Jacques Anquetil krijgt de gele trui van Bahamontes cadeau Lex van Kreuningen nu de enige Nederlander Gouden Bevelandse paardenfokkers riepen „erekampioen merrie" uit Na vijftig jaar keuringen ook nu weer goed materiaal op Goese markt TUINBOUWBEURS IN NAALDWIJK TOONT VELE NIEUWE SNUFJES SPANJAARD GARCIA ONBEDREIGD WINNAAR TIENDE ETAPPE Paus Paulus over de democratie Metaverioa N.V. „Ongebreidelde prijsvorming" landbouwgronden BEURS TOT EN MET ZATERDAG OPEN Ronde van Frankrijk beslist GOEDE TWAALFDE PLAATS VOOR GELDERMANS IN ZWARE ETAPPE Uitstekend DE RONDE VAN DE TOEKOMST Desmet Frankrijk deed niet mee aan T elstargesprek Veronica" van Linguenda' Historie DONDERDAG 11 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Jacques Anquetil en Federico Bahamontes hebben in de tweede en zwaarste Al penetappe de buit gezamenlijk verdeeld. De Spanjaard was op de eerste van de vier cols, de Kleine St. Bernard, voor de vierde maal bergkoning geworden en hij heeft daarna zijn grootste „rivaal" op de laatste twee toppen in het zadel geholpen. Aan de voet van de imposante gletsjer Des Bossons, door het winter sportoord Chamonix overheerst, kreeg Anquetil de gele trui van Bahamontes ca deau. Bovendien was Bahamontes zo bereidwillig geweest om op de grote St. Bernard en de door een duivelsbrein in het parcours opgenomen Forclaz her haaldelijk te demarreren, zuiver en alleen met de bedoeling om' de andere con currenten van Anquetil murw te rijden. Deze opzet is volkomen geslaagd. Henri Anglade was al ver voor de Forclaz een geslagen man. Poulidor hield het wat langer vol. Maar op de door regenbuien spekgladde landweg, tegen de Forclaz, werd ook de uitgeputte Poulidor losgereden en ontredderd achtergelaten. Slechts een vijftal coureurs kon op redelijke afstand van het kampioensduo blijven rij den: Rik van Looy, die zich op waarlijk grootse wijze rehabiliteerde voor zijn matige optreden in de Pyreneeën, Perez Frances, Hans Junckermann, Fontona en Armand Desmet, die met een achterstand van slechts 18 seconden na Anquetil in Chamonix arriveerden. Zij echter vormden voor de grote twee van deze jubileumtour geen bedreiging. Het ging om Anglade en Poulidor, van wie vooral de laatste zijn hoop op de Alpen had gevestigd. Anglade verloor maar liefst 11.40 m. in de 228 km tussen Val d'Isere en Chamonix, Poulidor raak te meer dan acht minuten in de laatste 40 km achter en heeft thans vrijwel zelfs geens kans meer op een der ereplaat sen. Jacques Anquetil gaat voor de vier de keer de Ronde van Frankrijk winnen. Het is waarschijnlijk dat hij uit dank voor de hulp Bahamontes in de komende dagen zal bijstaan om de tweede plaats van de Spanjaard in de eindrangschik king te consolideren. Veel moeite behoe ven zij zich daarvoor niet eens te ge troosten, want de dichtstbijzijnde con current is thans Perez Frances op 6.43 en daarna volgt Anquetils knecht Le- baube op 8.35. Een prachtige prestatie leverde Ab Gel dermans, die als twaalfde eindigde op 6.43 achter Anquetil. De Beverwijker heeft deze plaats bevochten op de laat ste twee bergen. Daarvoor reed hij in een groep op 5 minuten als bewaker van was bij een Italiaans cafeetje afgestapt en onder het genot van een kopje koffie nam hij afscheid van de tour. De uitslag van de 17e etappe luidt: 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 7 uur 25 min 5 sec. (met bon. 7.24.05), 2. Bahamontes (Sp.- Remy), 7.25.06 (met bon. 7.24.36), 3. Van Looy (Belg.-Driessens) 7.25.23, 4. Perez-Frances (Sp.-Pla Sanchis), 5. Junkermann (Dld.-De Kimpe), 6. Fontona (It.-Albani), 7. Armand Desmet (Belg.-Schotte) allen dezelfde tijd als Van Looy: 7.25.23, 8. Lebaube (Fr.-Ge- miniani) 7.26.09, 9. Battistini (It.-Langarica) 7.29.02, 11. Soler (Sp.-Schotte) 7.30.18, 12. Geldermans (Ned.-Geminiani) 7.31.48, 40. Enthoven (Ned.