Belevenissen in een drassig weiland r»«. 1 i l_i Ferez ruimt NIEUWS UIT DE KERKEN Vier finalisten in damtoernooi Weilandenplan herverkaveling Schouwen-Duiveland voltooid Zware shag tè zwaar9 Gereformeerd maatschappelijk werk wil „opbouwwerker" neem dan R.-k. toeristenzielzorg in Zeeuwse diaspora Onder Zeelands hoge hemel Opgaaf Niemeyer garandeert de kwaliteit Vogels nestelen soms op ongunstige plaats Drie nesten Aparte werkplaats voor b.l.o.-leerlingen Kwartaalverslag waterleidingmij. Meer dan 4,5 kilometer hoofdleiding aangelegd 18 PRIJZEN AANZIENLIJK VERLAAGD Voor jeugd- en jongerenwerk De functie van het gereformeerd volksdeel in Zeeuwse samenleving SPECIALISME VERPLEEGTEHUIS Subsidie voor fanfarekorpsen A.D.O. wil voor Guus Haak 200.000 BENOEMING RAAD VAN BEROEP DONDERDAG 11 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NED. HERV. KERK Beroepen te Hillegom (vac. J. Veenen- daal): A. Westra te Scharnegoutum. Aangenomen naar Sleewijk: J. H. de Vree te Hoogmade. Beroepen te Paramaribo (herv. gemeen te) vac. C. A. Paap, toezegging, J. van der Werff te Zweeloo door de generale synode als predikant voor Curagao S. Gerbrandy te Heikersmilde, als predikant voor buitengewone werkzaamheden (secr. raad van de zending) J. M. Hoek stra, te Oegstgeest. Bedankt voor Borne (tweede pred. plaats) H. W. Obbink te Silvolde, voor Nijverdal, toezegging K den Hartog te Welsrijp. GEREF. KERKEN Bedankt voor Maassluis (vac. C. Mak Azn.): W. Blanken te Westerbork. Beroepen te Brussel, tweede pred. plaats mr. B. C. Carp, kandidaat te Haarlem. Te Doezem E. C. Kim te Reitsum. Aan genomen naar Badhoevedorp, tweede pred. plaats W. Blanken te Westerbork, die bedankte voor Maassluis, derde pred. plaats. Naar Broek op Langedijk H. Langenberg te Drijber. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enschede-Zuid (vac. J. Kok) M. J. C. Blok te Utrecht N.-W. CHRIST. GEREF. KERK Tweetallen te Haamstede, Kerkwerve, Ouderkerk-Amstel, Papendrecht en te Rotterdam-Kralingen: G. Bijkerk, kan didaat te Zaandam en J. Westerink, kandidaat te Zwolle. Tweetal te Rotter- dam-CharloisR. Toorman, kandidaat te Nieuw-Pekela en J. Westerink, kan didaat te Zwolle. Beroepen te Thesinge: R. Toorman, kandidaat te Nieuw-Peke- la, te Noordscheschut en Wildervank: J Westerink, kandidaat te Zwolle. Voor het diasporagebied in Zeeland heeft de Stichting Katholieke Toeristen zielzorg in Zeeland verschillende extra kerkgelegenheden voor toeristen inge richt. In de strandkerken van Haam stede en Zoutelande en in de in aan bouw zijnde strandkerken van Westka- pelle en Dishoek wordt 's zondags op verschillende tijden de heilige mis op gedragen. Verder is er 's zondags gele genheid de heilige mis bij te wonen in de kapeltenten van Cadzand, Vrouwen polder, Kamperland en Renesse, alsme de in het openluchtheater van Domburg. De tijden worden plaatselijk aangekon digd. De diensten worden verzorgd door de plaatselijke geestelijkheid en een twin tigtal geestelijken, die hun vakantie ge heel of gedeeltelijk beschikbaar stellen. Advertentie tegen het water aan. De kluut had er een walletje omgelegd en bleef doorbroeden. Er kwamen nog een paar buien eii bij mijn controle lag het nest, nu opgehoogd geheel door het water omringd, maar de kluut broedt nog steeds. Wat moet dat worden? Ergens ligt een dood vogeltje in de wei, een jonge kluut van enkele dagen oud. Bij het onderzoeken komt plotseling een grote kever te voorschijn, fel oranje met zwart: een