Rik van Looy behaalde in Aurillac zijn derde etappe-overwinning AEG „Thoolse Dagen" in Poortvliet van start met goede collecties fokvee ITALIAAN MUGNANI ONDANKS PECH EERSTE IN AURILLAC Jaarlijkse manifestatie uitgegroeid tot een show van het gehele eiland EXAMENS UITREIKING DIPLOMA'S AAN GESLAAGDEN VLISSINGSE H.T.S. JACQUES GODDET WIL VOLGEND JAAR WEER NATIONALE PLOEGEN Ronde van de Toekomst AEG TURNA Recordaantal inzendingen C. Ton beste leerling Beits bijtijds met Ceta-Bever R| HTFNRI ANQUETIL WERD TWEEDE Eentonig Balans Weer Nederlanders naar huis gegaan Gehalveerd Nederlanders in het voorste gelid in Oostenrijk Het sprookje van iedere dag... P.S.V. wil twee spelers van Heracles contracteren Go Ahead contracteerde veertien spelers FEYT NAAR FEIJENOORD CU JÉ NEEMT DEEL AAN ZESLANDENWEDSTRIJD McKinley won het herenenkelspel te Wimbledon Kostuumshow Twentsche Overzee Handel Maatschappij Dividenden Aan chr. h.b.s. Walcheren alle kandidaten geslaagd Ererondje Van 54 kandidaten slaagden er 52 Onevenwichtig EXAMENS H.T.S. VLISSINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JULI 1963 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Als een grootmeester heeft Rik van Looy de laatste rit voor de rust dag in Aurillac zijn superioriteit in de „vlakke" etappes onderstreept. 31et een voorsprong van 31 seconden, geheel in zijn eentje bevochten op de laatste heuvels voor de hoofdstad van de Cantal, kwam de Belg op het smalle wielerbaantje in Aurillac aan, waar hem een overwel digende ontvangst wachtte. Om de tweede plaats leverden Anquetil en Bahamontes een verwoed gevecht, waarbij Hoevenaers, Battistini en Bocklandt, die een paar kilometer voor het stadion achter Van Looy aan waren gegaan, totaal werden overweldigd. Het duel tussen An quetil en de Spanjaard eindigde in een overwinning van de Fransman. In de eerste groephadden ook Ab Gel- Ei dermans en Dick Ent hove n meegespurd, maar zij kwamen niet bij de eerste tien. De Bevewijker, die meestal zeer gelaten is, reed nu spinnijdig het grasveld op. Hij dronk gulzig een flesje water leeg en gooide toen de fles kwaad van zich af: „Het wil ook maar niet lukken. Drie keer ben ik met Van Looy meegegaan en steeds is het mis". De onverstoorbare Dick Enthoven is best tevreden met zijn prestaties. In de rit naar Aurillac werd de nu in België wonende Nederlander weer 21e, ondanks een aflopende ket ting, een vijftal kilometer voor de eind streep. Met Huub Zilverberg wil het niet vlot ten. In de drie Pyreneeën-etappes raakte de Brabantse „grimpeur" door lekke banden in de achterhoede. In de etappe naar Aurillac moest hjj de zware taak van waterdrager vervullen en miste daardoor de slag. Misschien heeft Huub in de Alpen het geluk wat meer op zijn hand. Met een eentonige regelmaat had de Tourradio bijna de gehele dag moe ten verkondigen, dat het peloton in gesloten gelid daar en daar was ge passeerd. Op deze eerste werkelijke warme dag van de ronde en met het vooruitzicht van de rustdag in Auril lac had de meute de strijdbijl begra ven en genoot van het vele toeristi sche schoon. Na de ravitaillering in Maurs (181 km), waar de karavaan de Cantal binnenreed, ontbrandde echter de strijd in volle he vigheid. Aan de voet van de zeven kilo meter lange klim naar de top van de Cöte les Estresses, begonnen de aanval len van Van Looy. Maar nog wilden de azen de Belg niet laten gaan en zijn voorsprong boven bedroeg slechts zeven seconden. Daarna ging het geleidelijk naar beneden en met soms weer venij nige klimmetjes. Van Looy kreeg gezel schap van Mahé, Fontona, Armand