OVERPRODUCTIE FRANSE BOEREN IS VOOR DE NOODLOTTIG Ten zuiden van de Loire: grote armoede Ongeluk ,Maasdam' aan ijsgang te wijten $K BREDA beugelbier Us mlangstelling voor hogere MR. V.G.M. MARIJNEN Een der jongste minister-presidenten if TECHNISCHE studie te klein Vragen over het politie-optreden in stadion BREDA BIERFEESTEN SOCIAAL KLIMAAT' DOOR CONFLICTEN VERSLECHTERD Op straat Niet alleen aardapnelen OverwodnMe Troepen gezonden RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Geen redenen tot twijfel aan ligging boeien Onderminister uit Indonesië in ons land Het Wereldgebeuren Hersenspoeler 1 Militaire belangen in de ruimtevaart MmÈSwÊSsËl Oud-burgemeester pleegde geen onregelmatigheden De Verantwoord Stalinisten in Praag herkozen JIPSll MM lllll ■11 lliM ■iMaBBBMM Resultaten Hilton- Amsterdam zijn tegengevallen MR. CALS IS ONGERUST ii'ïlli I 4 HHH* H Cijfers geven te denken yy Kernprobleem Premier van Israël wil gesprek met president Nasser RUIM 150 „TIPS" IN ZAAK DUBBELE ROOFMOORD DONDERDAG 11 JULI 1963 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT 8 (Van onze Parijse correspondent) De boeren in Frankrijk slaan dezer dagen heel hard met de vuist op tafel en dat is van hun standpunt uit ook wel te begrijpen. Vooral de boeren ten zuiden van de Loire zijn in opstand gekomen, want die rivier is in Frankrijk nog altijd de scheidingslijn tussen rijk en arm. De boeren ten noorden van de Loire zijn de grootste en welvarendste boeren. Zij zitten op de beste gronden. Maar hoe verder men beneden de Loire naar het zuiden komt, des te armer de gronden en des te kleiner de bedrijven. Vaak zijn die bedrijfjes niet groter dan een of twee ha, waar man en vrouw samen op sloven, geholpen door een zoon of een knecht. Alle pogingen om in die chaos van versnipperde gronden en kleine onder nemingen, die nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden, wat orde te brengen, zijn op niets uitgelopen. Het individualisme en het conservatisme zijn er zo diep geworteld, dat men liever verkommert in het eigen huis dan te luisteren naar een verstandig woord van meer geleide economie. Het conflict tussen regering en boeren begon in Bretagne. Na de strenge win ter van dit jaar was er in Parijs en an dere grote steden geen aardappel te krijgen. In tegenstelling tot Nederland worden aardappelen in Frankrijk als groenten beschouwd. De prijs van aard appelen vloog naar boven en schom melde tussen 50 en 80 centimes per kilo. Dat kan een goudmijntje worden, dachten de boeren en iedereen stopte zo gauw mogelijk pootaardappelen in de grond zodra de ergste vorst eruit was. Met als resultaat natuurlijk, dat in het late voorjaar de aardappelen de grond uit vlogen en er overproduktie kwam. Alle boeren brachten hun eerste oogst zo snel als het maar kon naar de markt met als gevolg, dat de prijzen kelderden. Om aan zijn trekken te komen moet de Bretonse boer 20 centimes per kilo beu ren, maar de prijs die hij kreeg, daalde zelfs beneden de 10 centimes. Handige boeren brachten hun overschot ten met karrevrachten naar Parijs en verkochten de aardappelen op straat tegen één frank de vijf kilo, zeer ten ge rieve van het publiek, dat met kinder wagens en auto's met de volle zakken naar huis reed. De groothandel keek dat een paar dagen lijdelijk aan, maar maakte toen bekend, dat van de in Pa rijs verkopende boeren voortaan geen aardappel meer zou worden gekocht. De boeren kozen eieren voor hun geld, want de syndicaten van de groothandel zijn oppermachtig in Frankrijk, wat er van hun voorraden nog over was gooiden zij op straat, reden er met hun tractoren en vrachtwagens overheen en maakten er één grote puree van. Om geen herhaling te provoceren