doodgraver van bijzondere af metingen. Het blijkt toch de ge wone doodgraver te zijn, overigens meer bekend van zoogdieren dan van vogels. Deze kevers graven de grond onder de dode dieren weg, zodat de lijkjes daarin wegzakken en leggen er hun eieren op. Ik loop nog wat door de wei rond tussen de hoge pollen zeegerst een grassoort speciaal in Zeeland veel voorkomend en zie dan plotseling een haas in zijn leger liggen, de kop (naar mij toe) verborgen ach ter een brok grond, door koeien- treden gespaard, uitstekend op een van de laagste plekken van de wei, een uiterst natte plaats. Hij blijft, geen tien stappen van me af, het achterlijf wat onrustig bewegend liggen, zolang ik doodstil blijf staan. Het richten van het foto toestel, hoe langzaam ook in de aanslag gebracht doet hem de be nen nemen. Waarom gaat een haas nu op een van de vochtigste plekken liggen Als ik terugkeer na al de vreemde belevenissen zit de kluut al weer op zijn nest-eilandje. Neen, voor uitzien bij de keuze van de nest plaats, dat lijkt toch wel een op gaaf voor de vogels, groter dan van hen kan worden verwacht. Komt de mens daarbij nog in het spel, dan is het natuurlijk hele maal mis. Een grijper verwoestte bij dijk werk een groepje braamstruiken en de opmerkzame dijkwerkers redden uit de resten een hooinest- je met één donkere vogel. Jon gens brachten nest én jong bij mij. Het bleek een jonge koekoek, pleegouders onbekend. De jonge vogel met merkwaardig kale, pik zwarte kop was in het stadium, waarin hier en daar een eerste veerpuntje uit de op stekels lijken de veerschachten te voorschijn komt. Een miniatuur stekelvar kentje. De gelijkenis nog verhoogd door de dwarse witte bandjes op de schachten. Een volière-man nam het jong liefderijk op, hij had het meest geschikte kunstmatige (dierlijk) voedsel en het opkweken scheen goed te gelukken. Toch moest de menselijke zorg het af leggen tegen de uiterst vermoeien de maar aanhoudende voedering van de kleine pleegouders, wier nestje van nauwelijks 5 centimeter wijdte reeds te klein werd voor de nog zo jonge koekoek. Na drie da gen trad de dood in, terwijl het vo geltje tot de laatste voedering gre tig het gebodene had opgenomen. Pech, want in die korte tijd was veerd koekoekje veranderd. Neen, veerd koekoetje veranderd. Neen, het leven van de vogels gaat niet altijd over rozen! (Advertentie) Men zegt wel eens, dat vogels een fijne neus hebben om plekjes op te sporen, waar ze het veiligst neste len. Ja, men gaat zelfs zo ver, dat men ze als het ware een vooruit ziende blik toekent. Wanneer ze hun nestbouw op een te „open" plaats aanvangen is het niet erg, want ze weten, dat, wanneer de eieren en de jongen er zijn ze in de nu nog kale nestplaats diep ver borgen zullen zitten tussen de snel groeiende planten of onder een steeds dichter wordend gebladerte. Die water vreest bouwt hoog en die schuw is ver van de samenle ving. Het mag voor een groot deel van de vogels op gaan; wie de ogen echter open houdt voor het gedrag zal menige afwijking kun nen constateren, want reeds per soort geven de vogels blijk van een persoonlijke voorkeur, die lang niet altijd in staat is het meest gunstige terrein te onderscheiden. Door Barend Zwerfmans Speciaal de kievit is bekend als bouwer van moeilijk te vinden nes ten in goed camouflerend weiland, een wanhoop voor de niet gerouti neerde zoeker, soms broedt ze ech ter zo open op een kale akker, dat men ze met het blote oog van hon derd meter ver kan zien