NEDERLANDERS UIT TUDDEREN MOETEN OP WONING WACHTEN Vrouw verdrinkt haar tweejarig dochtertje Oldenzaal gaat met zijn tijd mee en wil een ruimtetuin stichten CONFLICT OVER C BELGISCHE GRENSARBEIDERS Huizen hij overdracht aan Duitsland nog niet gereed Ook achterblijvers hebben zorgen Arrestatie ea vreemd verhaal over ontvoering AUTO RAMT KINDERWAGEN OP ZEBRA Vluchtelingen kwamen dood in Zeebrugge aan Per achtbaan rond de aarde Nog geen bestendig zomerweer KRITIEK OP N.S.-DIRECTIE NAZI'S VRIJ - SLECHTS ORDERS OPGEVOLGD Schadevergoeding Middenstanders Grensarbeiders Drama in Den Bosch Weinig contact E.E.G. bereid tot tegemoetkoming aan de V.S. De Vreemd verhaal NEDERLAND NEEMT DEEL AAN EUROPESE RADIOWEEK IN HERFST Arrestaties in Johannesburg Veel vermisten na ramp op Rio de la Plata Gestolen juwelen zijn ruim een miljoen waard Een glimpje hoop Nederland wil huidige situatie handhaven Geen oplossing Vaker ziek „TERRA LUNA" VOOR VIJF MILJOEN GULDEN Proeven Vijf miljoen ZATERDAG 13 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De toekomstige huurders worden door deze vertraging ernstig gedupeerd. Zij moeten voorlopig blijven wonen in een gebied waar het levensonderhoud straks ineens veel hoger zal komen te liggen. Natuurlijk hebben deze mensen net zo goed trouwens als de „blijvers" gezorgd door een flinke reserve aan kof fie, boter, rookwaren en dergelijke. Maar niettemin zijn er toch ook primaire be- nodigheden die buiten deze voorraad- vorming vallen: groenten, vlees, brood. huizen worden overigens meteen weer betrokken zelfs in enkele gevallen door andere Nederlanders. (Van onze speciale verslaggever) Rond 70 Nederlandse gezinnen zullen niet kunnen vertrekken voor de teruggave eind dezer maand van de zelfkant aan de Duitse Bondsrepubliek. De hen in Sittard toegezegde woningen komen na melijk niet op tijd klaar. Door de strenge winter is de bouw vertraagd bovendien werden zowel de gemeente als de betrokken aannemer, verrast door de onverwachts vlug en vroeg bepaalde datum van overgang. Pas in juni werd bekend dat de destijds geannexeerde gebieden weer zouden worden overgedragen in de nacht van 31 juli op 1 augus tus. Twee jaar terug was al van regeringswege besloten dat extra bouwvolume ter beschikking moest komen voor „immigrerende" land genoten. Sittard ontving daarna aanvragen voor 100 huizen. Hier voor werd een plaats gereserveerd in de nieuwe wijk, die praktisch grenst aan de zelfkant, nu nog het drostambt Tudderen. Daar verre zen verleden jaar herfst langs drie vier straten in snel tempo de di verse blokken. Maar de voltooiing hiervan moest van de winter maar liefst vijf maanden worden onder broken. Tot de vertrekkenden behoren uit sluitend personeelsleden van de grote industrieën, die hun betrekking niet willen opgeven. Verder wat midden standers, die vrezen voor een toe komstige teruggang van de welvaart in de zelfkant. Nieuwe vestigingen ontstaan bijvoor beeld door „gemengde huwelijken". Ver der in het geval dat een landgenoot-han delaar zijn klanten voornamelijk heeft en hoopt te houden in de zelfkant. Tot deze categorie behoort o.a. een Neder landse patates-fritesbakker, die al jaren met zijn kraam rondtrekt langs de zeven dorpen in het betrokken gebied. Een probleem apart vormen nog de zo genaamde grensarbeiders. Zo'n 600 Duit sers uit de zelfkant werken in Neder landse fabrieken voornamelijk bij Phi lips en Staatsmijnen. Deze mensen gaan er straks door de teruggave financieel aanzienlijk op achteruit. Voor hen is nu een regeling in de maak waarbij zoge naamde duurtetoeslagen kunnen worden toegekend. Ook het vervoer van en