Meer faciliteiten gewenst voor het grensoverschrijdend goederenvervoer Minister beslistgeen ontslag sluispersoneel ,0ude Meesters' hangen in Zierikzees Weeshuis Entourage-programma voor Zeeuws Fruitcorso S AWE MA N.v. deBILT Belangstelling K.v.K. Rotterdam voor een vaste Scheldeverbinding Pech bij de eerste pijlerpaal voor de Oosterscheldebrug ALMANAK Voorlopig geen hogere mosselprijzen Werkbezoek aan „Het Zilveren Schor" Griekse zeeman - overboord - zwom naar kust Het „New York Pro Musica Ensemble" 1813-1963 IN HANSWEERT EN WEMELDINGE 38 werken Expositie Dirk van Gelder te Veere verlengd VERWACHT. Kamer van Koophandel Zeeuwsch-Vlaanderen: Betere telefoonverbindingen met België van groot belang geacht Wachttijden T elefoonverkeer Ir. R. H. van Krevelen Leeuwse Luchtje Schilderijenexpositie geopend Overzicht kunst uit de Gouden Eeuw" Compensatieregeling nu gehalveerd Directeur-generaal toerisme bezocht W.-Z.-Vlaanderen Geert toeslag N.G.R.V.-uitzending zomeravondzangdienst Centrale verwarming Knaapje uit Goes bij het oversteken door auto gegrepen Kunst HET WEER IN EUROPA 2 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT ZATERDAG 13 JULI 1963 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich tijdens de vrijdag in Terneuzen gehouden vergadering uit voerig beziggehouden met enkele internationale kwesties. Het betrof de moeilijkheden voor het grensoverschrijdend goederenvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen en het automatische telefoonverkeer tussen Nederland en België. Ten aanzien van het eerste punt besloot de Kamer te blijven streven voor meer faciliteiten langs de gehele grens met België. Over het automatische telefoonverkeer met België werd opgemerkt, dat een goed functioneren van de telefoonverbindingen van groot belang is voor Zeeuwsch-Vlaanderen met het oog op de vele contacten van deze streek met België. De algemene Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie (E.V.O.), de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen K.N.V.T.O. en de Nederlandse Organisatie voor Be- roepsgoederenvervoer Wegtransport, hebben in een recent schrijven de aan dacht van de commissie voor Verkeer en Vervoer van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren gevraagd voor de moeilijkheden bij het grensoverschrijdend goederenver voer over de weg. De drie landelijke or ganisaties schrijven daarin, dat zij reeds vorig jaar het ministerie van financiën mededeling hebben gedaan van het in intensiteit steeds toenemend vervoer, waarbij niet alleen van de dag-, maar ook van de nachturen gebruik wordt gemaakt. Door de beperkte openstelling van de grensdouanekantoren ondervindt het goederenvervoer daarbij het grote nadeel, dat per etmaal veel tijd verlo ren gaat, in sommige gevallen zelfs stagnatie optreedt van twaalf uur. onbegrijpelijke zaak en diep te iren", aldus ir. Van Krevelen, die Hoewel de douane alle mogelijke mede werking verleent om te komen tot een soepele afwikkeling blijken de gemiddel de wachttijden van de auto's aanzienlijk te zijn. Het geval is een weinig intensief ge bruik van het materieel en een verho ging van transportkosten wegens extra Jonen en verblijfkosten van chauffeurs. Onder de Nederlandse ondernemers is een enquête gehouden, waarvan de re sultaten zijn verwerkt in een rapport, dat het ministerie van visserij en land bouw is aangeboden. Vele suggesties ter verbetering zijn daaruit naar vo ren gekomen zoals een spreiding van de grenspassagemogèlijkheden, zowel in tijd als geografisch. Voorts openstelling van een aantal grenskantoren geduren de dag en nacht en van de meeste ove rige van tenminste 6 uur tot 22 uur. Gepleit wordt voor een onder alle omstandigheden verlenen van voor rang aan transporten onder dekking van carnets T.I.R. Voorts zou men gaarne gedurende dag en nacht ten minste drie grenskantoren aan zo wel de Nederlands-Duitse als aan de Nederlands-Belgische grens openge steld zien voor transporten onder dekking van carnets T.I.R. Tot slot wordt gepleit voor plaatsing van de omzetbelastingheffing