Werkloosheid daalde in Zeeland: 753-658 Unieke expositie oude kaarten en atlassen WALCHEREN GERESTAUREERDE KERK VOOR GEREFORMEERDEN K0UDEKERKE MARKTBERICHTEN Veel avontuur en een selectie uit Lloyds beste werk AGENDA Buitenlandse bezoekers komen naar KERKDIENSTEN Overzicht juni 1963 VERKEERSBRIGADIERTJES UIT MIDDELBURG KREGEN BELONING HOUTHANDEL ALBERTS - MIDDELBURG Aanbod seizoenwerk vooral in landbouw Vrouwen Nieuwe directeur voor r.-k. h.b.s. Goes Openluchtconcert Middelburgs Mannenkoor Sportuitwisseling E.M.M.-U.D.I. J. MACHIELSE 25 JAAR BIJ STREEKVERVOER WALCHEREN KOOP ELKE WEEK DE VEY MESTDAGH Auto's botsten Toestemming verhuur industriehal Onderwijsbenoemingen in de raad Overdracht grond voor nieuwe chr. u.l.o. Afbreken riool Westerhavenweg Veel belangstelling voor ingebruikneming Tijdens verbouw in hervormd kerkgebouw Ringrijderijen 12 JAAR BIJ VAN BENTHEM EN JUTTING Op zijn smalst T otaalopbr engst woning en 3 ha bouwland; 55.200 MULO-EXAMENS ZATERDAG 6 JULI 1963 PR OV TNO 1 A LE ZEE UW SE COURANT In de maand juni Is in de provincie Zee land een kleine daling van het aantal werkloze mannen te constateren. In de rij van provincies neemt Zeeland op drie na de ongunstigste plaats in met 11 werklozen per 1000 arbeidskrachten. Bedroeg het cijfer aan het einde van de maand mei nog 753, eind juni van dit jaar stond het aantal werklozen in on ze provincie op 658. Dit is aanzienlijk minder da,n vorig jaar, toen het werk loosheidscijfer 81I bedroeg. Een der oorzaken van de daling der arbeidsre serve is zeker een vervroegde vraag naar seizoenwerkers. Die vraag komt wat mannelijke arbeidskrachten betreft vooral van de landbouwbedrijven, waar door de grote regenval een vertraging in de verplegingswerkzaamheden (voor namelijk bij bieten) is opgetreden. De vraag naar mannelijke arbeids krachten steeg dientengevolge tussen eind mei 1963 en juni 1963 van 18 tot 96. Ook in de bouwnijverheids- en daarmee samenhangende in de me taalnijverheidssector was de aanvra ge groter. De behoefte aan arbeidskrachten in de ze eerste sector staat nog steeds aan de top met 482 (in mei 434, vorig jaar 413). De vraag naar jonge arbeids krachten beneden de 19 jaar is toegeno men, sinds eind mei 1963 met ruim 100. Het aanbod van werkkrachten in de vis serij en jacht is in Zeeland, door de sterke afname van de oestercultuur, ge stegen. Toch had men een grotere stij ging verwacht. Nu is het aantal werk- FILMS IN ZEELAND Ongecompliceerde avonturenfilms vin den nog altijd veel aftrek en komen derhalve ook in vrij grote hoeveelheid op het witte doek. Het programma van deze week geeft er een voorbeeld van. ,,De markies met de ijzeren vuist", Electro (Middelburg) en Alhambra (Vlissingen) bijvoorbeeld is een pittige film over boeven en diplomaten in de trant van Zola's beroemde verhalen. Jean Marais, Dany Robin, Raymond Pellegrin en Jill Haworth vervullen de eerste rollen in deze in Parijs gesitu eerde rolprent, die rijk is aan actie en sfeer. Een soortgelijk produkt is feitelijk „Het geheime teken van d'Artangnan", te zien in Grand (Goes). George Nader speelt de rol van de ridderlijke held en Mario Petri zien we als zijn metgezel Porthos, terwijl Magali Noël de rol van de belaagde jonkvrouw speelt. Richard Todd, Nicole Maurey en Elke Sommer zorgen in Luxor (Vlissingen) voor iets heel anders. „Binnen zonder kloppen" is een komedie, waarin me neer Todd zich als directeur van een reisbureau behoorlijk in de nesten heeft gewerkt door zijn kennisjes uit vele landen een sleutel cadeau te doen, wel ke de meisjes ten onrechte beschouwen als een symbolische uitnodiging aan zijn flat. Natuurlijk geeft zo'n massaal bezoek complicaties, waar zelfs een di recteur van een reisbureau mee in zijn maag kan zitten. Dan is er voor de bewonderaars van Harold Lloyd goed nieuws: City (Middelburg) vertoont een film die „Harold Lloyds wereld der zotheid" heet en die zoveel is als het verzameld werk van de befaamde komiek of in ie der geval een selectie daaruit. Wat men te zien krijgt is het beste van het beste. lozen in deze beroepsgroep van 41 per eind mei op 44 per eind juni komen te staan. Totaal Is de werkloosheid bij minder- geschikten (waarbij ook opgenomen de niet te bemiddelen groep) het grootste met 460, daarna volgt de structuur werkloosheid met 100, de wrijvings werkloosheid is gesteld op 70 en de sei zoenwerkloosheid (in één maand ge daald met 20) op 30. De behoefte aan arbeidskrachten is het grootste in het rayon Goes, daarna volgt Zierikzee als tweede, Terneuzen komt op de derde plaats en Middelburg op de vierde. Hoewel de werkloosheid bij vrouwen landelijk gestegen is, is het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten in Zeeland afgenomen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat Zeeland een agrarische provincie is. In de an dere provincies lieten reeds een aantal jongere vrouwelijke arbeidskrachten zich bij de arbeidsbureaus inschrijven, voornamelijk voor de beroepsgroepen kantoor- en handelspersoneel, waardoor het aanbod dus aanzienlijk opliep. In Zeeland daalde het aanbodscijfer van 142 naar 120, omdat veel werk vrij kwam in bijvoorbeeld de mosselcultuur en de landbouwbedrijven. Nijpend is nog steeds het tekort aan huishoudelijk personeel. Bij een De Goese r.