Sportuitwisseling EMM met UDI uit Arnhem BMW f. 5.295.- Financiële berichten „Nederland wil herstel bevoorrechte positie" BELG FRANS BRANDTS WON SAAIE ACHTTIENDE ETAPPE GR0EDE WIL IN DE EERSTE PLAATS ZELFSTANDIGHEID Zeslanden-atletiek niet op televisie Stroomstoringen iri Walcheren en deel Zw.-Vlaanderen BMW Hm f. 5.295.- Van Looy tweede Beheyt derde GEEN VISA VOOR MOSKOU de ruime, zuinige gezinsauto Rus eerste in kleine Tour Tourvolger verongelukt Jan Hein Donner verloor in Halle Ronde van Frankrijk Raad over herindelingsplan Alternatief: „geheel W.-Zeeuwsch-Vlaanderen samenvoegen" Gespreksbasis rf PREMIE VRIJWILLIG NADIENEN BIJ MARINE NEW YORK PRO MUSICA VOLDEED AAN HOGE EISEN Koninklijk „zilver" voor H. den Dikken Kampioeiisstrijd Bruinvis Dies Kosten eerste in België WEDSTRIJDEN VOOR ZONNEVELD Geen overeenstemming tussen K.N.A.U. en N.T.S. Gaby Minneboo zegevierde te Westdorpe Jaarvergadering Euraz Goed spaarresultaat Raiffeisenbanken en boerenleenbanken Teleurstellende handelszaken Amsterdam Rubber Hypotheekbanken in 1962 KLEUTER OVERREDEN DOOR ZIEKENAUTO Twee boeren in Staphorst opgepakt Overschrijvingen naar V.V.V. en D.W.S. Bijna 7 ton uit sporttoto uitgekeerd INDONESISCHE „REGERINGSKRINGEN": Niet ter sprake Druk op Djakarta om schadeloos te worden gesteld,y Oude gewoonte Proefballon BORSUMIJ WEHRY Lagere resultaten bij Maintz Pluvier daling bromfietsverkopen VRIJDAG 12 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT 11 De sportuitwisseling van de Middelburg se handbalvereniging E.M.M. met de Arnhemse vereniging U.D.I. is organi satorisch en sportief een succes gewor den. Na een welkomstwoord door E.M.M.-voorzitter P. M. van Hese en de heer J. Scholten, ambtenaar van de sport en lichamelijke opvoeding in Mid delburg, en een dankwoord van de heer C. Jacobs, voorzitter van de afdeling handbal van U.D.I., bracht het gezel schap een bezoek aan het stadhuis van 31iddelburg. De heer J. Scholten, die voor de eerste keer een rondleiding ver zorgde, vertelde de sportmensen diverse dingen over de bouw, de verwoesting en de wederopbouw van het stadhuis. Tijdens de feestavond in het katholiek militair tehuis memoreerde de heer Van Hese, dat van de 5 elftallen er 4 kam pioen geworden waren. Hij bracht daar voor dank aan de speelsters en spelers, die reeds werden gehuldigd, maar zeer zeker aan de T.C. en bovenal aan de heer J. Consemulder sr., die elke zondag met de jeugd is opgetrokken. Als dank voor het vele werk bood hij daarom de heer Consemulder een vulpen met in scriptie aan. De gasten van deze avond werden ook niet vergeten, de heer Van Hese bood de heer Jacobs, namens E.M.M. een grote sierpul aan, met daar op het embleem van E.M.M. De heer Jacobs bracht hierna dank over van het bestuur van U.D.I. voor hetgeen E.M.M. gedaan had om U.D.I. deze dagen te bieden. Hij huldigde alle kampioenen van E.M.M. en bood vervolgens een nieuwe handbal aan. Na dit officiële gedeelte verzorgde een cabaretgroepje van E.M.M., onder lei ding van Frans Adriaanse, een non-stop revue, die bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak viel. Na afloop was er een gezellig bal. De tweede dag werden de Arnhemmers onthaald op een vaartocht op het Veer- se Meer, wat gezien het weer in de smaak viel. Na de vaartocht ging het gehele gezelschap naar het sportveld aan de Sportlaan, waar tot slot nog vier handbalwedstrijden op het pro gramma stonden. Veldhaudbal E.M.M.U.D.I. (heren) 712. Deze wedstrijd bewees weer dat de E.M.M.-ers, als het niet lukt maar al te snel de moed laten zakken. In de eerste tien minuten kogelden de Mid delburgers tot 4x op paal en lat en lepelde Jan Jongepier een bal buiten bereik van de doelman tegen de binnen kant van de paal. Plotseling maakte U.D.I. 01, E.M.M. kwam terug 11, maar daarna bouwde U.D.I. aan een voorsprong, die zij niet meer uit handen gaven. De doelpunten werden gescoord door: U.D.I.Otto Valkman 2, Jan Si- lias 2, Martijn Westenbroek 2, Ko Adams 2, Hans Wildering 2, Jan Paul Markhorst 1 en Gerard Leupen 1. Voor E.M.M. scoorden: Ad Wisse 4, Henk Seybel 2 en Jaap Consemulder 1. Veldhandbal E.M.MU.D.I. (dames junioren) 16. Onder leiding van scheidsrechter Giel Gabriëlse, kwam reeds snel aan het licht, dat de meisjes van U.D.I. aanval lend veel meer vaart in hun voorhoede wisten te brengen. Al gauw was het 0—1, doch de E.M.M.