Jan Janssen: „Eén gemeen steentje prikte mn groene-truidroom stuk" LEZERS SCHRIJVEN NIEUWS UIT DE KERKEN Overstuur Tweede man Keihard Tussensprint Vreselijke dreun Stekende pijn Mafia-leiders op Sicilië gegrepen na klopjacht PAARDERENNEN IN OOSTENDE 8SS0)AUTOKAARTEN DE ERFPACHTNOTA GOES HEUPFRACTÜUR MAAR BIJZAAK Kwam het door die angst Geestelijke verzorging luchtmacht zelfstandig Coördinatiecommissie concilie was bijeen Kerkelijke mutaties HEROPVOERING „BLEKE BET" GAAT NIET DOOR. Koopman tracht vrouw te wurgen op drukke markt V olksuniversiteit voor gepensioneerden Amateurvoetbal SC00TF.RR! IDER KWAM ONDER TREIN TERECHT Weer een Kennedy VLOT DOOR EUROPA MET GROEPEN IN KUNSTKRING „HET ZUIDEN" Een ernstigeklacht OUDE SCHEEPSBEL UIT MIDDELBURG 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JULI 1963 „EEN gemeen steentje prikt mijn groene trui-droom stuk. Zo'n prik kómt in het begin effe hard aan, ik bedoel geestelijk. Je hebt er alles aan gedaan om een goed figuur te slaan in de Tour de France, je hebt honderden kilometers gereden en tijdens dat rijden merk je dat je tegen de grote broers opgewassen bent, je hebt vooraan gezeten in de meeste etappes, zo vooraan, dat je serieus over de groene trui gaat denken en dan ineens pats kapot naar huis. Daar heb je wel effe tijd voor nodig om dat te verwerken. Dan is in feite die heup fractuur maar bijzaak'. Dat zegt Jansen, die door een val in de Tour de Franse uitgeschakeld werd. In het kleine ziekenhuis Pavilion La- rey in de Pyreneeënbadplaats Bag- nieres de Bigorre waait een helder wit gordijn zachtjes heen en weer voor het geopende raam, dat een prachtig uitzicht biedt op de woeste bergtoppen. „Ik heb het hier best, maar wil toch maar liever zo gauw mogelijk naar huis. De Tourdokter heeft me beloofd, dat mijn verblijf hier heel kort zal zijn", vertelde Jansen, die donderdag naar Neder land werd vervoerd. Tja, hoe is het allemaal gebeurd. Dat gaat zo snel, dat je moeite hebt om alles in de goede volgorde terug te vertellen. Ik reed hardstikke goed in deze Tour de France. Het hele voorjaar ging ik al lekker. Derde in ParijsRou- baux, tweede in de Waalse Pijl, een rit gewonnen in de Ronde van Bel gië, twee ritten gewonnen in de Midi Libre. Vooral door mijn goede rijden in de Midi Libre, waar ik na zes ritten als tweede in het algemeen klassement eindigde, dacht ik: Ik ga naar de Tour de France. Ook mijn baas Maurice de Muer zei: Jonge, jij bent een goeie voor de Tour. Toen heb ik vier weken lang niets gedaan, alleen makkelijke koersjes gereden, meer als training Aan de start van de grote Tour, mijn eerste als prof renner, ik "ben dit seizoen pas voor het eerst prof, voelde ik me helemaal niet nerveus, ik bedoel, ik voelde pre niks minder dan al die anderen. Die ande ren moeten er ook zwaar voor wer ken, hebben ook maar twee benen waar ze de pedalen mee rond moeten zien te krijgen. Ik steek in een goeie vorm, waarom zou ik dan minder zijn. In de eerste etappe merkte ik, dat ik niks minder was dan de an deren. In de etappe Langres-Rennes, dacht ik zelfs, voelde ik het: deze rit is voor Jantje! Ik bleef maar van voren, steeds van voren. In de laatste twintig kilometer voor Rennes was ik bij elke ontsnapping. Goed 10 ki lometer voor de arrivee: groep weg, zes man, ik er bij. Ik wist: ik ben de rapste van dit stel, ik kende ze. Ik denkja hoor, deze is voor Jantje. Nou is 't in Frankrijk de gewoonte dat je twee keer over de finish moet rijden, dus je komt de baan op, gaat over de finish en zet dan aan voor de beslissende laatste ronde. Nou wat het in Rennes zo, dat je net bij de finish de baan op kwain en dus ging je wel twee keer over de meet, maar je reed maar één baanronde. Ik zat bij binnenkomst aan het