Geen onregelmatigheden bij „volkshuisvesting" Willem Duys met jong talent naar Knokke Onderzoek naar dood commando TWEE AMERIKAANSE MILITAIREN TIJDENS OEFENING GEDOOD lr. Staf en prof. Andriessen doken nu plotseling in het „vaarwater" op Paratyfus op de jager Holland RECHTER MOET BESLISSEN OVER UITWIJZING VAN AMERIKAAN W. Geen peiling van opinie fotografen MOSKOU PRIJST „DE OVERVAL" Gezellig per boot en met kaas om uit te delen DE KOERS IS NIET MEER TE VOLGEN In linkse hoek Prof. Andriessen Ir. Staf Andere kandidaat Voor zover minister bekend AMBTENAAR GESCHORST VOOR ONJUISTE OPGAVE AAN FISCUS Geen namen „Eeuwige vlam" in Brussel door explosie gedoofd VEROORDEELD VOOR NARCOTICASMOKKEL Thuis wacht hem straf tussen tien en veertig jaar Bezwaren tegen P.B.O. Het Wereldgebeuren De Rode Moella Verzoekschrift M Naar Zuid-Amerika Tien jaar Loonlijst Andere wegen „En dit jaar maken we geen ruzie Jonge mensen Zesde plaats VRIJDAG 12 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 FORMATEUR PROF. DE QUAY VAART OPNIEUW IN DE MIST (Van onze parlementaire redacteur). Den Haag loopt op het ogenblik wat de kabinetsformatie betreft, weer volledig in de mist. Er zijn gisteren weer talrijke besprekingen ge voerd, maar zij geven alle weinig of geen houvast voor de richting waarin thans verder gekoerst wordt, als men tenminste nog van een koers mag spreken. Meer en meer begint men deze formatie als een wonderlijke en zelfs als een zielige vertoning te zien en men vraagt zich af, waar het moet eindigen. Het bezoek dat de demissionnaire minister van defensie, ir. Visser (v.v.d.) aan de formateur prof. De Quay bracht, heeft voor eerstge noemde de zekerheid gebracht dat hij niet meer in aanmerking komt voor een portefeuille.in het nieuwe kabinet. Aan drs. Schmelzer, thans nog staats secretaris van algemene zaken, speciaal belast met de zaken van de P.B.O. en de bezitsvorming, die eveneens voor een bespreking met prof De Quay was uit genodigd, is, zo neemt men algemeen aan, verzocht minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid te worden. aar liggen, zodat een scheiding niet no dig is. Laten we deze dan ook niet con tinueren". Voorts heeft prof. De Quay ontvan gen prof. dr. E. J. Andriessen, een van de twee directe adviseurs van de minister van economische zaken, drs. De Pous, en hoogleraar aan de vrije universiteit in Amsterdam. Aan hem zou de formateur gevraagd hebben om in het nieuwe kabinet op te tre den als minister van economische zaken. Prof. Andriessen (35 jaar) is een van de vooruitstrevende christelijk-histori- schen. In het januarinummer van „Bin ding", een chr.-historische uitgave, heeft hij een artikel geschreven waarin hij tot de volgende stelling komt: „de praktijk heeft uitgewezen dat in ons land op sociaal-economisch terrein de gezichtspunten van K.V.P., P.v.d.A. A.R. en C.H. betrekkelijk dicht bij elk- Advertentie) Blijkt hieruit al, dat prof. Andriessen in de linkse hoek thuishoort, het is eveneens duidelijk uit zijn aansporing: „de regering moet niet aarzelen achter een enigszins ambitieus program te gaan staan. Als aanwijzingen voor zo'n pro gram geeft hij o.a. de volgende punten: 1. geen prioriteit in de eerstkomende jaren voor belastingverlaging: 2. meer ontwikkelingshulp; 3. meer woningwet en minder premiebouw; 4. geen kapi taalsuitkeringen ten gunste van de bou wers; 5. eerder bezitspreiding dan be zitsvorming; 6. bevordering van echte winstdelingssystemen; 7. invoering van een vermogenswinstbelasting. In de formatie is gisteren de naam opgedoken van ir Staf. de vroegere Prof. mr. Th. A. Versteeg -v-V: Prof. dr. J. E. Andriessen minister van oorlog, die een rede, die hij in een plaatsje, in de Betuwe hield, plotseling afbrak, om zich naar Den Haag te spoeden. Hij heeft in het gebouw van de Tweede Kamer een onderhoud gehad met zijn partij genoot mr. Beernink, de fractieleider van de C.