Samenvoeging niet in belang van Zuidzande Uitslagen keuringen Thoolse dagen NOORD-ZEELAND ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN ACiFNDA WALCHEREN VEILING SINT-MAARTENSDIJK HAD GROTERE OMZET OVER 1962-1963 NIEUWS UIT DE KERKEN Preadvies b. en w.: ANDERE COMBINATIE MET OOSTBURG EN WATERLANDKERKJE Burgemeester opende in „Eysink 1912" benzinestation Zangavond in de St.-Jacobskerk STAATSLOTEN. Raadsagenda Diplomauitreiking Rode Kruis Algemene jaarvergadering Geen aan- en afvoer meer op zaterdag Bejaardenreis Raad dinsdag bijeen Sc'noolzwemwedstri j den te Sas van Gent WOONHUIS met winkel en bedrijfsruimte. BETONMORTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN Bejaardenreis V.V.V. koos nieuwe voorzitter Gerepatrieerde predikanten uit West-Irian: hervormd of gereformeerd Coördinatiecommissie concilie is gereed Kerkelüke mutaties MAANDAG 8 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O Ter behandeling van het plan van Gede puteerde Staten van Zeeland inzake de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft het college van burgemeester en wethouders van Zuidzande thans zijn standpunten ter kennis gebracht aan de gemeenteraad, welke in zijn op woensdag 10 juli aan staande te houden openbare vergadering, dit plan van Gedeputeerde Staten zal behandelen. Het college spreekt zich uit tegen de opheffing van de zelfstandigheid van de gemeente Zuidzande; b. en w. zijn verder van mening dat de voorgestelde combi natie van gemeenten, waarbij ook Zuid zande is ingedeeld, geen krachtige ge meente zal vormen om de haar toebe deelde taken te kunnen verwezenlijken. Ten slotte zeggen b. en w. dat, wanneer een herindeling van gemeenten onaf wendbaar zou blijken te zijn, een combi natie van de gemeenten Oostburg, Wa terlandkerkje en Zuidzande, voor de eigen gemeente nog de meest aanneme lijke zou zijn. Als argument voor de handhaving van de zelfstandigheid wijzen burgemeester en wethouder er onder meer op dat Zuid zande een welvarende gemeente is, met als voornaamste bestaansbron de land bouw. De ter plaatse gevestigde meubel industrie en het meubelverkoopbedrijf vormen voorts een welkome aanvulling van de werkgelegenheid en aangezien deze industrie zich in opgaande lijn be weegt, wordt voor de naaste toekomst verwacht méér werkgelegenheid en dus méér inwoners. De gemeente beschikt over een volledig bouwrijp uitbreidingsplan, waarin plaats is voor ongeveer 50 woningen. Voor 5 particuliere woningen in dit plan is rijksgoedkeuring aangevraagd, terwijl een 4-tal woningwetwoningen dezer da gen in aanbouw zullen komen. De keuze van Zuidzande als woonge- meente vloeit voort uit de gunstige lig ging der gemeenten ten opzichte van de kust en het streekcentrum Oostburg. Het verblijf van zomergasten in deze gemeente neemt jaarlijks toe en met in stitutionele beleggers worden besprekin gen gevoerd om te komen tot aankoop en exploitatie van terreinen voor de bouw van vakantiebungalows. De voorzieningen van openbaar nut, zo als straten, riolering en straatverlich ting, zijn up to date; er is praktisch een 100 aansluiting bereikt op de drink waterleiding, terwijl binnen 1 a 2 jaar ook alle panden in de gemeente op het elektriciteitsnet zullen zijn aangesloten. Ondanks de goede voorzieningen die zijn bewerkstelligd, is de financiële positie der gemeente gunstig te noemen. Het resultaat van de gewone dienst der be groting is zodanig, dat deze voor rente en aflossing van eventuele nieuwe kapi taalsuitgaven nog voldoende kan worden belast. De samenleving in Zuidzande laat ook weinig te wensen over. Het college is er van overtuigd, dat deze samenleving bij een herindeling sterk zal achteruit gaan, aangezien de sterke binding met het bestuur dan verdwijnt. Naar de mening van b. en w. wordt ten koste van menselijke waarden, tegen woordig teveel gestreefd naar efficiëncy, naar grotere eenheden, specialisatie en centralisatie. Ten slotte wijzen burgemeester en wet houders er nog op, dat „Het Land van Cadzand" een van de meest welvarende streken is van Nederland, welk gebied van oudsher bestaat uit een aantal kleine gemeenten. Men heeft hierbij wel ge varen. De noodzaak kan dan ook niet worden ingezien, dat een herindeling der gemeenten hier nodig is om de wel vaart te verhogen. Wanneer bepaalde taken door een kleine gemeente niet kunnen worden opgelost, dan is dit altijd mogelijk door interge meentelijke samenwerking. Het feit dat Aardenburg en Sluis vol gens het plan hun zelfstandigheid be houden, noemen b. en w. van Zuidzande een discriminatie ten opzichte van Zuid zande en vele andere gemeenten. De argumentatie die wordt aangevoerd wordt over het algemeen erg zwak ge acht en maakt de indruk alsof men ge tracht heeft voor iedere nieuw te vor men gemeente een passend kostuum aan te meten, hetgeen in veel gevallen een slecht zittend confectiepakje is gewor den. Met betrekking tot de combinatie van gemeenten waarbij ook Zuidzande be hoort, heeft het college zich de vragen gesteld of deze nieuwe gemeente een krachtige gemeente kan worden en wat er van Zuidzande zal worden in deze nieuwe combinatie. De voorgestelde combinatie is opge bouwd uit 3 delen, te weten: a. een kustgebied, bestaande uit de te genwoordige gemeenten