Biervliet niet gediend met samenvoeging Toren van Zierikzees stadhuis uit steigers AGENDA VEERE SCHAKELT 0P ELEKTRISCHE VERLICHTING MARKTBERICHTEN Zo nodig alleen met Hoek en Philiopme WALCHEREN ZUID-BEVFJ AND Bakkerswinkel „De Pelikaan" te Middelburg gemoderniseerd Kerkelijke mutaties FXAMFNS Meisie ernstig gewond na val met fiets Wedvlucht EXPOSITIE LEERLINGEN VAN BEATRIXSCHOOL KARAKTER VAN OUD STADJE ZAL NIET WORDEN AANGETAST Gemeenteraad sprak zich uit Financieel sterk geef een boek DE VEY MESTDAGH Auto sloeg over de kop Afdeling van Vrederust telt bijna 200 leden Rijkskweekschool hield sportdag Houten „jas" wordt uitgetrokken Niemand met alles goed in snorttoto Korfbalkampioenschap adspiranten Besluit van gemeenteraad Volharding in tweede klasse van de Z.K.B. Cees van Oosterhout oo dh'recteursstoel DONDERDAG 11 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Advertentie Biervliet wil zelfstandig blijven. De raadsleden van deze gemeente hebben zich woensdagavond unaniem achter het preadvies van b. en w. geschaard, waar in wordt gesteld dat het belang van de Biervlietse gemeenschap eist, dat de zelfstandigheid onaangetast blijft. Als agrarische gemeente vormt het een goed functionerende zelfstandige eenheid en door een vrijwillige gereglementeerde sa menwerking is de behartiging van de intercommunale belangen (Braakman recreatie) verzekerd. Mochten hogere instanties zich toch genoodzaakt zien om tot opheffing van de gemeente Bierlvliet over te gaan „dit altijd op voor ons onbegrijpelijke gronden" - dan Jijkt 'n samenvoeging met Hoek en Philippine de minst slechte, zo was de raad met burgemeester en wet houders van mening. Dit in tegenstelling tot het voorstel van Ged. Staten, dat ook IJzendijke aan deze combinatie zou willen toevoegen. „Wij moeten de blik naar het oosten richten; van het westen hebben wij niets te verwachten", zo verklaarde burgemeester A. M. Kosten- se bij de discussie. Een mening, waar mee alle raadsleden instemden. In de raadsvergadering, waarvoor een goede publieke belangstelling bestond, gaf burgemeester Kostense eerst een toelichting op het standpunt van b. en w. Het college had in het preadvies ge steld, dat het begrijpelijk is, dat de moeilijkheden rondom Hulst en tussen Breskens en Groede de wens hebben doen ontstaan om thans ook andere knelpunten betreffende de gemeentelijke indeling te bezien. Met name werd hier gedacht aan de kanaalzone. Het huidige voorstel van Ged. Staten vonden zij ech ter een wel zeer vérgaand ingrijpen. Hier wordt in alle koelbloedigheid aan het zelfstandig bestaan van meer dan de helft der Zeeuws-Vlaamse gemeen ten een eind gemaakt, aldus het pre advies. B. en w. betreuren deze gang van zaken ten zeerste. Het gaat h.i. niet aan goed funcitionerende gemeen telijke eenheden aan te tasten als uit een ongemotiveerd veranderingsdrang. Het kostbare voorrecht van een eigen bestuur over eigen gemeente moet, waar dat maar enigszins kan, gerespecteerd worden. (Advertentie) Vooral in kernen waar het gemeente huis zal verdwijnen zal het contact met de overheid grotendeels verloren gaan. Men dient toch vooral in te zien dat de taak van een gemeentebestuur verder reikt dan het bijhouden van het bevol kingsregister. Hier liggen activiteiten op sociaal, cultureel, ja zelfs op peda- gógisch terrein. Biervliet is na een wel zeer bewogen en boeiende voorgeschiedenis van plm. 1000 jaar nu een overwegend agrarische plaats geworden. Het verzorgingspeil is tot behoorlijke hoogte opgevoerd. Deze gemeente is altijd financieel sterk ge weest n heeft in het verleden praktisch nooit een bijzondere uitkering voor de gemeentehuishouding nodig gehad. Ge brek aan bestuurskracht zal men Bier vliet moeilijk kunnen verwijten. Ondubbelzinnig is bewezen dat steeds veel begrip is opgebracht voor samen werking. De Braakmanexploitatie is hiervan een actueel bewijs. Kortom Biervliet mag gelden als een voorbeeld van een goed functionerende zelfstan dige gemeente, zo stelt b. en w. Intussen moeten wij aldus het col lege en dat zijn ook de zorgen van Gedeputeerde Staten, rekening houden met de ontwikkeling in de toekomst. Biervliet zal waarschijnlijk nooit zijn eigen karakter van agrarisch dorp ver liezen, maar daarnaast een taak krijgen in de stormachtige ontwikkeling van re creatieve mogelijkheden en woongele genheid voor de werknemers in de ka naalzone-industrie. Nu is het de vaste overtuiging van het gemeentebestuur, dat het geenszins no dig is om hiervoor de zelfstandigheid op te offeren en Hoek, Philippine en Biervliet, ja zelfs met IJzendijke, samen te voegen. De bredere basis die nodig was om de recreatieve functie naar be horen te kunnen vervullen ligt veran kerd in het Beheerschap Recreatiege bied Braakman. Een voldoende breed draagvlak is verkregen door de toetre ding van Terneuzen tot deze combinatie. Bij de discussies lieten de raadsleden er geen twijfel over bestaan, dat zij het met b. en w. roerend eens waren. Het K.V.P.