naar het werk blijkt nog een moeilijkheid op te leveren. Nederlandse autobussen mo gen namelijk niet zonder meer arbeiders op gaan halen in Duitsland. Het verkrij gen van dispensatie op dit verbod schijnt nog een hele toer te zijn. De betrokken bedrijven doen overigens alle moeite deze werknemers te behou den, nu de arbeidsmarkt zo krap is. Overigens hebben de pendelaars er zelf ook belang bij, want er is vrijwel geen werkgelegenheid in het Duitse achter land van de zelfkant. Uit dit alles blijkt al wel dat er bepaald geen hoerastemming heerst in de vroe ger altijd verwaarloosde, maar nu onder Nederlands bestuur tot bloei gebrachte zelfkant. i doch eerst rustig boodschappen was gaan doen en ze ook nog thuis had ge bracht. Bovendien leek het verhaal al dadelijk onwaarschijnlijk omdat de Vughterstraat zo druk is, dat een ont voering nauwelijks onopgemerkt had kunnen blijven. Donderdagmiddag dis te de vrouw een verhaal op, dat de kin deren haar bij het Drongelenskanaal een plaats hadden gewezen waar ze een kindje in het water hadden gezien. goeding. Maar de Nederlandse auto- heeft He 2fi iarïo-e mevrnnw I \/tui I?aar haar verklaringen zeer tegenstrij- riteiten kunnen deze verzoeken niet j Ctt Cle Zb-jange mevrouw J. van dlg waren, ging de poiitie tot arrestatie toewijzen, „daar is geen beginnen der V.-V., wonend aan de Hoge- over. aan'', zo zei men ons op het drost- straat te Den Bosch, haar 2-jarig am t- dochtertje Fanny in het Dronge lenskanaal bij Den Bosch, verdron ken. De 70 gezinnen hebben vrijwel alle maal onafhankelijk van elkaar trouwens gevraagd in aanmerking te mogen komen voor een schadever- Dinsdag jl. tegen het middaguur In totaal hebben circa 150 van de plus minus 250 Nederlandse gezinnen beslo ten weg te trekken uit de zelfkant. Ver reweg de meesten wilden naar Sittard. Maar enkelen besloten zich te gaan ves tigen in dorpen rondom: Schinveld, Ge leen, Susteren, en Echt. Daar zijn de extra woningen wel klaar. In Tudderen en omgeving ziet men dan ook dagelijks verhuiswagens rijden. De leegkomende De ministerraad van de E.E.G. heeft zich donderdag officieel bereid ver klaard tot tegemoetkoming aan de Ame rikaanse verlangens over de aanhou dende vermindering van de Amerikaan se export van kippevlees naar Europa. Deze beginselverklaring bevat geen pre cisering van de manier waarop deze tegemoetkoming zal worden gegeven. Wel wordt gesteld dat rekening moet worden gehouden „met de rechtmatige belangen van de producenten in de ge meenschap". 'WWVVWVUWWWWWWWVWVVVVWVUtfVVVWWVWWl nieuwsgieriger naar zijn eigen doen en latenzijn eigen voor keuren, zijn eigen handelingen en naar alle waaromsvan zijn eigen dagelijks leven. Van deze nieuwsgierigheid maken slimme jongens een prettige broodwinning door publieke opi niepeilingen te houden, waarvan dan de resultaten meestal han delswaar worden. Hetgeen aller minst wegneemt dat zij, ook in andere dan materiële zin, niet waardevol zouden zijn. Bovendien zijn sommige van dergelijke on derzoeken ook wel degelijk van wetenschappelijk belang. Er is geen kwaad woord over te zeggen. Integendeel: zij verdienen onze toegewijde belangstelling. Nu heeft het Emnid-Instituut te Bonn na zorgvuldige studie aan het licht gebracht dat ongetrouw de mannen de beste klanten van automaten zijn. Gedurende het test- of onderzoekingsetmaal be droeg hun aantal Jf9 procent van alle automaatklanten. De gehuwde mannen volgden op hen met 39 procent, vervolgens de gehuwde vrouwen 16 en de vrijgezellinnen 12 procent. Van de gehele cliën- tèle trok 38 procent sigaretten, negen procent snoep, vier procent levensmiddelen, drie