naar het binnenland en voor afschaffing van in verschillende landen nog verschuldigde motorrijtuigen- en of vervoerbelasting. Van de Zeeuws-Vlaamse commissie wordt bijzondere aandacht voor deze aangelegenheden gevraagd. „Wij zullen in het kader van het moge lijke blijven streven naar meer facili teiten langs de gehele grens met Bel gië", zei voorzitter ir. R. H. van Kre velen vrijdagmiddag tijdens de veertig ste algemene vergadering van de Zeeuws-Vlaamse kamer. De leden waren het met hem eens, dat dit alleen mo gelijk is met de medewerking van alle daarbij betrokken autoriteiten. De heer H. A. M. A. de Meijer zei van mening te zijn, dat ook de kamer zelf eens zijn stem zal moeten laten horen in deze aangelegenheid. Juist in verband met de geïsoleerde positie van Zeeuwsch-Vlaan deren. Volgens hem zijn reeds vele dui zenden tonnen goederen voor verdere bewerking in Terneuzen verloren ge gaan, omdat de Belgische vervoerders er niets voor voelen om de tien of vijf tien kilometer verder te rijden en daar uren tijd mee te verspelen. Algemeen was de kamer het er mee eens, dat met name in Zeeuwsch-Vlaan deren er één kantoor behoort te zijn met meer faciliteiten. Het bestuur zal trach ten een dergelijke mogelijkheid te be reiken. Een volgend gesprek over internati le aangelegenheden betrof het automa tische telefoonverkeer met België. Het bestuur van de kamer had zich namelijk al eens afgevraagd waarom men vanuit een belangrijk deel van België wel auto matisch met Nederland kan bellen, maar niet omgekeerd. De Nederlandse P.T.T.- kamer beweerde bij navraag, dat de moeilijkheden aan de Belgische kant la gen, maar bij navraag door de voorzit ter van de Nederlandse Kamer van Koophandel tijdens een conferentie te Brussel werd van Belgische P.T.T.-zijde beweerd, dat in dat land alles in orde is om alle automatische telefoonverkeer uit Nederland te ontvangen. Deze mede deling is weer overgebracht aan de P.T.T.-directie te Breda. „Een betreuren' voorts wees op de vele contacten van Zeeuwsch-Vlaanderen met België en dus op de grote noodzaak van snelle tele foonverbindingen Ir. Van Krevelen zei voorts het van belang te achten, dat men zich in het bedrijfsleven gaat realiseren, dat er een Gasunie is gesticht en dat de Nederlandse gasbel binnen afzienba re tijd over het gehele land zal wor den gedistribueerd. Verwacht wordt, dat de leidingen in 1965 Bergen op Zoom en in 1966 Goes en Zeeuwsch- Vlaanderen zullen bereiken. In de industriële sfeer, waar men steeds meer denkt aan nieuwe zaken in de toe komst (investeringen) moet men zich volgens de kamervoorzitter bezinnen op het feit, dat dit gas over drie a vier jaar Zeeuwsch-Vlaanderen zal hebben bereikt. Hij wees daarbij op het voor nemen onder het kanaal een gaszinker te leggen, zodat beide zijden van het ka naal op het gasnet kunnen worden aan gesloten. Enkele leden wisten te vertel len, dat voor deze gasleveranties ook van Belgische zijde belangstelling be staat. De secretaris van het comité Nationale Herdenking 18131963 heeft de bestu ren van de Kamer van Koophandel be richt, dat de dertigste november 1963 wel een officiële herdenkingsdatum wordt, maar geen nationale feestdag. Met andere woorden geen sluiting van bedrijven en geen beperking van St.-Nicolaasvoorbereidingen. De handel drijvende middenstand kan in dezen ge rust zijn, aldus de brief. De veetentoonstelling te Oostburg en de fokdag te Axel kunnen ook dit jaar weer rekenen op een subsidie van elk 50. Op een voordracht van vertegenwoor diging in de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg zijn door het bestuur ge plaatst de heren E. A. van Dorsselaar en J. F. de Klerk. De heer P. Blom- maert blijft de kamer vertegenwoordi gen in de P.T.T.