Westelijke drie protesteren tegen beperking verkeer in Oost-Berlijn Aero Contractors neemt vliegtuigen K.LM. over Scherpe nota's aan Russen overhandigd MOSKOU VERANTWOORDELIJK VOOR EVENTUELE INCIDENTEN S.E.R.-ADVIES OVER BELEID LANDBOUWSTRUCTUUR IN E.E.G. WEERSVOORSPELLINGEN OP LANGERE TERMIJN BINNEN BEREIK S.S.-bijeenkomst gaat niet door „Martelli stond onder druk van de Russen" Draconisch KORPS MARINIERS LEVERANCIER VAN EENHEDEN VOOR DE V.N. NIEUWE ORDERS VOOR KUSTWACHT V.S. Italiaanse regering kreeg vertrouwen Kinderspel Spionagenet in Israël ontdekt „Europees fonds voor regionale ontwikkeling" In gevonden kruiken zat traangas Otto van Habsburg tóch niet gewenst Tweede brochure van de B.R.E.S. Nieuwe dienst via Groningen naar Hamburg Haar Hamburg WELLICHT OPHEFFING d'OPRECHTE AMATEUR Georganiseerd overleg personeel koninklijke hofhouding K.N.M.I. kijkt in de toekomst: Goede verwachting van de Nimbus satelliet ZATERDAG 6 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De op 5 september vastgestelde bijeen komst van voormalige leden van de Waffen-SS in Hameln gaat niet door. De „Hilfsgemeinsehaft Ehemaliger An- gehörig;er der Waffen-SS" (H.I.A.G.) nam dit besluit, nadat een vertegen woordiger van de Hiag op verzoek van het stadsbestuur van Hameln ontboden was door de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Neder-Saksen. De Hiag gaf geen redenen op voor haar besluit. Ook liet zij niet weten of de bijeenkomst nu wellicht elders zal wor den gehouden. Zowel in de Bondsrepu bliek als daarbuiten zijn vele protesten tegen de voorgestelde bijeenkomst in Hameln geuit. Op de vierde dag van de behandeling van de rechtszaak tegen de Italiaanse geleerde dr. Guiseppe Martelli, die ervan beschuldigd wordt voor de Russen te hebben willen spioneren maar tegen wie nog geen bewijzen schijnen te zijn inge bracht dat hij daadwerkelijk geheimen heeft verraden, heeft de verdediger Je remy Hutchinson aangevoerd dat zijn cliënt gedurende meer dan twee jaar onder meedogenloze druk van de gehei me dienst der Sowjets heeft gestaan. Hutchincon verklaarde dat Martelli die door Euratom tijdelijk voor werk aan een Engels atoomlaboratorium was uitgeleend zich in een dwangpositie bevond doordat de voogdijschap over zijn kinderen, na de scheiding van zijn vrouw, hem dreigde ontfutseld te wor den. Zijn uit Moskou geboortige ex-echt- genote, zo was hem van Russische zijde te verstaan gegeven, wilde naar Rusland terug en de Russen overwogen visa voor haar en de kinderen te verstrekken. De westelijke grote drie hebben de Sowjet-Unie gisteren in scherp gestelde diplomatieke nota's duidelijk gemaakt, dat zij de rege ring in Moskou verantwoordelijk zullen stellen voor ieder moge lijk incident dat zou voortvloeien uit onwettige beperkingen op het verkeer die zijn ingesteld door het regime in Oost-Duitsland. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk veroordelen de nieu we beperkingen die onlangs op het verkeer in Oost-Berlijn zijn in gesteld als onwettig en als een „ernstige inbreuk" op de viermo- gendhedenstatus van Berlijn. De beperkingen werden door de Oost- duitse autoriteiten ingevoerd tijdens het bezoek van president Kennedy aan West-Duitsland. Zij houden een verbod in voor voetgangers en auto's om zich in het oostelijke stadsdeel van Berlijn binnen een zone van honderd meter van de Berlijnse muur te bevinden. De drie westelijke nota's werden gister middag overhandigd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. In de Amerikaanse nota staat, dat de Verenigde Staten de regering van de Sowjet-Unie verantwoordelijk stellen voor de gevolgen die in Berlijn of elders uit de Oostduitse maatregel zouden kun nen voortvloeien. De Amerikaanse nota brandmerkte de