,W.I.K" Wemeldinge vierde jubileumfeest AGENDA ZUID-BEVELAND Voorschotten voor eerste woningen in plan-Zuid Jaarlijkse sportdag lagere scholieren NOORD-ZEELAND Uitreiking getuigschriften christelijke landbouwhuishoudschool F. E. FRANCKEN KWART EEUW IN DIENST VAN ST.-JANSTEEN 75 Beeldies gestolen uit Madnrodam Indiase maatregel tegen Zuid-Afrika Al jaar gymnastiek VERENIGING KREEG VELE FELICITATIES Erediploma Legaten voor stedelijk museum te Vlissingen Demonstraties Minder schepen door Kanaal Z.-Beveland H.K.W. in Walcheren en Zuid-Beveland nu drie kringen Jaarvergadering van Rode-Kruisafdeling S. M. de Regt ter aarde besteld WALCHEREN Dependance gereformeerde lagere school in Stromenwijk Drie nieuwe winkels in de Bloemenlaan Grote drukte op Vlissingse kermis Door mevrouw Sprenger Van volontair tot gemeentesecretaris P. J. Terwoert ter aarde besteld BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND BIJ BOTSING TE MIDDELBURG Binnenkort torenflat in Vlissingen Auto in Goes uit bochtspoor van vernieling gevolg Diploma machineschrijven SOWJET-PERSATTACHÉ TERUGGEROEPEN Winkelier steekt vriend neer b Wemeldinge stond zaterdag in het te ken van de turnsport. Dat vond zijn aan leiding in het jubileumfeest van de 75- jarige gymnastiekvereniging „Willen Is Kunnen". Voor deze gelegenheid was een uitgebreid programma opgezet, dat omvatte een ontvangst-receptie, turnde- monstraties van gymnastiekverenigin gen uit omliggende gemeenten en het „Zebra"-keurkorps en een voortreffelijk uitgevoerde taptoe van drie muziek korpsen. 's Middags bood het gemeentebestuur van Wemeldinge het bestuur van de ju bilerende vereniging, de afgevaardigden van de deelnemende turnverenigingen en verschillende genodigden een ontvangst receptie aan in het hervormd vereni gingsgebouw. Van vele zijden werd W.I.K." tijdens deze bijeenkomst met dit 75-jarige bestaan gefeliciteerd. „Een formidabel bedrag aan jaren", meende waarnemend-burgmeester J. Veerhoek. Hij vond, dat het oprichtingsinitiatief van 1888 „wonderwel gelukt" is. Een af zonderlijk woord van lof had de heer Veerhoek voor de ereleden van „W.I.K." en de „motor" van de vereniging, waar nemend-voorzitter en leider A. van Oos ten. Het jubileumcomité uit de gemeente bracht „W.I.K." hulde bij monde van voorzitter A. P. Schouwenaar. Hij onder streepte de centrale plaats, die de gym nastiekvereniging in het dorp inneemt. „Ze staat midden in het gezin", zo stel de hij. De heer Schouwenaar vond het een positief punt, dat de lichamelijke opvoeding in de gehele opvoeding ver weven wordt. In dit verband herinnerde hij aan de periode rondom de oprichting van de vereniging, toen zich grote maatschappelijke veranderingen voorde den, die ook aan het kind niet onopge merkt voorbij zijn gegaan. Lof ook had hij voor „de centrale figuur", de heer Van Oosten. De belangrijke plaats, die de heer Van Oosten in „W.I.K." inneemt, werd nog eens geaccentueerd door het gebaar van het bestuur van de „Zebra"-turnkring: voorzitter H. A. van Ossewaarde verklaarde in zijn felicitatietoespraak namelijk, dat de kring de heer Van Oosten het ere diploma van het K.N.G.V. heeft toe gekend. Met applaus begroetten de aanwezigen deze mededelingen. Voor de jubilerende vereniging had de „Zebra"-turnkring een bokaal als herinnering aan dit jubi leum. Felicitatiewoorden werden daarna nog gesproken door de heer C. Burger, na mens de ereleden J. Burger, als voorzit ter van de muziekvereniging „O.K.K." en M. Griep, als vertegenwoordiger van de gymnastiekvereniging „Sparta" uit Krabbendijke. De penningmeester van „W.I.K." sprak mede namens de heer Van Olsten een woord van dank, waarin hij meedeelde, dat „W.I.K." bin nen afzienbare tijd misschien weer een herenafdeling heeft: er zijn 25 potentiële De gemeente Vlissingen heeft van wijlen de heer C. de Ruyter, laatstelijk wonende te 's-Gravenhage, voor 't stedelijk mu seum een zilveren cacaomolen met zilve ren blad gelegateerd gekregen. In het begin van de 19de eeuw werd dat door de stad Vlissingen geschonken aan Cor nells de Ruyer, eigenaar van de Zeeuwse chocoladefabriek, overleden op 19 fe- februari 1829, in leven burgemeester van Koudekerke en lid van de Vlissing- se vroedschap. Voorts werd gelegateerd een antieke Zeeuwse kussenkast, onder bezwaar van het levenslange vruchtge bruik van erflaters echtgenote. B. en w. stellen de raad voor deze legaten in dank te aanvaarden. leden, maar het knelpunt is echter het gebrek aan een leider, zo bleek uit zijn