Retranchement, Cadzand en Nieuwvliet: b. het streekcentrum Oostburg; c. de gemeenten Zuidzande en Water landkerkje. Gelet op de drie verschillende bestandde len van deze nieuw te vormen gemeente, welke geen gelijkgerichte belangen heb ben, meent het college dat door deze samenvoeging geen krachtige gemeente zal ontstaan. De recreatieve ontwikkeling zal plaats vinden in het kustgebied en de uitbouw van de outillage van het streekcentrum uiteraard in de tegenwoordige gemeen te Oostburg. Zuidzande ligt midden tussen deze twee gebieden en zal dan ook naar de me ning van het college door de zuigkracht van die twee belangrijke hoofdbestand delen niet alleen geen kansen meer krij gen tot een verdere ontwikkeling, doch zelfs een belangrijk deel van haar hui dige mogelijkheden verliezen. Verwacht wordt dat dan ook hier in West-Zeeuws-Vlaanderen hetzelfde beeld zal verschijnen als de Belgische kust al te zien geeft. Alle vormen van recreatie onmiddellijk langs de kust en de dornies op slechts enkele kilometers landin waarts alleen maar zuiver agrarische woonkerntjes. Ten slotte wordt door burgemeester en wethouders betoogd, dat, als een herin deling onafwendbaar zou blijken te zijn, een combinatie van Oostburg. Water landkerkje en Zuidzande, voor de eigen VANDAAG. Middelburg City: Wereld der zotheid, 8 uur, alle leeftijden: Molenwater: Minia tuur Walcheren, 922.00 uur; Zeeuws Museum: exposities verzameling Bal en J. H Koekkoek, 10.00—17.00 uur: Van Benthem en Jutting: expositie over Zee land en Vlaanderen, 918.00 uur. Vlissingen Alhambra: De markies met de ijzeren vuist, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Het geheime teken van d'Ar- tagnan, 20 uur. Axel Centrum: Doorbraak, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Luxor: Vroeg rijp, 20 uur, 18 jaar. Roxy: „Dr. No", 20 uur, 14 jaar. gemeente, nog de meest aannemelijke wordt geacht. Naar de mening van het college zal het kerkdorp in deze kleinere combinatie niet op een zodanige wijze in de ver drukking komen als in de thans voor gestelde combinatie het geval is. De geografische ligging van Zuidzande zal toch het bestuur van deze combina tie van 3 gemeenten aanleiding geven tot het bestemmen van Zuidzande als in teressant woongebied, terwijl eveneens mag worden verwacht dat dit bestuur rondom de kern Zuidzande gronden zal bestemmen voor de bouw van woningen voor permanente bewoning, als voor va kantiewoningen. Verwacht wordt dat de kern Zuidzande in de kleinere combinatie niet een op drogende kern zal worden, doch veeleer zijn tegenwoordige bestemming als woon- en werkgomeente voor hen die hier en in de omgeving werkzaam zijn, zal kunnen behouden, en voorts zal kun nen uitgroeien tot de mooi gelegen bui tenplaats van het bestuurs-, scholen- en zakencentrum Oostburg en tot een ge liefd vakantieverblijf voor hen die in hun vakantie werkelijk rust zoeken. Van onze adverteerders Garage Louisse Goes N.V. heeft zater dagmorgen de antieke, goed onderhou den en keurig opgepoetste „Eysink- 1912" nog eens voor de dag gehaald. Het paradepaardje met koperen lan taarns en opengeslagen huif kwam van stal voor een bijzondere gelegenheid. Met ais „officiële passagier" burgemeester mr. F. G. A. Huber aan „boord" reed het vitale karretje uit de begintijd van de autogeschiedenis het rood-wit-biauwe lint door bij het nieuwe gepavoiseerde benzinestation van „Mobil". Op deze speciale manier werd het ver kooppunt van dit Amerikaanse benzine- produkt geopend. Weldra reden de eer ste autoi's af en aan om de tank te laten volgieten, waartoe burgemeester Huber te voren met vaardige hand zelf het voorbeeld had gegeven. Hijgend, rokend en piepend claxonerend maakte de Eysink met de eerste burger van de Ganzestad nog een ererondje over de Westwal naast de heer J. Louisse. In de eerste auto, die de vader van de huidige garagehouders meer dan vijftig jaar ge leden nieuw heeft afgeleverd. Voordat de burgemeester instapte voor de ope- ningsrit wenste hij de Goese garage houder in de showroom geluk met dit nieuwe initiatief. De heer W. Louisse vertelde in een kort toespraakje nog, dat de vennootschap al tientallen jaren za ken doet met „Mobil" in de sector van de smeeroliën. Als herinnering aan deze gelegenheid bood hij de burgemeester een nieuw model auto aan: in zakfor maat. Mr. Huber beloofde het speelgoed autootje eerlijk onder zijn kinderen te zullen verloten. Voor de klanten op deze openingsdag was er een aantrekkelijke verrassing. VLISSINGEN Opnieuw subsidieverzoek Zeeuws „Wit-Gele Kruis" De gemeenteraad van Vlissingen zal in de eerstkomende vergadering opnieuw een verzoek te behandelen krijgen van de r.-k. stichting voor geestelijke volks gezondheid van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, om een jaarlijkse subsidie van 10 cent per inwoner (indertijd afgewe zen) nogmaals in overweging te willen nemen. B. en w. zeggen de raad in het preadvies, dat de stichting Dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid op dit gebied werkzaam is, een overkoepelend orgaan waarin door verschillende stichtingen wordt samengewerkt behalve de sub sidieaanvraagster en waaraan de ge meente reeds een subsidie verleent. In dertijd werd de afwijzende beschikking van de raad als volgt gemotiveerd: „Indien de Provinciale Bond „Het Zeeuw se Wit-Gele Kruis" destijds bereid was geweest samen te werken met de „alge mene" Stichting Dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland, zou er door de dienst óf perso neel van de r.