Installatie commissie voor streekverbetering FIETSEN Middenstand profiteert niet van het toerisme NAAR DE OLYMPISCHE Kamperen? PROJECT WALCHEREN GESTART J. Kakebeeke: steun bevolking nodig WINTERSPELEN LET OP'T RAAMBILJET LEERLINGEN HUISHOUDSCHOOL ZIERIKZEE KREGEN DIPLOMA AGENDA Bromfietser (81) na aanrijding overleden v. MARKTBERICHTEN FOLKLORISTISCHE DAGEN OP 18 JULI IN MIDDELBURG Ziekenhuis- verpleging: nog geen einde aan stiiVmc? tarieven FANTASTISCHE WISSEL SCHOUWEN Boeiend Man werpt senoritas te water 2-PERSOONS 1964 TE INNSBRUCK FIETSEN Eerste in rij van Z.L.M.-scholen UIT HANDEN VAN MEVR. DIJCKMEESTER Vormingsklas Bevorderingen Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee ONDERLINGE WEDSTRIJD ZEILEN OP VEERSE MEER In Wl-Zeeuws-Vlaamse kustgemeenten Diploma's Bus reed tegen personenauto GFDACHTE AAN NV. VOOR EXPLOITATIE OBJECTEN Samenwerkinr ZUID BEVELAND Wijzigingen verordening evenementencommissie Wijzigingen sluiting van winkels Uitbreidingsplan „Goese Polder" in voorbereiding heeft er alles voor. Een goede koopt U bij DE VEY MESTDAGH Examen Ranoorl Personenauto en bromfiets botsten OP HET MOLENWATER Strijd om koninklijke bekers op 22 augustus VRIJDAG 12 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De streekverbetering op Walcheren kan beginnen. Donderdagavond heeft de heer J. Kakebeeke als voorzitter van de pro vinciale landbouwvoorlichtingsraad de 15 leden tellende streekverbeteringscom- missie geïnstalleerd. Dit gebeurde in aanwezigheid van vele genodigden in „De Schakel" te Middelburg. Na de Zak van Zuid-Beveland, Tholen en Koewacht Is Walcheren aan de beurt voor deze vorm van geïntensiveerde agrarische voorlichting gedurende zes a zeven jaar voor een gebied van 15.000 ha cultuur grond. Eén kwart miljoen gulden heeft het rijk beschikbaar gesteld om de land bouwkundige ontwikkeling te ver snellen op Walcheren. In het bijzon der zal men zich richten op de tuin bouw. Maar in de eerste plaats gaat het om de steun van de bevolking, die geen afwachtende houding moet aannemen, maar zelf de nodige ini tiatieven moet ontwikkelen. Hierop wees de heer Kakebeeke. Spreker memoreerde de relatie van de streekverbeteringscommissie en de pro vinciale raad. De streekverbetering is in feite bedoeld als „begeleiding" van de herverkaveling, die op Walcheren in 1957 is afgesloten. Nu kan men profite ren van de ervaringen, opgedaan in de andere Zeeuwse streekontwikkelingsge- bieden in Zeeland. „Een veelomvattend, boeiend werk", al dus typeerde ir. H. P. de Bruin, rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden en secretaris van de commissie, het nieuwe project. Hij herinnerde er aan, dat in 1956 in Nederland de streek verbetering in 20 gebieden begon. Thans valt totaal 500.000 ha (ongeveer twin tig procent van de totale cultuurgrond) in 87 gebieden eronder. Ir. De Bruin pleitte voor de stichting van een boerenhulporganisatie in Zee land, zoals deze elders al bestaan. Een groep boeren (in het bijzonder veehou ders) zou iemand uit zijn midden kun nen aanstellen, die bij ziekte of de (noodzakelijke) vakantie op het bedrijf bijspringt. De streekverbetering omvat onder meer opvoering van de produktiviteit en voor lichting op diverse terreinen, zoals over arbeidsbesparing, verlichting van de zorg in het huishouden, agrarisch-socia- le voorlichting. Informatie over oplei ding, beroepskeuze en vererving. Wat opleiding en beroepskeuze betreft vroeg de rijkslandbouwconsulent zich af, waar om zo weinig boerenzoons tijdelijk el ders gaan werken, op een landbouwbe drijf of in de tuinbouw. Ook een zoon, die nog te jong is voor opvolging in het eigen bedrijf zou praktijk kunnen opdoen bij diensten of een landbouwkundige op leiding kunnen volgen. Bij de Walcherse streekverbetering is bewust gekozen voor dén groter gebied. Het is een gemeenschapswerk, daarom zijn stands-, jongeren-, landarbeiders- en vrouwenorganisaties in de commissie vertegenwoordigd, die plaatselijk de pro blemen kunnen doorpraten en activitei ten kunnen ontwikkelen. De streekverbetering omvat drie fasen: de aanloop (oriëntatie), de hoofdmoot: de uitvoering en de eindperiode, die de overgang naar de normale voorlichting omvat. (Advertentie) Dezer dag'en gooide een ervaren si- garenroker een aantal doosjes seno ritas van een bekend merk in het ■water. Omstandei's keken verbijs terd toe. Nog groter werd hun verba zing toen de man de dozen weer opviste, opende en iedereen liet op