Desmet, Geldermans, Battistini en Mat- tio, maar het groepje werd terugge haald. De slag was begonnen. Van Looy draafde steeds verder voor het in stukken gebroken peloton uit en won vooral veel terrein op de smalle, boch tige achterweggetjes naar het van de hitte zinderende Aurillac. Van Looy had zijn meesterschap bewezen. Twee feiten springen onmidaelylk in het oog, wanneer men de balans van de eer ste dertien dagen van deze jubiteumtour opmaakt. In de eerste plaats het opmer kelijk sterke rijden van Jacques Anque til, die zich eerst had willen terugtrek ken en nu al haast zeker is van zjjn vierde toerzege. Zijn achterstand van 2 minuten 33 sec. op Gilbert Gesmet is onbelangrijk. Zelfs, als de Belg zich in het begin van de volgende week in de zware Alpenritten kan handhaven, dan nog behoeft hij zich geen illusies te ma ken over een eerste Belgische tourover winning na de tweede wereldoorlog. Het moet voor Anquetil immers een klein kunstje zijn om Gesmet dan in de 3d km lange tijdrit naar Besangon te ont tronen. Van Poulidor en Bahamontes heeft Anquetil weinig meer te vrezen. Zjjn voorsprong op dn tweetal bedraagt respectievelijk 2.4a en 2.59 en alleen een totale ineenstorting van Anquetil zou nog een andere winnaar kunnen opleve ren. Opmerkelijk is de bescheiden rol, die de Fransen tot nu toe in deze ronde heb ben gespeeld. Van de eerste dag af zijn de gele en de groene trui in handen van buitenlanders geweest en ook ten aan zien van etappe-overwinningen zijn de Fransen, in vergelijking tot vorige jaren, sterk achteruit gegaan. Van de veertien zegepralen de ploegentijdrit buiten beschouwing gelaten zijn er zeven naar Belgen gegaan, terwijl slechts vier etappes door Fransen werden gewonnen Maar daarbij waren dan de zekere over winning van Anquetil in de eerste indivi duele tijdrit en de weinig bevredigende overwinningen van Ignolin en Darriga- de. De overige etappes werden gewon nen door onze landgenoot Jan Janssen, een Italiaan en een Ier. Dat de ploeg van Anquetil de „gele petten" stevig op het hoofd heeft, slaat niet aan. Het instituut van de extra-sportieve ploegen is geen succes geworden. De belangstelling voor de tour is zelfs in Frankrijk dalende en daarom wil Jacques Goddet al weer in 1964 een jaar eerder dan het plan was nationale equipes laten rijden. Het etappeklassement ziet er als volgt uit: 1. Van Looy (Belg-Driessens) 6.58.05 met bo nificatie 6.57.05; 2. Anquetil (Fr.-Geminiani) 6.58.42 met bon. 6.58.12; 3. Bahamontes (Sp.- Remy) z.t.; 4. Poulidor (Fr.-Magne) z.t.; 5. Gilbert Desmet (Belg-Dekimpe) z.t.; 6. Bock landt (Belg-Schotte) z.t.; 7. Aerenhouts (Belg-Driessens) z.t.; 8. Ignolin (Fr.-Gemi niani) z.t.: 9. Malie (Fr.-Demuer) z.t.; 10. Pauwels (Belg-Dekimpe) z.t.; Geldermans en Enthoven zaten in het grote peloton. Algemeen klassement: 1. G. Desmet (België) 68.14.02; 2. Anquetil (Frankrijk) 68.16.35; 3. Poulidor (Frankrijk) 68.19.24; 4. Bahamontes (Spanje) 68.19.34; 5. ST.-ETIENNE La C&te- St Lauren t- St - Andné^_ du-Ront Serrières 0^7* Voirön Bois Bo^: BeaurepairePor/^ Argental GRENOBLE d'Isère -1500- Anglade (Frankrijk) 68.20.31; 6. Pauwels (Bel gië) 68.21.33 7. Soler (Spanje) 68.21.49; 8. Perez-Frances (Spanje) 68.22.02; 9. Lebaube (Frankrijk) 68.23.06; 10. A. Desmet (België) 68.23.55; 27. Enthoven (Ned.) 68.32.38; 30. Geldermans (Ned.) 68.33.12 59. Zilverberg (Ned.) 68.46.58. Het dagploegenklassement: 1. Schotte (Bocklandt, A. Desmet, Brandts) 20.56.