Goede prestaties tijdens zang- solistenconcours te Souburg en Sleepschip „Alberto" op Schelde vergaan Barsten en scheuren in de Centrale Diensten BILT KREDIET ARCHITECTENKOSTEN INTERNAAT „DE RUYTERSCH00L van Foto Verschoore ALMANAK RIJKSVOORLICHTING LANDBOUW BEGON IN 1962 REORGANISATIE Vlissingse loods verongelukt in Noord-Frankrijk Een moderne camera of projector kopen m ipsa T00RFNV1 fFDTVELD WAS TF NAT BIJ INHALEN OVER DE KOP GESLAGEN NIEUWE ACTIVITEIT ARBEIDSVOORLICHTING Vlissingen ontslaat 20 man IP -i;- VERWACHT... Georganiseerd door „Zang Veredelt TER GELEGENHEID VAN BESTAAN SOUBURGS MANNENKOOR Wisselbekers mmmm Resultaten Zeeuwse Boemeltje Voorstellen aan de raad Tot een bedrag van 32.000 OP ZEEUWSE CAMPINGS NOG VOLOP PLAATS Dodelijk ongeval te Zierikzee OPVARENDEN GERED Omhooggevaren en gebroken JAARVERSLAG PROVINCIALE RAAD Wevens stonzettmg bedrijf Metaalhandel in FRANSEN FILMEN LIEFDE OP WALCHEREN Streekverbetering Slot van pag. J In de oorlog Terneuzer PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 JULI 1963 Advertentie Het Zeeuwse zangconcours-zangfestival en solistenconcours, georga niseerd door de Zeeuwse zangersbond „Zang Veredelt" ter gelegenheid van het «5-jarig bestaan van het „Souburgs Mannenkoor" is een groot succes geworden. Tijdens dit zaterdagmiddag in „De Zwaan" te Sou burg gehouden evenement werden aan de zeven aan het zangconcours deelnemende verenigingen in totaal 4 eerste en 3 tweede prijzen toe gekend; van de elf deelnemende solisten behaalden er niet minder dan tien een eerste prijs. Slechts aan één deelnemer moest een tweede prijs worden toegekend. De jury was dan ook vol lof over de presta ties. „Dit concours behoeft voor geen enkel ander in Nederland onder te doen", was de mening van de juryleden. Voor de aanvang van het concours was er des morgens een ontvangst in het Souburgse gemeentehuis door burge meester en wethouders Tijdens deze bij eenkomst werd het lid van het „Sou burgs Mannenkoor", de heer 1. van As, gehuldigd, omdat hij 60 iaar in de zang verenigingswereld „werkzaam" is. Burgemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny sprak namens het gemeentebestuur een welkomstwoord tot de aanwezigen Hij toonde zich vol lot voor het werk van het „Souburgs Mannenkoor" „U brengt een stuk cultuur, dat niet ver waarloosd mag worden", aldus de bur gemeester. Hii concludeerde met vol doening, dat Souburg de laatste tijd erg in trek is voor het houden van evene menten. Hij huldigde voorts de heer Van As. die dit jaar 60 jaar als actief zanger werkzaam is. „Op 18 november" pre- cisieerde de heer Van As. De burge meester bood de jubilaris als herinne ring een lauwertak aan. De voorzitter van de Zeeuwse Zangers- bond. de heer E. J. C. Sinke te Goes, bracht het gemeent.ebesluur dank voor de ontvangst. Hij merkte op. dat het „Souburgs Mannenkoor" een goede plaats inneemt in de zangerswereld. De heer Sinke noemde het moeilijk om een mannenkoor in stand te houden „Voor al in Souburg, waar veel mensen in con- tinuebedrijven werkzaam zijn. Het is dan een grote opgave om een koor bij elkaar te krijgen", was de heer Sinke van mening. Hij bracht voorts dank aan de juryleden voor het bereidwilligheid om als zodanig op te treden. „De kwan titeit van de koren is niet groot, de kwa liteit wel" aldus de heer Sinke. Hij sprak voorts zijn gelukwensen uit aan het adres van de heer Van As. Hii overhandigde hem de medaille van de bond. De voorzitter van het Souburgs