PREMIER MOET K.V.P.-ER ZIJN Ook akkoord over de „sociale paragraaf" Staphorster boeren spelen verstoppertje Overleg tussen Russen en Chinezen hervat RUWBOUW VERPLEEGHUIS „TER VALCKE" GOES VORDERT GOED VIER FRACTIES ZIJN HET EENS 00KEERSTE KAMER KEURT HET VERDRAG MET DUITSLAND GOED Boer" Koekoek ,We staan sterk" Indonesiërs willen bemiddelen Bespottelijk plan DEE VAN P.v.d.A. EN DE P.S.P. STEMT TEGEN Kapitein Maasdam niet schuldig Prijsbeschikking brood ingetrokken Straaljager bij landing neergestort Om arrestatie uit te stellen Poolse bisschop overleden Kleine „units" voor jongere patiënten GASUNIE TOCH NAAR GRONINGEN NKOMO AFGEZET ALS VOORZITTER Z.A.P.U. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Eensgezindheid K.V.P.-er premier Ook V.V.D. Toezegging Geen sprake van „weglopen" Indonesiërs ,Geen misdadigers Uitstel Arrestatie BETON SKELET WORDT SILHOUET Huiselijkheid. 206e jaargang no. 160 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uirectie f. vao de Veiae f. B. den Boei en W de Bagter. tioordredactie W. Leertouwei en G. A. de Abonnementsprijs 62 cent pei week, ö.UO per kw tranco pei post 8.25 p kw Losse nummers 15 ct. w walst raat 58-60 tei 2355 (b.g.g red. 3508 adv 3647/3643). Middelburg: MaiKt 51. tel. 3841 <b g.g. red. 2078/3169. adv 2375). Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b g g red 7853 adv 5213). Oostburg. te) 2395. Terneuzen. Arsenaalstraat 2. 2911 Zierik7ee red rel 2425 adm tel '2094 0 Adv pr. 30 ct p mm. Min p adv. 1 4.50 rneez med 3 s tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct p resel (min f 1.50) .Brieven bur van dit blad' 25 ct meer Giro 359300 P Z.C Middelburg Bureaus. Vlissingen: tel. Woensdag 10 juli 1963 (Van onze parlementaire redacteur). De donkere wolken, die zich maandag boven het hoofd van de kabinetsformateur prof. De Quay samenpakten er waren moei lijkheden over de sociale paragraaf en over de persoon van de toekomstige minister-president zijn wat uit elkaar geslagen. Het formatiebootje is in rustiger vaarwater beland, zodat de kans, dat prof. De Quay het in veilige haven zal loodsen, gestegen zijn. De moeilijkheden waren voor een niet gering deel te wijten aan de misverstanden zo althans beti telde dr. De Kort ze die in de K.V.P.-fractie waren gerezen over enige toekomstige sociale voorzie ningen. Deze fractie heeft er gis teren over vergaderd van elf tot twee uur, van drie uur tot bij vij ven en van omstreeks kwart voor acht tot even voor half negen. In middels heeft de fractievoorzitter, dr. De Kort, nog een gesprek ge voerd met prof. De Quay en hebben enige keren de vier bij de forma tie betrokken fractievoorzitters, de heren De Kort, Van Eysden, Beer- nink en Toxopeus, onderling be raadslaagd. Na afloop van de vergadering deelde dr. De Kort mee, dat de K.V.P.-fractie het in Wassenaar bereikte akkoord de overeenstemming, die prof. Beel als informateur tussen de fracties van de K.V.P, de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. tot stand wist te brengen on gewijzigd heeft gehonoreerd De K.V.P.