CONFLICT M0SK0U-PEKING ONOPGELOST Volgens China geen verzoening zolang Kroesjtsjew regeert Militaire maatregelen in Djakarta Kabinetsformatie is in kritiek stadium Beraad over Macmillans toekomst Kroesjtsjew neemt zelf deel aan overleg Barsten en scheuren in Zeeuwse Centrale Diensten IDEOLOGISCHE CONFERENTIE EINDIGT MET REEKS NIEUWE BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER K.V.P. vanmiddag bijeen DELEGATIE UIT BEDRIJFSLEVEN NAAR INDONESIË VERTROKKEN STAKINGEN IN DE BOUW OM VAKANTIEGELD Openlijke aanval op Belgische koning Boudewijn Vandaag in Moskou Gemeentewerken is voor vele gemeenten het grote knelnunt Harriman en Hailsham door Zorin verwelkomd PROBLEMEN VOOR „BOUW- EN WONINGTOEZICHT" 206e jaargang - no. 164 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Franse liefde op Walcheren Watersoep" Beschuldiging FEDERATIE MALEISIË Tjondronegoro „Niet te hard van stapel lopen" Schilder valt van 25 meter hoogte PROF. ANDRIESSEN LAAT VOORWAARDELIJK „NEEN" HOREN MILITAIR VERONGELUKT BIJ LA COURTINE ,Hoop' Laos Doel voorbij RADIO APPARATUUR EN NIEUWE UNIFORMEN VOOR RODE KRUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wa?straatP58-60 lel V2355' (b sfe dred £,e,?,rt'2u,we„r en G' A' de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post J 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 2911 Zierikzee red tel. 2425 adm tel! 209? Adv Ino nSL^1',3841 red 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b. g.g. red. 7853 adv. 5213); Oostburg; tel. 2395; Terneuzen- Bureaus: Vlisslngen: ArÏTï n-r OP />f r, T- '2V' c*v*». «uiu/, uuto. vu. inairvv a, vtl. unu vu. 5.5. iCU. IIWO, au», UZ, AO/ WUbtUUl g LCI. iOJd A. Cl 11 CUZiC II A TSell SalSt TEEt 2, t©l. Aav.pr. du cc. p. mm. Mm. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 15 juli 1963 Pagina 2 Het ideologisch topgesprek tussen communistisch China en Rus land kan volgens westelijke waarnemers in Moskou na dit week einde als geëindigd worden beschouwd. De Prawda publiceerde gistermorgen het antwoord van de Russische communistische partij op de brief van haar Chinese zusterpartij van 14 juli, die tot dusver in de Sowjet-Unie niet openbaar werd gemaakt, maar nu volledig afgedrukt werd met een puntsgewijze weerlegging, waarin de Chinezen werden uitge maakt voor huichelaars, oorlogszuchtigen en racisten. Later op de dag werd uit diplomatieke bron vernomen, dat de Chine zen tijdens hun laatste ontmoeting met de Russische delegatie duide lijk gemaakt hebben, dat een verzoening niet mogelijk zal zijn, zolang premier Kroesjtsjew nog in het Kremlin regeert. Na deze ontwikkelingen is volgens de waarnemers een spoedig ver trek van de Chinese delegatie te verwachten. Men rekent erop, dat het huidige topgesprek begin dezer week na misschien nog een of twee ontmoetingen der delegaties for meel besloten wordt en dat daar mee de kloof in het communisti sche kamp definitief is geworden, zolang de huidige machthebbers in Moskou en Peking zich zullen we ten te handhaven, hoewel voor lopig misschien nog een kader voor contacten in stand wordt gehou den. De Russen hebben gisteren voor het eerst in hun eigen pers kunnen lezen, hoe de Chinezen in hun brief de andere Aziatische volkeren voorhielden, dat „de blanken" in hun werelddeel niets te ma ken hebben en dat „de winden uit het oosten het zullen winnen van de weste lijke winden", en hoe de Russische par tij daar tegenover stelde, dat er achter de grote Chinese woorden over commu nistische wereldrevolutie „andere stre vingen steken die niets te maken hebben met de wereldrevolutie". 