-k. stichting zijn overge nomen óf zouden rooms-katholieke me dewerkers zijn aangesteld, zodat het be treffende deel van de Zeeuwse bevolking desgewenst gebruik zou hebben kunnen maken van die specialisten". Daar de situatie nog steeds dezelfde is, stellen b. en w. dat er voor dit college geen en kele aanleiding bestaat om het destijds ingenomen standpunt te herzien. Voor gesteld wordt dan ook afwijzend te be schikken op de subsidieaanvrage. De Bijbel Kiosk Vereniging uit Amster dam organiseert vrijdagavond 19 juli een zangavond in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Kees Deenik leidt de samen zang en zal enige soli voor zijn reke ning nemen. Verder werken mee het Ned. herv. kerkkoor, de chr. gem. zang vereniging „Hosanna", het gereformeerd evangeliesatiekoor, allen uit Vlissingen, en het gereformeerd evangelisatiekoor uit Souburg. De koren staan onder lei ding van Anton R. v. d. Driest. Organist is Ton de Vries, trompettist Jaap Snij ders en ds. J. Kwast, hervormd predi kant te Vlissingen zal een opwekkend woord spreken. De bijeenkomst begint om acht uur. VEERE Laatste bijeenkomst N.C.V.B. De N.C.V.B., afdeling Veere, heeft dezer dagen de laatste vergadering van het seizoen gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw Van Wallen- burg-de Jager. Ds. Duisterhof uit Aag- tekerke gaf een uiteenzetting over het onderwerp: „Helderziendheid". De eerst volgende vergadering zal op 17 sep tember worden gehouden. Officiële publikatie VLISSINGEN. KENNISGEVING VAN NACHTVERBLIJF DOOR VREEMDELINGEN. De commissaris van politie te Vlissingen ves tigt er nogmaals de aandacht op, dat men verplicht is om binnen 24 uur kennis te ge ven aan de politie van het feit, dat men aan een vreemdeling nachtverblijf heeft ver schaft. Deze melding is verplicht ingevolge artikel 27 van het Vreemdelingenreglement. Vlissingen, 5 juli 1963. Mevrouw H. L. M. v. 't HAAFF- SUTER Touwbaan 18 - Tel. 2647 Giro 84041 - Zierikzee 1/1 lot ƒ80,— 1/20 lot 4,enz. Voor toezending porto bij storten. RITTHEM De agenda voor de raadsvergadering van maandag 15 juli, 's avonds half acht, van Ritthem vermeldt onder meer de behandeling van de gemeentebegroting 1964, een wijziging van het uitbreidings plan in hoofdzaak, een voorstel tot aan koop van verwarming voor „Ons Dorps leven" en de aansluiting van super on rendabele percelen op het waterleiding net. De raad zal verder voorstellen be handelen betreffende verhoging van de bezoldiging der wethouders, van onthef fing van pacht, huur van een jacht terrein, een voorstel tot vaststelling van een verordening op de rioolrechten en een tot deelneming in de Stichting Waar- borginstituut voor de Tuinbouw in Zee land. GAPINGE Schoolreis De leerlingen van de chr. nat. school te Gapinge maakten onder leiding van hun onderwijzer en onderwijzeres hun jaar lijks uitstapje, ditmaal naar de dieren tuin „Blijdorp" in Rotterdam. Ned. Chr. Vrouwenbond De N.C.V.B. te Gapinge hield haar laat ste bijeenkomst in dit seizoen, onder lei ding van mevr. Sturm-Lous. Ds. A. Th. Rothfusz, herv. predikant te Vlissingen sprak over het onderwerp: „Bedroefde bruiloftgangers". Gedurende de vakan- tietijd wordt geen samenkomst gehou den. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op 10 september. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken op 5-7: Giacinta Malta naar Norfolk. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 5-7: Lifana van Vigo, Aeneas van Iraklion. Swallow van Le Treport, Schouwenbank van Maassluis, Amasus van Rotterdam, Jupiter van Gravelines, Silvaplana van Rotterdam, Aardenburgh van Rotterdam, 6-7: Spirit van Ipswich, Canada van Ipswich, Willemstad van Amsterdam. Vlissingen vertrokken van Antwerpen 5-7: Gaasterdijk naar Rotterdam, Start naar Du blin, Kinderdijk naar Rotterdam, Goote L naar Liverpool Lloyd naar Londen, Egbert Wagenborg naar Delfzijl, Tuskar naar Bor deaux, op 6-7: Swindregt naar Helsinki, Vre de naar Goole, Cornelis naar Egersund, Cre- sendo naar Boston. De uitslagen van de veekeuringen, die ter gelegenheid van de „Thoolse Dagen" te Poortvliet werden gehouden, zijn als volgt 2e kalfkoeien, gekalfd voor 1 Januari 1963. la pr. Geertje's Jeltje, fok-eig. M. Anthonis- se, Poortvliet; lb pr. Aafje 17, fok-eig. J. J. v. d. Zande, Tholen; 2a pr. Corrie 3, fok-eig. W. A. de Wilde, Poortvliet; 2b pr. Emma, eig. C. Guiljam Zn., Poortvliet; 2c pr. Stam 21, eig. A Duijzer, Poortvliet; 2d pr. Corrie 4, fok-eig. W. A. de Wilde, Poortvliet. 3e kalfkoeien, gekalfd na 31 maart 1963. la pr. Lena, fok-eig. M. Anthonisse, Poortvliet; lb pr. Matzen, fok-eig. M. Anthonisse, Poort vliet; lc pr. Trijntje 8, eig. M. H. van Oor schot, Tholen; ld pr. Aafje 16, fok-eig. J. J. v. d.- Zande, Tholen; le pr. Veldvreugd 27, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 2a pr. Harmke 39 ,eig. K. Poppe, Oud-Vossemeer; 2b pr. Ida, eig. J. M. v. d. Klooster, Poortvliet; 2c pr. Maartje 39, eig. A. L. Hage, St.-Maartensdijk; 2d pr. Nelly 11, eig. Gebr. Noom, St.