Mannenkoor, de heer L. M. Naaktgebo ren, bedankte eveneens het gemeentebe stuur voor de ontvangst. Hij'noemde het jammer, dat er zo weinig jonge mensen zijn, die voor de zang voelen. Hij zei voorts groot respect te hebben voor de heer Van As, die nog steeds de repetities trouw bezoekt. Hij bood hem een inge lijste foto van het koor aan. le prijs. Eerste afdeling mannenkoren: „Zang en Vriendschap" te Kapelle-Biezelinge, dir. D. Manneke, 229 pnt„ le prijs. Afdeling uitmuntendheid gemengde ko ren: „Excelsior" te Yerseke, dir. Jac. Tamminga. 224 pnt., le prijs. Ereafdeling gemengde koren: „Zang- lust" te Koudekerke, dir. J. Kousema ker. 211 pnt., 2e prijs. Superieure afdeling gemengde koren: „Crescendo" te Kruiningen, dir. Adr. B. Holster, 212 pnt,, 2e prijs; „V.Z.O.S.", Sint-Maartensdijk, dir. A. L. Riedijk, 241 pnl„ le prijs. Solistenconcours: derde afdeling: me vrouw A. Zuidweg-Markusse te Hein- kenszand, 145 pnt., le prijs: dames S, M. Francke en E. A. Francke te Sou burg, 175 pnt., le prijs Eerste afdeling: dames A. Zuidweg- Markusse, M. v. d. Does-Heystek, H. J. Franse en S. de Rijke-Melse te Hein- kenszand, 152 pnt., le prijs. Afdeling uitmuntendheid: I. Riedijk te Sint-Maartensdijk, 171 pnt., le prijs, me vrouw H. Risseeuw-Verdouw te Axel, 140 pnt., le prijs, Ton Vermaak te Vee re, 134 pnt., 2e prijs. Ereafdeling: mej. Francine Fregeres te Rotterdam, 157 pnt., le prijs, mevrouw M. Huisman-Palsen te Goes,' 169 pnt., le prijs, mej. C. B. Kousemaker te Goes 168 pnt., le prijs, N. Top te Vlissingen, 165 pnt.., le prijs, mevrouw A. Tammin ga-Butfer te Goes, 176 pnt., le prijs. Na afloóp van het concours reikte bur gemeester Ter Haar Romeny de prijzen uit. vla/wwfl/vvvwviaaftrtaaaaaa/wvwwwwwwwwwvi Tijdens een ontvangst in liet ge meentehuis van Souburg ter gele genheid van het sang- en solisten- concours van de Zeeuwse Zan gersvereniging heeft burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny rechtsde heer 1. van As, lid van het „Souburgs Mannenkoor" ge huldigd in verband met het feit, dat hij 60 jaar werkzaam is in de zangioereld. Als herinnering bood hij hem een lauwerkrans aan. (Foto P.Z.C.) De wisselbeker van het concours voor de koren ging naar „V.Z.O.S." te Sint- Maartensdijk. Dit koor verwierf 241 punten en onttroonde daarmee de beker houder van vorig jaar, „Crescendo" te Kruiningen, dat nu slechts 212 punten veroverde. De wisselbeker voor de solisten ging naar mevrouw A. Tamminga-Butfer te Goes. Zij behaalde 176 punten, 8 punten meer dan de bekerhoudster van vorig jaar, mejuffrouw C. B. Kousemaker te Goes. „V.Z.O.S.", dat uitkwam in de superieu re afdeling gemengde koren, kreeg de 241 punten voor de interpretatie van „O Lam Gottes unschuldig" van Ernst Pep ping en „Psalm 90" van J. P. Sweelinck. Mevrouw Tamminga-Butfer zong „Al- lerseelen" van Richard Strauss en „Phidylé" van Henry Dupark. In het zangfestival zong „T.O en O." te Bors- sele „Lire boulire, lire boula" in een be werking van Joh Röntgen en „Die Nacht" van Fr. Schubert. Derde afdeling mannenkoren: „Sou burgs Mannenkoor", dir. A. Goedebuu- re, 199 pnt., 2e prijs. Eerste afdeling gemengde koren: „U.D. I." te Souburg, dir. Ph. Fey, 237 pnt Het was een genoeglijk dagje en het beloofde een genoeglijk reisje te worden. Het geschenk lag klaar, verpakt in feestelijk papier en uitbundige strik. Wat wil je: getrouwde zuster in Arnemuiden jarig en dan trek je er heen. Bij die Middelburgse da me stond het bovenaan op het lijstje met