Amerikaan zag plaats waar broer omkwam Gemeentebestuur Yerseke dringt aan op collectief compensatieprogramma Eerste pijlerpaal Oosterscheldebrug Foto Verschoore Minister antwoordt kamerlid over kwestie- St.-Annaland RAAD ZUIDZANDE ACHTER PREADVIES HERINDELING BROCHURE „EEN BEDREIGDE GEMEENSCHAP" neem Gericht op handhaving van inwonertal koopkracht en nieuwe werkgelegenheid Herinneringen aan een meidag in 43 Belgisch motorschip in aanvaring met sleepschip NEL ALLAART EN HANS DAV1DSE BESTEN IN OPSTELWEDSTRIJD Beiden leerlingen ulo op g.g. te Middelburg Een moderne camera of projector kopen eeuwse ALMANAK s Rijksgoedkeuring B-/7 stortte neer in Kats voor beddenhuis „St.-Joanna" „In drie vergaderingen sterke drank verstrekt T uinbouu) centrum Herindeling in raad Axel Desnoods combinatie van drie Haar Kats Eensgezinde mening van raadsleden Geroerd Matige argumenten Graafmachine Uitblijven van benoeming burgemeester Zaamslag wekt verontwaardiging Van oorlogsgravenstichting Rechtop Woordje Scheepvaart Kanaal T erneuzen-Gent PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT DONDERDAG 11 JULI 1963 „Tijdens drie vergaderingen van de gemeenteraad van Sint Anna- land is aan raadsleden en publiek alcoholhoudende drank verstrekt, namelijk in de laatste vergadering van 1962, de eerste van 1963 en in de laatste door de waarnemend- burgemeester voorgezeten verga dering. De verstrekking geschiedde in opdracht van de raadsvoorzitter. Naar het ge meentebestuur heeft meegedeeld heeft de verstrekking bij wijze van uitzonde ring en in bescheiden mate plaatsgevon den. Burgemeester en wethouders heb ben intussen besloten in de toekomst, behalve bij officiële ontvangsten, ten ge meentehuize geen alcoholhoudende dran ken meer te verstrekken. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, geantwoord op schrif telijke vragen over deze kwestie van het lid van de Tweede Kamer, de heer Scheps (p.v.d.a.). In antwoord op vragen van hetzelfde kamerlid over de toepassing van arti kel 216 van de gemeentewet door de waarnemend-voorzitter van de gemeen teraad van Sint Annaland heeft de be windsman meegedeeld, dat een misver stand er oorzaak van is geweest, dat de waarnemend-voorzitter ten on rechte geweigerd heeft te antwoor den op door een raadslid gestelde vra gen. Het gemeentebestuur is inmiddels tot de conclusie gekomen dat het in de ze door de waarnemend-voorzitter inge nomen standpunt onjuist is geweest. Het ziekenhuis „St.-Joanna" te Goes zal binnenkort de plannen kunnen reali seren tot modernisering van de accom modatie. Het ziekenhuisbestuur heeft namelijk onlangs de rijksgoedkeuring ontvangen voor de bouw van een bed denhuis van drie verdiepingen. Het bed denhuis vormt een onderdeel van een reeds 4 jaar oud plan, dat beoogt in de komende 25 jaar een geheel nieuw zie kenhuis te verkrijgen. Met de bouw van dit eerste deel zal ongeveer een bedrag van anderhalf miljoen gulden gemoeid zijn. Het nieuwe beddenhuis zal plaats kun nen bieden aan omstreeks 100 patiën ten. Het oude deel van het ziekenhuis zal gebruikt worden voor de uitbreiding van de andere afdelingen, zoals labora torium, kantoor en keuken. Van het hui dige ziekenhuis zullen alleen de pavil joens voor de ziekenverpleging nog in gebruik blijven. De bedoeling is dat er ïn totaal drie van dergelijke gebouwen zullen komen. Men hoopt met de bouw nog voor het begin van de winter te kunnen beginnen. Het ontwerp van het architectenbureau Kuijpers te Amsterdam is besteksklaar en met een aannemer is al zo goed als overeenstemming bereikt. Eind 1964 verwacht men het beddenhuis gereed te hebben. In de