-Maar tensdijk. 3e kalfkoeien, gekalfd voor 1 april 1963. la pr. Marijke 11, eig. J. C. Moerland, Stavenis- se; lb pr. Adèle van Veldzicht, fok-eig. C. L. Geluk Zn., St.-Maartensdijk; lc pr. Marie 14, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; ld pr. Rika 43, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 2a pr. Eva, eig. A. Duijzer, Poortvliet; 2b pr. Zwartje 73, eig. J. van Dieren, Poortvliet; 2c pr. Rika, eig. G. A. de Hond, Tholen; 3a pr. Ina's Verwachting, fok-eig. D. C. Duijn- houwer, Scherpenisse; 3b pr. Jetje 27, eig. J. van Dieren, Poortvliet. 4e kalfkoeien, gekalfd na 31 januari 1963. la pr. Renske 8, eig. mevr. H. M. v. d. Slikke- Donken, Poortvliet; lb pr. Jopke 76, eig. P. Burgers, Poortvliet; 2c pr. Trien 23, eig. H. v. d. Jagt Zn., Poortvliet; 3a pr. Ideaal 58, eig. P. J. Goorden, Oud-Vossemeer; 3b pr. Beb, eig. C. Guiljam Zn., Poortvliet; 3c pr. Nellie, eig. Gebr- van Tilburgh, Oud-Vosse meer; 3d pr. Dina van Betsij, eig. M. A. Geu ze, Oud-Vossemeer. 4e kalfkoeien, gekalfd voor 1 februari 1963. la pr. Nelly, eig. J. M. F. Goorden, Oud-Vos semeer; lb pr. Corrie, fok-eig. W. A. de Wilde, Poortvliet; lc pr. Marijke 14, eig. J. C. Goedegebuure, St.-Annaland; 2a pr. Betsie 4, eig. Gebr. Van Tilburgh, Oud-Vossemeer; 2b pr. Corrie 28, eig. J. van Dieren, Poort vliet; 2c pr. Maartje 39, eig. A. Klippel Zn., Stavenisse; 2d pr. Jantje 36, eig. mevr. H. M. v. d. Slikke-Donken, Poortvliet; 2e pr. Nelly 21, eig. J. van Dieren, Poortvliet. 5e en oudere kalfkoeien, gekalfd na 31 de cember 1962. la pr. Nelly 100, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; lb pr. Pietje 53, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; lc pr. Driesum 10, eig. C. Guiljam Zn., Poortvliet; ld pr. Wil ly 36, eig, mevr. H. M. v. d. Slikke-Donken, Poortvliet; le pr. Maartebloem 114, eig. C. Guiljam Zn., Poortvliet; 2a pr. Sarie 5, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 2b pr. Jeltje 18, eig. J. C Goedegebuure, St.-Annaland; 2c pr. Sophie 55, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 3a pr. Jeltje 8, eig. P. Burgers, Poortvliet; 3b pr. Emma, eig. A. N. A. de Wit, Oud-Vosse- meer; 3c pr. Ida 10, fok-eig. J. C. Goedege buure, St.-Annaland. 5e en oudere kalfkoeien, gekalfd voor 1 ja nuari 1963. la pr. Gerrie 22, eig. A. Klippel Zn., Stavenisse; lb pr. De Hooglander, eig. M. Anthonisse, Poortvliet; lc pr. Hoek 24, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; ld pr. Aafje 15, eig. J J. v. d. Zande, Tholen; le pr. Sijtje 4, eig. G. A. de Hond, Tholen; If pr. Willy, eig. J. J. v. d. Zande, Tholen; 2a pr. Adèle 3 v. d. Meidoorn, eig. P. Burgers, Poortvliet; 3a pr. Trijntje, eig. P. Heijboer, Poortvliet. Produktie-klas. 1 Trijntje, eig. P. Heijboer, Poortvliet; 2 Nelly 100, eig. J. Ooms, Oud- Vossemeer; 3 De Hooglander, eig. M. Antho nisse, Poortvliet; 4 Hoek 24, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 5 Tjet 8, eig. mevr. v. d. Slikke, Poortvliet; 6 Jantje 36, eig. mevr. v. d. Slikke, Poortvliet; 7 Sijtje 4, eig. G. A. de Hond, Tholen; 8 Willy 36, eig. mevr. v. d. Slikke, Poortvliet; 9 Renske 8, eig. mevr. v. d. Slikke, Poortvliet; 10 Marijke 14, eig. J. C. Goedegebuure, St.-Annaland; 11 Nelly 21, eig. J. van Dieren, Poortvliet; 12 Sarie 5, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; 13 Japke 76, eig. P. Burgers, Poortvliet; 14 Trien 23, eig. H. v. d. Jagt, Poortvliet; 15 Ideaal 58, eig. P. J. Goorden, Oud-Vossemeer; 16 Adèle 3, v. d. Meidoorn, eig. P. Burgers, Poortvliet. Bedrijfsgroepen van minstens 5 .stuks vr. rundvee, ouder dan 1 jaar. la pr. Veldvreugd 30, Veldvreugd 27, Marie 14, Hoek 24, Pietje 53, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer; lb pr. Drie sum 10, Maartebloem 114, Beb, Emma, Anja, eig. C. Guiljam Zn., Poortvliet; 2a pr. Blankman 34, Mieneke 9, Nelly 45, Sara 13, Joke van Dorpszicht, eig. Gebr. Van Tilburgh, Oud-Vossemeer; 3e pr. Aaltje, Jeltje 3, Betsie Bijeenkomst plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, heeft dezer dagen haar seizoenbijeenkomsten afge sloten met een gezellige middag in de tuin van mevrouw Van Lent te Schudde- beurs. De tuin bood een fleurige aanblik met tuinstoelen, banken en parasols. Mej. T. van den Heuvel, lerares bij de commissie voor huishoudelijke voorlich ting in Goes hield een causerie over „Picknicken, wat nemen we mee?" Mej. Van den Heuvel demonstreerde ook, hoe een picknickmand ingepakt moet wor den. De rest van de middag werd gevuld met de verkoop van eigen produkten voor de versteviging van de kas. ZIERIKZEE De laatste bijeenkomst van de Rode Kruiscolonne in Zierikzee droeg vrijdag avond een feestelijk karakter. Toen vond nl. de diploma-uitreiking plaats aan de cursisten, die het afgelopen seizoen de lessen hadden gevolgd van eerste hulp in oorlogstijd en Rode Kruishelpster der de klasse. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de colonne de heer D. van den Doel op de belangrijkheid van de cursussen die steeds meer afge stemd worden op het grote aantal slachtoffers die bij een ramp of ongeval betrokken zijn. De colonnecommandant, majoor-dokter C. N. van Hoorn ging daarna over tot de uitreiking van de diploma's. De ge- Onder voorzitterschap van de heer J. L. M. Geluk hield de veilingvereniging Sint-Maartensdijk en omstreken haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet over het boekjaar 1962-'63 2.300.000, inclusief de te Bergen op Zoom geveilde produkten had bedragen, hetgeen een omzetverhoging ten opzichte van 1961- '62 van 580.000 was. De balans per 30 april 1963, alsmede de exploitatierekening werden onveranderd goedgekeurd. Op voorstel van het be stuur werd besloten het netto batig saldo van ƒ31.063,99 als volgt te bestemmen: 18.600 voor reserve pensioenverplich tingen en 12.763,99 voor extra afschrij vingen. Uit de exploitatierekening bleek een bedrag van 53.261,63 te zijn ge bruikt voor afschrijvingen. De omzet per produkt was over 1962- 1963: aardappelen 6.494.350 kg, uien 4.512.340 kg, peen 167.308 kg, augurken 71.002 kg, diversen 3488 kg, samen 11.248.488 kg. Als lid van het bestuur werd gekozen de heer A. M. Kloet, terwijl de heer L. de Jonge werd benoemd als lid van de raad van toezicht. Het verplicht veilen van aardappelen werd gesteld tot 15 september 1963, ter wijl het inleggeld, contributie, provisie en emballagehuur onveranderd werden vastgesteld. Besloten werd in het vervolg de aan- en afvoer op zaterdag stop te zetten, zodat ook het veilingpersoneel over een vrije zaterdag kan beschikken. slaagden van de cursus E.H.I.O. zijn de dames: G. C. J. Berrevoets, C. J. Flikweert, J. Huige-Kik, M. Legemaate-van der Sluis, H. Schot en de heren D. van den Doel, S. Hanse, J. J. van Nieuwenhuize en J. J. van Vossen. De geslaagden van de cursus helpster derde klasse ontvingen hun zakboekje. Het zijn de dames W. G. van der Have, P. W. Hillebrand, M. Kloet, M. M. A. Koster, C. Legemaate, J. Leys, P. C. Roskam, C. de Ruyter, J. J. Schot en N. Schouls. De cursisten hadden voor hun docenten een verrassing. Dokter Van Hoorn kreeg een platebon en mevrouw Van der Sluis- bij de Vaate een bon voor fotoartikelen. De heer B. C. van der Kloot kreeg eveneens een platebon. Hij is veertien jaar voorzitter geweest van de colonne. Na de pauze gaven dokter Van Hoorn en mevrouw v. d. Sluis-Bij de Vaate een nadere toelichting op de grote oefening van enkele weken geleden. Ook werden dia's vertoond over de cursus van de af gelopen winter. SCHERPENISSE Rijtoer bejaarden De reis van de bejaarden te Scherpe nisse is dit jaar op 16 juli. Het bestuur heeft de route vastgesteld door West- Brabant. Men zal de omgeving van Bre da bekijken. Pleisterplaats is het Bos- bad Hoeven. NIEUWERKERK De bejaarden van Nieuwerkerk hebben dezer dagen hun jaarlijkse reisje ge maakt. De reis ging ditmaal naar Rot terdam. Om half acht vertrokken 85 personen in twee autobussen van de R.T.M. vanaf het dorpshuis naar Zijpe. In een matig tempo werd gereden naar Ridderkerk waar de koffie klaar stond en waar een gedeelte van de megeno- men broodjes werd opgegeten. Na een korte rondrit door Rotterdam werd met de „P. C. Caland" een rond vaart door de havens gemaakt. Na een uitgebreide stadsrit werd een uurtje ge winkeld in de Lijnbaan. De terugreis werd gemaakt over Breda en Bergen op Zoom naar Steenbergen. Om half acht was aan het begin van het dorp het muziekkorps aanwezig en onder vro lijke marsmuziek kwam men aan bij het dorpshuis. De voorzitter, de heer J. J. Bouman, bracht dank aan de ingezetenen voor hun spontane offervaardigheid, ook die middenstanders die hun giften in natura hebben gegeven, werd namens de bejaar den, dank gebracht. De voorzitter bracht dank aan de heer v. d. Have, die dit jaar 50 jaren secretaris-penningmeester van het Oranje-comité is geweest. Dr. Becker, die als gast een gedeelte van de reis had meegemaakt, bedankte het Oranje-comité en tevens alle andere me dewerkenden. Ook de dames die 's morgens vroeg de broodjes hebben klaargemaakt, en dat waren er bijna 700 stuks, ontvingen Woorden van dank. 6, Nellie 45, Betsie 4, eig. Gebr. Van Tilburgh, Oud-V ossemeer. Bedrijfsgroepen van mnistens 3 stuks vr. rundvee, ouder dan 1 jaar. la pr. Gerrie 22, Gerrie 23, Maartje 40, Maartje 39, eig. A. Klippel Zn., Stavenisse; lb pr. Willy 36, Tjet Sf Jantje 36, Renske 8, eig. mevr. v. d. Slikke. Poortvliet; lc pr. Sophie 55, Rika 43, Sarie 5, eig. J. Ooms, Oud-Vossemeer: 2a pr. Emma, Eppie 4, Mina 59, Truusje 4, eig. ir. M. A. Geuze, Poortvliet; 2b pr. Corrie 28, Jeltje 27, Zwartje 73, Nelly 21, eig. J. van Dieren, Poortvliet; 2c pr. Adèle 3 v. d. Mei doorn, Jopke 76, Jeltje 8, Adèle v. d. Zoete- rave, eig. P. Burgers, Poortvliet; 2d pr. Lau ra, Marijke, Trijntje, Jetje, eig. P. Heijboer, Poortvliet; 3a pr. Maartje 39, Nelly 21, Johan na 33, Grada, eig. A. L. Hage, St.-Maartens dijk; 3b pr. 8rijntje 8, Klaasje 38, Cobie, Eiza, eig. M. H. van Oorschot, Tholen. Bedrijfsgroepen van 3 stuks vr. rundvee, eigengefokt, boven 1 jaar. la pr. Matzen, Le na, Geertje's Jat je, eig. M. Anthonisse, Poort vliet; lb pr. Corrie, Corrie 3, Corrie 6, eig. W. A. de Wilde, Poortvliet; 2a pr. Nelly, Sijtje 5, Mina 2, eig. G. A. de Hond, Tholen; 2b pr. Corrie 9, Corrie 8, Corrie 7, eig. W. A. de Wilde, Poortvliet; 3a pr. Jeltje 9, Adèle 2 v. d. Zoete Rave, Adèle v. d. Zoete Rave, eig. P. Burgers, Poortvliet. Koeien met 2 directe afstammelingen, la pr. Aafje 15, Aafje 16, Aafje 17, eig. J. J. v. d. Zande, Tholen; lb pr. Gerrie 22, Gerrie 23, Gerrie 24, eig. A. Klippel Zn., Stavenisse; 2a pr. Corrie, Corrie 4, Corrie 6, eig. W. A. de Wilde, Poortvliet; 2b pr. Nelly 11, Mina Anna Marie, eig. Gebr. Noom, St.