1 w Centraal Planbureau is te pessimistisch" 3.50 KLANKB0KD Holland Festival te duur voor televisie Omroeper Mans nam de jagers ertussen Victor Depaepe vecht voor zijn „zeventiende-eeuws" recht Brugse reder vrijgelaten na een eerste verhoor in Newhaven Drie vakbonden verontwaardigd Nota kwam op ongebruikelijke wijze tot stand" Kamerlid vraagt mening minister over roken Re^ermsr is niets bekend over misstanden Brits boe-geroep tegen Grieks koningspaar N.T.S. reageert op kritiek Ontwerpreglement verkeersregels en -tekens gereed Ook de politie liep erin Slechts 6500,— schoon" per uur De 25 ton metende Brugse trawler „King Charles II" arriveerde gistermorgen volgens afspraak in de baai van Seaford aan de Engelse kust, zij het dan met 1 Vz uur vertaging. Victor Depaepe hield dus woord. Hij wachtte om de netten uit te werpen in de Britse wateren tot de journalisten met de sleepboot in zijn nabij heid waren. Er heerste in de baai een drukte en een bedrijvigheid als voor een vlootmanoeuvre. Hogere tarieven bij wegvervoer Telegram VOORDELIG RAAK VFILIG FRIS Omyl insecten- doder..-, in de bus die 't langste spuit! LAATSTE WETSONTWERP VAN MR. CALS Het Wereldgebeuren De Oneens CHOCOLADE Prijzen Huren ANTWOORD OP VRAGEN STAKING IN HELMOND IS GEËINDIGD Overleg RIJSSEN LACHT OM KOSTELIJKE GRAP Op heterdaad Onder vier ogen Gelukkig leger WOENSDAG 10 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „CHARLES D" DOOR BRITSE MARINE AAN KEITINGGELEGD Depaepe voert, zoals bekend, aan, dat in 1666 koning Charles II van Engeland, als dank voor de vrien delijkheid die hem ten deel was gevallen tijdens zijn ballingschap, in een charter aan 50 vissers uit Brugge het recht gaf binnen de Britse territoriale wateren te vis sen, zolang er een monarch op de Britse troon zat. De grote vraag is nu, is het privi lege nog rechtsgeldig. De Paepe werd aangehouden, maar omstreeks zes uur gisteravond werd hij door de rechtbank vrijgelaten. Zijn boot mag vanmiddag weer terug naar Zee- brugge varen. Er heerste gistermorgen een onge wone bedrijvigheid in de baai van Newhaven. Ruim 50 reporters van dag- en weekbladen, radio en t.v. uit Engeland, Nederland en Luxemburg voeren er rond. Enkele Britse jour nalisten kwamen met het nieuws, dat Victor de Paepe terug naar Zeebrug- ge was gevaren wegens motordefect, maar door de verbinding met radio Oostende kwam men te weten, dat De Paepe inderdaad was vertrokken uit Zeebrugge en dat hij omstreeks 11 uur verwacht mocht worden. Dit was het sein voor de journalisten boot om te vertrekken. Men had alle maatregelen genomen om het treffen tussen de boot van Victor de Paepe en de Britse zeepolitie niet te missen. Om streeks 9.30 uur zette de sleepboot zich in beweging. Wij waren niet de enigen die op zoek gingen naar de Charles II. Ook twee schepen van de „Royal Navy", H.M.S. De tarieven voor het binnenlandse goe derenvervoer met vrachtauto's zijn op enkele punten verhoogd. Dit blijkt uit een beschikking in de Nederlandse staatscourant. In het stukgoedtarief is de trajectvracht verhoogd met nogal variërende percen tages. Het meest voor de korte afstand en de kleine zendingen en het minst voor de lange afstand. De rembours- provisie heeft eveneens een verhoging ondergaan. Het uurtarief voor plaatse lijk vervoer is verhoogd voor alle laad vermogens en in alle gemeenteklassen, met percentages die variëren van onge veer 5 tot 15 procent. Ten slotte is hier bij ook de toeslag opgetrokken, die mag worden berekend bij vervoer op zon- en feestdagen of op tijdstippen, buiten de naar plaatselijk gebruik gel dende normale arbeidsuren. Advertentie TOAST Verfijnde, croquante combinatie van melk- en