Kabelbaan over de Grevelingen in aanleg LEZERS SCHRIJVEN (€sso) Model brengt schil der tot razernij VECHTPARTIJ IN BRANDGANG ARBEIDER KREEG ƒ40 BOETE NIEUWS UIT DE KERKEN Politierechter Middelburg RASSENVRAAGSTUK JEUGDELFTAL SPEELDE AUTOKAARTEN Bisschop wil huishoudster niet ontslaan Kerkelijke mutaties Na 45 jaar onderwijs W. H. HARDON NAM AFSCHEID VAN OPENBARE ULO MIDDELBURG VLOT DOOR EUROPA MET had goed jaar Zomeravondconcert op beiaard „Willem Beukelszoon" komt naar Breskens Trapper kapot Vrouw verweerde zich met schoen Op de hoogte Onder invloed Weinig oesterbroedval te verwachten VJ Reliekschrijn uit bezit paus Joannes geschonken aan kardinaal Alfrink Op naar de top van de Euromast 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JULI 1963 Advertentie Dus niet zoals vermeld staat Schouwen-Duivelands elftal". Een 22-jarig model is er de oorzaak van, dat de bekende kunstschilder P. Kleingoed gisteravond opgenomen is in een rusthuis. Toen de kunstenaar na maandenlang zwoegen de laatste hand wilde leggen aan zijn doek „platina nimf met waterkom", bleek zijn model on verwachts niet meer de nodige bleke teint te bezitten. Tussen de middag was zij even van het zonnetje gaan genieten. Daor NIVEA ZONnebadmiddelen had zij echter in korte tijd een gezonde, donkerbruine blos gekregen. Ja, ook U kunt snel bruin worden met NIVEA ZON,, écht bruin. Een lezer van de Prov. Zeeuwse Cou rant heeft in het nummer van 3 juli en kele vragen ter overdenking gesteld over het rassenvraagstuk dat heden overal in de wereld de volken van het blanke ras voor grote moeilijkheden en opgaven stelt. In zijn eerste drie vragen noemt hij enkele feiten van afwijzing van negers door hun blanke omgeving. In zijn vierde vraag, welke meer op een bewering gelijkt, stelt hij alleen de ne gers daarvoor verantwoordelijk, minder op grond van hun huidskleur (die prak tisch een belangrijke rol speelt bij de rassenescheiding) ais wegens hun „men taliteit". De schrijver zegt verder niet, of hij deze als van nature minderwaar dig beschouwt. Gelijksoortige en langdurige invloeden hebben bij mensengroepen, zoals volks stammen en naties, onderling verschil lende eigenschappen ter ontwikkeling kunnen brengen. Zulke uiterlijke invloe den zijn: omgeving, tradities, geloofs- aard e.a. Deze hebben hoofdzakelijk ge schapen wat men raseigenschappen kan noemen. Dwars door zulke verschillende raseigenschappen heen zijn de gaven van gevoel en verstand verstrooid onder de mensen van alle rassen. De negerbevolkingen zijn weliswaar in het algemeen in hun culturele ontwikke ling, zoals de blanken deze verstaan, ten achter gebleven. Daarvoor draagt echter het blanke ras zelf een groot deel der verantwoording. Enkele eeuwen geleden in aanraking gekomen met het zwarte ras, hebben zij de negers gedeeltelijk tot heden toe beschouwd als minderwaar dige wezens, hen in slavernij versleept en in onwetendheid gehouden. Er staat dus tussen beide rassen een schuld, wel ke een weer-goed-maken van blanke zij de eist. Een zich verschansen achter mu ren van afscheiding is niet de goede weg daarvoor. Wie zich een onbevooroor deeld oordeel wil vormen over de grote betekenis der rassenkwestie in onze huidige wereld, die leze het geschriftje: „Het rassenvraagstuk", herderlijk schrijven van de synode van de Neder landse Hervormde Kerk. Vlissingen. H. Ehrlich. In uw blad van vandaag las ik het (be knopte) verslag van de voetbalwedstrijd „jeugdelftal Zeeuwsch-Vlaanderen Schouwen-Duivelands jeugdelftal". Het moet mij van het hart dat uw blad zijn grote lezersschare, wat deze wedstrijd betreft, wel een zeer verkeerd beeld geeft van de gang van zaken. Het komt mij voor dat de betreffende verslaggever helemaal niet op de hoogte was van de aard van dit sportieve treffen en de op stelling van het Schouwen-Duivelands jeugdelftal. Allereerst betrof het hier een selectie wedstrijd tussen de jeugdspelers (16-23 jaar) van Zeeuwsch-Vlaanderen en de jeugdspelers van Schouwen-Duiveland, samengesteld door de technische com missie van de K.N.V.B., afd. Zeeland. Het eerste doelpunt werd niet na 10 min. gescoord door J. v. d. Werf, maar na 6 min. door M. de Boer. Het tweede Sch..