Tóch nog probleem: A.R.P. en C.-H.U. tegen liberaal op financiën Weer anti-Griekse betogingen ie Londen Frans bezwaar tegen overleg in Moskou Eerste pijlerpaal Oosterscheidebrug in het water PROF. DE QUAY GEDEELTELIJK GESLAAGD Bijna vijfduizend - verlopen - guldens achter behang Spaak zou over non-agressiepact hebben gesproken ,Er zat een lek bij Scotland Yard" Trna'j verloop Telex Moskou- Washington op 1 september klaar Reuzebok „ir. Snip nu bij Colijnsplaat WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Yerseke: een bedreigde gemeenschap Financiën Niet defensie De C.-H.U. Moeilijke K.V.P. TOPGESPREK" OVER MALEISIË OP 30 JULI Koningin Elizabeth keek boos PREMIER PIPINELIS ONTVANGT VANDAAG MEVROUW AMBATIELOS COMMANDO BÏJ OEFENING VERDRONKEN j j^antlijK De Gaulle niet gerust Verdeeldheid SALARISVERHOGING IN LEVENSVERZEKERINGS BEDRIJF 4 PROCENT yy POOLSE PILOOT VLUCHTTE MET VROUWEN KINDEREN PER VLIEGTUIG NATTE WERK MET SPEKTAKELSTUK BEGONNEN Kind omgekomen in gierput Spionagelekken worden gestopt Scholieren in V.S. lanceerden twee kikkers 206e jaargang - no. 161 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Donderdag 11 juli 1963 1e V?,!2f B ae" Buel en w ae bastei, tloorüieuactie w Leertouwei en G A de Hok ADonnementsprljs 62 cent pet week, a ,00 per kw rranco per post 8.25 p kw Losse nummers 15 ct. Bureaus Vlisstngen: waisrraat SB-bU tel 2355 (b.g.g red 3508 adv 3647/3643). Middelburg1 Matst 51, tel. 3841 (beg red. 2078/3169, adv 2375), Goes: Gr Markt 2, Cel. 6140 (b gg red 7853 adv 5213), Oostburg. .el 2395. Terneuzen Arsenaalstraat 2. tel. - riKzee red tel 2425 adm tel 2094 Adv pt 30 ct o mm. Min d adv. 4.50 Inee? med 3 s tarief Kleine idv 'max. 8 regels) 30 ct p reeel (min. f 1.50) .Brieven bur van dit hlari' 25 ct meer Giro 359300 PZ C Middelburg Pagina 2 MR. MARIJNEN MINISTER-PRESIDENT Formateur prof. De Quay heeft gisteren de heer Marijnen bereid gevonden het premierschap te aanvaarden. Voorts polste hij dr. Veldkamp, de demissionaire minister van sociale zaken en volks gezondheid, drs. Korthals, de demissionaire minister van verkeer en waterstaat, prof. Versteeg, lid van de antirevolutionaire Twee de-Kamerfractie, prof. Witteveen, lid van de Tweede Kamer, voor zitter van de V.V.D. en hoogleraar aan de economische hoge school in Rotterdam en mr. Toxopeus, de tegenwoordige minister van binnenlandse zaken. Hoewel aanvankelijk de zaak beklonken leek, dreigde gisteravond een kink in de kabel te komen. De C.-H.U. en A.R.P. bleken be zwaren te hebben tegen een liberale minister van financiën. Prof. De Quay had voor deze post prof. Witteveen aangezocht. Het onderhoud dat prof. De Quay met drs. Korthals had, had dezelf de betekenis als de gesprekken, die hij eerder heeft gevoerd met de de missionaire ministers Van Aartsen (a.r.) van volkshuisvesting en bouwnijverheid en Beerman (c.h.) van justitie. Hij heeft hem meege deeld, dat geen beroep op hem zal worden gedaan voor de conti nuering van zijn ministerschap. Drs. Korthals had trouwens zelf al laten weten, dat hij geen prijs stelt op een portefeuille in het nieuwe kabinet. Prof. Versteeg is gepolst voor de functie van minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Hij heeft nog geen toe zegging gedaan, omdat hij eerst het landsbelang, het partijbelang en zijn persoonlijk belang tegen elkaar wil af wegen. Hoewel prof. Versteeg zich ervan bewust is, dat o., k. en w. een uiterst zwaar de partement is, schijnt er bij hem toch ge neigdheid te bestaan om het minister schap te accepteren. Hij behoeft niet be vreesd te zijn, dat daartegenover aan een van zijn partijgenoten