Drukker legde na faillissement 8000 op tafel voor nieuwe zaak Anquetil gereed voor zegetocht naar Parijs Raad Sint Jansteen tegen herindeling Snelheid bij ongeluk Middelburg te groot in Zwitser Maurer won snel gereden tijdrit Financiële berichten EXAMENS Belgische kamer aanvaardt nieuwe taalvoorstellen Geen inefficiënt dwerg gemeenschapje" 't Zit voorjaren met Ceta-Bever Dl JITFMBIJTS RECHTBANK MIDDELBURG Verdachte: „Geleend van een vriend" WOORD VAN EER WEL VERKLARING SUBSIDIAIR Ronde van Frankrijk GELDERMANS OP ELFDE PLAATS IN TIJDRIT Groot criterium van Oostende Brief naar G.S. Vlissingen tegen Duitse ploeg RECHTBANK MIDDELBURG Bruinvis Sas van Gent kampioen 4e klasse waterpolo ik voetbal Duitse geleerde moet Zwitserland verlaten Eis voor roekeloos rijden één maand TE HOOG Ronde van de Toekomst LEX VAN KREUNINGEN FRAAIE 23e PLAATS KORTE TIJD Moeilijk jaar voor houthandel v.h. Key Lindeteves-Jacoberg Zeer bevredigende gang van zaken bij Homburg „Interlinie" ZEEUWSE ZWEMCOMPETITIE HAAK NAAR FEIJENOORD Dividenden ZATERDAG 13 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De Middelburgse rechtbank heeft gisteren geen antwoord gekregen op de vraag hoe de vennoten A. C. B. en mevrouw A. V. van een Oost- burgse drukkerij aan achtduizend gulden kwamen voor een nieuwe drukkerij in Akkrum waar bei den thans wonen nadat ze in staat van faillissement waren ver klaard. De drukker B. verklaarde, dat hij het geld van een vriend had geleend, een verhaal, dat hij echter weinig aannemelijk kon maken, omdat hij de naam van deze vriend niet wilde noemen. Voorts wees een accountensrapport uit, dat er in het faillissement een speling zat van rond 11.000, een reden voor de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, om aan te nemen, dat de 8000 gulden nog wel degelijk in het bedrijf aanwezig waren geweest. B. en mevrouw V. hadden enkele jaren geleden de z aak van B. in Oostburg overgenomen. Het ging echter niet zo best en er volgde zelfs een failliet ver klaring. In mei 1961 nadat het faillis sement reeds was uitgesproken ble ken de beide vennoten evenwel in staat om 8000 gulden op tafel te leggen als eerste aankoopsom voor de overname van een boekhandel en drukkerij in Ak krum. Deze drukkerij kostte 28 000 waarvan 8000 contant betaald moest worden, terwijl het resterende bedrag af betaald mocht worden. Mr. P. van Empel, de president, be toogde dat het tot en met de be handeling van de zaak voor de recht bank een raadsel is geweest voor het college waar de 8000 gulden vandaan kwamen. „Ik heb het van een vriend uit de ille galiteit gekregen", verklaarde B. „Dat is voor het eerst, dat ik dit hoor", merkte mr. Van Empel op. Verdachte verzekerde evenwel, dat hij van het begin af dit verhaal verteld heeft. Op de vraag van de president wie deze vriend dan was, wilde B. geen ant woord geven. „Ik heb mijn woord van eer gegeven, dat ik de naam van die vriend niet zou noemen", verduidelijkte hij. „Dat khnkt heel verdacht", meende mr. Van Empel. „Daar kan ik niets aan doen, zelfs al krijg ik er gevangenisstraf voor", ver klaarde B. De berekeningen, die in twee accoun tantsrapporten waren gemaakt, en waar bij in één der rapporten een bedrag van 11.000 zoek was, klopten volgens de verdachte niet. Zo stond er in dit be treffende rapport een crediteur vermeld, die er niet inhoorde omdat hij geen za ken had gedaan met de Oostburgse druk kerij. Tijdens de eerste verhoren had me vrouw V. de andere firmant verklaard, dat het geld op tafel ge legd kon worden, dank zij een fami lielid die uit een Hugenotenfamilie stamde. Later en thans ook voor de rechtbank trok zij dit verhaal evenwel in. Als getuigen in deze zaak werden nog gehoord de Oostburgse curator in het faillissement, mr. H, A. R. de Mul, en de Middelburgse accountant M. Kievit. Mr. De Mul had nog getracht tot een akkoord te komen met de schuldeisers, maar hangende deze regeling was het faillissement aangevraagd. De accoun tant was tot de ontdekking gekomen, dat er rond 11.000 te weinig was. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat het verhaal van ver dachte over de geldlening van de vriend mogelijk enige waarde zou hebben als niet gebleken was, dat er dit onverklaar baar tekort van 11.000 was. „Als we hiermee rekening houden dan is er wel een verklaring te vinden voor het feit, dat er 8000 gulden betaald kon worden", meende mr. Rosingh, die van oordeel was, dat het geld nog wel degelijk aan wezig geweest is. Bij de beantwoording van de vraag of beide vennoten hiervoor gezamen lijk aansprakelijk gesteld kunnen worden was mr.' Rosingh van mening, dat mevrouw V. niet als medeplich tige aangemerkt kan worden. Hij concludeerde voor haar dan ook vrij spraak. B. wilde de officier aangemerkt zien als degene, die de 8000 aan de in boedel onttrokken heeft. Mr. Rosingh achtte bewezen, dat B. zich schuldig heeft gemaakt aan bankbreuk, voor welk misdrijf hij een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maanden eiste. Mr. W. K. H. Dieleman, de raadsman, was van oordeel, dat de 8000 gulden niet aan de inboedel onttrokken zijn plaatste enkele vraagtekens bij de 8000 gulden-kwestie. Uit het ver loop van de zaak bleek volgens pleiter, dat de gelden niet onttrokken zijn aan de inboedel, terwijl het voor mr. Diele man ook de vraag was of het gebeur de voor het moment, waarop het faillis sement werd uitgesproken. Mr. Dieleman meende, dat slechts 't sub- sidair ten laste gelegde bewezen kan worden: B. heeft de ƒ8000 niet verant woord aan de curator. Voorts vroeg de raadsman zich af waar de verantwoor delijkheid van zijn cliënt blijft geduren de de periode, waarin een deurwaarder toezicht op de zaak had. In het kader van het belangrijke werk, dat zijn cliënt voor de illegaliteit gedaan had vooral in het drukkersvak was toen de vertrouwenskwestie bijzonder be langrijk achtte mr. Dieleman het niet waarschijnlijk, dat B. de 8000 gulden verzwegen heeft. In dit verband ook kan het volgens mr. Dieleman toch wel waar schijnlijk zijn, dat er iemand is geweest, die zijn cliënt de 8000 gulden heeft ge fourneerd. De raadsman concludeerde vrijspraak voor B. Verdachte zei in z'n „laatste woord", dat hij geen gelden uit het bedrijf onttrok ken heeft. Hij bleef er bij, dat er een fout is gemaakt in de berekening van het faillissement, en dat hij de 8000 gul den te leen heeft gekregen van een vriend. De rechtbank zal op woensdag 24 juli uitspraak doen. Voor het mulo examen (diploma A) slaagden te Bergen op Zoom W. J. Lint hout, St. Maartensdijk; A. P. Muller, St. Maartensdijk; A. L. Linthout, Oud Vos- semeer; M. J. Rijnberg, St. Annaland; H. van Dijk, St. Annaland. Te Rotterdam slaagde mevrouw J. C. de Kok uit Domburg voor het examen nuttige handwerken, acte K. In de I.t.s. te Bergen op Zoom werden de diploma's uitgereikt aan de leerlin gen van de Stichting Landelijke Vakop leiding in het schildersbedrijf. Het diploma werd uitgereikt aan M. B. Davidse uit Meliskerke; L. Dingemanse, Middelburg; E. P. van Eek, Sint-Jan steen; A. Fierloos, Goes; P. Ridderhof, Yerseke; L. A. Boogaart, Oud-Vosse- meer; H. A. van Geften, Zaamslag, J. C. Wilhelm, Zaamslag. Aan de katholieke universiteit te Nij megen slaagde voor het kand. examen 2e ged. tandheelkunde de heer H. H. M. Zwartelé te St.-Jansteen. Aan de Leidse universiteit slaagde voor het kandidaatsexamen st.errekunde mej. J. Merkelijn te Vlissingen. Voor het di ploma Mensendiecklerares slaagden te Amsterdam mej. O. T. Dop te Koudeker- ke en mej. P. Reijnierse te Vlissingen. Te Arnhem slaagde voor het P.B.N.A.- examen kandidaat chemisch technicus, de heer H. K. Markusse te Terneuzen. Voor het mulo-examen (diploma A) slaagden te Bergen op Zoom: J. M. Quist (x), Tholen; M. Don, Krabben- dijke; J. J. Ruster, Krabbendijke; F. J. v. d. Griek, Rilland-Bath; E. Hage (x), Scherpenisse; A. A. Douw (x), Oud- Vossemeer; P. W. Rijnberg (x), St.