-H.U. Waarschijnlijk is, dat dit gesprek tot achtergrond heeft een eventueel deelnemen van ir. Staf aan de regering. Gisteren heeft verder mr. Marijnen, de toekomstige minister-president als tenminste de formatiepoging van prof. De Quay slaagt een bespreking ge voerd met mr. Biesheuvel van de A.R.P., die in aanmerking komt voor landbouw en visserij, maar wiens inspiraties ver der gaan. De fractievoorzitter van de A.R.P., de heer Van Eysden, sprak met zijn partij genoot prof. Versteeg, die gepolst is voor o., k. en w. Moeilijk en onzeker blijft nog altijd de kwestie Veldkamp. Zoals bekend is wil deze meer geld hebben voor sociale za ken. De voorzitters van de fracties van de C.-H.U., de A.R.P. en de V.V.D. zijn bijeen geweest om onderling overleg te plegen. Later hebben zjj gezamenlijk een onderhoud met de formateur prof. De Quay gehad. Men veronderstelt in Den Haag, dat daarbij de kwestie-Veldkamp aan de orde geweest is. Het standpunt van de drie fractieleiders is, dat aan het akkoord van Wassenaar niet meer ge tornd behoort te worden en dat de K.V.P. maar een andere kandidaat voor sociale zaken moet aanwijzen als Veldkamp voet bjj stuk houdt. In de Nieuwe Tilburgse Courant zag ik een advertentie voor een „nachtfilm,'' in De Harmonie: Den das Weïb ist Schwacli" „Een jonge vrouw wordt het wil loos werktuig in de handen van een koelberekende minnaar! Een film: oprecht en hard". U kent dit soort taal wel. Maar daarover wilde ik het niet hebben. Ik wilde het wél even hebben over twee woorden die óók nog in deze advertentie voorkomen: „geeste lijk volw." want dit vind ik een merkwaardige toevoeging, vooral in een advertentie die er duidelijk blijk van geeft, dat zij voor gees telijk onvolwassenen is opgesteld. Dat een film voor volwassenen be stemd tvordt, daaraan zijn wij ge wend, omdat dit een uitvloeisel is van wettelijke bepalingen, maar geestelijk volwassenen... wie moet dat uitmakenWie zijn de grens rechters Moeten de mensen die deze adver tentie lezen zélf bepalen of zij geestelijk al dan niet volwassen zijnMij dunkt dat dat moeilijk heden zal opleveren, want ik ge loof niet dat er lichamelijk vol wassenen zijn, die zich zelf als geestelijk onvolwassenen zullen beschouwen. Daar is een mate van zelfkennis voor nodig, die, dunkt mij, onmogelijk op te bren gen is. Als U het mij vraagt is een heel groot deel ver boven de helft der lichamelijk vol wassenen geestelijk onvolwassen. Ik ben geneigd te zeggen, dat dit nu juist de meest indrukwekkende ervaring is, die ik in mijn leven heb opgedaan: dat een heel groot deel van alle mensen intellec tuelen, titel- en gezagsdragers in cluis in de kinderschoenen zijn blijven steken. Zelfs onder alge meen als zodanig erkende hoge, hogere en hoogste Omes heb ik een mate van kinderlijkheid, of liever nog: kinderachtigheid, in ieder geval: geestelijke onvolwas senheid aangetroffen, die mij tel kens weer verbaast. Het is niet aan te nemen dat zij zichzelf zo goed kennen dat zij zich onge schikt achten om „Denn das Weïb ist Schwach" te gaan zien. Of moet de bioscoop-directie van De Harmonie uitmaken wie ivél en wie niet geestelijk volwassen is. Ook dit lijkt mij niet aanneme lijk. Er is een diepgaande studie voor nodig om ten deze tot een conclusie te komen en vóór men dan tot deze gekomen is, is de nacht-van-de-fum reeds lang voorbij. De vraag van de compe tentie laat ik dan U, uit hoofde van hoffelijkheid, liever achter wege. Wonderlijk hoe zulk een geringe aanduiding een advertentie tot hoofdbrekende overwegingen leidt. Het leven s gecompliceerd en niet gemakkelijk.... ELIAS. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr, J. van Aartsen en de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, hebben in antwoord op schrifte lijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Dis (s.g.p.), over mogelijke laakbare financiële activiteiten van rijks ambtenaren meegedeeld, dat een ambtenaar van de rijksgebouwen dienst is geschorst op grond van de verdenking opzettelijk een on juiste aangifte voor de inkomsten belasting te hebben gedaan. Berichten, als zou deze ambtenaar een vermogen van 300.000 bezitten, laten de bewindslieden voor rekening van de desbetreffende persorganen. De minis ter deelt voorts, in antwoord op een vraag terzake van de heer Van Dis, me de, onderscheid te maken tussen geoor loofde beloningen voor verrichte diens ten en zogenaamde steekpenningen. In de ambtelijke bemoeingen met de bouw nijverheid en de handel in bouwmate rialen worden emolumenten als „cour tages", „aanmoedigingspremies", „com missielonen" en dergelijke niet getole reerd, ook niet in gelimiteerde vorm, al dus de bewindsman, die verder opmerkt dat nog nimmer is gebleken van onre gelmatigheden bij de hantering van de zogenaamde curveprijs. avonden van personeelsleden van zijn ministerie met leden van verenigingen en met personeelsleden van andere on dernemingen, ook op het gebied van bouw en belegging, niet delen. De mi nister zegt ten slotte, dat hij op zijn de partement informaties heeft ingewon nen inzake het vervullen van eventuele commissariaten en adviseurschappen van ondernemingen in de bouwnijverheid en het verrichten van eventuele andere nevenwerkzaamheden. Als voorlopig re sultaat van dit onderzoek, zo deelt de bewindsman mee, is gebleken dat o.a. een aantal functionarissen nevenwerk zaamheden verricht ten behoeve van particuliere ondernemingen, ook op het gebied van het ministerie. Niet in alle gevallen is de vereiste toestemming ge vraagd. Onderzocht wordt in welke ge vallen de toestemming alsnog kan wor den gegeven dan wel moet worden ont houden. De minister kan niet ingaan op het ver zoek van de heer Van Dis aan de kamer een lijst over te leggen van namen en ambtelijke functies van personen in overheidsdienst, die een commissariaat of adviseurschap van ondernemingen in de bouwnijverheid, de handel in bouw materialen of de belegging in onroeren de goederen vervuUen, omdat de over heid, in de onbeperkte zin waarin het woord in de vraag is gebezigd, zo veel omvattend is, dat het niet op zijn weg ligt en ook praktisch gesproken onmo gelijk is aan de vraag te voldoen. Aan boord van Hr. Ms. jager „Holland", die in Den Helder ligt, zijn drie lichte gevallen van paratyfus geconstateerd, zo heeft de marinevoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Aangezien de bemanning van Hr. Ms. schepen doorlopend gevaccineerd is te gen paratyfus zal een eventuele besmet ting in het algemeen slechts lichte ge volgen hebben, zo voegt de Marvo hier aan toe. Derhalve bestaat er volgens de Marvo geen reden tot ongerustheid- Voor het onderzoek zal zijn afgesloten, wat niet eerder dan a.s. maandag ver wacht kan worden, zal bij wijze van voorzorgsmaatregel geen der opvaren den van Hr. Ms. „Holland" Den Helder mogen verlaten. (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen heeft de chef gene rale staf een onderzoek gelast naar de omstandigheden, welke hebben geleid tot de dood van de negentienjarige sol daat G. J. L. T., die woensdagmiddag om het leven is gekomen bij een oefening om met volledige bepakking het diepe gedeelte van het openlucht zwembad „Zonneland" bij Rucphen (N.