Strak trainingsregiem voor zwemkandidaten PILOOT STORM onli/oerd in de stratosfeer DE BOEKENPLANK Klanken uit de ether Pockets B O r K I Waar zijn onze schepen? V. „T\ x&r'm xwcoqwW o Drie detectives Verschu vinq I iS u H p H 1 1 B PEARL-BUCKPOCKETS Prehistorische dieren Kerkelijke mutaties Beperkt logboeken CAROL DAY OOK IN UW HUIS EEN Avt aw voor Even puzzelen 6 I door y^arbi+ra (^artlnwd R I B E S Bi AIS T A IJ R E AlAlT ÜM p A N M P E V A SR E E N B R OM M E R F M B E G ER I G N O U D E A E E L N E P A L A F R I T E U R E N E Tra R N AF T A D E SS A OORLOG EN BEZETTING GEYLS GESCHIEDENIS DER NEDERLANDEN HOOG EN LAAG WATER MAANDAG 15 JULI 1963 PROVINCIALE ZEE UW SB COURANT (door Herman van der Spek) Leipzig—Tokio, de afstand in kilometers ligt zo rond de 14.000 km, een totaal dat de meesten van onze topzwemsters en -zwemmers al wel zwemmend hebbend afgelegd. Maar of die afstand desondanks genoeg is om Tokio te bereiken? Nee, zeker niet. Baantjes en baantjes zwemmen, zelfs tot een der- gelijk fabelachtig totaal, is niet voldoende. Andere factoren zijn belangrijker: het talent, de manier waarop getraind wordt, de trainer die er achter staat, de levenswijze, de adviseur, die de technische en tactische aanwijzingen geeft, de mentaliteit om de verzamelde kennis op de juigte ogenblikken te spuien. Ine alle, toegepast in die afstand van honderden trainingskilometers, brengt de ware zwemster en zwemmer naar voren; die onderstrepen, wie niet en wie wel uitverkoren kan worden om Nederland op het hoogste internationale niveau te vertegenwoordigen. De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond wéét dat, adviseur Forbes Car- lile, de Australische fisioloog, weet het ook, eveneens de clubtrainsters en trainers. Vandaar dat die groep van geselecteerden, die wekelijks drie keer gezamenlijk traint onder coach Forbes Carlile, vrij beperkt is; het neusje van de Nederlandse zwem mende zalmen dus. Maar die groep, en het is alom bekend, krijgt niet de mogelijkheden die de resultaten van Leipzig rechtvaardigen. Geen week kan er voorbij gaan of in de Zwem kroniek verschijnt een smeekbede van Carlile of de sportcommissie om zwembaden beschikbaar te stellen De Australische coach zegt met recht: de Nederlandse zwemmers, die gedurende de drie maanden eer dat de hoogste prestatie gevraagd wordt, minstens honderd kilometer moeten trainen, kunnen dat niet doen in een open bad, dat een temperatuur van rond de achttien graden heeft, zoals het gemiddelde van bijna alle open baden is. Dat is een van de nadelen, die de Nederlandse kernploeg heeft ten opzichte van Australië, Amerika en Japan. Men zou dus aangewezen moeten zijn op een binnenbad. Maar zoek eens een binnenbad met een baan van vijftig meter, de ideale af stand om op te trainen omdat ook alle internationale wedstrijden in vijf- tigmeterbaden worden gezwommen. Er is er één: Rotterdam. Geheel en al onvoldoende dus om de behoeften van de K.N.Z.B. te bevredigen. Twee mogelijkheden zijn er dus: bin nenbaden met een juiste temperatuur maar met 25-meterbanen, of buiten baden .met een te lage temperatuur, die echter wel weer vijftig meter lang zijn. Een probleem dat de com missie zwembadenbouw van de K.N. Z.B. telkens weer onder de ogen van de ministeriële instanties brengt. Maar goed, de kernploeg moet dus roeien met de mogelijkheden die er zijn; mogelijkheden die desondanks uitgebuit kunnen worden om zo te trainen, dat de hoogste conditie op het juiste moment bereikt wordt. Leipzig heeft het afdoende bewezen. Op het stramien, waarop de resulta ten van Leipzig werden voorbereid wordt dus nu verder geborduurd. Carlile is voor de duur van zes maanden teruggekomen; hij heeft