- Duivelands doelpunt werd vlak vóór rust gescoord door J. van Dijke en niet door A. Rynberg, welke speler in het geheel niet heeft meegespeeld. Nadat in de tweede helft de Zeeuws-Vlamingen de stand tot 5-2 hadden opgevoerd, werd wegens hands aan „Schouwen-Duive land" een strafschop toegekend welke werd benut door J. Willemse en niet zoals vermeld door P. bij de Vaate. Het Schouwen-Duivelands jeugdelftal kwam nogal wat gewijzigd in het veld en bestond uit de volgende spelers: J. bij de Vaate (Mevo), J. Hatzman en C. Wiltenburg (Z.'zee), P. Janse en P. bij de Vaate (Mevo), C. Wurth (Br.ha ven), M. de Boer (Br.haven), J. van Dixhoorn (Tern. Boys), J. Willemse (Zierikzee), J. van Dijke (Duiveland) en J. M. v. d. Werf (Bruse Boys). Het elftal was door het niet beschikbaar zijn van 2 „Burgh"-spelers en 1 „Bruse- Boys"speler nogal wat verzwakt en om het elftal te completeren speelde zelfs een Tern.-Boysspeler met de „noordelij ken" mee (J. van Dixhoorn). U dankend voor de beschikbare plaats ruimte, hoop ik met dit schrijven enige onjuist naar voren gebrachte punten in uw nummer van vandaag te hebben ge corrigeerd. Brouwershaven. Secr. A.S.V. Brouwershaven. Noot van de redactie. Aan de betrokken sportmedewerker werd op het veld me degedeeld, dat het Schouwse elftal onge wijzigd zou spelen. Vandaar de verkeer de namen. Hij hield zich aan het ge publiceerde spelerslijstje. (Advertentie) Zaterdagavond om 8 uur geeft de stads- beiaardier van Veere de heer P. H. Broerse het gebruikelijke zomeravond- beiaardconcert op het klokkenspel van de raadhuistoren te Veere. Zijn pro gramma is afgestemd op Veere als cen trum van watersport en bevat onder meer drie gondelliederen respectievelijk van Offenbach, Von Weber en Tsjai- kovski. Voorts zullen worden vertolkt een menuet van Baustetter en een aria van De Paep. burg dupeerde wel anderen, toen hij onder invloed van alcohol op zijn brom fiets op de ventweg te Souburg twee fietsers aanreed. Omdat het de eerste keer was, volstond de officier met het eisen van een geldboete ad 75,en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee maanden. De politierechter vonniste conform, hij achtte evenals de officier de civiele vor dering ad 150,voor toewijzing vat baar. De zaak van de los werkman C. de K. uit Aardenburg, die ook onder invloed op zijn fiets zou hebben gereden, is 14 dagen aangehouden voor het horen van de verbalisant. De K. verklaarde dat hij zo vreemd had gereden, omdat een trapper van zijn fiets kapot was. „Een bedenkelijke mentaliteit", vond de officier over de houding van de chauffeur J. C. K. uit Middelburg, die na een bromfiets te hebben aan gereden op de ventweg, was door gereden. Twee matrozen hadden de tegenwoordigheid van geest het autonummer op te nemen, waardoor K. spoedig kon worden achterhaald. Overeenkomstig de eis werd de chauffeur door de politierechter ver oordeeld tot een geldboete van 75, en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden met een proeftijd van 2 jaar. De Vlissingse transportarbeider R. v. D. moest donderdagmiddag voor de politierechter te Middel burg, mr. T. W. Attema, verschij nen omdat hij op 18 april in Vlis singen mevrouw J. H. in de brand gang achter zijn huis zou hebben mishandeld. Het ging er in die brandgang niet bepaald zacht aan toe, zo bleek uit de verklaringen van mevrouw H. uit Vlissingen en van de getuige, de kolenhandelaar J. J. L. eveneens te Vlissingen, als mede uit de opmerkingen van de verdachte arbeider zelf. Van D. kwam op zijn fiets door de gang aanrijden, reed de vrouw klem en gaf haar een klap toen de vrouw hem van zich afduwde. De vrouw pakte haar schoen en begon de arbeider daarmee op haar beurt te bewerken. „Toen liet hij los", vertelde ze, „pakte me op en gooide me over het hek heen". „Ik heb haar vierkant vastgepakt en zo over de omheining gedeponeerd", gaf de arbeider toe. De