Vlissingse „radarsimulator" brengt stuurlui in ban van werkelijkheid Plan Vijvervreugd voor 350 spastici Zeeuwse tbc-bestrijding heeft geen bestuur meer nachtje in Terneuzen Prins Albert MEVROUW v. d. BROECKE WOONDE CONGRES VROUWENRAAD BIJ In paniek ALMANAK Tekort Satelliet „Zich bezinnen op de verantwoordelijkheid voor de toekomst" Ingewikkeld VERBAZINGWEKKEND EN KOSTBAAR APPARAAT In de Verenigde Staten Thema Bezoeken Personeel Nieuwe opleiding aan zeevaartschool S AWE M A NV .eeuwse „Hearing" over aanleg Zuid-Sloeweg HET WEER IN EUROPA Bijna en bloc afgetreden Op naar de top van de turotiiast „Geen beleid mogelijk bij bevoogding uit „Den Haag" PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT ZATERDAG 6 JULI 1963 EEN EVEN verbazingwekkend als kostbaar onderwijsapparaat is sinds maandag bij de Vlis- singse zeevaartschool in ge bruik een radarsimulator. Zelfs radarspecialisten stonden per plex over de mogelijkheden van deze onderwijsmethode, toen gistermiddag deze uitzonderlij ke apparatuur de eerste van dit type in Nederland werd getoond aan een aantal genodig den. Het bijzondere van de ap paratuur (kosten ongeveer f125.000) is, dat op het radar scherm iedere scheepsverlieers- situatie in scène kan worden ge zet en dat de radarwaarnemer moet manoeuvreren als zat hij werkelijk op een schip! Terwijl de leerling achter het radar scherm zit, kan de leraar (bij de „De Ruyterschool" is dat de heer J. Roo- denburg) een kustlijn, een riviermon ding, een langzaam opdoemend ei land enzovoort, projecteren. Boven dien kan hij dan nog tegemoetko mende en achteropkomende schepen of van opzij naderende schepen in lassen, evenals de bekende bakens in zee. Kortom: het beeld, dat de radar waarnemer voor ogen krijgt is zo levensecht, dat hem ten slotte de wer kelijkheid volkomen gesuggereerd wordt. Dit bleek enkele dagen geleden nog, toen een ervaren gezagvoerder ach ter het scherm aan het werk ging, de kustlijnen waarnam, andere schepen zag varen en de koers en de snelheid van eigen schip bepaalde. Plotseling echter liet de leraar een ander schip van de koers afwijken. Een aanvaring was onvermijdelijk gewordenDe kapitein, inmiddels zo in de ban van de gesuggereerde werkelijkheid ge raakt, sprong op, ritste in paniek een gordijntje van de „stuurhut" open en schreeuwde „Stuurman!". Pas toen keerde hij tot de echte werkelijkheid terug En inmiddels in nauwelijks vijf dagen tijds zijn de eerste leerlin gen al klaargestoomd dank zij deze hypermoderne onderwijsmethode, een produkt van Redifon in Engeland, in Nederland vertegenwoordigd door Radio-Holland N.V. Sinds 1 mei van dit jaar is het voor het behalen van Advertentie Central ever warming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Peet bekoort tot de weinige ge lukkigen onder de flatbewoners die kunnen bogen op het bezit van een tuintje. Maar Peet overwoog wel dat tuintje alleen nog niet veel betekent. Daar moet groen en bloemen in", realiseerde hij zich en groot was zijn interesse voor alle Vlissingse tuinen, want het kan immers nooit kwaad om elders je licht op te steken, niet waar? Bij een kennis die m allerlei planten en struiken handelt plaatste Peet ten slotte een be stelling: „Geef me maar tien van die, en ook tien van die en nog eens tien van die en..." Kortom, Peet aan het graven en planten en zijn tuintje was snel gevuld. Afwachten. En ja hoor, al dat groene spul kwam in zekere zin tot wasdom. Het werd groter en groter, maar bloemen kwamen er niet aan. En terwijl bloemenpracht alom te zien en te ruiken was, terwijl de bloemen van de buren zich in dik ke trossen meelevend over Peets tuinmuur bogen, terwijl alle bijen zijn tuintje verachtelijk negeer den, werd duidelijk wat Peet pre cies geplant had: witte kool, bloemkool, rode kool, savooie kool, gestoofde kool, apekool... de eerste rang (eerste stuurman grote handelsvaart) voorwaarde, dat men ook het diploma radarwaarne ming behaalt. De heer G. K. Brouwer, directeur van de Vlissingse zeevaart school, kon dan ook vrijdagmiddag tiet radarwaarnemingsdiploma uitrei ken aan vier cursisten, die dezelfde dag geslaagd waren: de 31-jarige O. J. van der Baan uit Koudekerke, de 29-jarige P. Bergmeijer uit Vlissm- gen, de 29-jarige H. de Meijer uit Souburg en de 23-jarige H. M. Pot uit Vlissingen. Deze jonge koopvaardijofficieren hebben allen al praktijkjaren