brochure wordt verder opgemerkt, dat de aanleg van een tuinbouwcentrum met subsidie van het rijk aantrekkelijk zou zijn met het oog op de omschake ling van de zelfstandigen. Het ziet er naar uit, dat in Yerseke de verwerving van grond op moeilijkheden zal stuiten. Ruilverkaveling en overheidssteun ver dienen hier volgens de samenstellers aanbeveling. Er wordt op gewezen, dat verschillende oesterkwekers voornemens zijn de ar beidsintensieve champignonteelt te gaan beoefenen. Indien evenwel de rijksgoed keuringen voor de bouw van kweek- cellen op zich laten wachten, zullen deze kwekers naar andere, minder geschikte, omsehakelingsmogelijkheden buiten de eigen gemeente moeten uitzien. Gesteld wordt, dat talrijke kwekers er naar zullen streven zelfstandig te blij ven. De mogelijkheid bestaat, dat zij de ontvangen schade-uitkeringen zullen aanwenden om buiten hun gemeente een bedrijf te stichten of over te nemen. De gemeenschap is er volgens de samen stellers van de brochure het meest bij gebaat, wanneer de investeringen van de schadeloosgestelde zelfstandigen bin nen de eigen grenzen plaatsvinden. Ten einde dit te bevorderen wordt ge pleit voor een toeslagpercentage op de uitkeringen door de overheid, wanneer deze uitkeringen woorden gebruikt voor investeringen ter plaatse ten behoeve van de omschakeling op recreatie, tuin- bouw, industrie enz. Ten slotte wordt betoogd, dat de aanvulling van de indi viduele schadevergoeding met een col lectief compensatieprogramma geheel in overeenstemming is met de bedoeling van art. 8 van de Deltawet. De gemeenteraad van Axel zal in de raadsvergadering van dinsdag 16 juli de plannen tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde stellen. Een preadvies van b. en w. zal de raadsleden nog worden toegezonden. De agenda bevat voorts een voorstel tot vaststelling van de verordening over de voorwaarden voor leveringen en werk zaamheden door het gemeentelijk gasbe drijf. De raad wordt voorgesteld over te gaan tot het reconstrueren van de open bare verlichting van de traverse vanaf de spoorwegovergang tot aan het kruis punt. Zuidsingel-Kanaalkade-Zeestraat. De kosten hiervoor worden geraamd op f 6320. De spoorwegovergang in de Sta tionsstraat zal worden verbreed, waarbij de rolbarrières vervangen zullen worden door hele overwegbomen. De kosten van het gemeentelijk aandeel hierin worden geraamd op f 12.000, waarin f 1600 is begrepen voor het plaatsen van vier ver- keerszuilen. Voorgesteld wordt hiervoor een krediet te voteren. In het kader van de verkrijging van de sportaccommoda tie in de gemeente Axel is overeenstem ming bereikt met de erven G. Weijns over de aankoop van het voetbalveld te Spul. Aan de raad wordt voorgesteld tot de aankoop hiervan over te gaan. Ook komt in deze vergadering aan de orde de herziening van de wethouders salarissen. Landbouwer L. C. Vos te Kats te t midden van drie Amerikanen, die S hem opzochten om te vernemen J waar in 1943 een B-11-bommen- i werper neerstortte, waarbij een I familielid omkwam. Van links f naar rechts: mevrouw Hotchkins, S 'j Michael Conlin, de heer De Vos S 1 en mevrouw Adeline Conlin. Foto P.Z.C.) 2 IWtfl/VVWWWWWWUWVWWMVWVWWWflHWVW Het Belgische motorschip „Nazareth", op weg naar Gent met 700 ton grint, is op de Westerschelde nabij Hansweert in aanvaring gekomen met het ledige 2000 ton metende sleepschip „Mienden". De „Nazaret" liep aanzienlijke averij op en kon slechts met moeite door het snel ter assistentie uitgevaren bergingsvaar tuig „Inktvis" van de heer Polderman te Hansweert boven water worden gehou den. Het bergingsvaartuig bracht de „Nazareth" naar