de leiding, (bij voorkeur: het geven van advies, zoals hij zelf zegt) van de kernploeg weer op zich genomen. Twee maanden is hij reeds bezig, niet alleen met het persoonlijk geven van de trainingen in Utrecht en Gronin gen waar de kernploeg steeds bij elkaar komt maar ook met het vaardigen van voorschriften, rechten en verplichtingen. Een van de voor schriften dat bij de clubtrainers nog al wat stof heeft doen opwaaien is, dat de leden van de kernploeg niet langer mogen uitkomen op lan- gebaanwedstrijden. Carlile verfoeit ze, omdat ze het ritme uit de trai ningsschema's halen. Een ander voor schrift is, dat de leden van de trai- ningsploeg een logboek moeten bij houden, waarin zij precies moeten vermelden hoe lang getraind wordt, hoeveel kilometers, op volle of be perkte snelheid, welke slagen en of arm- of beenbewegingen meer of minder beoefend zijn. Die logboeken worden voortdurend gecontroleerd en vergeleken met het schema, dat Car lile als ideaal voor ogen stelt en dat ongeveer de volgende inhoud heeft: Een vrijwel gehele rustperiode ge durende de maanden oktober, no vember en december (hoogstens twee keer per week licht zwem men); in de maanden januari, fe bruari en maart twee kilometer per dag gedurende vier of vijf da gen per week; drie of vier kilo meter per dag in april en mei; dan volgt de wedstrijdtraining in juni, juli en augustus, waarin Carlile graag ziet dat zes tot acht kilometer per dag wordt gezwom men, tot aan de nationale kam pioenschappen van 16, 17 en 18 augustus toe. Behalve die zwemtraining is er de conditietraining, die in het „gesloten seizoen" (de eerste drie maanden) bestaat uit veel halteroefeningen en veldlopen. De laatste van een half uur tot één uur per dag. Hoe meer de zwemtraining toeneemt, hoe meer de conditietraining afneemt om tot slot een lichte training van acht tot tien minuten te krijgen. Trainer Forbes Carlile, hevig gecon centreerd op de tijd van zijn pupil len. Opvallend in dit schema is dat de hoogste conditie verlangd wordt half augustus, een „top" die iets later ligt dan Leipzig 1962 en die uitgestrekt wordt tot op veel latere datum. Want die top moet ook nog gehandhaafd zijn op de jubileumwedstrijden van de K.N.Z.B., wanneer alle finalisten van Leipzig op 30 augustus en 1 septem ber naar Soestduizen komen voor re vanchewedstrijden; en ook nog ge deeltelijk in september, wanneer in Engeland de Eurovisiewedstrijden worden gehouden de zeslanden- ontmoeting en de interlandwed strijd West-Duitsland-Nederland eind september. Het verlegen van de hoogtepunten in de prestaties heeft echter zijn reden: volgend jaar worden de Olympische Spelen van 1964 in oktober gehouden, zodat de niet- oosterse zwemnaties de „top" van het seizoen ver naar achteren zien geschoven. Daar werkt de sport commissie van de K.N.Z.B. nu reeds heen. Een plotseling verleg gen van die „top" van augustus naar oktober zou fatale gevolgen kunnen hebben, vandaar dat men dit jaar september als tussensta tion gekozen heeft. En die verlegging brengt ook de wisselwerking in de lichamelijke con ditie. Het warme Japan van oktober stelt nog heel rader eisen dan het „warme Neder.and van augustus. Vandaar dat de medische commissie van de K.N.Z.B. haar kernploeg nauwkeurig onder controle houdt. Vele gegevens worden geboekstaafd en vormen zo belangwekkende cijfers, die volgend jaar eventueel beslissend kunnen zijn voor de samenstelling van de ploeg naar Tokio. De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond zit dus niet stil, ondanks het feit dat feestelijkheden rond het H5- jarig bestaan de vele trainingen doorkruisen. Maar de K.N.Z.B. weet, dat het nog steeds als sterkste nationale sportbond uit