4. Dat zij de communistische wereld beweging benaderen met demagogische drogredenen en onpraktische theorieën. De Russische partij beschuldigt de Chinezen ervan „door hun prediken van de oorlog als noodzakelijk middel ter vernietiging van het kapitalis tische stelsel te spelen met het lot van honderden miljoenen mensen" en stelt ter verdediging van zijn politiek van onderhandelingen met het wes ten de vraag: „denkt U werkelijk, dat burgerlijke regeringen geen ver stand gebruiken bij alles wat zij doen, dat zij alleen maar kunnen be driegen". De Chinezen wordt vooral het volgende verweten: 1. Dat zij niet beseffen, dat de „papie ren tijger" (waarmee Peking Amerika bedoelt) atoomklauwen heeft. 2. Dat zij erop uit zijn de Russisch- Amerikaanse betrekkingen te verslech teren, vooral ten tijde van de Cubaanse crisis. 3. Dat zij de koloniale strijd voorstellen als het begin van de klassestrijd. ywuwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvw, Een beeld van de grote parade in Parijs ter gelegenheid van „Bas- tilledag", de lJte juli. Over de bre de Champs Elysees trekken tanks van het type AMX 30 langs de duizenden toeschouwers. Ter verdediging van de economische en materiële vooruitgang in de Sowjet- Unie wordt onder meer gezegd: „Vol gens de Chinese gedachtengang heeft men communisme, wanneer de mensen op sandalen lopen en waterige soep uit een gemeenschappelijke kom drinken en is het bijna een nerstel van het kapita lisme, als de arbeider er goed van leeft en het morgen nog beter wil hebben". Voor het nummer van de Prawda be stond gisteren grote belangstelling in Moskou. Veel mensen stonden te lezen voor de borden, waar exemplaren waren opgeplakt. Bij de Chinese ambassade stonden meer agenten op wacht dan ge woonlijk. President Soekarno heeft het „operatio nele opperbevel" der Indonesische strijd krachten uitgebreid in verband met de vorming van de nieuwe federatie Malei sië, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, za terdag gezegd na een onderhoud tussen president Soekarno, de chef van staven en ministers in Bogor, 50 km ten zuiden van Djakarta. Het opperbevel, dat voorheen was be last met de „militaire en burgerlijke ac tie" in West-Irian, zal nu worden belast met „de uitvoering van onze politiek van confrontatie". Soebandrio deelde mee, dat president Soekarno vandaag op een bijeenkomst de grote lijnen voor de Indonesische po litiek ten opzichte van de federatie Ma leisië zal uiteenzetten. VOELHORENS WORDEN UITGESTOKEN Met het K.L.M.-lijntoestel is zater dagochtend een studiegroep van het Nederlandse bedrijfsleven naar Djakarta vertrokken. Doel van deze reis is uiteraard na te gaan of en zo ja hoe de handels betrekkingen tussen Nederland en Indonesië kunnen worden genor maliseerd. „Wij zullen waarschijnlijk 2 weken in Djakarta blijven en hopen daar met zo veel mogelijk autoriteiten contact te krijgen", deelde de voorzitter van de uit 8 leden bestaande studiegroep, mr. J. J. Oyevaar, voor het vertrek op Schiphol mede. „Neen, de kwestie van schadever goedingen roeren wij absoluut niet aan. Daar hebben wij trouwens niets mee te maken en die zaak behoort ook niet tot onze competentie. We gaan ons alleen op de hoogte stellen van de huidige economische structuur van Indonesië en we gaan de Indonesiërs alle inlichtingen over het Nederlandse bedrijfsleven ver strekken, die ze wensen". Reeds heeft de Nederlandse zaakgelas tigde in Djakarta, drs. C. D. Barkman diverse afspraken voor de delegatie ge maakt met Indonesische regeringsfunc tionarissen. De groep is samengesteld door het „Centraal Orgaan voor de