de goede voornemens, 'k Neem de treindacht ze, lekker vlug en zo. Toén die nog uit Vlissingen moest vertrekken wandelde zé het Mid delburgse perron al op en neer. mét het feestelijke pak, een va liesje met wat mondvoorraad en een paar dingsigheidjes voor de kleinen, want het aantal tantezeg- gertjes was niet te vertcaarlozen. Ze vond een heerlijk plaatsje en nestelde zich behaaglijk bij het raam Dicht, bij de deur dacht ze ben 'k er vlug uit. Maar dat viel tegen. Laat die deur, eenmaal in Arnemuiden, nu niet open willen. Paniekerig en onder de last der geschenken wor stelde ze met de vergrendeling en verloor het duel. Wanhopig tikte ze tegen ae ruit. Een andere deur. dacht ze. 't Was te laat. Gelaten zag ze alles wegglijden. Het lieve stationnetje met het op schrift Arnemuiden, de chef met z'11 spiegelei en al die andere lieve dingen. Ze lachte stil voor zich neen 't was een wijze vrouw, die wist dat een uur vroeger of later op d'eeuwigheid niet telde. En zorgeloos dacht ze: in Goes neem ik d'eerste de beste trein te rug. Dat deed ze. Nu stoppen niet alle treinen in Arnemuiden. Alleen de boemeltjes. En laat het nu een sneltrein we zen. yy Het bestuur van de vereniging „De Ruy- terschool" heeft zich tot het gemeente bestuur van Vlissingen gewend met het verzoek medewerking te verlenen bij de financiering van de voorbereidingskos- ten (architectenkosten) van de bouw van een nieuwe internaat voor de leerlingen van de school. Met deze eerste kosten zal een bedrag van 32.000 zijn gemoeid. B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor de juiste betaling van rente en af lossing te garanderen van een krediet met een maximum van f 32.000 in reke ning-courant, te verstrekken door de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten aan de „De Ruyterschool". In een toelichting aan de raadsleden zeggen b. en w. van Vlissingen, dat het bestuur van de school zich reeds van 1958 af actief heeft beziggehouden met de bouw van een nieuw internaat. Er is een schetsplan opgesteld, uitgaande van de volgende eisen: het internaat dient plaats te bieden aan 300 leerlingen; het internaat moet voldoende ruimte bie den voor sport en ontspanning; de inde ling van het gebouw moet zodanig zijn, dat de leerlingen zelfstandig kunnen stu deren: de omvang van het toezicht hou dend personeel dient zo klein mogelijk te worden gehouden hetgeen kan wor den bereikt door inschakeling van de leerlingen bij de huishoudelijke dienst; het gebouw dient ook in de toekomst nog acceptabel te zijn, zodat men over een moderne outillage zal moeten beschik ken. De geüacnten gaan er naar uit, het internaat te laten bouwen op het ter rein begrensd door de Constantijn Huygenslaan, de Vondellaan, de Vre dehoflaan en de President Roosevelt- laan. Op basis van dit plan heeft het bestuur van de vereniging rijksgoed- De uitvoering, die de Middelburgse turnvereniging „Wilhelmina" zaterdag in het openluchttheater Toorenvliedt zou geven, is niet doorgegaan, omdat het grasveld te drassig was. Hoewel de weersomstandigheden gunstig waren voor een uitvoering kon het eerder ge vallen regenwater niet sne! genoeg wegtrekken uit het grasveldje, waarop de vorige dagen ook reeds de Open luchtspelers hun voorstellingen had den gegeven. keuring voor de bouw aangevraagd. Voor dekking van de stichtingskosten wil het bestuur een geldlening van parti culiere zijde aantrekken. Het is namelijk de bedoeling, dat de overheid met de totstandkoming en de exploitatie