Opdracht luidt: „een kabinet te vormen" „Enige vooruitgang" bij gesprek in Moskou Oproep tot algemene staking in België Belangstelling voor beroepskeuzevoorlichting in Zeeland belangrijk toegenomen Spelen met vuur Crisis Dominee en pastoor collecteren voor een carillon VOORSTEL E.E.G.-M1NISTERS STAP IN DE GOEDE RICHTING" Onregelmatigheden bij Twentsche Bank in Katwijk Mr. Biesheuvel tijdelijk leider A.R.-fractie Gromyko leider Sowjetdelegatie Discontoverhoging in Amerika BINNEN 5 JAAR RUSSISCHE TELESCOOP IN DE RUIMTE Vandaag gesprek Rusland-China Engeland krijgt een minister van defensie v DRIE INSTANTIES WERKEN NIET INTENSIEF SAMEN Chr. stichting Genoeg werk Verhoging sociale uitkeringen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Axel: niet 2, maar 1, maar liever 3,..? ONDERHOUD MET PROF. DE QUAY Positie dr. Veldkamp moeilijke zaak Socialisten VANDAAG WEER BESPREKINGEN Gromyko 206e jaargang - no 166 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S-11?*? van de Velde, p- B- den B°er en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 1 4,50. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 17 juli 1963 Pagina 2 MR. MARIJNEN NIEUWE FORMATEUR „H.M. de Koningin heeft ten paleize Soestdijk mr. V. G. M. Ma- rijnen ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen. Mr. Marijnen heeft de koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden". Aldus een mededeling, die het kabinet der koningin gistermiddag uitgaf. De nieuwe formateur had gister avond een onderhoud met de demissionaire minister-president, prof. De Quay, in diens landhuis in Beers bij Cuyk. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: na de opdracht, die mr. Ma- rijnen ontvangen heeft, staan twee din gen wel vast. In de eerste plaats moet verwacht worden, dat mr. Marijnen zal voortborduren op het stramien van zijn voorgangers, dat hij dus zal proberen op grondslag van het „akkoord van Wassenaar" een kabinet te vormen, waarin de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U en de V.V.D. zijn vertegenwoordigd. In de tweede plaats veroorloven de bewoor dingen van de hem verstrekte opdracht hem ook langs andere weg een kabinet te vormen indien hij op soortgelijke of misschien wel dezelfde moeilijkheden zou stuiten als zijn voorganger. Wat mr. Marijnen precies zal gaan doen, was gis teravond nog niet bekend. Als het „akkoord van Wassenaar" uit gangspunt blijft er is geen enkele reden te veronderstellen, dat mr. Marij nen dit akkoord zal laten varen dan is het de vraag, of hij bij dr. Veldkamp kan aankloppen voor de bezetting van de zetel van sociale zaken en volksge zondheid. 360.000 verdwenen (Van onze Amsterdamse redacteur.) Rechercheurs van de Katwijkse politie waren gisteravond Iaat nog steeds be zig met het verhoren van de 64-jarige heer P. T. Z., die de dag tevoren was ontslagen als directeur van het plaat selijk bijkantoor van de Twentsche Bank. Accountants van het hoofdkantoor in Amsterdam hadden bij een periodiek routineonderzoek enkele onregelmatig heden ontdekt die tot deze maatregel aanleiding gaven. Bovendien werd, na ruggespraak met de directie, aangifte gedaan bij de politie. Daarbij werd mee gedeeld dat een bedrag van 360.000 gulden „ogenschijnlijk" was verdwenen. Er is overigens geen sprake van een kastekort. Evenmin zou de heer P. T. Z. enig voordeel hebben genoten van het vermiste bedrag. Naar het schijnt liggen de onregelmatigheden in het vlak van een, volgens de interne voorschrif ten, ontoelaatbare kredietverlening. De politie was er gisteravond nog niet zeker van of daarmee ook een strafbaar feit is gepleegd. De korpschef liet weten, dat op grond van deze overwegingen