Huldiging scheidende directeur chr. h.b.s. Eerste paal vandaag de zeebodem in Overspannen arbeidsmarkt bezorgt „Vrije van Sluis" moeilijkheden Zeeuwse Staten steunen stichting-in-oprichting Opnieuw elektra-debat in provinciale staten Afscheid drs. H. J. van Alphen Na veelvuldig testen apparatuur Zwolsman zou polder in gebied van waterschap hebben gekocht STEEDS TESTEN STATENBEZOEK Volgend jaar in Zeeland Beneluxmanifestatie DIJKGRAAF J. B. BECU IN OOSTBURG: Voor Oosterscheldebrug BEGIN OP WALCHEREN Op naar de top van de Euromast Lunchbijeenkomst van Ned.-Belgische vereniging Hartelijke woorden en vele geschenken Actie Dousadj Deltaveilig Personalia Tewerkstelling geestelijk gehandicapten Experiment Instemming At>t>araatskosten VRIJDAG 12 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T (Advertentie) Oe Oosterscheldebrugbouwers heb ben de donderdag benut om de apparatuur bij het in de zeebodem boren van de eerste put voor de eerste brugpijler te controleren en nog eens te controleren. (Foto P.Z.C.) genomen, nadat zij hun vergadering waarin o.a. een nieuwe hoofdingenieur directeur voor de provinciale waterstaat werd benoemd beëindigd hadden. Thans konden de staten met eigen ogen het werk zien waartoe zij vorig jaar op papier besloten. Het was voor allen een openbaring: de statenleden kwamen diep onder de indruk van het geen de brug- bouwers hier verrichten. Ze kregen in de directiekeet een korte uiteenzetting over de vorderingen van het werk, waarbij ook een filmpje en enkele dia's benut werden. Het specta culairste onderdeel van het statenbezoek vormde ongetwijfeld het bezoek aan het landhoofd tussen de werkhaven te Kats en Colijnsplaat, waar de reuzebok „Ir. J. G. Snip" vlak voor de kust bezig is om de eerste put de zeebodem in te bo ren. Daar kregen de staten een uitste kende indruk van het te overbruggen Oosterscheldewater. Advertentie Dijkgraaf J. B. Becu heeft donder dagmorgen tijdens de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg, een belangrijk deel van zijn ope ningsrede gewijd aan de overspan nen arbeidsmarkt in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij wees daarbij op de in volle gang zijnde kanaalwer- ken en de ontwikkeling van Ter- neuzen tot industriegebied. „Ook wij worden met deze ontwikkelin gen geconfronteerd en daarin met schokken zelfs meegezogen", aldus dijkgraaf Becu, die voorts zei van mening te zijn, dat deze ontwikke lingen soms heftige „zijstromin gen" veroorzaken. Daarmee be doelde hij onrust op de arbeids markt, die volgens hem van dien aard is, dat verschillende mo menteel economisch onmisbare werkkrachten via zwarte lonen naar de Kanaalzone worden gezo gen. „Dit betekent een achteruit gang en aderlating voor de streek waarvan ook het waterschap moei lijkheden zal ondervinden", aldus de dijkgraaf. Eén en ander heeft tot gevolg' gehad dat de arbeidsbeloningen moesten wor den aangepast op die basis, dat nu 5 dagen per week met een totaal van 45 uren wordt gewerkt en in principe een vast loon voor het gehele jaar is inge voerd. Enkele werknemers hebben reeds ontslag aangevraagd, terwijl voorts an deren binnenkort met pensioen zullen gaan. De heer Becu zei er van overtuigd te zijn dat de komende jaren het pro gramma wel eens met de „Franse slag" zal moeten worden uitgevoerd. Hij wees er op dat ook het waterschap verder zal moeten rationaliseren, mechaniseren en zich aanpassen aan de omstandigheden. Over de gemalen, die in het kader van het waterbeheersingsplan zullen worden gebouwd, zei de heer Becu dat de pomp- installatie voor het gemaal Cadzand- haven op 1 september aanstaande ge reed zal zijn. Het gebouw is onderhands aanbesteed en gegund aan de N.V. „Vla- ko". De totaalkosten van het gemaal worden nu geraamd op circa 560.000. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe gemaal nog het komende najaar in be drijf wordt gesteld. Rijkswaterstaat heeft zich aldus de heer Becu bereid verklaard de bouw van het gemaal te zamen met het waterbeheersingsplan, te subsidiëren. Men is daar zelfs bereid, nu reeds een voorschot te verstrekken van 225.000. Dijkgraaf Becu noemde net noodzakelijk dat nu reeds voorbereidingen worden getroffen voor de bouw van het gemaal Nieuwesluis. Hij dacht daarbij aan de plaats waar het gemaal komt, het ver- Zeer waarschijnlijk zal vandaag (vrijdag) in de loop van de mid dag de eerste put een 32 meter lange betonnen cilinder voor de eerste pijler van de Oosterschelde- brug de zeebodem ingeboord wor den .Woensdag heeft de reuzehef- bok „Ir. J. G. Snip" de paal recht op in het water gezet, waarna gis teren verschillende testen met de bok en de talrijke instrumenten gehouden zijn, die ook vandaag nog worden voortgezet. De mannen van provinciale water staat en van de aannemerscombina tie Oosterscheldebrug zijn gisteren al enkele malen opgebeld door nieuws gierige en wat ongeduldige Zeeuwen, die „nu toch wel eens eindelijk wil len weten wanneer die eerste paal de zeebodem ingeboord zou worden". Als het plaatsen van elke put een week zou duren, zou de brug niet voor 1984 gereed zijn.... Aldus werd opgemerkt. Die Zeeuwen vergaten echter, dat de bouw, montage en het plaatsen juist van elk eerste onderdeel van deze giganti sche brug tot in de finesses gecontro leerd en nog eens gecontroleerd moe ten worden, willen de brugbouwers De Zeeuwse statenleden hebben gisteren het werk aan de Ooster scheldebrug in ogenschouw ge nomen. Hier kijkt een groep sta tenleden naar het werk van de reuzebok, die vlak onder de kust de eerste betonnen put de zeebo- dam zal indrijven. (Foto P.Z.C.) straks niet midden in de brede Ooster- schelde voor niet voorziene narigheden komen te staan. Er mag bij een derge lijk project immers niets aan het toeval overgelaten worden. Ook hoofduitvoer der Groenevelt is in de afgelopen dagen wel eens een beetje ongeduldig gewor den: „zit die put er nu nog niet in?" Maar wanneer hij de technici dan in de weer zag met een metertje-zo en een me- tertje-zus, ze steeds maar weer proeven zag nemen om het hefvermogen van de „Ir. J. G. Snip" te testen, ze met grote meetlinten en kleine maatlatjes de be wegingen van de hefbok en van de be tonnen kolos onophoudelijk zag nagaan, begreep ook hij wel, dat hij voor dit eerste belangrijke onderdeel wat geduld moest oefenen. Per slot van rekening heeft ook de bouw van deze put alles bij elkaar weken in beslag genomen. Steeds maar weer moest gemeten en gepast worden of de juiste constructie toegepast was. Thans heeft men echter de produktie van de putten volledig onder de knie: wanneer de eerste put geplaatst is en wanneer dat vandaag gebeurt, is dat in een vrij snel tempo - gaat zeer waarschijnlijk maandag a.s. al de tweede put de zeebodem in. Daar heeft men bepaald geen drie of vier dagen voor nodig: dat karwei kan dan in enkele uren zijn beslag hebben. Deze tweede put ligt thans gereed voor „verzending", terwijl de aannemers op het werkterrein bij Kats gevorderd zijn met de fabricage van de vijfde put. En wanneer ongeduldige Zeeuwen nu willen gaan rekenen zullen zij tot de conclusie komen, dat het plaatsen van de onge veer 150 brugpoten, caissons en andere brugstukken zeker niet tot 1984 zal du ren! Gisteren hebben de Zeeuwse statenleden de bouwwerkzaamheden in ogenschouw Er worden voorbereidingen getroffen om volgend jaar in Zeeland de eerste Bene- lux-manifestatie op cultureel, sociaal en economisch gebied te houden, gevolgd door een een herhaling in België en in Luxemburg. Dit deelde luit- kol. Y. Mee- ter mede als waarnemend voorzitter op de eerste lunchbijeenkomst welke de Ned.