van de boe renopstanden in 1961 deed de rege ring ijlings de concessie, dat voorlo pig de invoer van aardappelen zou worden stopgezet. Maar wat te vrezen viel gebeurde: de ontevredenheid van de Bretonse boeren sloeg over naar de kwekers van toma ten, abrikozen en perziken beneden de Laire, in Zuid-Frankrijk, met name in de departementen van de Vaucluse en de Bouches-du-Rhóne. De wijnboeren begonnen. In hun vaten zit nog de helft van de onverkochte oogst van verleden jaar, ongeveer 25 miljoen hl. Uit Algerije zijn ingevoerd 12 miljoen hl. Wordt de oogst van 1963 even overvloedig als die van 1962 (73.000.000 hl), dan hebben zij geen vaten genoeg om die wijn te ber gen en keldert de prijs. De woede keer de zich tegen de- import van Algerijnse wijn. Waar de boeren ook maar Alge rijnse wijn konden vinden, zetten zij de kranen wijd open en lieten de Algerijn se wijn over straat in de goot lopen. De regering deed ook in die sector een concessie en zette de invoer van wijn uit Algerije voorlopig stop. Om aan zijn handelsverplichtingen te voldoen heeft de Franse regering veel vers fruit en groenten geïmporteerd uit Noord-Afrikaanse landen, die Fran se industrieprodukten en uitrustings materiaal hebben gekocht in ruil voor export van hun agrarische produkten. Maar zó ver kijken de boeren in Zuid- Frankrijk niet. Al die handelsverplich tingen kunnen hun gestolen worden. Zij willen hun eigen, Franse tomaten, abri kozen en perziken kwijt en eisen, dat alle invoer uit Italië, Spanje, Marokko, Tunesië en Algerije onmiddellijk en tot 15 oktober a.s zal worden gestaakt. Ook hier deed de regering snel conces sies. De invoer uit genoemde landen zal tijdelijk worden stopgezet. De boe ren is extra steun toegezegd wanneer zij hun fruit vermalen tot moes voor de conservenfabrieken en verlaging van de transportkosten met de helft wan neer zij erin slagen hun overschotten af te zetten naar het buitenland. Voor bepaalde landen zal dat moeilijk zijn, want bijv, de Duitse consument wil wel de Noordafrikaanse, maar niet de Franse tomaten. Andere landen, die plotseling hun export verboden zien, zullen voortaan weigeren nog langer Franse industrieprodukten te kopen. Men moet afwachten, hoe de conces sies van de Franse regering uitpak ken. Naar bedreigde punten in het zuiden, onder meer naar Avignon en Marseille, zijn troepen onderweg om betogingen en barricaden op de we gen tegen te gaan. Maar ook van hun kant zitten de boeren niet stil. Op burgemeesters hebben zij een be roep gedaan hun functies ter be schikking te stellen om daardoor de gemeenteadministratie in het hon derd te laten lopen. De Baad voor de Scheepvaart in Amsterdam is van oordeel dat het ongeluk met de „Maasdam" moet worden geweten aan het door de ernstige ijsgang verdrijven van twee boeien. Van ijsgang was niets bekend en van het verdrijven van de boeien hoorde men pas na het ongeluk. De tot op de dag van het vertrek bijge werkte zeekaarten gaven geen enkele wijziging met betrekking tot de beton ning en de wrakboeien. Onder deze om standigheden mocht volgens de Raad voor de Scheepvaart de scheepsleiding erop vertrouwen dat de betonning van het vaarwater overeenstemde met de ge gevens die de haar ten dienste staande zeekaarten bevatten. Er bestond voor de betrokkenen dan ook geen aanleiding op dit punt enig wantrouwen te koesteren. Voor het vertrek uit Rotterdam werd nog uitdrukkelijk geïnformeerd of er bij zonderheden waren die voor de reis van de „Maasdam" van belang waren. Het loodswezen in Rotterdam wist van niets en dezelfde vragen werden nog eens ge steld aan de Duitse loods die reeds in Rotterdam aan boord kwam. Advertentie De Indonesische onderminister van bui tenlandse zaken, Soedjarwo Tjondrone- Teng Hsiao-Ping, de leider van de Chi nese delegatie in Moskou, die offi- t eel poogt in het reine te komen met de 1 ideologisch-andersdenkende Russische goro, is gistermiddag geheel onverwachtkameraden is geen onbekende in Rus- tfy YWX zo lekker vers-zo heerlijk handig 3halve-liter flessen voor f. 1.50. met een B.E.A.