de internationale wedstrijden te voorschijn is geko men; uit alle Olympische Spelen, uit alle Europese kampioenschap pen. Het is de K.N.Z.B. de eer te na in 1964 anders te moeten erva ren. (Advertentie) (Wm/WVtAAWWVWWyWVWMAAfWVWWVVVWVWn/VVVWVWVVWn/VVVWVVVVWVVVVVWWVVWVWVV^^ JA, MEVROUW. TOEN MOET HET HEEL ANDERS GE WEEST ZIJN.... 2453. Ik kan je niet zeggen hoeveel zelfoverwinning het mij kostte om uieindelijk tot het besluit te komen, dat ZI uitgeschakeld diende te wor den. En toen dat besluit eenmaal ge nomen was, greep ik het eerste beste stuk ijzer, dat mij voor de handen kwam en sloop op de robot toe, die juist weer één van zijn merkwaar dige apparaatjes in elkaar knutselde. Toen ik vlak achter hem stond, hief ik de stang op om hem de mechani sche hersens in te slaanMaar op dat moment keerde Z1 zich om en staarde mij strak aan en ik bezweer je, dat ik in zijn ogen opeens een grote droefheid las! Hij richtte zich hoog op en breidde de handen uit in een gebaar van algehele overgave en zijn stem klonk zacht, toen hij sprak: „Mijn vader, als ik verkeerd gedaan heb, zo straf mij! Maar kunt gij uw enige zoon van het leven beroven, dat U hem met zoveel liefde geschonken heeft?!" Ik kon niet toeslaan! Het was waarlijk alsof daar een levend doel van mijzelf voor mij stondIk liet de ijzeren staaf vallen en bedekte mijn gelaat met de handen, als schaamde ik mij diep vonof 59.90. RAAM- VENT1LATOR publicatie: ITHO - SCHIEDAM 1 2 3 9 7 9 9 10 11 12 13 1ï 1b 17 u ii 19 20 22 23 m 2^1 25 2t> 27 2è i9 30 3-i 32 33 m 3S 36 37 ft UniimiiimiiiiMiiimiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiimiimiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiiimiiiitiiiiiiniiimiiiiiimiiiiiiiiiiiimmiij} 23 „Jullie willen me allemaal veranderen in een echte Duitse vrouw. Ik wil mezelf slank houden en lenig, zoals juffrouw Musgrave". Ze keek in Gisela's richting en iedereen volgde haar blikken. Gisela werd er verlegen onder. „U bent beiden even groot en slank", merkte Boy met verbazing op. Hoe kon iemand de keizerin ergens in evenaren? „En merk je nog meer op?" vroeg prins Rudolf. „Neen. Wat nog meer?" vroeg Boy. „Nu, kijk dan wat nauwlettender, man". „Ja, nu je het zegt, meen ik...", begon Boy Middleton. Maar de keizerin hield haar hand op. „Dat is genoeg heren. De dames trekken zich nu terug. U moet niet te lang over uw port doen. Dat is een verzoek, geen bevel hoor!" Ze glimlachte Boy Middleton bij die woorden toe en hij bracht haar hand aan zijn lippen. „We zullen ons over enige minuten weer bij de dames voegen", beloofde prins Rudolf, toen de keizerin hem passeerde. Toen ze vlak bij hem was, voegde hij haar zo zachtjes toe, dat zij het alleen kon horen: „Elke minuut zonder U. kan als verloren worden beschouwd". De keizerin keek hem onder haar lange wimpers even aan en ging toen de da mes voor. Toen ze in het salon aangekomen waren, noodde ze Gisela naast haar op de sofa te komen zitten. Gravin Testetics zette zich aan de piano en begon zachtjes te spelen. De andere hofdame verliet het vertrek en voor enige ogenblikken wa ren de keizerin en Gisela als het ware alleen. „Vertel me toch zo het een en ander over jezelf, kindlief. Toen ik vanavond je naam noemde, wist iemand me te ver tellen, dat je het sinds je moeders dood heel moeilijk hebt gehad". „Neen... gemakkelijk was het niet". „Wat spijt me dat". De stem van de keizerin drukte warm medeleven uit. „Misschien had ik eigenlijk je stiefmoe der vanavond ook moeten uitnodigen, maar ze zou de avond bedorven hebben. Mannen zonder hun ega's zijn veel ge makkelijker in de omgang". „Wat mij betreft, ik ben blij, dat ze er niet bij is. Wat een kostelijke avond is het