- Annaland; A. Versprille (x), Krabben dijke; S. J. Harn, Krabbendijke. (x) is inclusief middenstandsdiploma. Aan het Z.T.I. te Goes slaagden voor weg- en waterbouwkunde de heren C. Pekaar en A. J. Pekaar, beiden te Yer seke. De Belgische kamer van volksver tegenwoordigers heeft gistermor gen na een vergadering van 13 uur met 157 stemmen voor en 33 tegen de nieuwe wetsvoorstellen van de regering voor een regeling van de taalkwestie goedgekeurd. De wetsontwerpen behoeven nu nog de goedkeuring van de senaat. De voorstel len zijn het resultaat van een „politiek conclaaf", dat in het begin van de maand in Brussel is gehouden en waar aan ministers van de twee regeringspar tijen en vertegenwoordigers van het be stuur dezer partijen hebben deelgeno men. In de nu door de Belgische kamer goedgekeurde nieuwe compromisvoor stellen wordt niet meer gerept van de aanhechting van zes Vlaamse randge meenten aan Brussel, een maatregel die van Vlaamse zijde als „gebiedsroof" werd gebrandmerkt. Het nu aanvaarde compromis beoogt waarborgen voor de positie van het Nederlands en „facilitei ten" op onderwijsgebied voor de Frans talige inwoners van de omstreden ge meenten. In de tijdrit van vrijdag over 54.5 kilo meter van de wijnstad Arbois naar Be- sancon is aan de mogelijk nog bestaan de twijfel een einde gemaakt. Tempo- beul Jacques Anquetil verpletterde even als in de eerste rit tegen het horloge in Jambes zijn naaste concurrenten in het algemeen klassement en kan zich nu met een comfortabele voorsprong van 3.35 op Federico Bahamontes opmaken voor de zegetocht naar Parijs. Het zou immers tégen de traditie indruisen, als op de laatste twee dagen nog een aan val op de gele trui gedaan zal worden. Met een gemiddelde van 45.207 km per uur heeft Anquetil het parkoers onder zich weggetrapt. Ongetwijfeld een pres tatie van formaat. Maar de Fransman heeft ook het voordeel gehad dat hij voortdurend omzwermd werd door een legertje fotografen op motoren, die niet schroomden enkele meters voor Anque til uit te gaan rijden en op deze wijze nuttige gangmakers waren. Het mag wel niet, maar als Anquetil op pad gaat, wordt er veel door de vingers gezien. Daarmee wil echter niet gezegd zijn, dat hij zonder deze kleine steun de tijdrit küüo-a „Bar-sur-Seine kChatillon-sur-Seine Lux^-%. Mirebeau BESANCQN I Morgen, zondag, zal een van de glans- nummers van het Oostendse renpro- gramma worden afgewerkt. Het „Grand Criterium" een ren voor 2-jarige paar den over 1000 meter, vormt nog steeds een van de grote trekpleisters. De in ternationale deelname uit Frankrijk, Engeland en Duitsland is ook nu weer verzekerd. Het paard „Travel Man" staat vrij hoog genoteerd in de Engelse handscap voor 2-jarige paarden. Het paard heeft reeds bewezen over bepaalde stayerscapaci teiten te beschikken, voorzover hier al thans bij 2-jarige paarden over gespro ken kan worden. Onze zuiderburen, die de laatste 2 jaren de buitenlanders resoluut terugwezen, zullen dit ook dit jaar proberen. Zij zullen dat trachten te doen via Iago en (Advertentie) 26 mooie kleuren- S transparante houttinten mJ UI I w de beide vertegenwoordigers van Stal du Bois, Arikabre en Koccamos. Wij houden het echter ditmaal op Travel Man. Indien onze landgenoot Soesdorp Seri- dor in de openingsren aan de start brengt zal dat paard hoge ogen gooien. Topinette en Strada hebben goede kan sen in de verkoopsren. De kampioen van 1962 „Nord Sud", die het vorige jaar onder dokters handen kwam en sindsdien niet meer op de baan is ver schenen, staat ingeschreven voor de Prix Marvex. Wij zijn van mening dat trainer Kerkhove Nord Sud niet zal laten starten op een hoogtijdag, wanneer het paard kansloos is. Apollon van de Stal Beauduin zal na enige goede koersen trachten ditmaal als eerste over de streep te gaan in het sluitingsprogramma. In de zeilwedstrijden om het of ficieuze wereldkampioenschap Drakenklasse, de Dragon Gold Up, welke in de baai van Marstrand aan de Zweedse westkust worden gehouden, heeft de Nederlander Willem van Duyl, die met zijn „Barco del Oro" de eerste wed strijd had gewonnen, donderdag in de tweede wedstrijd de dertiende plaats behaald. De foto toont de Êarco del Oro" met zijn driekop pige bemanning in volle actie. zou hebben verloren. Er is echter een