Economi sche betrekkingen met het buiten land," waarvan mr. Oyevaar, lid raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam, viee-voorzitter is en waarin alle sectoren van het Ne derlandse bedrijfsleven zijn vertegen woordigd. De overige leden van de groep zijn: jhr. D. G. de Graeff, ir. C. S. Knottnerus, dr. W. T. Kroese, drs. A. Rom Colthoff, J. W. T. E. Sikkes, drs. B. J. Udink en mr. J. R. Voute. Voorts is na een informeel bezoek van 4 dagen van Schiphol vertrokken de In donesische onderminister van buiten landse zaken, Soedjarwo Tjondronegoro. Voor zijn vertrek deelde hij mede, dat hij zich vrijwel uitsluitend bezig zal hou den met de huisvestings- en andere pro blemen van de Indonesische zaakge lastigde in ons land, Mohammed Sha- riff, en diens staf. Hij verklaarde geen Nederlands regeringsfunctionaris te hebben ontmoet. Evenals zaterdagavond voor de Hilver- sumse televisie sprak de heer Soedjar wo op een desbetreffende vraag even vriendelijk als voorzichtig het Antara- bericht uit Djakarta tegen, volgens het welk Nederland bezig zou zijn te po gen zich weer in Indonesië op de voor grond te dringen. „Men begrijpt in Ne derland hoop ik best, dat het Indonesië van nu heel anders is dan het Neder- lands-Indië van vroeger. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat in deze situaties voorzichtigheid geboden is en dat het soms verkeerd kan zijn, wan neer men te hard van stapel wil lo pen", zo zei hij. De groep van acht personen, sa mengesteld door het „Centraal Or gaan voor de Economische Be trekkingen met het Buitenland" voor het vertrek naar Indonesië op de trap van het vliegtuig. De 21-jarige schilder D. van Beek uit Oosterhout is zaterdagochtend bij schil derwerkzaamheden aan een van de gashouders van de Westergasfabriek aan de Haarlemmerweg in Amsterdam van een hoogte van ongeveer 25 meter naar beneden gevallen en op slag ge dood. Over enkele dagen zal het bestuur van het „Comité van 1922", een organisatie die alle Conservatieve lagerhuisleden omvat die niet op de regeringsbanken vooraan zitten, een onderhoud hebben met premier Macmillan. Onderwerp van gesprek wordt de politieke toekomst van Harold Macmillan en de persoon van zijn opvolger. Het comité van 1922 zal Macmillans af treden vragen. Maar het is niet voorne mens zware druk op hem uit te oefenen. Men verwacht in Engelse regerings kringen dat Macmillan zal willen aftre den indien Engeland en Amerika met de Sowjet-Unie tot een akkoord over het stopzetten van de kernproeven gekomen zijn. Hij zou een dergelijke overeenkomst beschouwen als het culminatiepunt van zijn beleid als premier. Er is een kans dat uit de onderhandelingen een topge sprek voortkomt en in dat geval zal Macmillan niet aftreden dan na het slui ten van de topconferentie. Meer dan vijfduizend overwegend oudere personen zijn de afgelopen anderhalf jaar door bemiddeling van het Duitse Rode Kruis uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland naar West-Berlijn gekomen, zo heeft een woord voerder van het Duitse Rode Kruis meege deeld. Hiermee hebben de Oostduitse auto riteiten het grootste deel van de verzoeken om hereniging van families ingewilligd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. komt vanmiddag om drie uur bijeen voor een gewichtige vergadering. Er is niet bekend ge maakt wat het hoofdpunt van de agenda is, doch dat laat zich ge makkelijk raden. Dr. Veldkamp (k.v.p.), de demissionai re minister van sociale zaken en volks gezondheid, die door de formateur prof. De Quay gevraagd is om ook in het ko mende kabinet deze post te bezetten, is