stekende sigaartjes waren dróóg!!! De milde mannelijke smaak was niet aangetast! „Kijk", zei de man, „dit bewijst dat de Senator Special seno ritas volkomen lucht- en vochtdicht zijn verpakt. Ze zijn afdoende be schermd tegen het altijd aanwezige, smaakbedervende vocht. En dat is vooral bij het fijne aroma van deze sigaartjes de moeite waard. Vraag dus altijd om Senator Special seno ritas in Tropical-verpakking. Ze kosten li cent!" Uitvoerig ging de heer De Bruin de uit voering van het project na, waarbij hij onder meer noemde de invoering van bedrijfseconomische boekhoudingen (dit zijn er 64 op Walcheren van de 181 in Zeeland). Ook memoreerde hij de resul taten, die kunnen worden bereikt- In het bijzonder wil men zich richten op de ontwikkeling van de tuinbouw op Wal cheren en dan speciaal voor de bedrij ven van twee tot tien ha. Gedeputeerde J. v. d. Bos wenste de commissie geluk met de installatie en wees erop, dat het provinciaal bestuur van Zeeland naast de Industriële ontwik keling, beslist ook aandacht schenkt aan de ontwikkeling van land- en tuinbouw. Voorzitter W. K. van Nieuwenhuyzen (Z.L.M.) had de vele aanwezigen ver welkomd, onder wie zich bevonden de Gedeputeerden A. J. Kaland, verschei dene burgemeesters, dr. ir. C. W. W. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de landbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland, ir. M. A. Geuze, voorzitter Z.L.M.de heer J. Vrugt van de directie voorlichtingszaken van het ministerie van landbouw, mej. J. van Leeuwen, lan delijk huishoudelijk voorlichtster van de C.B.T.B., alsmede de rijkstuinbouw- en veeteeltconsulenten en de voorzitter van de streekverbeteringscommissie Tholen. In de streekverbeteringscommissie Wal cheren hebben zitting zes vertegenwoor digers van de Z.L.M., drie van de C.B. T.B., één van respectievelijk C.J.B.T.B., P.J.G., A.N.A.B., N.C.A.B., Bond van Plattelandsvrouwen en Chr. Bond van Plattelandsvrouwen. Na de pauze speel den enkele leden van „Crescendo" te Oostkapelle onder leiding van de direc teur, de heer P. Wisse en keek men naar dia's van Walcheren, waarbij de heer W. Janse, bedrijfsvoorlichter, de toelichting verzorgde. (Advertentie) REIS TER WAARDE VAN f1000.. door nü zo'n sportieve Stokvis-fiets te kopen (reeds v.a. 153,50 compleet) met gratis wedstrijd - grammofoonplaatje (10 Innsbruck-reizen en 40 troostprij zen van 50. Uw Stokvis-fietsenhandelaar - herken baar aan het groene raambiljet - weet er alles van! Zierikzees „Prinses Julianaschool" heeft woensdagmiddag als eerste in de rij van de Z.L.M. landbouwhuishoudscholen de jaarlijkse diploma-uitreiking meege maakt. De bijeenkomst, die voor deze gelegenheid was belegd in het hervormd verenigingsgebouw gold ditmaal niet minder dan 72 leerlingen. Zij ontvingen hun getuigschrift uit handen van de echtgenote van Zierikzees burgemeester, mevrouw E. Dijckmeester. Voor deze „climax" werd bereikt, waren de leerlingen toegesproken door de voor zitter B. H. G. ter Haar Romeny uit Souburg. .Jullie zijn nu weer een stap dichter bij de volwassenheid", stelde hij vast. „Zierikzee gaat met de nieuwe ont wikkeling mee en dat geeft ook jullie kansen", zo meende de heer Ter Haar Romeny. In dit verband dacht hij onder meer aan het nieuwe Rode-Kruiszieken- huis. Dank bracht hij namens de Z.L.M. aan de directrice en de leerkrachten, de commissie van toezicht en het Z.L.M.- kringbestuur voor hun werk aan de school. Burgemeester Ter Haar Romeny vestigde ook de aandacht op de verschil lende vervolgcursussen na de primaire opleiding. Dat deed ook de directrice van de school, mej. C. A. van Liere. Zij plaat ste met name één facet van het on derwijs in de belangstelling: de vor mingsklas. Dit onderwijs is bedoeld als praktische aanvulling op het mulo-diploma. Tijdens deze een jaar durende cursus krijgt de algemene vrouwelijke vorming de aan dacht. De cursus geeft aansluiting op een opleiding voor onder meer lerares aan een nijverheidsschool en kinderver zorgster. Na dit officiële gedeelte van de bijeen komst volgde een ontspanningsprogram ma. Leerlingen brachten verschillende canons ten gehore en er was .declamatie: Elly v. d. Doe droeg „Nederlands Fabri kaat" voor, Anneke v. d. Kasteele declameerde „Net als vader" en Jannie Rotte vergastte de aanwezigen naast de leerlingen ook verschillende ouders, de commissie van toezicht, de leerkrach ten en de consulente van het landbouw- huishoudonderwijs van de Z.L.M., mej. A. van der Leeden, in dialect op „Jeane op de bromfiets". Een leuke modeshow door de leerlingen van zelfgemaakte kle ding vormde het slotstuk van deze bij eenkomst. Tijdens deze diploma-uitreiking ontving de scheidende leerkracht de heer JB. Th. Oldemans namens de leerlingen uit han den van Leni Stouten een boekebon als blijk van waardering voor zijn werk en overhandigde burgemeester Ter Haar Romeny aan Ciska Mays de beker voor de beste prestatie op de sportdag tijdens de Z.L.M.