woorden. Achter een met verve musicerend „O.K. K." trokken ongeveer 400 turnsters en turners van de verenigingen „W.I.K." uit Rilland-Bath, Sparta uit Krabbendij ke, Sportlust te Hansweert, „V.Z.O.S." te Yerseke, Olympia te Kapelle en „W. I.K." uit Wemeldinge naar het sportter rein. Daar werd het tweede onderdeel van het feestprogramma afgewerkt: de turndemonstraties. Een talrijk publiek, dat het veld rijen dik omzoomde, kreeg een keur van turn demonstraties te zien. In de middaguren waren het vooral de jeugdleden van de zes deelnemende verenigingen, die hun kunnen toonden in enkele tientallen Wemeldinges gymnastiekvereni ging „W.I.K." heeft zaterdag haar 75-jarig bestaan gevierdonder meer door turndemonstraties. De foto geeft een beeld van de fes tiviteiten. Foto P.Z.C.) oefeningen, zoals vrije en knotsoefenin gen, paardspringen, evenwichtsbalk, ringen, springkast en dergelijke, 's Avonds waren het in het bijzonder de dames- en herenleden en de beide Zebra keurkorpsen, die het publiek boeiden en met name de leden van de keurkorpsen lieten voortreffelijke staaltjes gymnas tiek zien. De leiding van deze demon straties was in handen van de heer P. J. van Boven uit Yerseke. De feestelijkheden rondom het jubile rende „W.I.K." kregen om ongeveer 10 uur een klinkend sluitstuk: de muziek verenigingen „St. Caecilia" uit Vlissin gen, „O.K.K." uit Wemeldinge en „Voor uit" te Waarde verzorgden op een ver licht terrein aan de Westelijke Kanaal- weg een taptoe, die veel bezoekers trok. Rest nog te vermelden, dat de heer Van Oosten namens „W.I.K." een scheerap- paraat ontving voor zijn werk, dat er voor mevrouw Van Oosten een fraaie bloemenmand was en dat de leden van de keurturnkorpsen een mandje kersen voor hun optreden in ontvangst mochten nemen. Middelburg City: Caterina en de 1 dwazen, 20 uur. a.l.: Molenwater: Miniatuur Wal cheren, 9—22 uur: Zeeuws Museum: Ex posities verzameling Bal en J. H. Koek koek, 10—17 uur: Van Benthem en Jut ting' Expositie over Zeeland en Vlaande ren, 918 uur. Vlissingen Alhambra: Caterina en de 7 dwazen, 20 uur. a.l. Veere - De Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelderen, 1012 en 1417 uur. Goes Grand: Caterina en de 7 dwazen, 20 uur, a.l. Zierikzee Concertzaal: Als twee druppels water, 20 uur, 14 jaar. Haamstede Bioscoop Bom: Als twee drup pels water, 20 uur. Bergen op Zoom Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Spoedcursus Fran se liefde, 20 uur, a.l. Axel Het Centrum: De man die Liberty Vallance doodde, 20 uur, 14 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Boccaccio '70, 20 uur, 18 Jaar. Westdorpe Kunsthandel „Troutzaerte": Ex positie Ed Drukkers en Suzanne Taub, Adriek Westenenk en Marijke van Vlaar- dingen, 1421 uur. In de maand juni passeerden 7634 sche pen (in totaal 4.287.966 ton) het Kanaal door Zuid-Beveland. Hiervan waren 5125 schepen (in totaal 2.908.052 ton) ge laden en 2509 schepen (in totaal 1.279.914 ton) ledig. De geladen schepen bestonden uit 4749 motorschepen (totaal 2.401.606 ton), 363 sleepschepen (totaal 500.829 ton) en 13 kustvaarders (totaal 5617 ton). De ledi ge schepen waren als volgt verdeeld: 1789 motorschepen (totaal 1.030.259 ton), 167 sleepschepen (totaal 230.806 ton) en 19 kustvaarders (totaal 8166 ton). Voorts passeerden 526 sleepboten met een totale tonnage van 10.515 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 986 motorsche pen (totaal 606.511 ton), 164 geladen sleepschepen (totaal 242.331 ton), 120 le dige motorschepen (totaal 101.185 ton) en 20 sleepschepen (totaal 29.899 ton). Deze schepen kwamen alle uit België. De schepen, die naar België gingen en tot de Rijnvaart behoorden bestonden uit: 643 geladen motorschepen (totaal 450.876 ton), 73 geladen sleepschepen (totaal 106.432 ton) en 55 ledige motor schepen (totaal 33.637 ton) en een leeg sleepschip van 2205 ton. De nationaliteiten van de schepen waren als volgt verdeeld: 4485 Nederlandse, 2267 Belgische, 294 Duitse, 310 Franse, 265 Zwitserse, 3 Luxemburgse, 5 Oosten rijkse, 3 Engelse, 1 Zweeds en 1 Pools schip. In de maand juni passeerden 325 schepen minder dan in de maand mei. Gemiddeld passeerden per dag 254 sche pen. In mei bedroeg dit gemiddelde 257. GOES De leden van de Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden van de af delingen Goes, Middelburg en Vlissingen hebben zich tijdens een vrijdagavond in het „Schuttershof" te Goes gehouden vergadering aangepast aan de nieuwe si tuatie nu de H.K.W. is opgeheven