-De Muer) 6.44.16. Het algemeen klassement luidt nu als volgt: 1. Anquetil (Fr.-Geminiani) 94.05.16, 2. Baha montes (Sp.-Remy) 94.05.44 op 28 seconden, 3. Perez Frances (Sp.-Pla Sanchis) 94.11.59 op 6.43, 4. Lebaube (Fr.-Gemininani) 94.13.51 op 8.35, 5. Armand Desmet (Belg.-Schotte) 94.13.54 op 8.38, 6. Fontona (It.-Albani) 94.15.45 op 10.29, Soler (Sp.-Schotte) 94.16.43 op 11.27, 8. Poulidor (It.-Albani) 94.17.28 op 12.12, 9. Junkermann (Duitsland-De Kimpe) 94.17.56 op 12.40, 10. Anglade (Fr.-De Muer) 94.20.36 op 15.20, 11. Manzaneque (Sp.-Sanchis) 94.20.54 op 15.38, 12. Van Looy (Belg.-Dries sens) 94.21.17 op 16.01, 24. Geldermans (Ned.- Geminiani) 94.43.21 op 38.05, 36. Enthoven (Ned.-De Muer) 94.04.20 op 59.04. Het ploegenklassement van de 17e etappe luidt: 1. Geminiani (Anquetil, Lebaube en Gelder mans) 22.23.02, 2. Pla Sanchis 22.30.36, 4. De Kimpe 22.35.01. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Geminiani 282.11.41, 2. De Muer 282.38.55, 3. De Kimpe 282.50.16. Het bergklassement luidt: 1. Bahamontes (Sp.) 147 pnt., 2. Poulidor (Fr.) 62 pnt., 3. Ignolin (Fr.) 58 pnt., 4. Mat- tio (Fr.) 51 pnt., 5. Anquetil (Fr.) 47 pnt., 6. Pauwels (Belg.) 45 pnt., 7. Epaud (Fr.) 38 pnt., 8. Fontona (It.) 33 pnt., 9. Armand Desmet (Belg.) 29 pnt., 10. Soler (Sp.) 27 pnt., 11. Van Looy. Anglade. Maar in de bijzonder stijle klim tegen de Forclaz op Zwitsers grondge bied merkte Geldermans, dat er van Anglade geen gevaar meer was te duch ten en begon aan een indrukwekkende solo. Geldermans klom gemakkelijk en reed vele coureurs voorbij. Ook Dick Enthoven deed het niet slecht gezien zijn gebroken moreel in de eerste Alpenetappe. Hij behoorde tot de velen, die na de gesloten doortocht over de Kleine Sint Bernard, waarna de kara vaan de vallei van Aosta in Italië was in gedoken in de achterhoede verdween. Maar Enthoven vocht zich door zijn in zinking heen en kwam in Chamonix als 40ste binnen op ruim 19 minuten. Een groot drama speelde zich op de Kleine Sint Bernard af. Gilbert Desmet de eerste, drager van de gele trui van Angers naar Grenoble, tien dagen lang de gevierde held van de frote schare Belgische journalisten, etaalde de tol voor zijn inspannin gen om het erekleed tegen de opdrin gende meute te behouden. Dinsdag was Desmet zijn trui toch aan Baha montes kwijt geraakt. Nog geen 24 uur later zwoegde hij al op dè eerste berg samen met zijn ploegmakkers Doom en Molenaers om niet helemaal uit het zicht te verdwijnen. Want Desmet weet maar al te goed, dat roem snel aan zijn slijtage onderhevig is. Zijn gevecht was tevergeefs. Wat Doom en Molenaers ook probeerden, Desmet was niet meer vooruit te bran den. En toen besloot het drietal de be zemwagen op te zoeken. Pino Cerami de winnaar van de etappe Bordeaux- Pau, nog een landgenoot van Desmet kwam hen later gezelschap houden. Hij OP HUN SCHOUDERS RUST DE RONDE De Ronde teli30gendarmes die voor de routebeveiliging zorgen (Van een speciale A.N.P .-verslaggever) De Col de Forclaz. De renners, die er ongeschonden overheen kwamen, zullen de Forclaz niet snel vergeten. Slechts 1527 meter hoog, aanzienlijk minder dus dan de meeste Alpenreuzen, maar oh, wat een monster van een bergv Alle ver schrikkingen, die een coureur zich maar kan denken, trof hij daar, op de laatste 5 km van de klim. Van een wegdek was geen sprake meer; men moest het doen met een zanderig, met kiezelstenen be zaaid pad, dat door de regen was her schapen in een modderpoel. Talloze cou reurs stapten af, omdat het op die ma nier nog sneller ging. Slechts de sterk- sten bleven overeind. Hen wachtte na de top een spekgladde asfaltweg, waarop het dalen allesbehalve een pretje was. Zij moesten voort, achter de slanke Spanjaard Gines Garcia aan. Garcia, die deze onmenselijke rit had