-tentoonstelling in Kruiningen. en L. M. Kooman te Renesse; J. W. Fondse en T. J. Kristalijn te Kerkwer- ve; J. H. Ista, Oosterland; J. J. Kors- man, Scharendijke; J. D. Rotte, Noord- gouwe; A. J. Sies, Ouwerkerk. Geen getuigschrift ontving 1 leerlinge. De volgende leerlingen ontvingen het ge tuigschrift assistente naaldvakken: D. H. v. d. Berge, N. E. F. Kloet, M. v. d. Welle, D. A. Wisse, allen Zierikzee; J. Duinhouwer, Brouwershaven; W. P. v. d. Have, Burgh; G. S. Kwaak, Ooster land; S. J. Smits, Ouwerkerk; E. M. C. Torensma, Nieuwerkerk. Het getuigschrift naaister: P. A. A. Pai- roux te Zierikee. Het getuigschrift costumière: C. P. v. d. Wekken, Kerkwerve. De volgende leerlingen ontvingen het getuigschrift vormingsklas: J. C. Zuid- land, Zierikzee; N. M. Berman, Drei schor; K. P. Dalebout, Ouwerkerk; E. J. van Dijke, Nieuwerkerk; L. E. C. Min- neboo, Burgh; L. J. Stouten, Oosterland; G. bij de Vaate, Bruinisse. Aan het Professor-Zeemanlyceum te Zierik zee zijn bevorderd naar de tweede klasse: L. C. Bom, T. de Bruine, A. W. de Haas, P. K. Hack, B. C. Hendrikse, M. C. C. van Hoorn, J H. ten Hove, C. Jansen, G. W. A. Kooman, J. Koopman, P. J. M. Krips, M. K. van der Linde, M. Minderhout, D. J. de Rij ke, M. S. Verjaal, J. H. van Vloten, C. P. Vo gelaar, L. C. H. van der Werve, G. P. van Weelden, C. M. van de Zande, J. J. Assen- dorp, J. S. Dieleman, J. Dijckmeester, G. F. C. van den Ende, K. J. Hogerland, A. O. F. van Hoofstadt, J. C. van der Hulle, E. K. Keuning, J. W. Vorstheuvel Labrand, B. Linders, D. Quant, B. C. van Sloten, J. W. van Sluis, C. W. H. Smolders, M. G. van der stel, J. Stoutjesdijk, L. M. J. Stuik, S. J. bij de Vaate, M. J. Viergever, W. J. Wijsman en R. Willemse. Niet bevorderd 8 leerlingen. Bevorderde naar de derde klasse: C. L. Boot, M. L. Everaers, S. Flikweert, S. W. Fondse, A. J. Hanse, M. Kloet, M. J. Kooman, C. P. T. Kuyper, C. de Later, C. J. van Liere, m! J. Lievense, C. M. Lodewijk, W. J. van der Meer, J. T. L. Papeveld, A. M. de Rijke, P. J. Schrier, T. A. Stenger, A. W. Visser, J. H. de Vrie7e, H. C. van de Zande, A. L. Berre- voets, F. P. van Eldik, E. C. van den Ende, T. C. Francke, J. J. Geluk, L. L. de Graag, C. A. J. Heijboer, A. A. W. Krips, C. A. van Lent, M. H. Poldermans, M. J. Poldermans, G. G. van der Salm, M. A. R. Sweere, M. R. Verkaart, J. J. F. Vermunt, T. B. Visser, T. L. Volkeri en H. H. Vorwerk. Niet bevorderd 9 leerlingen. Bevorderd naar de vierde klasse h.b.s.: H. W. Boogert, C. J. van Burg, C. J. D. Christiaan- se, M. C. Doeleman, P. H. C. Dogger, J. A. Gaanderse, C. J. J. Geleijnse, J. C. Geluk, K. M. Geluk, E. C. B. M. Henning, H. J. Keizer, H. W. van der Klooster, L. C. Landegent, H. L. Meier, J. van Putten, P. van Putten, J. van Ringelberg, H. J. Simons, K. J. van der Slik- ke, C. A. Swenne, C. W. Veerhoek, J. J. de Vrieze, S. J. Heringa, C. L. de Hooge, P. van der Hulle, L. J. Koevoets, A. van Loo, J. C. W. Papeveld, M. E. Schilp, A. M. A. Sinck, E. W. Smit, W. J. van Tiggelhoven, J. P. van de Velde, L. M. J. Verspeek, F. D. Dis, A. J. A. Wansink, N. A. van Wijk en J. M. Hoger- heijde. Niet bevorderd 7 leerlingen. Bevorderd naar klasse A 5: R. Anker, P. J. Bom, A. J. Felius, H. A. van Geesbergen, C. J. Geluk, J. S. J. Holm, H. Kloet, G. M. Tie- leman en P. C. A. Verton. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd naar klasse B 5: E. van Duiven- dijk, J. B. Elzerman, E. L. de Graaf, J. van den Heuvel, G. Mol, M. J. Padmos, J. G. Ro- sink, L. A. Schoof, J. W. F. Smallegange, M. J. Tangeman, H. Verschuur, W. van der Wee- Ie en I. Zorge. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd naar klasse IV gymnasium: M. M. Brugman, M. J. Coumou, C. J. Fiere, M. W. F. Keuning, J. C. Lems en M. M. bij de Vaa te. Bevorderd naar klasse V gymnasium: H. J. Broekema, G. Jansen, I. van der Sar en A. C. van Vloten. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd naar klasse A VI gymnasium: H. J. Hillebrand en T. S. J. van der Sar. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd naar klasse B VI gymnasium: M. P. van Lent en J. H. Wieringa. Bijna veertig leden van de watersport vereniging Wolphaartsdijk zullen aan staande zaterdag uitvaren op het Veer- se Meer. De vereniging houdt op die dag namelijk onderlinge zeilwedstrijden, waar 37 deelnemers voor hebben inge schreven. Zij komen uit in 12 verschil lende klassen, variërend van de kleine jachten beneden de 12 m2 tot de ka- juitjachten. Na afloop is de prijsuit reiking in het clubhuis. Op het terras van het clubgebouw is er bij gunstig weer 's avonds gelegenheid voor een dansje. VANDAAG Middelburg Electro: Ontsnapping onder spervuur, 7.30 uur, 14 jaar. City: Caterina en de zeven dwazen, 8 uur, al. Zeeuws Museum' Expositie verzameling Bal en J.H. Koekkoek, 10-17 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9-22 uur. Van Ben- them en Jutting: Expositie Zeeland en Vlaanderen, 9-18 uur. Abdij: Klank- en lichtspel, 21.00 uur. Burgerzaal stadhuis: New York Pro Musica, 20 uur. Vlissingen Alhambra: Caterina en de 7 dwazen, 20 uur, a.l. Luxor. Het laatste salvo, 20 uur, 14 jaar. Het Anker: Diplo ma-uitreiking handelsavondschool. 19.30 uur. Veere - De Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelder, 10-12 en 14-17 uur. Goes Grand'; Catharina en de 7 dwazen, 20 uur, alle leeftijden. Terneuzen Luxor: De moordboekhouder. 20 uur, 14 jaar. Sas van Gent - Olympiatheater: Het meisje Anna Suh, 20 uur, 18 jaar. Raadhuis: Expositie Len Peperkamp en Gérard Grassère, opening om 20 uur. Oostburg Ledeltheater: Spoedcursus Fran se liefde, 20 uur, a.l. Zierikzee Burgerweeshuis: expositie oude meesters, 15 uur; Concertzaal: leerlingen- uitvoering Zeeuwse Muziekschool, 19.30 uur. Burgh school Kerkstraat: expositie teke ningen en gouaches, 1922 uur. Bergen op Zoom Luxor: Tharus zoon van Attila, 20 uur, 14 jaar. De namen van de leerlingen, die een ge tuigschrift kregen, zijn: Voor de primaire opleiding: J. C. Bolijn, W. Christiaanse, P. W. Dek, M. van Eenige, C. Geluk, J. A. C. Heijboer, E. G. Huurling, C. A. van Mourik, J. W. van Mourik, H. Potappel, N. P. Schot, E. J. Timmer, J. C. Verloo, P. E. v. d. Zande, allen te Zierikzee. J. van Beveren, J. W. Botbijl, N. Keizer, M. A. Meulmeester, F. J. de Rooij, H. A. P. Stoel, A. P. Smalheer, F. C. Zwits, allen te Brouwershaven; J. C. Heijboer, K. C. Heijboer, L. Sies, M. G. van Wel, allen te Nieuwerkerk; J. P. Bevelander, E. C. Bolier, K. Goedegebuure, allen te Kerkwerve; E. Flikweert en C. J. v. d. Hoek te Zonnemaire; J. C. W. Dalebout en C. Horst te Renesse; T. P. van Dijke te Dreischor; J. J. v. d. Have, Ooster land; A. H. de Glopper, Scharendijke; M. Kloet, Loperskapelle. Geen getuigschrift ontvingen 6 leerlin gen. Voor assistent huishouding: P. C. den Boer, J. W. Christiaanse, A. J. Legemaate, J. Renshof, J. P. Schot, H. Vis allen te Zierikzee; W. A. van Beve ren, B. N. van Blooijs, S. G. van Oeve- ren, allen Brouwershaven; W. Bienefelt Donderdagnamiddag omstreeks half zes is op de hoek Scheldestraat-Paul Kru gerstraat een autobus van de N.V. Streekvervoer Walcheren tegen een per sonenauto gereden. De bus, bestuurd door J. de K. te Middelburg, en de per sonenauto van W. F. stonden voor de stopstreep bij de Paul Krugerstraat naast elkaar opgesteld. Bij het wegrij den zwenkte de bus te veel naar rechts de Paul Krugerstraat op en kwam in aanraking met de personenauto. De bus werd niet beschadigd; de personenwa gen liep aan de linkerzijde schade op. De Middenstandscommissie voor de kustgemeenten in West Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft onderzocht of de midden stand in deze streek er op berekend is om in de toekomst de toeristenstroom op te vangen. Daartoe hebben enquêteurs van „economische zaken" en ambtena ren van de verschillende gemeenten on der de middenstand een onderzoek inge steld. Aan de hand van deze enquête heeft de middenstandscommissie een rapport opgesteld. Daarin is men tot de conclusie gekomen, dat de middenstand in het gebied niet of in onvoldoende ma te in staat moet worden geacht mede te profiteren van de groeiende toeristen- stroom. De commissie is van mening, dat de middenstand in West Z.