Pogingen tot botersmokkel met gevangenisstraffee beoordeeld ZUID TVELAND AGENDA BEVORDERINGEN AAN CHRISTEL. LYCEUM VOOR ZEELAND TE GOES VEEREGASLANTAARNS VOOR ELEKTRISCHE VERLICHTING MOORD" DUIDT OP HITCHC0CKS „PSYCH0" ALS INSPIRATIEBRON „Van de brug af gezienrake milieuschets OECUMENISCHE RAAD SCHIEDAM WIL FEDERATIE VAN KERKEN EXAMENS MARKTBERICHTEN ECONOMISCHE POLITIERECHTER KRMIEPOOTPRAKTIJKEN: DRIE TOT VIER MAANDEN In de sloot Ongemerkt Defect Lathyruswedstri j d van Mij. Plantkunde uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop dixari en uw wasmachine horen bij elkaar Autobotsing na inhaalmanoeuvre op rijksweg 58 Wedvluchten „De Zeeuw" Dansavond met show en zang Raad 's-Gravenpolder tegen verhoging wethouderssalarissen RECEPTIE VOETBALCLUB „SLUISKIL" Oud-secretaris van Koudekerke overleden Vaststelling ontwerp uitbreidingsplan Films in Zeeland Als springplank naar grotere unie Zeven tiende-eeu wse meesters" in Zierikzee Z.T.l.-leerlingen naar Deltawerken ONTPLOFFING OP „PRINS WILLEM I" ZEEUWS ZANGCONCOURS ZATERDAG IN SOUBURG WOENSDAG 10 JULI 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoge straffen heeft de economi sche politierechter, mr. F. van Em- pel, dinsdag opgelegd aan een aan tal personen, die zich bezig hielden met of meewerkten aan de smok kel van Nederlandse boter naar België. De politierechter toonde zich zeer verontwaardigd over de praktijken van de smokkelaars, met name wat betreft het gebruik van de zogenaamde „kraaiepoten", die worden uitgestrooid om de banden van achtervolgers te laten klappen. „Iedereen die nu nog in het bezit van deze kraaiepoten wordt aangetroffen, kan rekenen op ten minste drie of vier maanden hechtenisstraf", aldus mr. Van Empel. De gedetineerden, die dinsdag moesten voorkomen, werden allen aangehouden op grond van overtreding van voor schriften der in- en uitvoerwet, die on langs in werking is getreden. De boter, die op 18 april in een voor botersmok kel uitgeruste wagen te Zuiddorpe was aangehouden, bleek afkomstig van de handelaar A. A. S. uit Clinge, die werd bijgestaan door mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg. S. zou, gezien de verpakking van de bo ter in kluiten van 25 kilo, kennelijk de bedoeling hebben gehad de boter recht streeks te verkopen op niet-wettige wij ze. S. ontkende dit ten stelligste en voerde aan: ,,De handel is toch vrij?". Mr. P. C. Adriaanse viel aan op de woorden „kennelijk rechtstreeks" en vond dat de bewijzen hiervoor niet wa ren geleverd. Niettemin eiste de officier van justitie, mr. T. Lebret, een gevange nisstraf van 6 maanden, met aftrek van voorarrest, en een boete van 10.000 subs. 4 maanden. De politierechter wilde zich over deze zaak nog beraden en zal over 8 dagen dus op 16 juli uit spraak doen. Wie de caféhouder-boterhandelaar Th. V. uit Hontenisse de opdracht gaf de bo ter van A. A. S. uit Clinge te vervoeren, werd niet helemaal duidelijk. V. beweer de op de zitting dat een onbekende hem had gevraagd de boter te vervoeren. Volgens zijn woorden wist hij niet waar het om ging. Hij had ook niet gemerkt dat de auto bijzonder was uitgerust. Samen met een bijrijder reed hij op 18 april bij Zuiddorpe in de richting van de grens. De douane kreeg arg waan, toen zij de auto zag en reed er achteraan, „je moet opzij gaan", had de bijrijder tegen chauffeur V. ge zegd, toen hij de douane-auto vlak achter zich zag. Dat deed V. en kwam in een sloot terecht. De doua ne-auto, die op dat moment al naast de bestelwagen reed, belandde even eens in de sloot. De douanebeambten constateerden dat zich in de auto 2400 kg boter bevond, en 500 kg kraaiepoten. De wagen was uitge rust met terreinbanden en een pant serplaat. De officier van justitie eiste tegen V., die eveneens werd bijgestaan door mr. P. C. Adriaanse, een gevangenisstraf van 6 maanden met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De economische politierechter vonniste 5 maanden met aftrek van voorarrest. Handelingen gericht op de smokkel van boter kwamen de landbouwer P. J. V. uit Y°gelwaarde en de beter bekende A. F. uit Hontenisse duur te staan. Zij wer den op 31 mei in de schuur van de land bouwer aangetroffen, toen zij bezig wa ren een aantal kluiten van 25 kg boter uit een voorraad van 5000 kg over te laden in een vrachtauto. Op zich zelf geen verdachte bezig heid, maar wel wekte het argwaan toen bleek dat de nummers en mer ken van de verpakking waren verwij derd. Het was voor de landbouwer de eerste keer dat hij zich met dit soort zaakjes bezighield, zo betoogde de raadsman mr. P. C. Adriaanse, die pleitte voor een voorwaardelijke straf. Over de eis van de officier 3000,subs. 3 maanden, merkte hij nog op dat V. slechts een klein boerderijtje heeft en deze hoge boete moeilijk zal kunnen betalen. De president veroordeelde de landbou wer tot een aanzienlijk lagere geldboete, nl. 250, subs. 50 dagen, en'legde een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 6 weken op met een proeftijd van 3 jaar. De man, die in dezelfde schuur werd aangetroffen A. F. uit Hontenisse