(32 punten); 2. Albani (Battistini, Fontana, Ferrari) z.t. (46 punten; 3. Gemi- niani (Anquetil, Ignolin, Geldermans) 20.56.06 (27 punten); 4. Dekimpe (G. Desmet, Pau wels, Junkerman) z.t. (38 punten); 5. Magne (Poulidor, Gainche, Cazala) z.t. (46 punten). Algemeen ploegenklassement: 1. Geminiani 204.46.40; 2. Demuer 204.55.31; 3. Dekimpe 204.59.27; 4. Schotte 205.01.20; 5. Remy 205.01.38. Puntenklassement: 1. Van Looy (Belg-Driessens) 157 punten; 2. Gilbert Desmet (Belg-Dekimpe) 98 punten; 3. Van Aerde (Belg-Naeye) 93 punten; 4. Darrigade (Frankrijk-Remy) 92 punten; 5. Anquetil (Frankrijk-Geminiani) 79 punten. Marcel Mugnaini gaf vrijdag in de zesde etappe van de Tour de l'Avenir een de monstratie van wilskracht en doorzet tingsvermogen, waarvan de Nederlandse renners nog iets kunnen leren. De felle Italiaan, 30 km voor de finish gedemar reerd, kreeg nauwelijks 20 km voor de eindstreep, toen hij geheel alleen voor het peloton uitreed, een lekke band. Marcel Mugnaini kon wel huilen van ellende op dat moment. Zijn kansen op de overwinning schenen verkeken, want de Fransman Raymond Delisle was op zijn beurt uit het peloton weggespron gen en had door de pech van zijn rivaal ineens alle troeven in handen gekregen. Ook Delisle werd door de pechduivel ge troffen. Ruim 45 seconden bedroeg de voorsprong van de tricolore, toen sissend zijn achterband leegliep. Marcel Mug naini zag zijn kans schoon. Vergeten was de doorstane ellende, de strijd was weer open. Met de Belg Camiel Vyncke en de Rus Saidchunehin ondernam hij een nieuwe poging. De laatste viel af doordat hij 12 km voor Aurillac, op een smalle, bochtige en slecht geplaveide weg, on deruit ging. Mugnaini en Vyncke stre den verder, hadden tien kilometer voor de aankomst 60 sec. winst bevochten en slaagden erin het jagende peloton voor te blijven. Weer zag de toestand van Mugnaini er zeer rooskleurig uit en dit maal liet de Italiaan zich door niets meer weerhouden. Kort voor de wielerbaan in Aurillac schudde hij met enkele driftige pedaalslagen ook Vyncke van zich af. Wanhopig probeerde de Belg weer bij te komen, maar Mugnaini was on verbiddelijk. Als groot triomfator kwam hij het sportpark binnen, op 16 seconden gevolgd door de versla gen Belg. Het peloton, voor de zo veelste maal 4eze dag in verscheidene groepen uiteengevallen, had tegen het einde het tempo van de leiders niet meer kunnen volgen. De'eerste groep, waarin van de Nederlanders alleen de onverzettelijke Lex van Kreuningen zich had kunnen hand haven, had al anderhalve minuut moeten prijsgeven, de rest nog meer. De „afgang" van de Nederlandse equipe zette zich vrijdag onverminderd voort. Twee man stapten af; Bart Soiaro en Ab van Egmond. De laatste, onze best geklasseerde renner, had 's morgens voor de start al laten weten er niet veel zin meer in te hebben. Hij klaagde over gebrek aan steun van zijn ploeggenoten en was voorts gedemoraliseerd door het feit dat er voor Oranje in deze tour nog maar bitter weinig te verdienen valt. Van Egmond leek zich aanvankelijk be- Usson-en-Forez_ Craponnen ST-ETIENNE PuyMarVj^™t Vr St.-Flour .ótedeCollat .a Voute Cbilhac AURILLAC De tweede helft van de zevende etappe van de Ronde van Oostenrijk, een cri terium van zestig ronden (60 km) rond de markthallen te Linz, is gewonnen door de Oostenrijker Franz Weiss in 1 uur 13 min. 35 sec. vóór de Nederlander Den Hartog in 1.13.38, die met deze tweede plaats en zijn derde plaats in de rit van Salzburg naar Linz, welke in de ochtenduren werd verreden, totaalwin naar van de zevende etappe werd. Als derde finishte in het criterium de Belg Verheyen in 1.13.55, terwijl als vierde ex aequo een grote groep werd geno teerd in de tijd