-vliegtuig uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij zal een on officieel bezoek van enige dagen aan ons land brengen. De heer Soedjarwo heeft in Djakarta o.a. de supervisie over de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag. Ten tijde van het V.N.-bestuur over West- Irian was hij Indonesische vertegen woordiger bij dit bestuur in het toenma lige Hollandia. Op Schiphol wilde de heer Soedjarwo zich in een onderhoud met het A.N.P. slechts zeer summier uitlaten over het doel van zijn bezoek. ,,Ik was nu een maal in de buurt en wilde daarom eens kijken welke wensen en problemen er leven bij onze zaakgelastigde in Den Haag", zo zei hij. Burgemeester mr. G. van Hall heeft gis termiddag in de Amsterdamse gemeen teraad een chronologisch overzicht ge geven van de gebeurtenissen voor en tij dens de demonstraties tegen deelnemen van een Portugese band aan de N.A.V. O.-taptoe op 5 juli in het Olympisch Sta dion. Drs. J. P. A. Gruyters* (v.v.d.) trok zijn verzoek b. en w. te mogen interpel leren over het optreden van de politie 1 tï'm 15 AUG. GEOPEND 14-18 UUR, '20-1 UUR itoch niet zo dicht dat deze niet op veili- 1 ge afstand gepasseerd zouden kunnen worden. De Raad voor de Scheepvaart meent dat de betrokkenen niet kan worden verwe ten dat ze de verdrijving van de wrak- boei niet hebben bemerkt en dat zij de ligging van de wrakboeien niet hebben gecontroleerd. In de eerste plaats be stond er geen enkele aanleiding om aan de juistheid te twijfelen en voorts meent de raad dat controle vanaf een varend schip als de „Maasdam" (snelheid op dat ogenblik ongeveer 12 mijl) niet wel mogelijk is. Dit kan volgens de raad al leen gebeuren door speciaal ingerichte betonningsvaartuigen. Voorts acht de Raad voor de Scheep vaart het aannemelijk dat de betrokke nen beide wrakboeien als een eenheid hebben waargenomen zonder zich te realiseren welke de oostelijke en welke de westelijke was. Het ministerie van defensie van de Ver enigde Staten heeft bekendgemaakt, dat dr. Albert C. Hall is benoemd in een nieuw geschapen functie ter bevordering van de militaire belangen van het ruim tevaartonderzoek. Deze nieuwe functie, die op 1 augustus a.s. effectief wordt, zal die zijn van „plaatsvervangend directeur voor defen sieonderzoek en -produktie inzake ruim tetechnologie bij het Pentagon". - H Hüi Victor de Paepe uit Brugge is met zijn vissersboort „King Charles II" aangehouden in de Britse wa teren ter hoogte van Seaford. Zo als bekend wil de heer De Paepe een Britse gerechtelijke uitspraak uitlokken over de rechtskracht van een privilege, dat koning Ka- rel II in 1666 aan de stad Brugge verleende, inhoudende dat 50 vis sers het recht kregen in de Britse wateren te vissen. Foto: Victor de Paepe wordt het politiebureau van Newhaven binnengeleid. Hn Uit een onderzoek dat de officier van justitie in Leeuwarden op verzoek van vijf leden van de gemeenteraad van Idaarderadeel (gemeente Grouw) heeft ingesteld is komen vast te staan dat de oud-burgemeester van deze gemeente, de heer R. Walda, zich op geen enkele wijze aan onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt. De burgemeester was er door de raads leden van beschuldigd dat hij het bouw rijp maken van de grond voor en de aanleg van de tuin bij zijn nieuwe bun galow door de dienst van gemeentewer ken had laten uitvoeren zonder dat een regeling