-Maartens dijk; 2c pr. Adèle 3 v. d. Meidoorn, Adèle v. d. Zoete Rave, Adèle 2 v. d. Zoete Rave, eig. P. Burgers, Poortvliet; 2d pr. Sijtje 4, Sijtje 5, Sijtje 6, eig. G. A. de Hond, Tholen; 3a pr. Klaasje 38, Elza, Jetje, eig. M. H. van Oor schot, Tholen. Uitslag keuring koeien met de beste uier. le prijs Maartje 40, eig. A. Klippel Zn., Sta venisse. Uitslagen keuringen Bond van Paarden fokkers Eiland Tholen. Merrieveulens, la pr. Astrid van de Laatste Stuiver, eig. J. M. F. Goorden, Oud-Vosse- meer; lb pr. Udine van Bleijendaal, eig Stal len Brooijmans, Oud-Vossemeer; 2a pr Mina van Malland, eig. P. J. Noom, Malland, Poortvliet. Hengstveulens, la pr. Matador van de Toren hoeve, eig. Gebr. De Wit, Oud-Vossemeer; lb pr. Favori van Kouwenberg, eig. fa. M. J. C. Geluk Zonen, Oud-Vossemeer; 2a pr. Jos van Kouwenberg, eig. fa. M. J. C. Geluk, Oud-Vossemeer; 2b pr. Hengstveulen, eig. D. Dorst, Stavenisse; 3a pr. Frits, eig. M. J. Geuze, Poortvliet. Eenjarige merries, la pr. Ida van Buitenlust, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud-Vossemeer; lb pr. Jannie van Zorgvliet, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud-Vossemeer; 2a pr. Zora van Sonja, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud- Vossemeer; 2b pr. Yvonne van Sonja, eig. P. J. Noom, Scherpenisse. Stalgroepen. la pr. Jet van Bleij endaal, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud- Vossemeer; lb pr. fa. M. J. C. Geluk Zn., Oud-Vossemeer; 2a pr. Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer; 2b pr. Stallen Brooijmans, Oud-Vossemeer. Uitslagen premiekeuring paarden Kon. Ver eniging ,,Het Nederlandsche Trekpaard'*. 's-GRAVENPOLDER De gemeenteraad van 's-Gravenpolder, die morgen dinsdagavond om acht uur bijeenkomt zal onder meer een voor stel van b. en w. behandelen tot verkoop van bouwterrein aan het tweede gedeel te van de Ambachtsstraat, alsmede tot verkoop van grond aan de gebr. De Wolf. Tevens zal de raad zich uitspreken over aankoop van gronden aan de Schuit- weg. De raadsagenda vermeldt voorts onder meer vaststelling van de huur prijzen der woningen, vaststelling bij zondere voorschriften ter bepaling van de voorgevelrooilijn gedeelte Dorpsstraat Langeweg, alsmede een wijziging van de gemeentebegroting 1963 in "verband met herbestrating enz. van Bakkerstraat en Boomgaardstraat. Tevens zal de raad een voorstel behandelen tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling b.l.o., een ontslagverlening aan de on derwijzeres mej. W. S. Taal en een voor stel om een herinneringsbeker aan te kopen ter gelegenheid van de 150-jarige onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden. 2-jarige merries, geboren 1961, kleine en gro te maat. Kleine maat. la pr. Silvia van Bleijendaal, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud-Vossemeer: 3a pr. Cora, eig. P. J. Noóm. Scherpenisse. 3-jarige merries, geboren 1960, kleine maat. la pr. Ruda van Bleijendaal, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annland en Oud-Vossemeer: 2a pr. Amanda, eig. C. Bierens, Tholen. 3-jarige merries, geboren I960, grote maat. 2e pr. Arlette eig. Stallen Brooijmans. St.- Annaland en Oud-Vossemeer. 4-jarige merries, geboren 1959, grote maat. Kleine maat. le pr. Karin van Nassau, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaland en Oud- Vossemeer. Grote maat. le pr. Julia van Kouwenberg, eig. fa. M. J. C. Geluk Zn., Oud-Vossemeer. 2e pr. Astrid van Nelly, eig. P. J. Noom, Scherpenisse. Uitslag kalveropfokwedstrijd. 1 Adrie Moer land 21614 p.: 2 Riet Bevelander 208«4 p.; 3 Chris d. Engelsman 201 p.: 4 Jan Stoutjesdijk 192)4 p. 5-10-jarige merries, geb. 19581953. Grote maat, geboren 1958. le prijs Erna van Kou wenberg, eig. Fa. M. J. C. Geluk en Zn., Oud-Vossemeer. Geboren 1955. 2e Tonny, eig. D. Dorst, Stavenisse. Merries ouder dan 10 jaar. Geboren 1952. le Jet van Bleijendaal, eig. Stallen Brooijmans, St.-Annaiand en Oud-Vossemeer. Geboren 1951. 2e Annie van de Hol, egi. M. J. Geuze, Poortvliet. 5-10-jarige merries kleine maat. la pr. Marie van de Gasthuishoeve, eig. Stallen Brooij mans, St.-Annaland en Oud-Vossemeer; 2e pr. Elza, eig. Gebr. De Wit, Oud-Vossemeer. Geiten. Lammeren (volbloed), geboren na 1 april 1963. 2e pr. Jannie, eig. M. Hage, Tho len. Geiten, ingeschreven in het Proc. Stamboek geboren in 1958 en vroeger, la pr. kleine, maar beste rubriek: lb pr. Meikgeiten. Eenjarige geiten, le Irene van de Stenepad- weg afwezig, eig. D. F. Benschap-Knook, St.- Maartensdijk. In het kader van de Sasse Sportweek werden schoolzwemwedstrijden georga niseerd in het Sasse zwembad. Aange vuurd door supporters, ouders en leer krachten werd menige sportieve strijd gestreden. De r.-k. meisjesschool „St.- Michael" won voor de derde maal de schoolwisselbeker. De uitslagen waren als volgt: 25 meter vrije slag meisjes 11 jaar: 1 Alie Gunter, Fred. Hendrikschool 21.4; 2 Linda de Cooker, St.-Michael, 22.4; 3 Elly Kox, St.-Michael, 29.4; 4 Thea Neve, St.-Michael 29.6; 5 Mariètte Kruis- sen, St.-Michael, 29.9. 