een departe ment van weinig betekenis zal worden aangeboden, want de antirevolutionaire heer Biesheuvel is volop in de running voor landbouw en visserij. Met o., k. en w., zo luidt het algemene oordeel in Den Haag, komt de A.R.P. uitstekend aan haar trekken. Aan prof. Witteveen heeft prof. De Quay gevraagd of hij het departe ment van financiën wil beheren. Deze heeft zich hiertoe voorlopig bereid verklaard, zij het, dat hij evenals de heer Versteeg eerst overleg wil plegen met zijn fractie en de zeker heid wil hebben, dat de twee andere departementen die de V.V.D. zal krij gen van voldoende gewicht zijn. De tegenstand van A.R.P. en C.-H.U. maakt zijn benoeming trouwens on zeker. De onzekerheid daarover werd spoedig na zijn bezoek aan de formateur opge heven, doordat prof. De Quay aan mr. Toxopeus gevraagd heeft om in het nieu- Op deze foto is te zien, koe de reuzebok „Ir. J. G. Snip" de 32 meter lange betonnen cilinder om hoogtrekt, die straks met twee andere palen de eerste pijler zal torsen voor de Oosterscheidebrug. Foto P.Z.C.) we kabinet minister van binnenlandse zaken te blijven. De heer Toxopeus heeft zich daarvan niet afkerig getoond. Met twee van zulke gewichtige de partementen kan de V.V.D. tevreden zijn. Het bleek ons, dat het haar daarom niet veel meer interesseert, welke derde departement aan de V. V.D. zal worden toegewezen. Als dat maar niet defensie is. Als vrijwel zeker mag worden aange nomen, dat mr. Scholten, de christelijk- historische staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, naar justitie gaat. Dat ligt trouwens binnen de lijn van zijn ambities. Een benoeming van een C.H.U.-man aan justitie is mo gelijk geworden, nu mr. Toxopeus bereid blijkt op binnenlandse zaken aan te blij ven. Twee kandidaten voor defensie strijden als het ware om de voorrang. Dat zijn de demissionaire staatssecreta ris van marine de heer De Jong en de demissionaire staatssecretaris van bin nenlandse zaken mr. Bot, beiden K.V.P De kansen van de heer De Jong blijken de laatste tijd beter te staan dan die van mr. Bot. Van de C.-H.U. is tot dusver slechts één kandidaat bekend voor het mi nisterschap, namelijk mr. Scholten voor justitie. De christelijk-historische fractievoor zitter in de Tweede Kamer mr. Beer- nink, gemeentesecretaris van Rijs wijk, is de laatste weken herhaalde lijk genoemd voor minister van bin nenlandse zaken. Het blijkt nu ech ter dat hij niet voor het minister schap in aanmerking wenst te ko men. Hij wil fractievoorzitter blijven. Ook drs. De Pous heeft te kennen gege ven geen prijs meer op een portefeuille te stellen. Hij gaat liever terug naar de rustiger Raad var. State. De formateur, zal, als mr. Scholten aan justitie benoemd wordt, dus moeten uit kijken naar een tweede kandidaat uit de C.-H.U. voor het ministerschap. Het was gisteren in Den Haag nog niet duidelijk, welke portefeuille voor de C.-H.U. nog meer in aanmerking komt en wie deze zal moeten beheren. Het grote vraagteken in de K.V.P. is de demissionaire minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. Veldkamp, aan wie de formateur gevraagd heeft, of hij zijn werkzaamheden aan het departe ment van sociale zaken wil voortzetten. Op dit verzoek heeft dr. Veldkamp niet positief en niet negatief gereageerd. (Van onze correspondent). Op de gemeentespaarbank in Ven- lo vervoegde zich gisteren een da me met een bedrag van 4900 gul den, bestaande uit reeds lang uit de circulatie genomen bankbiljet ten. Zij had het geld bij het op knappen van liaar woning gevon den achter het behang, waar haar kort geleden overleden 90-jarige moeder het