-raadslid G. A. Claeijs had zijn standpunt reeds weergegeven in een nota aan de raad. Hij stelde daarbij onder meer, dat de door G.S. aangevoerde historische motieven voor handhaving van de zelfstandigheid van Aardenburg Een zwaar examen vraagt een beloning Bellamypark 45-58 - Vlissingen en Sluis, eveneens voor Biervliet gesteld zouden kunnen worden. Hij voorzag, dat Biervliet bij samenvoeging een uit stervend kerkdorp zou worden. Ook on derschreef hij de gedachte van b. en w., dat concentratie met Hoek en Phi lippine in het uiterste geval nog de minst slechte zou zijn. Het voorstel tot het zelfstandig laten blijven van Aar denburg en Sluis, ontlokte wethouder A. Dijk (vrije lijst) de opmerking, dat Biervliet misschien ook voor handha ving van de zelfstandigheid in aanmer king zou zijn gekomen, wanneer het een G.S.-lid binnen zijn poorten zou heb ben gehad. Op een vraag van de heer Claeijs over ervaringen met andere sa menvoegingen, stelde burgemeester Kostense, dat bijvoorbeeld in de gemeen te Vogelwaarde, de vier kerkdorpen in dertig jaar nog niet bepaald tot een eenheid zijn geworden. Wethouder Dijk kon ook geen goed woord over hebben voor het plan van Ged. Staten. Hij noemde het een „resultaat van gemar chandeer". Volgens hem was men er in het college van Ged. Staten ook niet gelukkig mee. „Men laat het nu de ra den maar oplossen". Er zijn volgens hem alleen maar geografische combina ties gemaakt, waarbij dan passende ar gumenten zijn gezocht. Een argument dat voor de ene gemeente als pro wordt aangevoerd, wordt bij een andere als contra gebruikt, zo vond deze wethou der. Nadat achtereenvolgens ook de andere raadsleden zich achter de op vattingen van b. en w. ten aanzien van de zelfstandigheid hadden geplaatst, deed men ten slotte hetzelfde over de opmerkingen, dat men zo nodig toch liever een combinatie met alleen Hoek en Philippine zag. Hoewel men er zich ook in het college van b. en w. lang over beraden had, of een dergelijke uitspraak niet het pleidooi voor zelf standigheid zou verzwakken, meende men het toch juist te achten hierover zijn mening kenbaar te maken. Mede voor het geval, dat in de toekomst de plannen nog worden gewijzigd. Dinsdag a.s. zal de raad bijeenkomen ter vaststelling van de notulen van deze vergadering, welke bij de stukken aan Ged. Staten moeten worden gevoegd. OOSTKAPELLE O.- EN W.-SOUBURG Wedvlucht Dinsdagavond omstreeks negen uur reed mevrouw J. V. uit Middelburg met haar personenauto op de weg van Oostka- pelle naar Domburg. Nabij Oostkapelle vloog zij door onbekende oorzaak uit de bocht. Zij ramde daarbij een geparkeer de wagen, reed vervolgens vier berm paaltjes omver, sloeg over de kop en kwam. toen keurig op de vier wielen terecht in de tuin van een pension. De auto werd geheel vernield. Mevrouw V. en haar dochtertje, dat naast haar zat, werden licht gewond. MELISKERKE Waarschijnlijk zal de afdeling Melisker- ke van de Stichting Vrederust dit jaar nog de tweehonderd leden bereiken. Dit deelde de correspondent van „Vrede rust" in Meliskerke in de dezer dagen gehouden algemene vergadering van de afdeling Meliskerke mee. Op het ogen blik telt de afdeling Meliskerke 182 le den. Als afgevaardigden naar de jaar vergadering in „Vrederust" werden be noemd de heren J. Dekker, J. van Keu len, J. Franke, J. Roelse, G. A. A. Ade laar en C. van Maelzake. Voorts be noemde de vergadering met algemene stemmen alle aftredende bestuursleden voor een volgende zittingsperiode. De heer J. Schuitman hield hierna een le zing over het leven en werken op de in richting Vrederust. Hij verduidelijkte zijn woorden met dia's. Middelburg Electro: Fernandel rooit hel wel, 19.30 uur, a.l. Zeeuws Museum: Ex positie verzameling Bal en J. H. Koek koek, 10-17 uur. Van Benthem en Jut ting Expositie over Zeeland en Vlaan deren, 9-18 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9-22 