-meisjes wisten ge lijk te maken. De verdediging van E.M.M. sloot toen nog goed, maar naar mate de tijd verstreek werd de druk te groot en ondanks enkele fraaie red dingen van Maja de Kam werd de eind stand 16. De doelpunten voor U.D.I. werden gemaakt door: Janny Bats 3, Henny Jacobs 2 en Janna Kroon 1, ter wijl Jutta de Visser voor E.M.M. de eer redde. Zevenhandbal E.M.M.U.D.I. (heren- junioren) 78. Deze wedstrijd, die werd geleid door Henk Seybel, was de spannenste wed strijd van de middag. De herenjunioren waren volkomen aan elkaar gewaagd al was E.M.M. in het begin iets sterker. Opvallend was in deze wedstrijd het prima keeperswerk van Jan de Graaf bij E.M.M. en Luuk Hageman bij U.D.I. De doelpunten werden gemaakt door: U.D.I.Otto Valkman 3, Sjors Zelden- rust 2, Hans van D' imt 1, Frans Ver hagen 1 en Sjaak Hendriks 1. Voor E.M.M. scoorden: Willy de Klerk 3, Sjaak v. d. Berge 2, Wim de Visser 1 en Frits Koopman 1. Zevenhandbal E.M.M.U.D.I. (heren) 20—17. De enige wedstrijd die de Middelburgers konden winnen van hun Arnhemse vrienden was de zevenhandbalwedstrijd, die op rustige wijze werd geleid door Cees Wolf. De E.M.M.-heren, die dit spel prefereren boven veldhandbal hebben de overwinning niet cadeau gekregen en tot de laatste minuut moest gestreden wor den voor de overwinning. Er werden keurige aanvallen opgebouwd en ook even goed afgewerkt, doch vele harde schoten werden een prooi van de inval ler-doelman Ben Tap, die zijn doel voor treffelijk verdedigde. De doelpunten: U.D.I.Hans Wildering 6, Jan Silias 4, Gerard Leupen 4, Martijn Westenbroek 2, Jan Paul Markhorst 1. E.M.M.: Cees Sanderse 5, Henk Seybel 5, Jaap de Looff 5, Jan Jongepier 3, Ad Wisse 1 en Jaap Consemulder 1. S-jarige eerste-elftalspeler van Vlissingen, de schotvaardige en door me nige defensie gevreesde Rob Moens, gaat zijn voetballoopbaan beëindigen. Rob Moens heeft dit besluit na ampe le overwegingen genomen. Hij vindt, dat zijn gezin de laatste jaren veel te kort is gekomen, doordat hij bij uitwedstrij den vaak de gehele zondag afwezig was. Foto P.Z.C.) (Advertentie) Import: N.V. Alimpo, Parkstraat 91a, Den Haag, Tel. (070)184846 De Rus Youri Melikov heeft donder dag op verrassende wijze de sprint ge wonnen van een tien man sterke kop groep, die een voorsprong van drie mi nuten had op het grote peloton met gele truidrager André Zimmerman. De etappe van donderdag voerde gro tendeels over vlakke wegén met alleen de Col de la Faucille als lastige onder breking. De Marokkaan El Farouki pas seerde als eerste de top van de berg, op twee en een halve minuut gevolgd door de Spanjaard Momene. De Portugees kon gerust ademhalen, omdat zijn naaste rivaal in het bergklassement de Span jaard Garcia niet bij de eerste drie de top had overschreden, waardoor Alves winnaar van dit klassement werd. Tijdens de lange afdaling vormde zich een kopgroep, die de Marokkaan lang zamerhand inhaalde en gezamenlijk op de finish afstormde. Door het uitvallen van Jan Schroeder verloor de Nederlandse ploeg het recht nog langer een volgwagen in de ronde te houden. Voor Jefke Janssen, meca nicien Jan Willemsen en soigneur Leen Jansen eindigde woensdag de derde Tour de l'Avenir. In Sallanches namen zij voor de start afscheid van Lex van Kreuningen, die door de organisatie is ondergebracht in de nog uit twee ren ners bestaande Duitse equipe. Een triest afscheid voor Jefke Janssen, die vorig jaar zo veel succes behaalde. De uitslag van de elfde etappe Sallanches— Lons-le-Saunier (197,5 km), luidt: 1. Yuri Melikov (Rusl.), 5 uur 15 min. 33 sec. (met bonificatie) 5.15.03), 2. Zandegu (It.) z.t. (met bon. 5.15.18), 3. Cotman (Belg.), 4.-El Gourch (Marokko), 5. Mendiburu (Sp. 64. Van Kreuningen (Ned.) 5.20.58. Het algemeen klassement: 1. Zimmerman (Fr.) 44 uur 47 min. 6 sec. 2. Vyncke (Belg.) 44.51.32 op 4.26, 3. Delislé (Fr.) 44.51.41 op 4.35, 4. Mugnaini (It.) 44.52.08 op 5.02, 5. Maurer (Zwits.) 