nog niet kon worden bepaald of de ver dachte al dan niet in arrest zou moeten worden gehouden. De heer P. T. Z. stond in Katwijk waar hij al tien jaar directeur was zeer goed be kend. De V.V.D. en de beide prot. christe lijke partijen zijn niet geneigd om met dr. Veldkamp in een kabinet te gaan zitten, zo vernamen wij uit par lementaire kring, maar aan de ande re kant is het voor de K.V.P. een moeilijke zaak om hem los te laten. Sommigen menen dat hij zich door zijn houding tijdens de formatiepoging-De Quay buiten elke deelneming aan het nieuwe kabinet gerangeerd heeft, maar de K.V.P. zal terdege rekening dienen te houden met de katholieke vakbeweging en met de leden van de partij overal in den lande, die reeds beginnen zich open lijk uit te spreken voor het beleid dat dr. Veldkamp wenst te volgen. Bij de socialisten bestaat geen enkele geneigdheid om zich weer bij de bespre kingen te laten inschakelen. Zij zijn tweemaal botweg buiten de deur gezet. Ze passen er voor, zo vernamen wij, om zich dat een derde keer te laten welge vallen. Als men bij hen aanklopt, dan zullen zij van de aanvang af een redelijke zekerheid verlangen, dat zij aan de nieu we regering kunnen deelnemen. Mr. B. W. Biesheuvel zal tijdelijk als voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Anti-Revolutionaire Partij op treden, omdat de heer H. van Eijsden ziek is. De heer Biesheuvel is tweede voorzitter van de fractie. WWWWMWWW«WWWWyWMWlM>WyWWWWMWWWWtMIWV«WWWWWWWMWWWWWWIWWWWWWWIWWWW Dominee D. H. Gijsbes en pastoor C. W. Thomas trekken met een draaiorgel rond het Braassemermeer om geld bijeen te garen voor een carillon in de zogenaamde Woudse Dom van Rijnsater- woude. Het kerkje blijkt al als kapel te hebben bestaan in 1063. Fototerwijl dominee aan het orgel draait, gaat de pastoor met de bus rond. Dit gaat dan om beurten. Bij de besprekingen die de Ver enigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie in Moskou houden over een gedeeltelijke stopzetting van de proeven met kernwapens is volgens betrouwbare westelijke kringen in de Russische hoofdstad enige vooruitgang geboekt. Na afloop van de tweede bijeenkomst tussen de Amerikaanse, Britse en Rus sische delegaties, die drie uren heeft ge duurd, werd gistermiddag in een kort communiqué medegedeeld, dat de be sprekingen „in een vriendschappelijke sfeer" zijn voortgezet, en dat zij betrek king hadden „op het staken van kern proeven en andere vraagstukken van ge meenschappelijk belang". Een woordvoerder der Amerikaanse de legatie deelde mee, dat de bijeenkomst in het „Spiridovna paleis" van het Sow- jet-ministerie van buitenlandse zaken mede werd bijgewoond door een Ame rikaanse deskundige op het gebied van wetenschappelijke aangelegenheden, nl. Franklin Long, onder-directeur van het bureau voor controle op oorlogsmate riaal en ontwapening ten behoeve van wetenschap en techniek. De Russische delegatie, die maandag op de eerste dag van het overleg on der leiding stond van premier Kroesj- tsjew, werd gisteren voorgezeten door De Amerikaanse Federal Reserve Board heeft het discontotarief met ingang van vandaag van drie tot drieëneenhalf procent verhoogd. rfVWWVWWWIAft#WWWÏAA/WWWVWWWWVWWWWWWWVWWWVWWWVlAAAAIVI#WI#WVWWVWWIIV Sir Bernard Lovell, de directeur van de reusachtige Britse radiotelescoop te Jodrell Bank, die kortgeleden een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, heeft gisteren op een persconferentie te Londen verklaard dat de Russen van plan zijn binnen vjjf jaar een ruimtecabine met een door een man bediende telescoop te lanceren. De telescoop en de bij behorende uitrusting zouden tezamen verscheidene tonnen wegen. Sir Bernard