- B.) over te komen. De leiding van de in Roosendaal gele gerde commandotroepen heeft tot dus verre geen maatregelen getroffen tegen de instructeurs, die de oefening leidden. De oefening, welke soldaat T. moest ver richten, behoort namelijk tot het nor male trainingsschema, ook voor niet- zwemmers. „De dertig meter hoge klimtoren is ook gevaarlijk" zo wordt gezegd. „In het verleden zijn bij de zwembadoefeningen nooit ongelukken gebeurd". Het door de chef generale staf gelaste onderzoek moet uitmaken of dit stand punt te handhaven is, alsmede of, en zo ja: wie, verantwoordelijk moet worden gesteld voor de dood van soldaat T. Het valt op dat in kringen van de legerlei ding een duidelijk onbehagen bestaat over het gebeurde bij Nispen en dat niet, zoals bijvoorbeeld na dodelijke ongeval len door autobotsingen of kantelende tanks, wordt gesproken over „spijtig, maar niet te voorzien bedrijfsongeval". De symbolische vlam op het graf van de onbekende soldaat in Brussel is woensdagnacht door een ontploffing ge doofd. Aan de voet van het gedenkteken was een bom geplaatst, die de arduin van het monument in het centrum van de Belgische hoofdstad beschadigde. De urn van de gewijde vlam er, de gedenksteen van de onbekende soldaat werden niet getroffen. Een aantal ruiten van nabij gelegen woningen werd vernield. De vlam had sinds het einde van de eerste wereldoorlog onafgebroken ge brand. Zelfs tijdens de bezetting in de tweede wereldoorlog was de vlam niet gedoofd. Het Gerechtshof in Den Haag heeft zich gistermiddag bezigge houden met het hoger beroep, dat is ingesteld door de 34-jarige Ame rikaan Carl William W., die na een veroordeling door de rechtbank te Amsterdam tot twee jaar gevan genisstraf wegens handel in verdo vende middelen door de Nederland se regering als ongewenst vreem deling is uitgewezen. In november van het vorige jaar is W. op vrije voeten gekomen. Hij verblijft sindsdien als passant in een Huis van Bewaring. Tegen de uitwijzing werd door W. een kort geding aanhangig ge maakt, waarbij de president van de rechtbank in Den Haag besliste, dat uit wijzing tot de bevoegdheid der regering behoort en het dus geen zaak is van de Het bestuur van een publiekrechtelijk orgaan heeft niet de bevoegdheid dit or- faan op te heffen. De bevoegdheid is bij e wet voorbehouden aan de overheid. De overheid kan alleen van die bevoegd heid gebruik maken nadat advies is in gewonnen van de Sociaal-Economische Raad. In het algemeen kan de overheid van de haar toegekende bevoegdheid ge bruik maken op initiatief van en in over eenstemming met de privaatrechtelijke organisaties die, overeenkomstig de be palingen, aangewezen zijn om bestuurs leden voor een publiekrechtelijk orgaan te benoemen. Die privaatrechtelijke or ganisaties omvatten niet alleen onderne mers maar ook werknemers. Aldus de mening van het bestuur van het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. Deze mening bleek uit een ver klaring die de voorzitter van dit schap, de heer B. N. Okèl uit Den Haag, gis terochtend heeft voorgelezen in de open bare bestuursvergadering van dit schap. De verklaring was in een aan de open bare vergadering voorafgegane