procent kou sen, twee procent dranken én één procent bloemen uit de automaat. Dat was dan dus in Bonn en ik heb daar goede nota van genomen Het is altijd heerlijk iets te iveten wat je vroeger niét wist. Dat ver rijkt niet alleen je kennis doch ook je status van algemeen-ont wikkeld persoon. Ik zeg: dat was dus in Bonn en het zou mij al bijzonder verbazen als de autómaatverhoudingen hier in Nederland niet een geheel an der beeld te zien zouden geven. Ik vermoed dat de sigarettentrekke- rij hier, anders dan daar, verre achterligt bij de eterij, want altijd wanneer ik langs automatenhal len kom, zie ik hele volksstammen staan kauwen. Is het niet op ba- mïballen of kroketten, dan op bal len gehakt, loempia's of frieten. In ieder geval altijd op dingen, waarvande geur alléén al voor mij een reden is mijn pas even te versnellen wanneer ik langs zo'n automatengeschiedenis kom. Bij ons is de keuze nog bijzonder beperkt en altijd precies dezelfde, In Amerika zijn automatenhallen met honderden heerlijkheden: vers fruit of compote, uitgeperste ver se vruchten, biefstukjes, hete soe pen in tientallen soorten en nog veel meer. Waarom dat bij ons niet kan is mij niet duidelijk, maar dat zal op de duur wel ko men. Alles wat Amerikaans is komt hier op de duur ook. Dat ongetrouwde mannen de beste automatenklanten zijn, laat zich verstaan, en dat de mannen zo ver voorlit zijn bij de vrouwen, dat begrijp ik ook: vrouwen hebben een betere kijk op kwaliteiten en bereidingswijzen. Wat ik niet begrijp, is hoe het komt dat ongehuwde jofferen zo ver in de minderheid zijn bij de getrouwde; precies andersom dus als bij de mannen. Ik kan daar geen argument voor vinden. Inmiddels neemt de automatische eterij mond over mond toe, zoals de hele openbare eterij. U moet maar eens opletten hoe veel mensen op straat lopen te eten. Dat is een onhebbelijke en vul gaire gewoonte, waaraan ik niet kan wennen. ELIAS. De vrouw, die aanvankelijk een verhaal had gefantaseerd, dat het kindje in de Vughterstraat te Den Bosch zou zijn ontvoerd door een man met een grote donkere auto, waarbij zij zich echter her haaldelijk tegensprak, is donderdag te gen de avond door de Bossche recherche gearresteerd en heeft nog diezelfde avond een bekentenis afgelegd. Gister ochtend is het stoffelijk overschot van het kindje in het Drongelenskanaal door de politie gevonden. Dr. Zeldenrust, die de sectie verrichtte, heeft verdrinking als de doodsoorzaak vastgesteld. De vrouw verklaarde tot haar mis drijf te zijn gekomen, omdat zij bij haar man een ondragelijk leven had. Zij zou ook van plan zijn geweest zichzelf te verdrinken. Een tweede kind van het echtpaar, een meisje van elf maanden, ligt momenteel in het ziekenhuis en heeft wellicht daaraan te danken dat het niet het zelfde lot heeft ondergaan als haar zusje. Het gezin Van der V. had in de volks- i buurt waar het woont, weinig of geen contacten, doch stond tot nu toe niet bepaald ongunstig bekend. (Van onze weerkundige medewerker). De afgelopen week is belangrijk te koel gebleven en ook in de laat ste 30 dagen waren er 25 die naar de te koude kant uitvielen. De be- lans van deze eerste zomerhelft, die volgende week afsluit, valt nog naar de ongunstige kant uit. Een kleine depressie trekt van Enge land naar de Noordzee, waardoor de buienkans aanwezig blijft. Er zijn echter ook opklaringen te verwachten, maar de temperatuur blijft ook de komende dagen over dag twee a drie graden onder nor maal. Helaas blijven de hogedruk- gebieden voorlopig nog op een te grote afstand om bij ons een sta bieler weertype te kunnen bren gen. De vrouw toont volgens