zo min mogelijk bemoeienis zal hebben. B. en w. zeggen in hun toelichting aan de raad nog zich voor ogen te stellen, dat de gemeente in de toekomst zai wor den ontlast van bijpassing van het jaar lijkse tekort van het huidige internaat aan de Hellebardierstraat. TOUR DE CHANCE Ankerwiel stond met een bleek gezicht en stijve knieën aan de start. Uren later stond hij te wenen aan de finish.. Zijn prachtige kansen verprutst door stijfheid in de spieren. „Alle jongens hebben een van Wijk deken alleen ik niet" riep hij woedend. Zijn trainer liet onmiddellijk een echte van Wijk deken aanrukken. Meteen de volgende dag had Ankerwiel de gele trui heroverd in de tour de chance. De spieren van kampioenen zijn het best verzorgd onder een deken van LEIDEN De vakkundige verkoper zal ook dit bevesti gen: de zachte van Wijk wol is warm in de winter en heerlijk luchtig in de zomer. De royale van Wijk dekens van echte 100 zuiver scheerwol (dat is dus verse wol!) met al hun onvergelijkbare eigenschappen zijn uniek in de dekenwereld en in verhouding (hoe gek dat ook klinkttoch laag in prijs Het van Wijk merk biedt u zekerheid voor de echtheid. Op de Nieuwe Vlissingseweg te Middel burg deed zich eind vorige week een on geluk voor, toen een uit de richting Mid delburg komende auto bij een inhaalma noeuvre krachtig moest remmen voor een uit de tegenovergestelde richting komende auto. De passerende auto be gon te slingeren en sloeg uiteindelijk op de linkerzijde om. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor. De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt degenen, die getui ge van dit ongeval zijn geweest, zich met hem in verbinding te stellen aan het bureau Lange Gitststraat. Op de Zeeuwse kampeerterreinen is nog volop plaats. Hoewel de bezetting van de terreinen groter is dan vorig jaar op de helft van juli, zijn de meeste kampeerter reinen in Zeeland nog niet voot de helft bezet. De verwachting van de A.N.W B., dat afgelopen weekeinde de grote vakantiekampeerstroom zou losbarsten, is dus niet geheel be waarheid geworden. Men heefl thans op de Zeeuwse kampeerter- reinen wel het idee, dat het sei zoen goed begonnen is. Bovendien verwacht men, dat het a.s. week einde, ais de bouwvakvakantie begint, de terreinen bij gunstig weer wel geheel zullen volstro men. Zaterdag is op de Westerschelde ter hoogte van Bath, het Belgi sche sleepschip „Alberto" omhoog gevaren en in vieren gebroken. Al leen de voorsteven (foto) bleef op de slikken zitten. Zaterdagavond omstreeks elf uur is op de provinciale weg ZierikzeeHaam stede een 96-jarige man, J. B. uit Zie rikzee, door een passerende bromfietser gegrepen, tegen de weg geslingerd en, tijdens overbrenging naar het zieken huis, aan de gevolgen van zijn verwon dingen overleden. De geschrokken bromfietsbestuurder, J. K. uit Zierikzee,reed na het ongeluk door, maar meldde zich zondag na een radio-omroep vrijwillig bij de politie te Zierikzee. De 96-jarige heer J. B. was zaterdag avond door een andere bromfietsbe stuurder uit bed gebeld, omdat zich op de weg een loslopende koe bevond. Toen de man gewapend met een stok het rij wielpad overstak om de koe te vangen, werd hij door de bromfiets aangereden. Het slachtoffer woonde met zijn echt genote in het huis van zijn zoon. Zaterdagmiddag is het 1600 ton metende, met metaalerts geladen sleepschip „Alberto" uit Antwer pen op de Westerschelde, ter hoog te van Bath aan de grond gelopen, gebroken en vervolgens