geldbedrag moet heb ben verstopt. Via de Nederlandse Bank hoopt men nog de waarde van het vervallen geld vergoed te krijgen. fWWWWVWWWVWWWWWVWWWWWWWW* President Maeapagal van de Phi- lippijnen heeft meegedeeld, dat zijn „topconferentie" met zijn In donesische ambtgenoot Soekarno en premier Abdoel Rahman van de Maleise federatie op 30 juli in Ma nilla zul beginnen. Onder meer zal worden gesproken over de nieuwe federatie Maleisië. ■r^Ti - 4 Op Trafalgar Square in Londen is het tot gevechten gekomen tus sen de politie en demonstranten tegen het staatsiebezoek van het Griekse koningspaar aan Enge land. Foto: agenten dragen een demonstrant aan armen en benen naar een wachtende politieauto. ItAAAIUWiAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/UVAA/VWWWIAIVAAAAAAA/VV/VAAA/UWUVUVl/WVVVXAA/WUVWVVUVWV Bij een bezoek van het Griekse ko ningspaar aan een theater in Lon den, waar Shakespeare Midzo- mernachtsdroom werd uitgevoerd, is het gisteren opnieuw tot demon straties gekomen. De politiemaatregelen, die in de avondbladen tot de opmerking hadden geleid dat de „city" was herschapen in een „fort", waren ook nu weer zonder weerga. Bij aankomst bij het theater werden de Griekse koning en koningin ontvangen met boe-geroep, gejouw en „Sieg heil"- kreten. Opnieuw waren er incidenten op kleine schaal. Mevrouw Betty Ambatie- «ÉMIMti los, de Engelse vrouw van de leider van de Griekse zeeliedenvakbond, Tony Am- batielos, die reeds zestien jaar in een Griekse gevangenis zit, trachtte de po- litie-afzetting te doorbreken, worstelde zich vrij en slaagde erin een bord te la ten zien waarop zij vrijlating van haar man vroeg. Mevrouw Ambatielos heeft zelf toegegeven lid van de communis tische partij te zijn. Gisteravond werd vernomen dat de Griekse premier, Pipinelis, mevrouw Ambatielos vandaag zal ontvangen. Mevrouw Ambatielos, die verscheide ne malen door de politie werd tegen gehouden, terwijl zij op het punt stond voor koning Paul en koningin Frederika te demonstreren, zei, dat zij niet van plan is voor dit gesprek nog moeilijkheden te veroorzaken. Voor de eerste maal sinds hun aan komst werd het Griekse koningspaar door Londense toeschouwers vijandig bejegend. Tijdens de aankomst bij het theater weerklonken uitroepen als „weg met de tyrannie", „weg met de nazi's", „weg met de fascisten'. Er werden paraplu's geopend waarop met witte letters stond „herstel de men senrechten in Griekenland", „herstel de vrijheid", „amnestie". Koningin Eliza beth keek boos, koning Paul glimlachte. Prins Philip en koningin Frederika ke ken even glimlachend naar de menigte. ONDANKS TOEZICHT Bij een overbruggingsoefening in het openluchtbad „Zonneland" tussen Ruc- phen en Nispen is gistermiddag de on gehuwde dienstplichtige soldaat G. J. L. Theeuwen (19) uit Maasbree (L.) verdronken. Het ongeval gebeurde tijdens de vijfde oefenweek die hij bij het korps com mandotroepen gelegerd in Roosendaal, meemaakte. Voor de overbruggingsoefening was een lijn over het diepe deel van het zwem bad gespannen. De commando's moesten zich gekleed en met wapenuitrusting hangend aan het touw naar de over kant begeven. Hun onderlichaam bevond zich daarbij in het water. Op een gegeven ogenblik was soldaat Theeuwen als enige met de overgang bezig. Aan beide kanten zag een instruc teur toe. Op twee meter van de kant kwam Theeuwen in moeilijkheden en liet hij los. Een van de instructeurs dook hem na en greep hem vast. Bij de worsteling die ontstond met de naar adem snakkende soldaat, die niet kon zwemmen, gingen beiden onder wa ter. De instructeur moest toen ze weer boven kwamen loslaten. Zwemmers