-kamer. Bij de aanvang van de vergadering werd het overlijden herdacht van het lid van de kamer, de heer C. J. Segers uit Clinge. Voorts werd over en weer bewondering uitge sproken over de fraaie nieuwe verga derzaal van de nieuwe kamer, die juist voor de eerste maal in gebruik werd genomen. De voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben op 9 februari van dit jaar een bespreking gehad met hun collega's van de Rotter damse Kamer van Koophandel over een eventuele vaste oeververbinding onder of over de VVesterschelde. Dit verklaar de de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer ir. R. H. van Krevelen tijdens de vrijdag in Terneuzen gehouden al gemene vergadering. „In dit gesprek is gebleken, dat men ook in Rotterdam be langstelling heeft voor een dergelijke verbinding," aldus de heer Van Kreve len. „Overigens: men ziet de technische problemen zeker niet over het hoofd," voegde hij eraan toe. De Kamervoorzit ter was van mening, dat het weinig zin heeft hierover momenteel fantasieën op te bouwen. De eerste 32 meter lange betonnen paal voor de eerste pijler van de Oosterschel debrug is voor de wal van Colijnsplaat minder vlot de bodem ingeboord dan de technici van provinciale waterstaat en de aannemerscombinatie hadden ver wacht. Nadat de „pijlerboot" woensdag avond door de reuzebok „Ir. J. G. Snip" rechtop in het water was getild, heeft de boorinstallatie van deze paalindriif inrichting de cilinder donderdag onge veer acht meter naar beneden gedrukt. Vrijdag zou de volgende etappe begin nen, maar het is toen vrijwel de gehele dag bij een begin gebleven. Aan de zogenaamde „cutter-installatie", de graafmachine, die vanuit de takels van de reuzebok in de holle paal wordt neergelaten om de grond weg te graven en zo het indrijfwerk te bespoedigen, ontstonden enkele mankementen. Het bleek dat de „cutter" nog aan enkele „kinderziektes" leed, waarvan eerst de „diagnose" moest worden vastgesteld. Donderdag waren de verschillende testen met de bok en de instrumenten gehou den. Er volgde controle op controle en vrijdagmiddag was men dan zover, dat de paal of de put, zoals men dit eer ste brugonderdeel in het water ook wel noemt verder naar zijn definitieve funderingsplaats zou zakken. Om drie uur begonnen de kabels van de bok zich weer te spannen, maar twee uur later was men nauwelijks twee meter verder. De „cutter" werkte niet naar wens. Toen zjj op de bodem van de cilinder was aangeland weigerde de installatie haar diensten volgens plan uit te voeren. Later op de avond kwam het werk beter op gang. Toen men om ongeveer 10 uur 's avonds stopte, moest de paal nog ze ven meter de grond in. Dat zal men van daag proberen. Vandaag moet U de krant maar eens goed tegen uw neus drukken en eens flink ruiken. Als het een beetje wil zit er een luchtje aan. Een luchtje van bollen en wafels dat de laatste dagen vanaf de overkant van de straat door onze burelen waait. Zoiets gaat in je kleren zitten (in de kouive kleren, deze zomer) en als het een beetje wil houdt de krant er ook iets van over. Geen onprettige lucht hoor, nee, dat zeggen we niet, gewoon een lekker bakluchtje. Het is weer eens iets anders en nu we er over schrijven weet U tenminste wat er aan de hand is. U mocht aan de krant ruikend, eens denken nou: ze bakken ze daar bij de P.Z.C. weer lekker bruin Geen sprake van. Er valt deze zomer heus niets bruin te bakken. Het is gewoon een kwestie van bollen en wafels, kortom een kwestie van kermis. Staan ons dus enkele woelige da gen te wachten. Want die kermis pret rondom en voor ons neus, vraagt tijdens de vele uren waar in de krant wordt voorbereid, toch teel het uiterste van zelfbeheer sing. Maar als we het goed heb ben, heeft de verschijning van ons blad in voorgaande kermisweken niet gestagneerd. Wellicht lukt het ons ook dit jaar. En mocht U, nog steeds aan die krant ruikend, bedenkelijk con stateren dat er toch wel een hééél sterk luchtje aan zit Nou ja, met excuses: wij lusten ook wel eens een bolletje! ZIERIKZEE heeft „zeventiende eeuwse meesters" binnen zijn muren. Een kostbare collectie schilderijen van bekende en minder bekende kun stenaars is er met zorgvuldige hand gehangen aan de wanden in de stati ge vertrekken van het Burger Wees huis aan de Poststraat, waar het echtpaar Braat-Voorhuis sedert vorig jaar een bescheiden „kunstcentrum" bewoont. Was er vorig jaar in de zo mermaanden onder andere eigen werk van dit in de keramiek bedre ven echtpaar te zien, voor het nu be gonnen vakantieseizoen hebben zij de Dienst voor 's Rijks verspreide kunst voorwerpen met succes benaderd om een waardevolle expositie van de schilderkunst in de Gouden Eeuw als een belangrijke toeristische attractie in de Monumentenstad te situeren. Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van het college van regenten van het Zierikzeese Burger Weeshuis, rar. C. J. B. du Croo, midden tussen de door de eeuwen heen behoedzaam be waarde schilderijen en in gezelschap van een groepje genodigden de ten toonstelling voor het belangstellende publiek „vrijgegeven". „De heer en mevrouw Braat, van huis uit inge steld op de moderne richting, hebben nu een greep naar het oude gedaan. Hier hangt een unieke verzameling, die een goed beeld geeft van de schilderkunst uit de zeventiende eeuw", zo zei mr. Du Croo. Kort her innerde de voorzitter van het regen tencollege aan het scepticisme, waar mee in deze kring vorig jaar het initiatief van het kunstzinnige echt paar was ontvangen. „Maar onze schroom is daarna snel verdwenen. We hebben waardering voor uw aan pak. Veel succes toegewenst. Wat hier nu hangt is zeker een grote toe loop waard". Met erkentelijkheid maakte mr. Du Croo nog gewag van het intemediair van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierik- De 39 sluisknechten en sluiswach ters van rijkswaterstaat in Hans- weert en Wemeldinge zullen niet worden ontslagen. Dit heeft de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, beslist. De be trokkenen zijn inmiddels van deze beslissing op de hoogte gesteld. Wel heeft de minister de compen satieregeling voor het sluisperso neel ingetrokken gedurende het eerste halfjaar van 1963. Men zal zich herinneren, dat het sluis personeel in Hansweert en Wemeldinge enkele weken geleden in opspraak werd gebracht, toen bekend werd, dat het ondanks een uitdrukkelijk verbod, toch fooien van schippers had aange nomen. Vier arbeidscontractanten wer den per 1 augustus aanstaande ont slagen, terwijl aan 35 sluiswachters en sluisknechten in vaste dienst van rijks waterstaat werd meegedeeld, dat de minister van verkeer en waterstaat voornemens was hen straf van ontslag op te leggen. Slot van pas. 1 teur-bandjes met het publiek als jury, dat via een applausmeter voor de hono rering zorgt. Dinsdag 17 september: Opening tentoonstelling „Recron" in de zalen „Juliana" en op de Beestenmarkt, 10 uur. Weekmarkt met concours van standwerkers. In principe heeft men toe zegging voor het optreden van de kam pioenstandwerker van het Amsterdamse Amstelveld. 's Avonds op de Grote spiegeling zijn van de geestelijke en de vormenontwikkeling, waaraan re naissance, humanisme en hervorming ten grondslag liggen. „Er kwam een breuk met de religieuze kunst, die tot dan toe was bedreven. De invloed van de wetenschap laat zich in deze wer ken terugvinden. Dat kwam tot uit drukking in het mathematisch per spectief bijvoorbeeld. Wat hier hangt dateert uit de periode van de over gang van renaissance naar barok". De heer Schmidt Ernsthausen stipte drie fasen in deze ontwikkeling aan en om zijn bezoekers op enkele mar kante uitingen daarvan te wijzen ver zorgde hij bij deze opening een eer ste rondleiding langs de tentoonge stelde werken. De belangrijkste onderwerpen, die voor het vormen van een redelijk overzicht van de „zeventiende eeuw- se meesters" gewenst zijn, hebben op de Zierikzeese expositie een plaats gekregen. Drie compositorische aspecten de ruimtelijke weergave, de functie van het licht en de kleur zijn de beste aanknopingspunten op deze expositie voor een beeld van de periode. De meesterwerken zijn tot 14 september aanstaande iedere werkdag in het Zierikzeese Burger Weeshuis te be zichtigen. zee bij het aantrekken van kunstcollectie. deze In totaal 38 werken hebben in drie zalen en de hal van het Zierikzeese Burger Weeshuis een plaatsje gekre gen. In de voorname regentenkamer hangen de schilderijen aan het dikke leren behang. In de andere vertrek ken aan de sobere wanden of een enkel paneel. Hier en daar geaccen tueerd met een haast onopvallend, maar toch bijzonder decoratief wer kend kunststukje in keramiek. J. de Pomper, J. Brueghel, J. van Goyen, Ferdinand Bol. J. Ochtervelt, D. 