zitten. En wat te denken van de kluten als ze bouwen in drassige weiden en dan zo laag, dat de ontdekker van een dergelijk nest zijn hart vasthoudt bij de gedachte aan een mogelijk al te royale onweersbui, die het waterpeil hier maar al te snel zou doen rijzen. Er zijn dan ook sommigen, die ronduit bewe ren, dat er meer vogels omkomen door ongunstig weer in de broed- periode, dan door alle andere oor zaken van nestverstoring. Wat na tuurlijk dan geen verontschuldi ging is om tóch maar nesten te verstoren, want dat moet dan nog bij de reeds ongunstige toestand worden opgeteld. Ö^LICHTE 0 ^AND A'S ^EMBENEM^ I KLEURT, I I: i r°nze (eurocolor), Amandel, Mocca... Mooier en exclusie- ver dan ooit zijn de kleuren, die Jovanda dit seizoen in haar kousenkollektie brengt. Zowel 0 in de duurdere als meer dage- p lijkse soorten. (Zijn Jovanda- p nylons ooit dagelijks?). Zoals p de Jovanda POPULAIR met f naad of de Jovanda JEUNESSE zonder naad. Beide natuurlijk P met Skinfit rimpelloze pas- p WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de 42-jarige neger Chester C. Carter tot plaatsvervangend onderminis ter voor de betrekkingen met het congres benoemd. Radio Havanna heeft gemeld, dat een ge deserteerde piloot van de Amerikaanse lucht macht met zijn vliegtuig in Cuba is geland. De piloot is van Cubaanse afkomst. Een „X-15" raketvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Edwards in Calif or- nië heeft een hoogte bereikt van 67,6 kilo meter en een snelheid van 5760 km per uur. Het vliegtuig was voorzien van een nieuw apparaat om de dichtheid van de lucht in de stratosfeer te meten. Morgenavond (vrijdag) zal in het kader van het Holland Festival, in de burgerzaal van het Middelburgs stad huis, het ensemble New York Pro Musica musiceren. Het gezelschap staat onder muzi kale leiding van Noah Green berg. fWVWWVWWWVWWWWWWWWWWWWW De laatste damwedstrijden om de wissel- beker, uitgeloofd door een frisdranken- fabriek zijn in Goes gespeeld. De uit slagen luiden: J. BlaasIz. op 't Hof 1I, F. BlaasC. J. Hollestelle 11. Joh. Lere had vrijgeloot. Door deze uitslagen plaatsten zich voor de finale: Joh. Lere, Vlissingen (beker houder) en de gebroeders J. en F. Blaas uit Aagtekerke. Na loting met Holle- stelle werd Op 't Hof aan de finale toe gevoegd. De laatste 2 wedstrijden hadden een spannend verloop. Fr. Blaas, die aan re mise genoeg had, nam tegen Hollestelle geen enkel risico. Hij slaagde in zijn op zet het spel overzichtelijk te houden en wist zonder al te veel moeite remise te bereiken. Op 't Hof zorgde bijna voor een flinke verrassing. Hij verkreeg tegen Jac. Blaas materiaalvoordeel op een be paald moment zelfs van 2 schijven. Blaas kon deze materiële achterstand echter compenseren door een betere stelling en wist, na een langdurig eindspel, toch nog remise te behalen. Het programma voor de finale werd als volgt vastgesteld: 10 juli: le ronde te Kapelle; 15 juli: 2e ronde te Vlissingen; 17 juli: 3e en laatste ronde te Aagtekerke. De ervaring, die tot nu toe met plaat sing van oud-b.l.o.-Ieerlingen op werk plaatsen voor mindervaliden is opge daan, heeft aangetoond dat deze zich daar niet op hun plaats voelen en dat een afzonderlijke werkplaats voor deze mensen nodig is. Dat delen Ged. Staten van Zeeland mee in hun antwoord naar aanleiding van het verslag, dat de com missie voor de financiën uit de staten over de 2e begrotingswijziging 1962 heeft opgemaakt. G.S. delen nader mee, dat daarom be sloten is een proef te nemen met een aparte werkplaats voor b.l.o.