de politie geen berouw over haar daad. Toen zij met het verhaal van de ontvoering bij de politie kwam, was men er daar verwonderd over, dat zij niet eerder was gekomen, Op een zebrapad op de hoek van de Jan Tooropstraat en de Postjesweg in Am sterdam is gistermiddag omstreeks vier uur een kinderwagen aangereden door een personenauto. De negen maanden oude Jaap Eichelsheim, die in de kin derwagen lag, werd op straat geslingerd en overleed op weg naar het ziekenhuis. Twee auto's waren gestopt om de over stekende mevrouw Eichelsheim en haar kinderwagen de verplichte voorrang te geven. De bestuurster van een derde per sonenauto deed dit niet en wilde de stil staande auto's passeren. Toen de voetbalploeg van het Duitse plaatsje Hirshau in Frei- hung bij Neurenberg aankwam om daar een wedstrijd tegen het plaaselijke elftal te spelen, ont dekten de enthousiaste spelers, dat voetbal voorhands niet mogelijk was, omdat een sterke wind ber gen hooi over het voetbalveld had geblazen. In voetbalkledij hielpen de voetballers het hooi opladen en zij werden voor hun ijver be loond. Zij wonnen namelijk de verlate wedstrijd met 7 - I (Van onze radio- en t.v.-redactie) De radiostations, aangesloten bij de Europese Radio Unie, organiseren van 6 tot 15 oktober een Europese radioweek. Het is de bedoeling gedurende deze week een reeks gezamenlijke programma's uit te zenden en elkaar over en weer nationale programma's aan te bieden. Tot deze aanbiedingen behoort een concert door het Berlijns Philharmo- nlsch Orkest o.l.v. Herbert von Karajan. Het wordt een direct concert, dat door de verschillende E.R.U.-landen wordt gerelayeerd. Tot de gezamen lijke programma's behoort een uitzending van jazzmuziek. Elk land zendt op het ogenblik een aantal opnamen van nationale musici naar London, waar de B.B.C. een gemeenschappelijk programma zal monteren. Op soort gelijke .wijze komt een programma van chansons en een programma van volksliederen tot stand. Het chansonprogramma wordt gecoördineerd door de Italiaanse radio. De opnamen van volksliederen worden opgezonden naar de Joegoslavische radio. Gedurende de Europaweek zal in elk der E.R.U.-landen eenzelfde hoorspel worden uitgezonden. Hiervoor is uitgeko zen „Onder het melkwoud" van Dylan Thomas. Voor Nederland betekent het dat Hilversum een herhaling zal uitzenden. fWWWWWWWWWWWMMWWWWWWIWWWVWWWWWWWWMWWWWWWWWWVWWWWWVWWWVWWWW De voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. F. Jentjens, heeft op de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergade ring van deze bedrijfsgroep kritiek geuit op de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Deze kritiek gold met name het feit, dat de spoorwegen het produktiviteitsniveau in de hoofdwerkplaatsen met de mede werking van het personeel willen verho gen tot een niveau waarop in het be drijfsleven een prestatiebeloning van tien tot twaalf procent gebruikelijk is. De N.S. stellen hier evenwel niet de be reidheid tegenover, om een redelijke prestatiebeloning in te voeren. Als de directie in haar standpunt vol hardt, zal de rooms-katholieke bond van vervoerspersoneel, aldus de heer Jent jens, geen medewerking kunnen verle nen aan de verbetering van de efficien cy. Ook kantte de heer Jentjes zich te gen de afwijzing door de N.S.