44.52.45 op 5.39, 56. Van Kreuningen 46.27.28 op 1.40.20. Het eindbergklassement luidt als volgt: I.. Alves (Port.) 79 pnt., 2. Garcia (Span)e) 72 pnt.. 3. Zimmerman (Frankrijk) 61 pnt., 4. en 5. Maurer (Zwits.) en Momene (Span je) beiden 29 pnt. Het algemeen ploegenklassement luidt nu: 1. Spanje 134.29.56, 2. Frankrijk 134.32.04, 3. Portugal 134.39.13, 4. Italië 134.46.28, 5. België 135.08.42. Louis Vecchioni, een Italiaanse volger in de Tour de France, die woensdag tij dens de afdaling van de St.-Bernhard met zijn motor ten val kwam en ernstig werd gewond, is donderdagmorgen in het ziekenhuis van Chamonix aan zim verwondingen overleden. De Deen Larsen gaat in het zoneschaak toernooi te Halle na negen ronden alleen op kop met 6% punt en 1 afgebroken partij; op de tweede plaats gevolgd door de Hongaarse grootmeester Portisch, die 6% punt heeft. Larsen won woens dag van de Oostenrijker Robatsch, die met 6 punten de derde plaats inneemt. Onze landgenoot Donner verloor in de negende ronde van de Roemeen Pavlov. De uitslagen van de negende ronde lui den: Donner (Ned.)Pavlov (Roem.) 0-1; Trifünovic (Z.-Sl.)Johansson (Zweden) V2-V2', Portisch (Hong.) Kanko (Finl.) 1-0; Johannessen (Noor wegen)Hamann (Den.) V2-V2Ofstad Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Groede donderdag avond besloten het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland mee te delen, dat deze gemeente zijn zelfstandigheid wil behouden. Zou dit niet mogelijk zijn, dan geeft de raad van Groede de voor keur aan samenvoeging van alle West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten in een grote bestuurlijke eenheid. Mocht deze radicale oplossing ten aanzien van de gemeente lijke herindeling evenmin tot de moge lijkheden behoren, dan zou de raad van Groede graag een samenvoeging zien met de andere kustgemeenten Nicuw- vliet, Cadzand en Retranchement, al dan niet met Breskens. Over die derde mo gelijkheid was de raad het evenwel niet geheel eens. De heer A. J. Salomé (v.v.d.) voelde er weinig voor Breskens bij deze combi natie te betrekken, omdat naar zijn me ning die gemeente weinig voelt voor agrarische aangelegenheden. Uit gesprekken was hem gebleken, dat anderzijds de agrariërs onder de rook van Breskens weer niets voor de indu strie voelen. Precies tegenovergesteld was de mening van het P.v.d.A.-raadslid, de heer J. Vermeulen, die veel meer voelde voor een combinatie met Breskens, Schoon- dijke en Hoofdplaat (in de geest van het industrieschap) dan voor aanslui ting met de drie andere kustgemeenten. Aangezien beiden hun standpunt hand haafden werd het derde punt van het voorstel aangenomen met hun stem te gen. In een inleidend gesprek tot de raads leden zei burgemeester J. C. Everaers, dat van vele bewoners uit de gemeente Groede brieven waren ont vangen met het verzoek alles in het werk te stellen, dat zij bij deze ge meente kunnen blijven. Het voorstel tot gemeentelijke herinde ling zag hij als een poging om tot een gespreksbasis te komen. Hij zei voorts te geloven, dat het geen voorstel van G.S. is, maar van de eèn of andere ambtenaar, die gewoon maar ergens een begin heeft gemaakt met die gespreksbasis. ..Er komt bepaald nog weieens een ander voorstel", aldus bur gemeester Everaers. Zou het ter tafel liggende voorste! wet worden, dan ko men daar beslist brokken van, zo voeg de hij eraan toe. „Wij zullen met klem blijven pleiten voor de zelfstandigheid van Groede". aldus burgemeester Everaers. die verdc wees op een aantal punten uit het door ons reeds gepubliceerde preadvies van b. en w. De heer R. J. van Damme (k.v.p.) zei het in grote trekken eens te zijn met dit preadvies. Het zou hem bijzonder spij ten als er een scheiding zou plaatsvin den in die zin, dat een gedeelte van de bevolking bij Oostburg en een ander gedeelte bij Breskens zou worden ge voegd. Hij dacht dat de combinatie met andere kustgemeenten (inclusief Bres kens) misschien nog wel het meest is te prefereren. De heer J. Marijs (a.r.) stond ook niet helemaal afwijzend te genover deze laatste mogelijkheid. „Ik 'vraag me af of Breskens dat wel zou willen", aldus burgemeester Everaers. De heer Salomé zei in tweede instantie nog de landbouw en recreatie gescheiden te willen houden van de industrie. Dus liefst een combinatie zonder Breskens, zo voegde hij er veelbetekenend aan toe. De heer Van Damme sprak nog de vrees uit. dat bij een combinatie van Groede met de kustgemeenten Nieuwvliet, Cad zand en Retranchement dan