van 1.14.02. In deze groep bevonden zich ook Cornelisse, Karstens en Pieterse. Het totaalklassement van de zevende etappe luidt: Arie den Hartog (Ned.) 4.08.56, 2 Ripfel (Zweden) 4.09.50; 3 Cornelisse (Ned.); 4 Pieterse (Ned.); 5 Deimboeck (Oost); allen dezelfde tijd als Ripfel. Het algemeen klassement na de ritten van vandaag: 1 Pieterse (Ned.i 30.00 32; 2 Damm (Oost.) 30.03.25; 3 Den Hartog (Ned.) 30.09.15. dacht te hebben, want nog voor er 25 km waren afgelegd, sprong hij met de Itali aan Massi uit het peloton weg. Het was zijn laatste wapenfeit, want weldra liet hij zich terugzakken en weer wat verder moest hij zelfs het peloton laten gaan. Na een kleine 100 km gaf de Hagenaar er de brui aan. De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van de Toekomst: 1. Mugnaini (It.) 4.57.52 (met bon. 4.57.22); 2. Vyncke (Belg.) 4.58.08 (met bon. 4.57.53); 3. Haiart (Fr.) 4.58.48; 4. Zandegu (It.) 4.59.21; 5. Bingelli (Zwits.) z.t.; 6. Habon (G.B.) z.t.; 7. Haeseldonckx (Belg.) 4.59.21; 8. Maggi (Zwits.) z.t.; 10. Tcherepovitch (Rusl.) z.t. Het algemeen klassement na de zesde etappe: 1. Zimmermann (Frankrijk) 22.22.41; 2. Saguardy (Spanje) 22.23.05 op 24 sec.; 3. Momene (Spanje) 22.23.28 op 47 sec.; 4. Maurer (Zwits.) 22.24.18 op 1.33; 5. Mugnaini (Italië) 22.24.40 op 1.59; 6. Vyncke (Belg.) 22.25.24 op 2.43; 7. Almar (Frankr.) 22.26.52 op 4.11; 8. Al- ves (Port.) 22.27.11 op 4.30; 9. Delisle (Frankr.) 22.27.35 op 4.54; 10. Maino (Italië) 22.27.52 op 5.11. f Advertentie! WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelenHet sch uim t precies genoeg en is veilig voor machine en was, Vraag het voordelige Skip Service- - De Eindhovense eredivisieclub PSV wil twee Heracles-spelers contracteren. Het zijn de 23-jarige Bert Theunissen en de 24-jarige Ger Donners, die bij hun over gang van respectievelijk DOS en Sport club Enschede naar de Almelose ver eniging bedongen, dat zij door dezelfde transfersom na afloop van hun contract periode zouden kunnen overgaan naar een andere club. PSV is bereid deze transferbedragen 50.000 en 30.000 te betalen. Heracles weigert echter momenteel het vertrek van beide spe lers toe te staan. Bij Go Ahead hebben veertien spelers tot nu toe een contract getekend. Het zijn Borghuis (ex G.V.A.V.), Van Brus sel, Butter. Goedhart, Hondelinkx, Kraus (ex Schalke '04), Lefering, Ter Mors (ex Enschedese Boys), Niehaus, Thie mann, Velthuis, Weyers, Ten Wolde en Wustefeld. Bleyenberg, v. d. Voort, Van Doorne- feld. Koning en Pfeiffer staan nog steeds op de transferlijst. Go Ahead is nog in onderhandeling met Bosschieter (K.F.C.), Geutjes (Elinkwijk) en We- nink (De Graafschap). Chris Feyt, de 28-jarige doelman van de Tilburgse vereniging Willem II, zal het komende seizoen uitkomen voor Feijen- oord. Hij heeft negen jaar lang voor het eerste van Willem II gespeeld. Feijenoord zelf heeft overeenstemming bereikt met Xerxes over de transfer van de 27-jarige reserve-doelman An- dries van Dijk naar deze tweede divisie club. Van Dijk heeft echter nog geen contract getekend, omdat hij in onder handeling is met twee eredivisieclubs. De Middelburgse atleet Hein Cujé zal deelnemen aan de zes-landenwedstrijd tussen West-Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Zwitserland, België en Nederland. Cujé zal starten op het nummer 3000 meter steeple. Deze wedstrijd wordt ge houden op zaterdag 13 en zondag 14 juli in het Diekmanstadion in Enschede. De Amerikaan Chuck McKinley heeft de finale herenenkelspel gewonnen van de Australiër Stolle in 3 sets 9-7, 6-1, 6-4. De 22-jarige