verklaarde verder dat de betrokken Russische geleerden ei thans lang en breed over beraadslagen of het eigenlijk wel aanbeveling verdient naar maanlandingen te streven. Deze geleerden menen name lijk dat zij in staat zijn negentig procent van de gegevens, die zij over de maan willen hebben, te verkrijgen met behulp van instrumenten, voordat zij erin geslaagd zouden zijn alle vraagstukken op te lossen, die samenhangen met het doen landen van een ruimtevaarder op dit hemel lichaam en het verzekeren van zijn veilige terugkeer op aarde. de Russische minister van buitenland se zaken, Andrei Gromyko. De besprekingen tussen de drie delega ties zullen vandaag worden voortgezet. Hoe laat ze zullen beginnen was gister avond nog niet vastgesteld. Gisteren is er in Moskou geen overleg gepleegd tussen Russen en Chinezen. Van Russische zijde is echter vernomen dat de besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Het is niet bekend waarom er gisteren geen overleg tussen beide partijen is gepleegd. Intussen blijven de Moskouse bladen brieven afdrukken van Russen, die het „volledig eens zijn" met het standpunt van de Sowjet-Russische communisti sche partij in het geschil met de Chine zen. Ook werden betuigingen van steun aan het adres van de Russische partij gepubliceerd, afkomstig van buiten landse partijen. De bladen meldden voorts dat de open brief van de Russen als brochure in een massa-oplage ver spreid zal worden. De „Izwestia", het blad van de regering, zegt dat „Scin- tea", het orgaan van de Roemeense communistische partij, de open brief van de Sowjet-Russische partij plus het schrijven van de Chinezen waarop de Russische brief een antwoord is, zal pu bliceren. De admiraliteit en de ministeries van Luchtmacht en Oorlog in Engeland zul len in april van het volgende jaar ver dwijnen. De drie onderdelen van de strijdmacht komen dan te ressorteren onder een minister van defensie, bijge staan door drie ministers van staat. Vraagstukken op lange termijn zullen worden behandeld door een defensiecom missie onder voorzitterschap van de pre mier. Behalve deze hebben hierin zit ting de minister van defensie en zijn drie ministers van staat, alsmede de chefs van de generale staven. De koningin krijgt de titel „Lord groot admiraal". BRITS MINISTER LORD HOME: De Britse minister van buitenland-1 Zoals bekend, hebben de E.E.G.-landen voorgesteld eens in de drie maanden Er wordt in Den Haag met vuur ge speeld. Opnieuw is een kabinets formatie mislukt, opnieuw moet het ge probeerd worden en Nederland vraagt zich nu met grote onrust en zorg af wat de heren daarginds mankeert. De poli tieke leiders begrijpen blijkbaar niet of onvoldoende, dat zij midden in het sta dion zitten en dat het Nederlandse volk, voor wie zij optreden, vanaf de tribunes op hen neerkijkt. De verrichtingen van de laatste veertien dagen door de poli tieke dribbelaars verricht, zijn allerminst in staat het publieke respect voor spel en spelers te bevorderen. Daardoor is een trieste situatie ontstaan, triest voor al ook daarom, omdat allerlei anti democratische tendenzen nieuw voedsel krijgen. De actuele oorzaak van professor De Quay's mislukking komt geheel voor rekening van de K.V.P. Ondanks alle verzekeringen, die men in deze partij zo gaarne en zo nadrukkelijk geeft over de politieke eenheid van de Nederlandse katholieken, is onbarmhartig gebleken, dat zij een in zichzelf verdeeld huis is. De K.V.P. is evenmin als haar ka merfractie allerminst een eenheid, zij kan slechts als zodanig optreden indien zij wordt geleid door mannen, die over singuliere gaven be schikken. Romme was zulk een figuur. En al maakte hij dan op de buitenwereld de indruk een sfinx te zijn, wiens ingewik kelde formuleringen slechts dienden om compromissen te bereiken, in feite was hij een weergaloos vernuftige politicus, die er in slaagde de schijn van de K.V.P.