weieens een flink stuk grondgebied aan het dan te klein wordende Breskens zou kunnen worden toegewezen. De 18de etappe is donderdag geëindigd in een algehele Belgische sprintzege. Frans Brandts werd eerste, Van Looy finishte als tweede en Beheyt legde be slag op de derde plaats. De gele trui bleef echter in Franse han den. Jacques Anquetil is nu wel bijna geheel zeker van de eindoverwinning. Morgen wordt de tijdrit naar Besancon verreden en daarin zal de succesvolle Fransman zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten zeker vergroten. In de etappe van heden was het laatste bergtopje opgenomen, de Col de la Faucille. De Fransman Guy Ignolin kwam als eerste boven, maar de berg prijs was al lang veilig in handen van Frederico Bahamontes, die voor de vijf de keer deze prijs mee naar Spanje neemt. De voorgaande malen waren in 1954, 1958, 1959 en 1962. De rit van vandaag kenmerkte zich voornamelijk door de saaiheid en door de ontsnapping van Brandts, die 50 km voor het einde wegsprong en gemakke lijk wist te winnen. De uitslag luidt: 1. Brandts (Belg.-Schotte) 6.43.47 met bon. 6.42.47., 2. Van Looy (Belg.- Driessens) 6.46.46 met bon. 6.46.16, 3. Beheyt (Belg.-De Kimpe), 4. Bailetti (It.-Milano), 5. De Wolf (Belg.-Naeye), 6. Derboven (Belg.-Driessens), vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Van Looy: 6.46.46, onder wie de Nederlanders Ab Geldermans en Entho ven. (Noorw.)Kinnmark (Zweden) y2. De partijen Kavalek (Tsjech.)Esteri- nen (Finl.), Doda (Polen)—Uhlmann Mouchard^' Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 100.52.02, 2. Bahamontes (Spanje-Remy) 100.52.30 op 28 seconden, 3. Perez-Frances (Spanje-Pla Sanchis) 100.58.45 op 6.43, 4. Lebaube (Fr.- Geminiani) 101.00.38 op 8.35, 5. Armand Desmet (België-Schotte) 101.00.40 op 8.38, 6. Fontona (It.-Albani) 101.02.31 op 10.29, 7. Soler (Spanje-Schotte) 101.03.29 op 11.27, 8. Poulidor (Fr.-Magne) 101.04.14 op 12.12, 11. Van Looy (België-Driessens) 101.07.33 op 15.31, 25. Ab Geldermans (Ned.-Geminiani) 101.30.07 op 38.05, 35. Enthoven (Ned.-De Muer) 101.51.06 op 59.04. Het slotbergklassement ziet er als volgt uit: 1. Bahamontes (Sp.) 147 pnt., 2. Poulidor (Fr.) 70 pnt., 3. Ignolin (Fr.-Geminiani) 68 pnt., 4. Mattio (Fr.-Remy) 51 pnt., 5. An quetil (Fr.) 47 pnt. De ministerraad heeft ingestemd met een voornemen om een regeling in het leven te roepen, waarbij reserveofficie ren van de Koninklijke Marine gelegen heid krijgen om aan het einde van hun eerste oefening tijdelijk in militaire dienst te blijven. De reserveofficieren zullen zich in de toekomst kunnen verbinden om ten hoogste vier jaar na te dienen. Aan het eind van de periode die ze vrijwillig na- gediend hebben ontvangen ze een pre mie. De regeling zal alleen gelden voor bepaalde categorieën van reserveofficie ren, namelijk die waaraan de marine de meeste behoefte heeft. Dat betreft voor namelijk technisch personeel. Het gezelschap New York Pro Musiea zal, zoals bekend, vanavond (vrijdag) om 8 uur in het kader van het Holland- Festival een concert geven in de Bur gerzaal van het stadhuis te Middelburg. Woensdag is New York Pro Musica zijn kleine tournee door Nederland begonnen met een concert in de Kurzaal te Sche- veningen, waarna gisteren in Amster dam 'gespeeld werd. De critici en het publiek in Den Haag en Scheveningen waren vol lof over deze kennismaking met het Newyorkse gezelschap. Zowel in programmakeuze als in uitvoerings praktijk voldeed New York Pro Musica aan de hoogste eisen. Leider Noah Greenberg bewees niet al leen een speurder naar oude muziek maar ook een musicus met smaak te zijn bij de samenstelling van het pro gramma, waarvan zijn zangers en instru mentalisten, veelzijdig als zij zijn, een voortreffelijke interpretatie gaven. Het bleek duidelijk, dat de organisatoren van het Holland Festival in de roos ge schoten hadden met deze keuze. Donderdag is aan de heer H. den Dik ken, die veertig jaar bij de N.V. „De Hoop" te Terneuzen in dienst is, de ere medaille in zilver verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau verleend. Tijdens een korte plechtigheid op het kantoor van de N.V. „De Hoop" speldde de bur gemeester van Terneuzen, mr. H. Rijp- stra, de heer Den Dikken de medaille op de