geweest. Ik had niet gedacht, dat mensen aan een diner zo konden zijn". „Wat bedoel je met dat zo?" wilde de keizerin weten. „Zo... vrolijk en ongedwongen". Gisela moest naar haar woorden zoeken. „Ik had altijd het idee, dat het op di ners altijd stijf en plechtig toeging. Ik leg misschien niet duidelijk uit, wat ik bedoel". „Ik begrijp het best, waar je op doelt", zei de keizerin „Daarvoor moet je in het paleis in Wenen zijn. Daar gaat het plechtig toe, geheel volgens de regels der hofetiquette. Vreselijk! Ik zou het soms wel willen uitgillen. Zo afschuwe lijk vind ik het daar". De toon van de keizerin sprak van een duidelijk af grijzen. „Om aan die sfeer te ontsnappen, bent U dus naar Engeland gekomen?" vroeg Gisela. „Inderaad één van de redenen. Want hier kan ik me als gravin van Hohen- embs vrij bewegen. Niemand hoeft me hier met keizerlijke statie te omringen. Ik ben hier gewoon iemand. De ware reden dat ik naar dit land gekomen ben is echter, dat ik dol op jagen ben. Van daag trof het ongelukkig. Maar morgen zal dat beter gaan en ik ben van plan zo'n plezier te hebben, als niet mogelijk is onder woorden te brengen". „U moet toch op uzelf passen", maande Gisela tot voorzichtigheid. „Kapitein Boy Middleton zal aan mijn zijde rijden en dan hoef ik nergens bang voor te wezen. Kolonel Hunt is een te voorzichtig ruiter. Hij is me te lang zaam. Maar als Boy de leiding neemt, kan ik naar hartelust vliegen en me toch volkomen veilig voelen. Dat is een heerlijk gevoel, vind je niet". „Ja, mevrouw, zeker is het heerlijk", glimlachte Gisela. „Jij en ik verstaan elkaar", constateer de de keizerin. „Later op de avond ben ik van plan je een dienst te vragen. Zou je mij die willen bewijzen?" „Alles zou ik voor U over hebben", be loofde Gisela uit de grond van haar hart. De keizerin raakte even dankend haar hand aan. Op dat moment kwamen de heren binnen. De keizerin stond op, nam de landjonker terzijde en ging met hem op een sofa zitten aan het verdere eind van de kamer. Niemand kon horen, wat ze daar te bespreken hadden. Dat maakte Gisela ongerust. Wat kon de keizerin met haar vader te behandelen hebben, vroeg ze zich af. En waar doel de ze op, toen ze het over die dienst had, die Gisela haar bewijzen moest? Ze meende echt, wat ze zei, dat ze alles voor deze lieftallige vrouw over zou wil len hebben. Ze was als een stralende ster in haar leven gekomen. Daarom was ze bang, dat ondanks zijn belofte, de landjonker zich het een en ander zou laten ontvallen, zodat de keizerin zich met afschuw van haar zou wenden. De heren probeerden Gisela in een ge sprek te betrekken, maar ze had er de juiste aandacht niet bij. Voortdurend lette ze op de keizerin en haar vader, zij het onwetend, wat ze elkaar te vertellen konden hebben. Zo nu en dan lachten beiden hardop en dat stemde haar dan wel weer wat geruster. Eindelijk, toen ze deze spanning bijna niet meer kon verdragen, kwamen beiden weer in de kring terug. „We moeten wat muziek gaan maken", stelde de keizerin voor. „Rudolf, wil je voor ons zingen?" „Enkel en alleen, als iedereen meezingt". „Vanzelfsprekend", vond de keizerin. „Geef ons iets met een refrein Dat zin gen we dan allen mee." Gravin Testeties ging voor de piano zit ten en weldra zongen ze allen de vrolijke studentendrinkliederen mee. die zo mak kelijk in het gehoor lagen, dat men de wijs al heel gauw zonder woorden te kennen, mee kon neuriën. Daarna kwa- Horizontaal: 1 om iets uit te drinken; 4 zwarte rook; 7 pers. voornaamwoord; 8 rivier in N. Brabant; 9 omlijning; 11 eil. in Middell. Zee; 14 mannentooi; 16 een ogenblik; 17 zeer velen; 18 brand stof; 20 boom; 21 spoeden; 22 afgemat; 24 vrouw van Jacob; 25 berg in Zwit serland; 28 opgeld: 30 eerlijk; 31 koning met ezelsoren (bijb.33 grote afstand; 34 zangnoot; 35 onzes inziens; 36 waar dig; 37 hemellichaam. Verticaal: 1 staat westkust Afrika; 2 grensriv. N.