-k h.b.s. krijgt met Ingang van het nieuwe schooljaar een andere directeur. Pater H. C. H. Hamer s.j. gaat dan met pensioen. Zijn plaats zal vanaf 1 september a.s. worden ingeno men door pater J. H. L. Kengen ss.cc, die sinds 1960 onderdirecteur van het St. Willibrordcollege in Goes is. Pater Hamer heeft 12 jaar de leiding van de r-k. h.b.s. in handen gehad. Tij dens deze periode is het leerlingenaan tal van de school sterk gegroeid. Dit bracht huisvestingsmoeilijkheden met zich mee, die binnenkort echter opgelost zullen zijn. Want in de tijd, dat pater Hamer directeur was, werd ook beslo ten tot de bouw van een nieuwe school. De opvolger van pater Hamer werd in Valkenswaard geboren. Hij is 54 jaar oud en vanaf 1958 als leerkracht ver bonden aan het St. Willibrordcollege. Hij geeft les in Engels. Pater Kengen was leerling van de bis schoppelijke kweekschool te Roermond. In 1930 haalde hij bij de paters van de Heilige Harten te Bavel de hoofdakte. Voor zijn kandidaatsexamen Engels slaagde hij in 1953; zijn doctoraal En gels behaalde hij 3 jaar later. vraag van 254 in deze beroepsgroep (de werkelijke behoefte ligt hoger door de niet te controleren „stille" vraag) is er slechts een aanbod van 9, nog minder dan eind mei 1963, toen het aanbod nog 12 bedroeg. Ook de vraag naar vrouwelijk kantoor- en onderwijzend personeel is deze maand gestegen, nl. van 40 naar 76. Totaal neemt de behoefte aan vrouwelij ke arbeidskrachten dus nog steeds toe. In vele gevallen kan men niet aan deze vraag voldoen. In een jaar tijd is een stijging van 719 tot 786 geregistreerd. Advertentie MIDDELBURG Het „Middelburgse mannenkoor" zal op dinsdag; 9 juli a.s. een openluchtconcert geven in de Abdij te Middelburg, des avonds van 8.30 tot plus minus 9.30 uur. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1 Tantum Ergo, Da Vitto- ria; 2 In nomine Jesu, Handl; 3 Minne lied, Adam de la Hale; 4 Alter Baum, Honegger; 5 Le Rossignol, Grétry; 6 En revenant d'Auvergne, bewerking: Martin Koekelkoren; 7 My old Ken tucky, Martin Koekelkoren; 8 Deep Ri ver, Negro spiritual; 9 Nobody knows, Negro spirituals; 10 Old black Joe, Negro spirituals; 11 Greenleeves, be werking: Otto Deden; 12 Der rote Sara fan, bewerking: Martin Koekelkoren; 13 Madle, Ruck, Ruck, Martin Koekel koren; 14 Stenka Rasin, Martin Koekel koren. Voor de Middelburgse handbalvereni ging E.M.M. zal dit weekeinde in het te- ien van een sportuitwisseling staan met de Arnhemse handbalvereniging TJ.D.L. Want hedenmiddag omstreeks twee uur zullen de Middelburgers in restaurant „Wóhler" aan de Lange Delft omstreeks 45 sportvrienden uit Arnhem ontvangen. Na de kennismaking volgt een rondgang door het Middelburgse stadhuis, vervol gens zal men „Miniatuur Walcheren" oezichtigen, waarna de Arnhemmers bij hun pleegouders worden afgeleverd, 's Avonds maakt men er in het Katho lieke Militair Tehuis een vrolijke bijeen komst van, waarbij men de behaalde kampioenschappen nog eens feestelijk zal onderstrepen. Zondagmorgen gaan de handballers va ren over het Veerse Meer, alvorens in de middaguren de wedstrijden aan de beurt komen. Er zullen vier wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan de Sportlaan te Middelburg, en wel twee wedstrijden veldhandbal en twee stuks zevenhandbal. Dit zal gebeuren tussen half twee en vijf uur. Omstreeks zeven uur keren de Arnhemmers huiswaarts. Bellamypark 45-58 - Vlissingen Vrijdagmiddag botsten in Middelburg in de Arnelaan twee personenauto's tegen elkaar. A. C. P. uit Middelburg raakte bij het passeren van een auto op de lin kerweghelft. Hij kon toen de hem te gemoetkomende A. de L. uit Middelburg niet meer ontwijken. De schade was aanzienlijk. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. VANDAAG Middelburg Electro: De markies met de ijzeren vuist, 7 en 9 uur, 14 jaar; City: Wereld der zotheid, 8 uur. alle leeftijden; Molenwater: Miniatuur Walcheren. 9— 22.00 uur; Stadhuis (hal): expositie Mid delburg '63, 10.30—12.00. 1.30—6.00 en 7.00 —9.00 uur; Zeeuws Museum: exposities verzameling Bal en J H. Koekkoek, 10.00 —17.00 uur; Van Benthem en Jutting: expositie over Zeeland en Vlaanderen: 9.00—18.00 uur; Veiling Walcheren pro vinciale schietwedstrijden T.O. en O. 10.00 uur; Toorenvliedt uitvoering turn vereniging Wilhelmina. 19 00 uur Vlissingen-Alhambra: De markies met de ijzeren vuist, 19 en 21 uur. 14 Jaar. Luxor Binnen zondei kloppen. 