voor de betaling van de kosten was getroffen. De vijf raadsleden hebben thans in een brief aan de officier van justitie ver zocht hun aanklacht te laten vervallen. Zij menen echter dat hun vermoedens in de hand zijn gewerkt door ontactisch optreden van de wethouder. Beide par tijen in het geschil hebben zich echter bereid verklaard tot contsructieve sa menwerkingen. De raadsleden hebben hun motie van wantrouwen in het beleid van det wethouder ingetrokken. land. In 1956 bezocht hij namelijk reeds met een Chinees gezelschap de Russi sche hoofdstad ter bijwoning van het twintigste congres van de Russische Com munistische Partij. Bij die gelegenheid maakte hij voor het eerst kennis met het post-Stalinistische communisme van de Russen en met de beleidslijn van Kroesjts.iew. Sedert dit bezoek aan de Sowjet-Unie kwam Teng naar voren als de ideoloog van Peking en toen Peking in de jaren 19571958 voor het eerst blijk gaf van een afwijkende richting, was het Teng die de eerste voorzichtige beschuldigingen aan het adres van Mos kou formuleerde. In 1960 verscheen Teng opnieuw in de Russische hoofdstad, waar toen de grote bijeenkomst van de eenentachtig com munistische partijen werd gehouden. De Chinese delegatie werd dit keer officieel geleid door Lioe Chao-Chi, maar Teng voerde het woord. Twee toespraken hield hij, waarin hij het beleid van Kroestsjew vergeleek met dat van de leiders in Peking en waarbij hij tot de conclusie kwam dat Rusland verraad pleegde aan de beginselen van Lenin en Marx. Ten slotte verwierp Teng de kri tiek van de Russen op de methodiek der Chinezen, de enigen die, naar hij zei, de gedachtenis aan Stalin, niet bezoedelden door van de oude partijlijn af te wijken. eze anti-Russische Chinees zit thans in Moskou met de Russen aan één tafel. En theoreticus, die in de praktijk van het communisme weinig naar voren is getreden, maar die in de Pekingdoc- trine doorkneed is en die als politiek commissaris bij het leger van generaal tijdens de demonstraties in na de mede- Lioe Po-Cheng grote ervaring heeft op deling van mr. Van Hall dat de politie1J-'1 geheel onder hem ressorteert en dat de de raad de burgemeester hierover niet kan interpelleren. Uit de informaties die mr. Van Hall de raad toch verstrekte bleek dat zowel het partijbestuur van de P.S.P. als dat van de P.v.d.A. bij zijn telefonische informa tie zich distancieerden van de organisa tie van de demonstraties, dit in afwijking van mededelingen in verspreide pam fletten. Na de steeds interrumperende drs. Gruy ters ernstig te hebben gewaarschuwd, zei mr. Van Hall zich nog verder in de kwestie te zullen verdiepen en zich te laten voorlichten, „want ik vind het van belang te weten of er agenten zijn ge weest die buiten hun boekje gingen". Het resultaat van dit onderzoek zal niet ter kennis van de raad worden gebracht maar ter kennis van de minister van binnenlandse zaken aan wie de burge meester verantwoording verschuldigd is. Na opgemerkt te hebben dat hij geen vertrouwen meer heeft in het beleid van Van Hall als hoofd van de politie W-K -.I,,; Het late voorjaar is niet alleen goed geweest voor de aardappelen, maar ook voor fruit en groenten. Aardappelen hebben 600.000 ton opgebracht tegen 500.000 normaal. Abrikozen zullen onge veer opleveren 130.000 ton, verleden jaar 53.000 ton. Voor de perziken rekent men op 400.000 ton tegen 310000 in 1962. Voor de pruimen op 94.000 ton te gen 80.000 in 1962 en voor de tomaten 410.000 ton tegen 362.000 ton verleden jaar. Zoals men ziet: overal overproduk tie. Radio Praag heeft omgeroepen dat drie vooraanstaande Tsjechoslowaakse stali nisten, die eerder dit jaar uit hun lei dende functies werden ontslagen, zijn herkozen in de parlementaire commissie in Praag. Het zijn Karol Bacilek, Pavol David en Bruno Koehler, die door sommigen wor den beschouwd als de organisatoren van politieke processen in Tsjecho-Slowakije onder Stalin. De Raad voor de Scheepvaart, die zo als gemeld is- de mogelijke schuld van kapitein Lagaay (die de naviga tie leidde) en de tweede stuurman Riese uit Soest (die de wacht had) „met grote stelligheid" heeft ont kend, acht het volkomen verant woord dat kapitein Lagaay na het passeren van de J.W.