was geen onbekende voor de politierech ter. De laatste maal werd hij, voor een poging tot botersmokkel, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maan den. Mr. Lebret eiste daarom tegen hem een gevangenisstraf van 6 maanden met af trek. De president vonniste eveneens zes maanden gevangenisstraf, waarvan evenwel twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Ook een vrouw verscheen voor de poli tierechter in verband met botersmok kel. Mevr. L. M. V. uit Hontenisse had op 5 maart aan een aantal mensen in een voor smokkel uitgeruste bestelauto toestemming gegeven de boter in haar schuur over te laden. De mannen had den haar gezegd, dat er een defect aan de auto was, die zij even moesten ver helpen. Mevrouw V. verklaarde dat zij wel vermoedde dat het hier botersmok- kelaars betrof, maar zij was van de stand van zaken toch niet zozeer op de hoogte. Haar man, op dat moment af wezig, was daarentegen wel meer bij smokkelzaken betrokken geweest. De eis luidde 2000,subs. 2 maanden. Mr. Van Empel wilde rekening houden met het feit, dat het voor de vrouw de eerste keer was en veroordeelde haar tot een boete van 500,— subs. 20 da gen. GOES Advertentie Op de grote autoweg van Bergen op Zoom naar Goes heeft dinsdagmorgen omstreeks half elf een auto-ongeluk plaatsgehad. Mej. E. D. uit Borgerhout (België), onderweg naar Vlissingen, hotste bij 'n inhaalmanoeuvre tegen een tegemoetkomende vrachtauto bestuurd door A. B. C. uit Breskens. Mej. D. en de naast haar zittende heer A. B. uit Berlaemont (België) werden naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. Daar bleek, dat mej. D. een hersenschudding en en kele gebroken ribben had opgelopen. De heer B. had enkele snijwonden. De per sonenwagen werd geheel vernield. Later zijn de beide gewonden naar Antwerpen vervoerd. Het verkeer op de rijksweg werd 20 minuten opgehouden. De Goese gemeentekwekerij was dins dagavond gevuld met een schat aan la- thyrusbloemen. Het waren de inzendin gen van de leden van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde afdeling Goes, die tijdens een gezellige onderlinge bijeen komst in de kwekerij werden gekeurd. Vijftien leden hadden de door hen ge kweekte lathyrusbloemen voor de wed strijd ingestuurd. De heer P. van Paas- sen bleek van hen de fraaiste inzending te hebben. Tweede werd de heer D. Jan sen en de bloemen van de heer K. Goud zwaard behaalden de derde prijs. De on geveer 25 leden van de afdeling, die deze bijeenkomst bijwoonden, maakten na de keuring een excursie door de gemeente kwekerij, waarbij voorzitter K. Goud zwaard voor een deskundige toelichting zorgde bij de talrijke planten en bloe men, die werden bekeken. Tijdens deze bijeenkomst werd ook van gedachten gewisseld over een excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen in augustus. De afdeling zal dan de bloeipracht in het Zwin gaan bekijken en verder be zoeken brengen aari Aardenburg, „De Braakman", en Hulst. In principe werd besloten, dat de vere niging ook dit jaar weer zal deelnemen aan het fruitcorso. Verder zullen bin nenkort en in het aanstaande najaar weer tuinkeuringen worden gehouden In Goes en Kloetinge. Daarvoor is een wandtegel beschikbaar gesteld. Aantal baden In het badhuis van het Medisch Cen trum te Goes zijn in de maanden april, mei en juni in totaal 7883 baden ge nomen. Met 412 jonge duiven in concours maak te de postduivenvereniging „De Zeeuw" te Goes dit weekend een wedvlucht uit Neufvilles. De resultaten waren: 1 en 3 L. Baert; 2 en 8 G. Koks; 4 P. Schrij ver; 5 A. Sorber; 6 en 9 Amperse-Van Hekken; 7 P. de Hond; 10 M. W. de Nooijer. Bij de vlucht met oude duiven warén de eerste vijf prijswinnaars: 1 J. P. Kaho, 2 en 4 P. Schrijver; 3 P. Kerkhove en 5 C. J. Kuzee. Een vlucht met 59 duiven uit Noyon gaf de volgen de uitslag: 1 L. Baert; 2, 3, 4, 7, 10 C. J. Kuzee; 5 Amperse-Van Hekken, 6 en 8 Jac. Bal, 9 G. Koks. KRUININGEN Zaterdagavond presenteerde Jan Blok uit Kruiningen in „Ons Dorpshuis te Kruiningen de „Ramses-show", zo ge noemd naar de band „Ramses and the Archers", onder leiding van Dpok Kop- mels uit Vlissingen. Deze band bestaan de uit Dook Kopmels, leider en solo- gitarist, Henk Koole, bassist, Tony Klink, begeleidingsgitarist, Rinus So- hier, drummer, allen uit Vlissingen en Jan Blok, begeleidingsgitarist en zan ger uit Kruiningen, bracht in deze show een wereldreis voor het voetlicht, die in de smaak viel bij het talrijke publiek. Aan deze show verleenden me dewerking „The Petrels';, 5 zingende meisjes, en „The Twingkling Stars", 10 dansende meisjes, die onder andere de madison en de loco motion op het toneel demonstreerden. Vervolgens traden op drie bekende ar- tisten van radio en televisie, Joop de Knegt, Thea van der List en Willy Al- berti. Behalve door hun pianist werden zij ook begeleid door Henk Koole, bas en Rinus Sohier, drums. De dansmuziek werd verzorgd door „Ramses and the Archers" onder leiding van Dook Kop mels. VANDAAG Middelburg Electro: Van de brug af ge zien, 7.30, 18 Jaar. Zeeuws Museum: Ex positie verzameling Bal en J. H. Koek koek. 10-17 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren. 9-22 uur. Van Benthem en Jutting' Expositie over Zeeland en Vlaan deren. 