uur. Abdij: Klank- en lichtspel, 21 uur. Vlissingen Alhambra: Twee beste vijan den, 20 uur, 14 jaar. Veere De Schotse Huizen: expositie Dirk van Gelder, 10—12 en 14—17 uur. Bergen op Zoom Luxor: Hyena's van de nacht, 20 uur, 18 jaar. Burgh School Kerkstraat: opening exposi tie tekeningen en gouaches Hilco Visser en Francois van den Ende, 16 uur, ten toonstelling geopend van 1922 uur. Van onze adverteerders De brood- en banketwinkel van de heer G. P. Wattez in de Lange Delft te Mid delburg is vrijdag, na een modernisering die 14 dagen in beslag nam, heropend. „De Pelikaan" is reeds 12 jaar in de Lange Delft gevestigd, het bedrijf zelf is al drie generaties oud en werd steeds beheerd door een G. P. Wattez. Vrijdag morgen heeft de zoon van de heer Wat tez de vierde generatie dus op ori ginele wijze de winkel geopend. De sleu tel bevond zich aan een krakeling van deeg, die „troonde" op een sierlijk kus sen, eveneens van deeg. De modernisering heeft zich voorname lijk bepaald tot de etalages. „De Peli kaan" zal een van de eerste winkels in Middelburg zijn met een zogenaamde inloopetalage. De spijlen die eerst in de etalageruiten waren bevestigd, zijn ver dwenen waardoor de winkel veel meer licht heeft gekregen. Aan een van de wanden is een zogenaamd zelfbedie- ningsrek geplaatst. Verder is het bedrijf uitgebreid met een broodsnijmachine en een koelinstallatie voor gebak. In nieuwe bedrijfskleding hebben de vier vrouwelijke winkelbedienden vrijdag de klanten geholpen. NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat: A. van Eyk te Berschenbroekte Kamerik: C. van der Bergh te Polsbroek en Vlist. Aangenomen naar Utrecht (pred. van de nieuwe wijkgemeente Overvecht): J. Struys te Venlo. GEREF KERKEN Beroepen te Amsterdam-Slotervaart-Os- dorp: dr. J. Rinzema te Allten; te Lut- telgeest-Kuinre en te Wieringerwerf Ed. C. Kim te Rietsum. GEREF. KERKEN VRIJ GEM. Aangenomen naar Brampton (Ontario, Canada): D. de Jong te Middelstum. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Oud-Beijerland: G. Bijkerk, kand. te Zaandam en J. Westerink, kand. te Zwolle, van wie eerstgenoemde is beroepen. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Musselkanaal: A. Jonkman, wand, te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Oud-Beijerland: J. Karens, kand. te Zoetermeer en A. W. Verhoef, kand. te Capelle aan de IJsel. Beroepen te Kootwijkerbroek-Benthui zen en te Scherpenisse: A. W. Verhoef, kand. Capelle aan de IJsel. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" te Souburg hield enkele wedvluchten. Zaterdag 29 juni: Chateauroux afstand 536 km, aantal duiven 53. 1. en 4. Van Peenen Zn., 2. J. P. van de Wart, 3. 6. en 7. M. van Boekhout, 5. R. Velthuizen, 8. J. Bouwman, 9. J. Jasperse, 10. Ch. de Poorter. Zondag 30 juni. Creil afstand 256 km, aantal duiven 77. 1. 8. en 9. C. Meulmeester, 2. gebr. Korff, 3. L. van Wallenburg, 4. L. Jan sen, 5. J. van Eykeren, 6. 7. en 10. Ch. de Poorter. Zondag 7 juli Noyon, afstand 212 km, aantal duiven 68. 1, 4 en 7. Van Peenen Zn.; 2 en 6. L. van Wallenburg; 3. J. C. Broeke; 5, 8 en 9. Gebr. Korff; 10. L. Janssen. Idem jonge duiven, Moescroen, afstand 84 km, aantal duiven 251. 1. R. Velthui zen; 2. C. J. van Eeden; 3, 6 en 8. Ch. de Poorter; 4 en 9. J. v. Spaandonck- 5. F. de Nooyer; 7 en 10. Van Peenen Zn. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken op 9-7: Anholt naar Ipswich Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 9-7: Peperkust naar Amsterdam, Woltersum naar Le Havre, Arnoudspolder naar Rot terdam, Mariscal Lopez naar Rotterdam; op 10-7: Gitana naar Moss, Doris naar Amster dam-Gent, Keizersgracht naar Mariehaven, Eemsmond naar Ekenas-Terneuzen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 9-7: Antares van Londen, Olivier van Noort van Casablanca, Menje van zee-Gent, Antila van Southampton, Nike van Amsterdam, Eenhoorn van Rotterdam, Schiedijk van New York, Frasvo van Rotterdam, Sont van Lon den; öp 10-7: Raket van Londen, Zanzibar van Londen, Overijsel van Amsterdam, Nar- val van Amsterdam, Brouwersgracht van Rotterdam. Deze week hielden de leerlingen van de rijkskweekschool en de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg hun jaarlijkse sportdag. De leiding en de voorbereiding hiervan berustten bij het sportbestuur van de leerlingenvereniging Concordia, hierbij terzijde gestaan door de leeringen van beide 5e klassen. Het programma omvatte zwemmen, atletiek en een voetbalwedstrijd, 's Mor gens vroeg werd in het zwembad begon nen en na vlot afwerken van dit pro gramma-onderdeel ging men om 1 uur door op het sportterrein met de atletiek wedstrijden. Enkele uitslagen zijn: de beste presta tie bij het zwemmen verrichtten: Ad van de Woestijne (1), Ben Koops (2), Tobi Coppejans (3). Ina Stadhouders (1), Stieneke Berrevoets (2), Netty Struyk (3). Bij het hoogspringen: Jaap Scheerens met een sprong van 1.75 m en Marianne de Meurichy 1.55 m. Bij het verspringen: Lau Eikenhout 5.25 m„ Tobi Coppejans 4.95 m„ Marianne de Meurichy 4.