Raad Axelniet twéé, maar één gemeente voor beheer kanaalzone Meer voor belangstelling beroepskeuze TWEE GEMEENTEN IN KANAALZONE VOLGENS STICHTING ONDOELMATIG Van den Akker bergt sleepschip „Alberto" MIDDELBURG KWAM ZIEKEN OP „J. HENRI DUNANT" VERRASSEN EINDLES VAN HUISHOUDSCHOOL TE 'S-HEER-ARENDSKERKE Zeeuwse ALMANAK Concert Piet Broerse EXAMENS Bevorderingen aan rijkskweekschool te Middelburg Adviezen Economisch Instituut Bij gr ondv er deling over twee gemeenten ook plaats voor drie gemeenten... „Eerstaangewezene indiistriepartner van Ter neuzen" TweeDan ook drie! Draagvlak S AWE MA HV Herindelen „Overschotjes Inconsequent Verwacht inwonertal200.000 Axel is al ivoongemeente Zwakke indruk VARA-AANDACHT VOOR SJEESJESRIJDERIJ VERKOOP EERSTE ZWARTE BESSEN TE KAPELLE Diefachtige Algerijn aangehouden Van 69 naar 800 Arbeidsbureaus Vierde wandelsport middag in Ovezande Herindeling in raden IJzendijke en Retranchement Rode-Kruisafdeling was actief Met muzikaal onthaal en aanbieding van geschenken Klinkende serenade Opleiding Kunst Alle leerlingen geslaagd Vier personeelsleden namen afscheid HET WEER IN EUROPA 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 JULI 1963 De gemeenteraad van Axel heeft dinsdagavond met de stemmen van de heren D. J. Oggel (g.p.v.) en J. C. van Luijk (a.r.p.) tegen het preadvies van b. en w. inzake de voorgestelde gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen goedgekeurd. Een belangrijk deel van dit preadvies bleek te zijn samengesteld uit uitvoerige adviezen, die de Stichting het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam op verzoek van het gemeentebestuur van Axel in een rapport heeft verwerkt. Mét die stichting is de raad van Axel van oordeel, dat een functionele heroriëntatie in Zeeuwsch-Vlaanderen kan worden geapprecieerd, maar dat ter bereiking van een adequate vervulling van de industriële- en havenfunctie, in de kanaalzone slechts plaats is voor één gemeente. Hierdoor zal het waterfront van het ka naal Terneuzen-Sas van Gent en dat van de uitmondingen van dit kanaal aan de Schelde in bestuurlijk opzicht in één hand komen. Opgemerkt wordt, dat de ze gedachte voor de gemeente Axel een óffer betekent, omdat hierdoor de Axel- se vlakte en omstreken én Sluiskil over gedragen moeten worden aan de nieuwe kanaalgemeente. Niettemin heeft de raad er oog voor, dat de gehele streek- ontwikkeling ermee kan zijn gebaat in dien van dit territoir afstand wordt ge daan terwille van een zo juist mogelijke functionele verdeling van taken tussen de onderscheiden gemeenten. De raadaldus de voorgestelde brief aan het college van Gedeputeerde Staten is echter uitdrukkelijk van oordeel, dat dit offer slechts dan gerechtvaar digd is, als één industriegemeente in de kanaalzone wordt gecreëerd. Zou dit gebied verdeeld worden over twee gemeenten, zoals het G.S.-voor- stel luidt, dan is er naar de mening van de raad evenzeer plaats voor drie gemeenten. In beide gevallen zal im mers een gemeenschappelijke rege ling moeten komen voor de realise ring van de industriële streekfunctie. Indien drie gemeenten in de kanaal- Zone onaanvaardbaar zijn, dan per sisteert de raad bij zijn opvatting, dat Axel gesitueerd moet blijven aan het kanaal Terneuzen-Gent. In dat geval moet volgens de raad de in dustrie- en havenfunctie van dit gebied niet worden toegewezen aan de combi natie Terneuzen-Sas van Gent, maar aan Terneuzen-Axel, waarbij ter verkrijging van een evenwichtige ontwikkeling be langrijke aan het kanaal gelegen delen van Westdorpe aan Axel behoren te worden toegevoegd. Dit gebied komt volgens de raad van Axel in eerste in stantie in aanmerking voor industrie vestiging. Opgemerkt wordt voorts, dat Sas van Gent, in geen enkel opzicht beschikt over terreinen voor verdere in dustrievestiging, mede omdat dergelijke vestigingen ten westen van het kanaal door deskundigen als „irreëel" worden beschouwd. Niet Sas van Gent, doch Axel moet als eerstaangewezene moeten worden aangemerkt als eventuele kanaal- partner van Terneuzen. Iedere ande re