Stichting bestrijdt verlet in de bouw Europa's geurige lichte pijptabak Besprekingen Rusland- China duren nog voort Nu in Europees jasje „HOGERE BEZETTINGSGRAAD OP DE PASSAGIERSSCHEPEN" IN INDONESIËGROTE BEHOEFTE AAN GODSDIENSTLERAREN Spionnen in staat van beschuldiging PPOEVEN IN DE KOMENDE WINTER VERWACHTING: PRODUKTIE 5 PCT. OMHOOG Studie D* Subsidies President van Hoge Raad legt functie neer MEER REIZEN EERSTE KLAS Nieuwbouwplannen bij de H.A.L. Nieuwbouw Toeneming Vier pentekeningen van expositie verwijderd LOOS INDIA'S PROTEST TEGEN ZUID-AFRIKA OOK BESCHULDIGINGEN IN IZWESTIA Ook vandaag weer een bijeenkomst Leden zendingsdelegatie Deniet nog meer van uw vaontle: met Suprimal een onbezorgde reis S1JPKIMA1* Doorbraak naar christendom in niet-moslemgebieden ANTWOORD OP VRAGEN VAN KAMERLID KOEKOEK Onderzoek naar overlijden van militair O.A.S.-MEDEWERKERS Egyptenaren hebben luchtdoelraket Benelux-marine- dagen in Oostende Een grote week? Met DINSDAG 16 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 In de komende winter zullen bij wijze van proef en op vrijwillige basis op sommige bouwbedrijven maatregelen worden toegepast om het vorst-, regen-, wind- en Iichtverlet te beperken. Dit is gistermiddag bekend gemaakt op een te Botterdam gehouden persconfe rentie van de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid. De stichting, die vorige week werd opgericht en die is voortge komen uit de in februari jl. door de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid ingestelde commissie verletbe strijding, hoopt omstreeks 1 oktober a.s. haar concrete maatregelen te kunnen voorstellen. Van deze maatregelen ver wacht de stichting in de komende win ter nog weinig direct resultaat, maar wat de winter 1964-1965 betreft, rekent de stichting er op, dat door toepassing van haar voorstellen de woningbouwpro- duktie met 5 procent of 4000 woningen zal stijgen. De stichting tracht haar doel te berei ken door het samenstellen van rappor ten en adviezen, het geven van studie opdrachten, het geven van voorlichting, het uitvoeren van onderzoekingen en ook het geven van geldelijke bijdragen. Het bestuur van de stichting bestaat uit le den van de commissie verletbestrijding. Deze leden zijn afkomstig uit de kringen van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf, architecten, raadgevende ingenieurs en rijks- en gemeentelijke overheid. Op het ogenblik is de stichting bezig met de bestudering o.a. van de tech nische voorschriften met betrekking tot het „doorwerken", aanvullende besteksbepalingen, het rijksgoedkeu- Advertentie) lE PERSONEELSSCHAAR- STE, die een uitvloeisel is van wat men met een groot, hol en betwistbaar ivoord „onze wel vaart" noemt, heeft, op haar beurt, tal van bijverschijnselen, die gezamenlijk, ons gehele ge meenschappelijke leven beïnvloe den. Ik laat deze lijdelijk en lij dend over mij komen, het aan de politici en de wetenschapsmensen overlatend ze te hanteren en be studeren. Een van de geringe, half-tragi- sche, half-humoristische van deze bijverschijnselen is de ivijze waar op sommige werkgevers om per soneel soebatten door middel van advertenties, die de indruk wek ken dat die heren bevangen zijn door een liefde jegens de mede mens, die nauwelijks grenzen meer kent; dat zij het als hun le venstaak beschouwen deze mede mens te vertroetelen met alle middelen die hun ten dienste staan. Het „jongens en meisjes, toe, kom bij ons werken", heeft vormen aangenomen die tranen van ont roering naar de ogen doen wellen. Het is alles liefde, dat U tegen stroomt uit deze oproepen; liefde, vaderlijke zorg, begrip voor ivat de werknemer toekomt („met je vakantieplannen wordt 'tüurlijk rekening gehouden") en olijke, vrolijke blijmoedigheid die onder andere Zich uit in opgetogen tu toyeren: het jij'en en jou'en is niet van de lucht en de koffie staat klaar, de president-directeur en de president-commissaris zullen jul lie iedere morgen persoonlijk een bakkie troost komen schenken. De onderdirecteuren brengen tompoe zen en sigaretten rond. Komen jullieJe hebt geen idee hoe ge zellig het bij ons is en als je zin hebt in eenspelletje sjoelbak of een potje dam onze procuratie houders geven jullie graag partij. U moet eens opletten hoe reuze leuk het overal is. Wanneer je als niet-werknemer de buitenkant van de meeste fabrieken ziet, krijg je die indruk niet. 