9-18 uur. Abdij: Klank- en licht spel. 21.00 uur. Vlissingen - Alhambra. Moord, ,20 uur. 18 Jaar. Luxor: De scherpschutters van El Passo, 20 uur, 14 laar. Veere - De Schotse Huizen: expositie Dirk van Gelder, 10—12 en 14—17 uur. Goes Grand De kampioen-leugenaar: 20 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje: vergade ring plattelandsvrouwen Goes: 14 uur Grote Markt: Jubileumfokdag Zuidbeve- landse paardenfokkers: 11 uur. Terneuzen Luxor: Girls! Girls! Girls!, 20 uur, a.l. Oostburg Ledeltheater: Het mooiste meis Je van de wereld, 20 uur, a.l. Zierikzeo Hervormd Verenigingsgebouw: diplomauitreiking landbouwhuishoud- school: 14.45 uur. R.-k.-modevakschool: expositie leerlingen: 1921 uur. Bergen op Zoom Luxor: Hyena's van de nacht, 20 uur, 18 Jaar. WOLPHAARTSDIJK Handboogconcours De handboogsociëteit „Doel naar Hoo ger" te Wolphaartsdijk hield haar jaar lijks concours op de staande wip, 61 schutters van 13 sociëteiten namen er aan deel. De uitslag was: hoofdvogel niet afgeschoten; le zij vogel Jan Rijk, Willem Teil, Ovezande; 2e zijvogel P. Rentmeester, Yerseke; le hoofdkal Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezande; 2e hoofdkal L. Meijaard, Juliana, Oudelan- de; le onderkal L. de Jonge, Concordia, 's-Heerenhoek; 2e onderkal P. Rent meester, Willem Teil, Ovezande; le klep Jan Rentmeester, Willem Teil, Ovezan de; 2e klep Jacob Rijk, A.L.M., Kwaden- damme; 3e klep H. J. Driedijk, Doel naar Hooger, Wolphaartsdijk; 4e klep A. van Loo, Doel naar Hooger, Wol phaartsdijk. Het grootste aantal vogels werd geschoten door burgemeester W. N. van Liere uit Oudelande. Hij schoot er vier. Bejaardenreis Maandag maakten de ouden van dagen uit Wolphaartsdijk met drie bussen hun jaarlijks uitstapje. Dit jaar ging de reis naar 'Scheveningen en Den Haag, waar een bezoek werd gebracht aan de Pier en Madurodam. Nadat in Hoogerheide een warme maaltijd was gebruikt, aan vaardde men voldaan de terugtocht. De muziekvereniging A.D.V.E.N.D.O. met drumband wachtte 's avonds het gezel schap op. Voor het gemeentehuis maak te men nog een rondedansje. Namens de ouden van dagen sprak de heer Jac. Katsman een dankwoord. GEREF. GEMEENTE Oud-Vossemeer: 19 uur ds. Steenblok te Gouda. Wedvlucht „De Blauwe Doffer" De postduivenhoudersvereniging „De Blauwe Doffer" te Wolphaartsdijk hield een wedvlucht van Corbeil uit. De uit slag was: 1. en 3. P. A. van Loo; 2. P. P. Dieleman; 4. Gebr. Houtekamer; 5. J. Houtekamer. KLOETINGE Leerlingen Margrietschool gingen op reis Onder leiding van personeel en ouder commissie maakten de leerlingen van de eerste drie klassen van de Margriet- school te Kloetinge een schoolreisje naar Noord-Brabant, waar zij een bezoek brachten aan de speeltuin te Roosendaal en de Efteling te Kaatsheuvel. De leer lingen van de drie hoogste klassen gin gen naar Rotterdam en brachten daar een bezoek aan Blijdorp en de Euromast. Tevens maakten zij een boottocht door de havens van deze stad. Beide keren werden de kinderen 's avonds verwel komd door de muziekvereniging „Excel sior". KRABBENDIJKE Wedvluchten Aan de wedvlucht naar Noyon (221 km) werd met 65 duiven van de postduiven houdersvereniging „De Scheldeduif" te Krabbendijke deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1 A. van de Vrede; 2 C. J. Clement; 3 en 7 M. Minnaard; 4 en 5 M. Blaauwkamer; 6 L. Paauwe; 8 en 10 J. A. van Langevelde; 9 J. Allewijn. Aan de wedvlucht naar Neuf villes (99 km) werd met 226 duiven van bovenge noemde vereniging deelgenomen. Uit slag: 1 D. van Luijk;'2, 8 en 9 A. van de Vrede; 3 J. van de Vrede; 4 M. Min naard; 5 J. Allewijn; 6 Jac. Minnaard; 7 P. Sonke; 10 P. van den Dorpel. KATS Duivensport De postduivenhoudersvereniging „De Blauwe Doffer" uit Kats hield een wed vlucht met jonge duiven vanuit Breda. Deelname 149 duiven. Uitslag: 1., 4., 6. en 8. L. de Fouw; 2. F. Maas; 3. J. Groenleer; 5. J. Verwey; 7. J. Goulooze; 9. W. Filius; 10. A. de Fouw. De uitslag van de vlucht van de oude duiven vanuit Breda luidt: 1. en 2. J. Klap; 3. en 6. J. Verwey; 4. A. Bakker; 5. en 9. B. Steur; 7. en 8. J. Verwey; 10. A. Abrahamse. „De Blauwe Doffer" hield voorts een wedvlucht vanuit Corbeil. De uitslag luidt: 1. G. Geelhoed; 2., 6. en 8. J. Ver wey; 3. en 5. L. de Fouw; 4. C. Schip pers; 7. A. v. d. Kreeke; 9. L. van Liere; 10. J. Goulooze. COLIJNSPLAAT Schoolreis Prinses Marijkeschool De leerlingen van de „Prinses Marijke School" te Colijnsplaat maakten hun tweedaagse schoolreis naar Schouwen. Uitgangspunt was de kampeerboerde rij „Bona-Fide" te Renesse. De eerste dag werd er o.a. gezwommen, een speur tocht gehouden en een bezoek gebracht aan de meeuwenbroedpiaats te Wester- schouwen. De tweede dag werd de vuurtoren te Haamstede beklommen, 's Middags werd het zwembad „De Val" te Zierikzee bezocht. Doodmoe, maar voldaan keerden de leerlingen naar huis terug. Aan het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes zijn aan het einde van de cursus 1962- 1963 de volgende leerlingen tot een hogere klas bevorderd: Van klas 1 naar klas 2: Kees Buizer, Dini den Butter, Frans Duynhouwer, David Egter van Wissenkerke, Johan van den Ende, Willy la Grand, Frans Wiete ter Haar, Annemarie Harmsen, Willemien 't Hooft. Betsy Hoog- De raad van 's Gravenpolder, die dins dagavond bijeenkwam, zal Gedeputeer de Staten adviseren om de bezoldiging van de beide wethouders niet te verho gen. De gemeenterekening 1961 zal voor lopig vastgesteld worden met een batig slot op de gewone diensten en een nade lig slot op de kapitaalsdiensten. Een voorstel van b. en w. om aan de ge broeders De Wolf bouwterrein aan de Ambachtsstraat te verkopen met ais voorwaarde, dat daar twee woningen met een loods worden gebouwd, keurde de raad niet goed. Bestuur en spelers van de v.v. „Sluiskil" zullen, wegens het behalen van het kampioenschap in de eerste klas B, af deling Zeeland en promotie naar de vierde klas K.N.V.B., op zaterdag 13 juli a.s. recipiëren in hotel „De Kroon" te Sluiskil van 17.00 tot 18.30 uur. In Koudekerke is dinsdagmorgen in de ouderdom van 88 jaar overleden de heer P. J. Terwoert. De heer Terwoert was van 1909 tot 1940 secretaris van de ge meente Koudekerke. Hij volgde in deze functie zijn vader op. Daarvoor was hij ambtenaar ter secretarie te Koudeker ke. De heer Terwoert had een groot aandeel in de oprichting van de Z.L.M.-kring Koudekerke. Hij was voorts enige tijd bestuurslid van de hervormde schoolver eniging. De heer Terwoert genoot in zijn woonplaats bekendheid door zijn kennis van de flora. Tot voor enkele weken was hij een geregeld bezoeker van de raadsvergaderingen. De begrafenis is bepaald op zaterdag a.s. VOORSTEL VANAVOND IN DE RAAD De gemeenteraad van Veere zal zich vanavond woensdag om half acht bezighouden met een voorstel tot wij ziging van de gasstraatverlichtïng, in elektrische verlichting. Daarbij zullen de bestaande gaslichtmasten worden in gericht voor elektrische apparatuur en worden voorzien van nieuwe armaturen, die passen bij de historische bebouwing van Veere. Op de hoek Oudestraat-Ka- Het opzienbarende succes van Hitchcocks superthriller „Psycho" is aanleiding geweest voor de ver vaardiging van een aantal films, die in vorm duidelijk zichtbaar op eerstgenoemd werk zijn geïnspi reerd. Eén voorbeeld is „Het kabi net van Caligari", een zeer goede thriller, welke onlangs nog in Al hambra (Vlissingen) werd ver toond. Een ander voorbeeld is „Moord", dat bijna een kopie is van „Psycho", vervaardigd uit dezelfde ingrediënten en opgezet naar een zelfde patroon met een soortgelij ke, verrassende, ontknoping. De plaatselijke oecumenische raad van kerken te Schiedam heeft zich onlangs tot de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland te Utrecht gewend met het voorstel, met de aangesloten kerken be sprekingen te openen om te komen tot een federatie van kerken in Nederland, als springplank naar een grotere en hechtere organische unie van kerken in de toekomst. In dit schrijven wordt allereerst uit drukking gegeven aan „het reeds lang in de kringen van de Schiedamse raad bestaande onbehagen over de trage ont wikkeling van het oecumenische streven in Nederland en met name over het feit dat er in de laatste jaren, vooral te New Delhi (1961) assemblee wereldraad van kerken op landelijk niveau op het gebied van de toenadering en samen werking tussen de kerken weinig (al thans waarneembare) vordering is ge- mflcikt" Wat de praktische uitvoering betreft zouden de te federeren kerken ge zamenlijk een centrum moeten vor men, waarin de participerende ker ken zijn vertegenwoordigd en dat'gaan". zich in opdracht van de kerken gaat bezighouden met de behandeling van alle gemeenschappelijke zaken. Genoemd worden: zending, evangelisatie, diaconie, sociale vragen, kerkbouw, li turgie, toerusting van het gemeentelid tot getuigenis, een nieuwe geloofsbe lijdenis en een nieu.ve catechismus, een gemeenschappelijk liederen- en dienst boek, jeugdwerk enz., alsmede met het ontwerpen van een gemeenschappelijke strategie en planning ten behoeve van de expansieve taak der Gereformeerde Kerken en het ontwerpen en verstrek ken van richtlijnen aan de plaatselijke kerken voor het lokale oecumenische werk. Dat de Schiedamse oecumenische raad de voorkeur geeft aan een federatie van kerken met een daaraan verbonden cen trum boven een commissie uit de kerken vloeit voort uit zijn „overtuiging, dat het van grote psychologische waarde moet worden geacht, dat de kerken aan het begin van een gemeenschappe lijk werken een daad van eenheid stellen en van daaruit aan een grotere eenheid in de toekomst gaan werken. Bovendien blijven de kerken bij een federatie voor lopig zichzelf: daarmede wordt tege moetgekomen aan het verlangen, dat nog in de meeste kerken leeft, om niet aanstonds in een groter geheel op te „Moord" is evenals indertijd „Het kabi net van Caligari" thans te zien in Al hambra (Vlissingen). De rolprent is in tweeën verdeeld. Het eerste deel bestaat uit een aantal