-leerlingen, waarvoor zoals reeds eerder opge merkt gebruik kan worden gemaakt van de werkplaats van de stichting Werkplaatsen Walcheren, welk gebouw daartoe verbouwd zal worden. Hoewel G.S. van oordeel zijn, dat dit een taak is die ligt op het terrein van rijk en gemeenten, hebben zij niettemin gemeend het initiatief van de stichting te moeten steunen door een garantie voor het geraamde tekort te verlenen. De gemeenten kunnen hun bijdragen, zo wordt meegedeeld, in rekening brengen voor de berekening van hun uitkering uit het gemeentefonds. Zou blijken, al dus Ged. Staten, dat het tekort hoger is dan het geraamde, dan zijn gedepu teerden niet van plan verhoging van de garantie voor te stellen. De gemeente besturen zullen dan het hogere tekort voor hun rekening moeten nemen. Na verloop van de inloopperiode, als inzicht is verkregen in de produktie- cijfers, zullen de gemeenten de tekorten volledig moeten dragen en zal de pro vincie zich terugtrekken. Na de gedwongen stilstand in de leiding- aanleg tijdens de lange vorstperiode was het aantal gelegde kilometers leiding in het 2e kwartaal groter dan sinds 3 jaar het geval was in een willekeurig kwar taal. Meer dan 4 >/2 kilometer hoofdlei ding werd gelegd waarvan 400 meter in de duinen bij het pompstation. Het wei landenplan voor de herverkaveling werd geheel voltooid met leidingen in de Dirksweg bij Brouwershaven en de Blo- teweg en de Nieuwe Noorddijkseweg bij Ouwerkerk. Hierop werden echter slechts 3 weilanden aangesloten. Elders werden nog 11 weilanden aangesloten. Verder werd in het kader van het boer-t derijenplan een leiding in de LoenSweg" bij Nieuwerkerk gelegd. In Haamstede werden leidingen gelegd ten bate van de nieuwe huishoudschool en in Zierikzee voor de woningbouw aan de Plevier straat. In Scharendijke moest in ver band met wegverbetering de leiding ge deeltelijk worden verlegd. Omdat deze leiding door corrosie was aangetast werd besloten de leiding geheel te vernieuwen. De nieuwe was op 1 juli nog niet in ge bruik. Dit meldt het verslag van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen- Duiveland" over het tweede kwartaal van 1963. „Het werk aan de nieuwe putten in de duinen vorderde goed, met het boren van de zesde van de acht stuks werd begon nen. De eerste vijf putten zullen deze zo mer nog in gebruik worden gesteld. De persleiding naar de filters werd reeds bijna voltooid", aldus het verslag. Een vrij groot aantal nieuwe aansluitin gen werd volgens het verslag tot stand gebracht, waaronder 10 zomerwoningen en de nieuwbouw in Bruinisse en Zierik zee. Als namerking van de strenge vorst moesten méér reparaties in meterputten worden verricht en meerdere waterme ters als gevolg van gebarsten glazen worden verwisseld. Ondanks aannemers hulp voor het graafwerk moest door het vele werk een aantal onderhoudswerk zaamheden blijven rusten. In eigen be heer werden de drie nafilterbakken vain nieuwe rivierzandvullingen voorzien, in totaal ongeveer 95 kubieke meter. Het pompstation heeft ruim 2 meer water geleverd, zo blijkt uit het verslag. In juni werd minder opgepompt dan ver leden jaar, wat toe te schrijven is aan de regenval die tweemaal het gemiddelde bedroeg. In 1962 was dit een kwart daarvan. In april was de regenval juist veel minder dan in 1962 en het verbruik hoger. De waterstanden waren normaal en gemiddeld zelfs iets hoger dan in het le kwartaal. Voor