Amerikaanse tennis speler heeft van zijn landgenoot Tony Trabert, de voorzitter van de bond van prof-tennissers, een aanbod gehad van 50.000 dollars (180.000 gulden) om toe te treden tot deze bond, waarmee hij deel zou gaan uitmaken van het „wereld- tenniscircus". Trabert zei naar aanleiding van zijn aanbieding; McKinley is zeer geïnte resseerd, maar hij heeft besloten eerst zijn studie af te maken. Het aanbod blijft echter gehandhaafd en we zien elkaar later wel". Trabert voegde er aan toe eveneens belangstelling te hebben voor de Spanjaard Manuel Santana. Hij had met Santana echter nog geen be spreking gehad aangaande een even tueel contract. MET EEN RECORD aantal inzen dingen „landbouwhuisdieren", een topkwaliteit, een uitgebalanceerde variatie aan evenementen en at tracties en ongeveer tot het eind van de middag een warme zon op het terrein aan de Schapenweg in Poortvliet zijn vrijdag de gebrui kelijke „Thoolse Dagen" weer in gezet. De manifestatie, ontstaan uit de jaarlijkse fokveedag en thans uitgegroeid tot een show, waarbij ongeveer het gehele eiland is betrokken. In keurig opgepoet ste selecties waren ze weer pre sent: de beste vertegenwoordigers van de rundveestapel, de robuuste trekpaarden van Tholen, de scha pen en de geiten. En rondom de ringen, waar de fokkers-eigenaars hen aan de jury presenteerden, had zich het agrarische bedrijfsle ven in al zijn facetten gegroepeerd. De fabrikanten van machines en voederprodukten. Maar ook de huishoudelijke voorlichting was present met een tweetal grote ten ten, waarin nieuwe snufjes in de belangstelling werden geplaatst en op modegebied een speciale attrac tie werd geboden via een show van historische kostuums. „De Thoolse Dagen". De naam roept al direct het beeld op van stro in touwen- ringen, kritische keurmeesters, loeiende: koeien en met hun pronkstukken uit de stallen defilerende eigenaars. Deze fa cetten van de oude fokveedag zijn nog steeds het fundament voor het succes van de manifestatie, zoals die thans in het programmaboekje staat. En op de eerste van de „Thoolse Dagen" zijn dan ook weer de rozetten op de halzen van de kampioenen gebonden. „De Thoolse veefokkers hebben in hun streven naar grotere produktie-eenheden een nauw keurige selectie van goede kwaliteit aangevoerd." Met deze en andere lof tuitingen prees de rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, de inzendingen, toen de prijswinnaars 's middags voor het pu bliek defileerden en de prijzen in ont vangst namen. In een grote witte tent op het terrein van de „Thoolse Dagen" te Poortvliet is vrijdag een show ge geven van historische kleding, die bijzonder in de smaak viel, vooral bij de dames. Foto P.Z.C.) (kampioen „Coba" van M. Hage te Tho len) en een niet onaardige inzending schapen completeerde de levende have van deze eerste keuringsdag. Bij de ram men was het kampioenschap voor L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse en het re servekampioenschap voor J. Boonman te Oud-Vossemeer. Bij de ooien gingen respectievelijk C. L. Geluk te Sint-Maar tensdijk en M. A. Geuze te Oud-Vosse meer met deze hoogste eer naar huis. De Thoolse veefokkers hadden veel werk gemaakt van hun bijdrage aan de keu- De belangrijkste kampioene was de ne- ringen. En de stralende eerste „Thoolse In de jaarvergadering van de sche Overzee Handel Ma; Twent- aatschappij N.V. heeft de president-commissaris, de heer H. B. N. Ledeboer meegedeeld, dat de N.V. de toekomst met meer optimisme kan tegemoet zien. De ontwikkeling in Oost-Afrika is de laatste tijd gunstiger geworden en ook de