concurrent voor Anquetil komen opda gen. De 24-jarige Belg Ferdi Bracke, die ook al in de eerste tijdrit had ver rast, bleek nu met 33 kilometer meer te fietsen pas in zijn element te zijn. Halverwege had de Belg slechts 20 sec. verloren op de Franse vedette. In de tweede helft van het parkoers, waarin een klimmetje van 155 meter hoogteverschil zat, werd zijn achter stand wat groter. Maar om met slechts 1.04 seconden van Anquetil op een dergelijke afstand te verliezen moet men van grote klasse zijn. Een verrassing was ook het rijden van Bahamontes, die een derde plaats ver overde voor befaamde tijdrijders als Pa- checo, Lebaube, Soler, Perez Frances, de uitgebluste Poulidor, Proost en Pak van Looy. De tweede plaats in de eind rangschikking van de Spanjaard loont nu 'ook weinig gevaar meer. Maar zijn houding in deze tour wordt in zijn vader land weinig gewaardeerd. In de pers- zaai gingen vrijdagavond zelfs enkele Spaanse journalisten, voor- en tegen standers van het systeem-Bahamontes, met elkaar op de vuist. De tegenstan ders zijn terecht kwaad, dat Baha zich in de Alpen niet wat meer moeite heeft getroost, waardoor hij wellicht de tour had kunnen winnen. Onmiddellijk na Van Looy bezette Ab Geldermans de elfde plaats in de uitslag met een verlies van 3.57 op Anquetil. De ranke Bever- wijker werkte er op deze wijze, evenals door zijn twaalfde plaats in de etappe van Val d'Isere aan mede, dat de positie van zijn equipe in het ploegenklassement nog weer dusdanig werd versterkt, dat ook deze vette prijs in handen van An quetil en zijn mannen zal vallen. Uitste kend reed ook Dick Enthoven, die zich uit een veld van 76 renners op gelijke hoogte met Armand Desmet en Otano naar een verdienstelijke gedeelde 25ste plaats reed. De uitslag luidt: 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 1.12.20 met boni ficatie 1.11.20, 2. Bracke <Belg.-Plaud) 1.13.24 met bonificatie 1.12.54, 3. Bahamontes (Spanje-Remy) 1.14.27, 4. Pacheco (Spanje- Langarica) 1.14.35, 5. Lebaube (Fr.-Geminia ni) 1.14.40, 6. Perez Frances (Sp.-Pla San- chis) 1.14.51, 7. Soler (Spanje-Schotte) 1.14.57, 8. Poulidor (Fr.-Magne) 1.15.54, 9. Proost (Belg.-Naeye) 1.15.57, 10. Van Looy (Belg.- Driessens) 1.16.13, 11. Geldermans (Ned.-Ge- miniani) 1.16.17, 12. Fontona (It.-Albani) 1.16.18, 13. Cazala (Fr.-Magne) 1.17.02, 14. Battistini (It.-Albani) 1.17.03. 15. Gabica (Sp.- Lamgarica) 1.17.05, 25. Ex aequo: Enthoven (Ned.-De Muer) 1.17.42. Na de tijdrit luidt het algemeen klassement: 1. Jacques Anquetil (Fr.-Geminiani) 102.03.22, 2. Bahamontes (Sp.-Remy) 102.06.57 op 3.35, 3. Perez Frances (Sp.-Pla Sanchis) 103.13.36 op 10.14, 4. Lebaube (Fr.-Geminiani) 102.15.17 op 11.55, 5. Armand Desmet (Belg.-Schotte) 102.18.22 op 15.00, 6. Soler (Sp.-Schotte) 102.18.26 op 15.04, 7. Fontona (It.-Albani) 102.18.49 op 15.27, 8. Poulidor (Fr.-Magne) 102.20.08 op 16.46, 9. Junkermann (Duitsland- De Kimpe) 102.22.16 op 18.53, 10. Van Looy (Belg.-Driessens) 102.23.46 op 20.24, 11. An- glade (Fr.-De Muer) 102.25.01 op 21.39, 12. Manzaneque (Sp.-Pla Sanchis) 102.25.52 op 22.30, 13. Pauwels (Belg.) 102.28.25 op 25.03, 14. Gabica (Sp.-Langarica) 102.30.06 op 26.44, 15. Puschel (Duitsland-De Kimpe) 102.31.42 op 28.20, 24. Geldermans (Ned.-Geminiani) 102.46.24 op 43.02. Dick Enthoven bezet in het algemeen klas sement de 34ste plaats met een tijd van 103.08.48. Het ploegenklassement van de 18e etappe luidt: 1. Geminiani 3.43.17, 2. Plaud 3.48.50, 3. Schot- te 3.49.47, 4. Langarica 3.50.01, 5. Magne 3.50.59. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Geminiani 306.15.16, 2. De Muer 306.52.05, 3. Schotte 306.58.29, 4. De Kimpe 307.03.45, 5. Pla Sanchis 307.14.11. Het puntenklassement luidt als volgt: 1. Van Looy (Belg.-Driessens) 236 pnt., 2. Anquetil (Fr.-Geminiani) 138 pnt., 3. Baha montes (Sp.-Remy) 123 pnt., 4. Perez Fran ces (Sp.-Pla Sanchis) en Beheyt (Belg.- De Kimpe) beiden 80 punten. De Belg Bracke ontving de prijs van de meest strijdlustigste renner. Unaniem heeft de raad van St.