-Brabant; 3 Soc. Ec. Raad; 4 bijt- 5 rivier in Zwitserland; 6 soort hotel; 9 uitroep om hond weg te jagen; 10 ziektetoestand bij honden; 12 keer kring; 13 meisjesnaam; 15 chr. feest dag; 18 bitter vocht; 19 halt; 22 moeder; 23 kruisboog van gewelf; 26 inhouds maat; 27 voorkeur; 29 vruchtbare plaats in woestijn; 30 daad; 32 Eng. titel; 33 sluw dier. De oplossing van de vorige puzzel is: L T IkIlIo O O B Drie spannende Prisma-detective boekjes van de uitgeverij Het Spec trum te Utrecht liggen hier voor ons. „De dood als spelbreker" (A well- known face) van Josephine Bell, dat alweer enige tijd geleden verscheen, beviel ons best. Het verhaal behan delt het oplossen van een mysterieuze moord in een rustig Engels provin- ciestaddje. „De deur met de zeven sloten" van de zeer bekende Edgar Wallace, die het nog steeds goed doet, is bijzonder geschikt voor lezers, die een beetje van griezelen houden. Eep deel van het verhaal speelt zich namelijk af in een oude grafkelder en als het dan buiten stormt, en er in het donker een griezelige, bijna naakte reus achter een meisje aanloopt, de hek ken knarsen en een geleerd mannetje met baard eng doet kan de lezer in een gemakkelijke stoel heerlijk rillen. Eveneens van Edgar Wallace lazen wij „De dubbelganger", een verruk kelijk, geheimzinnig verhaal. Bij de uitgeverij A. W. Bruna te Utrecht verschenen twee poeketuit- gaven van Pearl Buck: „Tot de dood ons scheidt" en „Pioenroos". De vele, meest vrouwelijke liefhebbers van Pearl Buck kunnen zich deze romans nu goedkoop aanschaffen. Vooral „Pioenroos" is heel aardig. Het verhaal speelt in het oude China met zijn verfijnde beschaving, waar echter nog steeds slaven gehouden worden. De knappe Chinese Pioen roos is slavin in een rijk joods koop mansgezin, zij houdt innig van de zoon, kan natuurlijk niet met haar meester trouwen en trekt na jaren in een klooster. Zij blijft echter de huisvriend van het gezin. „Tot de dood ons scheidt" is het verhaal van een gelukkig huwelijks leven tussen Edward Haslatt en Mar garet Seaton, die in hun levens avond hun jongste zoon Mark, piloot, in Duitsland verliezen. Zij helpen elkaar echter dit grote verdriet te ciestadje. Kai Petersen. „Pre-historische dieren". Moussault's uitgever N.V. Amsterdam. Het is voor een leek moeilijk zich een voorstelling te vormen van de veelheid van planten en dieren, die in zeer oude tijden onze aarde moe ten hebben bewoond. Al kan men vaak de geleerden, die zich met de bestudering van de nagelaten resten van dit vroege leven bezighouden, vaak moeilijk volgen, het is toch prettig en nuttig zich van de uit komsten van deze studie op de hoog te te stellen, speciaal wanneer dit mogelijk is door het kopen van een boekje, waarin zo vele en zo fraaie afbeeldingen in kleuren zijn verza meld als in dit werk van Petersen. Men hoede er zich voor de conclusie als „waar" te accepteren, de geleer den doen dit zelf ook niet. Men be schouwe de inhoud als. de „stand' van het onderzoek kort voor het ver schijnen: voor wat de „mens" betreft zijn zéér kort daarna al weer nieuwe gegevens verkregen, die het laatste hoofdstuk weer zullen wijzigen. Het boek is uit het Deens vertaald. Boeken over oorlog en bezetting blij ven onstuitbaar verschijnen, soms van voortreffelijke kwaliteit, soms ook echter van twijfelachtig niveau. Tot de top moet worden gerekend dr. men oude Engelse balladen aan de beurt en de populaire liederen, die in de mode waren. Sommigen waren grappig, som migen sentimenteel en sommigen