral ook van kijkers naar t.v.-uitzendingen in ka naal 4 van frequentie-band 1, blijkt dat de ondervonden hinder ernstig moet worden genoemd, met name in woonhuizen, die aan wegen en stra ten met enigszins druk verkeer zijn gelegen. Uit klachten, zowel van luisteraars naar de Nederlandse F.M.-radio-omroep- uitzendingen in de kanalen van fre- Reeente gegevens van de radio-controle dienst van de P.T.T. geven aan dat bij een desbetreffend onderzoek, zich uitstrekkend over 200 willekeurig ge- Ernstlge hinder kozen gevallen, in 41 pet. daarvan de term „matige hinder" en in 20 pet. zelfs de term „ernstige hinder" op de door motorvoertuigen veroorzaakte storing van toepassing is. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie heeft gisteren een „openhartig en vriendschappelijk" gesprek gehad met de Franse ambassadeur, Maurice De- iean. [Volgens het Russische persbureau Tass heeft Dejean om het gesprek verzocht, dat ging over „zaken van belang voor Frankrijk en de Sowjet-Unie". Op 12 juli sprak president de Gaulle in Parijs met de Russische ambassadeur Vinógradow, die de Franse president ingelicht zou hebben over de huidige betrekkingen tussen de Sowjet-Unie ên China en ook iets gezegd zou hebben over de besprekingen in Moskou over het staken van kernwapenproeven. De Indonesische minister voor sociale zaken, Muljadi Djojomartono, heeft een beroep op Nederland gedaan om de historische Indonesische manuscripten, die thans in het museum in Leiden en in het Koninklijk Instituut voor de tropen in Amsterdam worden bewaard, terug te geven, zo meldde het Indonesische persbureau „Antara". De minister zei, da' Nederland dit „vriendelijk gebaar" behoort te maken in het belang van de bevordering van de vriendschappelijke verhoudingen tus sen de beide landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3