revers. Mr. Rijpstra noemde het een groot voorrecht voor de werknemer veertig jaar in een bedrijf werkz- .m te mogen zijn. Het feit, dat in enkele ja ren al verschillende jubilarissen soort gelijke jubilea bij de N.V. „De Hoop" mochten vieren, wijst op een goede ver standhouding tussen werkgever en werk nemer, aldus mr. Rijpstra. (Advertentie) Zal Bruinvis I uit Sas van Gent kampi oen 4e klas K.N.Z.B. worden. De Sasse waterpolospelers hebben nog één puntje nodig om dit resultaat te bereiken. Vrij dagavond zal blijken, of ze dit puntje zullen halen in de wedstrijd tegen Schel- destroom I uit Breskens. Daar Schelde- stroom tot nu toe nog geen enkele wed strijd heeft gewonnen, zal Bruinvis hier wel geen moeite mee hebben. Doordat S.Z.V. II uit Souburg gewonnen heeft van Ganze II uit Goes is Bruinvis II af delingskampioen van de kring Zeeland geworden. De Zeeuwse amateurkampioen Dies Kosten uit Kapelle heeft weer een fraai resultaat geboekt. Dinsdag won deze wielrenner een amateurwedstrijd over 100 km in het Belgische Sleidinge. In de (O-Dld.) en Johan s soiT J s 1I vkö v eindspurt versloeg hij de Belgische ama- (Z.-Sl.) werden afgebroken. I teurkampioen. Vanavond (vrijdag) speelt V.C.K. te Koudekerke zijn jaarlijkse wedstrijd te gen een elftal van de timmerloods van De Schelde te Vlissingen. Zaterdag speelt Zeelandia te Middelburg tegen het oud Zeeuws elftal. Beide wedstrijden beginnen om 7 uur en de opbrengst is voor Sport Steunt Zonneveld. (Van een onzer verslaggevers). Tussen de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie en de N.T.S. is ernstig ver schil van mening ontstaan over het al of niet uitzenden van de zeslanden-at- letiekwedstrijd die dit weekend in het stadion Diekman te Enschede wordt ge houden. Oorspronkelijk had de N.T.S. grote interesse voor dit grootste atle- tiekgebeuren binnen onze landsgrenzen sinds de olympische spelen van 1928 te Amsterdam, maar .oen het organisa tiecomité 10000 voor realisering vroeg, gaf Bussum niet thuis. Men wil de er 6000,betalen, niet meer. In het begin van deze week kwam er echter een geheel nieuwe wending aan deze televisiezaak, toen de Westduitse televisie kwam informeren of deze zes- landenstrijd in Eurovisie op de beeld buis zou komen. Men was bereid hier voor 20.000 mark op tafel te leggen. Hiernaar had uiteraard het organisatie comité wel oren. Naar wij echter ver nemen, heeft de N.T.S. de Duitse tele visie per telex doen weten, geen tech nisch personeel voor een eventuele uit zending beschikbaar te zullen stellen. Het ziet er derhalve naar uit, dat de kijkers in Nederland en elders de zes- landenstrijd niet op hun scherm zullen krijgen. In de wielerwedstrijd te Westdorpe kwam, traditiegetrouw, weer een bijzon der sterk veld renners aan de start. Mis schien wel iets te sterk, want gedurende vrijwel de gehele wedstrijd stonden de favorieten niemand toe een beslissende voorsprong te nemen, al waren er wel pogingen in die richting, onder andere van Wim de Wilde. Na de opgave van enkele renners als Hollemans en Huy- brechts kwam met nog een zestal kilo meter te rijden echter een opwindende ontknoping. Toen demareerde namelijk de in topvorm verkerende Gaby Minne- boo en wat vooral Wim du Bois ook pro beerde, de sterke Zuidhollander wist zijn voorsprong op te drijven tot een 200 me ter. Van een moment van onachtzaamheid maakte toen René Pijnen nog gebruik om samen met Verkerk het hazepad te kiezen en Minneboo sterk te bedreigen. Deze hield echter stand en wist zodoen de fraai te zegevieren. De uitslag was: 1. G. Minneboo, Heenvliet, 70 km in 1.48.26; 2. R. Pijnen, Woensdrecht, op 4 sec.; 3. D. Verkerk, Puttershoek, op 13 sec.; 4. B. Minnekus, Zuidland, op 21 sec.; 5. M. Brouwers, St.