't Zijn meestal grauwe bedoeningen. Maar van binnen moet je blijk baarkomen om te ontdekken dat het bij ons reuze-gezellig is, een echt-vrolijke boel, het is leuk iver- ken bij ons, ivij hebben samen ge weldig veel plezier. En dl het werk is interessantEr is géén produktieproces dat niet fascinerend is en waaraan jij. lief meisje en jij, beste jongen, niet in een roes van blijheid en geluk zult deelnemen, Kortom: ik heb de indruk dat, er nauwelijks watten genoeg is om al die welkome werknemertjes in te wikkelen. Latere bestudeerders van onze époque zullen, aan de hand van deze advertenties, ongetwijfeld tot de conclusie komen dat na, het midden van de twintigste eeuw een golf van warme, dierb're men- senmin over de aarde spoelde en dat de jij'ende, jou'ende handels magnaat. bankkoning, scheep- vaartvorst en industrieprins hand in hand met hun medewerkers, van de loopjongen tot meneer De Groot, onze lieve boekhouder, ron dedansjes maakten op de speel weide des levens. Het is een machtig mooi tafereel Als ik er niet om zoenen moest van ontroering zou ik er misselijk oa,n worden. ELIAS ringsbeleid, de kredietverlening voor de aanschaf van materiaal, de sociale aspecten en de wijze van research en voorlichting. Een subcommissie van de stichting bestudeert de financiële consequenties van de verletbestrij- dingsmaatregelen. De afgelopen strenge winter heeft nog eens de noodzaak aangetoond van een doelbewuste verletbestrijding. In de pe riode 1 juli 1962 tot en met 30 juni 1963 waren er, rekening houdend met de 5- daagse werkweek, 237 werkdagen be schikbaar na aftrek van vakantie-, feest en snipperdagen. Hiervan waren er per arbeider 167 produktieve dagen. Naast deze vertraging in de produktie spreken ook de uitkeringen uit het So ciaal Fonds Bouwnijverheid in de afge lopen strenge winter duidelijke taal. Er werd niet minder dan 195 miljoen gulden uitgekeerd tegen bijna 71 miljoen in de winter daarvoor. Naast een financiële subcommissie telt de stichting ook een technische- en een propagandacommissie. Het Nederlandse volk en de overheid moeten goed worden ingelicht over de schade, die het gevolg is van het verlet. De rijksoverheid heeft zich bereid verklaard de stichting sub sidies te verstrekken ten behoeve van haar werk. De stichting heeft zich op de hoogte laten stellen van de maatregelen op het gebied van de verletbestrijding, die in Denemarken zijn genomen. Dit land, dat wat het klimaat betreft, met Nederland is te vergelijken, is er in 15 jaar in geslaagd het verlet tot 50 procent terug te brengen. Het bezoek aan Denemarken heeft ook geleerd, dat de kosten van de verletbe strijding binnen de grenzen blijven. Mede daarom verwacht de stichting, dat de maatregelen in Nederland niet tot een hogere woninghuur zullen leiden. In verband met de actie van de stichting is gisteren in het bouwcentrum te Rot terdam een tentoonstelling onder de saam „doorwerken in de winter" ge opend. (Advertentie) Het Wereldgebeuren Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. VT - 263 A Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 december op zijn verzoek aan mr. P. H. Smits eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de Hoge Raad der Nederlanden. Het ontslag geschiedt onder dankbetuiging voor de langduri ge en gewichtige diensten in verschil lende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. In het transatlantisch scheepsver keer is in tegenstelling