19 en 21 uur. 18 Jaar. Scheidebekerwedstrijd, start te Nleuwe- sluis omstreeks 13.30 uur, prijsuitreiking om ongeveer 17 00 uur In Nederlandse loodsensociëteit, gezellig samenzijn te 20 uur in Scheldekwartier Goes Grand Het geheime teken van d'Artagnan. 19 en 21 uur. 14 Jaar. Veere-De Schotse Huizen Expositie Dirk van Gelder, 10-12 en 14-17 uur. MORGEN Middelburg Electro De markies met de ijzeren vuist. 3.30 en 7.30 uur, 14 Jaar; City- Wereld der zotheid, 2.30 en 8 uur, alle leeftijden; Molenwater: Miniatuur Walcheren. 922.00 uur. Vlissingen-Alhambra: De markies met de ijzeren vuist. 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Binnen zonder kloppen, 15 en 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Het geheime teken van d'Artagnan, 15, 17 en 19 uur, 14 Jaar. Officiële publikatie VLISSINGEN. Verkeersmaatregelen i.v.m. tie kermis. Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat van 8 tot en met 25 juli a.s. of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken in verband met de kermis de volgende verkeersmaatre gelen zullen gelden: I. geslotenverklaring In beide richtingen voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee van: a. de Wilhelminastdaat tussen de Zeilmarkt en de Nieuwstraat; b. de Gravestraat tussen de Zeilmarkt en de Hendrikstraat; c. de Zeilmarkt. II. verbod wachten voor: a. de Nieuwendijk; b. de oostelijke rijbaan van het Bellamypark tussen de Nieuwendijk en het Groene- woud; III. verbod stilstaan voor: a. de zuidelijke rijbaan van het Bellamypark: b. de middenrijbaan van het Bellamypark tussen het Groenewoud en de Hellebaar dierstraat. Vlissingen. 5 juli 1963. De heer J. Machielse uit Middelburg heeft dezer dagen zijn 25-jarig jubileum als buschauffeur bij de N.V. Streekver voer Walcheren gevierd. De heer Ma chielse, die in 1938 in dienst trad bij de toenmalige „Stoomtram Walcheren'" werd ter ere van dit feit in de directie kamer ontvangen door de directeur, de heer J. P. L. van Manen, die de jubila ris een enveloppe met inhoud aanbood. Mevrouw Machielse kreeg bloemen. Na mens de personeelsvereniging „Stoom tram Walcheren" sprak de voorzitter, de heer J. v. d. Horst, die memoreerde dat het naast het 25-jarig dienstjubi- leum ook nog een derde lustrum is, wat betreft het lidmaatschap van de heer Machielse van de personeelsvereniging. De voorzitter overhandigde zijn collega hierna een geschenk. VLISSINGEN B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor de N.V. Zeeuwse metaal maat schappij v.h. Cracau metalen toestem ming te verlenen tot hernieuwde ver huur van grond met de industriehal aan de Staat der Nederlanden (Koninklijke Marine). De hal staat aan de Oost- Souburgseweg. De verlenging van de huur door de Kon. Marine gaat in per 1 september a.s. en duurt ten hoogste twee jaar. B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor mejuffrouw L. F. Kurvers per 1 augustus te benoemen tot hoofdleidster in vaste dienst aan de zesde openbare kleuterschool „De Robbedoezen". Me juffrouw Kurvers is sinds 1 september vorig jaar tijdelijk hoofdleidster. De raad zal zich verder uitspreken over een be noeming van de heer C. Jentink tot leraar voor elektrotechniek in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke u.t.s. De heer Jentink is momenteel leraar in tij delijke dienst aan de gemeentelijke l.t.s. De benoeming dient nog te worden goed gekeurd door de staatssecretaris voor o., k. en w. en geschiedt voor het tijdvak van 1 augustus 1963 tot 1 augustus vol gend jaar. De gemeenteraad van Vlissingen zal in de eerstkomende vergadering een voor stel van b. en w. behandelen, dat in houdt overdracht van de grond voor de nieuwe chr. ulo aan de vereniging van deze school. Omdat de vereniging het nieuwe scholencomplex, waarvoor de rijksgoedkeuring is verkregen en met welks bouw is begonnen, in eigendom wil hebben, is overdracht van de benodigde grond voor de school noodzakelijk. Het perceel grond is 3731 m2 groot en ligt aan de Hendrick Avercamplaan. Het gymnastieklokaal met nevenruimten als kelders en dergelijke, blijft eigendom van de gemeente Vlissingen. Deze ruim ten zullen te zijner tijd in medegebruik worden gegeven. B. en w. van Vlissingen vragen de raad een krediet van 7000 voor het afbre ken van het riool aan de Westerhaven weg alsmede voor bijkomende werken. Het riool met zijaansluitingen, toegangs- putten en kolken moet verdwijnen in verband met de door rijkswaterstaat uit te voeren verhoging van de waterkering ten noorden van de buitenhaven. De werkzaamheden omvatten tevens op het op diverse plaatsen dichtmetselen van de riolering, het opruimen van asfalt-, klin ker- en tegelverhardingen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 3-7; Hontestroom v. Amsterdam; Servic v. zee; Nederland v. zee; Poolzee (slb.) v. Rotterdam; Saggat v. Gent; Cornisbrook v. Terneuzen; 4-7: The- Marquis v. Antwerpen; Maria-W v. Antwer pen. Vlissingen vertrokken op 3-7: Corsonange n. New Orleans; Pallas n. Archangel; Saggata n. Narvik; Hontestroom n. Shoreham; 4-7: Cor nisbrook n. zee; The-Marquis n. Stockholm; Maria-W n. zee. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 3-7: Start v. zee-Terneuzen; Woltersum v. Hamburg; Abbekerk v. Rotterdam; Hoop v. Rotterdam; Patria v. Leeuwarden; Goote v. Dunkirk; Volharding v. Rotterdam; 4-7: Buc caneer v. zee-Gent; Tycha v. Londen; Avanti v. Rochester; Crescendo v. zee; Maaskade v. Teignemouth; Sommelsdijk v. Le-Havre; Jell v. Londen-Gent; Swindregt v. Gothenburg; Eemsmond v. Domsjo; Kinderdijk v. Le Ha vre; Zanzibar v. Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 3-7: Hotte n. Rotterdam; Hunter n. zee; Seabreeze n. Londen; Eagle n. Londen; Diet Rotterdam; Koningin-Juliana n. Londonderry; Willem- Cornelis n. Newport; 4-7: Lenie n. Huil; Tu- bo n. Rouen; Adriana n. Fulham; Muiderkerk n. Rotterdam; Margriet-Anaja n. Rotterdam; Nijkerk n. Amsterdam. Vlissingen aangekomen op 4-7: Aubade van Gdynia, 5-7: Giacinta-Molta van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 4-7: Poolzee (slb.) met sleep naar Den Helder, Servic naar Duinkerken, 5-7: Giacinta-Molta naar Nor folk. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 4- 7: Eemsmond van Domsjo, Kinderdijk van Le Havre, Zanzibar van Londen, Vrede van Londen, Kloosterdijk van Rotterdam, Maine- Lloyd van Rotterdam, 5-7: Maluca van Lon den, Helen van Ipswich, Majorca van Midd- lesborough, Leliegracht van Amsterdam, De mocraat van Londen/Gent, Lifaa van Oporto, Aeneas van Iraklion, Swallow van Le- Treport. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 4-7: Nijkerk naar Amsterdam, Spirit naar Ips wich, Tjerk-Hiddes naar Liverpool, Pegasus naar Hull, Hoop naar Rotterdam, Patria naar Rotterdam, 5-7: Stanislas naar Napels, Som melsdijk naar Rotterdam, Gaasterdijk naar Rotterdam. (Advertentie) Inlichtingen De Gereformeerde Kerk van Koudeker- ke heeft vrijdagavond met een bijzonde re kerkdienst het gerestaureerde kerk gebouw in gebruik genomen. Het kerk gebouw is vrijwel geheel vernieuwd of zoals de voorzitter van de bouwcom missie, de heer J. Drost het in zjjn ope ningswoord tot de aanwezigen uitdruk te „alleen het dak en de dakbedekking bleef". Tevoren had men gezongen vers I en 4 van psalm 93. De totale kosten waren 130.000, een bedrag, dat men volledig beschikbaar heeft. De gemeenteleden gaven 33.000, de Stichting Steun Kerkgebouw, S.K.K. verleende 20.000 subsidie en een ren teloze lening van 10.000. De kerkge meente leende 50.000. Er is een vrij wel nieuw fraai kerkgebouw verrezen met ruim 400 zitplaatsen, 9% meter bij 19 meter, met een fraai gemetseld mo zaïekwerk (geschenk van de architect G. Tuinhof en overige medewerkers), en met een toren, waarop een kruis met anker. Het bestaande orgel is gerevi seerd. Tijdens de restauratie kerkten de gere formeerden in het hervormde kerkge bouw. Drie en twintig september was de laatste dienst in het eigen gebouw. De hervormden en gereformeerden hielden ook twee gezamenlijke diensten. De heer Drost memoreerde deze „war me toenadering" en verzekerde de her vormden, wier kerk momenteel wordt gerestaureerd, dat de gereformeerden op hun beurt met vreugde het nieuwe kerkgebouw voor de hervormde diens ten beschikbaar zullen stellen. Dat zal waarschijnlijk vanaf dit najaar nodig zijn. Tevens wenste hij, dat de contac ten zullen uitgroeien tot een zichtbare eenheid. In zijn predikatie ging de gereformeer de predikant drs. A. Elshout uit van Hebr. 6 vers 19. Namens de classis Middelburg felict teerde vervolgens ds. G. D. L. Breder- veld uit Souburg. De heer A. M. v. d. Linden, adviseur van de S-S.K. memo reerde, dat al meer dan 40 kerken met steun van de S.S.K. zijn gebouwd, vele gebouwen zijn gerestaureerd en de ze vende gebouwde noodkerk werd deze week in gebruik genomen. „Wij her vormden zijn echt blij mét U", aldus de hervormde predikant ds. L. J. Altena, die erop wees, dat de wegen van beide kerken na deze samenwerking niet uit elkaar gaan, maar in feite parallel lo pen. Burgemeester J. L. Dregmans van Kou- dekerke vertolkte de gevoelens van het gemeentebestuur Hijzegde de mede werking van de gemeente toe bij de ove rige plannen van de gereformeerde kerk: een nieuwe pastorie. Tevens sprak hij over „ingrijpende voorstellen van b. en w. binnenkort in de raad voor de omgeving van het kerk gebouw aan de Tramstraat". Deze straat zal in het uitbreidingsplan van Koudekerke komen te liggen. Er zou den plannen zijn voor beplanting en nieuwbouw in de omgeving van de kerk. Architect Tuinhof sprak namens de me dewerkers aan het bouwproject. De heer Wisse van zijn bureau gaf een uit leg bij het door hem ontworpen kleurig mozaïek, voorstellend de wereldge schiedenis, dat aan de achterwand van het kerkgebouw is gemetseld. De heer D. Joziasse voerde het woord namens de