wiel van Baletti. Dat was nog de rapste van mijn concurrenten. We gingen een baantje rond en toen dacht ik, nou zal ik eens mooi over hem hen scheren, maar't was niet meer nodig, het was al finish. Ik was er helemaal overstuur van. Als ik ooit van mijn leven heb kun nen winnen, dan was het daar in Rennes. Die kon ik niet verliezen, die moest ik winnen, makkelijker dan in Limoges". Zoiets overkomt je maar één keer. Het was de langste etappe, "285 kilometer, had ik graag ge wonnen. De volgende dag in Limoges, heb ik het mooi versierd. Ik wist de aankomst nog van de Tour de l'Ave- nir, van vorig jaar. Dat gaat berg op. We waren zo'n 500 meter dat klimmetje op, toen het ineens stil viel vooraan. Ik demarreer ineens, ze lieten me lopen, klein coureurtje. dachten de groten misschien. Maar als dat klein coureurtje 10 meter voorsprong heeft zo dicht bij de fi nish, dan pakt zelfs de grootste hem niet meer. Hebbe dacht ik toen. De volgende dag naar Bordeaux dacht ik alweer aan winnen. Gek hé, als je voor het eerst als prof meedoet tussen de groten. Overmoe dig? Nee, toch niet. Ik zat al dagen lang voorin. Ik stond tweede in het puntenklassement. Maurice de Muer mijn baas had me als tweede man aangewezen, Anglade als kopman, ik als tweede. Niet gek hé, als nieuw bakken coureur direct tweede man. In Bordeaux zat ik weer goed. In derde positie kwam ik de baan daar op, aan het wieltje van Rik van Looy. Als ik aan zijn wieltje zit, door hem aangezogen wordt, sla ik hem zoals ik wil. Vlak na de eerste keer dat we over de meet gingen, drukte Vannitsen me vierkant de baan af, het gras in. Tja, toen was het voor mij verkeken". Ian Janssen, de tourrenner uit Nootdorp, zittend op het raam kozijn van zijn hotelkamer in Pau, vlak voor de eerste Pyre- neeënetappe, die voor hem een streep zette onder zijn groene- truidromen.. V) Vuil van Vannitsen? Och, in zo'n eindsprint duwt, trekt, scheurt, "slingert en scheldt iedereen. De brutaalste heeft dan de meeste kans. De brutaalste en de rapste. Rik van Looy is de meest brutale van alle maal. Die is keihard voor zichzelf en voor anderen. Die gaat over lijken! Neem bijvoorbeeld, die aankomst in Rouaan. Dat liep de laatste kilo meters naar beneden, allemaal kas seien, net geregend, spiegelglad. Toen dacht ik: jongen wees toch voorzich tig, want als je daar valt, sta je niet meer op! Die knapen als Van Looy knallen gewoon door, levensgevaar lijk. Maar 't gekke is dat ze altijd nog goed terechtkomen ook. Afijn, na mijn etappezege in Limoges ging ik serieus denken aan de groene trui. Maurice de Muer ook. Waarom niet? Ik stond op de tweede plaats in het puntenklassement, met alleen Van Looy voor me, een Van Looy, die in de bergen niks maakt. Ik klim beter dan hij, dus ik dacht die pun- tenachterstand haal ik in de bergen in". In de rit naar Pau deden we het wat kalmer aan. Van Looy won daar wel weer de sprint van het grote peloton, dat achter die uit lopers aankwam, maar ik dacht, wacht maar jongetje, morgen in de bergen, op de Aubisque, de Tour- malet, dan zal je hard moeten trap pen om me voor te blijven. Ik zag er niks tegenop, tegen die Pyreneëen- toppen. Ik heb meer vrees voor de Alpen, waar je langs 8 meter hoge sneeuwmuren moet rijden. Ik reed heel goed. Ik zag dat Van Looy als een der eersten moest los sen toen we de Aubisque opklommen. Gek hé, maar daardoor ging ik nog beter rijden. Tegen jongens als Bahamontes kun nen wij niet op, die hebben iets waar door ze je stuk rijden. Zo'n Baha montes bijvoorbeeld, maakt je kapot door tegen zo'n berghelling op tus- sensprintjes te maken. Dan neemt ie ineens een paar meter voorsprong en laat jou je kapot werken om die achterstand in te halen. Als je dan maar kalm je eigen tempo blijft