- eenheid als een realiteit te demonstreren. Romme is echter verdwenen, speelt al thans naar buiten geen leidende rol meer. Zijn plaats is ingenomen door fi guren van het tweede en het derde plan, maar zij zijn gespeend van het politieke intellect, dat hun voorganger in zo rijke mate bezat. Nu, de gevolgen daarvan zijn de afgelopen weken wel duidelijk geworden. Allerlei nare dingen zijn naar buiten gekomen, tegenstellingen op per soonlijk vlak, wrijvingspunten en me ningsverschillen. Zelfs een de K.V.P. zéér toegedaan blad als de r.-k. Stem concludeerde gisteren bedroefd, maar te recht: „Wat er nu aan het licht komt vormt ronduit gezegd een blamage. Dat is geen grote politiek meer, dat lijkt op een dorpsruzie. De vaste hand ontbreekt in de fractie, een heldere gedragslijn is zoek". Men mag vurig hopen, dat de leiding van de K.V.P. de ernst van de situatie zal inzien. Dit spelen met vuur mag niet lang duren. se zaken, lord Home, heeft giste ren na zijn besprekingen met zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, op een persconfe rentie in Den Haag gezegd dat Groot-Brittannië het voorstel van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap voor contact met Engeland ziet als een stap in de goede richting. De vakbond van ambtenaren van het Belgische ministerie van financiën heeft gisteravond een oproep doen uitgaan tot het houden van een algemene staking in het gehele land, met ingang van vanmorgen. Maandag was het in Brussel reeds tot botsingen gekomen tussen politie en stakende ambtenaren van de belastingdienst en van de dienst van in- en uitvoerrechten en accijnzen. Twee demonstrerende stakers werden daarbij ge wond. Ook gisteren brachten honderden ambtenaren de dag door met kaart spelen op straat voor het kantoorgebouw in de hoofdstad, en blijkens uit an dere delen van het land binnengekomen berichten werd ook daar bij de ge noemde diensten weinig gewerkt. Aan de grenzen hielden de douane-ambtenaren een „langzaam-aan-actie" met gevolg dat bij sommige grensposten het controleren van over de grens komende vrachtwagens een uur per wagen in beslag nam. in beginsel op ministerieel niveau in de VVesteuropese Unie te spreken over de politieke en economische toestand in Europa. Een officieel Brits antwoord is er echter nog niet, aldus lord Home, die meedeelde te hebben toegezegd dat het officiële antwoord voor het einde van deze maand zal komen. De Britse minister ontkende dan ook dat het doel van zijn bezoek was minis ter Luns het Britse antwoord op het voorstel te geven. Het doel was eenvou dig een vriendschappelijk bezoek aan mi nister Luns te brengen en met hem te spreken over kwesties van gemeen schappelijk belang. Verder zei lord Home dat overwe gend technische vraagstukken echter beter door de vertegenwoordigers van de E.E.G.-landen en de Britse ambassadeur bij de E.E.G. te Brus sel kunnen worden besproken dan in de W.E.U. Besprekingen in de W.E.U. zouden kunnen voorkomen dat men verder uit elkaar drijft. In antwoord op vragen over andere on derwerpen zei de Britse minister te ho pen dat de besprekingen te Moskou over proeven met kernwapens zullen leiden tot een alomvattend akkoord, ook over ondergrondse proeven. Na te hebben gewezen op de grote angst van de Russen voor spionage zei hij dat een akkoord over een gedeeltelijk verbod een groot winstpunt zou zijn en de weg zou kunnen banen voor verdergaande overeenstemming met de Russen. H.M. de Koningin zal lord Home van