verenigingsraad, die de ombouw van de preekstoel en de Avondmaalstafel bekostigde. Drs. Elshout had voor alle sprekers een persoonlijk dankwoord. Onder de vele belangstellenden bevon den zich onder meer de heren H. H. Spoelstra van de S.S.K. en L. A. Hart man, Zeeuws bestuurder van de S.S.K., b. en w. van Koudekerke alsmede de gemeentesecretaris, mr. L. A. van Splunder, de hervormde kerkvoogdij en kerkeraad, afgevaardigden van zuster kerken uit de omgeving en de directeur van bouw- en woningtoezicht op Wal cheren, de heer J. D. P. de Smit. De bijeenkomst werd besloten met gezang 29. In de trouwzaal van het stadhuis te Middelburg zijn vrijdagmiddag de jon gens en meisjes van de rijksleerschool „gehuldigd" omdat die een jaar lang als verkeersbrigadiertjes meewerkten aan een veiliger verkeer. Het gemeentebestuur, dat zelf niet aan wezig kon zijn, nodigde de jongens en meisjes uit in de trouwzaal waar zij op limonade werden getrakteerd. De voor zitter van het verbond voor veilig ver keer in Middelburg, de heer T. H. de Meester, de commissaris van politie, de heer M. A. Reneman en het hoofd van de rijksleerschool, de heer J. W. Alme- kinders spraken de kinderen toe. „Zo jong als jullie waren, hebben jullie een daadwerkelijke bijdrage geleverd voor een veiliger verkeer", wendde de heer De Meester zich tot hen. Als blijvende herinnering bood het verbond voor vei lig verkeer de kinderen een boek met inscriptie aan. De heer Reneman vond het bijzonder prettig dat hij van de weggebruikers nooit een klacht had ontvangen over de „onbezoldigde politiemannen". Als dank voor het werk, dat de kinderen de poli tie hebben ontnomen, bood hij hen een groepsfoto van de verkeersbrigadiertjes aan. Het hoofd van de enige school (de rijks- leerschool), die tot nu toe verkeersbri gadiertjes voor Middelburg „levert", de heer Almekinders, wendde zich nog spe ciaal tot de brigadier van politie, de heer P. de Visser, die de jongens en meisjes heeft opgeleid. De brigadier had niets dan lovende woorden voor deze groep, die bijzonder oplettend en gehoorzaam is geweest. Inmiddels staat weer een nieuwe groep leerlingen van de rijksleerschool klaar om op drukke punten in de stad hun vriendjes en vriendinnetjes veilig over te helpen. De namen van de scheidende verkeers brigadiertjes zijn: Ina Adriaanse, Marijke Breel, Marjan te Roller, Dineke Schouten, Magda de Klerk, Willy Dirven, Els Villee, Inge Straks, Paul Labrujére, Joost Bellaart, Harry Bongers, Johny van Gemert, Ber- to Rietema, Rudi de jRuyter, Peter Faas en Geerard Felius. ZOUTELANDE Vandaag, zaterdag zijn er ringrijderijen op het Raadhuisplein te Zoutelande. Aan deze wedstrijd nemen 16 ruiters deel. De aanvang 'is 9 uur. GRIJPSKERKE Opbrengst collecte De in de gemeente Grijpskerke gehou den collecte ten bate van de ringrijders- vereniging bracht 109,- op. is hét middel tegen door slaande muren, dat wordt gegarandeerd. TELEFOON (01180) 2841 VEILING V.V.Z.B. GOES Juli. Kruisbessen exp. 38. Frambozen ln kratten I 156—158. II 148, idem levering za terdag 154 en 140. Rode bessen II E 6266. II 6063, III 36. Aardbeien zonder dop: Sen- ga Sengana I en II 135137. Red Gauntlet I en 11 128. Talisman i en H 128. Regina I en II 80. Mad. Moutot I en II 80. Jucunda I en II 80. Diverse aardbeien III d. Aardbeien met dop. Talisman II 80109, III 5371 Sen- ga Sengana II 55—104, III 5171. Red Gauntlet II 81—121, III 60—83. Aardbeien per doos: Talisman extra 57, II 2437, III 23. Sen- ga Sengana II 24. Red Gauntlet I 4562, II 2846, III 2022. Diversen per doos: Rode bessen I 23—33, II 11—23, III 9—14. Frambozen I 32—37, II 3034. Diversen per kg: Earley Rivers II 152—166. Br. Bruine II 142. Markie zen II 145—156, III 100. Meikersen II 100—143, III 62. Kaspruimen 185. Kaspruimen per stuk extra 1518. Perziken per stuk I 2129, II 13. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 4031, All 35—54, BII 28, afwijkend 17—38. Komkom mers AI 21—30, All 21, BI 17—20, BII 21. af wijkend 16. Kropsla I 3,505; per bos: Kro ten I 6—11, II 6—8. Selderij 3—9. Uien I 14— 21: per kg: Doperwten II 4754. Peulen II 120—140. Postelein I 30—35. Tuinbonen I 19— 22. Dubbele prinsessenbonen I 160180. Ra barber I 79, II 4. Kassnijbonen I 160170, afwijkend 95. Vroege aardappelen, grote 17— 24, drielingen 1517. kriel 1217. VEILING KRABBENDIJKE 5 juli. Aardbeien, industrie: Senga Sengana I en II 1,36. Red Gauntlet I en II 99. Diverse rassen I en II 1,17. Aardbeien per doos: Red Gauntlet I 4351, II 21—42. Talisman I 43— 52, II 26—38, III 13—17. Senga Sengana II 2431, III 18. Juspa II 30. Rode bessen. Indus trie I 83, II 6063, III 35, Rode bessen per doos: Jh. v. Tets I 27—33, II 12—24, III 9—11. VISMIJN COLIJNSPLAAT 5 juli. 2655 kg exportgarnelen 1,151,74. 154 kg bot. 20 kg schar. 103 kg tong. 12 kg pa ling. 4 kg rog. 1 kg tarbot. 