vrouw liep een hersenschudding op. De achtergrond tot deze ruzie werd niet duidelijk, wél wa ren de echtparen H. en L. vroeger be vriend geweest. De officier, mr. A. W. Rosingh, merkte op dat de vrouw zich ook niet onbetuigd had gelaten. Voor de mishandeling eiste hij tegen H. een boete van 50,de civiele vordering ad 300,achtte hij niet voor toe wijzing vatbaar. De politierechter von niste 40,en veroordeelde de tran sportarbeider tot het betalen van de civiele vordering tot een bedrag van 150,—. Mishandeling was ook de machine bankwerker N. G. v. H. uit Middel burg ten laste gelegd. Hij zou een vrouw met een ketting hebben gesla gen, toen volgens zijn eigen ver klaring één van haar honden zijn hond aanviel. De verdachte had zich goed op de hoogte gesteld van de verschillende wetsartikelen en bracht tot zijn eigen verdediging naar vo ren: „Ik heb een wetsvoorschift overschre den om een ander wetsvoorschrift te handhaven", waarmee hij wilde zeggen dat hij zijn hond verdedigde uit nood zaak. De officier eiste een boete van 50,De politierechter vonniste con form en wendde zich tot Van H. met de woorden: „Ik neem wel aan, dat U een grote mate van dierenliefde heeft. Maar als U niet wilt dat honden worden geslagen, dan moet U zelf ook niet mensen gaan slaan". De 21-jarige arbeider B te Middelburg moest voorkomen omdat hij een drietal gelddiefstallen zou hebben gepleegd en zich bovendien van een zegelring, die hij in de keet van de melkfabriek vond, zou hebben toegeëigend. De diefstallen van respectievelijk 10,5,en 10,50 had hij gepleegd om zijn zuster, bij wie hij in de kost is, af te betalen. De officier wees er op, dat het niet de eerste keer was dat B. in aanraking kwam met de politierechter. Gelet op de inhoud van het reclasseringsrapport, eiste hjj een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de vereniging voor reclassering. Na het pleidooi van mr. J. J. van der Weel. waarin vooral de nadruk werd gelegd op de moeilijke omstandigheden waarin B. is opgegroeid, kwam de politierechter tot het uitspre ken van een straf overeenkomstig de eis. De matroos J. A. v. d. K. uit Vlis singen zou twee bankbiljetten van 10,hebben gestolen van zijn zwa ger, in wiens huis hij logeerde. Con form de eis kreeg hij een boete van 75,De kraandrijver L. S. uit Vlissingen zou waren hebben gesto len uit een zelfbedieningswinkel. Overeenkomstig de eis werd hij ver oordeeld tot 1 week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 50, De Middelburger P. C. P. kreeg een boete van 60,wegens diefstal van bloembollen en planten uit tui nen in Middelburg. De politierechter kreeg voorts verschei dene zaken over het onder invloed van alcohol rijden te behandelen. Bij C. v. d. H. uit Middelburg leidde een over matig drankgebruik ertoe, dat hij met zrjn bromfiets op de Veerseweg tegen mensen opreed. Hij beriep zich erop, dat hij van een loempia, die hij in Veere gegeten had, onwel geworden zou zijn. Maar de officier vond het duidelijk, dat de aanrijding te wijten was aan over matig drankgebruik. Hij vorderde 50,en 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter veroordeelde Van de H. tot een ge lijke geldboete en legde de vier maan den voorwaardelijk ontzegging van de rijbevoegdheid op met een proeftijd van 2 jaar. De Vlissinger C. v. B. maakte onder invloed van alcohol op zijn fiets rijdend geen ongelukken. Het „zich kennelijk in staat bevinden" kwam hem niettemin te staan op een boete van 50,-. De officier had een boete van 60,voor gesteld. De ijzervlechter C. W. W. uit Middel- ZELANDICA De mens tegenover het landschap is een boeiend onderwerp. Het komt er op aan met welke ogen men het landschap bekijkt. Zo is er gedu rende meer dan een halve eeuw een opmerkelijk verschil in de Nederlandse renaissance in land schapswaardering tussen schrijvers en schilders. ,J3ij de schilders van de zeventiende-eeuwse Hol landse Landschapsschool vinden we een zuiverder expressie van het landschapsgevoel van de zeven tiende-eeuwse mens dan bij de Nederlandse