'Maas. Het zijn maar enkele namen uit de collectie, waarin de bezoeker stillevens, portretten, havengezicht, bospartijen, jachtstoeten en fijn ge penseelde landschappen tegenkomt. Voor de Dienst voor 's Rijks versprei de kunstvoorwerpen gaf de heer A. A. M. Schmidt Ernsthausen een toe lichting op de geëxposeerde kunst verzameling. Hij legde daarbij de na druk op het facet, dat de schilderijen uit de zeventiende eeuw een weer- Vrijdagmiddag zijn in Souburg de heer W. P. J. Dekker, onderwijzer van de vijfde klas van de Julia- naschool, en mejuffrouw P. van Eenennaam, kleuterleidster aan ie Beatrixkleuterschool, in het hu welijk getreden. De kinderen van de kleuterschool en de leerlingen van de vijfde klas van de Juliana- school de klas van de heer Dekker waren bij de plechtig heid aanwezig met erebogen. (Foto P.Z.C.) De directeur-generaal voor de midden stand en het toerisme, drs. F. H. J. Wij- sen, en mr. J. van Eden, hoofd van de afdeling toerisme van het departement van economische zaken, hebben vrijdag in gezelschap van de rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland, de heer A. Kor- stanje, een bezoek gebracht aan de vijf kustgemeenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen om zich op de hoogte te stellen van de plannen, die er in deze streek in verband met het vreemdelin- genbezoek bestaan. Het gezelschap werd in Breskens ont vangen door burgemeester J. A. Eek hout. Hij gaf een uiteenzetting over de plannen, die Breskens heeft. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de jacht haven, waarvoor de directeur-generaal grote belangstelling had. Daarna trok men naar Groede, waar burgemeester J. C. Everaars de plannen van zijn gemeente toelichtte. Na een be zoek aan het strand van Nieuwvliet ging men naar Cadzand, waar in de torenka mer van hotel „Noordzee" de gemeente secretarissen van Cadzand en Retran- chement een explicatie gaven over de plannen van hun gemeenten. Drs. Wij- sen wees daar op de noodzaak van sa menwerking tussen de vijf kustgemeen ten. Hij stelde daarbij het recreatieschap „De Braakman" als voorbeeld. Na een kort bezoek aan Retranchement ging men naar „Het wapen van Breskens" te Breskens, waar het gezelschap werd ont vangen door de Middenstandscommissie voor de kustgemeenten in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. De voorzitter, de heer T. H. van Laarhoven, gaf een overzicht van het werk van de commissie. Hij bood aan de directeur-generaal, mr. Van Uden en de burgemeesters en secretarissen van de kustgemeenten het rapport aan, dat de commissie heeft laten opstellen. Hij bracht tevens dank aan drs. J- Scheps van het directoraat-generaal voor het toerisme, de samensteller van het rapport. Drs. Wijsen zei te hopen, dat de middenstanders op dezelfde wijze zullen samenwerken als in de N.V. Zee bad Breskens. Hij stelde zijn bureau be schikbaar om de door de commissie voorgestelde N.V. te helpen oprichten Markt demonstraties van oude en nieuwe dansen met medewerking van de Dans school Janvier. Er is ook contact ge zocht voor het optreden van een of meer kampioen dansparen van Nederland. Af wisselend tussen deze demonstraties een openluchtbal. Woensdag 18 september: Tentoonstelling „Recron" in de zalen .Juliana" en op de Beestenmarkt. 