-boei een iets noordelijker koers heeft gevolgd na dat hij op het radarscherm een groot aantal bij' het Weser-lichtschip ver ankerde schepen had waargenomen. Wel bracht deze koers volgens de raad de „Maasdam" veel dichter langs het punt waar de wrakken liggen, maar WMmÊËmmïmmxw trok drs. Gruyters zijn verzoek tot in terpellatie in. (Van onze Amsterdamse redacteur) Om tien uur woensdagmorgen is een gi gantische taart van drie verdiepingen aangesneden in het Amsterdamse Hil- tonhotel. Precies een jaar geleden werd namelijk dit gebouw officieel geopend door prins Bernhard. Directeur Ralph M. Starke, vertelde dat de resultaten over deze eerste periode wel wat zijn tegengevallen, vooral door de slechte winter. De cijfers wijzen een gemiddelde bezet ting aan van 55 procent. In de 275 ka mers hebben totaal 77.000 gasten over nacht. De verwachtingen voor deze zo mer zijn echter goed: het hotel is al vol geboekt tot eind oktober. De toeloop van de studenten naar de technische hogescholen is de laatste tijd helaas niet geruststel lend en mocht de belangstelling van de jeugd voor studie aan een technische hogeschool niet toene men in de mate, waarin dit door de regering en de Staten-Generaal noodzakelijk wordt geacht, dan bestaat de mogelijkheid, dat ons land uiteindelijk in zijn industriële ontwikkeling zal worden geremd. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft dit gistermiddag verklaard in de rede, die hij in de Stadsschouwburg te Enschede heeft gehouden ter gelegen heid van de eerstesteenlegging voor de huisvesting der studenten op de „campus" van de hogeschool Twente. De minister vestigde er de aandacht op, dat het uitgebreide onderzoek, hetwelk in het kader van de spreidingscommis sies werd verricht, aantoonde, dat het aantal goed onderlegde ingenieurs, dat jaarlijks zou moeten worden afgeleverd, voor de steeds intensievere industriali satie van Nederland, zo spoedig mogelijk moest worden verhoogd. HOE PARMANTIG. De vijftienjarige Joanne Bernard uit Rumford, Maine, vond het op school niet meer zo span nend en wilde de wijde wereld in. Dus ze begon met haar spaarpot te legen en het huishoudgeld van moeder mee te nemen. Maar na aftrek van treinkosten en het aankopen van wat kledij (want men kan toch niet in een schooljurk Parijs ko men binnenzetten) was er niet genoeg meer over voor een enkele reis Parijs. Dus zij schafte zich een speelgoedpistool aan, wandelde een bijkantoor van de Manufacturers Hanover Trust Company (een bank) binnen en richtte het wapen op de vier employés achter het tralie werk. „Tweeduizend dollar in kleine bil jetten, of ik schiet", zei het parmantige ding. De manager, Alfred Robbins, was de welwillendheid zelve. Hij boog en vroeg haar, even te gaan zitten, dan zou hij het geld gaan pakken. Vervolgens liep hij de voordeur uit en kwam terug met twee politiemannen die de avontu rierster fluks ontwapenden. Parijs moet nog even wachten op haar komst. Mr. Victor Gerard Marie Marijnen, die als alles verder goed gaat straks de minister-president wordt van het nieuwe kabinet, zal een van de jongste premiers zijn, die Nederland heeft gehad. Op 21 februari 1917 werd mr. Marijnen te Arnhem geboren als zoon van een