-directie van de voorstellen van de vakorganisa ties voor het treffen van bezitsvormende maatregelen. Opeenhoping van bezit in de handen van weinigen noemde hij maatschappelijk een gevaar en een on dermijning van de democratie. Walter Sisoeloe, oud-secretaris van het (verboden) Afrikaanse nationale con gres, en Ahmed Kathrada, secretaris van het Indische Congres in Transvaal, zijn in de nacht van donderdag op vrij dag met 17 anderen gearresteerd in een huis te Johannesburg, waar zij vergader den. Onder hen was ook Govan Mbeki, leider van de verboden communistische partij. Hij zou nu als leider optreden van het Afrikaanse nationale congres in de Kaapprovincie. Er zijn zes blanken on der de aangehoudenen. Tot dusver zijn veertig doden aan wal gebracht, maar de autoriteiten in Buenos Aires houden er rekening mee dat het uiteindelijke dodencijfer van de ramp met de veerboot „Ciudad de Asuncion" veel hoger zat zijn. In totaal 380 mensen zijn gered. Volgens de passagiers moeten er zeer veel men sen aan boord zijn geweest die op het laatste moment aan boord waren ge stapt en nog niet op de passagierslijst stonden. De „Ciudad de Asuncion" die op de Rio de la Plata is vergaan. De waarde van de juwelen die donder dag aan de 75-jarige hertogin van Nor thumberland werden ontstolen, wordt geschat op meer dan 100.000 pond (ruim een miljoen gulden). Vele jaren geleden werd de waarde geraamd op ruim 400.000 gulden, maar volgens des kundigen zijn de juwelen sindsdien zeer in waarde gestegen. Het Wereldgebeuren raandag begint in Moskou het BELGEN VOOR NIEUW (E.E.G.)-SYSTEEM Per 1 november a.s. wordt een on langs door de raad van E.E.G.-mi- nisters vastgestelde, voor alle zes E.E.G.-landen geldende, grensar beiders-verordening van kracht. Deze bepaalt onder meer dat grensarbeiders, die ziek zijn, welis waar vallen onder de uitkeringsre gelingen van het land waarin zij erken, maar dat de ziektecontrc le zal worden uitgevoerd door de ziektekassen van het land, waarin zij wonen. Over deze bepaling zijn moeilijkheden ontstaan tussen Nederland en België. Nederland wil de huidige situatie hand haven. Belgische arbeiders, die in Ne derland werken en die zich ziek melden worden gecontroleerd door het G.A.K. Philips heeft een eigen controledienst. De E.E.G.-verordening opent de moge lijkheid dat afwijkende bilaterale bepa lingen gehandhaafd blijven. België wil de met Nederland gemaakte afspraak Een Westduitse rechtbank in Freiburg heeft gisteren drie voormalige nazi's vrijgesproken die waren voorgeleid op verdenking van massamoord in het door de nazi's bezette deel van Rusland. Josef Uhl, een 54-jarige personeelschef van de politie in Zuid-Baden, Gerhard Riebel, een 49-jarige belastinginspecteur uit Hessen, en Heinz-Gerd Huelsemann, een 44-jarige politieman uit Rijnland, hebben zich moeten verantwoorden op de beschuldiging dat ze op grote schaal Russische joden en communistische volkscommissarissen achter het centrale Russische front van de nazi's in 1941 hebben vermoord. Op het proces hebben ruim zeventig getuigen en deskundigen het woord gevoerd. Maar het hof was van oordeel dat de drie beklaarden niet het initiatief tot de moorden hadden ge nomen, „maar slechts de orders opvolg' den van de ware misdadige leiders van het derde rijk, vooral Hitler en Himm- ler." Maandag begint in Moskou net ge sprek tussen Amerika, Engeland en Rusland, waarop de wereld zijn hoop heeft gevestigd: het gesprek over een kernstopovereenkomst. Jarenlange dis cussies in Genève over dit moeilijke on derwerp hebben de mensheid pessimis tisch gemaakt. Nu de grote drie hebben besloten op hoog niveau te gaan onder handelen is er weer een glimpje hoop, vooral omdat Moskou zich bereid heeft verklaard als gastheer op te treden en zich de laatste tijd zelfs ook daadwerke lijk iets van hoffelijkheid heeft aange meten. die de goede gastheer kenmerkt. Want Britse en Amerikaanse uitzendin gen bestemd voor de landen achter het