-Jansteen zich vrijdagmiddag achter een voorstel van b. en w- geschaard Ged. Staten van Zeeland te berichten, dat samenvoeging van Hulst, Clinge en St.-Jansteen vol strekt onaanvaardbaar is, zoals dit is voorgesteld in het ontwerpplan voor de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Slechts één raadslid, de heer R. F. van Acker (k.v.p.) kon nog een positief geluid over het plan laten horen, maar ging uiteindelijk toch mee met de andere raadsleden. In een brief, die G.S. van het college van b. en w. van St.-Jansteen zullen ont vangen, wordt gesteld, dat er geen spra ke is van voldoende argumenten voor de samenvoeging. G S. stellen alleen, dat de samenvoeging in het belang van Hulst is en over de belangen van Clinge en St.-Jansteen wordt met geen enkel woord gerept. „Er wordt niet eens ge tracht aan te tonen hetgeen overigens ook niet mogelijk zou zijn dat de ge meenten Clinge en St.-Jansteen de nood zakelijke bestuurskracht missen of in hun bestuurstaak te kort schieten". Uit eerbied voor hetgeen historisch is geworden, aldus de brief, mag men eerst dan gemeenten samenvoegen, wanneer het betreft „inefficiënte dwerggemeenschapjes, die zich on danks zware belasting der lokale be volking volstrekt niet kunnen be druipen". Wanneer men zijn oordeel alleen of in hoofdzaak laat afhangen van economi- sche-geografische omstandigheden en daarbij naar zuivere nuttigheidsoverwe gingen te werk wil gaan, miskent men de aard van de gemeenschap St.-Jan- steen, ouder dan de Nederlandse staat zelf, zo voeren b. en w. aan. B. en w. wijzen op het verschil in struc tuur van de betrokken gemeenten en in de mentaliteit van de ingezetenen. De overweging dat Hulst centrumgemeente is (overigens niet ontkend) en dat daar om St.-Jansteen en Clinge erbij moeten worden gevoegd noemt men „volkomen onbegrijpelijk", omdat Hulst een derge lijke functie ook vervult voor Vogel waarde, Hontenisse, Graauw en Koe wacht. Wanneer bepaalde streekvoorzieningen moeten worden getroffen kan dit aldus de brief via de weg van samenwerking worden bereikt. „Wij betreuren het, dat het telkens de gemeente Hulst is, die weinig of geen daadwerkelijke bereid heid tot samenwerking toont". Het raadslid Van Acker vroeg zich bij de behandeling van deze brief af, of G.S. wel ver genoeg zijn gegaan bij de wijzigingen van de bestuursvorm. Hij zag, met op de achtergrond de Europe se samenwerking, liever drie grote ge meenten: Kanaalzone, Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het is nuttig zich in de historie te verdiepen, maar de toekomst is voor het nageslacht: rege ren is vooruitzien". Vandaar, dat hij concludeerde „het zou ruim zo goed zijn zich te beraden op de toekomst". De heer F. Dobbelaer (k.v.p.) noem de samenvoeging een „ramp voor St.- Jansteen en zag Hulst als de vos, die de passie preekt: „straks wil men misschien Axel ook nog hebben". Het raadslid G. L. Engels (k.v.p.) zag liever samenwerking in plaats van sa menvoeging, de heer C. L. v. d. Bergh (k.v.p.) zei, dat mocht de samenvoe ging toch een feit worden, dat hij dan meer voelde voor het standpunt van de heer Van Acker. Men besloot voorts te zien, wat men samen met Clinge nog kan doen om de zelfstandigheid van bei de gemeenten te redden. De herindelingsplannen speelden ook mee bij de (derde) behandeling van een plan tot verbouw van de raadszaal en van de ingangsparty van het gemeen tehuis. Twee vorige plannen waren afgeketst, het derde plan (kosten 16.000), 10.000 lager dan nummer één, werd aangenomen met de stemmen van de heren Vonk, Stevens, Van Acker en v. d. Berghe tegen. Verscheidene raadsle- leden vroegen zich af, waarom b. en w. het plan wilden doorzetten, omdat, als de gemeentelijke samenvoeging een feit wordt, over drie a vier jaar het gemeen tehuis toch geen functie meer heeft. Burgemeester mr. J. I. M. Reuser was het er niet mee eens: er blijft een re presentatieve functie voor het raadshuis bij plaatselijke gelegenheden, kermis, e.d. De restauratie omvat nu voorname lijk behangen, schilderen en andere werkzaamheden aan de raadszaal. De raad besloot