-Belgische Vereniging Zeeland, te vens provinciale afdeling van het Comité Benelux, donderdagmiddag in het Hol land Huis te Scherpenisse belegde. lunchbijeenkomst bevonden zich o.m. mr. W. F. Lichtenauer en mr. E. C. de Mooij, resp. voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur Comité Benelux, ir. J. G Gooden, voorzitter van de Ned.-Bel gische Vereniging W.-Brabant, de Bel gische consuls in Zeeland, de heren J. E. Boonstra en drs. F. V. de Groof, en ver schillende burgemeesters en wethouders, in het bijzonder van het eiland Tholen. Mr. Lichtenauer richtte zich nog met een vriendelijk woord tot de afdeling Zeeland als jongste telg van het Bene- luxcomité. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat deze eerste activiteit nog door vele andere zal worden gevolgd. Advertentie De consul-generaal van België in Rot terdam, de heer F. Willems, hield in de ze bijeenkomst een causerie onder de titel „Rubens als diplomaat". Op bij zonder interessante wijze schetste deze spreker hoe de beroemde schilder zich op latere leeftijd als diplomaat ontpopte en toen ook reeds de Benelux-gedachte voorstond. Onder de belangstellenden voor deze Hoe groot de plaats is welke de heer Van Alphen in Middelburg en speciaal in de kring rond de christelijke h.b.s. voor Walcheren tot dusverre heeft ingeno men, is jl. woensdag gebleken bij zijn af scheid als directeur. „U bent een mens zonder vijanden; U heeft in de afgelopen tien jaren slechts vrienden gemaakt en wel in alle kringen van de Middelburgse gemeenschap", zo concludeerde de heer J. A. van Bennekom in zijn tijdens een afscheidsbijeenkomst gehouden toe spraak. Vele ouders van leerlingen, collega's uit het onderwijs en afgevaardigden van be stuurlijke colleges maakten des middags dan ook van de geboden gelegenheid ge bruik om de heer en mevrouw Van Al phen de hand te drukken. Namens het provinciaal bestuur van Zeeland was de heer J. v. d. Bos, lid G.S., op deze recep tie aanwezig. Het gemeentebestuur van Middelburg was vertegenwoordigd door burgemeester mr. J. Drijber en wethou der J. S. Hoek. Des avonds nam in de aula der school de heer Van Alphen afscheid van be stuur, docenten en personeel. Daarbij voerde als eerste het woord de heer J. Laport, voorzitter van de Vereniging voor Chr. V.H.M.O. voor Zeeland. „Kort en bondig gezegd: U hebt een goede school gebouwd", aldus spreker. „Uw naam zal nog lang met ere en dankbaar heid aan de christelijke h.b.s. verbonden blijven". De heer Bennekom sloot zich bij dit dankwoord aan namens de com missie van toezicht en memoreerde dat onder leiding van de heer Van Alphen de school van een zeer sober begin is uit gegroeid tot de grootste middelbare school van Zeeland. Zich wendend tot de nieuwbenoemde directeur, drs. H. Stege- man, sprak hij de hoop uit, dat de chris telijke h.b.s. onder de nieuwe leiding zal worden tot christelijk lyceum voor Wal cheren. Ook uit de kring der ieraren werd de scheidende directeur op hartelijke wijze toegesproken. Drs. K. de Jong Ozn, rec tor van de zusterschool te Goes, dankte voor de collegiale samenwerking. De