Ó5 m. en Jannie Gossye 3.85 meter. Bij het hardlopen de meisjes Mien de Vroe, Marijke Castenmiller en Leni Gillissen Verschage en de jongens Lau Eikenhout. Henny Eijke en Tonny Fre- deriksen. Bij de totaalteilingen bleken Tobi Cop pejans, Frans v. d. Hart en Leo Bakker resp. 1., 2. en 3. te zijn geworden met 201, 183 en 182 punten. Bij de meisjes behaalden bij de totaaltelling Stieneke Berrevoet, Marianne de Meurichy en Hanneke Dingemanse met 172. 171 en 152 punten de le, 2e en 3e prijs. Sport man van het jaar werd hierdoor Tobi Coppejans. Sportvrouw Stieneke Berre voet. Op de 1500 meter hardlopen werden To bi Coppejans, Jankees Hoftijzer en Frans- van der Hart resp. 1., 2. en 3. De klas 3B kwam met de beste prestaties als eerste naar voren, gevolgd door klas IA. In de avonduren kwamen de deelnemers (sters) in de aula der school bijeen waar de heer M. A. Hage, de directeur, met een geestig toespraakje de prijzen uit deelde en de winnaars bekendmaakte. Tot slot draaide nog de film „Het Ge zicht", van Ingmar Bergmann. Voor het ulo examen (diploma A) slaag den te Bergen op Zoom: M. H. Minheere uit Oud-Vossemeer; B. de Raat, St.-Phi- lipsland; B. Wabeke, Krabbendijke; G. E. Jongbloets, Middelburg. Het diploma B behaalden: M. K. Kok, Krabbendijke; C. J. Lobbezoo, Rilland- Bath: D. C. Slager, Scherpenisse; A. Duine, Oud-Vossemeer: D. C. Knuist, Stavenisse. Voor het Kandidaatsexamen geschiede nis slaagde aan de universiteit van Am sterdam de heer P. A. Henderickx te Goes. Aan de t.h. te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen civiel ingenieur de heer M. D. Sinke te Colijnsplaat. Alle eindexamenkandidaten van het Ko ningin Wilhelminalyceum te Oostburg hebben dit jaar hun diploma behaald. Woensdag kregen de h.b.s.-B kandidaten hun diploma in handen: P. den Decker, Groede; C. D. J. Kayser, Aardenburg; I. Luteijn, Zuidzande; N. J. Luuring, Cadzand; A. van Oorschot. Sluis; C. J. de Veij, Nieuwvliet. Te Bergen op Zoom slaagden voor het examen ulo A, B en middenstand, L. F. den Braber te St.-Philipsland. Het 12-jarig dochtertje van de heer S. uit Poortvliet is dezer dagen op de land weg van de zeedijk naar Poortvliet met haar rijwiel gevallen. Ze kreeg een her senschudding en verwondingen in het gelaat. Bakker Van Tiggele ontdekte het meisje dat buiten kennis was. Hij legde haar aan de kant van de weg om de in de buurt wonende landbouwer Burgers te vragen haar met zijn auto naar huis te vervoeren. De bromfietser Van Ouden aarde, die intussen langs kwam, had het inmiddels bijgekomen meisje opgenomen en overgebracht naar de arts Kugel, die een hersenschudding constateerde en haar verder verzorgde. Na behandeling werd ze naar het ouderlijk huis in Poortvliet overgebracht. Geen enkele deelnemer aan de sport- toto van het voorbije weekeinde heeft dertien uitslagen juist voorspeld, zodat de bedragen voor de eerste prijs 63.729,60 en die van de tweede prijs 42.486,40 te zamen gevoegd 106.216 worden verdeeld door 19 deelnemers die 12 uitslagen goed hadden. Deze 19, van de in totaal 272.894 deelne mende totoïsten, krijgen ieder bruto 5590,40. ZIERIKZEES stadhuistoren komt de laatste weken met zijn door vakkundige restauratie thans weer waarderend geaccentueerde vormen steeds verder uit de stellingen te voorschijn. Sinds Neptunus ander halve maand geleden zijn „topfuctie" op de spits van het ranke renaissan- cetorentje weer heeft ingenomen, is er aan zijn voeten hard gewerkt aan de laatste fase van de grondige op knapbeurt: het schilderwerk. Juist onder de vergulde bal het voetstuk van de nieuwe Neotunus - begonnen, zakten de schilders met hun kwasten naar beneden. Telkens wanneer ze een stukje van de in lood verpakte houten torenkarkas in de lak hadden gezet werden de stel lages er omheen afgebroken. Stukje bij beetje toont de stadhuistoren