gezonken. De opvarenden, kapitein A. Can- ner en bootsjongen W. Groenen dijk beiden uit Antwerpen konden zich in veiligheid stellen. De „Alberto", die gesleept werd wmiwuwmmwivwwwwwuwwwwjwim In 1962 is begonnen met de reorganisa tie van de rijksvoorlichting voor de land bouw. De veranderingen, die daarbij op treden, zullen ook van invloed zijn op de werkzaamheden van de Provinciale Voorlichtingsraad voor Zeeland en zijn commissies. Aldus blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over het afgelo pen jaar van de raad. Over deze zaak is reeds van gedachten gewisseld, maar de vergaderingen lieten vooralsnog een aantal vragen open over een toekomstige samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven op het gebied van de voorlichting, zo valt uit het over zicht op te maken. De raad is evenwel van mening, dat een reorganisatie met omzichtigheid tegemoet moet worden getreden in verband met de sfeer en de belangstelling voor de behandelde vraagstukken zowel bij de overheid als het bedrijfsleven tijdens de besprekin gen. Naast de bemoeiingen met lopende streekverbeteringsplannen en nieuw aan te wijzen gebieden voor streek verbetering besloten werd eind 1962 om Walcheren voor. te dragen vroeg in 1962 een nieuwe activi teit de aandacht: de arbeidsvoor- lichting. In een nota werd de opzet van deze zaak toegelicht. Besloten werd om met een project arbeidsvoorlichting te be ginnen op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen. De resultaten van het werken met dit soort kernen hebben zich in 1962 hoopgevend ont- Simons Metaalhandel N.V. te Vlissingen heeft tegen eind augustus a.s. ongeveer twintig werknemers van het sloopbe drijf aan de binnenhaven ontslagen "i verband met stopzetting van dit bedrijf. De laatste jaren had de schrootafdeling van Simons Metaalhandel N.V. al veel moeite om het hoofd financieel boven water te houden. Dit is de reden ge weest het bedrijf op te heffen en het personeel te ontslaan. De kleinere afdeling constructie ijzer aan de Edisonweg van de N.V. is in an dere handen overgegaan, namelijk van Simons Katendrecht. Ook de vijf aldaar werkzame personeelsleden zijn door Si- mons-Katendrecht overgenomen. Een uit vijf mensen bestaande Franse filmploeg, de „Société Interproduction" uit Parijs, is zater dag in Veere begonnen met de opnamen voor een film, - „een Nederlands karakterbeeld" die mo gelijk in de Franse bioscopen en voor de Franse televisie zal worden vertoond. De filmploeg, die tien dagen op Walcheren ver- olijft, zal onder meer opnamen maken van het klank- en lichtspel in de Abdij te Middelburg en van de volksdansgroep „Medioburgum" te Middel burg. In Veere, in de tuin van het huis „Suster Anna" werd zaterdag een Walcherse liefdesscène opgenomen: boertje zit boerinnetje na rond een boerenwagen. De film duurt 28 minuten. wikkeld, zo wordt in het verslag ge zegd- Wat betreft de streekverbetering in Tholen werd besloten de geïntensiveer de voorlichting in 1963 voort te zetten. Een belangrijk besluit noemt het ver slag het aantrekken van een assistent voor de tuinbouwvoorlichting in dit ge bied. Over de voorlichting in ruilverka- velings- en streekverbeteringsgebieden wordt opgemerkt, dat de provinciale raden werden uitgenodigd een plan op lange termijn op te stellen voor nieuwe streekverbeteringen. Het verslag" bevat voorts een overzicht van de publikaties, die werden besproken, een overzicht van de cursussen, de demonstraties, de ex cursies en de