en drie nieuwe bonden zijn geformeerd: de bond van Administratieve kantoren, de bond van Handel en de bond van Indus trie, Tijdens deze onder voorzitterschap van de heer A. Hoogesteger uit Goes gehou den vergadering werd besloten als drie kringen in de nieuwe bonden terug te keren: de kring Zuid-Beveland-Walche- ren van de bond van Administratieve kantoren, de kring Zuid-Beveland-Wal- cheren van de bond van Handel en de kring Zuid-Beveland-Walcheren van de bond van Industrie. Tot dagelijkse bestuursleden van de krin gen werden respectievelijk gekozen de heren L. van de Boog te Goes, voorzitter en H. Clement, Goes, secretaris-penning meester, G. Jansen, Goes, voorzitter en M. Melker, Goes, secretaris-penning meester en A. Hoogesteger, Goes, voor zitter en J. van Westen, Middelburg, se cretaris-penningmeester. Het districtsbe stuurslid, de heer G. van der Lee gaf op een en ander een toelichting. De afdeling Zuid-Beveland West van het Nederlandse Rode Kruis houdt op vrijdag 19 juli aanstaande de algemene jaarvergadering. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het Medische Cen trum te Goes begint om 8 uur. WEMELDINGE Plattelandsvrouwen op reis De afdeling Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen maakte dezer dagen haar jaarlijkse reis. Eerst be zocht men een knopenfabriek in Spa in Reeuwijk werd bezichtigd. In de avonduren bracht men tot slot een be zoek aan de antiekbeurs in Delft. COLIJNSPLAAT Op de algemene begraafplaats te Co- lijnsplaat werd zaterdagmiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van de heer S. M. de Regt, in leven agent-be zorger van ons blad. Namens de P.Z.C, werd aan de groeve het woord gevoerd door de heer G. Schout, inspecteur van de P.Z.C. De begrafenis werd geleid door ds. Dijkmeyer. Wedvluchten De postduivenhoudersvereniging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan twee wedvluchten. De uitslag van de vlucht uit Noyon, afstand 223 km, is: 1. A. J- L. Luteijn; 2, 3 en 5. A. A. van Driel-Heijstek; 4. P. I. Butler; 6. J. H. C. Poley: 7. W. C. Hunders- marck en 8. Jac. Schrier. De uitslag van de vlucht uit Neufvilles met jonge duiven, is: 1 en 6. Jac. Schrier: 2. M. Bruijnooge; 3. J. H. C. Poley; 4. A. A. van Driel-Heijstek; 5. A. Arrebout; 7 en 10. F. J. Janssens; 8. M. P. van Oeffelen en 9. W. C. Hun- dersmarck. Burgerlijke stand GOES Bevallen: W. G. NobelsGeijsen, z.; C. J. de MunckOele, d.; M. A. de Kokte Boek horst, z.; E. M. LeendertseBuijze z.; T. Pa teer—'Tapking, z.; P. J. PompertDe Bie, z E. Kopmelsvan de Velde, z.; J. T. Vermeu lenStokx, z.; T. A. BoonmanLeijs, z.; A. Tholenaar—Maris, d.: J. A. van Belleghem— Vermeire. Ondertrouwd: P. van Maelsaeke, 35 j. en E. J. Moerdijk, 33 j.; C. P. Verhage, 22 j. en S. Spangenberg, 23 j.; C. Heijstek, 21 j. en F. T. M. van Hese, 20 j. Getrouwd: J. Zieltjens, 26 j. en J. C. van Stee, 23 j. Overleden: M. C. Semeijn, 83 j. n.g.; C. de Fouw, 62 j., e. van M. A. Oppeneer: G. Schouwenaar, 62 j. n.g.: J. Nijsse, 81 j.: W. J. de Groote, 94 j.; C. Kriger, 86 j. w. van C. Vader: J. Mange, 59 j. e. van M. P. Duve- kot: J. M. de Schipper, 73 j. e. van C Wal- rave: J. Lous, 77 j. e. van P. Remijnse; T. M. van Oosten, 75 j.: J. de Feijter, 78 j. w. van M. Jansen van Rosendaal; A. Nonnekes, 79 j. van M. Nagelkerke. MIDDELBURG B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om een bouw- en grondvoorschot aan te vragen voor een complex van 102 woningwetwoningen in plan-Zuid. Zoals bekend is het de bedoeling gedu rende 1963, 1964 en 1965 elk jaar 100 woningwetwoningen te stichten in sys teembouw in plan-Zuid. Het continu-con- tract daarvoor is in een vergevorderd stadium van voorbereiding, aldus delen b. en w. de raad mee. Het college hoopt het besluit tot het aangaan van dit con tract binnen enkele maanden aan de raad te kunnen voorleggen. Intussen achten b. en w. het gewenst om ter voorkoming van tijdverlies thans reeds de voorschotten aan te vragen. De tijd, die gemoeid is met het verkrijgen van de toestemming tot gunning kan dan zoveel mogelijk parellel lopen met die, welke het perfect maken van het continu-contract nog vergt. Het door architect D. Zuiderhoek ontworpen plan omvat in totaal 294 woningen, verdeeld over 36 blokken van verschillende groot te. In elk blok is de linkereindwoning ge schikt voor de huisvesting van zeven personen, de rechtereindwoning voor 5 en de tussenwoningen voor 6 personen. In totaal omvat het plan: 36 woningen voor 7 personen, 222 voor 6 en 36 wo ningen voor 5 personen. De eerste tran che, groot 102 woningen voor 7 en 5 personen en 78 voor 6 personen. B. en w. van Middelburg hebben de raad voorgesteld een lokaal van- de Prinses Ireneschool in de Stromenwijk te huren als dependance voor de g.l.o.