tot de luchtvaart het reizen per eer ste klasse dit jaar belangrijk toegenomen. Dat geldt voor alle rederijen, zo zei gistermorgen mr. H. N. Dutilh, directeur van de Holland-Amerika Lijn, op een persconferentie in Rotter dam. Bij de H.A.L. was de toename ongeveer 15 procent, hetgeen volgens mr. Du tilh vooral te danken is aan een re clamecampagne in Amerika. In het eerste halfjaar steeg mede daardoor het aantal eerste klasse-passagiers van 5400 tot 6200. De resultaten van de dienst van de „Maasdam" op Bremerhaven (sinds enkele maanden een uitbreiding van de route New York-Rotterdam V.V.) noemde mr. Dutiih „niet beter, maar ook niet slechter dan wij verwacht hadden". Mr. Dutilh zei nog dat de Holland-Ame rika Lijn „serieuze nieuwbouwplan nen" heeft. Over de aard daarvan liet hjj zich niet uit, maar het lijkt aannemelijk dat zij betrekking heb ben op de vrachtensector nu de H.A. L. kort geleden enkele vrachtschepen heeft afgestoten en de vervanging van passagiersschepen pas in een later stadium nodig is. (Advertentie) In de toeristenklasse is het vervoer in het eerste halfjaar nagenoeg gelijk gebleven. In het algemeen noemde mr. Dutilh de ontwikkeling in het passagiersvervoer „redelijk gunstig". Voor het derde kwartaal van 1963 wordt een kleine toename van de be zetting der schepen in beide klassen verwacht. Hoewel de bezettingsgraad van de sche pen in de laatste maanden groter is geworden voor de gemoderniseer de „Nieuw Amsterdam" lag zij in het eerste halfjaar boven de tachtig pro cent daalde het aandeel van de scheepvaart in het transatlantische verkeer relatief ten opzichte van dat van de luchtvaart. Reumatiek TO G A L H E L PT Griep TO G A L H E L P 7 Migraine TO G A L H E L PT Menstruatiepijn TO G A L H E L PT Verkouden TO G A L H E L P T Hoofdpijn TO G A L H E L PT Spit TOGAL H E L PT Tijdens een rondgang die de burge meester van Mook, de heer J. Th. Hen- drix, vlak voor de opening van de ex positie van kleinplastiek en ceramiek in „De Geuldert" te Mook maakte, heeft hij vier pentekeningen, allen getiteld „Eros", van de schilder-beeldhouwer Huub Gommans laten verwijderen. Des gevraagd verklaarde de burgemeester later dat hij zich geen kunstzinnig oor deel over het werk van Gommans wilde aanmatigen, doch dat hij de geëxposeer de werken kwetsend acht voor de Noord limburgse bevolking. De heer Gommans zei zich gekwetst en gekrenkt te voelen. Hij meent dat de burgemeester de reputatie van de kuns tenaars geweld heeft aangedaan. Uit sympathie met Gommans heeft Gustave Asselbergs wiens vader, prof. Assel- berg de tentoonstelling met een feest rede heeft geopend zijn gouaches van de expositie teruggenomen. De overige exposanten hadden aanvan kelijk dit voorbeeld willen volgen. Zij hebben hun werk echter onder protest gehandhaafd, overwegende dat het fi nanciële tekort van de tentoonstelling, ondanks subsidies van rijk, gemeente, het Anjerfonds en het bedrijfsleven, al leen nog door de entreegelden ongedaan kan worden gemaakt. De burgemeester had zitting in het ere- comité ter aanbeveling van deze expo sitie. Persbureaus hebben het bericht ver spreid, dat premier Nehru van India een boycot afkondigde tegen Zuidafri- kaanse schepen en vliegtuigen. Op vlieg velden en in havens van India zouden ze niet worden toegelaten. Verzuimd werd bij dit bericht aan te tekenen, dat Zuidafrikaanse schepen en vliegtuigen tot op heden India niet hebben aangedaan en dat ze ook India niet zullen aandoen. Deze actie van In dia is dus zonder enige betekenis. Het gold hier een protest tegen de apart heidspolitiek van Zuid-/ °rika. Hoewel in Moskou geruchten de ronde doen, dat de Russisch-Chi- nese besprekingen over de ideolo gische geschillen, die de commu nistische partijen van beide landen verdeeld zouden hebben, op sprin gen staan, werd gisteren van ge- De vier mensen, die op 2 juni in New York en Washington onder verdenking van spionage werden aangehouden, zijn gisteren door een federale jury in New York officieel in staat van beschuldi ging gesteld. Het betreft hier Iwan Egorow, een amb tenaar van de personeelsafdeling van het V.N.