pure chocolade, gevuld met stukjes hazelnoot ƒ1.25 per 100 gr. Soberton" en de „Brave Swordsman voeren uit. Laatstgenoemd vaartuig voer met een snelheid van 70 a 80 kilo meter per uur. Het was 10 uur in de morgen. Omstreeks 11 uur werden aan de horizon twee stippen waargenomen. Onze sleepboot en de „Brave Swords man" stevenden er dadelijk op af. Uit de bewegingen kon men dadelijk opmerken, dat het hier wel degelijk de Charles II betrof. Omstreeks 11.15 uur waren wij vlak naast de boot van De Paepe. Die riep ons toe: „Wel, wat zeg je van dat kanon „Op de „Brave Swordsman" stond inderdaad een kanon, dat recht op de Charles II wees. Dit was echter louter toeval, want de betrekkingen tussen De Paepe en de Britse zeelie den waren uitstekend. Het schip van de Britse admiraliteit was herhaaldelijk in verbinding getreden met De Paepe, die de juiste plaats aangaf waar de netten zouden worden uitge worpen. De Paepe had ook aan de Britse ko ningin een telegram gestuurd, waarin hij mededeelde, dat hij dinsdagmorgen de netten zou uitwerpen in de Baai van Seaford. Het zou toch nog duren tot 11.15 uur voor aanstalten zou worden gemaakt om te gaan vissen. Een kwar tier werd er gevist. Toen kwamen twee officieren en een burgerbeambte van de „Brave Swords man" aan boord van de „Charles II". De Belgische bemanning werd gearresteerd, het schip opgebracht naar Newhaven. Later werden De Paepe en zijn metge zellen vrijgelaten. Hij zal vermoedelijk nog deze week voor de Engelse rechter moeten verschijnen. Advertentie De Omyl bus spuit 7 volle minuten. Het langst van allen! In 5 seconden is uw kamer insectenvrij. 80 spuitbeurten! Omyl bevat 7 insectendoders, doodt snel en zeker motten, vliegen, muggen, larven, ke vers, wespen, enz. Omyl is niet prikkelend voor ogen of keel. Slapen gaan? Omyl maakt ook de slaap kamer insectenvrij! Omyl geurt fris en aangenaam. Fijn hygiënisch kokkerellen? Omyl houdt insecten ver van uw keukentjel Het lid van de Eerste Kamer de heer H. C. Kranenburg heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid naar aanleiding van de mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat in 1962 in Nederland 3142 mannen aan longkanker zijn overleden, gevraagd, op welke wijze de regering de aangekon digde acties tegen de rookgewoonten in Nederland zal steunen en welke maat regelen de minister in dit verband ver der ter voorkoming van longkanker en ter bescherming van de volksgezond heid dienstig acht. Zoals bekend, heeft dr. L. Meinsma, directeur van het bureau voor kanker voorlichting te Amsterdam, in een toe lichting op de publikatie van het C.B.S. gezegd, dat de sterfte door longkanker vooral sinds de tweede wereldoorlog zeer sterk is toegenomen en dat het roken van veel sigaretten als de voor naamste oorzaak van het ontstaan van deze ziekte moet worden beschouwd. Het kamerlid wil van de minister weten, of deze zich met deze uitspraak van dr. Meinsma kan verenigen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die na een ambtsperiode van dertien jaar, waarvan twee jaar als staatssecre taris en elf jaar als minister, niet in het nieuwe kabinet zal terugkeren, heeft gisteren zijn laatste wetsontwerp bin nengehaald. De Eerste Kamer hechtte haar goed keuring aan het wetsontwerp tot her ziening van .de regeling van de toelating tot de universitaire examens. Deze her ziening is gewenst teneinde de invoe ring van een nieuw academisch statuut op korte termijn mogelijk te maken. Op initiatief van het bisdom Messina zal op de top van de berg Anamara op Sicilië ter herinnering aan het tweede Vaticaanse concilie een standbeeld voor paus Joannes de 23ste worden opgericht. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de Katholieke Arbei dersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich gisteren gezamenlijk beraden over het rapport van het Centraal Plan bureau inzake de toeneming en be steding van het nationale inkomen in de komende vier jaar. In een communiqué dat na afloop van de beraadslagingen is uitge geven, zeggen de drie vakcentra- len, dat zij met verwondering heb ben geconstateerd, dat bij het uit brengen van deze nota niet de ge bruikelijke procedure is gevolgd. Dit belangrijke rapport is uitgebracht zonder dat het vooraf in de centrale planeommissie is besproken, aldus het communiqué, terwijl de commissie ont wikkeling nationale economie van de S.E.R. bij het opstellen van deze nota evenmin is gekend of gehoord. Door deze, volgens hen merkwaardige gang van zaken, zijn de vakcentralen niet in de gelegenheid geweest om hun bezwaren tegen de nota in een vroeg tijdig stadium kenbaar te maken. N.V.V., K.A.B. en C.N.V. zijn het niet eens met de in het rapport uitgespro ken verwachting, dat de toeneming van het nationale inkomen belangrijk zal achterblijven bij de groei in het jongste verleden. De naar het oordeel van de vakcentralen te pessimistische ramingen werken ten nadele van de werknemers. In de komende jaren dient het gehele sociaal-economische beleid gericht te worden op een maximale economische expansie. Tegenover de zeer beperkte loonruimte staat in de nota een opsom ming van allerlei, volgens de vakcen tralen soms zelfs irreële, verlangens, waarvan een aantal op praktische gron den niet binnen vier jaar verwerkelijkt kan worden. De veronderstelling dat de prijzen constant zullen blijven, hoe wenselijk dat op zichzelf ook zou zijn, steunt, naar hun mening, niet op de feite lijke ontwikkeling in het verleden. De op die manier sterk teruggebrachte mogelijkheden tot verbetering van de collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen worden in de nota bo vendien tot sluitpost gemaakt door al lerlei toevallige, oncontroleerbare toon bewegingen waaronder de zwarte loonvorming eerst af te trekken. Voor reële loonsverhogingen is dan alleen nog maar de resterende 0,5 procent per jaar beschikbaar, voor zover niet andere eisen daaruit bekostigd moeten worden. De vakcentralen spreken als hun oordeel uit, dat op deze basis in de komende jaren geen reël loonbeleid is te voeren. Zij maken voorts ernstige bezwaren te gen de in de nota opgenomen eis tot verhoging van de huren met 30 procent, Een firma in de Duitse stad Essen heeft voor de Pul-I-Chischti-mos- fcee van Kaboel in Afghanistan een ronde lichtkroon gemaakt van drie meter doorsnede. De kroon, iie ongeveer vijftigduizend gul den kost, heeft driehonderd lam pen van te zamen 30.000 watt. Het geheel weegt niet minder dan drie ton. TIJDPASSERING. „En", vroeg de le raar van de Engelse school voor meisjes in Tokio aan Junko-San, „wat is jouw tijdpassering?" Men zag het de uitdrukking van paniek op Junko-Sans innemende gezichtje aan, dat ze alles wat ze aan Engelse uitdruk kingen in haar hoofd had, de revue liet passeren om een antwoord te vinden dat haar reputatie als beste van de klas zou bevestigen. Een brede glimlach om de lippen duidde erop dat Junko-San het gevonden had. „O, dat niet, meneer", zei ze, „ik vind U erg lief, maar ik heb al een vriend". WRAAK. Toen dr. Ernst Burghart uit Freiburg in Duitsland in een plaatselijke krant zijn overlijdensbericht las, vond hij dat hij lang genoeg middelpunt van practical jokes geweest was. en hij waarschuwde de politie. Dr. Burghart had al eerder brandweer auto's aan de deur gehad die niet be staande branden kwamen blussen, am bulanceauto's die