Terneuzen. De „Mien den", die werd gesleept door de „Wa- vre", kon de reis vervolgen. Droeve gebeurtenissen rond de hoeve „Lommerrijk" aan de Boomdijk in Kats op de oorlogs dag 14 mei 1943 zijn woensdag in herinnering gebracht, toen 3 Amerikanen de gastvrije familie De Vos in dit Noordbevelandse dorpje ontmoetten. Michael Conlin uit Battle Creek bij Detroit, voor het eerst na ruim 40 jaar weer in Europa met zijn echtgenote Adeline en zijn zus ter, mevrouw G. Hotchkins, ver namen op „Lommerrijk" hoe op die meidag om half één in de middag een Amerikaans bom bardementsvliegtuig, met aan boord zijn broer James, toen 29 jaar, neerstortte. Alle tien inzit tenden kwamen om het leven. Michael Conlin bezoekt deze maand zijn geboorteland Schotland en wenste het graf van zijn broer, op de United States Ardennes Cemetary bij Luik te bezoeken. Maar dat niet alleen: hij wilde de plaats zien, waar zijn on getrouwde broer 20 jaar geleden ver ongelukte, terugkomend van een „raid", een bombardementsvlucht naar de General Motorsfabrieken in Antwerpen. En met de mensen daar spreken. Uit een brief, die hij van de toenmalige commandant van zijn broer na het ongeluk had ontvangen, wist hij, dat het stoffelijk overschot naar Vlissin- gen was overgebracht. Maart 1946 werd het vervoerd naar de Ameri kaanse begraafplaats in Luik. Michael Conlin, op speurtocht naar de plaats van het ongeluk, vervoegde zich woensdagmiddag op het P.Z.C.- kantoor te Vlissingen, met de vraag „waar in Vlissingen is de B-17-bom- ber neergekomen?" Na informatie ten stadhuize te Vlissingen bleek, dat het toestel in Kats naar beneden was gekomen. Weer volgden enige telefo nades. Deze leverden spoedig resul taat op: het vliegtuig was neerge stort op het land van landbouwer L. de Vos aan de Boomdijk. Gewapend met deze wetenschap reden de drie Amerikanen nog dezelfde middag naar de hoeve „Lommerrijk" in Kats. Daar ontmoetten zij me vrouw M. J. P. de Vos-Jansen, haar echtgenoot L. C. de Vos en hun doch ter Janneke von Engelhardt-de Vos, die vertelden, wat zich op de 14de mei 1943 en daarna had afgespeeld rond de hoeve „Lommerrijk". Terwijl haar man op het land aan het werk was, bereidde mevrouw De Vos het gezelschap een hartelijke, gastvrije ontvangst. Meer dan een uur lang vertelde zij over de gebeur tenis, die zij nooit zal vergeten en vertelde Michael Conlin over broer, die, met vele anderen, was gesneu veld voor de bevrijding van Europa. James E. Conlin uit Detroit, in Glas gow geboren, was de jongste in een gezin met vier kinderen. Michael was de oudste. Het gezin emigreerde in 1921 vanuit Schotland naar de Verenigde Staten. James was „night steward" in het Hiltonhotel van De troit. Hij ging in militaire dienst, eerst was hij werkzaam in de offi ciersmess, maar hij wilde vliegen. Vanaf een basis in Engeland vertrok hij op 14 mei 1943 in een B-17 „Flying Fortress" samen met negen anderen voor zijn eerste opdracht. Het was eveneens de eerste opdracht voor de hele bemanning: een bombardements vlucht naar de General Motorsfabrie ken in Antwerpen. James Conlin was „gunner", boordschutter. Hij zat in de achterkoepel, in de staart van het toestel. half één kwam een brandend vlieg tuig als een vleugellamme vogel naar beneden uit zuidoostelijke rich ting, één motor draaide nog. De B-17 sloeg in het bietenland, op on geveer een kilometer afstand van „Lommerrijk". Het toestel explodeer de niet, de bommenlading moet er dus uit zijn geweest. De B-17 brak in tweeën, exploderende kogels vlogen in het rond; men kon niet helpen. Al le tien de bemanningsleden waren in het toestel. Ze kwamen allen om. De