-secretariaat, diens vrouw Alexandra, en een man en een vrouw, dien onder de namen Robert Baltch en Joy Ann Baltch in Washington woonden. De aanklacht luidt: samenzwering, om gegevens over Amerikaanse raketbeses, kernwapens en andere veiligheidsaan gelegenheden aan de Sowjet-Unie uit te leveren. (Advertentie) legen reisziekte tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. (in de blauwe verpakking - iet op de juiste dosering Sinds de afkondiging van Soekarno's 8-jarenplan, waarbij godsdienstonderwijs op alle onderwijsinstellingen werd inge steld, is in Indonesië de behoefte aan fodsdienstleraren sterk toegenomen, al- us ds. B. Richters, directeur van het gereformeerde zendingscentrum te Baarn, en prof. dr. H. Bergema, rector van het Zendingsseminarie be Baarn, die maandagmiddag van een bezoek van een maand aan Indonesië uit Djakarta op Schiphol terugkeerden. Zij zeiden dat in de afgelopen 15 jaren het aantal pro- testants-christelijken in Indonesië van 2 tot 4 miljoen zielen is verdubbeld. Daarnaast zijn er ook nog circa lVz mil joen katholieken. „Op naar schatiting 100 miljoen Indonesiërs is dat nog slechts een gering percentage", zo ver klaarden zij, „maar toch kan men zeg gen, dat in de niet-moslemgebieden, zo als Timor, Flores en Celebes de door braak naar het christendom aan de gang is". Zowel prof. Bergema als ds. Richters maakten deel uit van een grote zen dingsdelegatie, die via de continentale commissie voor kerk en zending in Indo nesië door de Indonesische Raad van kerken was uitgenodigd. Het einddoel van hun bezoek, bijwoning van de grote driejaarlijkse conferentie van de Raad van kerken, die in Makassar zou worden gehouden, bereikten zij niet: deze ver gadering moest wegens gebrek aan fi nanciële middelen worden uitgesteld, voorlopig tot de lente van het volgend jaar. Er zouden circa 150 gedelegeerden uit alle delen van Indonesië komen, maar door de inflatie liepen de reiskosten van deze mensen alleen al op tot eir^ 10 4 12 miljoen roepia, om nog maar niet te praten van de gestegen rijstkosten. Java telt naast zijn 50 miljoen islamie ten circa 130.000 christenen en dat is bijna de helft van alle christenen uit de wereld van de islam. „Ik geloof, dat de moslems op Java onder de invloed staan van de hindoeïstische gedachte", aldus prof. Bergema, „waardoor zij niet die fanatieke islam vertegenwoordigen van andere gebieden, waar de tegenstand tegen het christendom veel groter is". Volgens hem voelen de christelijke uni versiteiten enorme behoefte aan Ne derlandse krachten voor de vorming van leraren. „Als er voldoende onderwijzers en lera ren kunnen worden opgeleid, dan krijgt de verkondiging van het evangelie in Indonesië thans een enorme kans", vul de ds. Richters aan. „Vroeger was het godsdienstonderwijs immers beperkt tot de christelijke scholen, maar thans moet het op alle onderwijsinstellingen worden gegeven". De foto toont na het ver laten van het vliegtuig op Schip hol links ds. Richters en rechts prof. Bergema. woonlijk betrouwbare Sowjet-zijde verklaard, dat de delegaties ook vandaag vermoedelijk weer zullen bijeenkomen. Na de bijeenkomst van gisteren, begaf de Chinese delegatie zich naar haar am bassade, vermoedelijk om overleg met Peking te plegen. Nadat de „Prawda" zijn „open brief" van zondag gistermorgen had vervolgd met een uitvoerig hoofdartikel, waarin de Chinese partijleiders ervan werden beschuldigd, de tegenstellingen in de in ternationale communistische beweging, die zij zelf hebben veroorzaakt, te verer geren, kwam ook de „Izwestia", het or gaan der Sowjet-regering, met beschul digingen tegen de Chinese partijleiding. Daarin werd onder meer gezegd, dat de Chinezen