draaien raak je niet te veel achter, probeer je hem in te halen, dan for ceer je en moet je dan lossen, dan val je stil als een emmer, dan rij je als een strijkijzer". Ïk liet de allergrootsten gaan. Forceerde me niet. Kwam enke- "le minuten na Bahamontes op de top van de Aubisque en haalde de kop in het dal weer in. Ook Van Looy, maar je kon aan hem zien, dat hij verschrikkelijk had moeten afzien. Tegen de Tourmalet op gaven ze hem een vreselijke dreun. Ik zat met Dicky Enthoven en Ab Gelder mans in een ploeg die ongeveer vijf minuten voor Van Looy de Tour- malettop bereikte. Die Tourmalet is eigenlijk minder moeilijk dan de Aubisque, maar ik heb hem net als de anderen vreselijk geknepen, om dat je op de helling geen drie meter voor je uit kon kijken door de dichte nevel. Soms reed je achter een ander aan, hopend, dat die betere ogen zou hebben. Ik moet met een bril op rijden. Kun je je voorstellen wat dat is, in een dichte damp te rijden met een steeds opnieuw be slaande bril? Dan rij je alleen door op je karakter. We schreeuwden als waanzinnigen, uit angst en om steun aan elkaar te hebben en om elkaar te laten horen, dat je er nog bij was. Dat is geen koers meer, dat is spelen met je leven. Hoe die anderen zich dan als ballen naar beneden durven laten vallen is voor mij een raadsel. Kwam het door die angst die ik had, door mijn nerveusiteit, door mijn handicap van die bril Ik weet het allemaal niet. Ik weet wel, dat ik heel goed kan sturen, dat ik niet gauw dat stuur loslaat, maar toen ik die klapband kreeg, was het net of er op hetzelfde moment ook iets binnenin me klapte. Of ineens alle weerstand, alle kracht, alle zelfvertrouwen kapot knapte, mijn wiel kwam dwars op de weg, mijn stuur sloeg dubbel en ik zeiide met een grote boog over mijn fiets heen tegen de harde weg". Ze zeggen, dat ik daar een goed poosje stil gelegen heb. Weet "ik niks van. Ik ben even helemaal weg geweest. Toen ik weer bijkwam, drong het heel langzaam tot me door wat er gebeurd was. Ik stond op en voelde op vele plaatsen een ste kende pijn, vooral in mijn heup en in mijn knie. Toen ik een paar passen probeerde te lopen wist ik het voor Jantje Janssen is deze tour finit. Weg voorbereiding, weg etap pezeges, weg droom over de groene trui, alles, waar je maanden naar geleefd hebt, over gedacht heb weg! Eerst nietmaar later heb ik een hardgrondig potje staan te grienen. Kun je 't je voorstellen? Nou heb ik geen enkele reden meer om te janken, ik ben er nog goed af gekomen, een paar maanden rusten en dan proberen we het weer. Vol gend jaar is er weer een tour, of een andere etappekoers waarin ik kan bewijzen, dat dat jochie uit Noot dorp eent je is die in zijn vak wat be reiken wil. Dezer dagen is een nieuwe structuur van de geestelijke verzorging van mili tairen behorende by land- en lucht macht een feit geworden. Die nieuwe structuur houdt in, dat de geestelijke verzorging van de militairen van de luchtmacht zelfstandig is geworden en nu resorteert onder een eigen hoofd- luchtmaehtpredikant en hoofdlucht- machtaalmoezenier. Tot hoofdluchtmachtpredikant is be noemd ds. A. C. J. van der Poel. Hoofd- luchtmachtaalmoezenier is geworden mgr. R. Verhoeven. Beide geestelijke verzorgers waren al geruime tijd belast met de leiding van de luchtmachtpredi kanten en -aalmoezeniers, zij het dan dat ze niet zelfstandig werkten, maar onder de hoofdlegerpredikant en hoofd legeraalmoezenier. Aanleiding tot het zelfstandig maken van de geestelijke verzorging bij de luchtmacht was aldus deelde men van protestantse en r.-k.