het personeel van het pompstation werd een regeling voor on regelmatige diensten ingevoerd. „Kennis werd verkregen van de voor genomen plaatsing van het kantoor gebouw op de monumentenlijst. Aan gezien de plannen voor de nieuwe be drijfsgebouwen van de maatschappij ter plaatse reeds geheel zijn uitge werkt, zal behalve van de ministers (Advertentie) ROTTERDAM Meent 124 Tel. 010 136854 VAN AF DONDERDAG JULI De gereformeerde stichting voor maat schappelijk werk in de provincie Zee land heeft plannen voor het aantrekken van een opbouwwerker. Deze kracht zal zich in de eerste plaats bezighouden niet het jeugd- en jongerenwerk, dat niet alleen in de steden, maar ook op het platteland aanpassing behoeft. De particuliere synode heeft medewerking toegezegd, zodat thans aan deze plan nen kan worden gewerkt door de sectie jeugdzorg van de stichting. Een en an der is van belang, opdat het gerefor meerd volksdeel zich duidelijker zal kun nen realiseren, welke vragen vanuit de zich zo snel veranderende samenleving worden gesteld en op welke wijze het in de totale Zeeuwse samenleving zal moeten functioneren. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1962 van deze stichting. Ook is noodzakelijk een intensievere deelname van de ge reformeerde bevolking aan het werk in het kader van de streekverbetering. Het stimuleren van deze deelname zal het komend jaar de nodige aandacht behoe ven. Het jaarverslag wijst erop, dat het specialisme regelmatig toeneemt, ook in de kerk. „Het is zelfs onvermijde lijk, wil de kerk op verantwoorde lijke wijze haar vele taken blijven vervullen". In het bijzonder geldt dit voor het terrein van het diaconaat, waar de taakverdeling tussen de be roepskracht en de vrijwilliger op het terrein van het maatschappelijk werk een onderwerp is, dat steeds weer opnieuw naar voren komt. Het verslag wijst erop, dat in organisa torisch opzicht de diakenen de rugge- graat van het algemeen maatschappelijk werk vormen. In die zin is de taakver deling tussen diaconaat en maatschap pelijk werk geen probleem van bete kenis. Krachtens hun plaats in de kerke lijke gemeente kunnen de diakenen de onderlinge hulpverlening realiseren en activeren. In de praktijk tekent zich op deze wijze een taakverdeling tussen diaconaat en maatschappelijk werk steeds duidelijker af. Zeeland telt 223 diakenen, verdeeld over 56 kerkelijke gemeenten met 29.038 zielen. Het ontwerp van de nieuwe bijstandswet was één van de onderwerpen op de cursussen voor diakenen. Volgens dit ontwerp zal de materiële hulpverlening een rechtsplicht van de overheid wor den. In de 34 Zeeuwse gereformeerde kerken is het nog gebruikelijk, dat deze taak door diakenen met eigen middelen wordt uitgeoefend. In 6 kerken komen de kosten gedeeltelijk voor rekening van de diaconie, in vijf kerken worden der gelijke bijdragen incidenteel vastgesteld. De overige kerken zijn voor een deel nog niet direct bij dit vraagstuk bepaald. Wat het gemeentediaconaat betreft wijst het verslag op de instelling van wijk raden, waartoe één kerk al is over gegaan. Er zijn 19 vrouwenverenigingen en 8 zusterkringen. Ofschoon de spon tane hulpverlening grote waarde heeft, heeft men toch de indruk, dat meer malen de hulpverlening berust bij een beperkt aantal personen en dat de regel maat, speciaal waar het het bejaarden- werk betreft in het gedrang komt. In Zeeland zijn vier gereformeerde rust huizen (Zaamslag, Schoondijke, Middel burg en Goes) met in totaal 14-1 plaat