he ren W. de Haan en L. Soeting, sprekend namens de docenten, zegden de heer Van Alphen dank voor de wijze waarop hij een hechte teamgeest heeft aange kweekt. Een en ander ging gepaard met aanbie ding van vele cadeaus. De echtgenotes van de leraren betrokken mevrouw Van In Oostburg begint het comité voor de actie Dousadj met diverse activiteiten. Daarmee is het een van de eerste comi tés in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Men zal ten bate van de actie verschillende Dousadjvoorwerpen verkopen, zoals fo to's met afbeeldingen van populaire zan gers en zangeressen en binnenkort ook Dousadjspeldjes. richten van grondboringen, ontwerpen van het geheel en het overleg met eige naren en gebruikers van gronden. Het project noemde hij één van de meest urgente zaken in het kader van de Del tawerken. Alle benodigde gronden voor verhoging van het dijkvak BreskensNummer Eén zijn nu aangekocht behalve de puf- fabriek. Op korte termijn zullen maatre gelen worden getroffen om hiervan in het bezit te komen, eventueel via een onteigeningsprocedure. Het bestek wordt thans uitgewerkt, terwijl men hoopt met het werk in 1964 te kunnen beginnen. Aan het waterbeheersings plan wordt hard gewerkt; de duinpaden te Cadzand en Retranchement zijn op geleverd. Dijkgraaf Becu bon voorts medede len dat rijkswaterstaat eerstdaags met een ontwerp zal komen om de handelshaven te Breskens deltaveilig te maken. „Een moeilijk en ingrij- end project omdat de gemeenschap Breskens het ongestoord verder werken mogelijk moet worden ge maakt", aldus dijkgraaf Becu. De Zwingeul is opnieuw verlegd maar het resultaat is gering. Uit bespre kingen was het de dijkgraaf geble- In verband met de aftreding van de he ren A. Risseeuw (district Groede) en P. L. de Meijer (district IJzendijke) waren aanbevelingen nodig van drie personen voor de benoeming van twee gezwore nen. In de volgorde 1 tot en met 3 wer den gekozen de heren A. Luteijn, C. J. Almekinders en P. van Cruijningen, allen district Groede en de heren P. J. Maen- hout, G. H. F. M. Termote en J. W. Ver- planke allen district IJzendijke. Het da gelijks bestuur heeft besloten telkens na 3 jaar een nieuwe loting te houden voor de volgorde van plaatsvervangend hoofd ingelanden. Op een vraag van één van de hoofdinge landen, zei dijkgraaf Becu, dat ook hem ter ore was gekomen, dat de aande len van de N.V. Kivietenpolder zijn op gekocht door de N.V. Zwolsman. De be doeling daarvan was hem nog niet be kend. „Hierdoor is een gedeelte van de duinen in handen gekomen van particu lieren, maar het beheer blijft in elk ge val bij het Vrije van Sluis", aldus de heer Becu. ken, dat het waterstaat ernst is, dit probleem op rijkskosten in de hand te houden. In verband met de aanleg van een rondweg om Sluis, zal in het kanaal SluisBrugge een dam worden gelegd. Voor de afwatering zal het nodig zijn in die dam een syfon aan te brengen. Dijkgraaf Becu deelde mede dat in Heil- le en Retranchement besprekingen zijn gevoerd over eventuele ruilverkavelin gen in dat gebied. Namens het Vrije van Sluis is tijdens die besprekingen me degedeeld, dat het waterschap alle ser vice zal verlenen, mits van onderaf de ruilverkaveling wordt aangevraagd. Daarbij is voorts gewezen op de moge lijkheid van aanpassing van de water- schapswerken met die van de ruilverka veling en omgekeerd. Voor wat betreft de Deltawerken aan de Paulinapolder, zijn de eerste voorbereidingen getroffen om grondboringen te laten verrichten. Zonder hoofdelijke stemming besloot de vergadering de jaarwedden van de dijk