Oostduitse maatregel als „dra conische beperking van het verkeer" in de Russische sector van Berlijn. „Zij verergeren de willekeurige ac ties die sinds 13 augustus 1961 door de Oostduitsers in samenwerking met de Sowjet-Unie zijn genomen en waarbij de stad door de bouw van de „muur" in tweeën werd gedeeld", aldus de nota van de Verenigde Sta ten. „De maatregelen houden niet alleen in een beperking van het recht van de ge allieerden om zich vrij in heel Berlijn te kunnen bewegen", zo vervolgt het stuk, WWWWWVVWVtfWWfWMVWWWWWWWWWVWWWMWW/WWWVVWWWVWWWWVVWWWWWWWWWMWWW Tijdens de plechtigheid rondom de onthulling van het mariniersmonument op het Oostplein te Rotterdam heeft de commandant van het korps ma riniers, de generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, bekendge maakt dat er plannen in een vergevorderd stadium zijn om het korps mariniers te bestemmen voor het leveren van eenheden aan de Verenig de Naties op plaatsen waar dit nodig geacht wordt tot behoud van de wereldvrede. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde later mee dat er inderdaad een onderzoek gaande is naar de mogelijkheden om, naar analogie van een Scandinavisch voorbeeld, bepaalde eenheden van het korps mariniers speciaal gereed te houden voor onmiddellijke beschikbaarstelling aan de Verenigde Naties. Op dit ogenblik draagt Nederland reeds een twaalftal officier-waarnemers bij voor de V.N.-organisatie die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Palestina. „maar zij zijn ook, samen met soort gelijke maatregelen die buiten Berlijn zijn getroffen, in feite een nieuwe bruta le aanslag op de meest elementaire rech ten van het Duitse volk". Volgens de nota hebben de Oostduitse autoriteiten niet het recht dergeiyke maatregelen op te leggen. MMfllllUVUVWVMVIIVVWVWVVVVVVUVVVWVVVVVVWVVVVVVWVVWVVVWWVVWWWVWVWVVVVWVUVIIUVIMIWIMfini De Amerikaanse kustwacht heeft het patrouilleren op zee en in de lucht ge ïntensiveerd om de binnenkomst van saboteurs, spionnen en wapens met inbegrip van kernwapens te voorko men. Volgens een recente studie van de kust wacht zijn er tal van mogelijkheden voor een vindingrijke vijand om perso nen of wapens zonder veel risico Ame rika binnen te smokkelen. Volgens de nieuwe orders moet bijzon dere aandacht worden besteed aan iede re afwijking van de normale activiteit van kleine schepen, aan de aanwezig heid van vreemde schepen in afgelegen gebieden en aan het gedrag van onder waterzwemmers. Af en toe zullen spe ciale patrouilletochten moeten worden ondernomen om zowel bij dag als bij nacht mogelijke landingsplaatsen te con troleren. De nieuwe Italiaanse Christen-Demo cratische minderheidsregering van Leo ne heeft gisteravond het vertrouwen van de Italiaanse Senaat gekregen. De regering, die maandag voor een vertrou- wensstemming in de Kamer moet ver schijnen behaalde 133 stemmen. 110 leden van de Senaat stemden tegen, er waren twee onthoudingen. 245 van de in totaal 321 senatoren namen aan de stemming deel, zodat de vereiste meer derheid van 123 stemmen met slechts één werd overschreden. De communisten, neo-fascisten en recht se liberalen stemden tegen, de Nenni-so- cialisten, sociaal-democraten en rechtse monarchisten onthielden zich van stem ming door de zitting te verlaten. Door dat zij niet aan de stemming deelna men maakten zij het de Christen-Demo craten mogelijk de vereiste meerderheid te behalen. Het Wereldgebeuren H.K.H. Prinses Irene, die in Span je verblijft voor de studie van de taal, heeft een bezoek gebracht aan een natuurgetrouwe naboot sing van het Forum Romanum welke in Las Matas is gebouwd voor de verfilming van de nieuwe speelfilm „De ondergang van het Romeinse rijk". De foto toont de prinses in gesprek met spelers en