-zijde mee het feit dat de aard van het pastoraat on der luchtmachtmilitairen dit wenselijk maakten. De instituten voor de geeste lijke verzorging van zee-, land- en lucht macht staan dus nu als zelfstandige eenheden naast elkaar. Met een maand vertraging, veroorzaakt door de dood van paus Joannes, is de coördinatiecommissie van het concilie woensdag weer aan het werk gegaan. Onder voorzitterschap van de kardnaal- staatssecretaris Cicognani, vergaderde de commissie van 6 kardinalen (Lie- nart, Spellman, Urbani, Confalonieri, Doepfner en Suenens) over twee ont werpen: het schema over de missie en dat over het huwelijk. Het eerste schema werd ingeleid door kardinaal Confalonieri die een uiteen zetting gaf van de wijziging welke in de oorspronkelijke tekst zijn aange bracht. Kardinaal Urbani leidde het schema over het huwelijk in. In dit schema wordt ook de kwestie der ge mengde huwelijken behandeld. Nu het concilie op 29 september weer wordt voortgezet zal het voorbereidende werk waarschijnlijk zo snel mogelijk verricht worden, zodat de definitieve teksten tijdig aan de bisschoppen kun nen worden toegezonden. Van de 17 ont werpen die in totaal behandeld moeten worden, hebben de bisschoppen tot dus ver twaalf voor bestudering ontvangen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oldebroek, tweede pred. plaats A. Noordegraaf te Daarle. Be roepen te Bleiswijk toez. H. F. Wolgen. Aangenomen het beroep van de prov. verg. van Zuid-Holland te Ridderkerk H. van Nieuwenhuize te Klooster-ter Apel. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiermonnikoog H. J. Zeldenrust, kandidaat te Utrecht. (Advertentie) CHRIST. GEREF. KERK Tweetal te Wildervank R. Toorman, kandidaat te Nieuw-Pekela en J. Weste rink, kandidaat te Zwolle. Beroepen te De Krim (O.) R. Toorman, kandidaat te Nieuw-Pekela. Examens: aan de theol. hogeschool te Apeldoorn zijn geslaagd voor het kan didaatsexamen en sindsdien beroepbaar, verklaard de heren: G. Bijkerk te Zaan dam, R. Toorman te Nieuw-Pekela en J. Westerink te Zwolle. GEREF- GEMEENTEN Tweetal te Katwijk-zee en te Hendrik Ido Ambacht: J. Karens, kandidaat te Zoetermeer en Z. W. Verhoef, kandidaat Capelle/IJsel. Tweetal te Ridderke: J. Karens, kandidaat te Zoetermeer en A. W. Verhoef kandidaat Capelle/IJsel, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroe pen te Leiden en te Rilland-Bath J. Karens te Zoetermeer. Beroepen te Borssele A. W. Verhoef, kandidaat te Capelle/IJsel. Advertentie De met veel ophef aangekondigde herop voering van „Bleke Bet" gaat niet door. De directie van het theater, die heden ochtend in het toonzaaltje boven de „Gulden Kip" een persconferentie beleg de, gaf de volgende verklaring: Bet, de hoofdrolspeelster was reeds jarenlang gewend 's middags een luchtje te schep pen. Ditmaal had Betje echter NIVEA ZONnebadmiddelen gebruikt, waardoor zij in een ommezien donkerbruin was ge worden. Zij werd daardoor ongeschikt voor de titelrol in „Bleke Bet". Ook U kunt slechts in enkele uurtjes bruin wor den met NTVEA ZON - écht bruin. VVI/VWVVVWVVVVVVVVVVVlAft/V^AA/VVVVVVWVVWVXAfVVV'WVXA/VVtlWXAA/VXA/XA/VVWVXAnSVVVMVVVVVVWVWVVVVVVVtA/VVVVVVVlft/VVVVVVVNAAA/VtAAAIVVVVVVVVVVt De Amsterdamse politie heeft donder dagmiddag de 43-jarige marktkoopman W. C. gearresteerd en ingesloten wegens poging tot moord. Op de drukke markt in de Ten Kate- straat zag hij omstreeks vier uur een vrouw in wie hij zijn gewezen echtge note meende te herkennen. Hij sprong op haar af en snauwde haar toe „je hebt me tweemaal proberen te vergiftigen, nu ga je er zelf aan". Daarop greep hij haar beet en poogde haar te wurgen. Daarin zou hij wellicht zijn geslaagd als niet twee andere marktkooplieden juist op tijd tussenbeiden waren gekomen. Met grote moeite gelukte het hun de vrouw uit de wurgende greep te be vrijden. De vrouw, de 51-jarige mevrouw C. E. S., stond reeds op het punt te bezwijken. Zweden