uitgekozen voor zijn grote offensief. Nogmaals, voor de sterksten ging het nog wel, maar wat hadden vooral de mindere go den het zwaar. In deze hel bleef er zowaar nog één Ne derlander overeind. Jan Schroeder, de zoveelste zieke man in de Oranje-equipe, was al voor de Grote Sint-Bernard afge stapt en als laatste restte toen nog Lex van Kreuningen. De Utrechter is niet zo rijk met talent begiftigd, maar zijn wils kracht is groot. Lex van Kreuningen wil de derde ronde van de toekomst uitrij den en daarom finishte hij, ondanks alle verschrikkingen, ook nu voor het sluiten van de controle. Meer dood dan levend ging hij, bijna 28 minuten na de win naar, in Chamonix over de eindstreep, maar hij was er dan toch. Het werd de grote rit van Gines Garcia, de Spanjaard. De Grote St. Bernard was hem nog niet pittig genoeg voor zijn aanval, maar de slechte weg naar ie top van de Forclaz leende zich er des te beter voor. Garcia had in zoverre geluk, dat hij tijdens de moeilijke afdeling voor pech bleef bespaard. Achter hem werd Lucien Aimar, tweede in het klassement, ver teruggeworpen door een valpartij en maar liefst drie lekke banden. Gele truidrager André Zimmermann ging eveneens onderuit, maar herstelde zich snel. Bij de ravitaillering in Martig- ny-Crois, na 109,5 km, lag de Spanjaard meer dan twee minuten voor op een groep van zestien renners met Zimmer mann en de meeste andere favorieten, maar zonder de Spanjaarden Momene en Sagarduy, van wie de eerste door een lekke band de aansluiting had verloren. Toen kwam de Forclaz. Garcia, in prach tige cadans, klom gemakkelijk, maar dat duurde niet lang. Een 'kilometer of vijf onder de top begon de ellende Afgelopen was het met dat gave weg dek. Zand, modder en kiezelstenen kwa men er voor in de plaats. Garcia ver krampte zichtbaar, zoals zijn achtervol gers dit even later ook zouden doen. Slechts de Portugees Alves behield zijn vloeiende ritme en op de top was hij Garcia tot op 25 seconden genaderd. Joao Alves bleek echter te'hoog te heb ben gegrepen. In de afdaling verloor hij zienderogen terrein op de Spanjaard en in de onmiddellijk daarop volgende klim naar de Montets kon hij dit niet meer goedmaken. Gines Garcia was niet meer te achterha len, want daarvoor was de afdaling naar Chamonix te snel. Camille Vyncke kwam bij Alves. Raymond Delisle en zijn ploeggenoot André Zimmermann stelden alles in het werk om eveneens aanslui ting te krijgen. Het lukte de Fransen niet. In een scherpe bocht belandde Zim mermann bijna in een ravijn, toen het achterwiel ónder hem vandaan schoot en een geschrokken Delisle deed het daarna zekerheidshalve wat kalmer aan. In Chamonix, waar Garcia onbedreigd als eerste was binnengekomen, had Al ves zich in zoverre hersteld, dat hij Vyn cke van de tweede plaats kon afhouden. Zimmermann, snel weer opgekrabbeld na zijn val, arriveerde als vijfde na De lisle en behield daarmee zijn leiderstrui glansrijk. Paus Paulus heeft in een woensdag in Vaticaanstad gepubliceerde brief de op vatting van de Rooms-Katholieke Kerk over de democratie onder woorden ge bracht. De kerk heeft geen voor- of afkeur voor welke regeringsvorm dan ook, vooropgesteld dat deze rechtvaar dig is en in staat is voor het welzijn der burgers te zorgen. „De democratie die zij voorstaat is niet zozeer gebondn aan een bepaald poli tiek regiem als wel aan de structuren waarvan de betrekkingen tussen het volk en de regering afhangen bij het streven naar gemeenschappelijke wel vaart. Dit vooronderstelt een gemeen schap van vrije mensen, in waardigheid gelijk, die gelijke fundamentele rechten genieten en die zich bewust zijn van hun persoonlijkheid, hun rechten en plichten, met eerbied voor de vrijheid van anderen", aldus de brief. De brief was in opdracht van de paus door diens