-Vlaande ren te weinig oog heeft voor de moge lijkheden van het toerisme. Als oplos sing voor dit probleem doet de commis sie het idee aan de hand een lichaam in het leven te roepen bij voorkeur een N.V. dat bepaalde objecten zal exploiteren en daardoor de middenstand zai activeren. Tijdens een persbijeenkomst in hotel Het wapen van Breskens" zetten drie leden van de middenstandscommissie, voorzitter T. H. van Laarhoven, mevr. M. Tienstra-van der Peijl de secretares se, en de heer J. H. J. Jansen, alsmede de rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje te Goes, aan de hand van het rapport, de resultaten van het onderzoek en de gedachten voor de toekomst uiteen. De heer Van Laarhoven zei, dat het rapport voor 70 a 80 procent beant woordt aan de plannen, die de ver schillende kustgemeenten zich tot doel hadden gesteld. Hij noemde het overigens jammer, dat deze gemeen ten niet in staat zijn geweest om één gezamenlijk plan te ontwerpen. De heer Korstanje achtte het rapport re presentatief voor de streek omdat 60 procent van de handels- en ambachts- bedrijven er aan hebben deelgenomen. De horecabedrijven zijn, zo bleek uit de woorden van de heer Korstanje, niet in de enquête opgenomen, omdat in deze sector de problematiek geheel anders ligt. Van de middenstand en de am bachten spreekt 76 procent, zo toonde de heer Korstanje aan de hand van het rapport aan, nog niet van overbelasting. Ook het consumentgemiddelde ligt ver achter bij het landelijke gemiddelde. Dit alles wijst er op, dat er geen enkele behoefte bestaat aan nieuwe vestigin gen. De bestaande bedrijven zullen vol gens de heer Korstanje hun omzet moe ten vergroten. Een verkeersongeluk op de rijksweg te Kruiningen heeft donderdagmiddag het leven geëist van een bejaarden inwoner van Waarde. De 81-jarige bromfietser P. M. Kopmels werd op het kruispunt Stationsweg-rijksweg gegrepen door een vrachtauto. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis Oostwal te Goes overleed. Het ongeluk gebeurde, op net moment dat de bromfietser uit de richting Ber gen op Zoom over het fietspad naast de rijksweg de Stationsweg naderde. Te gelijkertijd sloeg een door M. W. uit Bergen op Zoom bestuurde vrachtauto plotseling rechtsaf de Stationsweg in, daarbij geen voorrang verlenend aan de bromfietser. Aangenomen wordt, dat het slachtoffer de vrachtauto op het laatste ogenblik heeft willen ontwijken en daarbij is gevallen. De heer K. kwam met zijn hoofd op het fietspad terecht; hij werd daarbij ernstig gewond. Per ambulance werd de bejaarde bromfiet ser naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd, waar hij enkele uren later overleed. Dit leidt er volgens hem toe, dat men sen, die niet in Nederland wonen, groot profijt trekken uit het toerisme. (In Cadzand hebben 41 buitenlanders bezit tingen). Dit alles als uitgangspunt ne mend kwam hij tot een samenwerkings- gedachte, die hij formuleerde als ..Het West Zeeuws-Vlaamse land in eigen hand". Zoals ook bijvoorbeeld in Bres kens is gebeurd N.V. Zeebad Bres kens achtte hij het mogelijk door sa menwerking van overheid, middenstand en particulieren of organisaties te ko men tot bijvoorbeeld de oprichting van een N.V met als doel de recreatie in het eigen gebied te bevorderen op een wijze, die geëigend lijkt voor de streek Deze N.V. zou niet beogen winst te ma ken. De verdiensten zouden van verkoop over de toonbank moeten komen. Men kan dan volgens de heer Jansen het door de toeristen ingebrachte geld in eigen zak steken. De winsten worden dan vaak ook in eigen gebied besteed. Voor de verdere uitwerking van deze plannen achtte hij echter de midden standscommissie in de huidige vorm te weinig gedifferentieerd. Tijdens de pers bijeenkomst kwam ook nog naar voren, dat de commissie speelt met de ge dachte contact op te nemen met de ontwikkelingscommissie voor de ge meenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Vandaag zullen de directeur-gene raal voor de middenstand en het toe risme, drs F. H. J. Wijsen, mr. J. van Uden, hoofd van de afdeling toe risme van het departement van eco nomische zaken, en de burgemeester van de kustgemeenten de recreatie plannen van de gemeenten ter plaat se bekijken. Dan zal ook het rapport van de middenstandscommissie aan deze heren worden aangeboden. B. en w. van Goes schrijven de raads leden, dat de verordening, regelende de samenstelling en werkkring van de eve nementencommissie Goes, wijziging be hoeft. Het college stelt de raad dan ook enkele veranderingen voor, waarover in de vergadering van woensdag 17 juli zal worden gesproken. Omtrent de taak, waarvan tot nu toe werd gezegd dat deze bestaat uit het organiseren en sti muleren van evenementen in de