zo zijn prachtig gerestaureerde flanken aan de stad. Het met lood bedekte houtwerk heeft een crème kleur ge kregen, waarmee de grauwe onder grond speels is opgevrolijkt. Op ver schillende markante punten zijn pi- ronnen en sierspitsen verguld. De kleine luikjes op de verschillende De p.v. „De Noordster" te Yerseke nam deel aan een concoursvlucht vanuit Cor- beil, over een afstand van 340 km met .134 duiven. De eerste 10 prijswinnende duiven waren: 1 M. C. Lamper; 2 J. J. Philipse; 3 M. Minnaard; 4 en 10 Ph. C. van Os; 5 Joh. van Es; 6 E. Vermast; 7 M. Mol; 8 J. J. van Oeveren; 9 E. Th. Zoeteweij. Hoewel men in Zeeland geen officiële titel voor de adspiranten kent, wat be treft het korfbalkampioenschap, heeft Animo gemeend dit jaar om de offi cieuze titel te moeten laten spelen. Za terdag a.s. houdt deze vereniging voor haar adspiranten een zevenkamp, die ieder jaar gehouden wordt. Als sluit stuk wil men nu de kampioen van Zuid- Beveland uitnodigen om een wedstrijd te spelen tegen de Animo A-adspiranten, die kampioen van Walcheren zijn ge worden. De Bevelandse kampioen De Poel heeft deze uitnodiging aanvaard en zo zal op het gemeentelijk sportter rein te Souburg a.s. zaterdag te 4.30 uur gespeeld worden om het officieuze kam pioenschap van Zeeland. Gezien de sterkte van de ploegen belooft dit een aantrekkelijke wedstrijd te worden met de Animo-ploeg als favoriet. GOES De v.g.l.o.-leerlingen van de Prinses Beatrixschool in Goes zullen vandaag donderdag hun prestaties op het ge bied van handwerk- en handenarbeid- artikelen „showen". De onderwijzeres handwerken, mej. Oele, zal een toelich ting op de werkstukjes geven. Ook zal tijdens deze tentoonstelling een en ander te zien en te proeven zijn van wat de v.g.l.o.-meisjes op de kooklessen hebben geleerd. Vrijdag a.s. is de diploma-uitreiking aan de v.g.l.o.-leerlingen, die zijn geslaagd. Dat gebeurt door de chef van de afde ling onderwijs van de gemeente Goes, de heer H. C. v. d. Vreugde. Op donderdag 18 juli wordt in de hervormde kerk të Goes een afscheidsbijeenkomst gehou den van de kinderen, die de Margriet-, de Irene- en de Beatrixschool dit jaar verlaten. Deze bijeenkomst begint om 7 uur. 's-GRAVENPOLDER Raadsvergadering De gemeenteraad van Veere heeft woensdagavond besloten de gasstraat- verlichting in Veere te vervangen door elektrische verlichting. AI verschillende malen is op de openbare vergaderingen van de raad geklaagd over moeilijkhe den met de gasverlichting, omdat de uurwerken in de verlichtingsmasten niet regelmatig liepen. De raadsvoorzitter jhr. I. F. den Beer Poortugael merkte over het voorstel van b. en w. op; „Het is natuurlijk wel jam mer, omdat het gaslicht veel zachter is dan het elektrische licht. Maar aan de andere kant is het hard nodig. Eerder gehouden besprekingen met de P.Z.E.M. wezen uit, dat de overschake ling van gas op elektriciteitslantaarns in Veere veel moeilijker liggen dan in de andere gemeenten. Men moet ervoor zorgen dat het karakter van Veere door een wijziging in het verlichtings- „verdiepingen" hebben de kleuren van de stad meegekregen: rood zwart. Tot aan de balustrade, waar binnen zich het uitgebreide en geheel bijgestemde carillon weer bevindt, zijn de stellingen nu weggehaald. Het zal nog wel september worden, eer de stadhuistoren zijn verjongde con touren in volle luister boven het ou de stadhuis van Zierikzee en boven het centrum van de stad kan verhef fen. Dan zal ook het klokkespel zijn heldere bronzen tonen weer kunnen laten horen. Op het ogenblik is het nu 36 bellen tellende carillon zover gemonteerd, dat het met de hand be speelbaar is. Het elektrische mecha nisme voor het uurwerk is nog niet volledig geïnstalleerd. De mannen van de gieterij Eijsbouts te Asten zijn er al enkele weken aan bezig. Maar voordat het carillon en het uur werk Zierikzee weer bij zijn eigen „officiële" tijd kunnen gaan houden, zullen bijvoorbeeld ook de verlichte wijzerplaten moeten zijn aange bracht. Zover is het momenteel nog niet. Maar zodra de schilders tot dit punt zijn „afgezakt", staat de klokkegie- ters niets meer in de weg om hun bij drage aan de restauratie van Zierik zees stadhuistoren met een vrolijk carillonconcert te laten overdragen. (Foto P.Z.C.) Met nog slechts 14 te spelen wedstrijden zijn alle kampioenen in de Z.K.B.