oplossing, waarbij Axel wordt uit geschakeld, noemt de raad onaan vaardbaar. Voorts wordt de nadruk gelegd op de woonfunctie van Axel als zeer belang rijk voor de toekomst. De verdere uit bouw daarvan vraagt een stevig draag vlak. Daarom kan men akkoord gaan met de samenvoeging van een gedeelte van Zaamslag met Axel. Daar dit even wel onvoldoende wordt geacht voor de verdere toekomst, wordt gepleit voor de toevoeging van de gemeenten Koewacht, Zuiddorpe en Overslag en van een ge deelte van Westdorpe bij Axel. (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Wat is zo'n gemeentelijke herin deling toch moeilijk. We hebben dat op Schouwen-Duiveland ge zien, ivaar ze al geruime tijd keu rig heringedeeld zijn, maar waar de moeilijkheden nog narommelen over de plaatsen van gemeente huizen en nog veel meer. Op Wal cheren rommelt een en ander nog stevig door en nu dus Zeeuwsch- Vlaanderen. Tjonge jonge, wat rommelt het daar weer lekker. Het is misschien ook wel een moeilijk te aanvaarden gedachte om zomaar bij buurman gevoegd te worden, na al die jaren rivali teit met buurman. Op een gegeven moment ga je slapen, en de vol gende morgen bij het wakker worden behoor je ineens tot een dorp waar je van je leven niet had willen wonen. Op zulke mo menten voel je je afschuwelijk heringedeeld. Begrijpelijk. Leuke verschijnselen doen zich bij dit alles gelukkig ook nog voor. Want wie herinnert zich van de diverse gemeenteraadsvergaderin gen nog de zucht: „Financieel zit onze gemeente aan het plafond. We kunnen ons geen enkele bij zondere uitgaaf veroorloven. Be langrijke voorzieningen moeten blijven liggen en dankzij uiterste bezuiniging, zelfs op noodzakelij ke punten, konden we met grote moeite de begroting sluitend krij gen Dat was nog niet zo lang geleden, toen al die begrotingen besproken werden. Maar nu, nu onzelfstan digheid op de loer ligt verklaart élke gemeente: „Waarom zou men ons opheffen of herindelen? We zijn een vooruitstrevende gemeen te en financieel kerngezond!" Ja, zulke dingen krijg je dan. Maar we weten nu dat de meeste gemeenten beslist niet akkoord gaan met. de herindeling of m ieder geval voorzover ze zelfstan dig blijven) toch nog bedenkingen hebben. Dit was de eerste fase. Volgen het jarenlange geschipper en geschuif met gemeenten, volgt de 'herindeling, volgt de ruzie om gemeentehuizen En ten slotte volgen de Bevelan- den Hierdoor zou een gemeente van onge veer 14.000 zielen ontstaan, volgens de raad van betekenis ten opzichte van de nieuwe gemeente Hulst in het oosten. Uit planologisch oogpunt wijst men erop, dat het uitbreidings plan zuid-west van Axel nu reeds ligt tegen de grens van Zuiddorpe. Bij verdere uitbreiding zal die grens moeten worden overschreden. Voorts wordt opgemerkt, dat met een dergelijke combinatie het religieus even wicht wordt gehandhaafd. Dit geprojec teerde Axel zal uitstekend gewapend zijn om de voorziene bevolkingsexpansie op te vangen, aldus de raad van Axel In de brief aan G.S. De heer Oggel bleek het met verschillen de passages uit preadvies en brief niet eens te zijn. Hij meende, dat b. en w. de wapens te vroeg hebben weggeworpen en dat Axel in staat is zijn taak in de in dustriële kanaalzone te blijven vervul len. Volgens hem worden Axel en Zaam slag behandeld als „overschotgebied". Bezwaren had hij ook tegen het ontne men van de agrarische haven Axelse Sassing. Zijns inziens zullen Zaamslag, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe niet geporteerd zijn voor samenvoeging met Axel. Hij stelde onder andere voor een oproep te richten tot de raad van Ter- neuzen om zich nader te bezinnen op zijn té vergaande eisen en in dezen een christelijke houding aan te nemen. De tweede tegenstemmer, de heer Van Luijk, zei geen enkele noodzaak te zien voor de wijziging van het grondgebied van Axel aan de kanaalzone. „Dit is een stuk van ons bestaan en van onze le vensvatbaarheid", aldus deze woord voerder. Het preadvies van b en w. draagt volgens hem teveel het karakter van een compromis. Ook hij pleitte voor behoud van het grondgebied aan de ka naalzone. De heer K. Hamelink (p.v.d.a.was van mening, dat het destijds opgerichte ka naalschap voldoende ruimte bood voor toetreding van andere gemeenten. Ove rigens schaarde hij zich achter het pre advies. De heer A. H. v. d. Lee (g.b.) vond, dat het voorstel van G.S. veel goe de gedachten bevat, maar wonderlijk inconsequent is uitgewerkt. Ook hij noemde een beheer over de kaanalzone door meer dan één gemeente zónder Axel onaanvaardbaar. Het C.H.U.