speelsters. In Israël is een uitgebreide organisatie voor spionage voor de Arabische lan den ontdekt. Onder de Arabieren in Galilea zijn enige tientallen arrestaties verricht. De zaak is aan het licht gekomen door de bekentenis van Hassan Abdoel Ha- mid, een Arabier die wegens spionage voor Egypte en Syrië tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. WAARSCHUWING TEGEN OVERPRODUKT1E so- TE GOED. De 60-jarige Ray Camray, de weerman van de Engelse badplaats Cleethorpes, heeft zijn congé gekregen omdat hij zijn werk te goed doet. De gemeenteraadsleden verklaarden dat, wanneer Camray regen voorspelde, de voorspelling nagenoeg altijd uitkwam, waardoor er geen toeristen wilden ko men naar de badplaats. i fUWWVWWWVW\A/UyWWWWWWWWWW#WtfWW\rt Mevrouw Ekaterina A. Foertseva, De Russische minister van cul tuur, die als gaste van de Engel se regering in Londen vertoeft, heeft een bezoek gebracht aan de Engelse eerste minister Harold Macmïllan. Foto: Op de stoep van de tijdelijke residentie van de premierAdmiralty House, druk ken Macmïllan en zijn bezoekster elkaar de hand. De commissie voor internationale ciaal-economische aangelegenheden van de S.E.R. heeft aan de regering advies uitgebracht inzake het beleid ten aan zien van de landbouwstructuur in de E.E.G. De commissie waarschuwt onder meer tegen een dreigende overproduktie van verschillende landbouwprodukten en aantasting van de duurzame handels betrekkingen met derde landen. Zij meent dat hier de nodige coördinatie ontbreekt. Naar de mening van de commissie zou den voor de structuurverbeteringen door de gemeenschap beschikbaar ge stelde gelden met de hoogste prioriteit moeten kunnen worden aangewend voor regionale ontwikkelingsprogramma's. Deze moeten behalve op verbetering van de landbouwstructuur in engere zin ook gericht zijn op de bevordering van de afvloeiing van overtollige arbeids krachten. De commissie pleit voor instelling van een Europees fonds voor regio nale ontwikkeling ten plattelande, dat zou moeten samenwerken met de Europese Investeringsbank alsmede het Europees Sociaal Fonds. De commissie is van mening, dat de gemeenschap naast stimulering van be paalde nationale initiatieven, ook bin dende aanwijzingen tot uitvoering of niet-uitvoering van bepaalde nationale structuurpolitieke maatregelen moet kunnen geven. Dit impliceert een gro tere rechtstreekse verantwoordelijkheid van de Europese organen voor vorm en inhoud van het structuurbeleid ten plat telande. Markt- en prijsbeleid Ten slotte wijst de commissie erop, dat het welslagen van een gecoördineerd structuurbeleid in de landbouw weer nauw verbonden is met de inhoud, welke aan het gemeenschappelijke markt- en prijsbeleid zal worden gegeven. Extra impulsen zijn noodzakelijk om tot het beoogde resultaat van de afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw te komen. Op dit terrein vervult met name het Europees Sociaal Fonds een nuttige functie. Voor zover tijdens dit geleidelijke aan passingsproces behoefte zou bestaan aan het verstrekken van inkomenssteun dient deze los van het agrarische prijs beleid te worden gerealiseerd en van tijdelijk en degressief karakter te zjjn WfWVWVWVWWWWVWWWWWWWWWVWWWM De twee stenen kruiken waarop enkele arbeiders donderdagochtend bij graaf werk aan het Jollenpad te Amsterdam zijn gestoten met het gevolg dat zij door het ontsnapte gas hun werk moesten verlaten bevatten een oud soort snel werkend, hinderlijk, doch niet gevaarlijk traangas. Dit heeft een analyse op het laborato rium van T.N.O. te Delft vastgesteld. Het tot vloeistof in de kruiken gecom primeerde gas is goeddeels verdampt. Maandag kan het werk worden voort gezet. Na een stormachtig debat in het Oosten rijkse parlement, dat tien uur