ochtend op paleis Soestdijk ontvangen. »/WVVVWVWMWWVWWWWQWWWWWVWWWWVVWWWVWWWWVWWWWVWW*Wwww* De belangstelling voor de schooi en beroepskeuzevoorlichting is met name in de afgelopen drie tot vier jaar in Zeeland belangrijk toege nomen. Met name van de zijde van de schoolbesturen, ouderverenigin gen enz. bereiken de in Zeeland werkzame voorlichtingsinstanties elk jaar steeds meer aanvragen; de belangstelling is momenteel zo danig gestegen, dat de bureaus dit jaar geen nieuwe scholen meer kunnen helpen als er niet binnen korte tijd een aantal nieuwe be roepskeuze-adviseurs kan worden aangetrokken. En dan te weten dat er vooral op het platteland nog een groot terrein braak ligt voor de beroepskeuzevoorlichting. Er zijn momenteel in Zeeland drie in stanties werkzaam op het terrein van de school- en beroepskeuze- en van de beroepenvoorlichting, namelijk de pro testants-christelijke stichting voor school- en beroepskeuze, de afdeling school- en beroepskeuze van het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening, en de sinds vorig jaar weer nieuw leven ingeblazen Zeeuwse stich ting voor beroepskeuzevoorlichting. Waarom drie instanties De heer K. van Dijk, de hoofdinspecteur-di recteur van het districtsbureau voor de arbeidsvoo. ziening, gaf in ant woord op deze vraag als zijn mening te kennen, ciat men ook op het terrein van de beroepskeuzevoorlichting de algemeen in Nederland strenge prin cipes gehandhaafd wil zien. De heer Van Dijk zag de school- en beroeps keuze als de bekroning van de op voeding thuis en op de lagere of voortgezette scholen, en hjj kon zich in dit verband voorstellen, dat de ouders en andere belangstellenden de verdere school- en beroepskeuze wil len bepalen door de principiële rich ting, die zij toegedaan zijn. documentatie gebruiken, die wordt verzorgd door de directie voor de ar beidsvoorziening in Nederland. Verontrustend bij dit alles is het over heersen van de middelmatigheid. De Kort, opvolger van de politieke meester Romme, liepen bij de eerste grote krachtproef alle touwtjes uit handen. Indien echter De Kort gekozen zou zijn, omdat hij destijds na Romme de be kwaamste was, dan ziet het er met de hele kwaliteit van de K.V.P .-fractie maar matig uit. Dat is overigens niet al leen een zaak van de K.V.P. zelf: de in vloed van de kwaliteit plant zich voort over een breed vlak. zo is wel gebleken. Zo werd aanvankelijk Zijlstra als pre mier genoemd, omdat hij door minister president De Quay (formateur tevens) naar voren was geschoven. Maar hij werd door de K.V.P. te licht bevonden. Niettemin was de keuze van de heer De Quay kennelijk gebaseerd op respect voor de onmiskenbare gaven van profes sor Zijlstra. Het mocht echter niet zijn, want de K.V.P. wilde er niet aan. Alles bijeen gaat het lijken op een van de i Parkinson-formules: een zaak gaat ten onder, omdat men uit angst voor eigen positie weigert bekwamere mensen aan te stellen dan men zelf is. Opvallend is ook, dat er over een brede linie gebrek bestaat aan bekwame mannen, die voor het ministersambt ge schikt zijn. Sommige figuren, aangezocht voor een zetel, zeiden geschrokken dat zij wel wat beters hadden te doen. Wat is daarvan de oorzaak Is het ministers ambt in diskrediet geraakt? In zeker opzicht wel. In vroeger tijden viel de politieke elite samen met - om een verouderde uitdrukking te gebruiken het „denkend deel der natie". In som mige partijen is dat echter nu niet meer het geval. Bekwame figuren hebben de politiek de rug toegedraaid en zich func ties in het bedrijfsleven verworven, die afgezien nog van de financiële kanten meer voldoening verschaffen. Zo is er na de oorlog een minister van econo mische