-raadslid P. J. van Bendegem drong erop aan, dat het grote offer dat Axel wil brengen aan de eventuele ge meente, die de kaanalzone gaat beheren, in élk geval moet worden gecompen seerd. Ook de heer E. A. Maas (k.v.p.) citeerde enkele zinsneden uit het pread vies, waar hij zich namens zijn fractie geheel achter schaarde. Nadat burgemeester M. K. van Dijke de verschillende sprekers had geantwoord, maakte de raad nog van de gelegenheid gebruik in tweede instantie het woord te voeren. De heren Oggel en Van Luijk bleven evenwel op hun standpunt staan. Tot slot zei burgemeester Van Dijke nog, dat als Axel zijn industriegebied moet verliezen, het draagvlak voor uit breiding van de toekomstige woonfunc tie groter moet worden dan G.S. hebben voorzien. Hij was van mening, dat de raad de gehele kwestie bijzonder zake lijk heeft behandeld. Het gemeentebestuur van Axel heeft inzake de voorgestelde gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen advies ingewonnen bij de Stichting Ne derlands Economisch Instituut te Rot terdam. Uit deze adviezen blijkt onder meer, dat ook deze stichting meent, dat één gemeente voor de gehele ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren de voorkeur zou genieten. Zij noemt de twee afzonderlijke gemeenten namelijk Terneuzen in het noorden en Sas van Gent-Westdorpe in het zuiden niet doelmatig, in aanmerking genomen de eisen, welke aan de vervulling- van de industrie- en havenfunctie van dit ge bied moeten worden gesteld. De bezwaren van G.S. tegen samen voeging van deze gemeenten noemt de stichting niet doorslaggevend, noch op grond van de huidige verhoudingen, noch op grond van de toekomstige ver houdingen inzake de godsdienstige sa menstelling van de raad van de even tuele kanaalzonegemeente. Volgens deze stem van buiten de pro vincie Zeeland zijn de G.S. argumenten voor samenvoeging van Zaamslag en Axel aanvaardbaar te noemen. De con statering van G.S., dat de combinatie Axel-Zaamslag met 10.000 inwoners een versterking zal betekenen ten opzichte van de beide andere gemeenten in de kanaalzone (Terneuzen en Sas van Gent) noemt de stichting niet volledig, omdat alleen de getalsverhoudingen met de kanaalzonegemeenten in beschou wing zijn genomen en niet die met an dere omringende gemeenten. Voorts heeft volgens de Rotterdamse stichting het college van G.S. verzuimd er op te wijzen, dat de combinatie Koe- wacht-Zuiddorpe en Overslag qua inwo- nergetal een te zwakke indruk maakt. Bijzonder optimistisch is de stichting ten opzichte van de realisatie van de te verwachten economische aspecten in de kanaalzone. Volgens haar zal dit leiden tot een sterke bevolkingsgroei in dat ge bied, waarbij zelfs 200.000 inwoners en meer worden genoemd. Dit zal moeten leiden tot aanzienlijke uitbreiding van de woongelegenheden. gelet op het feit dat: a. de uitbreidingsmogelijkheden van Terneuzen op langere termijn be schouwd, beperkt zijn; b. de indus trievestiging in eerste instantie zal plaats vinden aan de oostelijke zijde van het kanaal en van de oostelijk van Terneuzen gelegen Schelde- oever; c. het gewenst is, dat er zo veel mogelijk scheiding wordt aan gebracht tussen de werksfeer en de woonsfeer; d. Axel centraal is ge legen ten opzichte van de te ver wachten industrievestigingen die zich daarvan op redelijke afstand bevindt; e. ruimtelijke mogelijkhe den 0111 Axel uit te breiden aanwe zig zijn; f. dat Axel momenteel reeds woongemeente is, vloeit vol gens de stichting voort dat Axel ook in de toekomst bij de vervulling van de woonfunctie een meer belang rijke