- fractie overwoog daarbij, dat de vier fractievoorzitters van mening zijn dat uit de tekst van punt vijf van het ak koord, dat echter nimmer gepubliceerd is dit punt betreft de sociale zeker heid vanzelfsprekend volgt, dat na aanneming van de arbeidsongeschikt heidswet deze ook in de lopende periode zal worden ingevoerd. Voorts overwoog zij erbij, dat de vier betrokken fractie voorzitters een onderzoek naar de wen selijkheid van medefinanciering van de kinderbijslagwet uit de algemene mid delen uiteraard constructief willen be naderen. Deze verklaring was opgesteld in een bijeenkomst van de heren De Kort, Van Eysden, Toxopeus en Beernink. Zij werd ook aan de jour nalisten voorgelezen in bijzijn van de heren, zodat men de conclusie kan trekken, dat zij hun volledige in stemming had. Desgevraagd deelden ook de heren Van Eysden, Beernink en Toxopeus mee, dat zij zich geheel achter het akkoord van Wassenaar stellen. Ook hun fracties hebben daarover vergaderd. Duidelijk is nu dus, dat men over de sociale paragraaf geen moeilijkheden meer zal maken. Maar die sociale para graaf is nog al vaag en veel wordt over gelaten aan de uitwerking door het nieu we kabinet. Dr. De Kort deelde in zijn verklaring tevens mee, dat de K.V.P. prijs stelt op een geestverwante minister-presi dent, aan wie zij alle steun zal ver lenen Met een minister-president van andere politieke richting zal zij zich dus niet verenigen. Zij kan dat ook bezwaarlijk doen. De K.V.P. heeft bij de verkiezingen een zetel gewonnen. Zij is veruit de grootste politieke par tij- Zij kan niet het odium van onvermogen op zich laden door genoegen te nemen met een antirevolutionaire minister president, dat wil zeggen met prof. Zijl stra, de tegenwoordige minister van fi nanciën. Daarmee is dus tevens een illu sie voor de heer Zijlstra in rook opge gaan. De antirevolutionairen nadden prof. De Quay al laten weten dat hun fractie, gezien de verkiezingsuitslag, een katho liek op de zetel van de minister-presi dent wenst. Mocht dat beslist niet moge lijk blijken, dan was men bereid met prof. Zijlstra als premier akkoord te gaan, mits de K.V.P. zou garanderen, dat prof. Zijlstra vier jaar lang op de steun van de katholieke fractie kan re kenen. De heer Toxopeus deelde mee, dat zijn fractie er precies zo over denkt. De C.H.U.-fractie bleek zich nog niet zo diep in deze kwestie ingedacht te heb ben. Na de stellige verklaring van de K.V.P., dat men alleen akkoord kan gaan met een geestverwante minister president, behoefde zij zich daarover ook het hoofd niet meer te breken. Vast staat nu, dat een katholiek premier wordt. De vraag is alleen wie dit zijn zal. Daaromtrent kan men alleen gissen. Prof. De Quay zal het wat dit betreft niet eens zo heel erg gemakkelijk heb ben. UITKERING AAN NAZI-SLACHTOFFERS (Van onze parlementaire redacteur). Ook de Eerste Kamer heeft in een spoedbehandeling het wetsontwerp goedgekeurd tot uitvoering van het Nederlands-Duits financieel verdrag. Dit wetsontwerp stelt een bedrag van 113.125.000 gulden ter beschikking voor uitkeringen aan slachtoffers van de nationaal-so- cialistische vervolging. Een deel van de fractie van de P.v.d.A. onder leiding van prof. Samkalden, kreeg de aantekening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd, evenals de P.S.P., omdat de regering bij monde van minis ter Zijlstra geweigerd heeft de uitke ringen te verhogen. De Baad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel dat de kapitein van de Maasdam A. H. Lagaay geen schuld heeft aan het ongeluk niet het schip op 15 februari in de mond van de Weser. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart had de Raad geadviseerd de kapitein te berispen voor zijn beleid. Overeenkom stig het advies van de hoofdinspecteur heeft de Raad de tweede stuurman R. A. Riese onschuldig verklaard. De Raad zal de overwegingen die tot deze uitspraak hebben geleid vandaag openbaar maken. Zoals bekend stootte het schip in de vroege ochtend van 15 februari van dit jaar plotseling op een wrak, waardoor de ruim 200 gasten en bijna 300 beman ningsleden in de reddingboten moesten afdalen. Het was de eerste, feestelijke reis van de Maasdam naar Bremerha- Prof. Samkalden wees er op, dat het verdrag niet zegt welk deel van de DM 200 miljoen, die de Duitse Bondsrepubliek aan Nederland be taalt, voor uitkering aan nazislacht offers moet worden bestemd en dat dit dus een zaak is voor Nederland zelf. Naar zijn mening staat het de regering dus' vrij de bijna 118 mil joen gulden, die uit de Duitse beta ling ten goede komen aan de alge mene middelen in Nederland, te be stemmen voor hogere uitkeringen aan de slachtoffers van de nazi's. Ook had prof. Samkalden als bezwaar, dat de nabestaanden van de vervolgden, die zijn overleden in de periode tussen 1 aug. 1961 toen het verdrag werd gesloten en 1 augustus 1963, niet voor uitkering in aanmerking komen. Ir. Geuze (c.h.) verklaarde zich voor het wetsontwerp. Wel achtte hij het noodzakelijk, dat nader overleg over uit keringen aan blijvende invaliden zou plaatshebben. Volledige steun kreeg de minister ook van de K.V.P.-fractie. De heer Algra (a.r.) bestreed de wens van prof. Samkalden, dat het wetsont werp zou worden verworpen. Er bestaat geen enkele zekerheid en het is zelfs onwaarschijnlijk, dat het nieuwe kabinet met een voorstel tot hogere uitkeringen zal komen. De bewindsman zei bereid te zijn om het probleem van de nabestaanden van de vervolgden, die tussen 1 augustus 1961 en 1 augustus 1963 zijn overleden, te bespreken met de minister-president tegelijk met het beraad over de blijvende invaliden. De minister zag hier echter wel een discriminatie ten opzichte van hen, die vóór 1 augustus 1961 zijn over leden. Meer dan deze toezegging wilde de minister niet doen. In de Nederlandse staatscourant van 10 juli 1963 zal door de ministers van eco nomische zaken en van landbouw en vis serij de intrekking van de prijzenbe- schikking brood 1962 worden bekendge maakt. Deze beschikking was van kracht voor alle provincies, uitgezon derd Groningen, Friesland en Drente. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft toegezegd een circulaire te doen uit gaan, waarin aan de rayonale bakkerij- commissies wordt medegedeeld, dat de ministers de prijsstop opheffen op voor waarde, dat de broodprijzen niet wor den verhoogd en dat een nieuwe prijs maatregel zal worden afgekondigd, wanneer men zich aan deze voorwaarde niet zal houden. De ministers rekenen er dan ook op, dat na de opheffing van de prijzenbeschikking de spelregels van het prijsbeleid over de gehele linie in het bakkersbedrijf zullen worden nage leefd. Na de moord op zeven politieman nen en twee militaire monteurs is op Sicilië een grootscheepse actie begonnen tegen de Mafia. Op de foto een colonne politiewagens met personen, die ervan verdacht worden in verbinding met het Mafiaverbond te staan. MVVWWVWVVVVWVWtA/VVWVVWVWUVVVVWVi Een tweepersoons lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is gistermiddag om tien minuten voor twee vlak voor de landingshaan neergestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden waren ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond en konden door wachtmeester eer ste klasse C. Verheijden van de leger plaats Ossendreeht en de boer, de neer Prinsen op het vliegveld uit de wrak stukken worden getrokken. De Lockheed T-33. een straaltrainer keerde terug van een lesvlucht. Aan boord waren de 31-jarige gehuwde in structeur kapitein J. Looisen uit Hoo- gerheide en de 23-jarige gehuwde leer lingvlieger onderluitenant J. H. R. Wis- becq van de Belgische luchtmacht uit