zo aanstekelijk, dat graaf Hans Larisch er een paar vrolijke danspassen op verzon. Na elk lied kwam een daverend applaus en vooral de keizerin wilde van geen op houden weten. Aangestoken door de algemene vrolijk heid, die Gisela niet had verwacht, zag ze opeens met grote verbazing, dat de klok elf uur aanwees. De keizerin verhief zich uit haar zetel. „Morgen moeten we al vroeg op. Laten we dus nu naar bed gaan. Het verzamel punt is hier ver vandaan, dus kunnen we morgenochtend niet te laat van huis gaan." „Ik heb nog nooit gehoord, dat U te laat op een jachtafspraak kwam, mevrouw", merkte prins Rudolf op. „Maar ik ben dan ook als een kind zo opgewonden, dat naar zijn eerste partij tje mag gaan. Alleen in de zomer, als er geen reden is om vroeg uit de veren te komen, dan ben ik lui." „Een paard, een paard, mijn koninkrijk voor een paard", haalde prins Rudolf Shakespeares beroemde regels uit Ri chard III aan. „Wat vertelde men mij toch over uw be roemde John Peel?", vroeg de keizerin aan de jonker. „Hoorngeschal haalde hem onmiddellijk uit bed. Zo vergaat het mij ook op elke dag, dat ik ga jagen." „Mag ik U morgen een succesvolle dag toewensen?" De jonker boog zich over haar hand heen. „Dank U. Voor U weggaat, stel ik voor dat U nog een glas neemt. Ik ga met uw dochter naar boven, want ik heb haar iets te zeggen." De landjonker keek de keizerin verbaasd na, die met Gisela de kamer uitgelopen was en de trap had bestegen. Maar ze bracht het meisje naar een nog mooiere kamer dan waarin ze bij aankomst ont vangen was. Het was beslist de eigen slaapkamer van de keizerin. Aan het voeteneinde van het hemelbed lag een kleed van hermelijn en sabelbont. Op de toilettafel stonden grote vazen met an jers en lelies, naast 'n hele rij kristallen flacons met gouden en diamanten stop pen. Gisela staarde er kinderlijk ver baasd naar. Wat zouden ze bevatten? Een witte schapenvacht lag voor het vuur. Gisela ging daarop zitten. De kei zerin nam een lage stoel. (Wordt vervolgd) MAANDAG 15 JULI 1963 HILVEKSUM I. 402 meter. 746 kc/s. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Grammofoonmuziek, eventueel actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instru mentaal ensemble. 13.45 Amusements muziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.35 Omroeporkest en solist: Moderne mu ziek. lo.30 Kamermuziek. 15.40 Geeste lijke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Viool en piano: klassieke muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Grammo foonmuziek voor de kleuters. 17.30 Lichte gramofoonmuziek. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Grammofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Uit de Surinaamse keuken, door Annie M. E. Jonker-Ver hoef. 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Klas sieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Lichte grammo foonmuziek voor de teenagers. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Militair orkest. 20.20 Gasten uit Duitsland, hoorspel. 21.30 Metropole-orkest: lichte Franse muziek. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Carillonbespeling. 22.30 Nieuws en S.O. S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Pianoreci tal: klassieke muziek met commentaar. 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 kc/s. 12.00 Licht orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Licht ensemble met zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Koperorkest. 14.00 Pianorecital: klas sieke en moderne muziek. 14.30 Voor dracht. 14.45 Amusementsmuziek (gr.). 15.45 Die lustige Witwe, operette (gr.). 17.15 Voor de padvinders. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Comboklanken. 