staatssecretaris, kardinaal Amleto Cicognani, geschreven aan de voorzitter van de „sociale weken" in Frankrijk, Alain Barrere, ter gelegen heid van de bijeenkomst in Caen (Nor- mandië) waarop het onderwerp „Demo cratische gemeenschap" wordt bespro ken. De ware democratie eist bovendien dat de burgers voldoende worden voorge licht en dat deze trachten zich een oor deel te vormen over de hun verstrekte inlichtingen. Daarom is een vrije en eer lijke pers een noodzaak. De brief zegt verder dat samenspraak in economische ondernemingen „altijd wenselijk en soms noodzakelijk" is. De diverse sociale groeperingen moeten niet als voornaamste doel machtsuit breiding nastreven, maar de ware be langen van hun leden dienen binnen het kader van het gemeenschappelijke goed. aldus het schrijven. „Democratie kan in iedere niet totalitaire regering gevon den worden", aldus de brief. De directe t.v.-uitzending van het ge sprek tussen Europese politici en ex- president Eisenhower, die zich daarbij aan weerszijden van de Atlantische Oce aan bevonden, kon gisteren niet door gaan. Frankrijk weigerde namelijk zijn ontvangststation voor transatlantische televisieuitzendingen voor dit program ma beschikbaar te stellen. Het station is onmisbaar bij het relaye- ren van beelden naar andere Europese landen, waaronder Nederland. Het ge sprek, waaraan Jean Monnet, de „va der" van de E.E.G., Heinrich von Bren- tano, voormalig Westduits minister van buitenlandse zaken en de Britse ex-pre mier Sir Anthony Eden deelnamen is nu op film vastgelegd, die op een later tijd stip door de Europese stations kan wor den uitgezonden. De uitslag van de tiende etappe van de Ronde van de Toekomst, Courmayeur-Cha- monix (149,5) km), luidt: 1. Garcia (Sp.) 4 uur 42 min. 20 sec. (met bonificatie 4.41.50), 2. Alves (Port.) 4.44.30 (met bonificatie 4.44.15), 3. Vyncke (Belg.) 4.44.30, 4. Delisle (Fr.) 4.45.14, 5. Zimmer mann (Fr.) 4.45.44, 6. Magnaini (It.) 4.47.28, 7. Silva (Port.) z.t., 8. Maurer (Zwits. 4.48.11, 9. Hoban (G.-B.) 4.49.44, 10. Tous (Sp.) 4.51.10, 11. Vastiau (Belg.) 4.52.00, 12. Massi (It.) 4.52.27, 13. Olizarenko (Rusl.) 4.52.36, 14. El Gourch (Marokko) z.t., 15. Ka- pitanov (Rusland) 4.53.15, 52. Van Kreunin gen (Ned.) 5.10.10. Het algemeen klassement luidt: 1. Zimmerman (Fr.) 39 uur 28 min. 5 sec., 2. Vyncke (Belg.) 39.32.50 op 4.45, 3. Delisle (Fr.) 39.32.59 op 4.54. 4. Mugnaini (It.) 39.33.33 op 5.28, 5. Maurer (Zwits.) 39.33.48 op 5.43, 6. Garcia (Sp.) 39.39.06 op 11.01, 7. Alves (Port.) 39.40.03 op 11.58, 8. Aimar (Fr.) 39.40.28 op 12.23, 9. Silva (Port.) 39.40.47 op 12.52, 10, Momene (Sp.) 39.43.27 op 15.22, 11. Stefanoni (It.) 39.45.08 op 17.03, 12. Tous (Sp.) 39.45.28 op 17.23, 13. Massi (It.) 39.48.47 op 20.42, 14. Vastiau (Belg.) 39.50.28 op 22.23, 15. Olizarenko (Rusl.) 39.55.15 op 27.10, 56. Van Kreuningen (Ned.) 40.56.15 op 1.28.10. In de tiende etappe hebben de volgende ren ners de strijd gestaakt: Schroeder (Ned.), Van Sweevelt (Belg.), Bechet (Fr.), Valencic (Z.-Sl.), Van de Laer (Belg.) en Bennett (G.-B.). Het ploegenklassement van de etappe luidt: 1. Frankrijk 14.26.39, 2. Portugal 14.27.39, 3. Spanje 14.28.03, 4. België 14.33.45, 5. Italië 14.34.28. Na deze etappe luidt het algemeen ploegen klassement: 1. Frankrijk 118.34.58, 2. Spanje 118.43.17, 3. Portugal 118.46.16, 4. Italië 118.56.40, 5. België 119.15.45. De Tsjechen Smolik en Schejbal zijn wegens tijdoverschrijding uit de strijd genomen. Op een vliegveld bij Aarhus in Denemar ken heeft men een vliegtuig met een lasso gevangen. Het sportvliegtuig ging er zonder bestuurder vandoor toen deze bezig was de motor met een draai aan de propellor te starten. Nadat zonder resultaat geprobeerd was de brandstoftank van het op het vlieg veld rondtollende toestel lek te schieten, wist