beslo ten bestuursvergadering opgesteld. Zij werd door alle aanwezige bestuursleden onderschreven. Aanleiding tot het afleggen van deze bestuursverklaring was een verzoek van mr. J. C. F. Pons, advocaat en procu reur te Amsterdam, namens en in op dracht van elf fotografen aan het be stuur van het schap om, binnen dit be stuur en de bij dat bestuur zittende miinsteriële vertegenwoordigers, alsme de de bedrijfsgenoten, een opiniepeiling te houden over de mogelijke opheffing van het schap. rechter. W. stelde, dat een uitwijzing in deze gelijk staat aan uitlevering, omdat W. zich ook in Amerika heeft schuldig gemaakt aan handel in verdovende mid delen. De president ging hieraan voorbij en besliste, dat in deze geen onrecht matige daad door de regering werd ge steld. Er is sedert het begin van deze week een duidelijke kentering gekomen in de situatie in Noord-Irak, waar de troepen der Bagdadse Baath-heersers in een felle guerrillastrijd zijn verwikkeld met de Koerden onder leiding van de le gendarische Moella al Barzani. Van een zuiver binnenlandse aangelegenheid is het Koerdenvraagstuk bezig een inter nationaal vraagstuk te worden, terwijl het zwaartepunt niet langer rust op het militaire aspect van de kwestie, maar zich heeft verplaatst naar diplomatiek terrein. Dit laatste onder de druk van de zeer actieve Koerdendelegatie, die haar ten ten heeft opgeslagen in Parijs en vanuit deze stad de Westeuropese regeringen ook de Nederlandse bestookt met brochures en pamfletten, waarin zij haar standpunt uiteenzet. Niet dat dit stand punt onbekend was. integendeel, want het Koerdenvraagstuk bestaat al tiental len jaren. De Koerden, die allen bij elkaar een volksgroep van circa twaalf miljoen zie len vormen, wonen verstrooid in vijf lan den. Daar waar Irak, Perzië, Syrië, Tur kije en Rusland elkaar raken ligt het i vroegere Koerdistan. dat Barzani het 1 liefst tot zelfstandige staat geprocla meerd zou zien, een wens die hij niet openlijk uit, omdat hij wel weet, dat het een niet te realiseren luchtkasteel is. Voorlopig heeft hij de strijd gericht te gen de regering in Bagdad, gebruik ma kend van de politieke tegenstellingen in het Midden-Oosten, waardoor hij onder meer de steun heeft weten te verkrijgen van de Sowjet-Unie. Barzani, die al jaren gewend is met vijf landen rekening te houden en die niet alleen een befaamde guerrillaleider, weet tevens een gewiekste diplomaat is, weet zeer goed de zwakke plekken in het be leid van Bagdad te vinden. Zo heeft hij eindelijk de Sowjet-Unie zo ver gekre gen. dat zij partij kiest voor hem, welke keuze natuurlijk niet los staat van de maatregelen, die de heersende Baath- partrj in het jongste verleden nam tegen de communisten in Irak. oskou heeft lang gezwegen in het Inmiddels heeft de raadsman, mr. J. H. Smeets bij de rechtbank te Rot terdam. waar W. in het Huis van Bewaring verblijft, namens W. een verzoekschrift ingediend bij de recht bank. Daarin wordt gesteld, dat W. wordt beschouwd als vreemdeling in gevolge de vreemdelingenwet. Even wel zou deze „vrijheidsberoving" in strijd zijn met het Verdrag van Ro me, waarbij ook Amerika en Neder land zijn aangesloten, omdat de Ne derlandse wet geen voorzieningen kent met betrekking tot de detentie van vreemdelingen. Bovendien wordt een procedure omtrent uitwijzing verlangd. Dit is niet gebeurd. Om die reden is de rechtbank verzocht te beslissen over de wettigheid der gevangenhouding en is de rechtbank verzocht deze onrechtmatig te ver klaren en W. in vrijheid te stellen. Bij de behandeling van de zaak voor