Brasschaet. De gewonde militairen zijn in het Al gemeen Burger Ziekenhuis in Bergen op Zoom opgenomen. Kapitein Looisen, die een enkelfractuur en een lichte rug- gegraatsbeschadiging opliep tijdens de crash, slaagde er in zelf uit de straal- Irainer te komen, Hij kreeg nog lichte brandwonden, toen hij de landarbeiders hielp bij het bevrijden van onderluite nant Wisbecq, die een gekneusde borst kas had opgelopen. (Van een speciale verslaggever). Rondom Staphorst spelen tiental len „vrije" boeren verstoppertje met de politie. Zij zijn telkens toe vallig niet thuis, als de overval wagen komt om hen te halen voor het uitzitten van verleden jaar al gevelde vonnissen wegens het niet betalen van contributies van het landbouwschap. Bij sommigen zijn de agenten deze week al vier keer vergeefs aan de deur ge weest. In twee dagen tijd zqn nu vier boeren gepakt. Gistermorgen was Hen drik V. nummer vijf, maar hij wist even later weer te ontsnappen. Zijn vrouw kreeg toen te horen, dat er de volgende Het Russisch-Chinese overleg in Moskou, dat gisteren op verzoek van de Chinese afvaardiging was verdaagd, zal vandaag in het hoofdkwartier van het centrale comité van de Russische commu nistische partij worden voortgezet. Dit is gisteren van welingelichte communistische zijde in de Russi sche hoofdstad vernomen. De twee afvaardigingen hadden maan dag, na de respectieve standpunten in het ideologische geschil te hebben uit eengezet, besloten het gesprek op te schorten om de Chinezen in de gelegen heid te stellen, nieuwe instructies van Peking te vragen. De Prawda is gisteren opnieuw van leer getrokken tegen het verspreiden van het anti-Sowjet pamflet door de Chinezen, hetgeen westelijke waarne mers gestijfd heeft in hun mening, dat het ideologisch gesprek ten do de is opgeschreven en na kortere of langere tijd zal worden afgebroken. De communistische partij van Indonesië, de grootste buiten het communistische blok, wil trachten te bemiddelen in het ideologisch geschil tussen Rusland en China. De voorzitter van de P.K.I., Idpa Noesantara Aidit, zal volgende week met dat doel aan het hoofd van een de legatie naar Moskou en Peking gaan. De Indonesische communisten lijken meer op de hand van Peking dan op die van Moskou te zijn in het geschil tussen de twee communistische reuzen. keer op hem zou worden geschoten. ,,Dat hebben ze al gedaan", zo beweerde 's middags de vluchteling. We vonden hem op zijn land aan het gras maaien. „Ze gingen achter me aan toen ik op mijn tractor probeerde weg te komen. In volle vaart ben ik uit het zadel gespron gen om te verdwijnen in het roggeveld op dat moment kraakte achter mij de knal van een pistool. Groepscommandant van de rijkspoli tie in Staphorst is de goedmoedige adjudant Mulder. „Mijn mannen heb' ben geen gebruik gemaakt van hun wapens", zei hij, toen we hem com mentaar vroegen op dit relaas. „Het gaat hier niet om een stel misdadi gers. Wel moet het recht natuurlijk zijn loop hebben, en ach wij trek ken toch wel aan het langste eind. Tot nu toe werd alleen 's morgens vroeg en 's avonds tegen schemer geopereerd door de politie. Het dorp verwacht, dat de agenten binnenkort wel 's nachts zullen gaan verschijnen. Daarom slapen heel wat veroordeelde boeren niet meer thuis, sinds de aanzegging is gekomen dat zij zich gereed moeten houden. Uit gesprekken met deze mensen blijkt, dat ze best begrijpen op de lange duur dit „spel" te moeten verliezen. Maar voor de meesten betekent elke dag uit stel veel in deze hooitijd. „Ze komen express zomers ais wij moeilijk weg kunnen