spanning opbouwende scènes, die voeren naar 'n krachtige cli max, welke in het tweede, slechts enkele minuten durende deel wordt bereikt. Dit element van verrassing duidt op de methodiek van Hitchcock. „Moord" kent echter niet de fijne trekjes, die een Hitchcock gewoonlijk tot iets zeer bij zonders maken. Niettemin is het werk stuk van regisseur William Castle voor degenen, die voor het genre gevoelig zijn, een delicaat produkt. Jean Arless speelt de macabere mes- senwerpster Emily, Richard Rust zien we als een hotelbediende, Eugenie Leon- tovich als een hulpeloze invalide en Pa tricia Breslin als de vrouw, die het speurwerk doet en die ten slotte tot een ontdekking komt in deel twee van „Moord". Regisseur Sidney Lumet is als ac teur begonnen en pas laat met regie- werk begonnen. Hij is de maker van o.a. „Twelve angry men", waarmee hij veel roem behaalde. Als vele laat komers heeft hij een zekere roeping gevoeld om artistiek verantwoorde films te maken, hetgeen een hache lijke onderneming is in het vercom- mercialiseerde Hollywood. Nochtans is hij na „Twelve angry men" op de gekozen weg voortgegaan en met goed gevolg, getuige zijn fraaie werk stuk „Van de brug af gezien", Electro (Middelburg), dat een staaltje is van de nieuw-realistische filmtrant, die enkele televisie-regisseurs in Amerika hebben uitgewerkt. „Van de brug af gezien" is een rake milieuschets, die de toeschou wer een blik gunt in het bestaan van Italiaanse emigranten. Deze mensen, die de armoede in hun eigen land zijn ont vlucht, vinden in Amerika niet altijd het goud op straat liggen zoals ze verwacht hadden. De gebondenheid aan het eigen milieu, de sterke familieband en aan passingsmoeilijkheden bepalen hun le- ven. Lumet heeft dit Italiaanse wereld je in New York treffend verfilmd met Raf Vallone en Raymond Pellegrin in de hoofdrollen. Rest dan verder nog slechts een flinke portie humor. In de eerste plaats in Al hambra (Vlissingen) waar David Niven en Alberto Sordi een komisch duo vor men in „Twee beste vijanden", relaas van een reeks kostelijke vergissingen in Abessinië tijdens de tweede wereldoor log. Voorts zien we hoe Heinz Rühmann in Grand (Goes) de „Kampioen-leuge naar" uitbeeldt, een fraaie vertolking voor de veelzijdige Duitse acteur, die aan een moderne Kapitein van Köpenick doet denken. „Fernandel rooit het wel" leert ons ver der Electro (Middelburg), wat dan een grote geruststelling is. Fernandel speelt in deze rolprent de leraar, die onge wild verwikkeld raakt in een misdaad- affaire. Er zijn enkele tientallen miljoe nen francs geroofd en Fernandel loopt met de buit rond, een kostelijke geschie denis. En dan ten slotte in LUXOR (Vlissin gen) een ongecompliceerde western: „De scherpschutter van El Paso", eerlijk en boeiend. pellestraat heeft een dergelijke gewij zigde lichtmast reeds enige tijd proef- gebrand. Tot één en ander hebben b. en w. besloten na besprekingen met de P. Z.E.M. en na advies te hebben ingewon nen bij monumentenzorg. In totaal komen er 36 van deze masten in de kom van Veere (kosten met ka bels ƒ21.576), alsmede 5 op de Kade (totaal 2750). In de bebouwde kom Zanddijk worden 5 masten geplaatst afkomstig van de Kade (kosten 1650) plus een nieuwe (ƒ420). Met de aankoop van de gas lantaarns en de kosten van ombouw, alsmede van onvoorziene uitgaven is totaal 33.000 gemoeid. De exploita tielasten zijn 5086,35. Over 1962 werd aan kosten voor straatverlichting be taald 3967,45, zodat het totaal der meerkosten 1118,90 per jaar bedraagt. De raadsagenda vermeldt voorts een voorstel van b. en w. tot vaststelling van het ontwerp-uitbreidingsplan in onderdelen „Arsenaal-Bastion", een voorstel tot aangaan van een kasgeld lening van 50.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, een voorstel tot verlening van een eenmalige subsidie van 30 aan het comité zestig jaar De Ruyterschool". Verder komt in de raad een voorstel tot verhuur van het buf fet in het verenigingsgebouw aan de heer A. de Visser voor het tijdvak van 1 mei 1963 tot en met 30 april 1966 tegen 10 per jaar, een voorstel tot deelneming in het waarborginstituut voor de tuinbouw in Zeeland en een voorstel tot verhoging van de wethou derssalarissen, waarbij b. en w. voor stellen G.S. te verzoeken de wethouders- wedde vast te stellen op 1304 per jaar, in plaats van de voorgestelde 1260. Dan wordt, aldus b. en w. de bestaande situatie bestendigd, n.l. dat een wedde wordt vastgesteld, die is gelegen tussen de klassen, waartoe Veere volgens in wonertal behoort en de naasthogere klasse, waarin zij aanvankelijk was ge plaatst. De raad zal verder behandelen een voor stel tot vergoeding van de uitgaven voor vakonderwijs in 1962 door de vereni ging voor chr. nat. schoolonderwijs te Veere alsmede een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1963. strate, Annemieke de Jongh, Tineke Kwekke- boom. Anneke Lambert, Gerda Lankester, Ria Mieras. Janine Pilaar. Ko Remijnse, Syt- se Renting, Gerda Ruissen, Hennie Sterk, Jan van de Vrede, Jan van de Vrie, Marius Wes- sels, Peter Rosier, Mieke