heer De Vos en mensen uit de buurt probeerden er later nog bij te komen, maar de Duitsers waren heel spoedig ter plaatse en zetten alles af. „Ik moest zelfs Duitsers onderdak geven. Vier man bewaakten dag en nacht het wrak", zo vertelt de heer De Vos. De wrakstukken zijn later opgeruimd. De stoffelijke overschotten werden in Vlissingen begraven. Op het gemeen tehuis van Vlissingen is een kaart- register van in deze stad begraven militairen. Eén kaart vermeldt, dat de omgekomen Amerikaan James E. Conlin tussen 18 en 22 maart 1946 is overgebracht naar Luik. Michael Conlin, zijn echtgenote en zijn zuster hebben in Kats de hoeve ge zien, zijn bewoners, het land, waar twintig jaar geleden een B-17 neer viel. Ze waren geroerd door de goede zorgen, waarmee de familie De Vos hen omringde. Ze hebben foto's ge nomen en zullen ze opzenden. Ze heb ben ook beloofd een nichtje van me vrouw De Vos op te zoeken. Miss Gertrude Blay (haar vader, de heer Blay is afkomstig uit Nisse), woont in Lansing, 45 mijl van Battle Creek. Door een ziekte kan zij zich moeilijk verplaatsen of schrijven. „We zullen naar haar toe gaan en haar vertellen hoe het met U gaat. Hoe U ons hebt geholpen. It is so kind of you". Vandaag donderdag rijden de drie Amerikanen naar de Amerikaanse begraafplaats in Luik in de gehuurde Belgische auto. Kort daarna gaan zij terug naar Schotland om daar hun vakantie verder door te brengen. Be gin augustus vliegen ze terug naar de V.S. Met vele goede gedachten en herinneringen aan hun bezoek aan Kats. De raad bleek daarna geen behoefte meer te hebben aan lange algemene be schouwingen over deze zaak. Het pre advies spreekt trouwens duidelijke taal, hetgeen de heer J. Risseeuw (g.b.) deed voorstellen het ongewijzigd ter kennis te brengen van het provinciaal bestuur. Ook de heer P. Mol (prot. chr.) toonde zich uitermate tevreden met het pre advies. „Als andere gemeenten met de voorgestelde combinatie wel akkoord gaan, dan zal het wel liggen aan het feit, dat zij er meer voordeel in zien', meende hij. Met grote eensgezindheid heeft de ge meenteraad van Zuidzande zich woens dagavond geschaard achter het door b. en w. opgestelde en door ons op maandag 8 juli jl. uitvoerig gepubliceer de preadvies inzake de voorgenomen gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals gemeld, kan dit preadvies worden samengevat in drie onderdelen en wel ten eerste, dat de raad van Zuidzande tegen opheffing van deze gemeente is, ten tweede, dat voorgestelde combinatie met Oostburg, Waterlandkerkje, Re- tranchement, Cadzand en Nieuwvliet voor Zuidzande onaanvaardbaar is, en ten derde, dat als aan de herindeling werkelijk niet kan worden ontkomen, de voorkeur wordt gegeven aan een combi natie met de gemeenten Oostburg en Waterlandkerkje. Met algemene stemmen werd daarna be sloten de inhoud van het preadvies ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Ten gerieve van de raasdleden en de bezoekers op de publie ke tribune, nam voorzitter H. P. Ever- wijl het gehele preadvies nog eens door. Gezien de zeer matige argumenten van G.S. voor het behoud van de zelfstan digheid van Sluis en Aardenburg, ver zocht hij b. en w. te blijven ijveren voor een eigen gemeente Zuidzande. „Lukt dat niet, dan kunnen wij ons nog altijd beraden over de combinatie van drie", aldus de heer Mol. Hij eindigde met het uitspreken van de hoop, dat Gedeputeer de Staten zullen inzien, dat het gemak kelijk is gemeenten aan elkaar te kop pelen, maar dat daarmee menselijke waarden uit elkaar worden gerukt". Burgemeester Everwijn toonde zich ver heugd met de volledige instemming van de