-Willebrord, z.t.; 6. W. du Bois, Zuidzande, z.t.; 7. C Rentmeester, Ovezande; 8. H. Vogelaar, Rotterdam; 9. W. de Feber, Sluiskil; 10. J. Veerman, Oudelande; 11. C. Lok ker, Rotterdam; 12. W. de Wilde, Oude lande; 13. P. Legierse, Den Bommel; 14. A. Deelen, Nw. Lekkerland; 15. T. Bra- ber, Achthuizen (allen zelfde tijd als Minnekus). Door zijn overwinning in deze wieler wedstrijd heeft Gaby Minneboo de lei ding veroverd in de Zeeuwse wielercom- petitie. De laatste 3 wedstrijden zette deze sterke temporenner uit Heenvliet om in even zovele overwinningen en daardoor wist hij zijn 16 punten achter stand op Wim de Wilde juist goed te maken. Wim du Bois, die om studieredenen enige weken niet heeft gekoerst, is juist op tijd weer begonnen om de sterk op rukkende René Pijnen van de derde plaats af te houden. Hoewel Du Bois dit weekend met 2 overwinningen in België bewees weer prima in vorm te zijn, lijkt het niet waarschijnlijk dat hij de eerste twee nog kan bereiken. Hoe het tussen die twee zal gaan is helemaal nog niet te zeggen. Dat het bij de eerstvolgende wedstrijd (a.s. zondag te Hoofdplaat) zal spannen is echter wel zeker. Na 19 wedstrijden is de stand: 1. G. Minneboo (Heenvliet) 167 pnt; 2. W. de Wilde (Oudelande) 166 pnt; 3. W. du Bois (Zuidzande) 127 pnt; 4. R. Pijnen (Woensdrecht) 120 pnt; 5. W. de Feber (Sluiskil) 104 pnt; 6. R. Brouwers (St.- Willebrord) 95 pnt; 7. C. Rentmeester (Ovezande) 93 pnt; 8. A. Hollemans (Rijsoord) 63 pnt; 9. M. Huybrechts (Etten) 61 pnt; 10. B. Minnekus (Zuid- land) 57 pnt; 11. H. van Koeveringe (Schore) 54 (Heemskerk) In de gistermorgen gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Handelmaatschappij Europa-Azië (Euraz) deelde de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer F. H. W. Klein Bog mede, omtrent de afwik keling van de belangen der N.V. in Kon go minder hoopvol te zijn gestemd, om dat hij een verslechtering van de toe stand vreest na terugtrekking van de V.N.-troepen. De N.V. heeft nog enkele vorderingen op Kongo wegens voorgeschoten gel den, onder meer twee miljoen Kongo lese franken aan de bank van Kongo. Het enige bezit dat de N.V. nog in Kon go heeft is het gebouw, dat destijds voor vijf miljoen franken werd gekocht. Als de N.V. er hetzelfde bedrag yoor kan terugkrijgen, worden de vorderingen ge dekt. De vraag is evenwel wanneer er weer belangstelling zal zijn voor vast goed in Kongo. Evenals in de voorafgaande maanden van dit jaar was ook in juni het spaar resultaat bij de banken, aangesloten bij de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht en de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven gunstig. Aan spaargelden werd in juni ingelegd 226,2 miljoen en terugbetaald 178,3 miljoen, zodat de aanwas 47,9 miljoen bedroeg. In het eerste halfjaar van 1963 zijn de spaargelden toegenomen met 324,9 miljoen, hetgeen ruim 130 mil joen meer is dan in dezelfde periode van 1962. Per 30 juni 1963 bedroeg het to tale spaartegoed bij het georganiseerde landbouwkredietwezen 5.730 miljoen. In 1962 zijn de handelszaken van de N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" teleurstellend geweest, hetgeen zijn invloed heeft gehad op het winstcijfer. Mede gelet op de betere gang van zaken in 1963, heeft de directie het verant woord geacht zoveel aan de reserves te onttrekken als nodig is om op een netto winstcijfer te komen, dat haar in staat stelt vijf procent (onv.) dividend voor te stellen. De bedrijfswinst daalde van 1,21 min tot 416.605. Inclusief rente, vrijgevallen voorzieningen en onttrek king aan reserves, is het brutoresultaat 1,97 min (v.j. 2.19 min). Na aftrek van onkosten en afschrijvingen, resteert een onveranderd saldowinst van 1,31 min. De vraag naar hypothecair krediet bleef in 1962 nog de invloed ondergaan van de grote activiteit in de bouwwereld. In to taal hebben de hypotheekbanken voor onroerende goederen voor een bedrag van 643 miljoen (v.j. 549 miljoen) aan nieuwe hypothecaire leningen inclu- centrale te Vlissingen is gistermiddag sief oversluitirigen van en inhoudingen van ongeveer kwart over drie tot even op hypothecaire leningen afgesloten, een half vier in geheel Walcheren de stroom vermeerdering derhalve van 94 miljoen uitgevallen. Er bleek in het schakel-1 (v.j. 178 miljoen). Dit zegt het over- station een transformator uitgevallen te zicht hypotheekbanken 1962 in de zijn; de P.Z.E.M.