re naissanceschrijvers uit dezelfde tijd". Dis is een van de stellingen bij het proefschrift van de heer T. J. Beening: „Het landschap in de Nederlandse letterkunde van de renaissance", waarop hij op 4 juli te Nijmegen promoveerde tot doctor in de letteren. Terwijl de landschapschilders konden bogen op een traditie, ontbrak deze bijna geheel bij de schrijvers. Beening wijst er op, dat dit niet de enige reden was waarom de werkelijke landschapsaanschouwing zich in de literatuur zo langzaam en aar zelend ontwikkelde. In tegenstelling tot de schilders kon de literator van de renaissance de ongerepte natuur niet waarderen, omdat hier in de mens de maat toch van alle dingen geen ordenende hand had gehad. Dat de natuur toch sterker bleek dan de leer bewijst de gestadige ontwikkeling van de belangstelling voor het gewone landschap. Door het verblijf op buitenplaatsen kwam men in contact met de landelijke omgeving. Reizen in binnen- en buitenland be tekenden tevens een confrontatie met de natuur. De coryfeeën van onze zeventiende eeuwse letterkunde Hooft, Brederode, Vondel, Huygens en Cats waren, met uitzondering van Brederode, teveel aan een klassieke eruditie gebonden voor een werkelijk genieten en be schrijven van het landschap. De goden van lager rang hadden dik wijls een levendige belangstelling voor het werkelijke landschap. On der de tijdgenoten van de groten worden de Zeeuwen tot 1625 be handeld: Philibert van Borsselen, Petrus Hondius en de dichters van de „Zeeusche .Nachtegael". Ondanks het nog zeer sombere bulletin van prof. dr. Korringa over de te ver wachten oesterbroedval zijn verschillen de oester kwekers te Yerseke overge gaan tot het uitzaaien van mosselschel pen. In tegenstelling met andere jaren, toen voor deze mosselschelpen 10 a 12 gld. per m3 werd betaald, kunnen de oesterkwekers ze nu voor niets afhalen aan de mosselconservenfabrieken. Vol gens het bovengenoemde bulletin zijn er nog maar 10 larven op 100 liter wa ter zodat aangenomen kan worden dat broedval van enige betekenis niet te verwachten is. e Zeeuwen waren buitenmensen en kenden hun eilanden als de boeren hun akkers". Volgens Beening heeft Cats wel van het Zeeuwse landschap gehouden, maar al spoedig heeft hij de na tuur dienstbaar gemaakt voor zijn moraliserende gedichten. Van de dichters rond de Zeeusche Nachtegael" zegt de schrijver: „Op die (morgen(wandelingen genoot Jacob Schotte spontaan van het lied van de leeuwerik en zag Adriaen Valerius het drukke vogel leven in de polders en op de schorren ontwaken; dan zag Adriaen van de Venne in de lentemorgen de boerderijen liggen tussen de wit- bloesemende boomgaarden en groene korenvelden en zocht Pieter de Vos innerlijke rust in het ontwakende landschap waarover de nach tegaal zijn laatste klanken liet schallen". Hondius was te somber en gesloten voor een open ontmoeting met zijn mooie land; als kruid kundige schijnt hij teveel met zijn ogen naar de grond te hebben gelopen. Onder de navolgers van Vondel vindt men Antonides van der Goes, die meer dan eens getuigde van zijn verbondenheid met het Zeeuwse land. In zijn hofdicht „Bossenburg" geeft hij een poëti sche schildering van het buitengoed van mevrouw Lampsins bij Vlissingen. „Vanuit de toren zag men de weiden, het prachtige koo- relant, Vlissingen, 't kooprijk Middelburg den stoel der Zeeusche Staten, de Schelde". „Dan ziet gy 't witte duin allenxkens, hoe verheven, Ontglippen het gezicht, en in het blaeuw verschiet Met zijn gehelmde kruin verdwijnen, daer gy 't ziet". UNIEKE WEGENGIDS VAN EUROPA (met wegenkaart en routestift: f 2,50) Tijdens de visserijdagen te Breskens op 15, 17 en 18 augustus zal het onderzoe kingsvaartuig voor de Ned. zeevisserij „De Willem Beukelszoon", een bezoek aan Breskens brengen. Het schip is met de modernste apparatuur uitgerust. De visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens zal een tentoonstelling organi seren op visserijgebied. Hier kan men onder meer op visserijge bied navigatieapparaten, lieren en scheepsmotoren