19.00 Uitslag trekking Anjerloterij. 19.05 Altviool en piano. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Die Blume von Hawaii, operette (opn. verkorte uitvoering) 21.00 Pianorecital: klassieke muziek. 21.30 Een van de zeven, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Zang en piano: volksliedjes. 23.15 Balletmu ziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Huckleberry Hound, filmpje. 19.55 't Manneke. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 De jas, speelfilm. 22.05 Zeevogels van de Galapagos, docu mentaire t.v.-film. 22.3022.35 Journ. VLAAMSBELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.30 Zoeklicht op de culturele actuali teit. 19.44 Franse les. 19.57 Weerpraatje. 20.00 Journaal. 20.20 Panorama: de week in beeld. 20.50 Guadalcanal, oor logsfilm. 22.20 Journaal. FRANS—BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S 19.00 Berichten. 19.03 Voor de kinderen. 19.35 Feuilleton: Rouletabille joue et gagne, film. 20.00 Journaal. 20.30 Sport- uitzending. 21.00 Feu vert.: amuse mentsprogramma. 21.55 La Suisse, la difficulté. 22.25 Journaal. DINSDAG 16 JULI 1963 HILVERSUM I. 402 nieter. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 74.5 Ouverture...., radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Volaan... vooruit. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassiek pia noconcert (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. L. de Jongs draaiboeken van zijn be faamde televisieserie „De Bezetting", waarvan deel drie jodenvervolging, geestelijk verzet, geheime verbindin gen, het lange wachten) thans is verschenen. Querido verzorgde deze uitgave. Bij dezelfde uitgever ver scheen „De Overval", een boekje, eveneens van dr. De Jong, over de bekende film. Een aardige pocket over een inte ressant aspect van de tweede wereld oorlog is voorts: James Gant, De jacht op de V2, uitgave Spectrum (Prisma). Bij dezelfde uitgever: Maxime Mourin, Ciano contra Musso lini. Geyls Geschiedenis van de Neder landen in pocketvorm dit voor treffelijke initiatief van de wereldbi bliotheek is thans rond met dien verstande, dat alle „grote" delen nu ook in klein formaat te krijgen zijn. Het wachten is nu op het afronden van deze studie door de auteur. Hopelijk is hij inderdaad in staat de beschrijving van de periode na 1798 het licht te doen zien. Deze pocket reeks is zoals gezegd van de wereldbibliotheek. J. M. Meulenhoff, Amsterdam. In de onderafdeling „Minerva- pockets" verschenen twee nieuwe deeltjes, te weten een fragment uit Thucidices' „Historie van de Pelo- ponnesische oorlog", genaamd „Het Siciliaanse avontuur", vertaald door dra. J. W. Barnard, en „De oorlog met Iugurtha" van Sallustius, ver taald door Herman Delano. Wat hier het Siciliaanse avontuur genoemd wordt, zijn het zesde en ze vende boek van Thucidices' „Histo rie", waarin het afgeronde bewogen relaas wordt gedaan van de comple te ondergang der Atheense legers op Sicilië. Dra. Barnard voorzag het boekje van een beknopte inleiding waarin zij de militaire verwikkelin gen situeert en de figuur van Thuci- dides (460400 v. Chr.) schetst. Herman Delano geeft zijn vertaling enkel een kort inleidend schetsje mee. Sallustius, 8635 v. Chr., tijdgenoot van zijn medegeschiedschrijvers Ju lius Caesar en Cicero, schreef met zijn „Bellum Iugurthinum" een kro niek over een woestijnoorlog in Noord-Afrika die nog steeds de aan dacht gespannen weet te houden. Deze welkome Minervadeeltjes rich ten zich tot de ontwikkelde leek; zij brengen fragmenten van de antieke zeden, beschaving en gruwelen op levendige, directe wijze onder vele nieuwe ogen. We hopen daarom dat deze reeks uitgebreid zal