tentoonstelling, alsmede de voorlichtingsavonden, die de com missie voor bedrijfsfinanciering in land en tuinbouw verzorgden en melding van het besluit, de landelijke raad te atten deren op de onvoldoende secundaire ar beidsvoorwaarden wat betreft de voor lichtingsactiviteiten van het middelbaar voorlichtingspersoneel. Besloten werd aandacht te vragen voor de onbevredi gende vervoerssituatie van de rayonas sistenten. door de Belgische sleepboot „Turk", was door de sterke stro ming uit het roer gelopen. Zowel de „Alberto" als de „Turk" zijn eigendom van de maatschappij „Carol" uit Antwerpen. De directeur van deze maatschappij, de heer A. Carol, was getuige van de ondergang van het sleepschip: hij bevond zich aan boord van de „Turk". Sleepboot en sleepschip waren op weg van Antwerpen naar Gent. Tijdens een zware regenbui voer de „Alberto" om hoog en kwam onwrikbaar op de slik ken te zitten. De „Turk", geassisteerd door twee juist passerende binnensche pen, heeft nog getracht het sleepschip vlot te trekken. Zonder resultaat: het schip bleef voor een vierde op de slikken vastzitten. Toen de eb inzette en breuk dreigde, hebben kapitein en bootsjongen het schip verlaten. Met een roeibootje bereikten ze de sleepboot „Holland", die uit Terneuzen ter assistentie was uitge varen. Even later brak de „Alberto" in vier stukken. De voorsteven bleef op de slikken hangen; de rest van het schip zonk weg, aan de rand van de vaargeul. Vandaag zal rijkswaterstaat de plaats, waar de „Alberto" voor driekwart ge zonken is, met een wrakboei markeren. Vrijdagochtend omstreeks half negen is een personenauto met twee Vlissing- se echtparen, op terugreis van een va kantiereis naar de Rivièra, bij Saint- Dizier in de omgeving van Reims, van de weg geslipt en tegen een stenen elektriciteitspaal gebotst. De 61-jarige zeeloods R. J. Burgmeijer is daarbij om het leven gekomen. Zijn vrouw liep een schouderfractuur op. De twee andere inzittenden, het echt paar J. A. de Waard, werden eveneens gewond. De heer De Waard werd aan het hoofd gewond en kreeg een gebro ken been en zijn echtgenote liep bij het ongeluk snijwonden en kneuzingen op. Volgens UPI gebeurde het ongeluk toen de loods net van een steile helling naar beneden was gereden. Op de bochtige weg moet hij waarschijnlijk de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Het stoffelijk overschot van de heer B., alsmede 'de drie gewonden, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. op grond van de woningwet. Ged. Staten wilden voorts graag een centrale dienst voor gemeentewerken. Hier lagen de zaken echter niet zo gemakkelijk, om dat een dergelijke dienst toen niet kon worden opgelegd. In 1945 kort na de oorlog dus kwam inderdaad een der gelijke regeling tot stand, die in 1947 op vrijwillige basis werd vervangen door een andere regering. In 1959 werd de gemeenschappelijke regeling ontbonden, hoewel onderlinge samenwerking tussen enkele gemeenten gehandhaafd bleef. Maar intussen zijn in twee van de zes op gezette gemeenschappelijke regelingen in de Bevelanden alweer moeilijkheden gerezen tussen de partners. Uittreding van gemeenten heeft deze jongste ont wikkeling echter nog niet tot gevolg ge had. De Centrale dienst „Noord-Zeeland voor bouw- en woningtoezicht en voor gemeentewerken kwam in 1942 tot stand. In 1948 werd de bestaande ge meenschappelijke regeling vervangen door een nieuwe. „Aanvankelijk werkte de regeling goed, maar later waren vele Schouwse gemeenten