duurde, is de terugkeer van aartshertog Otto van Habsburg naar Oostenrijk onge wenst verklaard. De socialisten en de vrijheidspartij won nen het in stemmenaantal van de Ka tholieke Volkspartij. Tijdens het debat werden de vertegenwoordigers van de Volkspartij door de Socialisten tot „moordenaars, fascisten en verraders" uitgeroepen. Beide partijen vormen reeds 18 jaar een regeringscoalitie. Voor de tweede maal heeft de B.R.E.S. (Benelux Regionale Economische Sa menwerking) een brochure uitgebracht. In de B.R.E.S. werken samen de eco- nomische-technologische instituten en de economische raden van de provin cies Nederlands en Belgisch Limburg, Noord-Brabant, Antwerpen, Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen. De voor naamste doelstelling is het bevorderen van de economische integratie van dit grensgebied. In deze brochure wordt een overzicht gegeven van de ontwikke ling en het economisch potentieel van dit gebied. In kort bestek komen de belangrijkste feiten en verschijnselen rond bevolking, arbeidsmarkt, scholing en infrastructuur aan de orde. Terwille van de overzichtelijkheid is uit veel ma teriaal een beperkte, maar represen tatieve en duidelijke keuze gedaan. De brochure geeft dan ook een duidelijke indruk van de omvang en de betekenis van het B.R.E.S.-gebied. De B.R.E.S. richt zich met deze brochure in de eer ste plaats tot het bedrijfsleven, dat met een algemeen overzicht van de vesti gingsfactoren in het rijk gestructureer de Benelux-grensgebied zijn voordeel kan doen. OOK VLIEGERS VAN K.L.M. IN DIENST De N.V. Aero Contractors in Den Haag, een luchtvaartmaatschappij die onder meer chartervluchten uitvoert, heeft een Dakota van de K.L.M. overgenomen. Het ligt in de bedoeling dat het Haagse be drijf in de toekomst geleidelijk meer toestellen van de K.L.M. zal overnemen, zowel Dakota's als grotere conventionele vliegtuigen. Ook wil Aero Contractors vliegers van de K.L.M. in dienst nemen. Dit jaar zijn reeds zes K.L.M.-vIiegers naar Aero Contractors overge stapt. Deze uitbreidingen houden volgens de directeur van Aero Contractors, de heer Schreiner, verband met de grote toena me van de opdrachten voor charter vluchten. Voorts gaat Aero Contractors in september een geregelde dienst onder houden van Amsterdam via Groningen naar Hamburg. Tot Groningen zal deze dienst dagelijks worden uitgevoerd, het traject van Groningen naar Hamburg zal waarschijnlijk twee keer per week worden gevlogen. Zowel van de zijde van het Groninger bedrijfsleven als van de provinciale overheid zijn bijdragen ge stort in een garantiefonds, dat de risi co's van de nieuwe luchtverbinding moet dekken. De luchtvloot van Aero Contractors be staat thans uit acht helikopters, tien eenmotorige en acht tweemotorige vlieg tuigen. De Afrikaanse en Aziatische landen hebben de afgelopen dagen een uiterst gevaarlijke ka'nt getoond van hun op neutralisme gebaseerde eensge- zindheid-naar-buiten. In een tweetal in ternationale bijeenkomsten, die van de arbeidsorganisatie en die van de V.N.- commissie voor onderwijs, zijn zij una niem heel boos geworden en weggelo pen. In het eerste geval wekte een Zuid- afrikaanse spreker hun woede op en in het tweede geval gold hun kwaadheid Portugal, dat het nog steeds waagt overzeese provincies er op na te hou den. Zij hadden bij deze woedeuitbars tingen geenszins het recht aan hun zij de, want Portugal en Zuid-Afrika zijn op volkomen legale wijze lid van de bo vengenoemde organisaties. Bij beide de monstraties stonden de Ghanezen in de voorste rij der verontwaardigden, die Zuidafrikanen en Portugezen het recht van spreken wilden ontzeggen en in fei te terreur wilden uitoefenen jegens Zuid-Afrika en Portugal. Dit ging zelfs de Russen te ver. Een