graaf en de gezworenen vast te stellen op respectievelijk maximaal 10.150 en 1266 per jaar. Ook de ambtenarensa larissen werden aangepast. Het bestuur van het waterschap werd gemachtigd al het nodige te verrichten om een spoedige realisering van de sluis bij Nol Zeven te bevorderen. Voorts werd goedgekeurd het voorstel om het plan tot aanleg van vier nieuwe hoof den in het kustvak tussen Cadzand en Zwin, ter goedkeuring te zenden aan rijkswaterstaat en het college van Gede puteerde Staten van Zeeland en om een subsidie in de kosten daarvoor aan te vragen. Volgens de heer Becu zal door de aanleg van deze nieuwe hoofden een verdere duinafslag worden voorkomen. Hij had nog geen enkel idee van een eventueel door het rijk bij te dragen be drag in de kosten. Alphen in de huldiging door haar op ori ginele wijze een cadeau aan te bieden, daarbij herinnerend aan het vele werk dat mevrouw Van Alphen heeft gedaan voor de N.C.V.B., het Christelijk Kleu teronderwijs en velerlei charitatieve doeleinden. De heer Van Alphen dankte op de hem eigen nauwgezette wijze de sprekers en alle geledingen der schoolgemeenschap voor de uitstekende samenwerking. „De Middelburgse jaren zullen voor mijn vrouw en mij een onherhaalbare hoogtij periode in ons leven vormen", aldus be sloot hij zijn dankwoord. Ook de leerlingen hebben het vertrek van hun directeur niet onopgemerkt la ten voorbijgaan. Des morgens na de me dedelingen in verband met de overgang voerde Jan Wisse als voorzitter van de schoolclub SCHIM het woord bij de aan bieding van het cadeau der leerlingen. Het schoolblad Schivi wijdt bijna een ge heel dubbel nummer aan de heer Van Alphen. Leerlingen en oud-leerlingen ge ven daarin menig rake typering van de persoon van hun scheidende directeur. Drs. H. J. van Alphen die thans 49 jaar is, studeerde wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1941 legde hij het doctoraal examen af. Hij gaf vervolgens les aan verschillende scholen. In 1945 kwam hij als leraar aan het chr. lyceum te Dordrecht, waar hij bleef tot 1953, toen zijn benoeming in Middelburg volgde. De heer Van Alphen keert thans als rector terug aan het ly ceum, waaraan hij vroeger als leraar verbonden was. Hij volgt daar de heer dr. J. Karsemeijer op, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd per 1 september a.s. aftreedt. Met ruim 1100 leerlingen is dit lyceum de grootste school voor christelijk V.H.M.O. in Nederland. Van de vele functies die de heer Van Al phen in Middelburg bekleedde, noemen wij zijn bestuurslidmaatschap van de Vereniging voor L.O. op Gereformeerde Grondslag en zijn lidmaatschap van het Stichtingsbestuur van de Middelburgse Schouwburg. Ook diende hij de Gefor meerde Kerk als ouderling. (Advertentie) extra /o,3 cm: niet te lang, niet te kort, nèt goed! Eensgezind hebben de staten van Zeeland zich in hun vergadering van donderdagmorgen achter het voorstel geschaard van Gedepu teerde Staten om daadwerkelijke steun te verlenen aan een in op richting zijnde stichting op Wal cheren, die zich ten doel stelt te komen tot tewerkstelling van gees telijk gehandicapten. Het betreft hier een proef gedurende drie jaar van de op te richting stichting, waarin participeren de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland" en „Werkplaatsen Wal cheren". De staten verklaarden zich garant voor het exploitatie tekort van ten hoogste 5000 per jaar, gedurende de driejarige proefperiode. Niet alleen juichten de statenleden deze steun van de provincie toe, maar velen zouden zelfs een stap verder willen gaan en