39 kg ongesor teerde vis. Bij de boek- en kunsthandel Van Benthem en Jutting te Middelburg is tot medio september a.s. een unieke en bijzonder fraaie exposi tie ingericht van historische land kaarten, oude boeken en atlassen en oude stads- en dorpsgezichten over Zeeland en Vlaanderen. Een belangrijke plaats op deze tentoon stelling, die niet alleen uit Neder land, maar ook uit het buitenland belangstelling trekt, is gegeven aan de cartografische uitgaven van de beroemde Vlaamse geograaf Gerard Mercator ter gelegenheid van de herdenking van diens vier- honderdvijftigste geboortedag. De heer B. P Carrière van deze Mid delburgse kunsthandel heeft kosten noch moeite gespaard de expositie zo aantrek kelijk en vooral zo leerzaam mogelijk te maken voor degenen, die zich interesse ren voor de aardrijkskunde en de ge schiedenis van Zeeland en Vlaanderen. Hij is daar ten volle in geslaagd: wat de expositie te bieden heeft is enig op dit gebied. Zo treft men o.m. een vijf tiental originele kaarten aan van Mer cator, die met grote nauwgezetheid en kennis van zaken zijn samengesteld. Met de weinige gegevens, waarover de cartografen toen beschikten, heeft Mer cator voor die tijd uitstekend werk ge leverd Maar soms was het ook een gok je, zoals op een overigens fraaie kaart van Afrika is te zien: daarop stroomt de rivier de Congo in de Nijl, in plaats van ten noorden van de evenaar naar het westen af te buigen. Opmerkelijk zijn bijvoorbeeld ook de kaarten in totaal 21 stuks van de Nederlander Christiaan Sgroten, die in dienst stond van Philips II. Vrijwel tot in de details stelde hij voor de Spaanse vorst toen al af gezworen in Nederland kaarten over de Nederlanden samen. ZONDAG 7 JULI 1963. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 9.30 en 2 ds. Duisterhof, Arnemuiden 10 en 6.30 dhr. Beinema, 2.30 ds. Nauta, Biggeker- ke 9.30 ds. Odé, 11 ds. Odé, 2.30 ds. Odé, Domburg 10 ds. Bergkette, 7 ds. Duisterhof, Grijpskerke 10 ds. Wape naar, 2.30 ds. De Boer, Kleverskerke 2 ds. Wieringa, Koudekerke 9 en 10.45 ds. Altena, 7 ds. Kloosterman (Vliss. str.), 't Zandt 10.15 ds. v. Herwaarden, 10.15 jeugdk., 7 ds. v. Herwaarden, Me liskerke 2.30 dienst. Middelburg: Nieu we Kerk 10 ds. Enker (H.D.), 7 ds. Nauta. Engelse Kerk 10 wika Veenho- ven (jeugdk.). Koorkerk 10 ds. v. Beek, Oostkerk 10 ds. Snoep. Nieuw- en Sint- Joosland 9 en 10.30 dr. Van Haar lem, Souburg Oost 9.30 ds. Den Toom, 7 ds. v. Duijne, West J.30 ds. v, Duijne, Oostkapelle 10 ds. Zoethart, 7 ds. Den Toom, Ritthem 9 en 10.45 ds. Nennie, Serooskerke 9.30 en 2.30 ds. v. d. Wind, St. Laurens 10 en 7 ds. Kok, Veere 10 ds. Wieringa, Vlissingen: St.- Jacobskerk 10 ds. Rothfusz, 5 ds. Kwast, 't Anker 9.30 jongerendienst, 10.45 jeugdkerk, Johanneskerk 9.30 ds. Kloos terman, 7 ds. Kwast. Westkapelle 10 en 2.30 ds. Oosthoek (H.D.), Zoutelande 9 ds. Radstake, 10.30 en 7 ds. v. Dulle- men. Eglise Wallone. Middelburg 10.30 pas teur Blommaert. Fil. volle Evanvg. Kapel. Vlissingen (Vrouwestraat) 10 dienst. Geref. Gem. in Ned. Middelburg (Bo- gardzaal) 10, 2.30 en 7 leesd. Herv. Evang. Westkapelle 9.45 leesd. Engelse Kerk, Middelburg, 7 ds. Leen- mans (voor Geref. Bond). Adventkerk (zaterdag). Vlissingen 9 ds. Reith, 10 bijbelstudie, Middelburg 10 bijbelstudie, 11 ds. Reith. Arnemuiden 10 ds. Bouwman, 2.30 ds. Oegema, Domburg 10 ds. Oegema, 2.30 ds. Verschoor, Gapinge 9.30 ds. Bosman, 2 ds. Van Ulden, Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Plomp, Koudekerke 9.30 en 7 ds. Els hout. Meliskerke 10 en 2.30 ds. Baas, Middelburg Gasthuiskerk 7.30 Pontier, Hofpleinkerk 9.30 ds. Vlaardingerbroek, 2.30 ds. Boonstra, 5 ds. Tiemens, Noor- derkerk 9.30 ds. Boonstra, Ontmoetings- kerk 8.45 ds. Tiemens, 5 ds. Vlaardin gerbroek, Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld, Oostkapelle 10 en 7 ds. De Vries, Serooskerke 10 en 2.30 ds. Schout, St. Laurens 10 ds. Van Ul den, 2.30 ds. Boot, Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk, Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor, Vrouwenpolder 10 ds. Boot, 2.30 ds. Bosman, Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Bouwman. Geref. Kerk (Vrijgem.). Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Wiskerke, Zoutelande 10.45 ds. Wiskerke, 4 eredienst, Vrouwenpol der 9.30 en 2.30 ds. Douma. Geref. Gent. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd., Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd., Meliskerke 9.30, 2 en 7 leesd., Middel burg 9.30, 2 en 6.30, ds. Zijderveld, Oost kapelle 10 en 2.30 leesd., Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd., Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd., Zoutelande 10, 2.30 en 7 lGGSd. Chr. Geref. Kerk. Vlissingen 9.30 en 5 kand. Bijkerk. Ver. van Vrijz. Herv. en Rem. Kring. Middelburg 10 ds. Van Beek, Vlissingen 10.15 ds. Van Santen. Evang. Luth. Gem. Middelburg 8.45 ds. ten Rouwelaar, Vlissingen 10.30 ds. ten Rouwelaar. Deutsche dienst 9 Pfarrer Engels. Doopsgezinde Gem. Vlissingen 10 ds. Van Hamel. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissingen (Kasteelstraat) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. sk., Vlissingen 10 Heil. sk. Evang. op G.G. Vlissingen (Kazerne Wil lem III) 10 en 5 de heer De Ridder. Volle Evang. Gem. Middelburg 10 dienst. Bethel Temple (Pinksterkerk). Vlissin gen (Havendorp) 3 de heer Davidsz. Wie graag wil weten, waar de uitdruk king „Holland op zijn smalst" vandaan komt, moet zeker een kijkje gaan ne men in de Middelburgse boekhandel, waar hij trouwens meer historische „foefjes" tegen zal komen. Maar om terug te komen op „Holland op zijn smalst": op één van de oude kaarten ziet men het IJ diep Noord-Holland bin nendringen tot vlak bij Beverwijk, op slechts enkele kilometers afstand van de Noordzeekust gelegen. Daar was Holland op zijn smalst. Overigens krijgt men op de expositie niet alleen een indruk van de teken- en gravuurkunst van de oude cartogra fen op het terrein van de landkaarten, maar tevens kan men een aantal zee kaarten bewonderen. Een aardige bij zonderheid is, dat op de meeste kaarten enkele schepen zijn getekend. Wie een kenner is van oude schepen, zal onmid dellijk de ouderdom van de kaarten af lezen. Ook de oude stads- en dorpsgezichten zijn de moeite van het bekijken waard. Vooral van Middelburg en Vlissingen zijn er enkele fraaie kaarten te zien. Rest nog te vermelden, dat aan deze tentoonstelling een kleine expositie van schilderijen en aquarellen is verbonden, o.m. een nieuwe serie van Joop Dam, die als onderwerpen heeft gekozen vissers schepen en verdwijnend Zeeuws na tuurschoon. Voorts zijn er werken te zien van Dirk van Gelder, Wim Vaar zon Morel Sr. en Jr. Jan en Charley Toorop Minderman en Schiitz. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN Vlissingen: dokter L. P. Boone, Badhuisstraat 30, tel. 2950. Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel 2066. Serooskerke, Veere en Oostkapelle: dokter P. Bom, Dorpsstraat 2 te Oostkapelle. telef. 01188—276. DIERENARTSEN Walcheren: dokter R. M. Barkeman te Mid delburg. telefoon 011803118. DOKTERS- EN APOTHEKERSDIENSTEN Middelburg, arts: dokter J. Z. S. Pel, Rouaan- sekaai 11, tel. 2585: apotheek: Ringeling, Lange Delft 133, tel. 2538: arts: Koudekerke, Zoutelande, Westkapelle: dokter H. Frima, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 282. VEILING ROTTERDAM 4 Juli. Eerstelingen groot 15-19, poters 14-17, kriel 14-16: Doré groot 17-18, poters 15-17, kriel 15: Barima groot 12-16, poters 12-7, kriel 9-16; Andijvie 7-14: Sla 3.50-7: Bloemkool IA 6 St. per bak 62-79, 8 st. 36-63, 10 st. 35-40, 12 st. 19-36. II 6st. 42-66. 8 St. 29-54, 10 st. 17-36; Dubb. bonen 160-200: Kassnijbonen 160-180; Tuinbonen 14-19; Stambonen 140-150; Ra barber 10-13; Spitskool 7-14: Kroten 3-6. Peu len 150-220: Bospeen I 26-46, II 10-16: Was- peen IA 28-50, IIA 22-33: Sjalotten 16-25: Komkommers 70-80 3133, 60-70 2729, 50-60 2027. 40-50 18—22, per kg 1627: Selderij 3-5 Doperwten 45-53; Uien 18-27. Aanvoer aard appelen 31.00 kg. Sla 29.000 stuks. Bloemkool 11.000 stuks. Aardbeien IA 110-210 IIA 50-140, IIB 50-60. Aanvoer 8000 kg. Aardbeien zon der dop 127-131. Aanvoer 12.000 kg. Aardbeien IA 34-52, IIA 18-24: Rode bessen IA 90-120, IIA 50-80; Aanvoer 3000 kg. Rode bessen I 18-24, IIA 13-20: Perziken 12-40; Golden Ja pan 180-190; June Blood 110-160: Beauty 90- 160: Frankenthalers 440-470; Tomaten A extra 730 p. bak, AI 720-730, BI 690, C extra 690, Cl 700, CCI 560. VEILING KAPELLE 5 Juli. Aardbeien, industrie: Sengana I 150, II 133—145. Regina I en II 117. Red Gauntlet 1 139141, II 112—124. Diversen I 135, II 112, III 74. Leveringen zaterdagmorgen: Sengana en II 132—137. Regina I en II 117. Red Gauntlet I en II 112. Diversen I en II 117. Frambozen in kratten 1 156159, II 149150. Levering zaterdagmorgen I 160, II 151. Rode bessen I 71—75, II 63—64, III 41. Levering n.m. i 62—69, II 61—62, III 39. Frambozen in tubs 115. Aardbeien per doos: Regina I 1729. Red Gauntlet ex. 65, I 44—64, II 2447. Talisman I 50—58, II 17—40. Sengana I 43—45, II 28— 30. Gorella I 40—59, II 19—43. Cambridge I 51, II 40. Vola I 56—57, [I 27. Merton Prinses I 49, II 2748 Rode bessen per doos I 2539, II 1123, III 9—11. Kasperziken per stuk 19— 23. Kersen: Meikersen I 122, II 76111, III 11 —13. Markiezen II 131150. Hollanders n 137. Earley Rivers II 136. Aardappelen I 19—21, II 1421, drielingen 12—14, kriel 9—12. Groenten: Kropsla 3(2. Bloemkool 2743. Komkommers 13. Dubbele prinsessenbonen I 190, II 139. Tuinbonen 814. Kassnijbonen I 146^—147, afwijkend 86. Boskroten 1719. Bos peen 15. Bosselderij 811. Bosuien 1316. Spitskool 10. VEILING „WALCHEREN» G.A. MIDDELBURG 5 juli. Aardappelen, grote 1919,80, drielin gen 21—21,40, kriel 21—21,50, bonken 33,70. Aanvoer aardappelen 25 ton. Rode