bonthandelaar. Hij is dus thans 46 jaar. Prof. dr. L. J. M. Beel was 44 jaar toen hij in 1946 geroepen werd tot het minister presidentschap en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck was eveneens 44 toen hij in 1918 de premier werd van zijn eerste ka binet. Het gezin van de bonthandelaar Marij nen telde vier jongens en twee meisjes. De ouders en twee broers van de aan staande minister-president zijn overle den. Zijn enige nog in leven zijnde broer werkt als missionaris in Kongo. Minis ter Marijnen heeft zes kinderen, vier zoons en twee dochters. De jonge Marijnen behaalde het h.b.s.- diploma in zijn geboortestad en studeer de na zijn staatsexamen te hebben ge daan vervolgens aan de r.-k. universi teit te Nijmegen, waar hij in 1941 het doctoraal examen rechten behaalde. Ge durende de oorlogsjaren werkte mr. Ma rijnen bij de accountantsdienst van de ministeries van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Van 1945 tot 1949 was mr. Marijnen gedetacheerd bij de raad van het rechtsherstel en als zoda- VI11. MARIJNEN nig belast met de leiding van de afde- lin agrarische en agrarisch-industriële beheren. In 1949 werd hij benoemd tot secretaris van de stichting van de land bouw, speciaal belast met de organisa tie van de tuinbouw. In 1951 aanvaardde mr. Marijnen een hoge ambtelijke functie bij het ministe rie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Hij werd toen adjunct- directeur van de buitenlandse agrari sche handelsaangelegenheden. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot di recteur van de agrarische handel en nij verheid en tot directeur exportbevorde- :ring. Als zodanig maakte mr. Marijnen 1 deel uit van verschillende delegaties voor het afsluiten van handelsverdra gen. Voorts was hij lid van verschillende Be- neluxorganen en maakte hij reizen naar de Verenigde Staten en Canada, in het bijzonder met het oog op de exportbe vordering. In dit oriëntatieprogramma werd ook Rusland door hem bezocht. Op 1 november 1957 verliet mr. Marijnen de overheidsdienst ten einde de functie te aanvaarden van algemeen secretaris van de Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging en van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigin gen. Nog geen twee jaar later op 19 mei 1959 kwam mr. Marijnen weer op het hem vertrouwde departement te rug maar nu als minister van landbouw en visserij in het kabinet-De Quay. Als minister van landbouw heeft mr. Marijnen het niet gemakkelijk gehad. De stijgende welvaart ging voorbij aan een groot deel van de boerenstand, die daar door in inkomen bij de andere bevol kingsgroepen achterop raakte. Het door de minister gevoerde markt- en prijsbe leid stond dan ook aan ernstige kritiek bloot. De minister slaagde er niet in verbetering te brengen in zijn beleid. Bij de minister van financiën, prof. Zijlstra, drong hij dikwijls tevergeefs aan als hij vroeg meer geld uit de schatkist be schikbaar te stellen teneinde het inko men van de boeren via hoger garantie prijzen te verhogen. Hierbij mag echter niet onvermeld blij ven, dat de overheid al ieder jaar hon derden miljoenen besteedt aan 't markt en prijsbeleid in de landbouw en daar naast ook nog 140 miljoen ten behoeve van de cultuurtechnische werken. Ne derland is van alle Europese landen het eerste geweest, dat het cultuurtechni- k sche werk tot ontwikkeling heeft ge bracht. Ook op internationaal terrein heeft mi nister Marijnen het dikwijls zwaar te verduren gehad. Herinnerd mag worden aan zijn strijd om de harmonisatie van de landbouwpolitiek in de Benelux en aan zijn onverdrote ijver om voor Ne derland zo gunstig mogelijke resultaten te bereiken bij het E.E.G.