raad met het preadvies. „Misschien zit er ergens wel een chauvinistische zin of een zwak argument in, maar het be langrijkste is, dat de hele raad er achter staat", zo merkte hij op. Met het uit spreken van de wens, dat de mening van de raadsleden gevolgen zal mogen heb- sen, sloot hij dit belangrijke agendapunt ben in de geest, die zij zo gaarne wen- Slot van t>as. 1 waar straks de oprit naar de Ooster scheldebrug komt te liggen. Op enige afstand lagen al enkele dagen kleine vletten in het water de stroom te meten. De hoekpunten van de reu- zenbok werden verankerd en toen het gevaarte eenmaal op de plaats van de „startoperatie" klaarlag was het wachten op de drijvende bak, die de eerste, 32 meter lange paal met zijn speciaal geconstrueerde stalen „muts" zou aanvoeren. Rond het middaguur verscheen dit transport op de plaats, waar de holle paal de bodem ingeperst moet wor den. Boven in de takels van de „Ir. J. G. Snip" hing de cuttermachine, die bij het indrijven wordt gebruikt. Een sterke motor met een schoepen rad, een soort graafmachine die, zo dra de holle paal rechtop tot op de bodem van deze cilinder naar bene den zakt. Met hydraulische vijzels wordt deze machine dan vastgezet om aan zijn graafwerk te beginnen. Lange slangen spoelen water naar binnen en helpen de machine om de bodemgrond weg te graven. De mod der en het slib, dat daar onder in de paal vrijkomt, wordt dan via deze slangen weggezogen. Eerst op de kentering van hoog wa ter, om zes uur gistermiddag, kon met het ophijsen van de paal worden begonnen. Eerder waren al enkele tilproefjes genomen, maar om onge veer zes uur spanden zich de kabels. De lieren begonnen langzaam, heel langzaam te draaien en centimeter voor centimeter zag men de „muts" van de paal uit het water omhoog komen. De kantelinrichting aan boord van de transportbak begon mee te geven. Steeds verder helden de drijvers van de transportbak over naar achteren. Raad. Zaamslag Tijdens de rondvraag van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering te Zaamslag heeft de heer L. F. Florussen er zijn verontwaardiging over uitgespro ken, dat na negen maanden nog steeds geen nieuwe burgemeester is benoemd. Ook de heer H. de Fejjter vond, dat het gemeentebestuur bij de bevoegde instan ties, desnoods met de vuist op tafel, een ernstig protest moest laten horen. Raadsvoorzitter F. de Koeijer zei te we ten, dat de voordracht van de commis saris van de koningin in Zeeland reeds geruime tijd aan de betrokken minister is toegezonden. Reeds meerdere malen heeft men geïn formeerd naar de uitvoering van het laatste gedeelte van het „honderd pro centplan" van de N.V. Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze laatste fase kon niet in uitvoering worden genomen, omdat de vereiste medewerking van 75 procent van de aansluitbare percelen niet was bereikt. B. en w. hebben zich tot de waterlei dingmaatschappij gewend over de moge lijkheid toch tot aansluiting over te gaan, indien de gemeente zich aanvul lend garant zou stellen voor de vereiste 75 procent. Thans heeft men bericht ont vangen, dat deze mogelijkheid bestaat. Voor een agrarisch bedrijf is f 80 ver eist en voor elke woning f 20 per jaar. In totaal gaat het hier om twee bedrij ven en drie woningen. De raad ging zon der hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel deze bedragen te betalen. De raad kreeg een voorstel voorgelegd tot het verlenen van optie in het uitbrei dingsplan. Er was een verzoek ingeko men van de firma A. J. de Visser en Zoon om optie in het uitbreidingsplan voor vier woningen. B. en W. stelden voor deze optie te verlenen