trachten, „met opzet of niet", de Afrikanen en Aziatische volkeren „de gedachte van hun „uitverkorenheid" en superioriteit over het blanke ras bij te brengen. Zij volgen" aldus de „Izwestia' een politiek van „isolering van de Afro- Aziatische solidariteitsbeweging hetgeen praktisch neerkomt op een „politiek van verzwakking der gehele internationale anti-imperialistische bevrijdingsbewe ging". „De (verdere) tenuitvoerleggingen van rechterlijke uitspraken terzake overtre ding van de inventarisatieverordening landbouwschap getuigen niet van een onjuist beleid. Deze uitspraken behouden kracht van gewijsde en het openbaar mi nisterie is derhalve overeenkomstig ar tikel 561 van het wetboek van strafvor dering verplicht tot tenuitvoerlegging ervan. Van de regering kan niet worden verwacht dat zij in afwijking van de wet instructie geeft de betrokken veroorde lingen niet ten uitvoer te leggen". Dit zegt de heer Beerman, minister van justitie, mede namens de heren Marijnen, minister van landbouw, De Pous, minis ter van economische zaken en Schmel- zer, staatssecrtaris van algemene zaken, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Koekoek (b.p.) betreffende de tenuitvoerlegging van rechterlijke uitspraken terzake over treding van de inventarisatieverordening landbouwschap. Bij alle veroordelingen tot geldboete legt de rechter overeenkomstig het bepaalde in artikel 23 van het Wetboek van Straf recht tevens vervangende hechtenis van een door hem bepaalde duur op. De on derhavige vonnissen en arresten maken op deze regel geen uitzondering, aldus het antwoord. Bij arrest van 23 oktober 1962, n.j. 1963, nr. 20, zo vervolgde de minister, heeft de Hoge Raad uitgemaakt, dat het uit-reeds opdracht të hebben gegeven voor- De minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft laten onderzoeken of het ver antwoord was aan een voor medisch en psychologisch onderzoek naar het her stelling- en oefencentrum te Austerlitz verplaatst rekruut streng arrest op te leggen. Het resultaat van dit onderzoek zal de minister aan de Kamer mededelen. Dit zegt de bewindsman in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid, de heer Diepenhorst (a.r.p.) in verband met het overlijden van een mili tair in de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort. De minister zegt voor dit onderzoek voeringsbesluit inventarisatieverorde ning landbouwschap niet kan worden beschouwd als een wet of wettelijke re geling, maar moet worden aangemerkt als een zuivere daad van uitvoering en als zodanig niet geacht kan worden* aan de rechter bekend te zijn. Derhalve moet en daarin ligt de prak tische betekenis van het arrest van de voorschriften van het uitvoeringsbe sluit, voorzover de strafbaarheid van de overtreding daardoor mede wordt be paald, in de tenlastelegging en bewe zenverklaring melding worden gemaakt. In het aan het oordeel van de Hoge Raad onderworpen geval had die ver melding niet plaatsgevonden, weshalve het vonnis waartegen beroep in cassatie was ingesteld, werd vernietigd. Naar van de zijde der politie in de Fran se hoofdstad is medegedeeld, zijn door de Franse en Spaanse politie drie Span jaarden, vijf Fransen en een Franse vrouw aangehouden, die zich hebben be ziggehouden met drukken van valse schatkistbiljetten, identiteitskaarten, rij bewijzen en andere documenten voor de Franse verzetsorganisatie O.A.S. In Egypte is gisteren met succes een luchtdoelraket afgeschoten, zo meldde Radio-Cairo. President Nasser was er bij tegenwoordig. Vorig jaar is al een raket beproefd, die bedoeld was voor doelen op de grond. Waarnemers in Cairo vragen zich af, of de luchtdoelraket in Egypte is gemaakt dan wel van de Sowjet-Unie is ge kocht. dat het Kamerlid zijn vraag stelde. Zaterdagmiddag bood de Belgische zee macht op het opleidingsschip Kamina een feestmaaltijd aan en 's avonds tra den op het Waterplein te Oostende de Nederlandse