dergelijke initiatieven (Advertentie in andere delen van Zeeland ge noemd werden Schouwen-Duiveland en Zeeuwseh-Vlaanderen stimule ren en financieel steunen. De heer J. Stenvert (p.v.d.a.) noemde, het van groot belang, dat de tewerkstel ling van de geestelijk gehandicapten van start gaat. Hij zag nu niet bepaald een directe taak voor de provincie, maar wel achtte hij het van belang, dat de provincie deze zaak stimuleert. Hij zou graag zien, dat ook de overige delen van Zeeland bij dit werk van de stichting betrokken zouden worden. De K.V.P.-er J. F. van de Voorde wist te vertellen, dat de Werkplaats Hulster Ambacht ook met dergelijke plannen rondloopt. „Kan het college toezeggen, dat indien zulks financieel noodzakelijk zou zijn, ook deze stichting op een ga- rantiebijdrage kan rekenen?" stelde hij de vraag. „Mijn fractie vindt deze proef een belangrijke stap", zo drukte de heer H. IJssel (c.h.u.) zich uit. Hij zei graag te zullen zien, dat voor deze geestelijk gehandicapten ook iets aan algemene vorming wordt gedaan. Namens de frac tie van de S.G.P. verklaarde de heer C. Boender, achter het voorstel van Ged. Staten te staan. Hij hoopte, dat men ook in andere delen van de provincie tot een dergelijke aanpak zal geraken. Gedeputeerde Kaland toonde zich in zijn antwoord voldaan over de reac ties van de statenleden. Hij merkte op, dat het aanvankelijk in de be doeling lag een provinciale stichting in het leven te roepen, maar dit stuit te nogal op bezwaren, gezien de vele organisaties en personen, die daarbij betrokken zouden moeten worden. De totstandkoming van de stichting zou volgens hem dan ook langer hebben geduurd. Men heeft daarom het ini tiatief van Walcheren gehonoreerd. Overigens en de heer Kaland wees waarop met klem: het betreft een experiment. Slot van pag. 1 rendabele percelen nogmaals beke ken zal worden of er mogelijkheden zijn het limiet op te trekken. De schermutselingen rond de onren dabele percelen werden geopend door mr. Schlingemann, die zich verheugd toonde nu eens voor de belangen van de P.Z.E.M. in het strijdperk te kunnen treden. Hij vond de argumen tatie van Ged. Staten op bepaalde punten onlogisch, terwijl hij eveneens van oordeel was, dat het college een aantal zaken verwarde. Hij vestigde er de aandacht op, dat het uitgangs punt altijd is geweest: 10 procent sub sidie van de werkelijke kosten. „Is de 10 procent-regeling in het geding? Zeg dat dan openlijk", nodigde hij Ged. Staten uit. Met klem drong hij er op aan vast te houden aan de 10 procent-bijdrage en niet 10 procent van 6000. Steun kreeg de V.V.D.-woordvoerder van de heer Hommes, die opmerkte: „Positief is mijn reactie niet. Het is jammer, dat het college met dit voor stel komt. Het gaat niet ver genoeg. Ik betreur het, dat Ged. Staten niet aan het verzoek van de P.Z.E.M. vol doen". De opmerking van Ged. Staten in het preadvies, dat „de financiële gevol gen bij benadering niet zijn te over zien" was naar zijn oordeel toch wel al te dramatisch voorgesteld. „De provincie, de gemeenten en de P.Z. fe.M. hebben een bepaald plan. Nu gaat er één van de drie weliswaar niet helemaal deserteren, maar toch enigszins terugkrabbelen. Samen uit samen thuis", hield de heer Hommes het college voor. Een geheel ander geluid liet de heer W. Sanderse (c.h.u.) horen. „Wij staan volledig achter het voorstel van Ged. Staten". Spreker zei, dat de provincie heeft gedaan, wat zij moest doen. „Door een stijging van f 1000 is de grens bereikt", meende hij. En hij voegde eraan toe: „De drie ton extra van de P.Z.E.M. is ook