Brants, Conny Buys, Herman Fagee Schaetfer, Ko Geluk, Ella van Gorp, Corrie Janssen, Jeannette van Kerk- voorde, Ko Kloet. Anton Kribbe. Harry van Leeuwen. Jaap Luyk, Atie Maartense. Tineke Minnaar. Bernard van Oost. Wilma Ossewaar- de, Wilma van Riet, Kees Trimpe, Niek Ba- vinck. Wijnand Burger, Mattie Eversdijk, Adriaan Goeman. Frans Hoogstrate, Anneke Houterman. Wim Joosse, Matty Kersten, Arie Krijgsman. Janny Lavooy, Maatje Lergner. Marleen Pik, Digny Sinke, Louw -Simonse, Marleen van der Slikke, Annie van Stel, Ri nus Vaane, Bram Verwijs. Hans Weezepoel, Annie van Willegen, Christien Beneder, Mies Dieleman. Hans de Kok. Ab Koster. Giljam Lokerse, Arend van der Marei, Otto Maris. Bram de Muynck. Kees Nagelkerke. Koos van Nieuwenhuyzen, Cokky Sommeijer. Jan Steketee, Izak Vogelaar, Marius Vrijlandt. Ad Willemse. Van klas 2G naar klas 3G: Bram Berman. Toon Boogaard, Marijke Carpentier, Bas ter Haar, Adri op 't Hof, Marijke Meindersma. Arnold Renting, Sander Schimmelpenninek van der Oye, Wim van Stel, Jankees Vette, Quinten van de Vrie, Elly Zandee. Van klas 2H naar klas 3H: Harry Baars, San- ny Brand. Jos van Elsacker, Janny van de Guchte, Tonny Heijboer, Kees op 't Hof, Ti neke Jansen, Hans Schop, Annelies Taillie, Coby Vleugel, Annemarie Wondergem. Rinus bij de Vaate, Marjoan Baaijens, Hanneke Ba- rentsen, Ineke de Borst, Evert Butler Rie van den Ende. Kees van Liere, Chris Lobbe- zoo, Iet Leendertse, Frank van de Ree. Erna Sehreuder, Olga Slager. Janke Tamminga, Hans Treffers, Ina Weststrate. Piet Zandee. Hans Daudeij, Eduard Denkelaar, Gilles de Fouw, Ans Jasperse, Ko Jille, Janny Kool stra, Hannie Leys, Lou Moerman, Lenie Non- nekes, Henk Prummel, Theo van der Peijl. Johan van Sabben, Mieke van Soelen, Dinny Verschuure, Lucy Versteeg, Heieen Waverijn, Leuntje Wïskerke. Van klas 2M naar klas 3M: Paula Ambachts heer. Marian Bras, Lenneke Duvekot, Lies Egter van Wissekerke. Corini van Maldegem, Ineke Nooteboom, Heieen Parmentier, Elly Rus, Esther Scheele, Heieen Schouwenaar, Jos van Veen, Willie Wiskerke. Corrie Noord- hoek, Bettie Tielkemejjer, Elly Loeve. Ma- riët Smit, Marijke Kil. Riet Leys. Ria de Vis ser. Van klas 3G naar klas 4G: Theo Beneder, Piet Boon, Addie van den Bos, Annie van den Bos, Cora Fraanje, Isabel Gebuis. Nan ny de Jager, Peter Jobse, Jan Joziasse, Rinus Pieper, Frans Pieters. Teun Ros. Arie Sturm, Sjoerd Tamminga, Annemieke van der Wel. Van klas 3H naar klas 4H: Kees in 't Anker, Ab Blok, Ko de Bruijne, Kees Dekker, Piet Dubbelman, Maarten Fraanje, Johan Gebuis, Piet Germing, Maks van Harn, Derk Jan Harmsen. Jan Hoogendoorn, Ko Karman. Koosje Koole. Hans Paardekoper, Kees Sin ke, Arma Verschuure, Leo de Winter. Kees Wondergem. Saarke Wondergem. Jaap Zan dee, Simon Harinck, Guus Blankenburgh, Jaap var. den Berge, Koosje Brants, Piet de Bruijne. Peter Bruynzeel, Corry de Dreu, Wim Duynhouwer, Jannie Flipse, Annie Gel dof, Lieke Huigens. Jaap van Neuren, John Oostdijk. Sjaak Schipper, Koos de Schipper, Izak Smallegange, Wim Ventevogel, Jan Wil lem Vleugel, Ko Vleugel, Jelly van der Wal. Kees Wiskerke, Martien Zandee, Freek de Jonge, Rinie Viergever. Van klas 3M naar klas 4M: Rita Bakker, Hil da Bonder, Steef van Harn, Matty Hovestadt, Agaath Joosse, Liesbeth de Koning, Ria Nieuwenhuyse, Heieen Oudkerk, Ineke Sin ke. Nel Sinke, Jossy de Smit, Christel Stomp, Marjan Torbijn, Conny van Weele. Van klas 4G naar klas 5G: Wim Geene. Mar- tenjan van de Guchte, Annet 't Hooft. Hans Karelse, Gerhard van der Klis. Boudewijn Koole, Nelly Koole, Paul Louwerse. Ineke Paauwe, Krina de Regt, Ruth Vermeer. Wim Wattel, Chris Wessels, Jan Schuling. Van klas 4 h.b.s.-A naar klas 5 h.b.s.-A: Ja cques de Jongh, Tiny Koene, Judith Kribbe, Addie Munter, Piet de Schipper. Ineke Sin ke, Wim Willemsen. Van klas 4 h.b.s.-B naar klas 5 h.b.s.-B: Adri de Bruiine, Hans Harthoorn, Lenie Krijgs man. Jaap Loeve, Bas Minderhoud, Jos Pie- terse, Willie Pik, Aart Plaisier, Jan de Schip per, Wim Sinke, Jan Sommeijer, Rinus Som meijer, Henri van der Veen. Ton van Weele. Van klas 4M naar klas 5M: Ineke Bruynzeel. Coby Catsman, Lies Danker, Ineke Goeman, Janny van der Graaff. Janny Hertgers. Maaike op 't Hof, Netty Hogendorf, Annema rie Jansen, Betty Jonker. Conny Lukasse, Miep Meulpolder, Ans de Puit, Annie Sterk, Merio Vermeer, Elly van Zweden. Van klas 5 gym-A naar klas 6 gym-A: Louw Filius, Chris van Fraassen. Thijs Geu ze. Ko la Grand, Jenny Luteyn. Van klas 5 gym-B naar klas 6 gym-B: Rine- ke Beneder, Ineke Boonstra, Nelleke Domi- nicus, Tom Fossen, Ad Fraanje. Wim Fraan je. Wim van der Hoofd. Hantz Renting, Han van der Rhee, Pim Verschoor, Frans van Wel. Burgerlijke stand KRUININGEN Bevallen: M. LokerseVerlare, d.; H. P. SpeelmanNoordhoek, d. en d.; K. N. Ver- maire—Hoogesteger, d.; T. Polderman—Smit. d.; J. H. JilleHarthoorn, z. Getrouwd: Ph. J. Jonkheer, 23 j. en J. Ferdi- nandusse, 23 j.; L. A. M, van Zweden, 23 j. en F. E. van den Berge, 19 j.; F. Tjarks, 24 j. en M. J. C. Meertens, 21 j.; A. J. Verburg. 