ijzeren gordijn worden plotseling niet meer door de Russen gestoord. En vice- president Mikojan heeft met zijn stereo type glimlach verklaard, dat nu toch werkelijk de tijd rijp is voor een akkoord. Bovendien heeft het Kremlin heel wel willend gereageerd op de vredesbood schap, welke president Kennedy enkele weken geleden uitsprak voor een gezel schap van Amerikaanse studenten. En ten slotte heeft Moskou niet opgespeeld toen president Kennedy, toegejuicht door duizenden, een demonstratie gaf van Atlantische solidariteit tijdens zijn bezoek aan West-Berlijn, waarbij hij zijn afkeuring over Ulbrichts muur der schande niet onder stoelen of banken stak. Westerse diplomaten hebben uit de rust die in Rusland heerst, opgemaakt, dat er een zekere mate van geheime ver standhouding bestaat tussen president Kennedy en premier Kroesjtsjew. Zij vermoeden dat in het diepste geheim boodschappen zijn uitgewisseld tussen de Verenigde Staten en Rusland. Er zou daardoor al een basis van vertrouwen zijn gelegd voor het gesprek, dat maan dag aanvangt. In dit verband wordt grote betekenis toegekend aan het verloop van de Chi nees-Russische onderhandelingen. Vele westerse politici zijn de mening toege daan, dat Moskou eerst met Peking heeft willen afrekenen, teneinde daarna pas goed de handen vrij te hebben bij het driezijdige overleg. Uit de gematigde toon, die premier Kroesjtsjew kort gele den in Oost-Berlijn heeft aangeslagen, maakt men voorts op, dat de Russische partijchef wél op de proppen zal komen met zijn voorstel voor een niet-aanvals- verdrag tussen de N.A.V.O. en de Pact van Warschau-landen, maar dat hij niet star aan dit plan zal vasthouden, wan neer Amerika en Engeland zich er tegen verzetten. Hoe het zij, de Amerikaanse onderhan delaar, de onderminister van buiten landse zaken Averell Harriman, heeft verklaard optimistisch gestemd naar Moskou te vertrekken. „Er zijn de laatste weken interessante ontwikkelin gen geweest, welke een kans op vriend- schappelijker betrekkingen lijken te bie den", zo zei hij gisteren in Londen, waar hij overleg pleegde met Lord Hailsham, de minister d'e bij de besprekingen in Moskou Engeland zal vertegenwoordi gen. De tweede burggraaf van Hailsham staat bekend als een man. die geen blad voor de mond neemt en die zegt waar het op staat. Lord Hailsham is het type van de Engelse edelman, die in zijn uit- terlijk enigszins naar het excentrieke neigt. Hij pleegt zeer slordig gekleed, met een wapperende das en ongekamde haren op de meest plechtige bijeenkom sten te verschijnen. Dit uiterlijk bedriegt echter, want lord Hailsham is een man, die over buitengewone capaciteiten be schikt. Een scherpzinnig advocaat en een der invloedrijkste figuren binnen de Conservatieve Partij. Zijn naam wordt genoemd als mogelijk opvolger van pre mier Macmillan. De laatste tijd echter lijkt het dat hij in de race naar de top iets achter ligt bij minister Butler. Hailsham behoort tot de groep der „re luctant peers", de ..aarzelende edellie den", die na hun verheffing in de adel- Nederlandse arbeiders. Men vreest een dom slechts na lange aarzeling en dan verslechtering van de toestand, wanneer nog onder protest het Lagerhuis verlie- inzake de controle van zieke Belgische grensarbeiders evenwel niet continu eren. De zaak is aan de orde geweest tijdens de, deze week in Den Haag ge houden, 46-ste vergadering van de ad ministratieve commissie van de E.E.G. voor de sociale zekerheid van migreren de arbeiders. Een oplossing is evenwel nog niet gevonden. De achtergrond van het Nederlands- Belgische conflict is dat een bedrijf als Philips vanaf de tweede