-school in de Verwerijstraat. De gereformeerde la gere school in de Verwerijstraat wordt door steeds meer leerlingen uit 't Zand en de stromenwijk bezocht. Om de school te kunnen bereiken moeten deze leerlin gen enkele zeer drukke verkeerswegen passeren. Vooral voor de leerlingen van de le en 2e klas vormt dit een groot be zwaar. Na contact van de „Vereniging lager onderwijs op gereformeerde grondslag" met de Prinses Ireneschool in de Piet Heinstraat, bleek het bestuur van laatstgenoemde school bereid per 1 september een lokaal ten behoeve van deze dependance te verhuren volgens rijksnormen. De lagere scholieren in totaal 800 uit de 5e en 6e klassen van de Middel burgse scholen hebben weer hun jaar lijkse sportdag gehouden, 's Morgens kwamen ze „binnen de lijnen" om hun prestaties in het hardlopen, behendig heidswedstrijden, baiwerpen en hoog springen te laten beoordelen voor het schooldiploma, 's middags waren er kas- tibal wedstrijden. Gedurende de morgenuren werden er ook estafettes gehouden. Voor de meis jes van 11 en 12 jaar luidde de uitslag: 1. Olmenlaan I; 2. ger. school, Heren gracht; 3. o.l.s. 't Zand; idem jongens: 1. o.l.s. 't Zand; 2. Herengracht; 3. rijks leerschool; meisjes 13 en 14 jaar: 1. school J, 2. Irenschool; idem jongens: 1. Ireneschool; 2. school J. De resultaten van het kastibalwerpen luiden: meisjes: 1. Olmenlaanschool; 2. ger. school Gravenstraat;, 2. herv. school 't Zand; jongens: 1. Ireneschool, 2. o.l.s. 't Zand; 3. ger. school Stromenwijk. De organisatoren zijn thans druk aan het uitrekenen welke school het beste de diploma-proeven heeft afgelegd en wie dan winnaar zal worden van de beker, die thans in handen is van de Graven- straatschool, De sportdag werd onder meer bijge woond door wethouder J. S. Hoek van onderwijs, inspecteur A. A. Leenhouts en door de heer Distelbrink, de consu lent voor de lichamelijke opvoeding. DOMBURG Concert Apollo" Bij gunstig weer zal de muziekvereni ging „Apollo" te Domburg vandaag maandag een concert geven in de muziektent aan de Kerkstraat. VLISSINGEN De woningbouwvereniging Gemeen schappelijk Belang te Vlissingen heeft een plan bij de gemeente ingediend voor het slopen en herbouwen van drie win kelpanden aan de Bloemenlaan 14, 28 en 30. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft er geen bezwaar tegen, dat de uitvoering van deze werk zaamheden voor 88.820 aan de N.V. bouwbedrijf „de Delta" te Middelburg wordt opgedragen. Met inbegrip van bijeenkomende kosten zijn de totale kosten op 99.704.55 te stellen. Rekening houdend met de uit te keren zoutschadevergoeding, geraamd op 26.457,37 en de kosten van het plaat sen en inrichten van drie noodwinkels, is een aanvullend voorschot van 87.248 uit 's rijkskas nodig. De minis ter gaat akkoord met een gemiddelde huur van 196 per maand. B. en w. stel len de raad voor het genoemde bouw- voorschot ter beschikking te stellen van de woningbouwvereniging en een gelijk bedrag als rijksvoorschot aan te vragen aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Voor de eerste keer is de Vlissingse kermis, die elk jaar op maandag wordt geopend, begonnen op zaterdag. Het was goed te merken: zaterdagmorgen stroomde een ongekend aantal vaders en moeders met hun kinderen naar de met kleur, muziek en beweging herscha pen Nieuwendijk. 's Middags nam de drukte toe en 's avonds rond een uur of tien beleefde de kermis een hoogtepunt. Als speciale attracties voor de kinderen waren er dit jaar de vlindermolen, de babymolen en de peter pan-railway. Tieners konden hun hart ophalen aan de twister, die dit maal voor het eerst op de kermis kwam. Nieuw waren ook de bowling en de cu riosa-show. Huisdrukkerij voor gemeente Vlissingen B. en w. van Vlissingen vragen de raad een krediet van rond f 15.550 voor de aanschaf van een offsetmachine. Men wil namelijk een zogenaamde huis drukkerij inrichten. Geschenk voor de De Ruyterschool B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor een bedrag van 500 af te staan als bijdrage voor het jubileumgeschenk aan de De Ruyterschool, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze instelling. Zoals bekend, wordt gedacht aan oprich ting van een buitencentrum aan het Veerse Meer. Ontslag