geniet wellicht de wereldpri meur van een volksuniversiteit voor ge pensioneerden. Deze is, onder auspiciën van een particuliere stichting, de eerste cursus begonnen in het dorp Alfta in het noorden van het land, gevestigd in een voormalig bejaardentehuis en een her ingericht schoolgebouw. Er is plaats voor 27 deelnemers tegelijk, die alle een betrekkelijk goede gezond heid moeten genieten. Er waren meer dan honderd aanvragen binnengekomen ondanks de weinige publiciteit welke te voren aan het project was gegeven. De leeftijd van de huidige deelnemers va rieert van 58 tot 92 jaar. Er zijn vier voormalige onderwijzers bij. Op het les rooster staan vakken als filosofie, litera tuur, geschiedenis, aardrijkskunde, soci ologie, zingen, lichamelijk welzijn, wan delen etc. De lessen worden in de vorm van lezingen gegeven en er komt geen huiswerk aan te pas zodat eventuele jeugd-traumata op dit gebied niet van deelneming behoeven af te schrikken... Na de aanslagen op Sicilië op zaterdag en zondag jongstleden, die aan negen mensen het leven hebben gekost, onder wie zeven politiemannen, hebben de po litie en karabiniers in de omgevng van Palermo een jacht op de Mafia ontke tend, met als resultaat dat tot dusver vijftig leden van deze organisatie wer den gearresteerd en een volslagen arse naal van wapens en springstoffen werd buitgemaakt. Tot de arrestanten behoort Antonio Musso, een der bendeleiders van de Mafia in Palermo. Op Sicilië heerst sinds vier dagen de staat van beleg. De gehele politiemacht en alle karabiniers nemen aan de, dag en nacht voortdurende, operaties deel. Ondanks de slechte weersomstandighe den was de publieke belangstelling bij de opening van het paardesportseizoen tijdens het afgelopen weekend te Oosten de goed te noemen. Vele vakantiegan gers amuseerden zich op de renbaan. VVillington, nu de weergoden het strand leven minder aangenaam maakten. Het hoofdnummer de Prix Prosper Decloedt werd gewonnen door Douchka II, de totalisator betaalde 109 franken winnend en 16 franken voor de plaats. Onze favoriet Midas werd op 1 lengte tweede. Iago won de ren voor twee jarigen in de goede km-tijd van 1 min. Voor a.s. zondag staat als hoofdnummer de „Prix Albert van Loo" op het pro- ramma, een ren over 2200 m. voor -jarige paarden welke in België werden geboren. Onder de deelnemers zien we Isibaubois, de kampioen van de 2-jarigen van het vorige jaar, uit de stal „Du Bois de Roest" en Edwin, recente win naars in Brussel. Voor een verrassing moet het goede paard Aventure in staat worden geacht. De openingsren voor 2- jarigen gaat ditmaal over 1400 m. De stal Du Bois de Roest zal hier hoge ogen gooien. In de verkoopren geven wij goe de kansen aan Xeres met El Minzch als tweede keus. Een klein veld zal aantreden voor de Prix Pharise. Indien Cheeckily, die jl. reeds een ren te Oostende gemakkelijk won, start, dan zal hij zeker weer een goede kans op de eerste plaats hebben. In de laatste ren de Prix le Capucin mo gen de kansen van No Nearer, wanneer hij aan de start verschijnt, niet worden onderschat. Tot op 1600 m speelde hij in de Prix „Prosper Decloedt" een grote rol. De amateurvoetballers zullen vandaag (zaterdag) en morgen de voorlaatste ronde afwerken van de strijd om het landskampioenschap. Het programma luidt: zaterdag: Unitas Neptunia. De ValkAFC en Wilhel- mina '08Quick N„ Zondag: Neptunia Unitas, AFCDe Valk, Quick N. Wilhelmina '08. In de strijd om een plaats in de derde klas ontmoet Corn Boys dit weekeinde tweemaal Ons Vios. Wanneer Corn. Boys vandaag de thuiswedstrijd wint, is de promotie een feit. De wedstrijden tussen NSV en SET zijn van geen be lang meer, omdat deze ploegen reeds van een plaats in de derde klasse zijn verzekerd. In het