27 j. en F. M. Westveer, 22 j.; C. van Kaam, 22 j. en J. J. Rozinga, 20 j. Overleden: D. Duindam. 58 j. e. van M. Wal raven; J. de Puit, 87 j. wedn. van A. Potter; P. P. de Bakker, 84 j. e. van H. P. van Laere. KATTENDIJKE Bevallen: C. WagenaarAnthonise, z.; L. de Bourgraaf—Krombeen, z.: J. S. Bomhol— Broekema, z. Getrouwd: P. J. de Wild. 22 j. en S. van de Velde, 23 j. Overleden: A. Provoost 83 j:. C. Verhage 29 j. 'S-HEERENHOEK Bevallen: M. VermeulenBal, d. en d.; M. P. SimonseParee, d. Getrouwd: R. J. de Theije, 28 j. en M. Re- mijn, 25 j.; M. G. Verbeek, 24 j. en P. V. L. Janse, 25 j.; J. H. van Eijkeren, 24 j. en M. C. van den Dries. 30 j. Mr. C. J. B. du Croo zal vrijdag om drie uur in het Burgerweeshuis te Zierikzee de tentoonstelling „Zeventiende-eeuwse meesters" openen. Deze tentoonstelling wordt ter beschikking gesteld door de dienst voor 's rijks verspreide kunst voorwerpen. De heer A. A. M. Schmidt Ernsthausen zal namens deze dienst de tentoonstelling toelichten. Onder leiding van de directeur maakte een aantal afgestudeerde leerlingen van het Z.T.l. te Goes met het hoogaarsjacht de „Anne-Marie" een excursie naar de Deltawerken. Achtereenvolgens werden bezocht de werken te Bruinisse en de bouw van de Voikeraksluizen. Via het Hollands diep, Dordtse kil, Krabbe, Oude Maas en Spui werd de nieuwe keersluis met bijkomende wer ken te Oud-Beijerland bezocht. Van daar ging de tocht verder langs de Beningen, de Hoornse hoofden naar de werk- haven van de Deltawerken-Noord te Hellevoetsluis, waar de Marinesluis en de Koopvaardijsluis werden bekeken. Met vergunning van de hoofdingenieur van de Deltawerken kon de „Anna-Ma- rie" naar de werkhaven van de bouwput voor de grote spuisluizen zeilen en daar ligplaats nemen. De deelnemers konden twee dagen lang de projecten bezoeken. Van hieruit werd tevens de in aanbouw zijnde schutsluis nabij Stellendam be zocht. Op de terugweg werd de haven van Middelharnis nog bezocht, om ook daar de veranderingen aan de bestaande sluis Le bekijken. Door het Vuile Gat langs Tien Gemeten werd ten slotte de brug bij Numansdorp bereikt, waarna de reis naar Zeeland weer kon worden aanvaard. Door een ontploffing in de machine kamer van de provinciale boot „Prins Willem I" moesten maandagmiddag en -avond de diensten op het veer Terneu- zen-Hoedekenskerke enkele uren worden gestaakt. Juist toen de boot om 15.45 uur in Hoedekenskerke wilde meren, klonk een hevige knal, terwijl uit de machine kamer een rookwolk opsteeg. Bij onder zoek bleek, dat een spoeltrechtrooster en -deksel van de machine waren vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel schrokken passagiers en be manningsleden uiteraard hevig van de knal. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Nadat in Goes de onder delen waren vernieuwd, kon om 20.00 uur de terugreis naar Terneuzen worden aanvaard. Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorlopig diploma scheep'swerktuigkun- de, de heer H. A. M. Heyens te Sluis, leerling van de school voor scheepswerk- tuigkundigen te Middelburg. De heren A. P. Woutersen te Krabben dijke en W. van Nieuwenhuyzen te Nieuw- en St.-Joosland slaagden aan de landbouwhogeschool te Wageningen voor het propedeutisch examen. Voor het mulo-examen diploma A slaag den te Bergen op Zoom: P. C. van Dij- ke, Sint-Maartensdijk, M. Andriesse, Scherpenisse, J. Deurioo en H. D. van der Stoel, Tholen en J. C. Geuze, Poort vliet en A. C. Heyboer, Sint-Annaland. Voor diploma B met middenstand L. F. den Braber, Sint-Philipsland. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Souburgs Mannenkoor zal de Zeeuwse Zangersbond „Zang Ver edelt" het jaarlijkse zangconcoursfesti- val en solistenconcours voor Zeeland dit maal houden in Oost- en West-Souburg. In ,,'t Zwaantje" zullen zaterdag acht koren en 11 solisten dingen naar de hoofdprijzen: twee wisselbekers. Het gemeentebestuur van Souburg, de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", de heer M. J. van den Berge en het Souburgs Mannenkoor hebben bovendien nog medailles voor de koren beschikbaar gesteld. Voor de solisten zijn er behal ve de wisselbeker twee medailles be schikbaar, uitgeloofd door de heer E. J. C. Sinke en de Zeeuwse Zangersbond. Na een officiële ontvangst in het ge meentehuis van Souburg om 11 uur, zal de wedstrijd om kwart voor twaalf een aanvang nemen. Eerst treedt op de vereniging T.O. en O. uit Borssele met festivalmuziek. Daarna komen de koren aan de beurt, ieder met een verplicht en met een vrij werk en tot slot de solis ten. De deelnemende koren zijn: het Sou burgs mannenkoor, U.D.I. uit Souburg, het mannenkoor „Zang en Vriendschap" uit Kapelle Biezelinge, Excelsior uit Yerseke, Zang en Vriendschap uit Kou dekerke, het Nederlands hervormd kerk koor uit Axel, Crescendo uit Kruiningen en V.Z.O.S. uit St. Maartensdijk. Om on geveer half zeven worden de prijzen be kendgemaakt. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2944. Weekaanvoer 4165 Vet te koeien en ossen 250. Gebruiksvee 624. Vette kalveren 582. Graskalveren 101. Nuch tere kalveren 614. Paarden 61. Veulens 7. Schapen of lammeren 680. Bokken of geiten 25. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in ets. per kg.) Vette koeien 305340 275300 260275 Vette kalveren 290310 260275 240255 Slachtpaarden 280 240 230 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Graskalveren 390 325 280 Nuchtere kalveren 165 145 125 Schapen 125 105 95 Lammeren 115 95 75 Kalf- en melkkoeien 1150 1025 850 Vare koeien 880 770 660 Vaarzen 880 760 660 Pinken 550 425 375 Vette koeien aanvoer minder dan vorige week, handel goed, prijzen stijver. Vette kal veren aanvoer iets minder, handel willig, prijzen iets hoger voor betere kwaliteiten. Graskalveren aanvoer tets minder, handel rustig, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer minder, handel goed, prij zen ruim prijshoudend. Slachtpaarden aan voer als vorige week, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Schapen en lammeren aanvoer even meer, handel levendig, prijzen Iets ho ger. Kalf- en melkkoeien aanvoer minder, handel kalm, prijzen onveranderd. Vare koel en aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel kalm. prijzen onveranderd. VEILING ROTTERDAM 8 juli. Eerstelingen, groot 1722, poters 17— 20, kriel 1718. Doré, groot 2023, poters 1820, kriel 1518. Barima, groot 1420, po ters 1319. kriel 15—17. Alles per kg Aan voer 31.000 kg. Andijvie 716 per kg. Aan voer 21.000 kg. Sla 3V27 per stuk Aanvoer 29.000 stuks. Spinazie i 5763 per kg. idem II 1920 per kg. Bloemkool IA: 6 stuks per bak 5383 p st., 8 stuks per bak 4571 p. st., 10 stuks per bak 3443 p. st. Bloemkool IIA: 6 stuks per bak 4064 p. st., 8 stuks per bak 2864 p. st., 10 stuks per bak 2229 p. st., 12 stuks per bak 1823 p. st. Aanvoer 14.000 stuks Dubbele bonen 1.602.10 p. kg Snijbonen (kas) 1.701.90 per kg. Tuinbonen 1321 per kg. Spitskool 816 per kg. Kroten 36 per bos, idem 611 per kg. Bospeen I 3251 per bos. Peulen 1.802,00 per kg Was- peen IA 4045 per kg, idem IIA 2432 per kg. Komkommers 70-80 2028 per stuk, idem 60-70 1825 per stuk, .idem 50-60 1623 per stuk, idem 40-50 1215 per stuk, idem per kg 2127. Selderij 810 per bos. Rode kool 20— 24 per kg. Uien 22—40 per kg. Aardbeien IA 1.571.95 per kg. HA 1.221.77 per kg, IIB 691.14 per kg, I 41 per doos, IIA 1743 per doos. Rode bessen IA 941.21 per kg, IIA 631.16 per kg, IA 3368 per doos, IIA 1932 per doos. Perziken 2050 p. stuk. Beauty 801.60 per kg. Golden Japan 1.601.80 per kg. June Blood 1.101.40 per kg. Tomaten A extra 8.30, AI 8.20, BI 8,00. VEILING KAPELLE. 9 juli. Frambozen in kratten 1 144157 2 134—141, in tubs 116—120. Rode bessen per kg: Extra 78, 1 68—73, 2 57.20—58.80. 3 49.80— 52.40, per doos 1 21—28, 2 13—18. Aardbeien z. dop. Sengana 1 139, 2 127—130. Red Gaunt let 1 129, 2 116—127. Diversen 1 119, 2 108, 3 78. Aardbeien per doos: Red Gauntlet Ex. 59, i 4063, 2 2548. Talisman 1 4759, 2 24—34. Cambridge 2 33—40. Vola 1 43, 2 21. Sengana 1 48, 2 21—28. Marie Eva 1 51. 2 21. Kersen: Markiezen 1 162180, 2 68129, 3 25—36. Meikersen 3 15—33. Varikse Zwarte 1 143. Vr. v. Werder 2 78. EIERMARKT GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 11 cent. Kleine eieren (kip) 9 cent. Ganzeëieren 25 cent. Kleine idem 20 cent. VEILING GOES. 9 juli. Rode bessen 2E 6366, 2 5758. 2 53. Frambozen in kratten 1 156157, 2 138140. Frambozen voor de industrie 117. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 en 2 133. Red Gauntlet 1 en 2 117. Talisman 1 en 2 117. Jucunda 1 en 2 81. Regina 1 en 2 71. Diverse aardbeien 3 78. Aardbeien met dop: Talisman 2 73—116, 3 67—82. Senga Sengana 2 108. 3 74. Red Gauntlet 2 100—131, 3 65. Aardbeien per doos: Talisman 1 5255, 2 3042, 3 1930. Senga Sengana 2 22. Red Gauntlet 1 54—59, 2 38—48, 3 28—36. Cam bridge Vigour 2 42. Rode bessen per doos 1 21—28, 2 1422, 3 1115. Kaspruimen per stuk 1 1319. Diversen per kg: Earley Rivers 2 142. Markiezen 2 135156, 3 90. Meikersen 2 125145. Br. Bruine 2 100164. Hollanders 2 126—138. BEURSBERICHT GOES. 9 juli. Hooi: Lucernehooi 120125 per 1000 kg, geperst uit de ruiter. Weidehooi 100115 per 1000 kg, geperst uit de ruiter. Dijkhooi 80100 per 1000 kg. geperst uit de ruiter. Veldbeemd 5060 per 1000 kg, geperst. Vlas. Er is een behoorlijke belangstelling voor betere partijen vlas. De prijzen blijven op een niveau van 16001900 per ha. Voor gelegerde partijen is nog geen belangstelling. Oogst- werk voor rekening van de koper. Voor vlas uit de schelf geleverd was de notering 2d23 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,761,80 per kg. VEILING KRABBENDIJKE. 9 juli. Aardbeien industrie: Senga S. 1 en 2 127. Red Gauntlet 1 en 2 104. Diverse rassen 1 en 2 111. Aardbeien per doos: Talisman 1 35, 2 29. Red Gauntlet E 46, 1 37—47, 2 19— 47, 3 1510. Rode bessen industrie: 1 6873, 2 5758, 3 47. Rode bessen per kg: 2 74, 3 48. Rode bessen per doos: Jh. v. Tets 1 2427, 2 18—26. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 4160 kg, 1,762,60. Schar 119 kg. Bot 505 kg. Schol 23 kg. Tong 222 kg. Paling 32 kg. Rog 4 kg. Ongesorteerde vis 134 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11