voor een door hen aan te wijzen terrein, voor de tijd van zes maanden met de mogelijkheid van verlenging door b. en w. en met recht van voorkeur tot koop binnen door b. en w. te stellen termijn, indien zich 'n gegadigde voor het kopen van de grond zou aanmelden. De lieren wentelden verder, kabels rolden om de winches. Een half uur later het was toen ongeveer half zeven had de eerste paal voor de eerste pijler van de Oosterschelde brug een hellende hoek van ongeveer 45 graden bereikt. Langzaam ging het over dit belangrijke punt heen. En later op de avond stond de paal dan rechtop. De transportbak werd opzijgetrokken en omzichtig manoeu vreerden de takels de holle pijp naar de plaats, waar hij meer dan twintig meter diep de Oosterscheldebodem ingeperst zal worden. Op het haventerrein van de Ooster scheldebrug ligt inmiddels de tweede paal klaar voor transport en de der de zal dezer dagen klaar gemonteerd worden. Het „natte werk" van de Oosterscheldebrugbouw is ingezet. De spektakelstukken, die in een haast eindeloze reeks tussen Schou wen en Beveland te zien zullen zijn in de komende jaren, zijn begonnen.... Advertentie Middelburgse uloschool, en door de heer J. Parent, secretaris van de kabinet van de commissaris der koningin. In een toespraak betoogde de heer De Casembroot verheugd te zijn, dat de Zeeuwse jeugd de tentoonstelling zo goed bezocht heeft. De commissa ris was er van overtuigd, dat vele familieleden en nabestaanden van oorlogsslachtoffers dank zij deze ten toonstelling hebben kunnen constate ren met welke grote toewijding de graven verzorgd worden. Tot de kern Hoewel de jeugd de oorlog slechts uit verhalen kent, stelde jhr. De Casem broot het op hoge prijs, dat juist de leerlingen van de ulo op gereformeerde grondslag te Middelburg onder leiding van de leraar Nederlands en het school hoofd zich zoveel moeite hebben gege ven om door te dringen tot de kern van het werk, dat de oorlogsgraven stichting doet. Juist door de medewerking van het per soneel en de leerlingen van de Zeeuwse scholieren Is de tentoonstelling zo'n suc ces geworden, memoreerde de commis saris, die hierna de prijzen uitreikte. Ook mevrouw Van Anrooij feliciteerde de beide prijswinnaars met het behaalde resultaat, waarna zij de commissaris der koningin dankte voor de gelegenheid, die hij bood om de prijzen op deze wijze uit te reiken. Advertentie! Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. De uloschool van de gereformeerde ge meente te Middelburg heeft enkele uit stekende resultaten geleverd bij de op stelwedstrijd, die is uitgeschreven ter gelegenheid van de tentoonstelling van de oorlogsgravenstichting, die in het be gin van dit jaar in de Middelburgse Sta tenzaal gehouden is. Uit de honderden Zeeuwse inzendingen van leerlingen van voortgezet onderwijs behaalden namelijk twee scholieren van deze ulo, de 16- jarige Nel Allaart uit Middelburg en de eveneens 16-jarige Hans Davidse uit Vlissingen, de eerste prijzen. Gisteren hebben zij tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de provinciale griffie deze prijs, het boekwerk „Dagboekfragmen ten 19401945", gesigneerd door prins Bernhard, uitgereikt gekregen door de commissaris der koningin ui Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De bijeenkomst werd bijgewoond door mevrouw H. G. van Anrooij-de Kempe naar, voorzitter van het bestuur van de oorlogsgravenstichting, de heer P. W. den Hertogh, de directeur van de stich ting, de heer B. de Jonge, hoofd van de GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN De beide prijswinnaars van de op stelwedstrijd van de oorlogsgra