zaterdagvoetbal speelt Krabben- dijke II tegen WIK voor de promotie competitie eerste klas. De 23-jarige J. A. Berenschot uit Win terswijk is gistermorgen zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Winters wijk opgenomen, nadat hij op een met knipperlichten beveiligde overweg tus sen Zevenaar en Zutphen door een trein was overreden. De man, die een scooter bereed, heeft volgens de politie niet tijdig meer kun nen remmen. Hij is op het natte weg dek geslipt en gevallen en daarna nog doorgeschoven tot op de spoorbaan. De scooter is niet op de overweg te rechtgekomen. De trein ging over de beide onderbenen van het slachtoffer. De treinbestuurder heeft van het onge val niets gemerkt. Een treinbeambte, die als passagier meereed, heeft later ge rapporteerd, dat er mogelijk iemand was aangereden. Mevrouw Ethel Kennedy, de echtgenote van procureur-generaal Robert F. Ken nedy, heeft het levenslicht doen zien aan haar achtste kind: een jongetje. Het is de vijfde zoon. Volgens de woord voerder van het St.-Elisabethhospitaal te Boston maken moeder en kind het beide uitstekend. Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vól wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te maken 1 Met wegenkaart van Europa en routestift f2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel villen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Uw feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz., enz. f 1,25 Speciale autokaart van NederlandAangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante uitstapjes, enz. f 0,90 Vele honderden Esso dealers hebben al deze kaarten in voorraad. Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels U bent er welkom. Andere wensen Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. MET ESSO BENT U BETER UIT! Het opnemen van een stuk in de rubriek „Lezers schrijven" bete kent niet, dat de redactie zou instemmen met de inhoud of de strekking van het stiik. Ook wan neer een inzender een stuk onder schuilnaam wil publiceren,moet hij zijn naam en adres aan de redactie opgeven. Anoniem ont vangen stukken worden niet ge plaatst. Als artistiek leider van de Kunstkring Het Zuiden (vrije academie) in Vlis- singen, een zeer actieve groep jonge amateurschilders, beeldhouwers etc., ontvang ik herhaaldelijk verzoeken om schilder- en tekenuren te houden voor aparte groepen, namelijk: De bewoners van de L. P. v. d. Spieghel- straat te Goes hebben met verbijstering kennis genomen van de behandeling door de gemeenteraad van de erfpacht nota op 27 juni 1.1. Inderdaad zijn wij verbijsterd. We zijn dat over de inhoud van de nota, over de manier waarop wij ervan kennis moeten nemen en over wat de raad erover heeft gezegd. Enkelen van ons hebben over dit onder werp naar het gemeentebestuur ge schreven. Zij en anderen hebben de zaak ook mondeling op het stadhuis bespro ken. Op een brief van ruim een jaar geleden werd medegedeeld, dat hierop binnenkort teruggekomen zou worden, doch hierop is nog steeds geen nader bericht ontvangen. Bij de mondelinge behandeling werd ons het advies gegeven rustig af te wach ten. We moesten ons niet al te bang maken er zou met onze belangen reke ning worden gehouden. Uit het krantenverslag hebben wij be grepen dat het voorstel van b. en w. voor velen van ons funest zou zijn. Helaas zijn wij niet volledig op de hoog te. Wij vragen ons af of de kranten, evenals b. en w. hebben gedaan, ons onwetend hebben willen laten. Wij be- griinen niet dat aan dit raadstuk niet méér aandacht vóóraf is geschonken. Wij moeten het doen met wat uw redac teur ervan heeft vermeld in het verslag van een overladen vergadering. Onder het voorbehoud dat wij slecht op de hoogte zijn, moeten wij vermelden dat