plaats moet innemen. Om deze functie goed te vervullen noemt de stichting het noodzakelijk, dat het financieel draagvlak van de ge meente Axel-Zaamslag wordt ver groot. Dit zou kunnen geschieden door de voorgestelde combinatie Koewacht- Zuiddorpe-Overslag samen te voegen niet de gemeente Axel-Zaamslag. Tot slot komt de stichting tot de advie zen, die in het elders gepubliceerde pre-advies van b. en w. van Axel zijn verwerkt. Zou evenwel het voorstel van G.S., om in de kanaalzone de twee gemeenten Terneuzen-Sas van Gent te vormen werkelijkheid worden, dan blijft volgens de stichting samenvoe ging van de gemeente Zuiddorpe-Koe- wacht en Overslag in zijn geheel met Axel-Zaamslag toch gewenst. Advertentie Segeersstraat 4 Middelburg In Den Haag slaagde voor het examen Duits l.o. mej. A. Ballintijn te Middel burg. Voor het mulodiploma A slaagde te Bergen op Zoom Mar. Andriesse te Scherpenisse en voor het toelatingsexa men r.h.b.s. Joke Geluk, Eleen de Witte, Wim Bazen en Adrie Bolier eveneens uit Scherpenisse. Te Breda slaagde voor de hoofdakte B (hoofdonderwijzer) de heer A. M. Geen- se, onderwijzer aan de christelijke school te St.-Philipsland. De VARA zal vanmiddag (woensdag) in zijn radioprogramma „Vakantietrips", dat van 5 uur tot tien voor 6 uitgezon den wordt, aandacht schenken aan de ringrijderij voor sjeesjes, die donderdag in Middelburg gehouden wordt. Met een prettig verhaaltje zal deze folkloristi sche dag „aangeprezen" worden als een vakantiegenoegen. Het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen zal donderdag beginnen met de berging van het zaterdag in de Wes- terschelde nabij Bath gezonken sleep schip Alberto'. De bokken „Walcheren" en „Grutto", die hiervoor gebruikt zul len worden, hebben circa vijf weken nodig om het schip en de lading metaal erts te bergen. Daarna zal het schip, dat in vier stukken wordt geborgen, als schroot worden verkocht. De erts zal daarna naar Gent gebracht worden. Op Zuid-BeVeland is een begin ge maakt met de pluk van zwarte bessen. De veiling Kapelle-Biezelinge hield dins dag de eerste verkoop van dit produkt, waarvan in de komende tijd een ruim aanbod wordt verwacht. De prijs van de klasse 1 stelde zich op 1,12 'per kg en van de klasse 2 1,01 per kg. Dit is belangrijk minder dan het vorig jaar, toen voor dit produkt rond 1,90 per kg werd betaald. Maandagavond heeft de gemeentepoli tie van Terneuzen te Sluiskil aangehou den de 29-jarige Algerijn S. B., ma troos aan boord van het sleepschip Lloyd 14, wegens diefstal van twee overhemden, een trui en een theedoek. Deze goederen moet verdachte heb ben weggenomen van een waslijn te Sluiskil. Hoewel hij een van de over hemden aan had en het andere in zijn hut werd aangetroffen, bleef de Alge rijn ontkennen iets met de diefstal te maken te hebben. Hij is ingesloten in het bureau van politie te Terneuzen en zal aanstaande donderdag worden voor geleid voor de officier van justitie te Middelburg. Collectes De bliksemactie van St. Laurens voor Bartimeus, voor spastische en doof stomme kinderen, heeft 261,84 opge bracht. De collecte van de stichting chr. blindenhulp „De Fakkels Bijeen" bracht in Vrouwenpolder 65,29 op Slot van pag. 1 een mondelinge test. Naar aanleiding van de resultaten van deze testen maakt de psycholoog een rapport op. Uit de cijfers, die de heer Gillissen ons verstrekte, bleek duidelijk de sterk stijgende belangstelling voor de schoolkeuzevoorlichting. In 1959 ver zorgden de medewerkers van de stich ting in totaal 69 onderzoeken, in 1960 waren het er 178, in 1961 steeg het aantal reeds tot 449 en in het afge lopen jaar onderwierpen 700 jongelui zich aan de testen. Voor 1963 ver wacht de heer Gillissen rond 800 on derzoeken. Naarmate de groepsonder- zoeken stijgen neemt het aantal indi viduele onderzoeken af; dit laatste aantal schommelt zo rond de 25 tot 30 per jaar. De stichting geeft zelden voorlichting aan ouderen, omdat zij zich niet wil bewegen op het terrein van de bedrijven. Over resultaten heeft het stichtingsbe stuur nog weinig gehoord; wel hebben verschillende schoolhoofden hun tevre denheid laten blijken over rapporten van scholieren, zo verzekerde de heer Gil lissen. Tot slot verzekerde hij nog, dat de kosten, die aan een dergelijk onder zoek verbonden zijn, voor niemand meer een bezwaar hoeven te zijn. Ook bij de gewestelijke arbeidsbureaus zo vertelde de heer Van Dijk, is de be langstelling voor de school- en beroeps- Zaterdag jl. hield de Gidsengroep St.