's Avonds op de Grote Markt judodemon straties met de bekende favoriet An ton Geesink en een 25-tal andere judo ka's. Medewerking sportschool Felix Janssen. Donderdag 19 september: Van 12 uur af braderie op de Grote Markt met allerlei attracties voor de bezoekers. Er is al veel belangstelling voor deelname. Ook fabrikanten zullen worden ingeschakeld, 's Avonds mede werking van boogschutters op de lig gende wip. De fruitfee reikt de prijzen uit. Vrijdag 20 september: Bij wijze van proef een koopavond met als attractie het optreden van de Jeugd Show Drumband uit Breda. Mogelijk treedt ook het accordeonorkest uit Bors- sele nog op. Het Bredase gezelschap be staat ujjt. 53 leden, allen jongens beneden ljijaar. Zaterdag 21 september: Fruitcorso. Een uitvoerig programma dus, thans onder het dak van de middenstandscen trale opgezet. Het wordt gefinancierd door bijdragen uit de middenstand en gelden, die de stichting Zeeuws Fruit corso ervoor beschikbaar stelt. Reeds in april is de werkgroep, verte genwoordigers van de drie Goese mid denstandsverenigingen, met haar orga- nisatiewerk begonnen om tijdig te kun nen inhaken op de corso-evenementen. Het programma lieeft bovendien een grotere evenementenlijst dan vorig jaar. Binnen de gestelde termijn van 6 maal 24 uur hebben de met ontslag bedreigde sluisknechten toen een verweerschrift ingestuurd, waarin zij om clementie vroegen. Allen gaven toe na 1 januari 1963 de datum waarop het fooien stelsel werd afgeschaft fooien te heb ben aangenomen van schippers. De mi nister heeft nu beslist, dat er voor de 35 personeelsleden in vaste dienst geen ontslag zal volgen. Het aangezegde ont slag aan de vier arbeidscontractanten is ingetrokken. Wel heeft de minister besloten de compensatieregeling voor het sluis personeel gedurende het eerste half jaar van 1963 niet toe te passen. Deze compensatieregeling is in het leven geroepen om de inkomstender ving van het sluispersoneel wegens het gemis aan fooien gedeeltelijk op te vangen. Voor 1963 was de com pensatie gesteld op 80 procent van het jaarlijkse bedrag aan fooien, voor 1964 op 60 procent, voor 1965 op 40 procent en voor 1966 op 20 pro cent. Inmiddels heeft de directeur-generaal van rijkswaterstaat een circulaire doen uitgaan aan alle schippers, scheepsbe vrachters en rederijen in Nederland, waarin hij verzoekt er voortaan van af te zien nog fooien te geven aan het rijkswaterstaatspersoneel. In zijn bekendmaking wijst de directeur- generaal er op, dat zij bij negering van dit verzoek moreel medeverantwoorde lijk zullen zijn voor het ontslag van de ambtenaar, dat in de toekomst op over treding van het fooienverbod onvoor waardelijk zal volgen. In de vergadering van het produktschap voor vis en visprodukten is besloten nog niet over te gaan tot wijziging van de prijzen van mosselen voor 't nieuwe sei zoen. Van kwekerszijde wenste men eni ge prijsverhoging, terwijl van handelszij de niet akkoord kon worden gegaan met welke prijsverhoging dan ook. Alvorens een definitief standpunt te bepalen zal het produktschap eerst de ontwikke ling met betrekking tot de levering en de kwaliteit van de mosselen afwachten. Wel is besloten een extra uitkering ten laste van het Mosselfonds aan kwekers te betalen voor de zogenoemde A-mos selen van bijzondere kwaliteit, o.m. wat betreft de schelpgrootte. Gedurende de eerste weken van het op 24 juni geopen de mosselseizoen zal bovendien aan die kwekers, die in deze periode aan de le veringen deelnemen, een extra uitkering worden gedaan. Het produktschap besloot, in verband met het veelvuldig „doordraaien" van garnalen een voorlopige heffing van drie cent per kilogram voor het garnalen- fonds in het leven te roepen. De N.C.R.V. zal woensdagavond een radiouitzending verzorgen van een zo meravondzangdienst in de Nederlandse hervormde kerk te Meliskerke. Deze uit zending duurt van tien minuten over half elf tot elf uur. Reeds om tien uur zal men beginnen met repeteren onder leiding van ds. A. Th. Rothfusz uit Vlis- singen. Verder verlenen medewerking de organist Jan Hekhuis uit Vrouwen polder en de trompettist Paul van Bel- zen uit Wenen. Advertentie Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Bij het oversteken van de weg is vrij dag het 3-,jarig zoontje van de fam. H. uit de Beatrixstraat te Goes door een vrachtauto gegrepen. Het knaapje liep daarbij een ernstige hoofdwonde op en moest in het r.