van het bedrijf dat is pes ten", zo wordt gezegd. Deze taal wordt overigens kennelijk ont leend aan dié van hun leider Koekoek uit Bennekom. Door de telefoon ver klaarde deze ons gistermorgen: „De raz zia's zijn begonnen in Staphorst. Wij staan daar sterk. Er is dan ook veel tegenstand te verwachten". Maar ter plaatse blijkt dan dat de boeren weinig voelen voor een oproer als in Holland sche Veld. Inmiddels heeft de rijkspolitie gister middag in Staphorst opnieuw twee boe ren gearresteerd, die weigerden de boete te betalen die hun door de economische politierechter was opgelegd. De strijd om het tweede televisienet en om de commerciële televisie is hangende de kabinetscrisis enigermate verflauwd in Nederland. Daardoor be stond in de laatste weken ook weinig aandacht voor bepaalde suggesties, die werden gedaan om te komen tot een „compromis". Aan één enkele suggestie is echter wat meer aandacht geschonken, dat was de suggestie om over het tweede t.v.-net buitenlandse programma's te relayeren. Men heeft die suggestie in Hilversumse kringen nogal fel afgewezen. Het zou een onmogelijk plan zijn. Men zou na melijk in bijzonder grote kosten verval len door de aankoop van de buitenland se programma's waarop auteursrechten enz. zouden bestaan. Omdat het plan aanvankelijk gesteund werd door dagbladen die verschijnen in de gebieden waar men de Belgische en Duitse t.v.-programma's kon volgen en waar men dus vergelijkingen kon maken met het magere „totaalbeeld", dat wordt geproduceerd in ons verzuil de Nederlandse radio- en t.v.-centrum, is het wellicht instructief, wat meer te vertellen over een „bespottelijk" experi ment van onze Nederlandse P.T.T. Dit experiment wordt beschreven in het juninummer van het P.T.T.-informatie- blad. Binnenkort zal de P.T.T. aan de bewo ners van twee wijken in Den Haag bij wij ze van proef de ge legenheid geven via een centraal antenne systeem te kiezen uit twaalf omroep- en drie televisiepro gramma's. De buitenlandse radiopro gramma's komen van drie Duitse, twee Belgische, twee Engelse en twee Franse stations. De televisieprogramma's komen van een Vlaams en van een Westduits sta tion. De P.T.T. geeft alleen het „sig naal" door en het doorgeven van een signaal is niet belast met auteursrech ten enz. De ontvangst zal belangrijk beter zijn dan via eigen antennes mogelijk is. De buitenlandse programma's worden in het grensgebied van ons land opge vangen en via muzieklijnen naar Den Haag getransporteerd. Er komt o.a. een ontvangstpost te Dom burg op Walcheren. Aanvankelijk zal de aansluiting op het centraal antennesysteem geen besparing geven, maar later wel. In elk geval be reikt men al direct een ruimere keuze en ook een betere kwaliteit. De P.T.T. zelf zegt van deze proef neming: „De bedoeling van het Haagse experi ment is de belangstelling van het pu bliek te peilen voor deze nieuwe vorm van transmissie van een grote reeks f.m.- en t.v.-programma's, waarmee be reikt wordt dat de luisteraars en de kijkers in het westen des lands een even ruime keuze kunnen maken als de be woners van de oostelijke en zuidelijke provincies". En ten slotte wordt nog geconstateerd: „Een begeleidend effect van de alge mene toepassing van het centraal an tennesysteem zou zijn dat geleidelijk de particuliere antennes van de daken zul len verdwijnen, een ontwikkeling die tegemoet zou komen aan de wens van tal van gemeentebesturen om paal en perk te stellen aan de uitbreiding van deze door velen verfoeide „mast bossen". Tot zover de P.T.T.