ziekte dag het'nettoloon betaalt (m.i.v. 1 oktober reeds vanaf de eerste dag) en dat in België door de ziektekas sen bij ziekte zestig procent van het loon wordt uitgekeerd (met uitzon dering van de eerste week, dan be taalt de werkgever). Het percentage van 60 proeent is een stok achter de deur om zich niet onnodig ziek te melden. De ziektecontrole is dientengevolge min der streng dan in Nederland, waar de uitkeringsnormen hoger liggen. Phi lips ervaart, dat, ondanks de strenge ei gen controle, de Belgische grensarbei ders gemiddeld vaker ziek zijn dan de de zieke Belgische grensarbeiders ko men te vallen onder het controleregiem van de Belgische ziektekassen. In totaal werken in Nederland ongeveer 14.000 Belgische grensarbeiders. Er wer ken 2500 Nederlanders in België. Bij ziekte worden zijn gecontroleerd door het G.A.K. Krachtens de nieuwe E.E.G.- regeling blijft dat zo. In een koelwagen van een uit Oost- Berlijn afkomstige goederentrein zijn twee levensloze mannen, Hongaren, aan getroffen, zo is gisteren in Zeebrugge vernomen. Politiefunctionarissen namen aan dat de overledenen hadden willen vluchten en zich in de koelwagen had den verstopt. De lichamen der mannen, die blijkbaar de verstikkingsdood waren gestorven, waren gedeeltelijk bevroren. De lichamen werden ontdekt toen de trein aankwam bij de vismarkt van Zee- brugge. Hoewel hun identiteitsbewijzen in hun zakken werden gevonden, wer den de namen van de mannen niet be kendgemaakt. Men vertelde dat zij 29 en 34 jaar oud waren. In de koelwagens werd hoofdzakelijk schapevlees ver voerd. Zondagmorgen vroeg zullen acht postraketten vanaf de vliegba sis Twente bij Oldenzaal in het luchtruim worden geschoten. De raketten, die een meter lang zijn, worden gelanceerd door le den van de Allgemeine Deutsche Rakettengesellschaft. In één der raketten gaan enige honderden kaarten met een groet van 01- denzaals burgemeester mr. J. de Vries. De kaarten zullen direct na de landing van de raket wor den gezonden aan allerlei ruim tevaartautoriteiten, staatshoof den, ministers en vele anderen. Door middel van deze lancering wil een in Oldenzaal gevormd comité de aandacht vragen voor een in deze plaats te stichten ruimtepark, dat de naam „Terra Luna" zal krijgen en dat een internationaal karakter zal dragen. Gisteravond zijn de gemeen teraadsleden over dit plan geïnfor meerd. Namens het comité werden de plannen toegelicht door de direc teur van openbare werken, de heer H. A. T. Delicaat. Aanwezig hierbij was ook dr. ir. J. M. J. Kooy uit Bre da, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor de Ruimtevaart, die als mentor van het comité optreedt. Ruimtevaart toegezegd. Voorts wor den er onder andere vitrines inge richt met betrekking tot het Neder lands ruimteonderzoek, waarvoor in middels toezeggingen zijn gedaan door de sterrenwacht te Utrecht en een documentatieafdeling op het ge bied van ruimtevaart en ruimteonder zoek. Op een terrein van tien hectare groot wil het comité een internationaal attractiecentrum stichten met een populair-wetenschappelijk gedeelte en een amusementsgedeelte, beide ge baseerd op de ruimtevaart. Voor de realisering van het plan denkt men voorlopig een bedrag van ongeveer 5 miljoen nodig te hebben. Men re kent hierbij mede op de steun van de overheid. De ruimtetuin komt aan de langs Ol denzaal lopende rijkswegen E 8 en E 72. Centraal komt een populair we tenschappelijk centrum met een per manente ruimtevaartexpositie. Hier voor is medewerking van het Ame rikaanse Bureau voor Lucht- en Ook komen er telecommunieatiede- monstraties en proeven met brand stoffen en