men een touw om een der vleugels te wer pen. De piloot kon toen in de cockpit klau teren. De Zuidbevelandse paardenfokkers hebben woensdag voor het gouden jubileum van de bond de trots van hun stallen uit de laatste tien jaren over de Grote Markt in Goes laten draven: de kampioenen van het gewest. Om de glorie uit de jonge historie opnieuw aan kijkers, fok kers en natuurlijk de kritische jury te presenteren, hadden zij een nieuwe titel op het spel gezet, het erekampioenschap merrie. Vier keurig verzorgde dieren kwamen er in de ring. Na een eerste selectie ging het tussen de kampioen van 1959, de machtige „Veronica van Linguënda" van J. van Overbeeke uit Kapelle en de jongste kam pioene, de beste merrie van deze dag, „Astrid van de Berg" van C. v. d. Linde, Kloetinge. De favoriet van vier jaar geleden legde ten slotte beslag op de beker, die zijn „baas" uit handen van voorzitter I. Groenewege van de Bevelandse bond kreeg geoffreerd. Zoals gebruikelijk hield de actieve Zuidbevelandse bond weer in samen werking met de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" de jaar lijkse merriepremie- en veulenkeu ring. Maar ditmaal was het een ju- bileumfokpaardendag. Een gebeurte nis met een feestelijk tintje, die zich in ieder geval in een droge julidag mocht verheugen. Er werd goed fok- materiaal aangevoerd. Ongeveer zes tig trekpaarden uit alle hoeken van Beveland traden in de ring om zich op hun kwaliteiten te laten beoorde len. De keurende jury velde kritisch haar oordeel en aan het begin van de middag was het duidelijk: „Astrid van de Berg", een zware zesjarige merrie, kreeg het bord met „Kampioen-1963" om de hals. Tussen drijvers met knallende zwepen en een applaudisserende menigte belang stellenden maakte zij haar ererondje over de Grote Markt. Een jong veulen huppelde achter de bekroonde moeder mee. Een andere merrie met een klin kende naam „Ivonne van de Statendijk" van stal „Reimershoek". Schrier en De Maaker, Kapelle-Wolphaartsdijk, sleep te het reservekampioenschap van deze jubileumdag in de wacht. Er was weer veel te zien op de Goese Grote Markt. De veulens, de hengsten en merries met afstammelinge, de 'tweespannen, aange spannen voor bandenwagen, de enkel spannen en de vierspannen van één eige naar. Al deze attractienummers luister den het eigenlijke keuringsprogramma weer op. De vijftigste fokpaardendag op Zuid-Beveland werd opnieuw een succes In hotel „Centraal" hebben de fokkers aan het eind van de middag nog enkele uren stilgestaan bij dit evenement en het glas geheven op de resultaten uit vroeger dagen. De algemene vergadering van aandeel houders van de N.V. Metaverpa in Maartensdijk heeft gisteren in Utrecht het jaarverslag en de balans en de ver lies- en winstrekening over 1962 goed gekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 11 procent in contanten (over 1961: 5 procent in contanten en 4 procent in aandelen). Welke maatregelen overweegt de rege ring te nemen met het oog op de onge breidelde prijsvormigen ter zake van voor de woning- en utiliteitsbouw be stemde gronden en is de regering bereid en voornemens op korte termijn limieten vast te stellen voor de prijs per vier kante meter van „bouwrijpe" grond voor geheel of gedeeltelijk uit de openbare midden gesubsidieerde of bekostigde bouwerken, alsmede in het algemeen een hoogst toelaatbare prijs per vier kante meter „bouwrijpe" grond vast te stellen voor gronden, bestemd voor de woningbouw Dit heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Van Dis (s.g.p.) schriftelijk ge vraagd aan de ministers van volkshuis vesting en bouwnijverheid, van economi sche zaken en van binnenlandse zaken. De heer Van Dis heeft deze vragen ge steld omdat in de gemeente Eindhoven maagdelijke terreinen, in hoofdzaak voor de de woningbouw