-com- petitie bekend geworden, behalve dan in de avondklas, waar Zuidwesters III echter de vlag al wel reeds in gereedheid kan gaan brengen. In 2 B behaalde Volharding I een krap pe, maar waardevolle zege op Blauw Wit I. De Yersekenaren streefden hier door Blauw Wit I voorbij en bezetten de de tweede plaats achter kampioen Togo II. Dit betekent waarschijnlijk, gezien het aantal beschikbare plaatsen, dat de gestreepten het volgend jaar in de le klas zullen uitkomen. In 3 B konden de reserves van Volhar ding het niet bolwerken tegen kampioen Blauw Wit II en moesten met een 161- nederlaag huiswaarts keren. In de avondklas won titelkandidaat Zuidwesters III van Animo V, maar stuitte op meer tegenstand dan werd verwacht. Het werd een krappe 6-5- zege. Bij de adspiranten meldde het Teirieu- zense Luctor zich als laatste kampioen: door een 13-zege op Blauw Wit B lie ten ze de Kloetingenaren achter zich. Bij de pupillen eisten in A de Swift A- spelers de titel voor zich op. Zij verloren geen enkele wedstrijd en speelden er drie gelijk. Ook het doelgemiddelde van 371 toont wel de superioriteit der Swiftiaantjes. In B waren het de Togo A-pupillen die de kampioensvlag konden hijsen: van de 16 wedstrijden wonnen ze er zelfs 15 en speelden er maar één gelijk. De titels zijn dus zeker terecht gekomen bij de ploegen, die er het meest recht op had den. UITSLAGEN Senioren: 3 C: Animo IVTjoba IV (2- 7) 7—7; 2 B: Blauw Wit I—Volharding I 45; 3 B: Blauw Wit IIVolharding II 161. Avondklas: Zuidwesters IH Animo V (2-7) 65. Adspiranten E: Blauw Wit BLuctor 13. Pupillen A: Swift A—Dos '55 4—0; B: 2-7: Togo C Tjoba 02; 2-7: VolhardingTogo B 0—3; 3-7: Togo A—Togo C 8—0; 2-7: Togo AVolharding 31; 6-7; Olympia A-Volharding 30; 5-7: Blauw Wit A Togo B 5—0; Blauw Wit BTogo A 0—4. De data en prognoses voor het restant van de competitiewedstrijden luiden: avondklas 10-7: Atlas IIZuidwesters IH (2); 11-7: Animo V—Swift VI (2); 16-7: Zuidwesters III—Atlas 2 (1); 18-7: Swift VIAnimo V (1): 23-7: Zuidwes ters inAnimo V (1): 3 B 20-7: Blauw Wit nLuctor II (1): adspiranten C 17-7: Animo D—Swift Vlug (2); E 13-7: LuctorOlympia (1); pupillen B 13-7: Togo BBlauw Wit A (2); Togo C Blauw Wit B (2); 12-7: Blauw Wit A- Volharding (1); 13-7: Olympia B—Vol harding (3). De bekende biljarter Cees van Ooster hout, oud-kampioen van Nederland in de kaderspelen 47-2 en 71-2, in het iibre en bandstoten (drie maai), in welk laatste spelsoort hij bovendien nationaal record houder in algemeen gemiddelde (5.57) en hoogste gemiddelde in een partij (8.82), is per 15 juli a.s. benoemd tot directeur van de Amsterdamse biljart fabriek Wilhelmina. Van Oosterhout, die bovendien lid is van de technische commissie van de Konink lijke Nederlandse Biljart Bond, zal te zijner tijd verhuizen naar Amsterdam of omgeving en voor een hoofdstedelijke vereniging gaan spelen. De Bredanaar zal de wedstrijdsport blijven beoefenen en nu hij meer gelegenheid tot trainen krijgt, hoopt hij in het driebanden en bandstoten nog een rol op het hoogste niveau te kunnen blijven spelen. systeem niet wordt aangetast. Men heeft nu een aanvaardbare oplossing gevon den. De oude lantaarns zullen gehand haafd kunnen worden, nadat zij enigszins zijn omgebouwd. De om schakeling kost veel geld en boven dien zijn de exploitatiekosten van de elektrische verlichting hoger on geveer 1100 per jaar méér. „We kunnen niet ter wille van een niet- sluitende begroting, blijven naspelen met deze moeilijkheden" vond de burgemeester. De raadsleden sloten zich hierbij aan. De vijf elektrische lichtmasten, die in dertijd op de Kade werden geplaatst voor de vissers, zullen verdwijnen in de binnenstad. Hiervoor in de plaats komen vijf oude, originele gaslichtmasten. De totale kapitaalslasten voor dit pro ject bedragen 33.000 waarvan 21.576 voor de aanlëgkosten in de bebouwde kom van Veere 2750 voor de aanleg- kosten op de Kade 2070 voor die op de bebouwde kom Zanddijk. De aanko pen van 36 gaslantaarns van de gasfa briek is geschat op 1800, de kosten voor de ombouw van deze 36 masten op 4500. De gemeenteraad van 's-Gravenpolder kwam dinsdagavond in vergadering bij een. De raad stelde een bijzonder voor schrift vast ter bepaling van de voor gevelrooilijn tusen het gedeelte Lange- weg 2 en Dorpsstraat 32. Voorts ging de raad akkoord met een krediet van 3368 in verband met herbestrating van de Bakkersstraat en de Boomgaard straat. De huurprijzen van de woningen Ambachtsstraat 48 tot en met 54 wer den opnieuw vastgesteld. Aan de heren A. Tramper en