-technici hadden deze maandstatistiek van het financiewezen fout echter snel verholpen. j van het Centraal Bureau voor de Statis- Eerder op de dag, namelijk omstreeks tiek. 1 uur, deed zich een korte stroomsto- j De bedrijfsresultaten van de hypotheek ring voor in een deel van Zeeuwsch- j banken voor onroerende goederen kun- Vlaanderen. Toen werd namelijk de nen over 1962, ondanks een daling van stroom in één der hoogspanningslijnen i de rentemarge, over het algemeen als De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Sowjet-re- gering heeft geweigerd visa te ver strekken aan journalisten uit de weste lijke landen, die in Moskou de Ameri kaans-Brits-Russische besprekingen over een kernstopverdrag willen ver slaan. De Sowjetregering heeft aan de Britse ambassade in de Russische hoofdstad medegedeeld geen aanleiding te zien om aan deze journalisten visa te verstrek ken. omdat de besprekingen een ver trouwelijk karakter dragen. In antwoord op vragen zei de woord voerder nog dat als de Sowjet-autori- teiten erop mochten aandringen geen openbaarheid aan het verloop der be sprekingen te geven, de Britse delegatie zich naar dit verlangen zou schikken. Het Amsterdamse 2-jarige meisje Caro lina van G. dat op een autoped door de Valckenierstraat reed, is gistermiddag bij het passeren van de garages van de G.G.D. door een juist uit de uitrit ko mende ziekenauto gegrepen. Bij aan komst in het Weesperpiein-ziekenhuis bleek de kleuter te zijn overleden.. Gisterochtend heeft de rijkspolitie te Staphorst opnieuw twee boeren gearres teerd, die weigerden een hun opgelegde boete te betalen. Het zijn de landbou wers J. Krijger en K. Hofstede, die in het huis van bewaring in Zwolle werden op gesloten. Zij werden door de economische politie rechter beboet, omdat zij hun verplich tingen jegens het landbouwschap niet wensten na te komen. De arrestaties verliepen rustig en vrijwel onopgemerkt. Na Arie den Oude heeft het bestuur van V.V.V. woensdagavond ook Dick Schen kel van D.W.S. gecontracteerd. Verder heeft V.V.V. de speler Geert Valentyn van de amateur eerste klasser Sportclub Irene en Pierre Brueren en Cockie Cor- dang van de amateur le klasse Blerik gecontracteerd. Daan Schrijvers van het Bredase N.A.C. zal het komende seizoen voor D.W.S. uitkomen. Voor de tweede maal in 1963 heeft het bestuur van de Nederlandse sportfede ratie gelden uit de sporttoto beschikbaar gesteld voor sportaccommodatie. Deze tweede toewijzing bestaat uit een bedrag van 671.500, zodat in totaal in 1963 tot dusver 921.500 werd verstrekt. Tengevolge van een kleine storing in de naar Hulst korte tijd onderbroken. Ook deze storing was spoedig verholpen. Volgens liet officiële Indonesische persbureau Antara is men in „rege ringskringen" van gevoelen, dat Nederland te sterk aandringt op her stel van zijn bevoorrechte positie in Indonesië. Nederland oefent druk op Indonesië uit opdat het de Nederlanders schadeloos ral stellen voor hun belangen die in 1957 door de regering in Djakarta zijn genationa liseerd, zo meldde Antara. „Stemmen van Nederlandse zijde" had den gedreigd dat de lading van het In donesische regeringsschip „Thamrin", dat op weg is naar Europa, misschien in beslag genomen zou worden als het schip een Nederlandse haven binnen loopt en het verzoek om schadeloosstel ling onbeantwoord blijft. In Indonesische regeringskringen zegt men, aldus Antara, dat Nederland met Indonesië handel kan drijven, maar niet om bijzondere voorrechten moet vragen. „Van regeringszijde heeft men ten slotte het publiek gewaarschuwd de Nederlanders goed in het oog* te hou den, aangezien het niet onmogelijk is dat zij hun mensen zowel in parti culiere als in overheids-zakenkrin- gen al hebben geïnstrueerd hun oude gewoonte van het tegen elkaar uitspelen van Indonesiërs te hervat ten", aldus Antara. (Westdorpe) 42 pnt. De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta, zo meldde An tara nader, heeft verklaard niets te we ten van beweerde druk op Indonesië in de kwestie van de schadevergoeding voor genationaliseerde belangen. (Anta ra zegt zijn berichten te hebben geba- pnt; 12. J. van Rijn seerd op inlichtingen die bij „diverse ge- 44 pnt; 13. E. Voerman zaghebbende instanties" waren verkre- De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging verklaart volgens Antara dat zij vooralsnog niet overweegt de schadevergoeding bij de regering in Djakarta ter sprake te brengen. Dit zou pas kunnen gebeuren „als de tijd rijp is en beide partijen bereid zijn er over van gedachten te wisselen". Als er „eisen" waren gedaan of „dreigementen" geuit, dan was dit zeker niet geschiedt uit naam van