-k. ziekenhuis „St. Joan na" worden opgenomen. Het jongetje stak, recht tegenover het ziekenhuis „St. Joanna", de Kloetingse- weg over op het ogenblik, dat er een door L. P. H. uit Nisse bestuurde vracht auto aankwam. De wagen raakte het kereltje. Bij zijn val werd het jongetje ernstig aan het hoofd gewond. Betonkuip viel om Door de vele regenval is de grond aan de Ringlaan te Breskens zeer drassig geworden. Toen in de bij de in aanbouw zijnde broodbakkerij opgestelde beton kuip 20 ton cement werd gestort, zakte de kuip in de modder weg en viel om. Om vertraging te voorkomen zal ge tracht worden op een andere manier ce ment te krijgen. Het terrein voor het zilveren jeugdcen trum „Het Zilveren Schor" aan het Veer- se Meer bij Arnemuiden was vrijdag het doel van een werkbezoek van erbij be trokken autoriteiten. Burgemeester A. Hack van Arnemuiden ontving vrijdagmorgen de bouwcommis sie voor „Het Zilveren Schor", de heer H. d'Olivat, die met ingang van 1 okto ber is benoemd tot directeur, de archi tect de heer O. Greiner, alsmede deskun digen en bestuursleden, in het Arnemui- dense gemeentehuis. Men hesprak in het raadhuis de ver schillende facetten van het nieuwe plan en bracht vervolgens een bezoek aan het terrein. In het „Veerhuis" te Wolphaartsdijk ge bruikte het gezelschap de lunch. Een opvarende van het Griekse schip „Eurygenes" van de rederij Cia Mariti- ina San Bascho S.A. te Piraeus is vrij dagavond ter hoogte van Zoutelande overboord geraakt. De scheepvaart in het betrokken gebied werd onmiddellijk gewaarschuwd, maar dit bleek achteraf niet nodig te zijn geweest, aangezien de drenkeling zwemmend de kust bij Zou telande wist te bereiken. Nadat hij in Zoutelande wat op verhaal was gekomen is hij met de auto van de rijkspolitie uit Westkapelle tussen half elf en elf uur naar Vlissingen gebracht. De „Eurygenes" was op weg naar Ant werpen. Men zou de drenkeling later op de avond naar het Griekse schip, dat inmiddels op de Vlissingse rede lag te rugbrengen. Botsing Op de rijksweg bij de veerhaven van Breskens is een trailer, die bestuurd werd door A. A. uit Geffen in botsing gekomen met een personenauto, be stuurd door de heer J. D. te Laarne (Brabant). De bestuurder van de trai ler, die achteruit wilde rijden, lette niet op het verkeer dat achter hem reed. De personenauto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg Gisteravond gaf het New York Pro Mu- sica-ensemble in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg een concert van muziek uit de Spaanse middeleeuwen en renaissance. Dit concert maakte deel uit van het Hollandfestival 1963. De meeste onderdelen van het program ma waren, behoudens het concerc, dat het ensemble donderdag jl. in het Am sterdamse Concertgebouw gaf, nooit eer der in Nederland uitgevoerd, voor zover wij konden nagaan. Het is dan ook een hinderlijke omissie geweest in het pro gramma, dat bij dit zo gespecialiseerde concert niet alleen iedere toelichting bij de uitgevoerde werken ontbrak, maar zelfs, behoudens een opsomming zonder meer van de leden van het ensemble, de bezetting van de verschillende combina ties van zangstemmen en instrumenten niet vermeld was. Een van de factoren, die het concert van een uniek muziek historisch belang deden zijn was, dat het ensemble zien zoveel mogelijk heeft gehouden aan de uitvoeringsgewoonten van de tijd, waarin de composities tot stand kwamen. De kennis van deze ge woonten werd uit zeer verschillende bronnen geput. Zo werden bijvoorbeeld de fragmenten uit de Codex Calixtinus, daterende uit de twaalfde eeuw, gezon gen en begeleid op de wijze, zoals Paus rdus II dit omstreeks het jaar 1460 be schreef, toen hij een uitvoering van deze liturgie te Santiago de lo Compostela bijwoonde: zeer veel afwisseling in de soli, terwijl iedere zangsolo door een an der instrument werd begeleid. Deze frag menten, waarmee het concert begon, ga ven daardoor al direct een overzicht van de vocale en instrumentale toerusting- van het ensemble. Want, stonden er op het podium talloze, in de moderne tijd in onbruik geraakte instrumenten, cue een aandachtig beluisteren meer dan waard waren, ook wat de zangstemmen betreft bood Pro Musica