ge meente Goes, wordt nu gesteld: „De taak van de commissie is het bevorderen van de leefbaarheid van Goes, door het stimuleren van evenementen, congres sen, tentoonstellingen, publikaties, bij eenkomsten en voorts al datgene, wat dienstig kan zijn om Gooes als woon- en werkgebied attractief en bekend te maken. De plaatselijke evenementencommissie, zal van negen op twaalf leden moeten worden gebracht. Voorts stellen b. en w. voor dat drie leden van de commissie, zijnde vertegenwoordigers van handel, verkeer en industrie, benoemd moeten worden door de raad, op voordracht van b. en w., na overleg met de Vereni ging voor Bedrijfsoverleg. Dit is een nieuw punt in de verordening. Betref fende artikel 5: „De commissie wordt als secretaris bijgestaan door een door burgemeester en wethouders daartoe aan te wijzen ambtenaar", stellen b. en w. nu de volgende redactie voor: „Bur gemeester en wethouders wijzen een ambtenaar aan, die als secretaris-pen ningmeester zal optreden. Tevens kun nen burgemeester en wethouders aan de commissie een ambtenaar toevoegen, als adjunct-secretaris-penningmeester. Deze staat de secretaris-penningmees ter bij en vervangt hem in voorkomende gevallen". De gemeenteraad van Goes zal zich in de vergadering van woensdagavond aanstaande onder meer beraden over een wijziging van de verordening halvedag- sluiting winkels. Winkels in tabaksartikelen, zo stellen b. en w. voor, zullen in het vervolg niet meer op maandag na 13.00 uur gesloten zijn, doch op woensdag. Dit naar aanlei ding van een enquête, gehouden onder de winkeliers in deze branche. Voor kappersbedrijven wordt eveneens een nieuwe regeling ingevoerd. Deze zullen niet meer op maandagmiddag alleen, doch de gehele maandag gesloten zijn, dit in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek. B. en w. van Goes verzoeken de raads leden in de vergadering van woensdag aanstaande akkoord te gaan met een voorstel, te bepalen dat de vaststelling van een uitbi-eidingsplan in onderdelen „Goese Polder" wordt voorbereid. B. en w. lichten toe dat het nog wel enige tijd zal vergen alvorens genoemd plan de raad ter vaststelling kan worden aange boden. Om nu te voorkomen dat de plannen door particuliere bouwactiviteiten zullen worden doorkruist, achten b. en w. het gewenst bovenstaand besluit te nemen. Dit besluit kan slechts één jaar gelden, en maakt het mogelijk aanvragen om bouwvergunningen die niet in strijd zijn met het toekomstige plan, aan te hou den. Op aanvragen die wei in strijd zijn met het plan moet uiteraard afwijzend worden beschikt, aldus de toelichting. (Advertentie) OOVERS-SPORT Segecrsstrul 24 Middelburg VEILING GOES. 11 juli. Rode bessen 1 39,30—45, 2 39,30—39,60, 3 37,5038,30. Frambozen in kratten 1 167, 2 157159. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 en 2 143. Red Gauntlet 1 en 2 131 Talisman 1 en 2 131. Aardbeien met dop: Talisman 2 87100, 3 51. Senga Sengana 3 58. Red Gauntlet 1 134, 2 80—129. 3 61. Aard beien per doos: Talisman 2 2336, 3 2633 Red Gauntlet 1 4653, 2 2743. Diversen: Rode bessen 1 1518, 2 1116, 3 9. Logan- bessen 1 4042. Varikse Zwarte Extra 39. Kersen: Markiezen 2 91156, 3 42. Meikersen 2 120. Br. Bruine 2 148. Hollanders 2 141. Varikse Zwarte 1 135. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Doré 24, drielingen 15,01, kriel 17,50, eerste lingen 18,19. Barima 12,51. Aanvoer 427 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3602 kg, 1,023,30. Schar 19 kg. Bot 254 kg. Tong 83 kg. Paling 62 kg. Griet 4 kg. Visiever 4 kg. Ongesorteerde vis 14 kg. VEILING SINT-ANNALAND. 11 juli. Aardappelen Doré gewone 24,22 25,30. Eerstelingen gewone 18,8018,90. Ba rima gewone 16,0316,23, drielingen 12.53 16,15, kriel 18,0018,35. Aanvoer 3700 kisten. fAdvertentie schoolagenda Bellamypark 45-58 - Vlissingen. De heer Jansen gaf een toelichting op de samenwerkingsmogelijkheden, zoals die hem voor ogen staan. Volgens hem heeft de toename van het vreemdelin genverkeer in West Zeeuwsch-Vlaande ren de eigen bevolking min of meer overrompeld. Hij achtte de West Zeeuws- Vlaming niet fantasierijk genoeg om voldoende ver vooruit te zien en voor het toerisme investeringen te doen. Wat het rapport zelf betreft: dit geeft een overzicht van de resultaten, die de enquête heeft opgeleverd, de ontwikke ling van het aantal inwoners en de wel vaart van de bevolking en de bijzonder heden van de uitbreidingsplannen van de verschillende gemeenten. Zo vermeldt het