kameraad uit Moskou brak althans een lans voor de Zuidafrikaanse vertegenwoordiger op de vergadering van de Internationale Ar- beids Organisatie: „wij zijn het niet eens met de politiek van de Zuidafri kaanse regering, maar iedereen heeft het recht zijn mening naar voren te brengen". Dat was buitengewoon vriendelijk van een Rus, van wie we eerder opgewon den bijval voor het neutralistische standpunt hadden verwacht. Zijn de Ghanezen dan zulke bijzonder boze en koppige lieden Integendeel meent Lloyd Garrison, de correspondent van de New York Times in Ghana's fraaie hoofdstad Accra. En met egen beschrij ving van een geanimeerde diplomatieke ontvangst in Accra tracht hij deze me ning te staven. Zo'n party van diplomatiek personeel is een prachtige gelegenheid voor de Ghanezen om hun opvatting van „niet-gebondenheid" te tonen. Er zijn in Accra veel „blanke" ambassade- en con sulaatgebouwen, want Ghana is met iedereen goede vrienden Zuid-Afrika en Portugal dan uitgezonderd. Er zijn dus ook vaak diplomatieke ontvangsten en de Ghanese bezoekers zijn op deze bijeenkomsten in hun element. Men kan zich voorstellen hoe ze breed lachend van het ene groepje naar het andere slenteren met voor iedereen een vrien delijk woord. Oost en West delen gelijk in de gulle hartelijkheid, die van de Ghanese gezichten straalt. Ghanezen' en andere „niet-gebondenen" bewegen zich op deze party's het ge makkelijkst. Andere groepjes daarente gen worden soms plotseling door een ze kere starheid overvallen. Oostduitsers verstijven bijvoorbeeld zienderogen wan neer zij aan de andere kant van het ver trek Westduitsers signaleren. Een Israë lisch diplomaat voelt zich al evenmin op zijn gemak wanneer een collega van een Arabisch land in zijn buurt komt. En Cubanen praten de laatste tijd ab soluut niet meer met de mensen die Pe king vertegenwoordigen. Sedert prémier Fidel Castro zich in Moskou heeft laten inlichten over de boze bedoelingen van Mao en zijn tra wanten is de relatie Peking-Havana aanmerkelijk bekoeld. Bovendien kun nen Cubanen natuurlijk ook niet tegen Amerikanen lachen en Pakistani's en Indiase diplomaten gunnen elkaar hoog stens een hautain knikje. Maar de Gha nezen trekken zich daar niets van aan. Een kinderlijke blijheid straalt van hun gezichten alsof een diplomatieke recep tie een soort kleuterfeestje is. Ten einde tot een efficiënter werkwijze te komen overweegt de A.V.R.O. de sinds 1954 bestaande stichting „d'Op- rechte Amateur" op te heffen en haar werkzaamheden, wellicht in gewijzigde vorm, zelf voort te zetten. In de radio- en televisieprogramma's van de A.V.R.O. zal overigens voor de prestaties van amateurs een plaats blij ven ingeruimd, respectievelijk in de radiorubriek „Van, voor en door ama teurs" en in het televisieprogramma „Nieuwe Oogst". In 1962 hebben amateurs uit de ver schillende afdelingen van de stichting twintig radio-uitzendingen verzorgd. De belangstellng voor het werk van de stichting is nog steeds groeiende, het geen vooral blijkt uit het gisteren ver schenen jaarverslag 1962 van de A.V. R.O. Hierin wordt verder gesteld, dat de stichting ook over belangstelling van de zijde van de overheid niet te klagen 1 heeft. „Hare majesteit de koningin wenst zich voor het personeel der koninklijke hof houding aan te sluiten bij de in Neder land geldende structuur van het georga niseerd overleg. Zij heeft daarom op advies van de door haar ingestelde hoofdcommissie van overleg goedkeu ring verleend aan een aanvulling van het georganiseerd overleg over de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het personeel der koninklijke hofhouding". Dit is van de zijde van het koninklijk huis meegedeeld. In het vervolg zal in het overleg onder scheid worden gemaakt