die langs de kant stonden doken hierna naar de jongen, die voor de tweede maal onder water ging en brach ten hem op de kant. Een arts die als cursist aanwezig was, trachtte de le vensgeesten weer op te wekken, maar het bleek reeds te laat te zijn. Uit Franse regeringskringen is vernomen dat de Franse regering zich zorgen maakt wat betreft de mogelijkheid van een beperkte kernstop en een non-agressiepact tussen oost en west. President de Gaulle zal misschien van die hou ding getuigen op de persconferen tie welke hij van plan is op 29 juli te houden. De Russische premier, Kroesjtsjew heeft op 2 juli in een redevoering in Oost-Berlijn geopperd een beperkt ver bod t.a.v. kernproeven uit te vaardigen, gekoppeld aan ondertekening van een non-agressiepact tussen de NAVO en het Pact van Warschau. Uit Washington is bericht, dat Amerika bereid schijnt te zijn met de Russen over dit idee te on derhandelen. Het Russische plan zou ook aan de orde zijn gekomen in de besprekingen welke dezer dagen in Kiew zijn gevoerd tussen Kroesjtsjew en de Belgische minister van buitenlandse za ken Paul Henri Spaak. Het college van rijksbemiddelaars heeft een loonsverhoging van 4 in het le vensverzekeringsbedrijf met terugwer kende kracht tot 1 januari jl. goedge keurd. Volgens Franse autoriteiten, heeft de regering-de Gaulle weinig met het Russische denkbeeld op. Men consta teert dat voorstellen van deze aard bijna altijd van de Russen komen. Het enige doel er van, menen de Fransen, is verdeeldheid te zaaien. Al wat er van Russische zijde komt op concrete concessies van het wes ten, zijn vage beloften de spanning in Europa te verminderen. De Gaulle wil bepaald niets weten van een non-agressiepact tussen de NAVO en de landen van het Pact van War schau. Hij gelooft dat de communisti sche wereld langzaam maar zeker uit eenvalt. Franse autoriteiten betogen dat als een non-agressiepact tot stand zou komen tussen de twee blokken, de communis tische satellieten zouden concluderen dat het westen de hoop heeft opgegeven dat de satellieten no£ eens onder het communistisch juk uit zouden komen. Genoemde autoriteiten menen dat het pact een splitsing zou bestendigen die anders op de duur misschien zou ver vagen. PROF. MARTELLI: De Italiaanse geleerde Giuseppe Mar- telli die ervan beschuldigd wordt voor Rusland gespioneerd te hebben, heeft gisteren verklaard dat hij op de hoog te was van een lek bij Scotland Yard. De Italiaan, die zichzelf afschilderde als Russisch tegen-agent, zei dat hij had gelogen tegen de rechercheurs die hem gearresteerd hadden in april „omdat ik wist dat er een lek zat bij Scotland Yard". Hij verklaarde dat, in geval hij de waarheid verteld zou hebben, dit weer ter ore van de Russen zou zijn geko men. Martelli beweert dat hij contact heeft onderhouden met Russen, maar alleen maar om hen te bedriegen. De Italiaan wordt niet beschuldigd van spionage maar van het in bezit heb ben van spionagemateriaal. Martelli gaf geen bijzonderheden over de lek bij de Yard, terwijl men bij de Engelse recherchedienst geen commen taar wilde geven. Men maakt het de demissionaire mi nister-president prof. De Quay niet f emakkelijk met het neerleggen van zijn unctie. Nadat hij geruime tijd geleden liet weten, dat hij geen nieuwe „ambts termijn" als minister-president ambieer de, bleef men blijkbaar in K.V.P.