rapport verschillende ideeën voor de bevordering van het toerisme: meer mo gelijkheden voor vermaak en ontspan ning van de toeristen (indien deze mo gelijkheden er niet zijn trekken de vreemdelingen naar België en vloeit ook een groot dee) van het geld daarheen), het bouwen van hotels en pensions, res pectievelijk woningen, meer reclame en voorlichting, het minder of in het ge heel niet belemmeren door verplichte winkelsluiting van de winkelverkoop tij dens het seizoen Wat de uitbreidingsplannen van de ge meenten betreft zegt het rapport, dat er plannen bestaan voor onder meer in totaal 244 gewone woningen, speciaal of grotendeels voor toeristen, 633 zomer woningen, 154 bungalows en dergelijke, 3 horecabedrijven, 1 hotel, 1 motel, 4 kampeerterreinen voor in totaal 4000 personen, en 14 winkels. Eén van de conclusies van het rapport is, dat de koop- en consumptiegewoonten van de toeristen afwijken van die van de plaat selijke bevolking Voorlichting aan de middenstand over de koop- en consump tiegewoonten zal dan ook beslist nood zakelijk zijn. Tijdens de voorjaarsexamens van het P.B.N.A. slaagden voor: adspirant bouwkundig opzichter-teke naar: de heer E. A. Bauer te Kruinin gen, A. H. Boot te Goes, J. G. F. Jan sen te Middelburg, P. S. G. Raas te 's-Heerenhoek. P. S. de Jonge te Vlis singen, E. L. Bentschap Knook te St.- Maartensdijk. Bouwkundig opzichter-tekenaar de heer P. Dekker te Middelburg, P. J. M Hamelinck te Stoppeldijk. P. J. Maas te Goes, J. Florisse te Middelburg, J Remijn te Goes. Burgerbouwkundige: de heer J. Walra ven te Sint-Laurens. Bouwkundig uitvoerder: de heer B. P A. Vervaet te Westdorpe. Bouwcalculator: de heer J. C. Adriaan- se te Sint-Laurens, D. T. Dijkgraaf te Terneuzen. Adspirant bouwkundig tekenaar: de heer C. J Siootwijk te Goes. Stedebouwkundig tekenaar: de heer C. J. de Munck te Goes. Op de kruising Bloemenlaan-Singel te Vlissingen zijn donderdagmiddag om on geveer 17.20 uur een bromfiets en een personenauto met elkaar in botsing ge komen. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de bromfietser, J. L. te Vlissin gen, verzuimde voorrang te verlenen aan de personenauto, bestuurd door Chr. M. te Vlissingen. Van de auto werd de rechterkoplomp vernield. De bromfiets werd niet beschadigd. Volgende week donderdag (18 juli) wordt op het Middelburgse Molenwa ter weer de eerste van de twee folklo ristische dagen gehouden: de sjeesjes- ringrijderij. Op 22 augustus a.s. volgt dan de strijd om de koninklijke bekers. Ondans het feit, dat de hoofdstedelijke folkloristische commissie de organisa torische talenten van de heer Jan Dronkex-s zal moeten missen, heeft de commissie toch besloten de beide voor Middelburg zo belangrijke toeristische evenementen te laten doorgaan. De or ganisatie berust thans bij de heer P. Brasser, de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, die de volledige steun heeft toegezegd gekregen van de dienst voor gemeentewerken van Mid delburg. De heer Brasser en gemeente werken hebben dus het werk van de heer Dronkers overgenomen. De sjeesjesrijderij begint 's morgens om 10 uur. Er hebben in totaal 16 deelne mers en deelneemsters ingeschreven, iets minder dan vorig jaar, maar dit hadden de organisatoren om verschil lende redenen verwacht, zoals fokvee- dag die de volgende dag gehouden wordt en beëindiging bedrijf van en kele deelnemers. Daarnaast strijden achttien ringrijders op de baan voor de Industrie- en Huis houdschool om de prijzen. Voor de ver siering van de sjeesjes, die wordt be oordeeld door de dames Drijber, Sand- berg, Den Boer en Blaauw, heeft de voorzitter van de Middelburgse Mid denstands Centrale, de heer A. Iman- se, een wisselbeker beschikbaar gesteld, terwijl de gemeente Middelburg weer de beker voor de le prijswinnaars van de sjeesjesrijderij beschikbaar stelde. In verband met de nieuwbouw van de Middelburgse Schouwburg was het noodzakelijk enkele punten tij dens deze folkloristische dag te wij zigen: zo zal in plaats van het restaurant bij de muziektent een consumptietent opgetrokken wor den, waarna 's avonds om 8 uur de prijzen worden uitgereikt in de toy er van de Concert- en Gehoorzaal. Tussen 1 en 2 uur 's middags wordt de traditionele optocht gehouden, waarin 2 huifwagens meerijden en waarbij de Serooskerkse harmonie E.M.M. in kle derdracht weer medewerking verleend. De route is als volgt; Molenwater, He rengracht, Seisbinnenbrug, Kromme