het hóf verklaarde mr. Smeets, dat W. wel bereid is naar een der Zuidamerikaanse staten te gaan, waar van Amerikanen geen paspoort voor toelating wordt ver eist. W. kan evenwel geen garantie ge ven, dat hij niet naar Nederland zal wor den teruggezonden. De Nederlandse re gering eist deze garantie. Namens de Staat der Nederlanden trad op mr. M. Drooglever Fortuyn, die er op wees, dat W., zodra deze in Nederland arriveerde, zich met de handel in verdo vende middelen bezighield, en dat vreemdelingen, die hier delicten plegen, kunnen worden uitgewezen. Voorts is W. op een valse pas in ons land gekomen en geen enkel land zal hem daarop toelaten, meende mr. Droog lever Fortuyn. De enige mogelijkheid is dus het eigen land: Amerika. Tijdens een luchtmachtoefening zijn don- de. De straaljagers uitgerust met een 50 derdag twee Amerikaanse militairen ge dood en tenminste acht anderen gewond. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmachtbasis Eglin in Florida ver klaarde, dat vier straaljagers van het type F-100 aan de oefening hadden deelgenomen, toen het ongeluk gebeur- kaliber machinegeweer en raketten moesten op bepaalde doelen schieten. Tijdens de schietoefening werd door on bekende reden een bunker, waarin sol daten zaten, geraakt. Twee soldaten werden gedood en acht gewond, aldus de woordvoerder. In repliek deelde mr. Smeets nog mede, dat W. in Amerika een straf wacht met een minimum van tien en een maximum van veertig jaar en daar vecht hij tegen. Het hof zal trachten op 25 juli arrest te wijzen. De Nederlandse inzending op het inter nationale filmfestival in Moskou, „De Overval" van Paul Rotha en Kees Brus- se, waarin de overval op de strafgevan genis te Leeuwarden tijdens de Duitse bezetting wordt verhaald, is gisteren in het eongrespaleis in het Kremlin ver toond. Het Sowjetrussische persbureau Tass noemt de film „rechtdoorzee, laco niek, bijna documentair". „De makers hebben afgezien van film trucs en zich geconcentreerd op het ont hullen van de psychologie van hun hel den, de logica van het menselijk gedrag in moeilijke tijden. Het publiek kon niet onverschillig blij ven onder de film, die op levendige en waarachtige manier vertelt over de moed en de adeldom van die mensen, die hun kameraden met gevaar voor eigen leven redden, en die de saamho righeid van de strijders tegen het nazis me toont. „De critici in Moskou hebben met voldoening vastgesteld dat zowel het onderwerp van de film als de ma nier waarop het is gebracht voldoen aan het motto van het filmfestival in Mos kou, namelijk „voor humanisme in de filmkunst, voor vrede en vriendschap onder de naties". Ook is hem niets bekend omtrent ambtenaren van zijn ministerie, die ,op de loonlijst" van bepaalde bouw en beleggingsmaatschappijen zouden staan. In dit verband noemt de mi nister het plicht van ieder, die meent over feitelijke aanwijzingen te be schikken, op grond waarvan tot de juistheid van deze opinie moet wor den geconcludeerd, deze ten spoedig ste aan hem ter beschikking te stel len, opdat een onderzoek kan wor den ingesteld. Hij wijst er voorts nog op de ambte naren van zijn ministerie voor (on)gesa larieerde nevenwerkzaamheden op het terrein van wederopbouw, volkshuisves ting of bouwnijverheid toestemming be hoeven. De minister acht het niet juist, rijksgoedkeuringen en bouwvergunnin gen te onthouden aan ondernemingen, die steekpenningen aan ambtenaren aanbieden, omdat dit misbruik van be voegdheden zou betekenen. Er staan, zo zegt hij, andere wegen open om deze ondernemingen te straf fen door vervolging