-landbouwbe- leid. Over het laatste was men in Ne derland beter te spreken dan over het binnenlandse beleid. Toch kan niet worden gezegd, dat al het werk van minister Marijnen zonder succes is gebleven. Tot voor korte tijd was de aandacht van de boerenorganisa- ties eenzijdig gericht op het markt- en prijsbeleid. Thans zijn de ogen eindelijk opengegaan en heeft men begrepen, dat ook aandacht moet worden geschon ken aan het structuurbeleid. De vader van dit beleid is wel de oud-minister Vondeling. Hij liep echter tegen een muur van weerstand van de landbouw organisaties. De boeren waren voor een structuurbeleid niet ingesteld. Thans is het duidelijk geworden, dat naast het markt- en prijsbeleid een structuurbe leid moet worden gevoerd, waarbij reke ning moet worden gehouden met de ge hele ontwikkeling van de landbouw. Om dit structuurbeleid mogelijk te ma ken heeft minister Marijnen een ont- wikkelings- en saneringsfonds in het le ven geroepen. Met behulp van dit fonds wil de minister niet alleen komen tot een sanering van de landbouw, maar ook een efficiënte en rationale bedrijfs- voerig van levensvatbare bedrijven be reiken. De instelling van dit fonds is ze ker een grote verdienste van minister Marijnen en het zal hem zeker tot vreugde hebben gestemd, dat wat vroe ger op verzet stuitte thans de instem ming heeft van de landbouworganisaties. Het tekort aan technisch gevormde krachten vormt niet alleen in Neder land, maar in alle landen een kern- robleem van wereldpolitieke bete- enis. Wetenschap en techniek zijn meer dan ooit een bron van welvaart en macht geworden. De grote naties spannen zich in tot het uiterste, om zoveel mogelijk studenten een goede academische opleiding te geven en Nederland kan niet achterblijven. Zou de opleiding van ingenieurs, zou het wetenschappelijk onderzoek achter blijven, dan zou ons land zich niet staande kunnen houden in de steeds scherper wordende concurrentie, die deze eeuw van technologische ont wikkeling met zich brengt. Minister Cals deelde mee dat, hoewel het totale aantal studenten in de technische wetenschappen in de laatste vijf jaren met ruim 50 procent steeg van 5965 tot 9161, het aantal eerstejaarsstudenten slechts met 34 procent van 1285 tot 1723 toenam Terwijl het aantal eerstejaarsstuden ten in de technische wetenschappen in de afgelopen 5 jaren dus slechts met 34 procent toenam, steeg het totale aantal eerstejaarsstudenten in Neder land met niet minder dan 47 pet. Tegen de achtergrond van de in het rapport van de spreidingscommissies en de nota uitbreiding van het wetenschap pelijk onderwijs op grond van het ad vies van de commissie Dalmulder nood zakelijk geoordeelde verschuiving van de studiekeuze in de richting van de tech nische en de natuurwetenschappelijke studierichtingen, zijn dit cijfers die te denken geven. gedaan als zuiveraar en hersenspoeler. Teng heeft in tal van grote beleidskwes ties in China de hand gehad, hoewel hij zelf achter de schermen bleef en nooit zijn naam aan enig politiek project ver bonden zag. Afkomstig uit de provincie Szechoean, waar hij in 1900 werd geboren, studeer de hij in Frankrijk en trad hij in 1923 toe tot de communistische partij. In 1945 werd hij lid van het Centrale Comi té en hij was degene, die na de dood van Stalin in 1955 de grote zuivering van de Chinese communistische partij aankon digde, hoewel die toen al minstens een jaar aan de gang was begonnen met het wegwerken van de sterke man uit Mandsjoerije, Kao Tang, omdat hij een poging zou hebben gedaan Mao Tse Toeng uit de weg te werken. Korte tijd later kwam Tengs benoeming af tot lid van het politbureau. Uit het feit, dat de leiding van de Chi nese delegatie in Moskou bij Teng berust, hebben westerse waarnemers