kleuterleidster B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor aan mevrouw M. de Wit-de Vin, op haar verzoek eervol ontslag te ver- nenen als hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „Het Mezennest". Bouw garages bij gemeentewoningen Aan de raad van Vlissingen, die vrij dag a.s. des middags om 2 uur bijeen komt, wordt een aanvullend krediet van f 4150 gevraagd voor de bouw van 9 garages bij gemeentewoningen aan de Willem Klooslaan en de Sabalaan. Er was reeds een krediet van f 27.000 toegestaan, doch het bedrag van f 26.336 waarvoor aannemer J. M. Goe- demondt deze garages wil bouwen, moet nog worden verhoogd met f 3210 voor de aankoop van negen stalen deu ren en met f 1604 voor teken- en toe- zichtkosten. De meerdere kosten wor den opgevangen door verhoging van de huurprijs van f 12,50 tot f 14 per maand. O.- EN W.-SOUBURG Concert „Zuiderstemmen" Woensdag 17 juli zal het christelijk kin derkoor „Zuiderstemmen" te Souburg bij gunstig weer een concert geven in de open lucht. Aanvang 19.00 uur. Op het programma staat een optreden van de kleuterklas, een optreden van het jeugd- korps van „Vlijt en Volharding" en een optreden van het koor „Soli Deo Gloria". KERKWERVE Jeugdsportwedstrij den W.I.K. Kerkwerve Donderdag vond de afsluiting plaats van de sportwedstrijden voor pupillen en adspiranten van de s.v. W.I.K. te Kerkwerve. Nadat eerst de atletiekwedstrijden waren gehouden, waarbij de nummers 60 m hardlopen, verspringen, balgooien en doelgooien, werden verwerkt, volgde als laatste een puzzelrit. Deze puzzel- rit telde mee in het algemeen klasse ment. Zowel voor de pupillen als ad- spiranten waren afzonderlijke prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag was: IN VERENIGINGSGEBOUW OOSTKAPELLE Vrijdagmiddag heeft de echtgenote van de burgemeester van Oostkapelle, me vrouw Sprenger, in het Verenigingsge bouw de getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen van de 2-jarige primaire opleiding en van de assistenten-oplei ding naaldvakken van de christelijke landbouwhuishoudschool te Oostkapelle. Mevrouw Sprenger deed dit in haar functie van voorzitster van de commis sie van toezicht en advies. De drie beste leerlingen van elke opleiding kregen een cadeau. Voor de meest hulpvaardige leerlinge was er een geschenk uitgeloofd door de Kring Walcheren van de Z.L.M. De kring-voorzitter, de heer S. de Visser, overhandigde een enveloppe met inhoud aan Leunie Kleinepier uit Domburg. Naast de staf van vaste leerkrachten aan de school, de burgemeester van Oostkapelle de heer F. G. Sprenger, de consulente van het landbouwhuis- houdonderwijs, mejuffrouw A van der Leeden, was ook aanwezig de burgemeester van Souburg, de heer B. H. G. ter Haar Romeny in zijn functie van voorzitter van de com missie aan het landbouwhuishoudon- derwijs van de Z.L.M. De heer Ter Haar Romeny feliciteerde de leerlingen met het behaalde resultaat, Hij wees op de situatie waarin de school zich bevindt: „De positie van de school baart zorgen", aldus de heer ter Haar Romeny, „maar wij zullen alles doen om haar in stand te houden". De directrice, mejuffrouw P. M. de Wil de, gaf de leerlingen nog een persoon lijk woord mee. De assisten kregen ieder „als pleister op de wonde van de laatste moeilijke weken" een geborduurd laven delzakje. Ook de leerlingen lieten zich niet onbe tuigd. Een van hen dankte de leraren en leraressen en overhandigde hen af scheidsgeschenken. Deze officiële ge beurtenissen werden omlijst door twee luchtige, door de leerlingen opgevoerde stukjes, „De Postkoets" en „Doorn roosje" en een show van eigen produk- ten, vervaardigd in de handwerklessen: baby-, en kinderkleding, pyama's en zo merjurken voor henzelf en zelfs een speelgoed-beer, vervaardigd uit een boe- rinnenomslagdoek. UITSLAG De geslaagde leerlingen van de assisten ten-opleiding zijn: de dames N. Dekker, M. E. Bimmel, C. M. Facchin, L. Kleine- pier, E. J. Provoost, J. L. C. Minderhoud, L. J. de Steur uit Domburg, M. van Oord, S. W. J. Vreeke (2e prijs) J J. de Voogt uit Oostkapelle (le prijs), J. E. Cevaal (3e prijs) uit Grijpskerke en N. L. Maljaars uit Vrouwenpolder. Bij de twee-jarige primaire opleiding be haalde het getuigschrift: de dames C. P. Blaas, F. Jongepier, E. M. Klap en Z. J. Maranus uit Aagtekerke, J. J. J. van der Meulen uit Grijpskerke, M. Corré, A. J. Hoefkens, P. J. Maljaars (2e prijs), C. W. Moens, A. J. Pattenier, Chr. Schoe, C. Schoe en W. C. de Visser (3e prijs) uit Oostkapelle, S. M. Huibregtse (le prijs) uit Domburg en N. van Dis uit Se- rooskerke. FEESTELIJKE HULDIGING IN RAADHUIS Tijdens een intieme bijeenkomst, na af loop van de raadsvergadering, is vrij dagmiddag gemeentesecretaris F. E. Francken van Sint-Jansteen in het ge meentehuis gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstjubileum. De heer Francken, die 16 maart 1920 in Sint-Jansteen werd geboren, kwam juni 1938 als volontair op de secretarie van Sint-Jansteen en doorliep daar alle ran gen tot hjj 1 augustus 1951 zijn vader, die toen overleed, opvolgde als gemeen tesecretaris. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser me moreerde de gedegen vakkennis, de vin dingrijkheid en de objectiviteit van de jubilaris en overhandigde hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud, als mede een fotoboek over de Deltawerken. Voor mevrouw Francken was er een doos bonbons. Namens het secretarie- personeel overhandigde de eerste amb tenaar F. Smet een polshorloge. Post- commandant A. Wegewijs van de rijks politie te Sint-Jansteen prees de samen werking tussen de secretaris en de rijks politie en de heer W. Blommaert felici teerde als voorzitter van de gemeentelij ke instelling voor maatschappelijke zorg, waarvan de heer Francken secre taris-penningmeester is. De heer W. de Schepper uit Vogel waarde sprak namens de Oost- Zeeuws-Vlaamse afdeling van de A. R.K.A. en gemeentesecretaris A. Ge- rards van Koewacht namens de vere niging van burgemeesters en secreta rissen. Namens de Sint-Jansteense raad boden het oudste raadslid L. Pupillen jongens: le prijs. Daan Ooms, 186 92 278 pnt; 2e prijs: Bram Bevelander 165 92 275 pnt; 3e prijs: Bouw Post 169 -f- 84 253 pnt. Pupillen meisjes: le prijs: Ina v. d. Berg 167 88 255 pnt; 2e prijs: Ans Ooms 145 100 245 pnt; 3e prijs: Gilda de Wit 147 92 239 pnt. Adspiranten jongens: le prijs: Lev. Hendrikse NKzn; 2e prijs: Peet Feytel 196 92 288 pnt; 3e prijs: Kees Berrevoets 182 -f 92 274 pnt. Adspiranten meisjes: le prijs: Katie Goedegebure 176 88 264 pnt; 2e prijs: Jopie Bevelander 149 88 237 pnt; 3e prijs: Corrie Kesteloo 139 92 231 pnt. De eerste cijfers zijn van de atletiek- nummers en de tweede die van de puz zelrit. Het geheel stond onder leiding van de jeugdcommissie, die op geslaag de wedstrijden kunnen terug zien. De puzzelrit werd gewonnen door Ans Ooms. STAVENISSE Reis o.l. school Dezer dagen vertrokken 55 leerlingen van de openbare lagere school te Stave- nisse onder leiding van het onderwij zend personeel voor hun jaarlijks schoolreisje. Het doel van de reis was Harderwijk. Onderweg werd gestopt bij de speeltuin bij de Piramide van Aus- terlitz. Van Harderwijk uit werd een vaartochtje over het IJselmeer en langs Oostelijk Flevoland gemaakt. De rest van de middag werd in de grote speeltuin doorgebracht. Daarna werd de terugreis aanvaard, die over Lunteren ging, waar een bezoek werd gebracht ;aan het Pannekoekenhuis op de Gouds- berg. In de Betuwe lokten de kerse boomgaarden, zodat nog éénmaal ge stopt werd. Een aantal bejaarden uit Stavenisse maakte hun jaarlijks uitstapje. Het doel van de reis was een bezoek aan de Oisterwijkse vennen. Na een bezoek aan „Klein-Spijk", werd naar Uden- hout gereden, waar een tijdlang in de duinen werd doorgebracht. In Waal wijk werd het middagmaal gebruikt. Om 8 uur werd de thuisreis naar Sta venisse weer aanvaard. HAAMSTEDE Ouden van dagen op reis Dinsdag hebben ruim honderd bejaarden van Haamstede hun jaarlijkse reis ge maakt. De reis ging dit keer naar de Wouwse Plantage en naar Baarle-Nas- sau. De rondrit door Brabant werd be sloten met een uurtje gezellig winkelen in Bergen op Zoom. De koninklijk har monie „Witte van Haemstede" haalde de oudjes weer binnen met marsmuziek. De heer C. A. Hartog sprak een algemeen dankwoord tot alle aanwezigen en na mens de ouden van dagen sprak de heer M. den Boer. Onder grote belangstelling is zaterdag middag op de algemene begraafplaats te Koudekerke het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. J. Ter woert, oud-gemeentesecretaris van Kou dekerke. De heer Terwoert, die 88.jaar is geworden, is van 1909 tot 1940 secre taris van de gemeente Koudekerke ge weest. Onder de aanwezigen bevonden zich on der andere burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke, de gemeente secretaris van Koudekerke, mr. L. A. van Splunder, de oud-burgemeester van Koudekerke, de heer A. Bakker, thans lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, mevrouw