dan wel door het uitsluiten van leveranties aan de over heid. De bewindsman kan de bezwaren van de heer Van Dis tegen bridge de Russen nog hoop, dat de anti-commu nistische razzia's in Irak slechts een tij delijk verschijnsel waren. Deze week echter hebben de Russen het communis me in Irak opgeofferd aan grotere be langen. Het Koerdenvraagstuk is name lijk een prachtige gelegenheid om ver warring te stichten in de kring van de Centrale Verdragsorganisatie, waarbij Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan zijn aangesloten, terwijl de Verenigde Staten een zetel hebben in de voornaam ste commissies. De Cento is een doorn in het oog der Russen en zij hebben het in hun aanval len in de eerste plaats op deze organisa tie gemunt. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromvko bood dins dag aan de Iraakse zaakgelastigde in Moskou een nota aan, waarin „de aan dacht wordt gevestigd op de bedreiging die voortvloeit uit de inmenging van an dere landen in de gebeurtenissen in N.- Irak". Onder deze „andere landen" wer den volgens de verklaring Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan verstaan, juist de landen van de Cento dus. Volgens de Koerden bestaat de Britse hulp aan Irak uit het leveren van vlieg tuigen en wapens, die speciaal geschikt zijn voor het bestrijden van guerrilla's. In Perzië wordt daarentegen niet tegen de Koerden gevochten al worden er wel geregeld arrestaties verricht, hetgeen niets bijzonders is in een land, dat gere geld geteisterd wordt door bloedige op standjes van politieke en religieuze min derheden. In Turkije daarentegen wor den de Koerden over het algemeen goed behandeld. De Koerdische delegatie in Parijs heeft zelf toegegeven, dat de Turkse regering tot op zekere hoogte de andersgeaardheid der Koerden res pecteert. Er worden zelfs enkele kranten uitgegeven in de taal der Koerden. In feite staan de westerse landen niet sympathiek tegenover de eisen van Barzani. Londen vooral moet niets heb ben van de Koerdenactie, die de vrede in het Midden-Oosten, toch al zo'n ex plosief gebied, in gevaar brengt en de gecompliceerde belangen der oliemaat schappijen ernstig benadeelt. Nu de Russen partij hebben getrokken voor Barzani en zich hebben gemeld als deelnemers in deze vervelende vispartij in troebel water, lijkt de kans dat het westen zich ten gunste van Iraks tegen standers zal uitspreken, nog kleiner ge worden. De inmenging van Moskou heeft het westen er bovendien op pijnlijke wijze aan herinnerd, dat Barzani de bij naam „de Rode Moella" draagt, een be titeling die hij dankt aan zijn balling schap in de Sowjet-Unie van 1946 tot 1958. Door dit alles staat Barzani alles behalve sterk. Barzani heeft wel alle mogelijke moeite gedaan om de herinne ringen aan zijn Russische tijd uit te wis sen. En zijn vertegenwoordigers in Pa rijs wijzen er steeds weer op, dat de grote Barzani geen communist is. maar een nationalist, die autonomie eist voor ziin Koerden en wiens buitenlands be leid, na het verkrijgen van deze autono mie. gericht zal zijn op een neutrale po sitie tussen de machten van Oost en West. Ook vestigen de Koerden in Parijs er graag de aandacht op, dat Barzani niet alleen groot gezag geniet onder de Koerden in Noord-Irak. waar slechts een kleine twee miljoen mensen tot de Koer dische gemeenschap behoren, maar ook over de grenzen in Syrië, Perzië. Rus land en Turkije. Niettemin hebben alleen al in Irak een aantal Koerdenstammen de zijde van Bagdad gekozen en de auto- nomiegedachte laten varen, terwijl zich in Turkije waar