ons van plannen tot algehele af braak van de L. P. v. d. Spiegelstraat tot nu toe niets bekend was. Een van de bewoners heeft 10 jaar geleden een nieuw pand gebouwd. Hij had veel an ders en veel goedkoper willen bouwen. Eindeloos heeft hij met gemeentewerken onderhandeld. Ten slotte is hij gezwicht en heeft hij een vrij hoog pand opge trokken. Dat was immers overeenkom stig de plannen om er in de toekomst een forse straatwand van te maken Van een nieuw uitbreidingsplan of een saneringsplan hebben wij nooit gehoord. Heeft er ooit een plan ter visie gelegen Is er ooit iets in het openbaar over be kend gemaakt Weet de raad zelf wel wat de plannen zijn? Er wordt nu gesproken over tun- nèlplannen en de daarop aansluitende wegen. Heeft de burgemeester dit jaar niet in de raad gezegd dat een tunnel nu al nodig is. maar dat er de eerste tien jaar geen kans voor is Moeten wii daarvoor nu wijken? Moet de straat dan tien jaar of langer in ver val raken? Advertentie Wij wisten niet beter of er moeten ho gere huizen komen. Daarop hebben wij ons gericht. Zijn we dan onnodig op kosten gejaagd? Een der bewoners kreeg 50 jaar ver lenging van erfpacht, hoogbouw drin gend aanbevolen, geen plannen bekend, de raad om rustig af te wachten. Kan bij dit alles de raad zich indenken wat onze verwachtingen waren Het antwoord van een der raadsleden, dat de speculatie in huizen nog steeds doorgaat getuigt van ontstellend gebrek aan begrip. SPECULATIE Weet deze volksvertegenwoordiger niet dat dit een van de huizen aan de v. d. Spieghelstraat betreft die niet op erf- pachtsgronden staat? Als er met deze woningen nu gespeculeerd gaat wor den is de raad daar niet onschuldig aan. Waarschijnlijker is echter dat de raad en b. en w. niet hebben begrepen, dat het stuk bij de M. A. de Ruyterlaan vol ledig eigendom is. Ze willen ons dan wel de sloopwaarde vergoeden. Wie gaat die waarde beta len Wij zullen dat niet aan b. en w. overlaten, liever breken we de zaak af en verkopen wij zelf onze spullen. Zor gen b. en w. dan onmiddellijk voor ge lijkwaardige huizen? Of gaat het met ons als met de bewoners van de 's-H. H. kinderendijk, die ons nu als voorbeeld worden voorgehouden? Toen de een juist zijn in armoede gebouwde nieuwe woning had betrokken en een ander in Randwijk intrek had genomen, kre gen ze bericht dat ze als schadeloos stelling nog wel 10 jaar mochten blij ven wonen. Behartigen de raadsleden de belangen van de stad en al haar inwoners? Ook dus onze belangen Wij begrijpen dat het persoonlijk be lang soms moet wijken voor het alge- m®en belang. Willen de heren ons eens duidelijk maken waaruit het algemeen belang in dit geval bestaat? Meneer de redacteur deze vragen voor de vuist weg zijn evenvee! verwijten. Als we ons niet zouden beperken tot onze eigen zaak hadden we aan één krant niet genoeg. Geen wonder dat het in Goes slecht gaat. De bevolking is niet voor niets ontevreden. Als de raad honderdduizenden guldens uitgeeft (al leen voor de spoorlijn een miljoen meer, voor het ziekenhuis drie miljoen enz. enz.) kost dat belastingscenten. Maar daar kunnen ze in Den Haag nog voor waken en een stokje voor steken. Ais een erfpachter uit Goes om inlich tingen vraagt krijgt hij overal nul op het rekest. Moeten we eerst openlijk en luidruchtig in verzet komen, voor er naar ons wordt geluisterd? G°es. Enkele bewoners van de L. P. v. d. Spieghelstraat. Noot van de redactie: De erfpachtnota is tot op het moment van de raadsvergadering een vertrou welijk stuk geweest. De nota was alleen aan de raadsleden toegezonden en niet toegezonden zoals gebruikelijk bij alle andere voorstellen, aan de plaatselijke dagbladen. Onze verslaggever kreeg het bewuste stuk pas tijdens de raadsver gadering in zijn