bestemd, in augustus 1962 voor gemiddeld 2,60 per vierkante meter weer werden gekocht en in november 1962 tegen gemiddeld 15,41 per vierkante meter weer wer den verkocht. Het kamerlid vraagt de ministers of de regering hiervan kennis heeft genomen, hetzij uit desbetreffende publikaties in Brabantse dagbladen, hetzij uit kadas trale gegevens of op andere wijze. De heer Van Dis heeft voorts gevraagd, of het waar is, dat b. en w. van Eindhoven voor de woninbouw bestemde en „bouw rijp" gemaakte gronden verkopen tegen een prijs die aanmerkelijk hoger is dan de werkelijke kostprijs, zelfs tegen 150 en hoger per vierkante meter. JiEen federaal hof van beroep in New Or leans heeft voor de scholen in Mobile (Ala bama) opheffing van de rassenscheiding met ingang van het nieuwe schooljaar (in sep tember) gelast. Hierdoor is een vorig vonnis van een federale rechter, die bepaald had, dat de integratie tot 1964 mocht worden uit gesteld, vernietigd. 9 India zal een zender van de V.S. krijgen, die in Calcutta wordt gebouwd. In rui) hier voor zullen door deze zender vijf Jaar lang uitzendingen van de „Voice of America" naar het gebied van Zuidoost-Azië doorgegeven worden. VOOR ZEEUWSE TELERS INTERESSANT Tot en met zaterdag aanstaande toont het Westland de nieuwe mogelijkheden en materialen, die er zijn op het gebied van de tuinbouw. Dat gebeurt in een van de hallen van de Coöperatieve Westlandse Snijbloemenveiling in Naaldwijk, waar de vijftiende nationale tuinbouwbeurs „Wéhaté" is ingericht. Deze beurs bevat voor de Zeeuwse tuin ders tal van wetenswaardigheden en nieuwe snufjes. Bij de opening van deze expositie schonk de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, met name ook aandacht aan de ontwikkeling van de glastuin bouw. Uit cijfers bleek, dat er op dit ge bied in 15 jaar van grote opgang sprake is geweest: in 1948 was het Nederland se glasareaal 3000 ha, in 1962 bedroeg dit 5600 ha. Verder kregen ook de om zetcijfers in Nederland de aandacht. Voor groenten en fruit waren deze cij fers in 1962 860 miljoen. Ook de ex port van verschillende produkten in het Westland kwam aan de orde: in 1962 werd 90 pet. van de in dit gebied geteel de tomaten en 70 pet. van de sla uitge voerd bij totale veilingopbrengsten voor deze produkten van respectievelijk 90 en 33,4 miljoen. Tal van materialen en machines zijn op de expositie in verschillende afdelingen opgesteld. Om een beeld te geven van de ontwikkeling op het gebied van de kassen zijn verschillende soorten daar van geëxposeerd. Daarbij is er ook veel ruimte toebedacht aan het onderdeel „verwarming", bij welke afdeling de tuinders zich op de hoogte kunnen stel len van de mogelijkheden. Er zijn op deze lustrum „Wéhaté" verschillende soorten meststoffen te zien, tuinbouw- machines en benodigdheden voor de teelt. De ziektebestrijding krijgt de aan dacht en er worden verduurzamingsmid- delen geshowd. Een belangrijke plaats is uiteraard ook voor de transportwerk tuigen ingeruimd: stapelaars, heftrucks, pallets, transporteurs. De afdeling za den en planten toont ook specifieke ras sen voor de glastuinbouw, terwijl daar naast ook op het gebied van de bloe menteelt nieuws is te vinden. Bij de stand motoren kunnen de bezoekers ook kennis nemen van verschillende pom pen en regeninstallaties en op het ge bied van elektrotechniek krijgt de be lichting, de verlichting en de regelap paratuur zorgvuldig de aandacht. Uiteraard is op deze tuinbouwbeurs ook het koelen niet vergeten, waarbij met name de „weekendkoeling" onderstreept wordt. Verder geeft „Wéhaté" inlich tingen over de financiering van bedrij ven, de vakbladen en ook nobbygereed- schappen. Voorzitter Groenewegen haalde de ge schiedenis nog even op. Hjj herinnerde aan het ontstaan, het leven en werken van de bond, die