de Nederlandse regering. Ten slotte zegt de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging volgens Anta ra in haar verklaring, dat Nederland in Indonesië geen speciale voorrechten wenst en er ook niet om gevraagd heeft. Wel is Nederland van mening, dat een hervatting van diplomatieke en economi sche betrekkingen inhoudt dat deze be rusten op het beginsel van gelijkheid, nondiscriminatie en wederzijds voordeel. In kringen van de ondernemersraad voor Indonesië, gevestigd te Den Haag, is men zeer verbaasd over het bericht uit Djakarta. Bij de ondernemersraad zijn zeshonderd personen en bedrijven aangesloten, die belangen hebben (ge had) in Indonesië. Een woordvoerder van de raad noemde het inconsequent en in-opportuun ii lien een van de le den individueel zou proberen via beslag legging op de lading van het schip, of het schip zelf schadeloos te worden ge steld voor de nationalisaties van zijn be zittingen in Indonesië. De schadevergoe- dingseisen worden ingediend bij "het claimbureau, dat het ministerie van bui tenlandse zaken heeft opgericht tenein de te zijner tijd zo nodig tot een geza menlijke claim te kunnen komen. gen). (Advertentie) krachtig "raspaard van een vermaarde stal" Import: N.V. Alimpo, Parkstraat 91a. Den Haag, Tel. (070) 184846 Een individuele actie om schadevergoe ding zou in strijd zijn met de gezamen lijke belangen van de leden van de on dernemersraad. In kringen van het geor ganiseerde Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië en van de overheid heeft men de idee dat het bericht van Antara is gelanceerd als proefballon teneinde te weten te komen welke de reacties kun nen zijn als de „Thamrin" inderdaad Nederland zou aandoen. bevredigend worden aangemerkt. Tijdens de in Den Haag gehouden alge mene aandeelhoudersvergadering van de N.V. Borsumij Wehry, is in antwoord op vragen meegedeeld, dat de maat schappij het enige jaren terug vooral gezocht heeft in onderontwikkelde ge bieden. Dat is geen succes gebleken. Vandaar dat men nu bezig is de activi teiten meer te richten op meer ontwik kelde gebieden. Begin dit jaar is er een dochter gevestigd in Parijs. De onderneming, zo werd verklaard, heeft de contacten met Indonesiërs nooit helemaal verloren. Er wordt gestreefd naar contacten met particuliere handels ondernemingen, maar aldus het be stuur de verwachtingen moeten niet te hoog gespannen worden. Een der aandeelhouders noemde de Borsumij beurstechnisch gesproken een „non-valeur" die een „doodgeboren kind je met een lam handje" dreigde te wor den. Van achter de bestuurstafel werden dit „weinig bemoedigende" en „niet reële" woorden genoemd. Op een vraag of men denkt over 1963 een bescheiden dividend uit te ke ren, kwam het antwoord, dat het be stuur dit van harte hoopt, maar er nog niets zekers over kan zeggen. De bedrijfsresultaten over 1962 van N.V. handelsvennootschap voorheen Maintz en Co., zijn lager dan die over 1961 als gevolg van enige stijging van het kostenbeleid en een vermindering van inkomsten uit hoofde van directie voering over vennootschappen met In donesische belangen. De verlies- en winstrekening wijst, nadat 90,655 ten laste van het exploitatie-overschot van 1962 naar de reserve diverse belangen is overgebracht, een batig saldo aan van 95.299 (onv.). De inkomsten uit directievoering enz. waren 422.977 (v.j. 425.564). Algemene kosten ste gen van 222.213 tot 237.023. Voorgesteld wordt acht procent divi dend op de gewone aandelen (onv De in 19611962 door de motorenfa- briek Pluvier N.V. behaalde omzetten zijn teleurstellend. Deze omzetdaling, zegt het jaarverslag, is tevens de voor naamste oorzaak geweest voor het ne gatieve resultaat en voor de achteruit gang van de liquiditeitspositie der on derneming. Het saldo oedrijfsrekening over de pe riode per 1 oktober 1962 kwam uit op 141.435 (v.j. 1.654,715). Het nadelig saldo bedraagt 1.507,099 (v.j. voorde lig saldo van 701.578). Het dividend wordt gepasseerd (v.j. acht procent). De in het vorige verslag geuite ver wachting dat sedert april 1961 inge treden daling van de bromfietsafzet niet van blijvende aard is, is niet uitge komen. De ontwikkeling der omzetten is ver beneden de verwacthingen geble ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11