al bijzonder aardig. Nu moeten de weigerachtige belang hebbenden ook eens iets doen". Hij drong voorts aan op spoed in deze zaak. Gedeputeerde Kaland, die het voorstel van Ged. Staten verdedigde, wees er op, dat velen thans een af wachtende houding aannemen, waar door de aansluitingskosten per per ceel zijn gestegen. „De belanghebben den", zo zei hij „hebben het zelf in de hand, dat de aansluitingskosten niet boven de 6000 per perceel uitko men. Allen moeten meedoen". Kosten verhogend werkte volgens deze gede- teerde o.m. ook het opnemen in het plan van 28 van de 52 super-onrenda bele percelen. Een dreiging op de achtergrond is, zo bleek verder uit de woorden van de heer Kaland, de beslissing van de Cul tuur Technische Dienst voortaan geen bijdrage meer te geven voor aansluiting van onrendabele percelen in de ruilverkavelingsgebieden. Wat hiervan de financiële consequenties zqn is niet te overzien. Nadat in tweede instantie verscheidene staten leden het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van Ged. Staten aangenomen. Uit de opmerkingen, welke enkele sta tenleden in tweede instantie maakten, bleek, dat in een provincie als Zeeland de voorkeur moet worden gegeven aan decentralisatie. De heer Kaland zegde ten slotte nog toe, dat men contact zal blijven houden met de gehele provincie. De statenleden kregen in deze ruim twee uur durende ochtendzitting nog verschil lende andere voorstellen te behandelen, die vrijwel zonder op- of aanmerkingen werden aangenomen. Bij de behandeling van de tweede wijziging der provinciale begroting 1963 werd op voorstel van de heer Stenvert besloten de omschrijving „voor- en nazorg geestelijk hulpbehoe venden" te veranderen in ..zorg geeste lijk hulpbehoevenden". Mr. kTa. Keu- (p.v.d.a.) maakte de opmerking de ..apparaatskosten" van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland nog al aan de ho ge kant te vinden Gedeputeerde M. J. van Poelje zei in zijn antwoord, dat Ged. Staten geen rechtstreekse invloed uitoefenen in het bestuur. „Maar indi rect kunnen de gevoelens wel kenbaar worden gemaakt", voegde hij eraan toe. Vastgesteld werden de jaarstukken van de P.Z.E.M., de P.Z.B.M., het provinciaal wegenfonds en het tertiair wegenfonds, alle over 1962. Aan de gemeente Dom burg werd in eigendom, beheer en on derhoud overgedragen een gedeelte van de provinciale weg Westkapelle-Dom- burg, ter lengte van 33 meter binnen de kom van de gemeente Domburg. Een gedeelte weg van de onderdijk te Aar denburg werd aan het openbaar verkeer onttrokken. Met verschillende sprekers was hij van oordeel, dat de provincie als taak heeft de initiatiefnemers een duwtje te geven in de goede richting. Op financieel ge bied dient de bemoeienis van de provin cie niet ver te strekken, mede omdat de gemeenten 80 pet. van de in dezen gemaakte kosten bij het rijk kunnen de clareren. Of de provincie nog wat in andere plaat sen doet? „Het zou onjuist zijn als we bij iedere werkplaats in Zeeland gees telijk gehandicapten zouden krijgen. Te werkstelling van geestelijk gehandicap ten vraagt een bekwame en deskundige staf. Wanneer we overal kleine afde lingen zouden krijgen met een staf, dan zou dit een onverantwoorde uitgaaf zijn van overheidsgelden", zo meende de ge deputeerde, die er aan toevoegde, dat dit ook weer niet betekent, dat men zich tot één afdeling zal beperken. Uit het expe riment zal naar de mening van de heer Kaland moeten blijken of men tot een gecentraliseerde of gedecentraliseerde aanpak zal overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7