- Agnes te Ovezande voor de vierde maal een wandelmiddag. Hoewel het weer niet erg aanlokkelijk was, was het aantal deelnemers toch nog behoorlijk, n.l. ruim 350. Hierbij was zelfs een wandelaar uit Dubbeldam. Het is voor Ovezande een groot genoe gen geweest hulde te brengen aan de 73-jarige heer v. d. Berge uit Bergen op Zoom en de 72-jarige heer Hollestelle uit Ovezande, die het beiden hebben gepres teerd de 15-km toch af te leggen. De ex tra prijs voor deze beide heren was zeer zeker verdiend. Burgemeester Mooyman deelde op ent housiaste wijze de bijzonder fraaie be kers aan de winnende groepen uit, waar bij de voorwaarde die hij stelde aan het pljperkorps „Juliana" uit Middelburg, die er met een verdiende le prijs van door ging, nog een extra nummertje weg te geven, zeer werd gewaardeerd. Tevens was voor een muzikale opfleu- ring aanwezig de drumband Achilles uit Middelburg, zodat het geheel eer leuk en aangenaam tintje kreeg. Doordat ook de medewerkers enthousi ast hun taak opvatten, kan de Gidsen groep op een geslaagde wandelmiddag terugzien. De gemeenteraad van Retranchement, die vandaag woensdag in openbare vergadering bijeenkomt, zal o.m. het plan tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen bespreken. OoK de gemeenteraad van IJzendijke zal zich in zijn vergadering van morgen donderdag half acht 's avonds met de brief van Ged. Staten over de herinde ling bezighouden. Dunant" in Leiden. Vandaar worden de zieken weer naar hun woonplaats vervoerd. Met een grote bak vol zelfgemaakte boeketjes gingen de leerlingen op de Rode Kruisboot „J. Henri Du nant" langs de bedden van de zie ken. Deze foto toont het moment, waarop Marianne Geensen en An neke Vinke mevrouw M. C. Eburg- Oomen een boeketje aanbieden. De verzorgster, mevrouw J. Siemons- Roos kijkt glimlachend toe. (Foto P.Z.C. Dank zij de activiteiten van de Mid delburgse Rode Kruis-afdeling, is het korte verblijf van het Rode Kruisschip „J. Henri Dunant" dins dagavond in de provinciale hoofdstad niet zonder opvallende gebeurtenis sen gebleven. Enige uren, nadat de boot aan de Loskade ligplaats had gekozen en de meer dan zeventig patiënten de maaltijd achter de rug hadden, kwam een gezelschapje aan boord om de zieken met enige leuke aftenties te verrassen. Onder de bezoekers bevonden zich onder meer mr. W. H. Vermaas, mr. F. W. M. van Oppen en me vrouw W. C. Stevens-Wijne, respec tievelijk voorzitter, secretaris en be stuurslid van de Middelburgse Rode Kruisafdeling Zij waren samen met de directrice van de industrie- en huishoudschool. mej. J. M. Stolk, getuige van de overhandiging van een aantal grappige boeketjes, die door de meisjes uit de klassen van de primaire opleiding in elkaar wa ren geknutseld. Aan tien van de leerlingen viel de eer te beurt om hun zelfgemaakte werkstukjes aan de passagiers van de „J. Henri Du nant" te overhandigen. Dat de aan bieding van deze met zorg ver vaardigde geschenken door de uit Den Haag afkomstige patiënten zeer gewaardeerd werd. hebben de meis jes wel van hun gezichten kunnen aflezen. Voorts werden er ook foto's van het Middelburgse raadhuis en omgeving uitgedeeld. De plaatselijke Rode Kruisafde ling had nog voor een andere ver rassing gezorgd. Tegen acht uur marcheerde het tamboers- en pijperskorps „Juliana" de Los kade op om de patiënten een klinkende serenade te brengen Vooral voor dit muzikaal ont- naal had men veel waardering. Er was een flinke belangstelling van de zijde van de bevolking van Middelburg. Vanmorgen vroeg zal de vaartocht worden voortgezet. Men begint dan aan de terugtocht. Zaterdag arriveert de „J. Henri Bevorderd van