zien. AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,25) kebon aan. De tweede boekebon die de onderwijzer ontving, de heer Hoek had hem een bon namens het gemeentebe stuur overhandigd. De secretaris van de Nederlands onder wijzersvereniging, waarvan de heer Hardon nog steeds penningmeester is, de heer G. J. Zeef gaf zijn boekebon daarom aan mevrouw Hardon, die haar man zo dikwijls heeft moeten „afstaan". Een oud-collega uit de twintiger jaren, de heer C. Roelants, haalde herinnerin gen op uit de oude doos. Voor zijn werkzaamheden bij het Volksonderwijs, werd de heer Hardon bedankt door de heer P. H. Geers. De directrice van de school, mejuf frouw C. Siebenga schetste de goede zijde van het afscheid, hoewel zij ge loofde dat de heer Hardon niet reik halzend naar deze dag heeft uitge keken. „Ik heb gemerkt, dat U het altijd prettig vond om uw kennis door te geven aan de jeugd". Op bijzonder originele wijze sloot de gymnastiekleraar, collega J. H. Koers, daarna de rij van sprekers met het aanbieden van een serie symbolische cadeaux: frambozen („de halfzachte leerlingen die U heeft opgevoed"), aard beien (de mindere leerlingen), kersen (de jongens met pit), bessen (met meer pit) en perziken (het zachte, schone waar het meeste pit in zit). Een bos verse strobloemen vertegenwoordigde „het bloemrijke in het schoolleven". De heer Koers hoopte dat de bloemen mevrouw Hardon nog vaak zouden her inneren aan het plezier en de liefde van haar man voor het vak. Vandaag nemen de leerlingen afscheid van hun leer kracht. Sr zal op deze bijeenkomst een geza- nenlijk cadeau van de leerlingen, col- ega's en directrice worden aangeboden. Deze 1000 cc. Rover op drie ivie- len kwam reeds in 1904 „van de band".... De topsnelheid van deze veteraan is 15 km per uur en wil het stalen ros zoals in rally's met antieke automobielen wel voorkomt langs de wegen „gie ren", dan moet telkens weer een nieuwe vergunning ivorden aange vraagd. Een verrassend detail is dat de Rover geen carburateur bezit; door verhitting van de brandstoftank gaat de benzine reeds in die tank voorver gassen. De wagen is in het bezit van een autoliefhebber in de Westduitse plaats Segeberg. Zoals de foto laat zien wordt de wagen met een stuurstang in het goede spoor ge houden. Er wordt hard gewerkt aan de bouw van de kabelbaan over de Grevelingen, waarmee de duizenden tonnen steen, welke voor de afsluiting nodig zijn, naar hun plaats worden gebracht. Men is nu zover, dat de 92 mm dikke kabels, welke de gondels moeten dragen, worden aangebracht. Het spannen van deze kabels moet zorgvuldig geschieden aangezien zij het water niet mogen raken men heeft daartoe de hulp van drijvende bokken ingeroepen, wel ke de kabel boven het water houden. De totale lengte van de ka belbaan bedraagt ca. 1880 meter. Er zijn drie torens op pylonen in de Grevelingen gebouwd om de kabelbaan te ondersteunen. De veilingvereniging „Stavenisse en Omstreken" hield dezer dagen in het café van de heer P. J. Hendnkse een le denvergadering. De voorzitter, de heer J. C. de Rooij concludeerde in zijn ope ningswoord dat het afgelopen seizoen zowel voor teler als veiling een goed jaar is geweest. Dat bleek ook uit het jaarverslag, nu een omzet werd bereikt van 7.054.000 kg, dat een waarde verte genwoordigde van 1.367.842,42. Aan de leden zal 0,8 pet. veilingprovisie worden gerestitueerd. Het restant van de winst wordt aangewend voor extra afschrij vingen. Bij de verkiezing van bestuursleden werd de heer P. van Beveren met grote meerderheid herkozen. Als lid van de fi nanciële commissie werd de heer N. M. Klippel benoemd, vanwege het aftreden van de heer Th. A. Knippen. Enkele huishoudelijke zaken werden vlot afge werkt, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. NIEUWSTE WEGWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service! Speciaal voor toeristen. MET ESSO BENT U BETER UIT! Wijlen paus Joannes XXIII heeft kardi naal Alfrink een achttiende eeuws zil ver-gedreven reliquiarium vermaakt met een