naar het voorbeeld van de Zeeuws-Vlaamse collega's een gang maker, doorzetter en oprichter vond in de persoon van de heer D. W. Linden bergh, thans erelid van de bond. Deze middag was hij er ook bij. Samen met de heer J. Q. C. Peman Kakebeeke van Krabbendijke, die tot 1948 vele ja ren het algemeen secretariaat uitoefen de. De heer Groenewege zette beide pro motors even in de schijnwerper van de belangstelling om daarna nog enkele successen uit de glorie van weleer naar voren te halen. Bekende namens zoals de stallen Lenshoek, Schengepolder, Wil- helminapolder. In zijn jubileumtoe spraak brak de heer Groenewege ook een lans voor samenwerking tussen de paardenfokkers en de andere organisa ties van landbouwhuisdieren, zoals dat in andere Zeeuwse gewesten al met succes wordt gedaan op de toogdagen. Met een gezellig diner in hotel „Cen traal" vierden de fokkers op deze wijze het gouden bestaan van hun Bevelandse bond. Met enkele ogen blikken stilte aan het begin van de bijeenkomst werden de leden, die de bond in de laatste jaren ontvallen zijn, herdacht. In het bijzonder noem de de voorzitter daarbij de naam van wijlen de heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, de markante figuur uit de Zeeuwse paardenfokkerij. Uitslagen jubileum fokpaardendag Goes. Tweejarige merries, geb. 1961, kleine maat: Gonda van de Sint-Marcusstraat, Stal „Rei mershoek", Kapelle-Wolphaartsdijk: 2. Irma van Waarde, C. Mol, Waarde. Tweejarige merries, geb. 1961, grote maat: Linie van de Werrielaan, eig. C. J. v. d. Dries. 's-Heerenhoek. Driejarige merries, geb. 1960, kleine maat: 1. Hannie van Waarde, eig. C. Mol, Waarde; 2. Gambine van Elsdiek, eig. Wed. P. Oost hoek, Ellewoutsdijk. Driejarige merries, geb. 1960, grote maat: 1. Sonia van Baron, eig. Stal „Reimershoek", Kapelle-Wolphaartsdijk: 2. Ingrid van Dool- man, eig. B. Simonse. Heinkenszand: Willy van Keilen, eig. Erven J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. Vierjarige merries, geb. 1959, grote maat: 2. Ivonne van Elsdiek. eig. Gebr. J. en J. Smallegange, Ellewoutsdijk. Vijf- tot tienjarige merries, kleine maat: 1. Marijke van Gasthuishoeve, eig. A. Schrier -J. Platschorre, Waarde; Marjo van Serfrans. eig. I. Groenewege, Hoedekenskerke: Vero nica van Linguenda, J. van Overbeeke, Ka pelle; Ivonne van de Statendijk, Stal „Rei mershoek", Kapelle-Wolphaarsdijk; 2. Nelly, eig. Stal „Reimershoek", vnd.; Honnie van Elsdiek, Gebr. J. en J. Smallegange, Elle woutsdijk; Dora van Egchel, C. Mol, Waar de; Clara van Waarde, idem; 3. Soraya van Melo, C. Mol, Waarde; Doya van Waarde, idem: Brinda van Hengstdijk, Gebr.'s S. en J. Snoep, Colijnsplaat. V(jf- tot tienjarige merries, grote maat: 1. Astrid van Kapelle, eig. J. van Overbeeke, Kapelle: Astrid v. d. Berg, eig. C. v. d. Linde Kloetinge; Elonda v. Kapelle, eig. J. v. Over beeke, Kapelle: Elza van Werrielaan, eig. C. J. v. d. Dries. 's-Heerenhoek; Sonja van Wilgenhof, eig. A. Schrier-J. Platschorre. Waarde: Fifilien van Smakt, eig. P. G. A. de Lange. Wissenkerke; 2. Cora, Stal „Rei- VUAMIAMAWVWWWWUMAAMAMWWUWWWVUW mershoek", Kapelle-Wolphaartsdijk: Guida van de Karnemelksput, eig. P. H. Janse, Goes; 3. Astrid van het Dorp, eig. B. Simon se, Heinkenszand: Bora van Bella, eig. H. G. de Feijter, Wissenkerke: Vera van Dorps- zicht, eig. J. J. Traas, Baarland. Merries, ouder dan tien jaar: 1. Nicoline van Elsdiek, eig. Gebr. Smalle gange, Ellewoutsdijk: Kato van Keilen, eig. Erven J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Rita d'Amice, eig. C. Mol, Waarde; Margriet van Groenenberg, eig. J. van 't Westende, Nieuw- dorp. Hengstveulens, geboren na 15 mei 1963: 1. Nico van Dorpzicht, eig. J. J. Traas, Baar land: Kastor van Waarde, eig. C. Mol, Waar de: 2. Solon van de Karnemelksput, eig. P. H. Janse, Goes: Karei van Waarde, eig. C. Mol, Waarde; 3. Certain van Castanjehof, eig. A. Schrier. Waarde; Avenir van Brunswijk. eig. M. Verdonk en Zn., "s-Heerenhoek. Hengstveulens, geboren voor 15 mei 1963: I. Oscar van Reimershoek, eig. Stal „Reimers hoek", Kapelle-Wolphaartsdijk; Castar van Tervaten, eig. C. van der Linde, Kloetinge; Inz. W. de Vlieger, Nieuwdorp. Merrievculens, geboren na 15 mei 1963: 1. Fibiola van Achterduin, eig. Jac. van 't Westende, Nieuwdorp; 2. Karin van Waar de, eig. C. Mol, Waarde; 3. Corina van de Leeuwendijk, eig. M. Steenblok, Nieuwdorp. Merrieveulens, geboren voor 15 mei 1963: 1. Frida van de Ringweg, eig. Gebr. Snoep, Colijnsplaat; Gonda van Elsdiek. eig. Gebr. Smallegange, Ellewoutsdijk: Primièra van Bo ra, eig. H. G. de Feijter, Wissenkerke. Merries, geboren in 1962, kleine maat: 1. Tosca va Elsdiek, eig. Gebr. Smallegange, Ellewoutsdijk; 2. Gonny van Brunswijk, eig. M. Verdonk en Zn., 's-Heerenhoek. Merries, geboren in 1962, grote maat: 1. Simone van Kapelle, eig. J. van Overbee ke, Kapelle: Gonda van Linguenda, eig. C. van der Linde, Kloetinge. Hengsten met vijf afstammelingen: la. Simon van de Blindeweg, eig. W. de Buck en Zn., Meliskerke; lb. Dinant d'Orange, eig. Iz. de Euck, Grijpskerke. Merries met twee afstammelingen: 1. Veronica van Linguenda, eig. J. van Overbeeke, Kapelle: Honny van Elsdiek, eig. Gebr. Smallegange, Ellewoutsdijk; 2. Liza van Brunswijk, eig. M. Verdonk en Zn., 's-Hee renhoek: Rita d'Amice, eig. C. Mol, Waarde. Vierspannen van één eigenaar: 1. Inz. Stal „Reimershoek", Kapelle-Wol phaartsdijk; 2. Inz. C. Mol, Waarde. Tweespannen merries: la. Tweespan Stal Reimershoek, Kapelle- Wolphaartsdijk: lb. Tweespan, A. Schrier, Waarde: le Tweespan C. Mol, Waarde. Enkelspan merrie: la. Tweespan Stal „Reimershoek", Kapelle- Wolphaartsdijk: lb. Idem. Uitslag wedstrijd hoefbeslag: 1. G. Slabbekoorn, Kloetinge, 2. J. J. van Boven, Kruiningen, 3. A. Scheele, Hoedekens kerke 4. J. F. Stokx, 's-Heerenhoek. Op de jaarlijkse merrie- en pre miekeuring van de Bevelandse paardenfokkers werden de kam pioenen van vroeger jaren van stal gehaald om sfeer en luister bij te zetten aan het gouden jubileum van de Bond van Zuidbevelandse paardenfokkers. Op de foto de kampioen merrie 1963: Astrid van de Berg" van C. v. d Linde te Kloetinge. Foto P.Z.C.) Nagekomen advertenties Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje IRENE. J. Ensink A. M. E. Ensink- Benjaminsz Maudy. Vlissingen, 9 juli 1963. Edisonweg 29. Tijd. St.-Joseph- ziekenhuis. Heden overleed plotse ling na een kortston dig, doch smartelijk lij den, mijn innig geliefde en zorgzame man en onze innig geliefde zoon WILLEM AART FLIPSE, op de leeftijd van 40 jaar. A. H. Flipse- van Munster. H. van Munster. C. van Munster- Overhoff. Middelburg, 10 juli 1963. Veersesingel 86. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 15 juli a.s., op de algemene be graafplaats te Middel burg. Vertrek Veerse singel 86, om 13.30 uur. Heden overleed, nog onverwachts, onze lie ve broer, zwager en oom WILLEM AART FLIPSE, op de leeftijd van 40 jaar. C. Flipse. J. Flipse-Labruyère. J. Flipse-Grootjans. W. van Luijk-Flipse. P. van Luijk. J. Flipse. M. Flipse-Geense. J. Flipse. C. Flipse-den Exter. J. de Plaa-Flipse. J. de Plaa. A. Versteeg-Flipse. F. Versteeg. Neven en nichten. Middelburg, 10 juli 1963. Heden overleed, tot on ze grote droefheid, on ze neef WIM FLIPSE. Namens de tantes, ooms, nichtjes en Wed. A. Vlissingen, 10 juli J. Vermeerlaan 19. Roedoe 63. Heden ontvingen wij het ontstellende be richt van het nog on verwachts overlijden van ons aller beste vriend WILLEM AART FLIPSE, op de leeftijd van 40 jaar. Familie Vader Familie Van Wezel. Familie Bosschaart. Middelburg, 9 juli 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7