worden, waarbij men zich evenwel hoede voor het verminken of bewerken van teksten. Enkel met getrouwe weer gaven, zoals deze, is de moderne le zer gebaat. In de gewone Meulenhoffpockets ver scheen een herdruk van de destijds uitvoerig door ons besproken knappe roman „Flatgebouw Bethlehem" van Frits Huël; we volstaan met vermel ding en aanbeveling voor wie het boek niet kent. NED HERV. KERK Aangenomen naar Amsterdam (Park kerkgemeente): W. M. van Asperen te Haarlem-N.; beroepen te Vianen (vac. D. B. Kagenaar) (toez.): J. Weerne- kers te Veessen; aangenomen naar Weerselo (toez.): W. F. O. C. Stange, vicaris te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Halle: H. J. Zeldenrust, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Abootsford (Ontario, Ca nada) Canadian Ref. Church: J. J. Ar nold te Amersfoort-West. CHRIST. GEREF. KERKEN Drietal te Gorkum: G. Bijkerk, kand. te Zaandam, R. Toorman, kand. te Nieu we Pekela en J. Westering, kand. te Zwolle; tweetal te Zutphen: G. Bijkerk, kand. te Zaandam en J. Westerink, kand. te Zwolle; beroepen te Chatham (Ontario, Canada) Free Christ. Ref. Church: J. J. Rebel te Haarlem-N. EXAMENS Aan de theologische school te Apel doorn slaagden voor het tweede gedeel te van het kandidaatsexamen de heren G. Bouw, P. den Butter, J. J. de Jonge, J. van Mulligen, J. Plantinge, P. Roos, die allen preekconsent ontvingen. Voor het eerste gedeelte van het kan didaatsexamen slaagden de heren E. van Dalen, W. van Dijk. J. W. Maris en J. Verhage Jr. Voor het prop. examen slaagden de he ren J. L. C. Boertjens, A. Broersma, J. Kruis en W. Quist. Tot de theologische studie werden toe gelaten de heren P. Beekhuis en H. Wubs. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Amsterdam (toez.): J. Grönloh te Arnhem. OUD GEREFORM. GEMEENTE 's-Gravenpolder woensdag 7.30 uur, de heer Kamp. I Advertentie) Parfumerie Segeerssiraat 4 Middelburg DOELWIJK 12 van Le Havre naa. Port Said ON Dl N A 12 ten anker Liverpool TJIBODAS 12 te Dar es Salaam CALTEX GORINCHEM 12 te Pernis ABBEKERK 12 te Bremerhaven AC1LA 11 van Stanlow naar Curasao ADARA 12 Bonavista ALGORAB 8 te Santos ALKMAAR 10 La Spesria ATYS 14 Durban verwacht ARENDSKERK 11 Rangoon AVERDIJK 11 Messina BALONG ÏO Karachi BANTAM 12 Valparaiso BAWEAN 12 Montreal BREEZAND 12 Casab'anca CALTEX AMSTERDAM 12 Dover DELFT 10 van Bachaquero naar Puerto Cabollo ECHO 9 van Barcelona naai Buenos Aires FOREST LAKE 11 Porto Margnora GAASTERLAND 10 Porto Alegrc HEEMSKERK 10 Bombay JACOB VEROLME 30 6 van Buenos Aires naar New York KENIA 3 van Rotterdam naar Curagao LADON 5 van Paramaribo naar Amsterdam MUNTTOREN ÏO te Thameshaven NAESS TIGER 12 van Rotterdam naar Bahia OLYMPIA 11 van Lubeck naar Szscecin SIMONSKERK 6 te Mombasa SLAMAT 8 te Singapore SOCRATES 6 van Amsterdam naar Baranquilla STAD ROTTERDAM 6 te Palermo STEENKERK 11 van Lorenzo Marques naar 8eira STRAAT TORRES 8 te Durban TAP/IO 2 te Santos TARA 2 te Rosario VAN RIEBEECK 4 te Durban VIANA 10 te Mamonal WIEBOLD BOHMER 6 van Amster dam naar Haifa ZAFRA 11 van Rotterdam naar Skaramanga GABONKUST 13 Teluanda NEOERRIJN 12 van Aden naar Suez RIJNDAM 12 te Southampton SENEGALKUST pass. 13 Ouessant naar Antwerpen VIANA 11 van Mamonal naar Cu ragao WILLEM RUYS 12 van Messina naar Rhodos ZONNEKERK pass. 13 Ouessant naar Antwerpen 16 juli nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 9.36 1.66 22.07 1.67 3.31 1.77 15.56 1.53 Terneuzen 10.05 1.85 22.36 1.86 3.56 1.92 16.23 1.69 Hansweert 10.35 1.99 23.05 1.98 4.26 2.08 16.52 1.83 Zierikzee 10.41 1.39 23.19 1.37 4.12 1.57 16.40 1.33 Wemeldinge 11.04 1.58 23.36 1.58 4.22 1.75 16.54 1.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9