verder de woning aan de Magdalenastraat 31 onbewoonbaar te verklaren. De ontruimingstermijn is zes maanden. VtA/WA/WWWVW\AAAAfWWWWWWWW\AAAAAW/WW\/\AAAA/WWWW\A/WWVWI/WWVV\A/VV%AAAA< Het eerste elftal van de v.c. Vlissingen zal vanavond - zaterdag - op het voetbalveld aan de Keersluis een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen Kamp-Lintfort uit West-Duitsland. Deze wedstrijd begint om half zeven. Door de wedstrijd tegen Seheldestroom I uit Breskens té winnen is Bruinvis uit Sas van Gent waterpolokampioen ge worden van de vierde klas van de K.'N. Z.B. Van het begin af aan domineerde Bruinvis. De Sassenaren kwamen in de eerste speeltijd met hun sterkste forma tie in het veld. Van den Berghe opende de score, ge volgd door Bockstael (20). In de twee de speeltijd wist Bruinvis slechts één maal door Bockstael het doel te vin den (30). In de derde speeltijd over speelden de Sassenaren de Bressiaan- ders volkomen. Bockstael (2x), Rijnders en Stellenaar (ieder lx) brachten de stand op 70. In de vierde speelhelft stelde Bruinvis een geheel jonge voorhoede op. De 14-jarige Matthijsse viel op door zijn energiek spelen. Hij wist tweemaal te doelpunten. Van den Berghe en Vermast scoorden ieder één maal. Het enige tegenpunt werd ge scoord door Cambier. Daardoor werd de eindstand dus 111. De tegenstanders in de promotie uit Brabant en Limburg zijn nog niet qLongjumeau Corbeil Villeneuve- l'Archevéque Dit weekeinde worden de laatste ronden afgewerkt van de strijd om het ama teurkampioenschap van Nederland voet bal. De spanning zal ongetwijfeld tot grote hoogte stijgen, omdat de twee koplopers, Neptunia en De Valk, elk aar dit weekeinde zullen ontmoeten. Het programma luidt: zaterdag: AFCWil- helmina '08; Quick NUnitas en Nep tuniaDe Valk. Zondag: Wilhelmina '08—AFC; Unitas—Quick N; De Valk -Neptunia. De Zwitserse regering heeft de Duitse natuurkundige dr. Hans Erhardt ver zocht liet land te verlaten omdat hij zich bezighield met wapenproeven, die door een vreemd land werden gefinan cierd. Het ging om een „dodende straal' ter bestrijding van vliegtuigen. In een schriftelijk antwoord op een in het parlement gestlde vraag zegt de regering, dat Erhardt Zwitserland in februari 1961 onder een valse naam is binnengekomen. Later werd ontdekt dat hij in Oost-Duitsland had gewerkt aan brandstof voor raketten, aldus de me dedeling van de Zwitserse regering. De Middelburgse rechtbank, ge presideerd door mr. P. van Empel, behandelde vrijdag de gerechtelij ke nasleep van een ongeval, dat „Deze brokkenmaker moet uit het verkeer verwijderd worden", meende mr. Rosingh, die gezien alle omstan digheden een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, alsmede een ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende twee jaar eiste. De raadsman van H., mr. P. C. Adriaan- se, meende, dat zijn cliënt ook bij een lagere snelheid het slachtoffer aangere den zou hebben, omdat B. links van de vich nn 1 fi ianimri il omqfrepkq weS reed' Mr- Adriaanse achtte het feit, zien op lo januari ji. omstreeKS siachtoffer nog geprobeerd heeft kwart VOOr acht gedurende denaar de rechterzijde van de weg te ko men, wellicht funest voor de daarop ge volgde aanrijding. Ten aanzien van de snelheid was er bij mr. Adriaanse enige twijfel gere zen: het is soms beter bij giadde we gen wat sneller te ryden dan heel zacht, merkte hij op. Tot slot wees pleiter er nog op, dat zijn cliënt nog een nieuw rijexamen moet afleggen om te tonen of hij inderdaad op de weg thuishoort. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op woensdag 24 juli a.s. strenge winterperiode met zeer gladde wegen voordeed op de Kleverskerkseweg te Middelburg. Een ongeval, dat aan de arbeider J. Back het leven kostte, nadat hij op zijn fiets was aangereden door een autobusje, dat bestuurd werd door de vertegenwoordiger P. H. uit Middelburg. Met zeer ernstig schedel- en hersenletsel moest B. naar het ziekenhuis worden ver voerd; later overleed hij aan zijn kwetsuren. De vertegenwoordiger was ten laste gelegd hoogst roeke loos en onvoorzichtig en met te grote snelheid op de gladde Kle verskerkseweg te hebben gereden Ook was hem ten laste gelegd eni ge tijd er voor na een aanrijding op de Markt te hebben veroorzaakt te zijn doorgereden. De president van de rechtbank herin nerde er aan, dat H. in die vroege morgen allerlei extra diensten ver richt had, ondanks het feit, dat de wegen glad waren. Eerst bracht hij een pensiongenoot naar zijn werk, ia- ter een kennis, die slecht ter been was, naar de Kleverskerkseweg. Op de terugweg zag hij op rond 20 tot 30 meter afstand de wielrijder B. voor zich opdoemen. B. reed links van de weg. H. was eveneens naar links uitgeweken, maar onmiddellijk daarna kwam de botsing met het zo noodlottige gevolg. De Tour de I'Avenir 1963 is vrijdag na genoeg beslist. Leider André Zimmer- mann moest in de 40,5 km lange tijdrit van Port-Lesney naar Besangon slechts weinig van zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten prijsgeven, waar door de Fransman de twee laatste da gen ingaat met de wetenschap, ruim drie minuten te kunnen verliezen op zijn landgenoot Raymond Delisle zonder zijn trui kwijt te raken. Biedt de individuele rangschikking nog weinig interessants, iets anders staat het met die der ploegen. Op dat front is er nog steeds een hevige strijd gaande tussen Frankrijk en Spanje. De Fran sen, donderdag door een onverwachte aanval volkomen verrast, mochten door Raymond Delisle, Lucien Aima en An dré Zimmermann te zamen één minuut en 48 seconden winst boeken op de beste Spanjaarden, Gines Garcia, Jose Momene en Juan Saguarday, het ver schil was echter niet voldoende om de Spaanse ploeg van de eerste plaats te verdringen. De afstand tussen Spanje en Frankrijk is echter zeer gering: twintig seconden... Rolf Maurer had in de tijdrit geen te genstand van betekenis te duchten. Het 40,5 km lange parcours, met een ge mene bult na 20 km, stelde de Helveet niet voor onoplosbare problemen en Raiverweee had hij reeds zes seconden, winst genomen op de Brit Barry Hoban. Maurer haalde een gemiddelde snelheid van 44.329 kilometer per uur. De ande ren bleven hierbij ver achter, met, uit zondering van Raymond Delisle, die Hobans tijd tot op 5 seconden bena derde. De enig overgebleven Nederlander, Lex van Kreuningen, kwam tot een redelijke prestatie. Na twintig kilometer bezette hij de dertigste plaats en in de tweede helft boekte hij zelfs nog zeven plaatsen winst. De uitslag van de 12de etappe van de Ronde van de Toekomst, de tijdrit van Port-Lesney naar Besangon over een afstand van 40,5 km, luidt: 1. Maurer (Zwits.54 min. 49 sec. (met boni ficatie 54.19); 2. Hoban (G.-B.) 55.13 (met bo nificatie 54.58); 3. Delisle (Fr.) 55.18; 4. Mug- naini (Fr.) 55.40; 5. Vyneke (Belg.) 56.22; 6. Aimar (Fr.) 56.26; 7. Bingelli (Zwits.) 56.38; 8. Garcia (Sp.) 56.41: 9. Zimmermann (Fr.) 56.44; 23. Van Kreuningen (Ned.) 58.15. Het algemeen klassement na de twaalfde etappe: 1. Zimmerman (Fr.) 45 uur 43 min. 50 sec.: 2. Delisle (Fr.) 45.46.59 op 3.09; 3. Maurer (Zwits.) 45.47.04 op 3.14; 4. Mugnaini (It.) 45.47.48 op 3.58: 5. Vyneke (Belg.) 45.47.54 op 4.04; 55. Van Kreuningen (Ned.) 47.25.43 op 1.41.53. Het ploegenklassement van de 12de etappe: 1. Frankrijk, 2.48.28: 2. Zwitserland, 2.49.06: 3 Italië. 2.49.48. Het algemeen ploegenklassement na de 12de etappe: 1. Spanje, 137.20.12: 2. Frankrijk, 137.20.32; 3. Portugal, 137.32.32. Mr. Van Empel was van oordeel, dat H.'s snelheid van 50 a 60 kilometer op deze gladde weg veel te hoog was. Ook de verbalisant, de hoofdagent C. U., die meedeelde dat op het fietspad naast de weg vanwege de hoge sneeuwhopen niet was te rijden, was aan de hand van ge tuigenverklaringen tot de conclusie ge komen, dat verdachte met te grote snel heid reed. Zijn snelheid was in elk geval veel groter dan die van de meeste andere automobilisten. Zelf had de agent in de politiewagen geconstateerd, dat op de betreffende weg een snelheid van 20 a 25 km toelaatbaar was. De officier van justitie, mr. A. W. Ro singh, wees er op, dat de strenge win