Ia naar Ha: George Andries se, Vlissingen; Kitty Becks, Middelburgs Dies van Belzen, Arnemuiden; Stieneke Berrevoets Goes; Adri Biersteker, Wolphaartsdijk; Jack Boon, Middelburg; Ria Borgs, Vlissingen; Jo ke But, Vlissingen; Jan Cruson, Schoondijke; Jaap Eversdijk, Kapelle; Nel de Fouw, Ter neuzen; Jannie Gossije, Oostburg; Frans v. d. Hart, Hansweert; Rienus Houtman, Schore; Gert de Keijzer, Souburg; Wim Koster, Ter neuzen; Erik Kousemaker, Goes; Frank van Leeuwen, Amsterdam; Ria Luitwieler, Sas van Gent; Ria Meeuwse, Middelburg. Niet be vorderd 3 leerlingen. Bevorderd van Ib naar lib: Bianca Clem- mink, Terneuzen; Hennie Eyke, Hansweert, Ben Koops, Middelburg; Jeanette Kuijper, Vlissingen; Wim de Meurichy, Vlissingen; Jack Mulder, Sas van Gent; Maarten Penne, Terneuzen; Theo Prins, Vlissingen; Jaap Scheerens, Oostburg; Guus Schipper, Middel burg; Jaap Schoon, Middelburg; Jack Smol ders, Goes; Hanneke Starrenburg, Arnemui den: Kees de Valk, Middelburg; Geert van Veen, Oostburg; Jan van de Velde, Brou wershaven; Wim de Visser, Middelburg; Jaap Voorhans, Vlissingen; Odilia de Vries, Mid delburg; Ad v. d. Woestijne, Vlissingen. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van Ila naar III: Cor Almekin- ders, Borssele; Theo de Badts, Vlissingen; Rudy Buys, Middelburg; Margo v. Diepenin- gen, Middelburg; Tonny Frederiksen, Terneu zen; Rob van Helleman, St. Laurens; Henk Hoogerland, Goes; Nelleke Hubregtse, Mid delburg; Chris Louwerse, 's Gravenpolder; Jan Moens, Vlissingen; Rien de Munck, Goes; Peter Schaar, Vlissingen, Niet bevorderd: 3 leerlingen. Bevorderd van lib naar III: Leny v. d. Ma den, Haamstede; Suus Morel, Oostburg; Jan Mosselman, Tholen; Dee Narebout, Vlissin gen; Bram van Overbeeke, Middelburg; Ko Pluijmers, Middelburg; Hugo Roodenburg, Vlissingen; Mieke de Smit, Vlissingen; George de Sutter, IJzendijke; Bert Swenne, Krui- ningen: Janny van 't Veer, Goes: Engel Westveer. Wemeldinge; Frits Witte, Krui- ningen: Aloys Zwartelé. Vlissingen. Niet be vorderd 1 leerling. Bevorderd van III naar IV: Wim Davidse, Middelburg; Rian Geuze, Goes; Jaap de Hul- lu, Aardenburg; Piet Koster, Breskens; Frank Kousemaker, Goes: Annemarie v. Lie- re, Goes: Anneke v. d. Lubbe, Vlissingen; Ineke Meeusen. Terneuzen: Wim Minderhoud, Westkapelle: Marian Nieuwenhuis, Goes; Gella Pairoux. Goes; Plonia Provoost, Dom burg; Thony Provoost. Vlissingen: Rudi Roo- se. Middelburg: Kees Schout, Oostburg: Gas ton Timmerman, Vlissingen. Bevorderd van III naar IV: Conny Beun, Hansweert: Hans Boelhouwer, Vlissingen: Wim v. d. Bos. Nisse: Ad But, Vlissingen; Theun Bril, Breskens: Marijke Castenmiller, Middelburg; Maartje Dominicus, Middelburg; Willy Ekkenbus, Breskens: Eddy Elve, Ter neuzen: Rob de Groot, Kloetinge; Hans de Haas, Vlissingen; Ber Heerebout. Vlissingen; Riet v. d. Hooft, Groede: Marijke Huysse, Yerselce' Ria van Liere, Goes: Ina Stadhou ders, Middelburg: Ada de Voogt.. Oostkapelle: Jaap van Weele, Goes. Bevorderd van III naar IV: Leo Bakker, Goes: Tobi Coppejans, Middelburg; Ko Cor nells. Vlissingen; Herman Cornelis, IJzendij ke: Kees Dingemanse, Terneuzen; Lau Eiken hout, Kats; Jan Faas, Biervliet: Kees Feijtel. Wemeldinge; Leni Gillissen Verschage, Vlis singen: Joop !e Grand. Oostburg: Ineke Her ren, Middelburg: Martine Hofstee. Goes: An nemarie Hordijk. Goes: Aartje Krijger. Goes: Jaap Maljers. Middelburg: Els Slabbekoorn. Goes: Carla Wolters, Axel. keuze - en de beroepenvoorlichting nog steeds groeiende, vooral als gevolg van het steeds groeiend aantal beroepen, waarvan men er thans reeds een keuze kan maken uit rond 4000 stuks De heer Van Dijk heeft de laatste jaren ervaren, dat degenen, die ge bruik maken van de voorlichtings mogelijkheid, beter op hun plaats te rechtkomen dan vroeger het geval was, toen men het meestal op een toe vallige keuze liet aankomen vader in de zaak opvolgen, idealisme enz. „De keuzevoorlichting voorziet in een grote behoefte en zij voorkomt grote teleurstellingen", verzekerde de hoofdinspecteur-directeur, die op merkte, dat er thans