25 meter vrije slag jongens 11 jaar: 1 Walter v. d. Calseyde, St.-Aloysius, 23.4; 2 Wim Kok, Fred. Hendrik, 24.6; 3 Ardengo Persijn, St.-Aloysius, 24.6; 4 Eddy Winne, Fred. Hendrik, 24.8; 5 Robby Vermoet, St.-Aloysius, 25. 50 meter vrije slag meisjes 12 jaar: 1 Tiny Verplanken, St.-Michael, 44.8; 2 M. Jeanne Vereecken, St.-Michael, 49; 3 Ria de Visser, Fred. Hendrik, 54.6; 4 Rita Vermeersch, St.-Michael, 54.7; 5 Ans Acda, St.-Michael, 56.3. 50 meter vrije slag jongens 12 jaar: 1 Adri van Zwieten, Fred. Hendrik, 39; 2 Benny de Smit, St.-Antonius, Sluiskil, 45; 3 Gerry Marse, St.-Aloysius, 46.6; 4 Dries Schoonis, St.-Aloysius, 48.4; 5 Frans Broekhoven, Fred. Hendrik, 49. 25 meter schoolslag meisjes 9 jaar: 1 Marian van Vooren, St.-Michael, 34; 2 Fia Voerman, St.-Michael, 34.4; 3 Jeanine Boutens, St.-Michael, 37.8; 4 Annie Vermeulen, St.-Michael, 39.9; 5 Elleke Eetveldt, Fred. Hendrik, 41.6. 25 meter schoolslag meisjes 10 jaar: 1 Sylvia Duister, St.-Michael, 29.2; 2 Engeline Al, St.-Michael, 29.7: 3 Corelli v. d. Kieft, Fred. Hendrik, 30.8; 4 Ineke Suykerbuyck, St.-Michael, 32.4; 5 Stella Broekhoven, Fred. Hendrik, 33. 25 meter schoolslag jongens 10 jaar: 1 Tom Vereecken, St.-Aloysius, 30.2; 2 Eddy Winne, Fred. Hendrik, 30.2; 3 Paul Sarneel, St.-Aloysius, 31.1; 4 Pier re Stubbe, Fred. Hendrik, 32.3; 5 Hans den Boer, St.-Aloysius, 34. 50 meter schoolslag meisjes 11 jaar: 1 Thea Neve, St.-Michael, 56.8; 2 Ali Gunter, Fred. Hendrik, 1.01.5; 3 Linda de Cooker, St.-Michael, 1.02.-; 4 Tilly Kox, St.-Michael, 1.02.7: 5 Suus de Fey- ter, Fred. Hendrik, 1.03.6. 50 meter schoolslag jongens 11 jaar: 1 Wim Kok, Fred. Hendrik, 54.8; 2 Hans Hemelaar, St.-Aloysius, 55.8; 3 Walter v. d. Calseyde, St.-Aloysius, 59.2; 4 Ron- ny v. d. Akker, Fred. Hendrik, 59.6; 5 Robby Vermoet, St.-Aloysius, 1.00.2. 50 meter schoolslag meisjes 12 jaar: 1 M. Jeanne Vereecken, St.-Michael, 50.2; 2 Tiny Verplanken, St.-Michael, 56.2; 3 Milaine Al, St.-Michael, 57.2; 4 Rita Vermeersch, St.-Michael, 59.1; 5 Patricia Uytterhoeven, St.-Michael, 59.5. 50 meter schoolslag jongens 12 jaar: 1 Adri van Zwieten, Fred. Hendrik, 46.2; 2 Bennie de Smit, St.-Antonius, Sluiskil, 52.6; 3 Michael Vonck, St.-Aloysius, Wegens liquidatie uit de hand te koop, Breedte 13 m, diepte 33 m. Te bevragen bij F. VAN ES Vlooswijkstraat 37 TERNEUZEN BEL 57; 4 Etien Kersbulck, Fred. Hendrik, 57.4; 5 Wim v. d. Kieft, Fred. Hendrik, 58. 4 x 50 meter vrije slag estafette meis jes 11 en 12 jaar: I Fred. Hendrik 3.49.6; 2 St.-Michael A 3.52.4; 3 St.-Michael C 4.07.3. 4 x 50 meter vrije slag estafette jongens II en 42 jaar: 1 Fred. Hendrik A 3.10.2: 2 St.-Aloysius A 3.13.8; 3 Fred. Hendrik C 3.48.6. 50 meter schoolslag meisjes 13-15 jaar: 1 Jacqueline v. d. Graaf, r.-k. huishoud school, 51.5; 2 Annelies de Cooker, r-k. huishoudschool, 57.3; 3 Liesbeth Anto- nisssen, r.-k. huishoudschool, 59.2. 50 meter vrije slag meisjes 13-15 jaar: 1 Liesbeth Antonissen 44.9; 2 Jacqueline v. d. Graaf 45.8; 3 Annelies de Cooker 57.8. OOSTBURG Dezer dagen maakte 160 Oostburgse be jaarden hun uitstapje. Deze keer ging de reis naar „De Efteling" te Kaatsheuvel. Bij de thuiskomst speelde „De Harmo nie". Burgemeester J. L. van Leeuwen sprak woorden van dank tot het comité „Rijtoer ouden van dagen". Hij vertelde ook, dat tijdens de trip men even onge rust was, omdat Pietje Parquoeur zoek was. Later bleek, dat hij op een afgele gen plekje zijn middagdutje had gedaan. WILHELMINADORP E.H.B. O.-examens Dezer dagen werden in het „Het Wil- helminahuis" te Wilhelminadorp E.H. B.O.-examens afgenomen door dokter C. Griep uit Goes. De E.H.B.O.-cursus was georganiseerd door de afdeling Kat- tendijke-Wilhelminadorp van de Ko ninklijke Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" en was gedoceerd door dokter H. J. Entink uit Kloetinge met assistentie van zr. Luteijn. Van de 17 kandidaten slaagden er 15. De geslaag den zijn: de dames J. Jansen, W. J. de Jonge, M. N. van Waarde en S. van Waarde uit Kattendijke en de dames B. H. Dalebout, M. B. H. Dalebout, M. E. Grootjans-Steenblok, P. Hoogenboom -van Kleunen, C. Kopmels, P. C. Labeur, J. C. Wijnands-Labeur en A. Wiskerke uit Wilhelminadorp, en de heren J. G. Nijsse, J. J. Schouwenaar en R. de Weerd, eveneens uit Wilhelminadorp. Rode-Kruiscollecte De Rode Kruis-collecte te Wilhelmina dorp bracht 159,75 op. OVEZANDE Collecte voor ,,Hedenesse" De collecte voor ,,Hedenesse"-in de Ned. herv. kerk te Ovezande heeft 21,65 opgebracht. Donderdagavond hield de V.V.V. afd. Wolphaartsdijk, een buitengewone le denvergadering in café Ossewaarde, on der leiding van de vice-voorzitter de heer A. Schuit. In deze vergadering, die belegd was om een nieuwe voorzitter te kiezen, stelde het bestuur voor als zodanig te benoemen de nieuwe burge meester van Wolphaartsdijk jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, waar toe met algemeene stemmen werd be sloten. Tijdens de rondvraag werd ge wezen op de overlast van brommers bij de jachthavens en het ontbreken van een toegangsweg naar het strandje bij de Zuidvlietpolder. Souburgse bejaarden op bezoek Donderdagmorgen brachten de ouden van dagen uit Souburg tijdens hun jaar lijks uitstapje o.a. een bezoek aan Wol phaartsdijk. De bejaarden werden in het dorpshuis waar de koffie werd ge bruikt, toegesproken door burgemeester Beelaerts van Blokland. Nadat burge meester Ter Haar Romeny van Souburg een dankwoord had gesproken, werd een sjoelwedstrijd gehouden die gewon nen werd door mevrouw D. Wissekerke- Corstanje, terwijl Souburg als ploeg de meeste punten behaalde. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan de jacht havens, werd de reis voortgezet. Nagekomen advertentie. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig ge dragen lijden, onze in nig geliefde en zorg zame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der, JACOBA HELENA PIETEKNELLA NOOM geboren Hage, op de leeftijd van 70 jaar en twee maanden. Sint-Maartensdijk J. J. Noom Jzn. Middelburg: C. J. Nieuwenhuijse- Noom. A. Nieuwenhuijse. Wissenkerke: J. C. Bakker-Noom. C. A. Bakker. Kortgene: M. B. van Maldegem- Noom. J. van Maldegem. Sint-Maartensdijk J. N. Noom. A. W. Noom- van Sliedregt. En kleinkinderen. Sint-Maartensdijk, 6 juli 1963. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 10 juli 1963 te 2 uur namiddag. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft zich in zijn maandelijkse vergadering beziggehouden met een brief, die ds. P. B. W. Polvliet aan de hervormde en gereformeerde synoden heeft gezonden en waarin wordt ge vraagd hoe gehandeld moet worden met de gerepatrieerde predikanten van de Evangelisch Christelijke Kerk in West- Irian, die niet kunnen kiezen tussen bei de kerken. Ds. Polvliet vraagt vormen te scheppen waardoor deze predikanten het recht krijgen in gezamenlijke diensten woord en sacramenten te bedienen. De oecu menische raad besloot aan de synoden te berichten dat hij zeer geïnteresseerd is bij de beslissing die beide kerken hier over zullen nemen. Uit de vergadering kwam voorts de behoefte aan een stu die-secretaris near voren. Plannen zijn ontworpen om de raad aanzienlijk meer financiën te bezorgen om het sterk groeiend oecumenisch werk te kunnen verrichten. Ds. J. H. Grolle deed mededelingen over het werk dat in internationaal verband op het gebied van oecumene en Israël is verricht. In 1964 zal op het oecumenisch instituut Bossey een beraad van kerken worden gehouden over Israël. In allerlei landen is dit reeds gebeurd. De Ameri kaanse kerken zijn klaar met een studie boek over deze materie. Het Nederland se hervormde boekje „Kerk en Israël" i6 in het Engels, Deens, Zweeds en Duits vertaald. In Zwitserland werkt de J üdisch Christliche Arbeitsgemeinschaft. De evangelische kerk in Duitsland neeti de verhouding kerk en Israël uitdrukkelijk op de agenda gezet. De Berlijnse Kir- chentag heeft de aandacht zeer gesti muleerd. De aanstaande Kirehentag in Dortmund zal er opnieuw aandacht aan schenken. De oecumenische raad droeg ds. Grolle op na het kerkenberaad op Bossey plannen aan de raad voor te leg gen voor verdere activiteiten in Neder land. De coördinatiecommissie van het Vati caans concilie heeft haar werkzaamhe den beëindigd. Men zal voor de opening van de tweede zittingsperiode op 29 sep tember, nog éénmaal bijeenkomen. In de laatste vergadering heeft de com missie twee zeer belangrijke schemata in behandeling genomen, de hoofdstuk ken drie en vier van het schema over de kerk, alsmede het schema over kerk en wereld. Op de eerste dag van de vergadering had de coördinatiecommissie reeds de schemata over de missie en het huwe lijk besproken. APOSTOLISCHE PREFECTEN. Ofschoon geen bisschoppen zullen ook de apostolische prefecten deelnemen aan de tweede zitting van het concilie. Wij len paus Joannes heeft deze beslissing eind mei genomen. Het aantal concilie vaders wordt daardoor met ongeveer 80 verhoogd. De apostolische prefecten zijn meestal religieuzen, maar geen bisschop pen in tegenstelling tot apostolische vi carissen, die wel bisschop zijn, maar overigens hetzelfde werk in de missie verrichten. Volgens de bepalingen van het kerkelijk recht hadden de apostoli sche prefecten geen recht om aan het concilie deel te nemen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Borssele, Kapelle-Biezelin- ge, Nieuwdorp. Wolphaartsdijk en Vlis singen kandidaat A. W. Verhoef te Capelle aan de IJsel. Te Rilland-Bath kandidaat J. Karens te Zoetermeer. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lage Zwaluwe. Th. P. Pol te Zeerijp en Westerenden Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Tdaard, G. J. J. Rensink, aanstaand em. pred. Bedankt voor Mastenbroek, A. Noorde- graaf te Daarle. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuwveen-Zevenhoven, D. Sloot, kand te Amsterdam CHRIST. GEREF KERK. Beroenen te Londen en Mitchell (Onta rio, Canada) Free Christian Reform Church, T. Harder te Kornhorn. BAPTISTEN GEMEENTE. Beroepen te Henge'.o (J. Ca: str.) C. van Wier te Nieuw Weerdinge. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Almelo en te Rhenen: C. J. Karens, kand. te Zoetermeer en A. W. Verhoef, kand. te Caoelle aan de IJsel. Beroepen te Lethbridge (Albert, Cana da). C. Hegeman te Sioux Centre, voor heen te Genemuiden Beroepen te Am sterdam, C. J. Karens, kand te Zoeter meer. Beroepen te Barneveld-Middelhar- nis en te Zaandam, A. W. Verhoef, kand. te Capelle aan de IJsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5