bezit, nadat hij er om verzocht had. Van een bewust onwetend laten van de bewoners is dus onzerzijds geen sprake. Als dagblad bestrijden wij steeds de neiging tot overbodige en ongewenste geheimhouding, óók bij gemeentebestu- ren. Helaas ziet het er naar uit dat deze 1 strijd voor een juiste voorlichting (waar op de ingezetenen recht hebben!) nog niet is gewonnen. a.: Oudere amateurschilders, gepensio neerden die tijd hebben overdag te schilderen of te tekenen, b.: Huisvrouwen, die gedurende de tijd dat de kinderen naar school zijn, ar tistieke bezigheden willen hebben. De uitgebreide ateliers van de kunst kring bieden mogelijkheden in deze rich ting. Natuurlijk moeten wij ons eerst oriënteren en graag zou ik dan ook zo spoedig mogelijk willen weten hoe groot de belangstelling voor deze groepen is en naar welke bezigheden (schilderen, boetseren, wandversieringen op stoffen maken etc.) de belangstelling uitgaat. Bij voldoende aanmeldingen wil het be stuur gaarne overwegen om in septem ber al met een en ander te beginnen. Vlissingen, G. J. F. Naerebout, Boulevard de Ruyter 78. In de mei-aflevering van „National Geo graphic" het mooie maandblad van het Amerikaanse „National Geographic So ciety" te Washington, komt onder de titel „India in Crisis" een met vele illustraties voorzien verslag voor van een door de Amerikaan John Scofield gemaakte reis door het voormalige Brits-Indië, thans India en Pakistan. Bij zijn tochten komt hij ook aan de Malabarkust, de Peperkust, de zw.-kust van Voor-Indië. Wathij hierover schrijft, luidt in het Nederlands vertaald, als volgt: „Ik werd op een typische manier her innerd aan Kerala's sterke banden met de zee, toen ik Varkala bezocht, welks eerbiedwaardige tempel als het ware sluimert in een palmbosje. Van binnen verschilde tempel op het eerste gezicht niet veel van de tem pels, die ik elders in India had gezien, maar opeens werd mijn aandacht ge trokken door een priester, die staande naast het altaar, op een grote bronzen scheepsbel sloeg, die er ongewoon bui tenlands uitzag. Bij nader onderzoek vond ik rondom de rand van de bel het volgende Hollandse opschrift: „Zee land: 1757 Pieter van Belsen/Middelburg Michael E verhard". Later hoorde ik de geschiedenis van Varkala's tempelbel. Die was als volgt: Eeuwen geleden, toen Europese koop lieden geregeld schepen naar Zuid-West Indië zonden om specerijen en katoen te halen, werd een Hollands schip door windstilte overvallen in 't gezicht van de kleine tempel, rustende in de scha duw van het palmbos. Op het schip hing de scheepsbel, toen slechts een paar jaar tevoren gegoten door Pieter van Belsen en Michael Everhard te Middelburg in de verre Hollandse provincie Zeeland, onbewogen in de windstilte. De. ene dag na de an dere verliep, maar geen windzuchtje bolde de zeilen van het schip. Wanhopig zocht de kapitein hulp bij Varkala's priester „Mijn scheepsbel is voor de tempel", beloofde hij, „wanneer er vandaag genoeg wind komt om nog weg te zeilen". Die avond, zo zegt het verhaal, deed een flinke bries de zeilen van het Hollandse schip zwellen Het zeilde weg van de Indische kust om de lange gevaarlijke reis naar West- Europa te beginnen. En óp een volgende reis naar Indië bracht de kapitein de bei aan de wal en zorgde er voor dat deze op een door de priester aangewezen plaats in de tempel kwam te hangen". Volgens dit merkwaardige verhaal zou er dus omstreeks 1750 in Middelburg een klokkengieterij hebben bestaan, eigendom van Pieter van Belsen en Mi chael Everhard. Ik zou wel eens willen weten of dit werkelijk het geval was. Kan iemand mij misschien daarover inlichten? Amersfoort. J. J. Berends. i Advertentie I Fabrieken Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6