Marinierskapel en het mu ziekkorps van de Belgische zeemacht op. Zondagmorgen werd een bloemenhulde gebracht bij het gedenkteken van de gesneuvelden uit beide wereldoorlogen op de Albert I promenade. Eredetache- menten van de beide marines stonden rond het monument opgesteld. Bloemen werden gelegd door burgemeester J. Piers van Oostende, kapitein ter zee F. Delforge, bevelhebber van het regionaal maritiem commando en ten slotte door kapitein ter zee K. Jellema, bevelheb ber van het Nederlands flottielje mijnen vegers, dat in de haven van Oostende lag. Tijdens een ontvangst op het stadhuis overhandigde burgemeester J. Piers aan de bevelhebbers van de Nederland se en Belgische schepen, die voor drie dagen in de haven van Oostende voor anker lagen een herinneringsmedaille. Van zijn kant schonk de Nederlandse vice-admiraal baron De Vos van Steen- wijk aan de burgemeester van Oosten de een plaquette, die H.M.S. Overiisel voorstelde. De Benelux-marinedagen werden zondagavond besloten met wan delconcerten door de Nederlandse Mari nierskapel en het muziekkorps van de Belgische zeemacht. Sommige historici willen graag de be tekenis schatten van bepaalde ge beurtenissen en daarnaast de betekenis van bepaalde tijdvakken in het bestaan van de mensheid. Ze wijzen heel beslist gebeurtenissen en tijdvakken aan als bijzonder belang'rijk voor de „loop van de geschiedenis". Ze laten figuren op rijzen, die een stempel gedrukt zouden hebben op zo'n tijdvak, waarin het „lot van de mensheid" een nieuwe wending kreeg. Deze vorm van geschiedenisfilo sofie wordt bestreden door andere his torici, die menen, dat er in het bestaan van de mensheid wel een soort golfbe wegingen zijn, zo ongeveer als in de na tuur het samenspel van zee, wind, tem peratuur en nog een reeks andere wis selvalligheden, maar dat het onzinnig is deze golfbewegingen „op te hangen" aan enkele figuren, aan een tijdvakje of aan een enkele „grote" gebeurtenis. De namen van de grote mannen en de aanduidingen van tijdvakken en gebeur tenissen zouden slechts onnozele etiket jes zijn, die men als hulpmiddel plakt op de „golven in de oceaan van de tijd". Men moet toch enig houvast hebben! Het zijn dus alleen de historici van de tijdvakken en van de grote mannen we zullen ze maar voor het gemak de mannen van de oude stempel noe men die bijvoorbeeld de week. waar in Hitier zijn tweede wereldoorlog ont ketende een grote of een lotsweek noe men voor de mensheid. Zulke weken zouden 8 a 10 maal in een eeuw voor komen. In de helft daarvan keert het lot van de mensheid zich ten goede en in de andere helft ten kwade. Zaterdag en zondag, 13 en 14 juli 1963 kon men in een aantal dagbladen en weekbladen lezen dat een van de be langrijkste weken in de twintigste eeuw aanbrak. Dat is dus de week van de grote tien en het is de week. waarin wij nu leven. Wordt het een noodlotsweek voor de mensheid of krijgt die week de beteke nis van een „keer ten goede"? Op die vraag zal men over vijftig jaar beter een antwoord kunnen geven dan thans. Voor het ogenblik moeten we volstaan met te zeggen, dat het er alle maal wel erg belangrijk uitziet. In Moskou ving de conferentie aan over de kernstop en volgens vele verontruste mensen zou die kernstop grote gebeur tenissen inleiden. Ze redeneren, dat die kernstop uiteindelijk zal voeren tot be perking van de bewapening. Dat door de beperking van de bewapening de al gemene veiligheid van het mensdom zal worden gediend. Dat dan de bewape ningsuitgaven met miljarden dollars, ponden, roebels enz. verlaagd kunnen worden, waardoor kapitaal enz. vrij komt om de welvaart te bevorderen, zo wel in de hoogontwikkelde landen als in de achtergebleven gebieden. De „koude" oorlog zou aflopen en een nieuw tijdperk van vreedzame coëxi stentie en groeiende „broederschap" zou worden ingeluid. Tot zover de kernstopbesprekingen. Daarnaast is in deze week ook van veel betekenis