-krin- gen toch het oog op hem gevestigd hou den voor dat niet gewenste president schap. Prof. Beel, die als informateur de weg bereidde voor de thans op gang zijnde kabinetsformatie, schoof handig de formatie toe aan prof. De Quay en het zag er even naar uit, dat de heer De Quay toen zou bezwijken... voor de aandrang uit de K.V.P. Maar hij bleef standvastig. Voor hem geen president schap meer; hoogstens ambieerde hij een licht ministerspostje. Evin is daarna de naam van prof. Zijl stra (a.r.) genoemd als minister president, maar de K.V.P.-kamerfractie achtte het onaanvaardbaar, dat de mi nister-president niet uit de kringen van de K.V.P. zou voortkomen. Toen ver dween dus prof. Zijl stra met al zijn be kwaamheid van het tapijt. Het was overi gens van hem al be kend dat hij niet lan ger een ministerfunctie begeerde en dat men voor het beheer van 's lands finan ciën naar een ander zou moeten uitzien. Daarmee rekening houdende kan ook bij prof. Zijlstra de "lust om op te treden als minister-president niet bijster groot geweest zijn. Hij zal er niet veel be zwaar tegen hebben gehad, dat hij bui tenspel werd gezét. En nu is men dan eindelijk te land ge komen bij de demissionaire minis ter van landbouw, mr. Marijnen, die wel bereid is een nieuw kabinet aan te voe ren. Hoewel hij geldt als een bekwaam minister, heeft vóór deze kabinetsfor matie niemand zijn naam genoemd als die van een potentiële minister-presi dent. Men zag dat eenvoudig niet in hem. Hij is dus een man van de „tweede keus" en hij werd pas naar voren ge schoven, toen meer gewenste figuren uit de K.V.P.-kring niet beschikbaar waren. Dit verkleint niet de verdiensten van mr. Marijnen, maar het vestigt wel de aandacht op de moeilijke situatie, waar in de K.V.P.-kamerfractie verkeert. Zij lijdt aan een compromissenkwaal, welke het fractiebeeld wat brokkelig en licht verdeeld maakt. Er zijn in die fractie tegenstellingen, welke maar moeizaam overbrugd kunnen worden. Daardoor verloopt de huidige kabinetsformatie bijzonder traag. Acht weken is men nu al bezig en nog is de kous niet af... Om na dat woord kous een term uit ons voetbaljargon te gebruiken: „de voor spelers lopen te breien en daardoor valt er geen doelpunt!" Een 34-jarige testpiloot van de Poolse luchtmacht is gisteren met zijn vrouw en twee kinderen in een eenmotorig les- vliegtuig naar West-Berlijn gevlogen en heeft daar Amerika verzocht om politiek asiel. „Ik ben dolgelukkig dat ik de vrije wereld bereikt heb", zei hij, vertellend hoe hij gedurende de 80 km lange tocht over Oostduits grondgebied steeds op een hoogte van vijftig meter gevlogen had, om Oostduitse radarwaarneming te voorkomen. t De piloot, majoor Richard Obacz, is af komstig uit Warschau. Zijn vrouw Mary, 27 jaar oud, is van Duitse afkomst. Haar ouders woonden in het voormalig Duitse Silezië. De twee kinderen van de majoor, Lester en Christopher, zijn negen en vijf jaar oud. Zij vertrokken van een vliegveld in Noordoost Polen, ongeveer 240 kilometer van Berlijn gelegen en hadden een uur nodig om het Westberlijnse vliegveld Tempelhof te bereiken, waar zij om 15.10 landden. Enkele kilometers voor West-Berlijn, zo vertelde de majoor, nam hij contact op met de verkeerstoren van Tempelhof. Hij was de eerste vluchteling uit het oosten, die met een vliegtuig het ijzeren gordijn passeerde. Andere kleuter bezweken aan brandwonden In een onbewaakt ogenblik is dinsdag avond omstreeks half zeven het drie-en- een-half jarig zoontje van de familie Voorhuis in de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde in de tuin van de r.