er niet meer zo enthousiast over", ver telde mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, burgemeester van een van de uitgetreden gemeenten. Na de ge meentelijke herindeling op Sehou- wen-Duiveland nam de oppositie te gen de centrale dienst toe, hetgeen tot gevolg had, dat alle Schouwse ge meente, uitgezonderd Midden-Schou wen uit de dienst traden. Zij waren van mening, dat zij met een eigen apparaat goedkoper en efficiënter zouden kunnen werken. Inmiddels is ech ter gebleken, dat de zaak nog helemaal niet rond is, want momenteel zijn er wesr moeilijkheden gerezen tussen de uitgetreden gemeenten en de blijvende gemeenten over de financiële aspecten van de uittreding. Daarover is het laat ste woord nog niet gezegd. Ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen kwam in de oorlog al een regeling tot stand, zowel voor bouw- en woningtoe zicht als voor gemeentewerken. Dat was in 1943. In 1949 is de gemeenschappelij ke regeling op enkele punten gewijzigd. Ook in deze streek bleven de centrale dienst de moeilijkheden niet bespaard. In 1960 trad IJzendijke uit, dat van oor deel was „te weinig waar voor zijn geld te krijgen", zoals de gemeente-secretaris het uitdrukte. Ged Staten van Zeeland hebben het desbetreffende raadsbesluit evenwel niet goedgekeurd. IJzendijke is hiertegen in beroep gegaan bij de Kroon. Zolang de Kroon nog geen beslissing heeft genomen, is IJzendijke zij het met tegenzin gebonden aan de ge meenschappelijke regeling. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen trad de, eerste gemeenteschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht en voor gemeentewerken In 1945 in werking. In 1954 dreigde Terneuzen uit te treden, maar dank zij een nieuwe regeling kon den de barsten worden gelijmd. In 1963 is Terneuzen toch uitgetreden, maar ie der heeft nu begrip voor de positie van deze gemeente. Dat blijkt alleen al uit het feit, dat Ged. Staten het betreffende raadsbesluit hebben goedgekeurd. Op Walcheren, zo vertelde ons burge meester J. L. Dregmans zijn de centrale dienst Vlissingen en Middelburg hebben hun eigen diensten altijd voor grote moeilijkheden gespaard gebleven. Weliswaar wordt bij tijd en wijle in ver schillende raden op Walcheren wel eens kritiek gehoord aan het adres van de centrale dienst, maar daar blijft het dan ook bij. „Het loopt hier verder uit stekend", merkte de heer Dregmans op. Resumend komt men tot de onvermijde lijke conclusie, dat de centrale diensten in het algemeen niet de sympathie van de gemeenten hebben. Ten aanzien van bouw- en woningtoezicht zijn er welis waar vrijwel geen klachten, maar juist op het voor de gemeenten zo „tere punt" als gemeentewerken vinden vele gemeen ten de dienst tekort schieten. Of deze in stelling tot verdere afbrokkeling zal lei den, zal de toekomst moeten leren. (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG. Veranderlijke bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. In het binnenland iets hogere tempera turen. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Hogedrukgebied versterkt zich boven West en Midden-Europa. Vandaag vrij goed strandweer met zonnige perioden en een matige wind tussen zuid en zuid west. In de middag 20 a 21 graden. Zee water zestien graden. Vooruitzichten: eerste helft van deze week overwegend droog, vrij zonnig en iets warmer. ZON EN MAAN. 16 juli zon op 4.38 onder 20.53 maan op 1.10 onder 16.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2