I. C. Hubregtse, beiden te 's-Gravenpolder werden percelen bouwgrond verkocht. Van de brede wa tering Zuid-Beveland zal een gedeelte van de Lange Mairedijk worden aange kocht. Mej. W. S. Taal werd eervol ont slag verleend ais onderwijzeres aan de o.l.s. Subsidieverzoeken van de regelingscom missie Zuidbevelandse Fokveedag te Goes, het comité „60 jaar De Ruyter- school" en het Koningin Wilhelmina- fonds werden afgewezen. Voorts herzag de raad de gemeenschappelijke regeling voor het buitengewoon lager onderwijs op de Bevelanden in verband met de fi nanciële verhoudingswet 1960. Bejaardenreis Met vierentwintig particuliere auto's zijn de bejaarden van 's-Gravenpolder op reis geweest. De rit, die uitgestippeld was door de A.N.W.B., ging dit jaar naar West-Brabant. Het vaste punt, dat werd bezocht was Baarle-Nassau. Met claxongeloei keerden de oudjes 's avonds om half tien weer in 's-Gravenpolder terug. YERSEKE Leger des Heils-avond Het voorgenomen bezoek van kolonel Holland, chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, aan Yerseke voor het leiden van een bijzondere sa menkomst, kon wegens ziekte niet door gaan. In plaats hiervan was overgeko men voor deze samenkomst, brigadier Hoevers, divisie-officier van de Zuid- Nederlandse divisie en kapitein Krom menhoek. Na de inleiding van kapitein Krommenhoek verzorgde de brigadier de bijbellezing en predikatie. Medewer king aan deze avond verleende voorts de gitaarclub en zangbrigade. Ook werd de nieuwe korpsvlag ingewijd. Burgerlijke stand YERSEKE Ondertrouwd: C. J. Roose 21 j. en C. A. van de Plasse, 17 j. Getrouwd: E. J. Karman, 19 j. en A. T. Leijs, 18 j. VEILING ROTTERDAM 9 juli. Eerstelingen, groot 1619, poters 13 18, kriel 1416. Doré, groot 1822, poters 1718. kriel 1416. Barima, groot 1418, po ters 1215, kriel 1215. Eigenheimers, groot 1416. Alles per kg. Aanvoer 37.000 kg. An dijvie 1016 per kg. Aanvoer 12.000 kg. Sla 31411 per stuk. Aanvoer 33.000 stuks. Spi nazie I 4965 per kg. Bloemkool IA: 6 stuks per bak 4775, 7 stuks per bak 4263, 8 stuks per bak 3961, 10 stuks per bak 3348. Bloemkool IIA: 6 stuks per bak 3648, 7 stuks per bak 2645, 8 stuks per bak 2117, 10 stuks per bak 18, alles per stuk. Aanvoer 24.000 stuks. Dubbele bonen 1,602,20 per kg. Kassnijbonen 1,601,80 per kg. Tuinbo nen 1625 per kg. Rabarber 1018 per kg Spitskool 17—18 per kg. Kroten 3—6 per bos, idem 712 per kg. Peulen 1,502,20 per kg. Bospeen I 3019 per bos. Waspeen IA 3439 per kg. idem IIA 1827 per kg. Sjalotten 46 per kg. Komkommers 70-80 1724 per stuk, 60-70 1517 per stuk, 50-60 1214 per stuk, 40-50 1011 per stuk, komkommers per kg 17. Aanvoer 4000 stuks. Selderij 5 per bos. Peterselie 34 per bos. Doperwten 3764 per kg. Uien 1827 per kg. Rode kool 1821 per kg. Postelein 2935 per kg. Aardbeien IA 1,452,00 per kg, IIA 1,01—1,57 per kg. Aan voer 16.000 kg. Aardbeien IA 3850 per doos, IIA 2245 per doos. Jucunda zonder dop 1,11 1,16 per kg. Aanvoer 17.000 kg. Senga Sen- gana zonder dop 1,08 per kg. Rode bessen IA 631,03 per kg, IIA 6092 per kg. Aanvoer 14.000 kg. Rode bessen I 2339 per doos. Frambozen 303 8per doos. Perziken 1150 per stuk. Beauty 901,60 per kg. Golden Ja pan 1,601,80 per kg. Red June 1,001,30 per kg. June Blood 1,101,50 per kg. Franken- thalers I 4,60 per kg, II 2,80 per kg. Tomaten A extra 7,80—7,90, AI 7,80, BI 7,70, C extra 770, CI 7,50, CCI 6,30, alles per bak. Aanvoer 16.000 kg VEILING GOES. 10 juli. Rode bessen 1 5257, 2 5354.40, 3 4749. Frambozen in kratten 1 157. 2 143. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 en 2 129. Red Gauntlet 1 en 2 120. Talisman 1 en 2 120. Diverse aardbeien 3 D. Aardbeien met dop: Talisman 2 101, 3 5672. Red Gauntlet 2 7091. 3 66. Cambridge Vigour 2 6670. Mad. Moutot 2 58. Aardbeien per doos: Ta lisman 2 2633, 3 23—27. Senga Sengana 2 32. Red Gauntlet 1 44—54, 2 28—40, 3 23. Cambridge Vigour 2 33. Regina 2 2933. Diversen: Rode bessen per doos 1 1920. 2 1318, 3 9. Pruimen per stuk 1 1525 Per ziken per stuk 1 1837, idem per kg 3 50— 149. Kersen: Insp. Lohnis 2 115. Hollanders 2 165. Markiezen 1 161, 2 65—148, 3 60 Mei kersen 1 150, 2 122—132, 3 48—60. Br. Bruine 2 91—150. Groenten: Per stuk: Bloemkool Al 4573, A2 5064, BI 40, B2 3142, afw. 3050. Kom kommers Al 19—32, A2 13. BI 19, Cl 13. C2 10. Kropsla 2 3,504. Per bos: Wortelen 1 36. Uien 1 14—21, 2 10—11. Kroten 6—14. Selderij 2,508. Per kg: Peulen 1 185, 2 113. Doperwten 1 3235. 