ca. zes miljoen Koerden wonen ongeveer de helft van het to tale aantal dus geen enkele moeilijk heid voordoet. Mibtaire deskundigen achten het daarbij onwaarschijnlijk, dat de guerrilla's het op de lange duur zullen volhouden. Vandaar misschien, dat Bar zani nu alles op alles zet in een diploma tiek offensief DE KOERDEN IN NOORD IRAK Net terug uit Londen -met een omweggetje over Hilversum zat Willem Duys als impre sario van het Grand Gala du Disque (classique et populair) onpartijdig tegelijkertijd Ame rika en Moskou te bellen, dat wil zeggen, Amerika was slecht te verstaan en in-Moskou was niemand thuis. Niet zo erg, vond Willem Duys, want het ging om het Grand Gala 1964, dat van oktober dit jaar is al klaar. Als maand het songfestival in Knokke, als leider van de Neder landse ploeg van zangers en zangeressen en als commentator voor de t.v.-uitzending op 21 juli: de KRO laat er de Flint- stones, de zomerwedstrijd en het Kunstmaandorkest voor val len. We gaan er een beetje leuk heen, zegt Willem Duys: met een boot hoe kom ik aan een boot? Knokke heeft geen haven, maar hij wil toch met een boot. Naar Zeebrugge en dan met een rij open auto's met muziek voorop langs de boulevard naar Knokke. We nemen om uit te delen aas mee, zegt Willem Duys, en mis schien haring. Lusten Belgen ha ring.? Hij doet zo gezellig, zegt hij, om het goed te maken dat nu al vier jaar lang de Nederlandse ploeg in Knokke ruzie gemaakt heeft. Dat deed Lou van Rees, zegt hij open hartig, maar ik neem het hem niet kwalijk want hij kwam altijd met een sterrenploeg, en die sterren moes ten winnen. Hij kwam niet Corry Brokken, en Ri ta Reys, met Mieke Telkamp en An neke Grönloh, en ze wonnen toch niet. Ik kom dan liever met jong ta lent. Jonge mensen die al blij zijn dat ze mee mogen. Voor jonge mensen is een internationaal songfestival een reuze kans. Ik ben tot 's nachts toe opgebeld door jongelui en door vaders van dochters die zo'n aardig stemmetje hadden: of ze me een bandje mochten sturen. Nee, heb ik gezegd, niet omdat ik midden in de nacht een ochtend humeur heb, maar in zaken ben ik een harde. Ik heb nu een ploegje dat net een menu is: Edwin Rutten is de jazz- zanger, Rob de Njjs pept de tieners op, Gert Timmermans zingt roman tische pop, Ciska Peters heeft een mooi geschoold stemmetje en Ansje van Brandenburg doet stukjes musi cal. We nemen ook een choreograaf mee voor het visueel optreden, Johan Verdoner. In de internationale jury zitten twee Nederlanders: Jan Delf- gauw van de KRO en Theo Uden Masman. In Knokke worden de ploe gen begeleid door het kwartet Willy Albimore en het orkest Francis Bay. Onze arrangementen zijn van Neder landse radio-musici, onder anderen Frans Mijts. Op de 19de zingt België tegen En geland. Op de 20ste België tegen Ne derland. De 21ste Nederland tegen Engeland. Daarna zingen de Fransen, Duitsers en Italianen tegen elkaar. Er blijven dus twee finalisten, die op (1e 25ste tegen elkaar zingen. De win nende ploeg krijgt 200.000 franken, de tweede 100.000 en de vier anderen elk 50.000 frankjes. Omdat er zes ploegen zingen, reken ik voor Neder land op de zesde plaats. Het kan dan alleen maar meevallen. Trouwens: vorig jaar kwamen alle landen met jong talent en die vond men leuker dan de sterren. een tussendoortje heeft hij deze Bulgarije en de Verenigde Staten zijn na twee en een half jaar van onderhandelingen overeengekomen, dat Bulgarre aan de Ver enigde Staten 3.543.398 dollar za1 betalen als vergoeding voor geleden oorlogsschade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3