banken hebben ver trouwen in de ontwikkeling in dit ge bied. De jaarstukken werden goedge keurd, het dividend werd bepaald op 5%. BAEKERS - ELIAS - DE HAES Uit de mededelingen in november 1962 moest reeds worden geconcludeerd, dat Baekers - Elias - de Haes Textiel Indus trie N.V. geen hoge verwachtingen koes terde over de resultaten van 1962. Het jaar werd, overeenkomstig deze ver wachtingen, afgesloten met een verlies van 484.385, na afschrijving ad 1,18 min. (v.j. winstsaldo van 364.732). Een voorstel tot dividenduitkering over 1962 kan derhalve niet worden gedaan (v.j. zes procent). De directie stelt voor, het verlies af te boeken van de bestaande re serves. Dc eindexamens aan de Christelijke h. b.s. en m.m.s. voor Walcheren te Mid delburg zijn vrijdag beëindigd. Dit jaar met een uitzonderlijk goed resultaat: aan alle zestig examenkandidaten kon het diploma h.b.s. of m.m.s. worden uit gereikt. De laatste uitslagen voor het eindexamen h.b.s.-A zijn vrijdag be kendgemaakt. Geslaagd zijn de kandi daten: W. J. Cornelisse, A. C. van der Malen, W. J. Moens en M. Weststrate allen te Middelburg, A. W. Dijkgraaf, A. L. Pronk, A. P. van Veenendaal, al len te Vlissingen, J. A. Boogaard, te Souburg, J. C. Caljouw te Veere, J. K. van Donge te Koudekerke, N. Gulde- mond te Oostkapelle, W. Hekhuis te Vrouwenpolder, J. Janse te Seroosker- ke en L. Meijers te Grijpskerke. genjarige koe „Gerrie 22" van A. Klippel en Zoon te Stavenisse. Een favoriete uit de Thoolse veestapel, die al drie maal eerder met een rozet over het veld in Poortvliet heeft geparadeerd. De grote Z.L.M.-beker verhuisde weer naar Sta venisse. Reservekampioene koe werd „De Hooglander" van M. Anthonisse te Poortvliet. Bij de stieren ging het kam pioenschap naar „Lodewijk 25" van me vrouw v. d. Slikke-Donken te Poortvliet. „Mina Adema" van H. Anthonisse te Poortvliet sleepte het reservekampioen schap stier weg. Bij de kalveren lieten „Adèle van de Zoete Rave" van P. Bur gers te Poortvliet en „Sijtje 5" van G. A. de Hond te Tholen zich op de eerste plaatsen noteren. Dag" liet deze keurige verzorging nog eens extra goed uitkomen. Tussen het paraderende vee en de paarden door verschenen 's middags plotseling enkele dames in historisch kostuum in een sjees met bespannen tuigpaard binnen de ring. Met een zwierige reverance nodig den zij het publiek uit voor een show van kledij uit oude eeuwen, verzorgd door de heer F. van der Laken uit Den Haag. In de tent van de huishoudelijke voor lichting was dit een bijzonder gewild in termezzo. De collectie bracht vele dames en ook heren in verrukking en later zwermden zij uit langs de stands met demonstraties van keukenmachines, nieuws over cursussen en voorlichting op allerlei gebied. Buiten was er nog een demonstratie van landbouwwerktuigen te zien. Vandaag (zaterdag) hebben de „Thoolse Dagen" nog veel te bieden. Speciaal het provinciaal springconcours in de klasse midden va.n de landelijke rij- verenigingen zal in de middaguren bij goed weer een flinke belangstelling naar Poortvliet lokken. Met het puik van de in totaal 140 inzen dingen de eerste prijswinnaars - kwamen zij 's middags voor een ere rondje op het hoofdterrein nadat burge meester W. J. van Doorn er het défilé met een korte toespraak had geopend. „Velen hebben aan de organisatie van deze Thoolse Dagen ontzettend veel werk gehad De pioniers mogen trots zijn op wat nu is bereikt", aldus de bur gemeester. Onder die pioniers vindt men ook de fokkers-eigenaars van het Thool se trekpaard. Een klein groepje nog maar. Evenwel van goede kwaliteit. De