gewichtloosheid. Een film zaal, een planetarium en een kleine sterrenwacht zullen niet ontbreken. In het park komt een nagemaakte saturnusraket te staan, die tevens dienst zal doen als uitkijktoren. Op 't amusementsgedeelte van Terra Luna zullen volgens de plannen o.a. een restaurant komen, een doolhof, een speeltuin met speeltuig dat door vorm of versiering doet denken aan ruimtevaartuigen, hemellichamen en sterrenbeelden. Voorts komen er een Jules Verne- paviljoen, een achtbaan met ruimte vaartsensaties en een dierenhoek met o.a. echte beren ter uitbeelding van de sterrenbeelden de grote en de klei ne beer. VVVVVVVVWVWVVVVVVVVVVVVWVV\/VVVVV%/VVVVVWVVV\/VVVVVVVVWVVVVVV\/>AA/WVVVVWVV%/VVWVWVVVVWVVVVVVWVVWVVVWWW,VWVVWVVVVVVWVVVWVWVVWWVWVVV ten voor een zetel in het 1 Hogerhuis. Een recent geval betreft de aarzeling van het lagerhuislid Wedgewood Benn, die vorig jaar een parlementaire oproer- stemming ontketende, door te weigeren het Lagerhuis te verlaten, nadat hij een adellijke titel had geërfd. Lord Hailsham overwon zijn aarzeling in 1950. Hij had toen al dertien jaar in het Lagerhuis achter de rug. Nu is hij de lei der van het Hogerhuis, minister voor de wetenschappen en speciaal belast met de zorg voor Noord-Oost-Engeland, het Britse probleemgebied met de grootste werkloosheid. Lord Hailsham, die ge huwd is en twee zoons en twee dochters heeft, is voor deze laatste taak zeer ge schikt. Hij heeft flair om met mensen om te gaan en hij gaat twistgesprekken met werkloze arbeiders niet uit de weg. Maar wanneer hij even de gelegenheid heeft om de werkloosheidsproblemen te vergeten, dan wijdt lord Hailsham zich aan de kunst: het schrijven van gedich ten is namelijk zijn favoriete vrijetijds besteding. Hoewel de Russen hun man nog niet hebben genoemd, is het niet onmoge lijk dat lord Hailsham zich straks in Moskou tegenover een collega-dichter geplaatst zal zien. Men vermoedt name lijk dat het Kremlin de diplomaat Vale rian Zorin als onderhandelaar zal aan wijzen. Zekerheid bestaat hieromtrent echter nog niet en er is ook al de naam genoemd van de eerste onderminister van buitenlandse zaken Wasili Koeznet- sof. Zorin is een eerste-klas diplomaat, die zijn tegenstanders met een ontwapende vriendelijkheid kan tegemoet treden. Voor hij bij buitenlandse zaken kwam, behartigde hij onderwijsbelangen. Hij is het type van de professor, maar men weet uit ervaring, dat achter alle uiter lijke vriendelijkheid een echte commu nist schuilgaat, die een belangrijk aan deel heeft gehad in de overname van de Balkanstaten door het Russische com munisme na de tweede wereldoorlog. En men beschouwt hem nog steeds als de verantwoordelijke man voor het com munistische complot tegen de regering van bondskanselier Adenauer in 1955, toen Zorin de eerste Russische ambassa deur in Bonn was. Wasili Koeznetsof is al even vriendelijk en tegemoetkomend als Zorin. Wat hof felijkheid betreft geven deze twee Russi sche diplomaten elkaar niets toe. Op het gebied van de ontwapening heeft hij er varing opgedaan als Russisch onderhan delaar in Genève en de Amerikanen ken nen hem voorts van de besnrekingen over Cuba in het begin van dit jaar in New York. Koeznetsof spreekt uitste kend Engels, maar met een midden- Amerikaans accent, dat hij heeft „op gelopen" toen hij in de dertiger jaren bij de Fordfabrieken in Detroit werkte en aan het Carnegie Instituut voor Techno logie studeerde. Mocht hij de uitverko ren man zijn voor maandag, dan zal de taal dus in ieder geval geen rvro'rieem opleveren LORD HAILSHAM ...diplomaat en dichter..*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3