bijna voor ieder een een beroep is te vinden, waar hij qua aanleg geschikt voor is en waar ook behoefte aan is. Voor de Zeeuwse arbeidsbureaus zijn thans 3 beroepskeuze-adviseurs werk zaam, terwijl er nog één in opleiding is en er waarschijnlijk nog een tweede in opleiding bijkomt. De heer Van Dijk merkte op, dat het de bedoeling is om in totaal 6 adviseurs aan te stellen: twee in Middelburg, Terneuzen en Goes. Het rijksarbeidsbureau assisteert de pro vinciale bureaus met vijf academisch ge vormde psychologen, een aantal, dat te gering is om aan de groeiende vraag te voldoen. Het centraal comité van samenwer king inzake voorlichting bij beroeps keuze organiseert evenwel te za,men met de directie voor de arbeidsvoor ziening een cursus voor opleiding tot beroepskeuze-adviseur, die verzorgd wordt door de stichting voor oplei ding tot sociale arbeid. Van deze ge legenheid om een aantrekkelijk be roep te kiezen hebben ook reeds en kele Zeeuwen gebruik gemaakt. Het tekort aan adviseurs is er oorzaak van, dat de Zeeuwse stichting voor be roepskeuzevoorlichting nog niet volledig haar werk kan voortzetten. De stichting is er namelijk nog niet in geslaagd 0111 een adviseur aan te trekken, hoewel de secretaris van het stichtingsbestuur, mr. J. Quast, meende, dat deze belangrijke kwestie toch binnenkort tot een oplos sing gebracht zal zijn. De voorlichting wordt thans gegeven door drs. J. W. Dippel, die echter niet alleen in staat is deze omvangrijke taak uit te voeren. Jaeobskerk, Vlissingen. Met enige_ verrassing namen we dezer dagen kennis van het voornemen van de Vlissingse organist Piet Broerse een concert te geven: lang, te lang al had hij „gezwegen", zo mocht men wel zeg gen. Enkele jaren geleden kon men hem vrij frequent horen als concertge ver - wij herinneren ons o.m. een su blieme avond met de drie orgelkoralen van Franck maar helaas kwam de laatste tijd zijn naam als concerterend organist bijna niet meer naar buiten. Dit verzuim als we het zo eens mo gen noemen is gisteravond hersteld: Broerse gaf in de Jaeobskerk een con cert, uitgaande van de commissie voor bijzonder kerkewerk, een concert dat ons buitengewoon heeft geboeid. Het programma viel in twee delen uiteen, globaal genomen. Het eerste deel bevatte Bachs Es-dur preludium (es-groot en niet es-klein, zoals het programma vermeldde), voorts een ko- raalvoorspel van Walther en (met enige moeite bij dezelfde groep onder gebracht) de zesde orgelsonate van Mendelssohn. Daarna het tweede deel: Choral III van Franck (in tegenstel ling alweer tot het programma, dat het koraal nr. I vermeldde), Ricercare van De Braai, ten slotte Andriessens Kerk- sonate. Vooral dit tweede deel heeft Broerse zich een excellent organist ge toond. Het huidige orgel in de Jaeobs kerk leende zich qua klankkarakter be ter voor dit tweede deel dan voor het eerste en nu leek het er gisteravond haast op, alsof Broerse dit aspect bij zonder reliëf wilde verlenen. Hoe dan ook: hij heeft de drie werken prachtig gespeeld, waarbij hij een grote affiniteit tot deze muziek toonde. Franck en Andriessen met name „liggen" Broer se kennelijk bijzonder goed. We herin neren ons nog, dat hij eens als stads- beiaardier van Vlissingen het bijzonder aantrekkelijke thema uit de gisteravond gespeelde kerksonate op het speelwerk van de Jacobstoren heeft gezet. Het eerste deel van het programma vertolkte Broerse met een opvallende strakheid. In dit verband moet vooral gewezen worden op het Bach-werk: het scheen alsof de organist heel nadrukke lijk alle „show" wenste te vermijden en alle aandacht aan de logische opbouw van deze indrukwekkende compositie wilde geven. Sober inderdaad was zijn vertolking van dit werk, zowel registra tie als uitvoering. Men begrijpt: alles bijeengenomen was het gisteravond een concert, waar mee Broerse een vrij talrijk publiek heeft verplicht. Het is te hopen, dat deze organist bereid zal worden gevon den zich vaker als concertgever te doen horen. de K. Voor de leerlingen, leerkrachten en ouders van leerlingen van de Christelij ke