sen. Uitbreiding van de voorzieningen is zeer urgent. De organisatie van de hulpverlening, gericht op het zelfstan dig houden van de bejaarden is nog maar nauwelijks op gang. Ook hier heeft het diaconaat een belangrijke taak. Ook de behoefte aan verpleegtehuizen voor bejaarden is groot. Er zijn plannen voor de vestiging van zo'n tehuis in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verwacht wordt, dat dit jaar de voorbereidingen zover zijn gevorderd, dat met de daadwerke lijke uitbreiding uitwerking van de plannen kan worden begonnen. Binnen afzienbare tijd, aldus het jaar verslag, kan de stichting van een derde bureau van de prot. stichting voor ver antwoorde gezinsvorming (in Zeeuwsch- Vlaanderen) tegemoet worden gezien. Contact is er met de stichting voor prot. chr. sociaal pedagogische nazorg voor geestelijke mindervaliden in de pro vincie Zeeland over de aanstelling van een sociaal pedagoog. Wat het algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorging betreft wijst het verslag op de reorganisatie, die in 1962 tot stand kwam, waarbij hergroepering van de samenwerken de kerkelijke gemeenten meestal in interkerkelijk verband noodzakelijk was. Tholen telt nu 1 interkerkelijke instel- In het bedrag, dat de Staten van Zee land jaarlijks bij de begroting voor cul turele doeleinden beschikbaar stellen, is ook een bedrag opgenomen voor fanfa rekorpsen. Om voor subsidie in aanmer king te komen moeten deze korpsen een aanvraag indienen, aldus delen Ged. Staten mee in antwoord op het verslag van de commissie voor de financiën uit de staten over de tweede begrotings wijziging voor 1963, waarbij het beste dingsplan van de rijksbijdrage, groot 65.000 voor culturele doeleinden aan de orde gesteld wordt. Aangezien, zo delen G.S. verder mee, al leen nog maar de vereniging voor in strumentale muziek te Middelburg over een beroepsdirigent en beroepsmedewer kers beschikt, wordt het betreffende subsidie alleen aan deze vereniging uit betaald. Mocht in de toekomst een twee de orkest (of meer orkesten) ook de be schikking krijgen over beroepsmedewer kers, dan zal dit orkest ook voor deze subsidie in aanmerking komen; even tueel zal het bedrag over beide of meer orkesten verdeeld moeten wor den, merkt het college op. Gedeputeerden voegen er aan toe, dat de beslissing over de besteding van de rijkssubsidie uiteindelijk bij de staten ligt, maar zij moeten hierbij de wensen van de staatssecretaris van o.k. en w. in acht nemen. Doen zij dit niet, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat in vol gende jaren een lager subsidie zal wor den verleend. „Wij vinden het zelfs geen basis om hierover te onderhandelen", zo werd ons van Feijenoordzijde meegedeeld naar aanleiding van de berichten over een mogelijke transfer van de internationale achterspeler van ADO, Guus Haak, naar Feijenoord. De Haagse eredivisie club vraagt voor Haak een transfer bedrag van 200.000 gulden en ofschoon de Rotterdamse club wel belangstelling heeft voor Haak, hetgeen geleid heeft tot een bespreking, is zij niet bereid een dergelijk hoge som te betalen. De heer E. Hartmann, secretaris van ADO, deelde ons als woordvoerder van de Haagse club mee, dat er tussen de besturen van beide clubs (nog) geen overeenstemming was bereikt om de zelfde reden, zoals Feijenoord te kennen had gegeven: het te hoge transferbe drag, wat de heer Hartmann echter niet in concreto wilde noemen. De directeur van het Instituut voor