venstichting, Nel Allaart en Hans Davidse, leerlingen van de ulo school op gerèf. grondslag te Middelburg, te zamen met de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaarvoorzitster van het stichtingsbestuur. Foto P.Z.C.) De stationsrestauratie in Goes, zo lazen wij vorige weekvraagt een meisje. Een net meisje. Een be grijpelijk adjectief. Dat ene woordje net vat een drom van gunstige eigenschappen sa men: proper, sierlijk, schoon, zin delijk, beschaafd, wellevend - om enkele verklaringen uit Koenen- Endepols te noemen. Maar het is de stationsrestauratie nog niet voldoende: achter het Net Meisje staat tussen haakjes „beslist geen vr. nozem" waar mee naar alle waarschijnlijkheid vrouwelijke nozem wordt bedoeld. En dat geeft te denken. Niet omdat men te veeleisend zou zijn. Geen uitwassen in de keuken, da's redelijk. Ook niet omdat men een proper, sierlijk, schoon, zinde lijk, beschaafd en wellevend meis je maar moeilijk een vrouwelijke nozem kan noemen, omdat net en nozem dus onverenigbaar zouden zijn, hetgeen de laatste voorwaar de uit de advertentie overbodig zou maken. Neen, 't zit 'm helemaal in liet ge bruik van het woordje nozem, waarmee men in Nederland nu al enkele jaren divalende is. Een algemene dwaling dus; de Goese stationsrestauratie kan het ook niet helpen. Bij de oude, veehoedende Israëlie ten was een nozem namelijk niets anders dan een jong, ongemerkt dier uit de kudde. En ach, die schrijven vanzelf niet op die advertentie. Brussel, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, onbewolkt München, regenbui Zurich, onweer Innsbruck, onweer Rome, half bewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, onbewolkt In juni 1963 zijn de volgende cijfers over de scheepvaartbeweging door het Kanaal van Terneuzen naar Gent ge noteerd: Zeevaart: Geschut opvaart 280 sche pen (297.805 brt.), geschut afvaart 276 schepen (277.530 brt.). Gelost of gela den te: Terneuzen 66 schepen (46.301 brt), Terneuzen rede 7 schepen (66-698 brt.), Sluiskil 6 schepen (10.410 brt.), Sas van Gent 8 schepen (16.069 brt.). Binnenvaart: opvaart: motorschepen en sleepschepen 1960 schepen (987.653 ton), sleepboten enz. 305 schepen (11.122 ton); afvaart: motorschepen en sleepschepen 1857 schepen (951.594 ton), sleeepboten enz. 313 schepen (11.078 ton). Gelost of geladen te: Terneuzen 438 schepen (191.100 ton), Terneuzen rede 27 schepen (37.802 ton), Sluiskil 224 schepen (121.136 ton). Axel Sassing 27 schepen (8604 ton), Sas van Gent 110 schepen (44.406 ton). Op de terugweg ging het mis Het toe stel werd beschoten. Landbouwer De Vos: „Het was prachtig weer, die veertiende mei; omstreeks AANHOUDEND KOEL. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. STRANDVERWACHTIN G (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog koel, maar overwegend droog strandweer. Enkele verspreide op klaringen. Matige westelijke wind. In de middag 1617 gr. C„ zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: geleidelijk iets sta bieler lucht met opklaringen, maar door zeewind voorlopig te koel. ZON EN MAAN. 12 juli zon op 4.33 onder 20.57 maan op onder 10.52 In verband met zijn benoeming tot direc teur van het chr. lyceum te Dordrecht, heeft de directeur van de chr. h.b.s. voor Walcheren te Middelburg, drs. H. J. van Alphen, gisteren in het nieuwe schoolgebouw een afscheidsreceptie ge houden. Talrijke ouders van leerlingen, oud-leerlingen, alsmede directeuren, hoofden en onderwijzend personeel van andere scholen, namen tijdens deze bij eenkomst afscheid van de heer en me vrouw Van Alphen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2