bij zijn eis gebleven dat hem over de vier komende jaren een bedrag van 250 miljoen gulden dus ongeveer 60 mil joen gulden per jaar beschikbaar zal worden gesteld voor het treffen van een aantal sociale voorzieningen en met na me voor de verhoging van de A.O.W. en de A.W.W. In de fractie zal nu moe ten worden uitgemaakt, of men hem zal steunen of niet. Prof. De Quay had van dr. Veldkamp voor zaterdagavond een antwoord ge vraagd op de vraag of hij bereid is het akkoord van Wassenaar te on derschrijven. Het gerucht ging za terdag dat dr. Veldkamp meer en meer de steun begint te krijgen van zijn partijbestuur en van zijn partij. In elk geval staat de katholieke vak beweging achter hem. Steunt de fractie vanmiddag dr. Veld kamp, dan zal deze ongetwijfeld aan prof. De Quay meedelen, dat hij in het nieuwe kabinet niet voor de portefeuille van sociale zaken en volksgezondheid in aanmerking wil komen. Naar bekend geworden is, heeft inmid dels ook prof. Andriessen, docent aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, een van de links georiënteerde christelijk historische jongeren, die gepolst is voor economische zaken, aan prof. De Quay een voorlopige afwijzing doen toe komen. Prof. Andriessen heeft een voorwaarde lijk neen laten horen, omdat hij, als prof. De Quay slagen mocht op de be zetting van economische zaken na, geen spelbreker wil zijn. Men zou dan aan de C.H.U. kunnen verwijten, dat zij op het laatste ogenblik moeilijkheden heeft veroorzaakt en dat wil prof. Andriessen vermjjden. Op een aantal bouwobjecten in de randstad Holland zijn in de laatste dagen wilde stakingen uitgebro ken. Inzet daarbij is een verschil van mening tussen de stakers en hun patroons over de waarde van de vakantiebonnen. Deze is gebaseerd op de basisuurlonen vermeerderd met een percentage voor tariefwerk. Aangezien bij dit collectieve systeem de ene bouwvakarbeider meer en de ander minder krijgt, is vooral in de nieuwbouw, waar hogere lonen door tariefwerk worden verdiend, onrust ont staan. Het werk aan het nieuwe stationspost kantoor in Amsterdam ligt al een paar dagen nagenoeg stil, omdat ongeveer 130 bouwvakarbeiders eerst een ver meerdering van het vakantiegeld wen sen. Ook de 56 werknemers van de be- tonpalenfabriek Haitsma, die o.m. be- tonpalen levert voor de IJtunnel, staken. Enkele patroons hebben reeds aan de verlangens van de werknemers voldaan. Het vakantiebonnensysteem in het bouw bedrijf functioneert reeds 30 jaar. Duizenden pamfletten met de opmerking dat koning Boudewijn een „kort geheu gen" heeft en waarin hem de vraag ge steld wordt: „Sire, wie heeft U op de troon ge bracht?" zijn gisteren in Oostende en omliggende Vlaamse plaatsen verspreid. In de pamfletten wordt gezegd dat som mige strijdbare Vlaamse nationalisten blijkbaar „aan het hof niet gewenst zijn". Men meent dat het hier gaat om de Vlaamse aanhangers van koning Leo pold, die trouw bleven toen koning Leo pold in 1951 afstand van de troon deed ten behoeve van zijn zoon Boudewijn om een burgeroorlog te vermijden. Bij een verkeersongeluk op de weg van La Courtine naar Ussel is de 23-jarige dienstplichtige sergeant H. W. Nijkamp, afkomstig uit Twello, om het leven ge komen. De 20-jarige dienstplichtige sol daat W. Heemskerk uit Eindhoven werd zwaar, maar niet levensgevaarlijk ge wond in een ziekenhuis te Gratadour op genomen. De slachtoffers zaten in een 1-tons vrachtwagen, die als gevolg van een verkeersongeval over de kop sloeg. Vanmiddag om één uur (onze tijd) ontvangt premier Kroesjtsjew in Moskou de persoonlijke vertegen woordigers van president