Bakker, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden uit Oostkapelle, de oud-wethouder van Koudekerke, de heer A. J. Stoffels, de beide tegenwoor dige wethouders, de heren J. Jasperse en K. van Sparrentak. Voorts waren er verscheidene raadsleden en leden van de hervormde mannenvereniging „In dienst der kerk" aanwezig. Burgemeester Dregmans sprak woorden van waardering voor het vele werk van de heer Terwoert als gemeentesecreta ris. De heer Drogmans memoreerde, dat de heer Terwoert altijd een trouw be zoeker is geweest van de raadsvergade ringen. De hervormde predikant van Koudeker ke, ds. L. J. Altena, memoreerde, dat de overledene een volijverig lid was van de Nederlands Hervormde Kerk. Na de begrafenisliturgie besloot ds. Altena met het Onze Vader. De jongste zoon van de overledene, de heer M. Terwoert uit Eindhoven, dank' te voor de belangstelling. Op de hoek Heerengracht-Noordpoort straat te Middelburg ontstond zondag om kwart over zes een ernstige aanrijding tussen een bromfiets, bestuurd door P. P. uit St.-Laurens en een Belgische auto, bestuurd door H. P. uit Klemskerke (B.) De 23-jarige bromfietsbestuurder, die verzuimde voorrang te verlenen, liep ernstige hoofdwonden op. Hij moest worden opgenomen in het Gasthuis te Middelburg. Auto en bromfiets werden beschadigd. Vermoedelijk zal te Vlissingen binnen kort worden begonnen met de bouw van een der drie torenflatgebouwen in het uitbreidingsplan in onderdelen West. De aannemer wil eerst het flatgebouw bou wen dat geprojecteerd is aan de hoek Vredehof plein-President Rooseveltlaan, met op de begane grond winkels. Aangezien zich in plan West geen enke le winkel bevindt, achten b. en w. het in het belang van de bewoners in die om geving, dat hier enkele dagwinkels voor dagelijkse levensbehoeften komen. Hier toe zullen dan echter op dat punt de be bouwingsvoorschriften moeten worden gewijzigd, omdat op deze grond alleen woningen mogen worden gebouwd. B. en w. stellen de raad voor hiertoe te beslui ten. Een personenauto, die zondagmorgen vroeg door zijn hoge snelheid in Goes uit de bocht vloog, heeft aan de Mid delburgsestraat een spoor van vernie ling achtergelaten. De wagen reeds on geveer vijftien paaltjes langs de weg omver, nam een lichtmast mee, raakte twee personenauto's, ramde vervolgens het hek van een voortuintje en kwam vlak voor de gevel van een huis tot stilstand. De auto werd totaal ver nield. De bestuurder H. J. B. uit Goes liep een lichte hersenschudding op. Het ongeluk gebeurde toen de uit de richting Middelburg komende auto in de Middelburgsestraat de wagen van R. J. C. K. wilde passeren in een flauwe bocht van de weg. De auto vloog bij de ze manoeuvre uit de bocht. De automobilist werd aan het eind van zijn vernielende rit uit de wagen geslin gerd. Hij werd naar het ziekenhuis Oostwal overgebracht. Martinet en het jongste raadslid G. Engels fraaie bloemstukken aan. De heer Francken sprak nog een dank woord. Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat de heer Francken een vooraanstaande posi tie in het organisatieleven inneemt. Hij behaalde de diploma's bevolkingsboek houding en gemeente-administratie I alsmede de akte staatsinrichting m.o., welke studies hem te pas komen bij zijn penningmeesterschap van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" en bij zijn secretaris-penningmeesterschap van de commissie voor de hygiëne van het kind van deze bond. De heer Franc ken is verder voorzitter van de stichting r.-k. kraamzorg voor Zeeland, lid van de Provinciale raad van de volksgezond heid en gedelegeerde bij het bestuur van de stichting r.-k. liefdehuis te Hulst. De volgende leerlingen van de gemeen telijke middelbare handelsavondschool, Vlissingen, behaalden het diploma ma chineschrijven gedurende de cursus 1962-1963: Nederlands (120 aanslagen) C. Arnoldi, J. M. de Bokx, T. Barten, E. Bode, J. v. d. Broeke, A. Boone, C. de Boe, I. Bongers, H. de Boo-van Uijen, S. Eenkhoorn, J. Floresse, M. C. de Fouw (Souburg), A. C. Goozen (Souburg), J. K. Huizenga, L. Herre bout, A. M. E. Hanning, W. M. v. Ha- neghem, E. de la Houssaye, N. W. Heijnsdijk; N. Imanse, E. Janse, T. de Jong (Souburg), E. Kloet, C. de Kroo (Koudekerke), M. Karreman (Sou burg), J. P. de Lange, H. v. d. Linden, M. Latuheru (Souburg), M. J. Minder hout, C. G. Nijboer, J. W. Oosterling (Breskens), D. v. Oorschot, M. Plasse, N. Post, A. M. de Ruijsscher, R. S. C. Remeeus, H. Schiper, W. Schilait (Sou burg), J. K. Steutel, C. de