-plannen, waarover al eerder iets werd gepubliceerd en die dus niet geheel nieuw meer zijn. Wij herinneren dan ook alleen maar aan dit experiment omdat nog enkele dagen geleden het relayeren van buitenlandse uitzendingen door leidende figuren in onze radio- en televisiewereld werd weg- gebezemd met een beroep op hoge kos ten voor auteursrechten en omdat men in bepaalde bladen het plan be spottelijk heeft genoemd. Wel, het plan is zo bespottelijk, dat de P.T.T. een proef ter hand neemt en al dus het werk vergemakkelijkt van de pacificatiecommissie, die straks de radio- en t.v.-onenigheid in Nederland moet beslechten. Dat is dan de commis sie, die ingesteld zal worden nadat de kabinetscrisis is opgelost en die aan de ministers de weg moet wijzen om het onderling eens te worden over de com merciële t v.-uitzendingen, de bezetting van het tweede t.v.-net, enz. Als straks blijkt, dat het centrale an tennesysteem goed werkt, zal dat sy steem wellicht de grote vredestichter zijn. Dan immers kunnen de Nederland se luisteraars en kijkers en masse weg vluchten naar buitenlandse stations als Hilversum te kort schiet. Ze zullen al vluchtende zich bij elk soort pacificatie neerleggen, al blijft daarbij het knagende gevoel bestaan, dat ze verplicht zijn te betalen voor de Neder landse uitzendingen, terwijl ze liever bij het buitenland „te gast" zijn. De r-k. bisschop van Tsjestochowa (Po len) Zdzislaw Golinski, is zaterdag als gevolg van een hartaanval overleden, zo is dinsdag bericht. De in 1908 geboren Golinski werd in 1951 verheven tot bis schop. In Kwintsheul onder Den Haag heeftzoals gemeldde negentigjarige heer C. v. d. Knaap maandagmiddag een kras staaltje geleverd door de drieja rige Adrie Kuypers, die bijna verdronken was, door handreiking uit de Lange Wateringkade te redden. De man diestram door ouderdomzich normaal niet zonder hulp kan oprichtenliet zich op de knieën zakken toen hij het handje van het kind, dat met zijn step te water was gereden boven de oppervlakte zag stekenWonderlijk genoeg zag de hoogbejaarde redder toen kans om meteen weer overeind te komen en zo het kind op het droge te trekken. Foto: de heer v. d. Knaap wijst aan waar de redding zich afspeelde. Naast hem de 3-jarige Adrie Kuypers. V r*r /- y^<^/y^t/\/v\/y^/\/\/vv^rt/)A/UWIA/VWWWWVWWWVWW>IWWtfWWWWWWWWWWflJlflfUlArtA/lAAArtAft STEEDS BETER Iaat zich uit de ruwe wanden en vloeren van het betonskelet op het bouwterrein tussen Bergweg en Louise de Co- lignylaan te Goes de laatste maan den het totaalbeeld raden van het nieuwe verpleegtehuis voor lang durig zieken „Ter Valcke". Wan neer de bouwers deze zomer en de komende herfst zonder strubbelin gen kunnen doorwerken, denkt de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" rond de jaarwis selingen het silhouet van haar nieuwe aanwinst in Goes compleet te hebben. Volgend jaar kan dan fors worden begonnen aan de ver dere afwerking en begin 1965 zul len de eerste patiënten in het nieu we tehuis hun bed gespreid vinden. De werkzaamheden op het bouwter rein met zijn ongeveer 700 vierkante meter vloeroppervlak vorderen goed. Nadat sinds vorig jaar zomer in to taal 251 betonpalen de grond ingedre ven zijn, is het vlot gegaan met het storten van de funderingen en het oprichten van bekistingen voor de zuilen en muren. Het gehele complex zal uit vier blokken bestaan. Het hoofdgebouw, waarin het zusterhuis zal worden ondergebracht krijgt de ailure van een „torenflat" met vijf verdiepingen of zes bouwlagen. Op het ogenblik zijn de bouwers hier zo ver gevorderd, dat de tweede verdie- pingsstoei gereed is. In dit blok