tussen interne dienstaangelegenheden enerzijds en rechtspositiezaken anderzijds. Voor de behandeling van interne dienst aangelegenheden zal de „Vereniging tot behartiging van de belangen van het personeel der koninklijke hofhouding" als vertegenwoordigster van het perso neel blijven fungeren. Voor de beharti ging van rechtspositiezaken zullen op verzoek van hare majesteit de koningin de Algemene Bond van Ambtenaren (N.V.V.) de Katholieke Bond van Over heidspersoneel (K.A.B.) en de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel (C.N.V.) optreden. Deze bon den hebben deze taak op zich genomen, ofschoon de leden van het personeel der koninklijke hofhouding geen werk nemers in dienst van de overheid zijn of worden. De organisaties zullen de toegetreden personeelsleden in afzonder lijke afdelingen verenigen. Voor de bos- arbelders, werkzaam in de koninklijke houtvesterijen, zal het georganiseerd overleg met de landarbeidersbonden worden voortgezet. (Van een onzer redacteuren) Weervoorspellingen op langere termijn zich wellicht zelfs tot over een dag of tien uitstrek kend behoren in de nabije toekomst tot de reële mogelijk heden. Dit is in kringen van het toch werkelijk niet tot overijlde conclusies geneigde K.N.M.I. te vernemen, wanneer men er vraagt naar het profijt van de Tiros-weersatellieten, die door de Amerikanen met regelmaat de ruimte in worden geschoten. Men heeft er uiteraard wel z'n con ditie bij: het weerbeeld moet zich normaal ontwikkelen. Maar zelfs dat kan men binnen een jaar of twee grotendeels onder controle heb ben: de nieuwe Nimbus-satellieten zullen de hele aarde bestrijken en deze dagelijks fotograferen. Zover is het met de Tiros nog niet. Men legt er bij het K.N.M.I. de na druk op, dat de Tiros nog ruim stof tot leren en aanpassen geeft. Zo krijgt men b.v. in De Bilt wel de analyses van de Tiros binnen, maar men heeft er in het algemeen voor directe toepassing te weinig aan, omdat het beeld pas twaalf uur na uitzending wordt ontvangen te laat voor de weersverwachting van die dag. Nog geen apparatuur Dat ligt aan enkele omstandigheden tegelijk. Ten eerste fotografeert de Tiros maar gedurende één-vijfde deel van zijn tijd. En ten tweede be schikt men bij het K.N.M.I. nog niet over apparatuur voor directe ont vangst, dat wil zeggen wanneer de Tiros over de hoofden van de mete orologen passeert. De Tiros passeert hier bovendien ook niet steeds. Mo menteel bijv. is de satelliet enige tijd op andere breedten bezig. De foto's, die men momenteel van de Tiros ontvangt, worden dank baar gebruikt voor het weten schappelijk onderzoek. De resultaten hiervan vervullen de wetenschappe lijke werkers van het K.N.M.I. met optimisme over de toekomst. Wat dat betreft verschillen zij van me ning met hun Franse collega's, die blijkens persberichten allesbehalve enthousiast zijn. Men zegt daar, dat de Tiros geen blind vertrouwen waard is en dat de gegevens te vaag en te globaal zijn. Dit kan zegt men in De Bilt wellicht betrekking hebben op de in- fra-rode warmtemetingen, die de sa telliet uitvoert. Het gaat hier echter om een onderzoek van de hele warm- tebalans in de atmosfeer. Dat men daarbij geen nauwkeurige plaats- warmtemetingen krijgt acht men bij het K.N.M.I. nauwelijks verwonder lijk. Foto's waardevol Van waarde zijn vooral de foto's. Deze hoopt het K.N.M.I. straks met een zeer gevoelige ontvanger direct te kunnen „aftappen" van de passe rende satelliet. Men heeft er voorts vernomen, dat de nieuwe Tiros-7, nu in baan, al is uitgerust met een camera, die over een automatische transmissiemogelijkheid beschikt. Op de Nimbus-satelliet zal deze uit rusting standaard zijn. Deze camera zal bovendien de aarde continu foto graferen. Eind van dit jaar moet