iets zeldzaams in de persoon van Earnest Murphy, die aan enige werken als Countertenor me dewerking verleende. Hij ontwikkelde een faiceitoregister, dat veel weg had van een mezzo-sopraan. De beperking tot de uitvoeringsgewoon ten van vroeger behelsde ook het ge bruik van werkelijk oude, of andere zo goed mogelijk gereconstrueerde in strumenten. Het mocht dan merkwaar dig aandoen, een regaal en een porta tieforgeltje te beluisteren die door mid del van elektrische aandrijving hun no dige wind verkregen, terwijl de clavia tuur eveneens aan het moderne toetsen bord was aangepast, daar staat tegen over dat de viola da gamba van Judith Davidoff uit de 17e eeuw dateerde. Het was vooral dit instrument dat ons trof door zijn prachtige klank. Een woord van lot komt ook toe aan Paul May- nard, in het bijzonder voor zijn soio „Tiento" van Antonio de Cabezon, ge speeld op een oud clavecimbel met eén manuaal. Hij verzorgde ook het porta tief en regaalspel en zowel bij hem als bij de andere instrumentalisten, La Noue Davenport (leider van het instrumen taal ensemble) en Shelly Gruskin bleek, hoe gemakkelijk zij van het ene instru ment overgingen op het andere, vaak zelfs tijdens de uitvoering van één werk. En dat, terwijl blokfluit (maar niet een van de hedendaagse vormen), krom hoorn, schalmei en doedelzak, om maar eens de instrumenten van Shelly Grus kin te noemen, alle een sterk verschillen de blaastechniek vereisen! Deze veelzij digheid nu, was weer een andere fac tor, die tot het welslagen van de avond bijdroeg: geen moment bekroop ons het gevoel, dat het programma wel eens uit te weinig muzikale stijlen zou kunnen zijn samengesteld. Integendeel: Nadat vóór de pauze reeds een twaalftal „Can- tigas de Santa Maria", die door Koning Alfonso X („de Wijze") zouden zijn ge componeerd, een prachtige indruk gaven van verschillende genres uit de Middel eeuwse liedkunst, werden wij na de pauze geconfronteerd met een aantal „Villaneicos", renaissanceliederen waar van de teksten op de meest ver schillende onderwerp betrokking hebben. Stemmig gezongen door de sopranen Sheila Schonbrun en Carolyn Backus werd „Si la noche haze eseura". Een sfeer van plezier ademde „Oy comamos y bebamos y cantemos" (door het in strumentaal ensemble). Schalks was „Vesame y abrayame", met welk werkje het concert werd besloten. Aan de uitvoerenden viel een zo harte lijke huldiging ten deel, voor een belang rijk deel ongetwijfeld bestemd voor de leider van het ensemble, Noah Green berg, dat de Villancico „E la don, don, Verges Maria" werd gebisseerd. Het New York Pro Musica heeft in de sfeer volle zaal, onder akoestisch uitstekende omstandigheden, de in groten getale aan wezige muziekliefhebbers bijzonder aan zich verplicht door volmaakte technische beheersing en kennelijk grote zorg bij de uitwerking van de herontdekte, doch tot voor kort veelal in de vergetelheid sluimerende muziek. v. d. Br. De expositie van werken van Dirk van Gelder in de Schotse Huizen te Veere, die vandaag zaterdag zou eindigen, is in verband met de grote belangstel ling verlengd tot en met woensdag 31 juli. De tentoonstelling is geopend alle werkdagen (ook 's zaterdags) van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Brussel, geheel bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, onbewolkt München, half bewolkt Zürich, half bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen, onbewolkt Insbruck, zwaar bewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, licht bewolkt 19 gr. C. 19 gr. C. 26 gr. C. 23 gr. C. 23 gr. C. 24 gr. C. 25 gr. C. 25 gr. C. 30 gr. C. 28 gr. C. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag enkele zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag .17 a 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruit zichten: het strandweer blijft de komen de dagen voor juli aan de koele kant. ZON EN MAAN (L.K.) 14 juli zon maan op op 4.35 0.23 onder 20.55 onder 13.31 15 juli zon op maan op 4.36 0.45 onder 20.54 onder 14.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2