2 2428. afw. 16. Poste lein 1 3133. Tuinbonen 1 1720 Duöb. pr bonen l 172185. Snijbonen 2 124147, afw 74105. Andijvie 1 22. Rabarber 1 910. Aardappelen bonken 22. grote 1418, drie lingen 1214, kriel 612. VEILING SINT-ANNALAND. 10 Juli. Aardappelen. Doré gewone 27,49— 28,07, bonken 25,—, drielingen 14,1414,52. Eerstelingen gewone 19,71—22,12. drielingen 13,4913,55. Barima gewone 13,56 en drielin gen 11,10. Aanvoer 63 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3969 kilo, 1,683,00. Schar 61 kg. Bot 234 kg. Schol 4 kg. Tong 147 kg. Paling 38 kg. Rog 3 kg. Visiever 2 kg. Onge sorteerde vis 50 kg. EIERVEILING BERGEN. OP ZOOM. Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande donder dag 11 juli 1963. Prijsklasse 0 17 cent, 1 17 cent, 2 16 cent, 3 15 cent, 4 14 cent, 5 11 cent, 6 9 cent. VEILING TERNEUZEN. Sla 4,50—11,80. Bloemkool A 6376, A2 47 75, B2 41—53, C2 33—35, afw. 17—63, Groene komkommers 1013. witte 10—17. Selderij 13—17. Peen 2 2449. Kroten 7—12. Uien 15— 24. Aardappelen Barima bonken 2627, 1 18 26, drielingen 1516, kriel 19, eerstelingen bonken 24—27, 1 21—26, drielingen 15—19, kriel 1022, bintjes 1 17, drielingen 11. kriel 20. Andijvie I 15—24, 2 78. Prinsessenbonen 2 150164; Saxa 152—156. Tuinbonen 2 11—25. Rode kool 20—27. Spitskool 2 17—33. Peulen 2 55130. Sav. kool 3139. Doppers 2 738. Waspeen 2 3640. Rabarber 2 12—20. Toma ten A 93. B 88—90, C 70. Kersen B2 126—136. Aardbeien per doos: Talisman 1 3843, 2 22—36. afw. 14. Red Gauntlet extra 51. 1 37— 48, 2 23—39. Sengana 1 37—39, 2 27—33. Go- rella 1 36—42. 2 25—31. Vola 2 25—29. Kruis bessen (per kg) 3541. Rode bessen 1 52 53, 2 4142. Witte bessen 4551. VEILING BERGEN OP ZOOM. 10 juli. Sla 3V20V2. Bospeen 1626. Waspeen 1038. Bloemkool 1276. Sav. kool 2237. Erwten 1692. Dubbele spereiebonen 180 211. Snijbonen 130—185. Selderij 35—60. To maten 40—108. Tuinbonen 1628. Komkom mers 20—24 Andijvie 714. Uien 12—28. Ra barber 410. Aardappelen 1128. Aardbeien 60—180. Kersen 40—145. Perziken 2044. Pruimen 415. Druiven 4.50. Rode bessen 3780. Industrie: Aardbeien Senga 129130 Talisman 120. Jucunda 117. Diversen 99. afw. 80. Rode bessen 57. Zwarte bessen 100. Frambozen in doosjes 144, in tubs 111. VEILING MIDDELBURG. 10 juli. Aardappelen bonken 2126, grote 18.60. drieling 18.80, kriel 17.00—18.50. Aan voer aardappelen 36 ton. Tomaten A 94122, B 97117. C 7183. Rode bessen per kg 1 48—71, 2 35—53, 3 3543, doos 12—24. Aard beien 1 37—47, 2 2444. 3 15—18. Frambo zen per doos 31—43. 2 18—33. Perziken 11— 37. Kaspruimen 127180. Groenten: Bloemkool 4 st. 5278, 6 st. 4179, 8 st. 2161. Komkommers groen 60-75 1123, 50-60 10—18, 40-50 1014. wit 1126. Sla 3.50 —5. Spitskool 14—19.' Sav. kool 13—26. Tuin bonen 1012. Andijvie 721 Waspeen 21—50. Snijbonen 152186. Dubb. prinsessebonen 150 —195. Boskroten 5—9. Bospeen 10—38. Dop pers 42—61. Rode kool 1623. VEILING KAPELLE. 10 juli. Industrie- en exportveiling: fram bozen in kratten 161—166, 2 152. Rode bes sen: extra -56—59, 1 49.70—54.40, 2 4249.70, 3 39.50, stek doordraai. Aardbeien zonder dop: Sengana 1 133, 2 128. Red Gauntlet 1 115, 2 102. Diverse rassen 1 en 2 108. 3 70. Aanvoer- veiling: Kersen per kg: Markiezen 1 167—173, 2 77133 3 2427. Vroege van Werder 2 106. 3 17 Varikse Zwarte 1 142. 2 106 Mei kersen l 95—108, 2 66—81, 3 17 Aardbeien per doos van 250 gram Red Gauntlet extra 52. 1 40—51, 2 20—37 Talisman 1 4344. Go- rella 2 22. 1 43. Vola 1 42. 2 26. Sengana 1 3738. 7 26. Rode bessen per doos 1 1821, 2 10—17. Loganbessen 38—42. Kasperziken per stuk extra A 35. extra B 22, IC 12. 1D 9. Kaspruimen 6>4. Aardappelveiling: Eerstelingen 1 17—22. 2 15 —18. drielingen 12—15. kriel 1113. Groenten vei ling- Kropsla 314—4. Bloemkool A 59. B 21, afw 38. Boskroten 1 1418. 2 14. Tuinbonen 1 9—11, 2 8. Bosuien 1 16, 2 11— 14. Kassnijbonen 1 135— 139, 2 133. Doperwten 4345. Bospeen 16—17. Spitskool 10—17. Kom kommers 10—17. Tomaten BI 120. Cl 90. VEILING KRABBENDIJKE. 10 juli. Aardbeien industrie: Senga S. 1 en 2 126 Red Gauntlet 1 en 2 102. Diverse rassen 1 en 2 113. Aardbeien per doos: Red Gauntlet 2 2644, 3 1521. Talisman E 41, 1 36, 2 17 34. Rode bessen industrie: 1 6368, 2 5556, 3 35. Rode bessen per doos: Jh. v. Tets 1 21 23, 2 1218. Rode bessen per kg 1 7173, 2 35—62. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Doré 28. Drielingen 14, Kriel 17,02. Aanvoer 2500 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5