hem kwamen ophalen hoewel hij niets mankeerde, en taxi's die hij helemaal niet had besteld. De politie ontdekte dat de grappen makers twee oud-leerlingen van dr. Burghart waren, die niet hadden verge ten dat ze bij hem altijd lage cijfers gekregen hadden. Op een van de jongens werd de hand gelegd, toen hij in een telefooncel aan een radiostation meedeelde dat dr. Burg hart was vermoord. Hij had zich voor gedaan als commissaris van politie van Freiburg. Het Is de regering niet bekend, dat er bij de Europese gemeenschappen mis standen op o.m. het gebied van het per soneelsbeleid, van het zakelijk en finan cieel beheer, de bedrijfsorganisatie en de moraliteit zouden heersen. De minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van economi sche zaken, drs. J- W. de Pous, hebben dit medegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Van Dis (s.g.p.). Wel heeft de regering kennis genomen, aldus het antwoord, van recente perspu- blikaties over een van de instellingen van het gemeenschappelijk centrum voor onderzoek van de Europese gemeen schap voor atoomenergie (Euratom), nl. die te Ispra. Het was de regering overigens bekend, dat bij de Euratom- commissie klachten waren ingediend over de gang van zaken in Ispra en dat gerechtelijke procedures zijn of worden aangespannen tegen bepaalde besluiten van de commissie op personeelsgebied. De regering beschikt echter niet over meer informaties omtrent de feiten en omstandigheden, die als „misstanden", of „wantoestanden" worden gekwalifi ceerd dan in deze perspublikaties voor komen en kan derhalve hierover niet meer licht verschaffen. De regering heeft in de informaties, die haar reeds geruime tijd geleden ter ore kwamen, geen aanleiding gezien aan te dringen op een objectief onderzoek naar de gesignaleerde 'toestanden te Ispra, aangezien haar uit mededelingen, ont vangen van de Euratomcommissie. die Drimair verantwoordelijk is voor de goe de gang van zaken in de instellingen van het gemeenschappelijk centrum van on derzoek. was gebleken, dat de commis sie, zich er van bewust zijnde, dat te Ispra moeilijkheden waren gerezen, reeds doende was de nodige maatregelen te nemen, ten einde daaraan het hoofd te bieden. Het staatsiebezoek van het Griekse ko ningspaar aan Engeland is gisteren niet erg gelukkig begonnen. Voor het eerst sinds onheuglijke tijden klonk hier en daar langs de route boe-geroep op, toen koningin Elizabeth met haar hoge gas ten van het Victoriastation naar het Buckinghampaieis reed. Er was een po litiemacht van vijfduizend man op de been om demonstranten op een afstand te houden en in het Lagerhuis eiste de socialistische oppositie een spoeddebat over het recht van demonstratie tijdens een staatsiebezoek. Het Londense avondblad „Evening Standard" schreef over een „welkom van een politiestaat". In veel opzichten herinnerde het staat siebezoek aan de incidenten waarmee de Griekse koningin Frederika in april in Londen geplaagd werd, toen zij de bruiloft van prinses Alexandra bijwoon de. Zij moest toen haar toevlucht zoeken in het huis van een Amerikaanse actri ce, toen zij belaagd werd door demon stranten die de vrijlating eisten van po litieke gevangenen die al sinds de com munistische opstand van 1947 in Grie kenland worden gevangen gehouden. Soortgelijke demonstraties hadden nu plaats onder leiding van het „comité van honderd" (een anti-kernbomgroep), de filosoof Bertrand Russell, en met de steun van veel socialisten. Later op de avond braken gevechten uit tussen de politie en demonstranten op het Trafalgar plein. De demonstran ten probeerden naar het Buckingham paleis op te trekken, waar het Griek se koningspaar aanzat bij