-k. pastorie gekropen. Op een gegeven mo ment' heeft het kind de houten deksel van de gierput opgetild, zijn evenwicht verloren en is in de put gevallen. Toen men de kleine miste werd direct een on derzoek ingesteld. Een oom ontdekte in de tuin de open put en vond daarin ook het stoffelijk overschot van het kind. Zondagavond is het ruim 2-jarig zoontje van de familie Bernds in de buurtschap Toldijk vanuit zijn bedje op de wastafel gekropen. Al spelend draaide het kind de heetwaterkraan open, waardoor het ernstige brandwonden opliep. Het jon getje werd direct naar een ziekenhuis te Zutfen gebracht, waar het gisteren aan de opgelopen verwondingen is bezweken. De rechtstreekse telexverbinding tussen Moskou en Washington en Washington en Moskou zal 1 september in werking treden, zo heeft de Russische minister van de P.T.T., Nikolai Psoertzev, gis termiddag in Moskou medegedeeld. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat Engeland en Amerika nauw samenwerken om een verder uitlekken van militaire geheimen naar de Russen te voorkomen. Het is bekend, dat Ame rika ongerust is geworden door de vele spionagezaken waarmee Engeland de laatste jaren geplaagd is. Volgens de Britse woordvoerder wordt er nu nauw samengewerkt op het terrein van „vei ligheidsmaatregelen van gemeente- schappelijk belang". DE GIGANTENBOK „Ir. J. G. Snip" heeft woensdagavond en kele tientallen meters voor de Noordbevelandse zeedijk bij Co lijnsplaat de eerste paal voor de eerste pijler van de Oosterschei debrug rechtop in het water ge zet. Met dit karwei is dus het „natte werk" voor Europa's langste brug tussen Midden- Zeeland en Schouwen-Duiveland van start gegaan. Voor het le- kenoog tergend langzaam be gonnen de drie meter hoge lie ren aan boord van de zoals het in vakjargon heet paal- drijfinrichting omstreeks zes uur definitief te trekken aan de 32 meter lange en meer dan 300 ton zware betonnen cilinder, die straks met twee andere palen de eerste pijler zal torsen voor de brug. Drie kwartier later was het eerst horizontaal op de drij vende bak rustende gevaarte al met een hoek van 45 graden om hoog en nog een uurtje later stond het rechtop. Het was een omzichtig en precies werkje. En tegelijk het eerste stukje praktijkervaring in het plaatsen van brugpoten, waarvan er over twee jaar ongeveer 150 stuks in het wa ter tussen Schouwen en Noord-Beve land zullen staan. Vandaag zal de holle paal de bodem van de Ooster- sehelde ingedreven worden via het zogenaamde „cutter-systeem". Een handvol nieuwsgierige omwonenden stond het spectaculaire karwei van de mannen van provinciale water staat en de aannemerseombinatie „Oosterscheidebrug" woensdagavond op de dijk bij het in aanbouw zijnde landhoofd te bekijken. In de morgenuren hadden de Noord- bevelanders boven de kruin van de zeedijk de reuzenbok „Ir. J. G. Snip" al uit de werkhaven bij Kats zien vertrekken. Het zestig meter hoge en 500 ton tillende gevaarte schoof lang zaam in de richting van de plaats (Zie slot pag. 2 kol. 4) Een kleine eentrapsraket met twee kikvorsen aan boord vloog dinsdag korte tijd boven de Ame rikaanse plaats Wadenia (Minne sota). Eén kikker was wakker, de andere sliep. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart had hoege naamd geen interesse in deze lan cering, maar voor de plaatselijke amateurclub voor ruimtevaart acht jongens en een meisje, allen tussen 13 en 14 jaar oud was het de kroon op 18 maanden hard werken. De lancering verliep pri ma en de raket bereikte een hoog te van 300 meter. Toen opende zij zich en de kikvorscapsule daalde aan een parachute naar beneden. John Kennedy, de schooljongen die de leiding van het ruimtepro ject had, verklaarde later tegen over verslaggevers dat de ruimte reis als enig gevolg had gehad dat „de kikvors die wakker bleef gedeeltelijk verdoofd was". vwvwvwwwwwvwwwwwwwwwvwwwwvw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1