er is verblijfs- en woonruimte voor 72 perso neelsleden zijn de centrale verzor gingsappartementen ondergebracht. De bezoeker, die de nu nog kale ruimte doorkruist, vindt er de liftschacht en in de kelders de centrale verwarmingska mers, de linnenkamers en dergelijke. Te gen dit hoge blok aan komt de keuken te „leunen". Van dit gedeelte, aan de oostkant tegen de Louise de Colygny- laan aan, wordt momenteel de bekisting voor de fundering in elkaar getimmerd. De „hoofdader" van het verpleegtehuis „Ter Valcke" zal bestaan uit een oost west gerichte vleugel. Vier lagen boven elkaar. Vooral met dit laatste is het t/WWWW/WWWWWWWWVA/WWWWWWW l/WtAAAA/VWWWWWVWWWWWWWVWWW stichtingsbestuur bijzonder ingenomen Immers: de bovenste verdieping zal ei genlijk al de eerste uitbreiding vormen op de aanvankelijke plannen. Het nieuwe verpleegtehuis krijgt daarmee een capa citeit van 184 bedden. Vorig jaar decem ber namelijk heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid goedkeu ring verleend aan het bestuur om de eer ste opzet met vijftig bedden te vergro ten. Dat zal niet met een nieuwe vleugel gebeuren, maar met een vierde bouw laag: de goedkoopste oplossing. De ople veringsdatum is daardoor drie maanden verschoven. •*1 I 1" Het architectenbureau irs. Kothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg/Goes heeft voor het verpleegtehuis „Ter Valcke" een plan uitgewerkt, dat aan de zogenaamde „huiselijkheid" een maximaal bereikbare aandacht schenkt. Het zogenaamde beddenhuis de wanden voor enkele verdiepin gen zijn er al van te zien is ge splitst in zoveel mogelijk zelfstandige „units" van 11 tot 12 bedden. Bovendien heeft het bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland" zijn nieuwe vestiging in Goes een experimenteel tintje meegege ven in de vorm van één- en tweeper soonskamers voor jongere patiënten. „De landelijke organisaties van verpleeg- j tehuizen zijn op dit terrein druk bezig, maar nog nergens is men ertoe overge gaan om deze heel kleine „units" op te zetten", zo vertelde ons de directeur van de stichting, de heer M. L. Almekinders uit Middelburg. Met zijn twintig tot der- (Zie slot pag. 2 kol. 2) De Nederlandse Gasunie heeft gis teren het volgende communiqué uitgegeven: „De directie van de N.V. Nederlandse Gasunie heeft besloten het hoofdkantoor dat voorlopig in Den Haag werd ge vestigd met inachtneming van een zekere overgangsperiode, in de stad Groningen te vestigen. Tot een voorlopig hoofdkantoor in Den Haag werd indertijd besloten omdat het merendeel van het personeel, met name de functionarissen van het staatsgas- bedrijf. aldaar gehuisvest is en omdat onmiddellijk over geschikte kantoor ruimte kon worden beschikt. Voorts heeft voorlopige vestiging te Den Haag' het voordeel, dat het intensieve contact met vele in het westen des lands ge vestigde instanties, vooral van groot belang in de aanloopperiode van de Gasunie, aanzienlijk wordt vergemak kelijkt. Het tijdstip van de vestiging in Gronin gen zal worden bepaald door de nood zakelijkheid de werkzaamheden tijdens de aanloopperiode niet onnodig te be moeilijken. alsmede door het in Gronin gen en omgeving ter beschikking komen van geschikte huisvesting, zowel voor het hoofdkantoor als het personeel". De voorzitter van de verboden Zuidrho- desische partij de Zimbabwe Afrikaan se Volksunie, Joshua Nkomo, is afgezet, zo is gisteravond in een partijverklaring bekendgemaakt. Zijn functie wordt voor lopig waargenomen door de predikant Ndabaningi Sithoie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1