een staats banket. De politie werd door een schreeuwende menigte van enkele hon derden personen teruggedrongen, maar kon de grote hekken van het marine monument Admiralty Arch, dat toegang geeft tot de Mali en het paleis, sluiten. Verscheidene brandspuiten werden te hulp geroepen toen de gevechten hevi ger werden. De demonstranten werden door de politie ruw in de rij wachtende politiewagens geduwd. De wilde staking bij de koninklijke tex tielfabrieken J. A. Raymakers en Co. te Helmond, waaraan 270 van de 830 personeelsleden deelnamen uit ontevre denheid over het feit, dat over 1962 geen winstuitkering kon worden ge geven, is ten einde. De directie heeft verklaard „in het be lang van het bedrijf en van de werk willigen" alsnog aan de stakers twee dagen loon volgens het basisuurloon te zullen uitbetalen. Aanvankelijk wilde de directie slechts één dag loon uitbetalen, maar het personeel, dat dinsdagavond in het K.A.B.-gebouw te Helmond door de r.-k. textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" bijeen was geroepen, had dit voorstel verworpen. (Van een onzer redacteuren) De grootste bezwaren tegen het overnemen van Holland Festival manifestaties door de televisie zijn van financiële aard geweest, zo vernemen wij uit kringen van de Prof. mr. A. D. Belinfante, die van de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie opdracht had gekregen de wegenverkeerswetgeving te herzien, hetgeen zou moeten leiden tot een ont werp voor een nieuwe wegenverkeers wet en van een nieuw wegenverkeers reglement, heeft een eerste gedeelte van zijn taak voltooid. Dezer dagen heeft hij, naar het ministe rie van verkeer en waterstaat mede deelt, aan de minister van verkeer en waterstaat een ontwerp aangeboden van een Koninklijk Besluit tot vaststelling van een nieuw „reglement verkeersre gels en verkeerstekens". Volgens dit ontwerp, dat spoedig zijn weg zal ver volgen, zullen de eigenlijke verkeers regels uit het huidige wegenverkeers reglement door een afzonderlijk nieuw reglement worden vervangen. Het gaat hier om de bepalingen waarmede iedere weggebruiker te maken heeft en mede daarom heeft prof. Belinfante conform zijn opdracht gestreefd naar een een voudiger taal dan die van de geldende regeling. Voorts is in het ontwerp een verdere aanpassing verkregen aan inmiddels internationaal tot stand gekomen rege lingen. Als voorbeeld van deze laatste kan worden vermeld het voorgestelde verbod om een doorgaande streep in de lengterichting van het wegdek te over schrijden. Een dergelijke streep kan dan dus daar worden aangebracht waar de situatie er aanleiding toe geeft. Het ontwerpreglement beslaat niet de gehele materie van het huidige wegen verkeersreglement; de z.g. technische eisen en de kenteken- en rijbewijsrege lingen blijven daarbij nog onveranderd. Voor zover herziening ook daarvan no dig is, komt dit. evenals de herziening van de wegenverkeerswet zelf, later aan de orde. N.T.S., naar aanleiding van de kri tiek, die festivalsecretaris Peter Diamand, heeft geoefend op de zijns inziens te geringe belangstel ling van de Nederlandse televisie, Daar komt bij, aldus zei men ons, dat er diverse buitenlandse gezel schappen zijn, die helemaal niet voor t.v. willen verschijnen. De N.T.S. mag per uur een bedrag van 6500 aan programmakosten spenderen. Men wees er ons op, dat gezelschappen als de Weense Opera bedragen vragen, die niet onder een ton komen. Daaruit volgt, dat er voor de N.T.S., c.q. voor de omroepverenigingen eenvoudig geen denken aan is, dergelijke gezelschappen op het scherm te brengen. Men zou het zo deelde men ons me de wel ten zeerste toejuichen, wan neer o.k. en w. bij de subsidies