cellu- lose-onderzoek in Utrecht, de heer H. Her mans, heeft op grond van zijn verdienste voor de natuurwetenschappen een eredocto raat van de Johannes-Gutenberguniversiteit te Mainz gekregen, derd miljoen gulden. van sociale zaken en van wederop bouw nu ook vergunning van de mi nister van onderwijs moeten worden verkregen", aldus het verslag. In verband met de tariefsherziening per 1 april 1962 werd een uitvoerig gedocu menteerd rapport uitgebracht met ver gelijkende overzichten van de oude en de nieuwe tarieven Naast positieve ver schillen voor zomerwoningen en kleine bedrijfsaansluitingen bleek het gemid deld per huishoudelijke aansluiting be taalde bedrag voor waterlevering ruim schoots beneden dat volgens het oude ta rief te liggen. Het opgepompte water in m3 was in april 76.176 (april '62 70.809); mei 79.134 (mei '62 77.523); juni 86.460 (juni '62 88.920). Totaal in 2e kwartaal 241.770 kubieke meter (237.252 kubieke meter tweede kwartaal '62). Het maxi mum per dag (10 juni) was 3914 kubie ke meter (3752 kubieke meter in '62). Het aantal nieuwe aansluitingen bedroeg (70.470 kWh in tweede kwartaal '62). Het aantal nieue aansluitingen bedroeg 60 (48 in het tweede kwartaal '62). Het aantal tijdelijke aansluitingen was 20 (22 in het tweede kwartaal '62). Het aandeel vervallen tijdelijke aansluitin gen bedroeg 12 (17 in het tweede kwar taal '62). Bij koninklijk besluit van 18 juni is tot plaatsvervangend lid van de raad van beroep te Rotterdam benoemd, ter zit tingsplaats Middelburg, de heer P. H. van de Ven t ling (voorheen 2), Bergen op Zoom idem, Noord-Beveland idem, voorheen 2, Zuid-Beveland: verdere concentratie van aangesloten kerken bij één instelling en Goes: 1 nieuwe instelling, voorheen evenals Bergen op Zoom, ressorterend onder Zuid-Beveland. Het aantal aange sloten stichtingen vermeerderde met vier tot tien. Na overleg besloot de prot. chr. stichting te Vlissingen een maatschappelijk werkster aan te stellen. Eind 1962 waren er totaal 7 maatschap pelijk werksters aangesteld. Er zijn nog zes vacatures. De instellingen tellen voorts gezamenlijk 31 gediplomeerde gezinsverzorgsters, 35 gezinshelpsters en 41 tijdelijke krachten. In diverse gemeenten is het streven, een zo breed mogelijke interkerkelijke sa menwerking, al tot stand gekomen. Een intensieve samenwerking is er voor de diverse aspecten van het werk met de diaconale commissie van de N.H. Kerk. De exploitatierekening met een totaal aan 35.481,89 vermeldt een batig saldo van 9807,07, waardoor het werkkapi taal zal stijgen tot 24.007,07. De begro- ting voor dit jaar vermeldt aan inkom-j sten en uitgaven ƒ31.350. Advertentie) lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Met z'n tweeën hielden we drie nesten in het oog in een uiterst drassig weiland, een hoog maar open liggend nest van een ture luur, in een vrijstaande hoge gras pol op een laagbegroeid deel van de wei (drie eieren)een kievits nest met twee eieren veel lager ge legen en een klutenest op weinig meer dan een decimeter van met water bedekt terrein. Te weten: vóór de zware buien in juni. Alle nesten sinds enige tijd bebroed. Toen kwamen de zware buien. De tureluur ivas er 't best aan toe. Dat late broedsel was juist uit, twee jongen, 1 vuil ei. Het kievitsnest lag in het natte gras, geheel door weekt,wat zal er van terechtko men? Het klutenest was er het ergst aan toe. Met het volledig legsel van vier eieren lag het nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9