Huishoudschool te 's-Heer Arends- kerke was het dinsdag een feestelijke dag: alle leerlingen van de primaire op leiding en van de opleiding assistente in de huishouding waren geslaagd voor het examen. Omdat ook alle leerlingen van de andere klassen bevorderd konden worden, werd maandag voor de school de vlag gehesen. Dit jaar kunnen de geslaagde assis tenten voor het eerst aan de school doorstuderen: in september gaat een cursus V.V.B. vooropleiding ver zorgende beroepen van start, die een jaar en drie maanden duurt en aansluit op de opleiding voor zieken- verzorgster, kraam- en bejaardenver zorgster. Op de bijeenkomst in de aula van de school reikte de directrice, mejuffrouw J. van Dis de getuigschriften uit. Vier leerlingen slaagden met lof. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. W. Ellenkamp was blij dat steeds meer meisjes hun opleiding vervolgen, vooral in de takken waar de V.V.B. voor opleidt. „We moeten een maat schappij opbouwen", aldus de heer Ellen kamp, „waarin het niet alleen goed le ven is voor de sterken maar ook voor de zwakken'. Een van de leerlingen bood de directrice een plant aan. Onder leiding van de heer J. Kousemaker zongen zij enkele liederen. Hierna volgde een show van kleding op het zonovergoten school plein, vervaardigd op de naailessen van mejuffrouw C. Dieleman en mevrouw J. Wabeke-Hanse. Een toneelstukje over „een modelklas" werd opgevoerd door leerlingen van II B. AFSCHEID. Aan het einde van dit schooljaar werd afscheid genomen van de tuinbouwle- raar de heer J. de Jager, van de lerares ziekenverzorging mevrouw N. O. Koole de Bourgraaf en van de conciërge en huishoudster de lieer en mevrouw Joos- se. Zij werden tot slot van deze bijeen komst bedankt door het schoolbestuur, door de leerlingen en door de directrice, die hen tevens boeke- en grammofoon plaatbonnen aanbood. UITSLAG. De geslaagde leerlingen zijn: Primaire opleiding: Rita Proost, Ina Proost, Riet van Boven, Addie Dommis se, Joke den Engelsman, Joke van der Guchte, Lenie van Klooster, Corrie de Kok, Rachel Markusse, Marrie Moerdijk, Riet Saaman, Els Schoolmeester, Maai ke Schrier, Lucie Smit, Nellie de Vroe, Dien Welleman, Corry Wiskerke, Han- nie Wiskerke en Prien Wiskerke, allen uit 's-Heer-Arendskerke, Lenie Ruster en Helena Ruster en Corry van Westen uit Borssele (met lof), Annelies West- dijk uit Goes en Roelie Weijer uit Mun tendam. Het getuigschrift assistente in de huis houding behaalden: Ineke Blankenburgh, Jannie de Boer, Elly Dekker, Els Huysman, Gerda Koo- le, Janneke van Liere, Jannie Maat, Francien Nagelkerke, Lineke de Schip per en Dien Welleman (met lof), allen uit 's-Heer-Ardenskerke, Kitty Bos, Co- bi de Krijger, Ria de Smidt en Toni de Smidt uit Borssele, Nelly Dekker, Ma rijke Lindenbergh, Ina Smallegange en Nelly van Strien uit Wolphaartsdijk (met lof), Erna van Liere uit Heinkens- zand, Jantje Meedendorp uit Groningen. Advertentie in de Abdijgebouwen Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aanvang 21 en 21.30 uur Ingang Nieuwe Kerk. Londen, zwaar bewolkt, 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 22 gr. Luxemburg, licht bewolkt, 26 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 24 gr. Nice, onbewolkt, 26 gr. München, onbewolkt, 26 gr. Zürich, onbewolkt, 28 gr. Locarno, licht bewolkt, 28 gr. Innsbruck, half bewolkt, 30 gr. Rome, onbewolkt, 32 gr. Madrid, onbewolkt, 35 gr. Mallorca, onbewolkt, 32 gr. OPKLARINGEN. Vrij veel opklaringen met slechts op enkele plaatsen nog een bui. Overwe gend matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. STRAND VERWACHTIN G. (Van onze weerkundige medewerker.) Ook vandaag droog en overwegend zonnig strandweer met matige wind tussen zuid en zuidwest. In de mid dag ongeveer 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: storing van de oceaan brengt in de tweede helft nog wisselvallig strandweer met donderdag later op de dag weer regenkans. ZON EN MAAN. 18 juli zon maan op op 4.40 2.18 onder 20.51 onder 18.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2