authentieke relikwie van de H. Paus Gregorius VII (1073-1085). Het reliquiarium is vervat in een wit lederen met witte zijde gevoerd foe draal, afgesloten met zilveren sloten en versierd met het wapen van paus Joan nes. Op de voet van het reliquiarium is gegraveerd: „Ut ecclesia libera, casta et catholica permanerent" („Opdat de kerk vrij, zuiver en katholiek blijve"). Met deze woorden is het pontificaat van paus Gregorius VII getypeerd. In de toelichting van mgr. Angelo Dell'aqua, die namens de H. Vader het reliquiarium aan de kardinaal stuurde, verklaart deze dat deze relikwie paus Joannes bijzonder dierbaar was en dat hij op zijn werktafel dicht bij hem stond. De rooms-katholieke bisschop van Aber deen, mgr. dr. Francis Walsh, heeft dinsdagavond gezegd een bevel van het Vaticaan zijn huishoudster met ingang van woensdag te ontslaan, te zullen negeren. Deze huishoudster, de 42-jarige mevrouw Christine Mackenzie, was vo rig jaar gescheiden van een geestelijke van de Presbyteriaanse Kerk. De 61-jarige bisschop gaf dinsdagavond voor de pers een brief aan zijn geeste lijkheid vrij, die zondag in alle kerken van zijn diocees zal worden voorgele zen. Mevrouw Mackenzie heeft de bis schop nu drie jaar gediend. Zij was rooms-katholiek geworden en haar man kreeg in februari 1962 echtscheiding toegewezen op grond van moedwillige verlating. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Maarssen J. H. Vlijm te Goedereede. Te Bussum (vac. Th. H. Oostenburg) J. C. van Hunnink te Ren- kum. Aangenomen het beroep van de generale synode als predikant voor Curagao A. Gerbrandy te Hijkersmilde. Bedankt voor Eindhoven (elfde pred. plaats) J. H. Bokhove te Neede. Voor Tange-Alteveer G. J. Voortman te Dus- sum. Benoemd tot vicaris te Laren P. Siderius, kandidaat te Bunschoten. Beroepen te 't Harde J. van Sliedregt Advertentie te Baarn. Te Lith en Oijen E. Verwaal, vicaris te Lith. Bedankt voor Meppel, vacature dr. J. Chr. Fritzche, B. J. Litaerd Peerbolte te Voorburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Bijlen J. J. Lamme te Balkbrug. Te Meppel (vac. J. van Tui nen) J. H. van Bog gelen te Genderen. Beroepen te Diemen J. H. van Boggelen te Genderen. Te Katwijk aan de Rijn A. F. Goedendorp te Nieuwdorp. Aan de V.U. slaagde voor het prop. examen theologie de heer L. Prinsen te Baarn. CHRIST. GEREF. KERK Beroepen te Mussel J. Westerink, kan didaat te Zwolle. VRIJE EVANG. GEMEENTE Aangenomen naar Veendam L. Oost, kandidaat te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke: J. Karens, kan didaat te Zoetermeer en A. W. Verhoef, kandidaat te Capelle aan de IJsel. Be roepen te Opheusden A. W. Verhoef, kandidaat te Capelle aan de IJsel. Beroepen te Oud-Beijerland J. Karens, kandidaat te Zoetermeer. Te Meliskerke kandidaat A. W. Verhoef te Capelle aan de IJsel. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Zuidbroek W. Wie- renga te N.-Bergum. Donderdagavond heeft de heer W. H. Hardon, aardrijkskunde- en biologie- onderwijzer aan de openb. uloschool te Middelburg, in een intieme kring van vrienden, familieleden en collega's in het schoolgebouw afscheid genomen. De heer Hardon verlaat, na een opmerkelijk lange diensttijd van 45 jaar, het onder wijs wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Meer dan 40 jaar waarvan ruim 36 jaar bij school J in Middelburg werkte de heer Hardon bij het lager onderwijs. In 1959 werd hij aangesteld bij de openbare u.l.o.-school. Nadat de wethouder van onderwijs en financiën, de heer J. S. Hoek, de loop baan van de scheidende onderwijzer had geschetst, wees de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leen- houts, op het belang van het lager onderwijs in het algemeen. Hij vond dat de heer Hardon - een persoonlijke vriend terug kon zien op een zeer vruchtbaar leven. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. v. d. Broecke dankte voor alle goede zorgen aan de leerlingen besteed en bood de heer Hardon namens de ouders een boe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4