in de Russische hoofdstad afgeleid, dat de Chinezen de voet dwars zullen zetten en niet van standpunt zullen veranderen. Deze mening wordt nog versterkt door de berichten over de activiteiten van Chinese studenten in de Sowjet-Unie. Deze gaan namelijk rustig door met het verspreiden van de door de Russen ver boden brief, waarin Peking zijn beschul digingen motiveert en nader toelicht. Deze hardnekkige pogingen van de Chi nezen om de Russen kwaad te maken zijn in schrille tegenstelling met de ,,vredes"-conferentie in het Kremlin. Die besprekingen vormen het onheilspellend rustige epicentrum van een eromheen woedende politieke storm. In de jongste clandestiene Chine_se druk werken wordt Rusland beschuldigd van „grote-mogendheden-chauvinisme". Niet alleen Russen krijgen deze pamfletten in handen gestopt, maar ze worden ook aan buitenlanders uitgedeeld. Men krijgt daardoor de indruk, dat Peking alle mo gelijke moeite doet om de Russische po ging het geschil binnenskamers tot een oplossing "te brengen, opdat het westen er geen profijt van zal trekken, te tor pederen. Stuurt Peking aan op een for mele breuk Het begint er veel op te lij ken. Sterke aanwijzingen, dat het gesprek in Moskou op het punt staat te mis lukken. komen ook uit Italië. Het Agen- zia Continentale, gespecialiseerd in nieuws van achter het ijzeren gordijn be richtte deze week, dat in Italiaanse communistische kringen grote bezorgd heid en ook opwinding heerst in ver band met de gebeurtenissen in Moskou. Aanleiding tot deze ongerustheid zou zijn een pessimistisch rapport van de olaatsvervangende secretaris van de Italiaanse Communistische Partij Luigi Longo, die sedert half juni in Moskou verblijft. Longo heeft gesproken met premier Kroesitsjew en met leidende fi guren uit Peking. Uit deze gesprekken zou zijn gebleken, dat niet op een Chi nees-Russische verzoening behoeft te worden gerekend. Voor de Italiaanse communisten is deze zaak zeer belangrijk. De heer Longo zou namelijk veel voelen voor het Chinese standpunt, terwijl de Italiaanse Commu nistische Partij officieel in het kielzog van Moskou koerst. Pas onlangs werden twee leden gero yeerd, omdat zij getracht hadden een '.Associatie China-Italië" te stichten binnen de partij. Voorts heeft het „cen trale controle comité" van de partij een speciale bijeenkomst uitgeschreven ter bespreking van de „partijdemocratie in het licht van de nieuwe politieke situa tie". Vermoedelijk zullen in deze verga dering methoden besproken worden om actie te voeren tegen de pro-Chinese ele menten in de partij. Zo heeft het Rus- sisch-Chinese geschil veel meer dan the oretische betekenis. Wanneer de kloof niet wordt gedicht, zal de scheuring ver der werken en haar invloed doen gelden op de structuur van alle eenentachtig communistische partijen in de wereld. En dat is niet wat Moskou wil. Premier Levi Esjkol van Israël heeft gisteren op een persconferentie aange boden president Nasser van Egypte te ontmoeten waar en wanneer deze wil. De Israëlische eerste minister zei: „Als we elkander maar eens onder vier ogen zouden kunnen spreken dan zou de Ara bische leider spoedig inzien dat vrede het beste voor ons allen is". MAO TSE TOENG ...stuurde Teng naar Moskou. Meer dan 150 nieuwe „tips" heeft de Rotterdamse recherche ontvangen, na dat vorige week woensdag een bedrag van vijfduizend gulden was uitgeloofd voor aanwijzingen, die zouden leiden tot de aanhouding van de dader (s) van de zgn. dubbele roofmoord in Rotterdam- Zuid. De inlichtingen kwamen zowel uit de Maasstad als uit andere gemeenten. Zij worden stuk voor stuk onderzocht, een werk dat nog geruime tijd in beslag zal nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3