bessen per doos 925, idem per kg 38,5047. Frambozen per doos 1554. Sla 3,507. Bloemkool 4 st, 42—59. idem 6 st. 31—36, idem 8 st. 2240, idem 10 st. 1014. Komkommers, groen 60- 5 21—27, 50-60 1322, 40-50 12—17, 35-40 11— 15, wit 1038. Andijvie 728. Aardbeien I 2840. II 13—32, III 13—16. Druiven 5,—. Perziken 1141. Kasperziken 1,91 Tomaten A 1.07—1,28 B 1,16—1.20, C 88—1,14, CC 73. Bos peen 1048 Boskroten 212. Postelein 2940. Tuinbonen 1117. Snijbonen 1.701,86. Dub bele prinsessenbonen 1,321,71. Waspeen 20 50. Doppers 3758. Spitskool 1420. Savooie kool 613. Rode kool 2527 De eerste druiven werden aangevoerd door Gebr. J C. en F. C. van 't Westeinde te s-Heer-Arendskerke. Twee stukken bouwland totale opper vlakte bijna 3 ha en een woonhuis te Nieuwdorp zijn vrijdagmiddag verkocht voor een totaalbedrag van 53.300, Het eerste perceel bouwland van 1.04.30 ba. ging gecombineerd met de woning van de hand voor 31.000. Het tweede stuk bouwland 1.80.30 ha werd voor 34.000,verkocht; dat is een prijs van meer dan 13.000 per ha. Notaris M. E. J. F. van Dissen uit Goes leidde deze druk bezochte verko ping op verzoek van de familie C. Moer- dijk-Goedegebure. Eerst ging in café Van den Dries te Lewedorp „het woon huis met schuur, varkenshok, erf en tuin aan de Lewedijk 39 te Nieuwdorp, groot circa 8 are" onder de hamer door Hoogste inschrijver was de heer P. Haas te Heinkenszand: f 20.000. Er werd niet hoger geboden. Het perceel bouwland van 1.04.30 ha naast het huis leverde bij de afzonderlijke verkoping de heer L. van Gesele als hoogste inschrijver 10.525 op en de heer P. Raas met 11.100 als hoogste bieder. Beide perce len gingen echter naar de heer W Dek ker uit Nieuwdorp, boven wiens bod van 31.200 tijdens de gecombineerde ver koping van beide percelen, niemand ging- Het stuk bouwland „gelegen aan de Nieuwe Westkrayertseweg te Nieuw dorp, groot 1.80.30 ha" werd voor een bedrag van 24.000 verkocht aan de heer C. Vermue te Nieuwdorp. Hoogste inschrijver was de heer S. Smits te Le wedorp voor 21.051,Bij de gecom bineerde verkoping van de drie percelen, te beginnen bij 55.200, liet geen van de aanwezigen zijn stem horen. Notaris Van Dissel achtte deze verko ping „normgevend". Hij constateerde, dat de prijzen voor het bouwland in de loop van 1963 nog iets zijn opgetrokken. In de eerste maanden van dit jaar lagen zij rond de 10.000 per ha. Voor het mulodiploma A slaagden vrij dag te Goes de dames: C. L. Joosse, Goes, E. R Nijhuis, Middelburg, P. W. Ringelberg, Kerkwerve, J. de Vlieger, Duiveland, L. C. C. de Bruijne, Middel burg, J. J. Geertse, Grijpskerke, A. N. v. Hemert, Goes, J. J. Klap, Wolphaarts- dijk, G. M. de Korte, Heinkenszand, J. C. Westrate, 's-Heer-Hendrikskinderen, J. C. v. d. Velde, Yerseke, A. H. Wabe- ke, Wemeldinge, M. C. M. v. Wijnen, Vlissingen, L. M. de Witte, Koudeker ke, A. D. Woltering, Vlissingen, J. Verhage, Biggekerke, J. F. Fremouw, Schoondijke, M. D. v. d. Luijster, Schoondijke, de heren: J. Caan, Wol- phaartsdijk, I. Ch. Flipse, Oudelande, T. Fraanje, Borssele, J. M. Breel, Mid delburg, J. A. Gaanderse, Scharendijke, G. Mol, Duiveland, F. Slager, Haamste de, J. G. Onderwater, Goes, L. A. Moel- ker, Heinkenszand, L. Moelker, Goes, H. M. H. Harinck. Kloetinge, M. H. J. J. v. d. Veer, Middelburg, P. M. Zweedijk, Goes, R. J. B. Wijma, Goes, Kesteloo, Oostburg, W. A. v. d. Heyden, Koudekerke. Die, gemerkt met slaagden ook voor het middenstandsdiploma. Afgewezen acht kandidaten. «.-RATH. KERK. Kerkdiensten op zon- en feestdagen in juli en augustus 1963. Haamstede 7.30, 9.00, 10.30 en 19.00 uur Ln toeristenkerk; Renesse 8.00, 9.30 en 10.30 uur in kerktent; Zierikzee 7.30 en 10.00 uur in parochiekerk; Goes 7.30, 9.00, 10.30 en 12.00 uur in parochiekerk; Kamperland 8.00 en 9.30 uur in de Banjaard; Veere 9.00 uur in bijkerk; Vrouwenpolder 8.00 en 9.30 uur in kerk tent; Domburg 8.00, 9.30 uur op recre atieterrein en 19.30 uur in bijkerk; Westkapelle 8.00 en 9.30 uur in toeris tenkerk; Zoutelande 9.00 en 19.30 uur in toeristenkerk; Dishoek 8.00 en 9.30 uur in toeristenkerk; Vlissingen 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 19.00 uur in parochie kerk; Middelburg 7.00, 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Cadzand 8.00, 10.00 en 19.00 uur in kerktent; Groede 7.00, 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Breskens 7.00. 8.30 en 10.30 in parochiekerk. Nagekomen advertentie Heden ontsliep in haar Heer en Heiland onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder. AALTJE HOOFTMAN geboren Cruson in de ouderdom van ruim 86 jaar. J. Hooftman. S. M. Hooftman- Keijmel. Bets. Jan. P. Hooftman. H. J. Hooftman- Hellendoorn. led. Breskens, 5 juli 1963. Spuiplein IC. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg T.C. WALCHEREN, tel. 3200 VAN DOESELAAR, tel. ÏIÏ8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5