terperiode het verkeer grote moeilijkhe den bezorgd heeft. „Niet alle weggebrui kers zijn echter zo verstandig geweest om hun snelheid aan te passen bij het wegdek", oordeelde mr. Rosingh, die eveneens tot de conclusie kwam, dat de snelheid van verdachte veel te hoog was geweest. Daardoor kon H. volgens de officier niet tijdig maatregelen nemen om een botsing te voorkomen. Houthandel voorheen G. Key heeft in 1963 geen voordelige start gehad. Tot nu toe heeft men niet die omzet behaald, die vorig jaar kon worden bereikt. Men hoopt de resultaten vóór het eind van dit jaar nog enigszins op gelijke hoogte te brengen, maar de gestegen vrachtkos ten en de hogere inkoop zorgen, dat het voor de houthandel een moeilijk jaar wordt. De directie zal haar best doen ook over dit jaar 12 procent dividend te betalen. In de jaarvergadering van „Lindeteves- Jacoberg" N.V. heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, prof. mr. H. J. Hellema, medegedeeld dat „na enige bijzonder moeilijke jaren" de fir ma aan een hernieuwde opbloei is be gonnen. „Van de toenemende concurrentie die „Lindeteves" uit de andere E.E.G.-lan- den te duchten zal krijgen, hangt de toekomstige ontwikkeling in hoge mate af", aldus de voorzitter. Op vragen van aandeelhouders ant woordde prof. Hellema dat „Lindeteves" haar belangrijkste vestigingen in Neder land heeft. In de andere E.E.G.-landen bezit zij geen vestigingen, maar deze landen vormen een belangrijk afzetge bied voor speciale machines. In het bij zonder is de metaalindustrie in Duits land een belangrijke afnemer. De gang van zaken bij Homburg N.V.. vleeswarenfabriek) is tot dusver in 1963 zeer bevredigend. Dit heeft de di rectie medegedeeld in de gisteren ge houden bijzondere algemene vergadering van aandeelhouders. De concernomzet- ten aan derd 'i zijn met plm. 20 ge stegen. De concernwinst na afschrijvin gen is over het eerste halfjaar 1963 plm. 60 hoger dan over hetzelfde tijdvak in 1962. burg. Mr. Rosingh achtte het primair ten laste gelegde: hoogst roekeloos en on voorzichtig rijden, bewezen. Hij acht te het bedenkelijk, dat verdachte in vrij korte tijd betrokken is geweest bij een viertal ongelukken, namelijk in Vlissingen, in Middelburg, onder Oostkapelle, waar hij zonder enige noodzaak tegen een geparkeerde au- toreed, en vervolgens weer in Middel- Blijkens het tussentijdse ovezicht per 15 juni 1963 van N.V. Internationale Beleg- gings Unie „Interunie" nam als gevolg van de aanhoudende belangstelling aan de diverse beurzen het geplaatste kapi taal in de verslagperiode toe van 87.750.000 tot ca 93.500.000, het ver mogen bedroeg per 15 juni ca 345.200.000 tegen ca 310.400.000 bij de aanvang van het jaar. De verbeterde stemming aan de meeste beurscentra weerspiegelde zich in de stijging van de waarde per aandeel, die inclusief de kos ten van afgifte toenam van 186 tot 194. Vanmiddag zaterdag om 3 uur worden in het zwembad te Middelburg wedstrijden gehouden voor de Zeeuwse zwemcompetitie. De langdurige onderhandelingen tussen de Haagse eredivisieclub ADO en Feijen- oord over de overgang van de interna tional Guus Haak naar de Rotterdamse stadionclub zijn met succes bekroond. Haak zal het volgend jaar voor Feijen- oord uitkomen. De definitieve transfer som werd door ADO niet bekendge maakt. Tijdens de onderhandelingen was sprake van een bedrag tussen de ander half en twee ton. ADO zelf heeft de 22-jarige voorhoede- speler K. L. A. Aarts overgenomen van Willem II. „VULCAANSOORD". De exploitatierekening over 1962 van N.V. „Vuleaansoord" sluit met een ba tig saldo van 359.615, een niet onaan zienlijke verbetering ten opzichte van 1961, toen het saldo 289.711 bedroeg. Deze vooruitgang resulteert helaas, al dus het verslag, dit jaar nog niet in een batig saldo van de verlies- en winstre kening. Per saldo levert de verlies- en winst rekening een verlies op van 185.676 v.j. verlies 160.634). Voorgesteld wordt het verlies over te hoeken naar nieuwe rekening. Het dividend wordt weer gepasseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7