Kennedy en premier Macmillan, de onder minister W. Averell Harriman en de minister van wetenschappen lord Hailsham, voor nieuwe onder handelingen over het verbod van kernproeven. Diplomatieke kringen in Moskou achten de atmosfeer gunstig voor een over eenkomst over althans een beperkt kern- stopverdrag, gezien onder meer het feit, dat de Russische communistische partij zich juist gisteren in de Prawda tegen over de Chinese communisten ondubbel zinnig uitsprak voor de eoëxsistentiepo- litiek en voor ontwapening. Harriman zei: „We zijn gekomen met de opdracht alles in het werk te stellen om te komen tot een alles omvattend verbod van kernproeven onder de nodige garanties. Maar als we niet kunnen ko men tot een concreet algemeen kern- verbod, zijn we bereid akkoord te gaan met een gedeeltelijk verbod, dat de eer ste stap zou zijn in de onderhandelingen voor een algemeen verbod". De Britse lord Hailsham zei bij zijn aankomst in Moskou, dat hij „vol hoop" uitzag naar de ontmoeting met premier Kroesjtsjew. „Ik ben hier naar toe gekomen met al de hoop van de werld", zei hij verder. „Onze hoop is niet geringer", antwoordde de Rus- sissche plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Valerian Zo rin, die Hailsham zowel als Harri man op het vliegveld verwelkomde. Zorin onthulde, dat premier Kroesjtsjew zelf zijn land zal vertegenwoordigen op de openingszitting van het overleg. Te genover de pers zei hij, dat het succes van de besprekingen voor een groot deel zal afhangen van de voorstellen die de westelijke vertegenwoordigers meebren gen. Na de eerste zitting zal hierover meer te zeggen zijn, zei hij. De centrale diensten voor bouw en woningtoezicht en gemeente werken in de verschillende delen van Zeeland maken op een enkele uitzondering na moeilijke tijden door. Hier en daar vertonen deze diensten veelal in of kort na de oorlog als gemeenschappelijke re geling opgezet barsten en scheuren en in enkele gevallen is zelfs al sprake van een volledig uit elkaar vallen van deze diensten. De moeilijkheden in de centrale dien sten dateren al van enkele jaren her en zij manifesteren zich vooral op het gebied van gemeentewerken. Behar tiging van de gemeentebelangen is de afgelopen jaren voor tal van ge meenten het grote knelpunt gebleken. Immers, de centrale diensten zijn in districten verdeeld en aan het hoofd van een district staat een opzichter, die verschillende gemeenten moet „bedienen". Een veel gehoorde klacht bij de gemeen ten is, dat het districtenstelsel er toe leidt, dat de opzichters te weinig tijd kunnen besteden aan één enkele ge meente. Daarbij komt nog de kwestie van de financiële bijdrage. Juist de ge meenten, die van oordeel zijn, dat de op zichter te weinig in hun gemeente komt, vinden de bijdrage voor de dienst te hoog. Dit alles heeft de verhouding ver stoord en tot controversen geleid; in ver schillende gevallen zelfs al tot uittreding uit de dienst. Dit is o.m. het geval geweest op Zuid en Noord-Beveland, waar de centrale dienst op 1 maart 1959 is geliquideerd. Het betrof toen in feite „afroming" van de top. Weliswaar zijn een zestal distric ten als afzonderlijke eenheden blijven bestaan. Maar inmiddels zijn daar echter ook alweer moeilijkheden gerezen. De centrale dienst Noord-Zeeland omvat tende Schouwen-Duiveland, St.