die men toch al voor het Holland Festival reser veert, extra subsidies verstrekte voor vertoningen op televisie. En dan nog kan men slechts zaaluitvoeringen over nemen, omdat speciaal voor t.v. geën sceneerde manifestaties zowel door de tijd als door de kosten van voorberei ding geheel ondenkbaar zouden zijn. Bij de K.R.O. heeft men geaasd op Haydns Opera „l'Infidelta Delusa". Naar de heer Castelijns van deze om roep ons mededeelde, heeft men van uitzending ten slotte afgezien, omdat de minuutprijs veel te hoog kwam te liggen voor de mogelijkheden van de K.R.O. De afwijzing was niet geba seerd op de overweging dat de to taalprijs van de uitzending te hoog kwam of dat men hier en daar nog eens rechten moest gaan betalen, maar hoofdzakelijk omdat een mi nuutprijs van 52 onaanvaardbaar werd geacht. Men wees er in kringen van de N.T.S. op, dat de radio in een veel gunstiger situatie verkeert. De radio bestaat al zo lang en bepaalde tradities liggen er zo vast, dat zij tegen betaling van een vast bedrag vrijelijk in het festivalpro gramma kan graaien, waarbij dan de festivalorganisatoren de muziekrechten betalen. In een dergelijke positie ver keert de televisie niet. Intussen vernemen wij in televisiekrin gen dat men ook daar weinig gelukkig is met de gang van zaken rond het Hol land Festival. Men wil dan ook voor een volgend festival proberen h priori regelingen te treffen, die een betere presentatie op het scherm mogelijk ma ken. Daartoe zal overleg gevoerd wor den met het Holland Festivavl zelf en eventueel met het ministerie van o.k. en w. ^AAIVVVWWWVWWWWWWVMWWWWlAIWIAAAAfWWWWWWVWWWIIWIIIIWIIUVWIIIIWWVVIAIIfVVIAAMVVVVtfVW^A#VWWVVWVWWIAAIWWVI#WVVVVVVVVWI/IAA#W%AIWWVVWWVIIVVIIWWWVllVWWlA#WWWVWWWWWVWWWWWWWWW,WWWWWVVVWWWWVWWW\IVW\ (Van onze correspondent). Dat de Rijssenaren elkaar graag voor het lapje houden is alge meen bekend. Dat bleek ook de zer dagen weer. De Rijssense stadsomroeper, tevens notaris bode, heeft de controverse die er bestaat tussen de leden van de jagersvereniging en de zoge naamde vrije jagers dankbaar uitgebuit. Op een goede avond zag een erelid van eerstgenoemde vereniging de omroeper, in Rijssen beter bekend als Mans van Boothjan, in het jachtveld van de vereniging lopen. Maar het erge was, Mans had een geweer aan de schouder en drie overigens niet door hem geschoten Vlaamse gaaien op de rug hangen. De mond van het erelid zakte wijd open over zo'n gren zeloze brutaliteit. Geen jachtakte, en dan nog wel op jacht in het revier van de vereniging. Met een stem die trilde van verbazing en woede sprak de jager Mans aan: „Zeg Mans, je mag hier niet schie ten". „Ik wel", zei Mans, ik mag met mijn geweer overal jagen. „Doe het niet weer, want je brandt oe". „Ik mag met mijn geweer gerust ja gen", luidde weer het stereotype ant woord. „Best", zei de voorzitter, „maar dan moet je niet boos worden, als wij de politie waarschuwen. Het bestuur van de jachtvereniging kan niet dulden dat jij zonder akte op ons terrein jaagt. Mans grinnikte wat. „Je maakt me niks", luidde zijn met trots en zelfverzekerd bescheid. Enige tijd na dit incident trof een ander lid van de Rijssense jachtver eniging Mans wederom actief aan in een jachtveld. Deze liet het er niet bij zitten. Verontwaardigd toog hij naar de voorzitter. Die had op zijn beurt een ernstig ge sprek onder vier ogen met Mans. „Mans, houdt er mee op jongen. Je krijgt er last mee". De politie werd in de arm genomen. De omroeper die had laten doorsche meren op welke avond hij weer eens actief zou worden, gaf de vereniging en dus ook de politie een gemakke lijke kans. En ja hoor, een lid van de vereniging die ter controle Mans gan