Smit. W. C. Segeler, M. Verkerk. G. de Valk, Joh. v. d. Weele, N. de Waal, G. A. Wester veen, L. J. de Witte (Koudekerke), L. M. de Witte (Koudekerke), N. de Waard, P. Willeboordse, L. Zegers (Breskens). Nederlands (175 aanslagen) J. v. d. Broeke, M. S. Geldof (Souburg), A. C. Goozen (Souburg), L. Herrebout, M. Karreman (Souburg), M. J. Minder hout, M. Verkerk. Engels (120 aanslagen) I. Boone, J. v. d. Broeke, M. W. Bouw- manu, J. M. de Bokx, E. Janse, J. J. M. Lammers, M. S. Geldof (Souburg), G. Herman, L. Herrebout, C. P. F. Malgo, J. J. Meulmeester, I. Meijers, M. J. Min derhout, J. K. Maas (Souburg), C. A. de Plaa, F. A. Poppe, E. Suurmond, H. Schipper, M. Verhage, P. G. v. d. Wal. Engels (175 aanslagen): M. W. Bouwman, M. J. Minderhout. Duits (120 aanslagen) M. W. Bouwman, J. v. d. Broeke, J. M. de Bokx, G. Herman, J. J. M. Lam mers, C. P. F. Malgo, M. J. Minder hout, J- J. Meulmeester, C. A. de Plaa, E. E. C. Steendam, E. Suurmond,, M. Verhage, P. C. v. d. Wal. Duits (175 aanslagen) M. W. Bouwman, J. J. M. Lammers, M. J. Minderhout, E. Suurmond, P. C- v. d. Wal. Frans (120 aanslagen): I. Boone, J. v. d. Broeke, E. Steendam, J. A. Hekhuis, J. J. M. Lammers, E. Suurmond, E. Weijermans, P. C. v. d. Wal. Frans (175 aanslagen) E. Suurmond. Marktberichten COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Eerstelingen, groot 1218, poters 1113, kriel 410. Doré, groot 2022, poters 1518, kriel 1011. Barima, groot 1217, poters 11 13, kriel 411. Eigenheimers, groot 1115, poters 1011. kriel 47 per kg. Aanvoer 81.000 kg Andijvie 815 per kg. Aanvoer 4000 kg. Sla' 31412 per stuk. Aanvoer 29.000 stuks. Bloemkool IA: 6 stuks 61—98, 8 stuks 47—77, 10 stuks 3818. 12 stuks 31. Bloemkool IIA: 6 stuks 4476. 8 stuks 3664, 10 stuks 27. 12 stuks 20. Aanvoer 12.000 stuks. Dubb. bo nen 1,802,10, Kassnijbonen 1,702,00, Tuin bonen 10—18, Stambonen 1,40—1,70, Rabarber 514, Kroten 68, Peulen 1,302,20 per kg. Bospeen I 3145 per bos. Waspeen IA 1639, IIA 16 per kg. Komkommers 70-80 1620, 60- 70 11—16, 50-60 10—12, 40-50 10—12 per kg. Selderij 410, Peterselie 68 per bos. Uien 22 32, Rode kool 1922, Postelein 1718 per kg. Frankenthalers 3,60—3,90 per kg. Perziken A 1832, B 815, C 7 per stuk. Frambozen 3145 per doos. Aardbeien IA 1,762,07, IIA 921,81, Jucunda z. d. 1,27 per kg. Aardbeien IIA 3166 per doos. Beauty 1,301,80. June Blood 1,201,80, Golden Japan 1,602,20 per kg. Rode bessen I 1523 per doos. Rode bes sen I 5778, II 3954 per kg. Tomaten A 5,40, B 5,20, C 5,40, CC 3,60 per bak. Burgerlijke stand ZIERIKZEE Bevallen: S. DokterKlink, z.; H. E. de Vrie- zeMüller, d. Overleden: S. van Staalen, 81 J. wed. van M. A. Verjaal. SINT-PHILIPSLAND Bevallen: L. WagemakerWesdorp, d.; A. C. v. d. GouweWesdorp, z.; M. v. d. Velde de Ronde, z. Overleden: H. J. Verkerke, wed. van S. v. d. Velde: M. Kaashoek e. van M* Beurkens; A, M. van Dijke, e. van L. Mol. Volgens de Londense „Daily Sketch" is de persattaché van de Sowjet-ambassa- de in Londen, Gennady Stepanov, een vriend van de naar het westen overge lopen Russische agent Dolnytsin, met spoed naar Moskou teruggeroepen. De 22-jarige Amsterdamse winkelier W. J. van O. heeft in nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks vier uur zijn 20-ja- rige vriend B. F. B. in en voor zijn wo ning aan de Biasiusstraat met een broodmes neergestoken. De toestand van het slachtoffer was ernstig. Oorzaak van de ruzie was jaloezie. De winkelier woonde met B. samen in de Biasiusstraat. De dader meldde zich in de loop van de nacht op het politiebureau aan de Pie- ter Aertszstraat. Hij was totaal over stuur. Hij is in hechtenis genomen en zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Tussen elf uur en half twaalf zijn zater dagmorgen van een tentoonstelling van kleinplastiek in de miniatuurstad Ma- durodam in Den Haag drie beeldjes ge stolen. De vermiste kunstwerken zijn „De Dok werker" van Sydney Harpley uit Kew (Engeland) ter waarde van bijna 700 en „Studie 1" en „Studie 2" van de kunstenaar Celo Pertot uit Stockholm. Deze beeldjes zijn per stuk ongeveer 1075 waard. De directeur van Maduro- dam de heer G. G. Jungerius, gelooft dat souvenirjagers de beeldjes van hun sok kel hebben gebroken. Op de tentoonstel ling is toezicht en ook zijn er alarm- schellen aangebracht. India heeft zaterdag alle Zuldafrikaan- se schepen en vliegtuigen de toegang tot Indiase haven en vliegvelden verbo den als protest tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11