-Philips- land en het eiland Tholen is geheel uiteengevallen. Op één na zijn alle Schouwse gemeenten uitgetreden. De hoofdzetel van deze dienst zal nu wor den verplaatst van Zierikzee naar Tho len In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is de gemeente Terneuzen uit de centrale dienst gestapt. De uittreding van Ter neuzen is niet te wijten aan moeilijk heden, maar veeleer een gevolg van de grote ontwikkeling, die deze Zeeuws-Vlaamse stad thans door maakt. Een inwonertal van ruim 17.000 rechtvaardigt de instelling van een eigen dienst voor bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken. Ged. Staten van Zeeland hebben dit ook juist aangevoeld door het besluit van de raad van Terneuzen tot uit breiding uit de dienst goed te keu ren. Het provinciale bestuur heeft deze ge dragslijn niet gevolgd met een desbetref fend raadsbesluit van de gemeente IJzendijke, welke gemeente uit de cen trale dienst West Zeeuwsch-Vlaanderen is getreden. Dit raadsbesluit hebben Ge deputeerde Staten niet goedgekeurd. Uit deze korte opsomming blijkt, dat in alle centrale diensten in Zeeland uit gezonderd Walcheren al ernstige me ningsverschillen zijn gerezen, die heb ben geleid tot uittreding van diverse ge meenten. Men kan zich de vraag stellen of de diensten van bouw- en woningtoe zicht niet aan hun doel beantwoorden. „Deze diensten zijn nu zo'n beetje hun doel voorbijgeschoten. De centralisatie van het bouw- eu woningtoezicht heeft altijd goed voldaan. De moeilijkheden in de centrale diensten liggen op het vlak van gemeentewerken. Daar draait het om. Gemeentewerken erbij betrekken is een psychologische fout geweest". Dit verklaarde ons desgevraagd het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die de opkomst van de centrale diensten in Zeeland van het begin af heeft gevolgd. Dat begin was er al in 1939, toen Ged. Staten van Zeeland de gemeentebesturen in Zeeland trachtten te bewegen tot cen tralisatie van de technische diensten. Ja renlang hadden tal van plattelandsge meenten een timmerman of plaatselijk aannemer als opzichter gehad, hetgeen geen juiste oplossing werd geacht. De eerste centrale dienst alleen voor bouw- en woningtoezicht kwam tot stand op Zuid-Beveland in 1939. Deze dienst werd opgelegd door Ged. Staten (Zie slot pag. 2 kol. 6) Harriman deelde mee, dat hij tijdens zijn verblijf in Moskou behalve de kern- stopkwestie nog andere zaken aan de orde zal stellen, zoals de toestand in Laos. Hij voegde eraan toe, dat hij niet zal spreken over zaken die ook Ameri- ka's bondgenoten betreffen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft twee wensen voor 1967, het jaar waarin de organisatie haar eeuwfeest viert: een ledental van een miljoen en een campagne-opbrengst van twee miljoen gulden, zo zei zaterdag de direc teur-generaal, de heer A. van Emden op de jaarvergadering in Rotterdam. Bij het Rode Kruis waren eind 1962, na een ledenwinst over 1962 van 18.000, 765.000 personen aangesloten. Het Rode Kruis zal binnenkort een nieuwe afdeling berichtendienst krij gen, welk communicatiesysteem zal worden onderhouden door een kost bare radiotelefonie-apparatuur. Het Rode Kruiskorps zijn daartoe twee frequenties toegezegd. Het bestuur van het rampenfonds heeft een bedrag van 250.000 gulden beschikbaar gesteld, om de apparatuur te kunnen aan schaffen. Het hoofdbestuur zal voorts binnenkort een beslissing nemen over een plan om het Rode Kruiskorps in nieuwe uniformen te steken, die dan het sinds 1945 traditionele kaki gaan vervangen. De nieuwe uniformen zijn bruin van kleur en krijgen duidelijker dan tot dusverre het geval was Rode-Kruisdistinctieven. In 1967 zal bovendien een serie Rode Kruis-postzegels met toeslag worden uitgegeven. VVWVVWVVVVVMAAnfVVVVVUVUVVVWVWVVtnnWVVVVVWWAfUVMVVWVWtfUVVVVUVVVVVWVVVVVVVMIWIl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1