gen had gevolgd, trof hem weer in het jachtveld aan. Met zijn geweer. Mans, die als een volleerd jager door het veld sloop, hoorde plotseling een politiewagen stoppen, als het ware op heterdaad betrapt. „Hebt U „Ja", luidde het brutale antwoord van Mans. „Heb je dan een akte". „Nee", maar dat hoeft toch ook niet, althans niet voor dit geweer. En daarop liet Mans de verbaasde poli tiemannen zijn geweer zien dat zo be- driegelijk echt op een jachtgeweer leek, dat zelfs het meest verstokte lid van de jachtvereniging respect op zou brengen voor het knappe stukje huisvlijt. Het geweer was vervaar digd uit twee plastic buizen, waarom een fraaie kolf was gedrapeerd en voorts was het voorzien van een vi zier, een haan en een riem. Er wa ren leden van de jachtvereniging, die het geval sportief opvatten en die hartelijk lachten om de grap. Er wa ren er ook die lachten als een boer die vergeten heeft zijn zieke kies te laten plomberen. Hoe echter het in het verhaal ge noemde erelid reageerde, die 's avonds het slergeweer (dat men zijn niets vermoedende echtgenote in handen had gespeeld) in zijn rek zag han gen, vermeldt de historie niet. Terwijl de al acht jaar in ballingschap levende Argentijnse ex-dictator Juan Peron gisteren in Madrid aan zijn secretaris een bittere verklaring dicteer de, waarin hij de presidentsverkiezingen, welke zondag in Argentinië werden ge- hou'den als een „smadelijke affaire be stempelde, wreef in Buenos Aires een generaal zich verheugd in de handen. „Dit maakt het hele leger gelukkig. De nachtmerrie, die de strijdkrachten ver deelde, is voorbij", riep opperbevelheb ber, generaal Ongania uit. Wat het eerste deel van zijn uitroep be treft, heeft generaal Ongania waar schijnlijk groot gelijk. Ook mmder be vooroordeelde waarnemers in Buenos Aires zijn van mening, dat het met de Peronisten voorlopig gedaan is. Na een jarenlange strijd, die hun positie eerder versterkte dan aantastte, hebben zij zich door hun obstructiepolitiek blijkbaar zelf uitgeschakeld. Alle reden voor het leger om te juichen, want wat de talloze militaire junta's niet konden doen, heb ben de Peronisten zichzelf ten slotte aangedaan. Innerlijke verdeeldheid, die aan de vooravond van de verkiezingen tot een uitbarsting kwam heeft Peron in het verre Madrid doen tandenknarsen en vele potentiële Peronistenstemmen voor de partij van de ex-dictator verlo ren doen gaan. Wat het tweede deel van Ongania's vreugdekreet betreft, is niet iedereen het met hem eens. Natuurlijk weet iedere Argentijn, dat generaal Ongania al lang zat te wachten op een democratisch, niet-Peronistisch bewind, dat het zonder militaire bevoogding zou kunnen stellen. Zijn eerste daad zou dan zijn het leger te depolitiseren, maar of de generaals en de kolonels hem daarbij zullen steunen is zeer de vraag. Zij geven zich maar al te graag over aan het politieke spel en zij zullen wel altijd als excuus aanvoe ren, dat het Peronisme slechts sluimert, maar nog lang niet dood is. e man, die als de overwinnaar te voorschijn is gekomen na de opwin dende verkiezingsstrijd, is dr. Arturo Illia, een kalme plattelandsarts, die door zijn rustige manier van doen voor de t.v.-camera's vele Argentijnen vertrou wen heeft ingeboezemd. Dr. Illia is 63 jaar oud. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Als politiek leider is hij buiten de staat Cordoba, waar hij woont, wei nig bekend. Toch doet hij al 33 jaar lang „aan politiek" en in zijn eigen provincie heeft hij veel gedaan op het gebied van de volksgezondheid en van de sociale voorzieningen. Arturo Illia behaalde in 1929 aan de uni versiteit van Buenos Aires zijn artsendi ploma. Hij vestigde zich toen al direct in het stadje Cruz des Eje hoog in het gebergte van de Sierra de Cordoba. Daar trad hij toe tot de Volksradicale Partij, waarin hij al vrij spoedig een leidende positie veroverde. Verscheidene malen werd dr. Illia tot senator gekozen, eerst in de provinciale afvaardiging en later ook in de nationale Kamer van Afge vaardigden. Een tijd lang was hij vice- gouverneur van Cordoba en hij zou gou verneur geworden zijn, wanneer ex-pre sident Frondizi die nogal welwillend stond tegenover de Peronisten vorig jaar zijn verkiezing niet nietig had ver klaard. Ondanks alle politieke beslom meringen heeft dr. Illia altijd zijn dok terspraktijk uitgeoefend. De meeste van zijn patiënten zijn arbeiders van de spoorwegfabriek in Cruz des Eje, maar ook buiten zijn praktijk was hij actief. Zo was dr. Illia een energiek pleiter voor overheidscampagnes ter bestrijding van volksziekten als de Maltakoorts en „Chagas" een kwaal, die wordt veroor zaakt door de beet van een insect, de vinchuca en die vooral in de buurt van Cordoba veel voorkomt. Hoewel de officiële uitslag van de ver kiezingen gisteravond nog niet be kend was er moesten nog resultaten binnen komen uit de afgelegen plaatsen kwam het bestuur van de Volksradi cale Partij al in het huis van dr. Illia bij een ter bespreking van de overwinning. Dr. Illia kon toen reeds rekenen op de stemmen van 169 van de 476 kiesman nen in Argentinië wordt niet recht streeks gestemd en bovendien hadden de kiesmannen van enkele kleinere par tijen hem reeds hun steun toegezegd, waardoor hij al aan een ruime meerder heid kwam. Van hen zal afhangen of hij inderdaad president wordt. Gevraagd naar de nieuwe beleidslijn, venvees dr. Illia nieuwsgierige journa listen naar het programma van de Volksradicale Partij. Volgens dit pro gram zal gestreefd worden naar een ste viger greep van de overheid op 's lands economie. Voorts zou Illia een herzie ning wensen van de contracten met de buitenlandse oliemaatschappijen, een in greep, die misschien erg pijnlijk zal zijn voor de concessionarissen. Over het algemeen geeft de verkiezings uitslag een vooruitgang van het midden aan. Chirurg en oud-gouverneur van de staat Buenos Aires, dr. Oscar Alende kreeg bijvoorbeeld 108 stemmen in het college van kiesmannen. Alende is een gematigde politicus met socialistische ideeën. De kandidaat van de gematigde rechtse groeperingen, ex-generaal Aramburu weet zich verzekerd van de steun van 75 kiesmannen. De overige 115 zetels werden bezet door de kleinere partijen. Niet alleen de Peronisten zijn de verlie zers. maar ook de ultra-rechtse partijen hebben een groot deel van hun aanhang verloren. De nederlaag van de Peronis ten wordt daarbij zoals al opgemerkt voor een groot deel geweten aan de innerlijke verdeeldheid. Toen kort voor de verkiezingen een aantal kandidaten in de provincies door de regering wegens hun Peronistische verbindingen werden gediskwalificeerd, besloot Perons offi ciële vertegenwoordiger Raui Matera zich toch kandidaat te stellen onder de vlag der Christen-Democraten. Maar ook Matera werd toen gediskwalificeerd. Intussen had hg echter al vele volgelin gen van Peron binnen het christen democratische kamp geloodst. De ver volgens door de trouw gebleven Peronis ten gelaste verkiezingsboycot miste daardoor het nagestreefde effect. Het is echter lang niet zeker of de „verstrooid heid" der Peronisten van lange duur zal zijn. permissie hier te jagen". Een ballon, die ter geiegenbeiu van een tuinfeest in Engeland werd opgelaten, is na vierentwintig dagen in Peru teruggekomen. De ballon had bijna tienduizend kilometer afgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3