grond trilde toen de kampioenen uit de premiekeuring van de Koninklijke ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" en van de Bond van Paardenfokkers Ei land Tholen met de hoogst genoteerden voorbij draafden. Met voorop „Juliana van Kouwenberg". de vierjarige merrie uit de stallen van firma M. J. C. Geluk te Oud-Vossemeer en Marie van de Gasthuishoeve" uit Stallen Brooijman te Sint-Annaland als reservekampioene. Een zeer bescheiden collectie geiten Te Wageningen slaagde Hirdes te Krabbenaijke bakker. de heer W. L. voor leraar Op het conservatorium te Den Haag slaagde voor het staatsexamen piano-A de heer G. D. Audenaerdt te Vlissingen. Aan de economische hogeschool te Rot terdam is voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen geslaagd de heer P. Leynse te Zoutelande. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde de heer K. van Acker te Axel; voor het doctoraal examen tandheelkunde slaagden de he ren M. M. van Leemput te Sas van Gent en C. C. Neeteson te Hontenisse. Aan de katholieke universiteit te Nij megen is geslaagd voor het kandidaats examen rechten de heer A. W. Vroome te Hulst. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer W. A. Dees te Hoofdplaat. De heer P. Goedvolk uit Vlissingen is aan de hogere textielschool te Enschede geslaagd voor het examen textiel-teeh- niker. Ir. A. J. L. Juten, directeur van de aan nemerscursussen te Bergen op Zoom en Breda zal worden opgevolgd door ir. J. J. Snoek uit Bergen op Zoom. Ir. Juten zal afscheid van de cursussen nemen bij de komende diploma-uitreiking. Advertentie 26 mooie kleuren- 5 transparante hou'.tinten UUI I LiIlUIJ I De afgestudeerde h.t.s.-ers hoeven zich geen zorgen te maken over de directe toekomst. Dit verklaarde vrijdagavond ir. C. 3. A. Bax, directeur van de hogere technische school te Vlissingen, tijdens de uitreiking van de diploma's aan de geslaagden voor het eindexamen 1963. Een groot aantal ouders woonde deze plechtigheid, die werd gehouden in het schoolgebouw, bij. „Niet alleen in het bedrijfsleven, ook in de openbare sector van het maatschap pelijk leven zal de behoefte aan tech nisch kader blijven stijgen. Gezien de groei va.n het verkeer zal de „droge wa terstaat" een belangrijke afnemer van h.t.s.-ers blijven; de waterstaatkundige projecten zullen vele technici blijven ab sorberen; in ons dichtbegroeide land zul len in planologie en stedebouw een toe nemend aantal mensen nodig zijn", al dus ir. Bax. Belangrijk noemde hij ook de stijgende betekenis van de research. „Onder de druk van de stijgende ar beidskosten zal de research een steeds zwaarder accent moeten krij gen. Meer in het algemeen zal bij - een gestaag toenemende welvaart de vraag naar hoger gekwalificeerde goederen groter worden. Het is dui delijk, dat deze ontwikkelingen ook aan vele afgestudeerde h.t.s.-ers em plooi kunnen geven", was ir. Bax van mening. Gunstig noemde hij ook, da.t de E.E.G- steeds duidelijker gestalte krijgt. Aller eerst omdat ons van het buitenland zo afhankelijke land in deze ruimere markt de afzetmogelijkheden ziet vergroot, maar ook omdat de uitwisseling van ar beidskrachten en ook van kader gemak kelijker zal worden. Ook de hulp aan ontwikkelingslanden, voor zover deze de vorm aanneemt van technische bij stand, achtte hij in dit verband van be lang. Ir. Bax waarschuwde de geslaag den er voor. dat zij hun studie niet als geëindigd moeten beschouwen. Hij wenste voorts de ouders geluk met het succes van hun zoons. In zijn hulde be trok ir. Bax ook het docentenkorps. Het technische onderwijs noemde hij