Weele, Beddewijkstraat, Langeviele, Pottenmarkt, Markt noordzijde, Markt oostzijde, Nieuwe Burg, Groenmarkt Balans. St. Pietersstraat, Korte Delft, Lange Delft, Markt zuidzijde, Graven straat, Zusterstraat, Plein '40, Markt noordzijde, Lange Noordstraat, Korte Noordstraat, Molenwater. VEILING KAPELLE II juli. Frambozen in kratten I 163169, II 153—156, in tubs 120122. Rode bessen I 41,10 —44,20, II 40,2041,10, III 38.10. Aardbeien zonder dop: Sengana I 144, II 135138. Red Gauntlet I 135, II 121. Diversen I en II 125, III 68. Kersen per kg: Markiezen 1 131148, II 71—125, III 15—56. Vr. v. Werden II 85. Meikersen I 108, II 6880. Varikse Zwarte I 106107, II 57. Inspec. Lhones H 86. Rode bessen per doos: I 1720, II 1116. Aard beien per doos: Red Gauntlet I 4353, n 26 44. Talisman I 4262. n 2133. Sengana I 37, ijII 27—32. Vola I 38—39, H 25. VEILING KRABBENDIJKE. 11 juli. Aardbeien industrie: Senga S. 1 en 2 128. Jucunda 1 en 2 118. Talisman 1 en 2 113. Red Gauntlet 1 en 2 107. Aardbeien per doos: Talisman 1 35, 2 1435. Senga S 1 33, 2 15—18. Rode bessen industrie 1 42, 2 41 42, 3 35. Rode bessen per doos: Jh. v. Tets 1 16—17, 2 1316. Rode bessen per kg: 2 40 45. In het jaarverslag over het afgelopen jaar van de vereniging ziekenhuisver- pleging op Walcheren brengt de secreta ris-penningmeester, de heer A. Goed hals, onder de aandacht, dat aan de stij ging van de ziekenhuistarieven nog steeds geen einde gekomen is. Ais voor naamste reden van de twee verhogingen, die in 1962 ingevoerd werden, kan wor den genoemd de salarisverhoging van het verplegend personeel. Tevens vond in 1962 een verhoging plaats van 10 pro cent van de tarieven voor het gebruik van de operatiekamer. Bij deze directe verhogingen is het ech ter niet gebleven. Ook het aantal leden, dat in een ziekenhuis moest worden opgenomen, onderging een stijging van rond 11 procent, terwijl de gemiddelde verpleegduur steeg met 1,2 dag per op name. Het gevolg hiervan was, dat de A-verzekering moest worden afgesloten met een nadelig saldo van 6340,19. Het aantal opnamen, dat voor rekening kwam van ae aanvullende verzekering AA liep enigszins terug, terwijl ook het aantal verpleegdagen, dat moest wor den vergoed, een daling onderging. Me de als gevolg hiervan boekte deze ver zekering een voordelig saldo van 3488,78. Als gevolg van het groter aantal opnamen, dat voor rekening kwam van de A-verzekering onderging het bedrag der uitkeringen van de BC- verzekering een grote stijgin". Een be drag van bijna 20.000 moest meer worden uitgekeerd dan in 1961 voor spe cialistenhulp, laboratoriumonderzoek, röntgenfoto's enz. In dit verband moet mede worden gezien de vooruitgang van de medische wetenschap met de daar aan verbonden hoge kosten. De BC- verzekering sloot met een nadelig saldo van 2136. Voor de 2e klas B-verzekering kan het resultaat iets gunstiger worden ge noemd. In 1962 werd namelijk een voor delig saldo verkregen van 6291,27, in de eerste plaats het gevolg van de con tributieverhoging in 1961 en in de twee de plaats door de ledenstijging voor deze verzekering. Het totale ledental onderging slechts een geringe daling van 6 personen. Ge zien de grote concurrentie op het ge bied van de ziektekostenverzekering stelt de secretaris verheugd vast, dat er praktisch geen verlies heeft plaatsgehad. Voorts merkt de heer Goedhals op, dat de nieuwe 3e-klasverzekering tot volle tevredenheid werkt. Nagekomen advertenties Met diep leedwezen ge ven wij kennis van het zeer plotselinge overlij den van mijn innig ge liefde man en onze zorgzame vader, be huwd- en grootvader JACOBUS RUISSEN, in de ouderdom van bijna 77 jaar. Waarde C. Ruissen-Butijn. Waarde L. Ruissen. D. Ruissen-Dijl. Waarde J. Ruissen. A. Ruissen- van der Weele Michigan (U.S.A.): A. Ruissen. M Ruissen- van de Vreede En kleinkinderen. Waarde, 11 juli 1963. Weeiweg. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op maandag 15 juli a.s. te 12 uur. Heden overleed plotseling na een noodlottig on geval onze liefhebbende vader, behuwd- en groot vader de heer PIETER MAR1NUS KOPMELS weduwnaar van Mai-tina Maria Overbeeke :n de ouderdom van bijna 82 jaar. Schore: Utrecht: Schore: Hansweert: Schore: A. Karelse-Kopmels J. Karelse M. Karelse M. Karelse L. Borsje J. Karelse P. Karelse Waarde, 11 juli 1963 Hoofdstraat 7 De teraardebestelling zal plaatsvinden op maan iag 15 juli op de algemene begraafplaats te Waarde. Vertrek sterfhuis 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21