zaken geweest, die thans een groot Nederlands bankconcern leidt. Wij nemen aan, dat voor hem de econo- misch-deskundige een dergelijke func tie veel meer betekent dan een ministers post. Op een dergelijke politieke plaats immers is men met vele banden gebon den, men vervult een wisselvallig ambt, dat soms moet worden beëindigd, onver wacht en ongewild, tengevolge van fac toren die men niet zelf in de hand heeft. Bovendien leeft men van dag tot dag in de openbaarheid, hetgeen ook spannin gen met zich meebrengt en aan de per soonlijkheid hoge eisen stelt. Voor de hoog-gekwalificeerde intellectuele wer ker, de deskundige, is vandaag de poli tiek niet aantrekkelijk meer. Daardoor is de politieke elite in sommige partijen een heel dunne laag geworden, die bo vendien voortdurend minder wordt en slechts geringe aanvulling verkrijgt. Het Haags gekrakeel van de laatste weken toont scherp aan, hoe zeer de middel- 1 matigheid norm is geworden en toont mede aan, dat daarin de kern van de crisis ligt. Het landsbelang eist evenwel topfiguren. De nieuwe formateur, de heer Marijnen, moge dat wel bedenken. De christelijke stichting, waarvoor de heer A. M. Gillissen te Goes de admini- statie voert, werkt thans ruim tien jaar in de provincie. Het bestuur er van is samengesteld uit vertegenwoordigers van de C.B.T.B., het C.N.V., de C.M.V., de christelijke werkgeversbond, het 9e district van de schoolraad, de N.C.V.B. en de chr. bond van plattelandsvrouwen. De stichting heeft momenteel één psy choloog en een beroepskeuze-adviseur in dienst. De stichting zou gaarne een tweede psycholoog aantrekken, maar daaraan is zij financieel nog niet toe, zo verklaarde de heer Gillissen. Hoewel niet intensief, is er toch van enige coördinatie sprake en wel tus- e werkterrein van de chr. stichting sen de voorlichtingsdienst van het v°pr school- en beroepskeuze is hoofd districtsbureau voor de arbeidsvoor- z^elijk gelegen op de prot.-chr. scholen ziening en de Zeeuwse stichting voor hoewel ook openbare scholen worden - „bediend" waar voorlichting in groepsverband wordt gegeven aan de leerlingen van de 6e klassen. Voor de werk op de scholen zou overnemen, schoolkeuzevoorlichting leggen de leer- Contact tussen de christelijke stich- Jtngen efn schriftelijke test af, die rond ting en de beide andere instanties is ullr duurt en ('le gevolgd wordt door er hoegenaamd niet. De enige vorm van coördinatie, die voor alle instan ties geldt is het feit, dat ze een zelfde De hoofdinspecteur-directeur van het D.B.A. wees er voorts op, dat naar zijn mening de behoefte aan school- en be roepskeuze dermate groot is, dat er voor iedere groepering, die zich er mee bezighoudt, een voldoende groot arbeids veld is. beroepskeuzevoorlichting. In dit ver band zou het D.B.A. gaarne zien, dat de Zeeuwse stichting een deel van het (Zie slot pag. 2 kot. 5) Het staatsblad nummer 262 met het be sluit van 2 juli 1963 houdende vaststel ling van een algemene maatregel van bestuur tot verhoging van de uitkerings bedragen krachtens verschillende sociale verzekeringswetten wegens de stijging van het indexcijfer van de lonen, is ver schenen. Deze verhogingen betreffende uitkerin gen op grond van de Algemene Ouder- domswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, de interimwet invaliditeits- rentetrekkers, de Algemene Kinderbij slagwet, de Kinderbijslagwet voor loon- j trekkenden en de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Het besluit is met ingang van 13 juli in werking getreden. Zoals bekend, heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid on langs dit besluit aangekondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1