zo oud als de mensheid. Maar volgens hem is het jeugdiger dan ooit. Na de toespraak van de directeur reikte de voorzitter van het schoolbestuur, ir. C. Kapsenberg, de diploma's uit. Namens de afdeling Zeeland van het N.I.R.I.A. bood voorzitter K. Reinders zijn gelukwensen aan. Tot slot sprak O. C. Kraal namens de afgestudeerden woorden van dank voor het genoten onderwijs. Hij bood de heer en mevrouw Bax een attentie aan en overhandigde voor de school twee schil derijen. Van de afdeling werktuigbouwkunde na men 35 kandidaten aan het examen deel. Van hen slaagden er 34. Vijftien leerlin gen behaalden een gemiddeld cijfer van 7 of hoger. Van de afdeling weg- en wa terbouwkunde slaagden van de 19 leer lingen, die aan het examen deelnamen, er 18. Hier waren 9 leerlingen, die een gemiddeld cijfer van 7 of hoger behaal den. De beste leerling van deze afdeling had een gemiddeld cijfer van 7,65. Het totaal aantal aan de school gediplomeer den bedraagt thans 399, 279 van de af deling werktuigbouwkunde en 120 van de afdeling weg- en waterbouwkunde. „Want zijn karakteristiek kenmerkt zich vooral door onevenwichtigheid en onze kerheid", aldus de heer Bax. Hij noemde drie factoren die hiertoe bijdragen: er is een nieuwe aanpak van de leerlingen nodig, de leerstof is in discussie en het doel van het onderwijs is veranderd. Het samenspel tussen technisch onder wijs en industrie noemde hij bijzonder belangrijk, hoeveel deze twee ook in karakter verschillen. Ir. Bax bracht ten slotte dank aan de rijksgecommitteerden voor de prettige wijze, waarop zij de le raren hebben bijgestaan bij de beoorde ling van de eindexamenkandidaten. Aan het begin van de bijeenkomst had ir. Bax de beste leerling, C. Ton uit Se- rooskerke (W.), die een-gemiddeld cij fer had behaald van 8,63, geroemd. Als blijk van waardering voor zijn prestaties bood de directeur de leerling een boeke bon aan. Aan de hogere technische school te Vlissingen slaagden voor het eindexa men 1963, afdeling werktuigbouwkun de: P. J. Arendse, Souburg, W. Boone, Middelburg, W. Boot, Duivendijke, A. A. Brakman, Nieuwvliet, W. J. Capello, Goes, T. J. C. L. Cauwels, Aardenburg, C. J. Contant, Colijnsplaat, P. H. de Dreu, Oostburg, N. H. F. Gommers, Vlissingen, W. H. J. Goossen, Kloetinge, A. R. Harkink, Emmastad (Curasao), A. van der Heijden, Koudekerke, J. M. F. de Hoop. Vlissingen, C. D. Kayser, Zaamslag, L. Klaassen, Terneuzen, W. Koole, Sint-Laurens, O. C. Kraal, Cura- gao, W. Louws, Zoutelande, J. W. Lu- cieer, 's-Heer-Arendskerke, C. P- van Luijk, Brouwershaven, A. J. M. Meert, Sluiskil. W. H. M. Kodde. Oostburg, A. Mullié, Wissenkerke, L. Polvliet, Middelburg, F. M. Quaak, IJzendijke, T. A. M. Rootsaert, Eede (Aarden burg), J. Schijf, 's-Gravenpolder, M. G. Telle, Zonnemaire, C. Ton, Seroosker- ke (W.), P. J. Vasseur, Cadzand, P. Vrolijk, Vlissingen, K. P. M. van de Vij ver, Sluis, P. J. van Weele, Waarde, C. J. Zwartepoorte, 's-Gravenpolder. Af gewezen werd 1 kandidaat. Van de afdeling weg- en waterbouw kunde slaagden; H. W. de Bie, Goes, L. J. den Boer, Vlissingen, A. de Buck, Biggekerke, J. B. Buijsse, Goes, H. Dub belman, 's-Gravenpolder, H. Geldof, Se- rooskerke (W-), J. D. Holleman, Bres- kens, J. Janse, Kats, A. J. Jansen, Vlis singen, A. J. Martens, Hoofdplaat, J. J. C. Mol, Hoedekenskerke, P. N. de Regt, Heinkenszand, J. Remeijnse, Oudelande, W. Rouffaer, Middelburg, J. Slotema, Wissenkerke, J. van Son, Vlissingen, P. A. Vervaat, Souburg, J. H. Viergever, Wolphaartsdijk. Afgewezen werd 1 kan didaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4