de eerste Nimbus omhoog. In 1965 zal de ring van Nimbussen compleet zijn. Dan worden ook de beide polen bestreken iets wat de Tiros niet kan, die komt slechts tot 58 graden noorder- en zuiderbreedte. Met de Nimbus in ex ploitatie is het weerverkennerssy- steem pas operationeel. Intussen heeft de Tiros toch al be langrijke voordelen opgeleverd, meent men bij het K.N.M.I. Één daarvan is, dat men thans de be schikking heeft over weerbeelden uit gebieden, die vroeger geen sta tions bezaten en waarover dus nooit iets bekend werd. Er is derhalve nu ai een meer compleet overzicht van het weer op de gehele aarde waaruit dan gemakkelijker progno ses over de te verwachten toestand zijn op te stellen. Deze kinderlijkheid viel kort geleden ook op in de Ghanese kranten. Sinds kort treffen de lezers van de Ghanaian Times in de kolommen van dit blad bijvoorbeeld weer het stripverhaal „Buck Ryan, de moedige Britse detec tive" aan. Dit duidt op een verbetering in de betrekkingen met Whitehall. Buck Ryan moest enige tijd geleden, on danks zijn ook door de Ghanezen zeer geprezen moed, plotseling het veld rui men toen hij op het punt stond een Hon gaarse spion te arresteren. Door Buck Ryan met verlof te sturen, meende de redactie waarschijnlijk een politiek schandaal te voorkomen, dat het neutra lisme van Ghana in een vreemd daglicht zou hebben gesteld. Nee, dan meneer Konijn, een andere po pulaire figuur uit de Ghanaian Times. Meneer Konijn zal zich nooit met poli tiek inlaten. Als een echt duinkonijn graaft hij naar schandaaltjes die meer op binnenlands terrein liggen. Meneer Konijn stelt bijvoorbeeld de elektrici teitsmaatschappij aan de kaak, omdat die nog niet heeft gezorgd voor de aan sluiting op het lichtnet van een bepaald flatgebouw. Zo populair is meneer Konijn, dat Ac cra's Evening Times zich snel heeft verzekerd van de medewerking van ze kere meneer Uil, die onlangs nog een goede beurt maakte door een buitenland se bezoeker attent te maken op zijn brute" gedrag. Om in de stijl van het neutralisme te blijven onthulde meneer Uil toen niet of de bezoeker uit oost of west kwam. "ten ander staaltje van de jeugdige _i vriendelijkheid der Ghanezen staat in een verslag' van een deze week ehouden rechtszitting. De verdachte was Ako Adjei, de voormalige minister van buitenlandse zaken van Ghana, die 250.000 gulden van de staatsbank in zijn zak zou hebben gestopt. Namens Adjei werd een verklaring voorgelezen, waar in de verdachte de rechters ervan tracht te te overtuigen, dat hij het geld was kwijtgeraakt aan een geest. Adjei had het geld naar een stuk land gebracht en in een doos neergelegd. Ver volgens had hij een cirkel om de doos jetrokken en de geest „Zebus van het koninkrijk van Uranus" opgeroepen. De geest verscheen onmiddellijk in mense lijke gedaante en in een prachtig wit ge waad. Hij had 't geld aangenomen en be loofd, dat hij het binnen een week zou verdubbelen. Maar de geest hield zijn woord niet. Adjei wacht nu nog steeds op zijn kapitaaltje. Commentaar van de aanklager in zijn re quisitoir: „Dit verhaal kan niet waar zijn, want dergelijke geesten be staan niet binnen de Ghanese republiek". Zo leeft men in een van de jonge Afri kaanse staten. Grote beloften voor de toekomst houdt dit alles nog niet in! VVVVVWWVWVWWV/WtflMMWWAMWUUWVUVUVVWUWWWVW\MA/V\AMAAAA/WVWVVU\AAAAAAAM/UWMAMVWiAfWUVVVVWVWWWWWVW^ NKROEMAH - ONGEBONDEN De Westduitse soldaten zullen voortaan driemaal per week gedurende anderhalf uur sport beoefenen. Minister van defensie Kaiuwe von Hassel is van plan naast de ge bruikelijke takken van sport ook de moderne vijfkamp, judo, schermen, wedstrijdschieten en parachutespringen bij het leger in te voe ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3