de conferentie tussen de Russen en de Chinezen over de „ideolo gische geschillen". Komen de beide gro te communistische partijen niet tot elk aar, dan zal mogelijk de kloof tussen Rusland en China 'breder worden en Rusland zal dan wellicht een gematigde samenwerking met de westerse wereld prefereren boven het vóórtworstelen met een onwillige bondgenoot. Iedereen in het westen vraagt zich nu af, wat die onwillige Chinezen dan wel eisen, maar dat weten alleen de heren in het Kremlin en de machthebbers in Moskou. Ze hebben in de Prawda en in het Chinese volksdagblad grote brie ven gepubliceerd over hun ideologische geschillen. De Chinezen zouden vasthou den aan de oude leer van Lenin (en Sta lin), waarin wordt verkondigd, dat de toepassing van „geweld" onmisbaar is voor het bereiken van een communisti sche wereld. De kapitalisten zullen uit eindelijk alleen hun bevoorrechte positie opgeven als ze daartoe met geweld ge dwongen worden. De Russen zijn sinds enige jaren van mening, dat die oude stelling niet meer past bij de huidige wereldontwikkeling. Het Russische communisme kan langs vreedzame weg zegevieren, zegt men in Moskou. Deze ideële Chinees-Russische ruzie maakt op buitenstaanders een wat holle en opgeschroefde indruk. aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid moet aangenomen worden, dat die principiële ruzie slechts een rookscherm is. waarachter de Chi nezen hun werkelijke bedoelingen ver bergen. Wij weten, dat zij in Z.-Azië een machtspolitiek voeren, waarbij de be wapening een grote rol moet spelen. Zij zijn daarbij niet vrij van rassenvooroor delen, die zich zowel keren tegen de wat donkerder gekleurde volkeren van Azië als tegen de blanken in de Verenigde Staten. De Chinezen willen wel vechten en zij werken hard aan hun atoombewa pening, maar zij menen, dat zij daarbij tot nog toe te weinig hulp hebben ge kregen van Rusland- De uiterst beperkte!! vredelievend heid van de Russen komt hun intussen op dit ogenblik slecht van pas. Wij geloven niet, dat de Chinezen het tot een volledige breuk met de Russen laten komen, want dat zou van Chinees standpunt uit erg onverstandig zijn. Als ze hun zin niet krijgen, zullen ze ver moedelijk voortgaan met gekibbel in de hoop, dat ze in een wat verdere toe komst wél hun zin zullen krijgen. De heer Mao Tse Toeng zal waar schijnlijk precies zo'n kibbelaar te genover de Russen blijken als onze ge neraal de Gaulle tegenover president Kennedy. Nu dan toch de naam van ge neraal de Gaulle is gevallen, mag wel even het probleem van zijn visie op de wereldontwikkeling aangeroerd worden. Hij vindt de kernstopconferentie te Mos kou niet van betekenis, omdat Frank rijk (als atoommacht) er niet aan deel neemt en dus beschouwt hij deze week niet als één van de tien grote weken in de twintigste eeuw. Voor hem is het maar een gewoon routineweekje! Het is best mogelijk, dat de generaal een beetje gelijk krijgt met zijn scepti cisme. Want is een beperkte afspraak op het gebied van de atoomproeven nu wel zo heel erg belangrijk? Als het bij voorbeeld niet tot verdergaande bespre kingen komt over het oplossen van de Berlijnse kwestie en over het al of niet loslaten van Oost-Duitsland en over een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Warschaupact en de N.A.V.O., verandert er dan zoveel in de huidige situatie Er is al een tijdvak van een gedeeltelijke kernstop geweest en dat tijdvak was er geen van groot optimis me en van naderende wereldbroeder schap. Het was integendeel een tijdvak van voortgezette eië intensieve kibbe larij Zou het dan toch geen „grote week" van de mensheid zijn, geen Schicksals- stunde om met S. Zweig te spreken? Over vijftig jaar zal men het beter we ten dan wij op dit ogenblik! (Advertentie) Segeersstraai 4 Middelburg AVEREIJL BA:. ..Westelijk aanvoerder grote week?.. ■JAN tijdens de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3