achter de rug en ze konden dan ook met kennis van zaken spreken. „Het is een fantastische opleiding", vertelde ons een van hen, „de verrassingen, waarvoor je in de praktijk kunt ko men te staan, krijg je ook hier voor je neus". Een opleidingstijd van vijf dagen noemden ze echter te kort. „Het moet ten minste veertien dagen worden, want je moet er foutloos mee kunnen werken. Als ik straks door het Kanaal kom met een lading benzine onder me, kan ik me ook geen fout permitteren. Daarom hier ook niet", zo meende een van de ge slaagden. „Dat is inderdaad ous ideaal: een cursus, die veertien dagen duurt", gaf directeur Brouwer toe, „maar nu zijn er nog zoveel, die dit diploma moeten halen, dat we wel sneller moeten werken. Op de duur zullen we het ideaal echter wel bereiken". Bo vendien zijn het niet alleen de leer lingen van de „De Ruyterschool", die profiteren van deze moderne oplei ding; ook leerlingen van elders ko men naar Vlissingen toe. Dat was reeds enkele jaren het ge val. De heer Brouwer vertelde, dat reeds in zijn speech bij de uitrei king van de eerste vier diploma's: „Al geruime tijd deed onze school aan de radaropleiding, maar pas in 1958 zijn we officieel gestart met een cursus radarwaarnemer. Sinds die tijd zijn in Vlissingen 345 waarne mers afgeleverd, een groter aantal dan het aantal gereedgekomen stuur lui en daaruit is dus al af te leiden, dat we ook in de afgelopen jaren al leerlingen van elders kregen". Ongetwijfeld zal er in de toekomst naar gestreefd worden deze opleiding ook reeds te geven bij de opleiding voor de 2e en 3e rang. Want ook tweede en derde stuurlieden hebben aan boord van schepen reeds zelf standig de wacht en moeten dus met de radarapparatuur om kunnen springen. 's Ochtends om elf uur had ir. C. Kapsenberg, voorzitter van de ver eniging „De Ruyterschool", de geno digden in de zeevaartschool ontvan gen. Hij wees er op, dat een toch al uitvoerige opleiding met dit radar- onderwijs nog completer wordt ge maakt. „Elektronica aan boord van zeeschepen" was het onderwerp van een boeiende uiteenzetting door ir. H. T. Hylkema van Radio-Holland N.V. Hij vertelde over de steeds gro tere plaats, die de elektronica in de middelen van communicatie tussen schepen en de wal en schepen onder ling gaat innemen. Zo meende hij, dat binnen een tiental jaren een nieuw navigatiesysteem over de hele wereld in gebruik kan komen door het inschakelen van ruimtesatellieten. Ook vertelde hij over het gebruik van bedrijfs) tele visie aan boord van schepen, waar door een schip bijvoorbeeld veel ge makkelijker in een haven kan afme ren. Voorts vertelde de heer Hylke ma uitvoerig over de snelle ontwik keling en de geperfectionneerde zui verheid van de radarinstallaties. Tijdens een voortreffelijk diner in Britannia werd nog het woord ge voerd door de heer W. D. P. Stenfert van Radio-Holland N.V., die de mo derne opleiding aan de Vlissingse zeevaartschool roemde en die zijn speech in uitbundige vreugde besloot, omdat hij zojuist een telegram had gekregen, dat zijn schoondochter in Nigeria een dochter (8 pond) had ge kregen... Ook loco-burgemeester W. Poppe („Vlissingen, de zeevaart school en Radio-Holland horen bij elkaar") voerde nog het woord. Zweefvliegwedstrijden Op de vliegbasis Woensdrecht worden vandaag, zaterdag zweefvliegwedstrij den gehouden om de Victor Boinbeker. Er zijn 26 Nederlandse en Belgische deelnemers. Bij de Nederlanders doen mee onder andere Ed van Bree, Anton Breunisse, Frans Seyffert en Gerrit Or- delman. Bij de Belgen doen onder ande re mee Henk van Treek, Marie Galand en Henk Smet. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben dezer dagen in het gemeentelijk ver enigingsgebouw te Nieuwdorp een zoge naamde „hearing" gehad met enkele ge meentebesturen en landbouworganisa ties over de aanleg van een weg naar het Zuid-Sloe. Deze nieuwe weg splitst zich ter hoogte van de „Drie Linden", even voorbij 's-Heer-Arendskerke, van de Rijksweg aldaar in zuidwestelijke richting om aan te sluiten op het eind van de Stoofweg te Nieuwdorp. Gecompliceerde botsing Vrijdagmiddag ontstond op de kruising Korte Bosstraat-Kloosterstraat te Ber gen op Zoom een aanrijding tussen een bestelauto bestuurd door G. L. uit Ber gen op Zoom en een personenauto be stuurd door A. D. uit Poortvliet. D. nam, rijdende door de Kloosterstraat naar rechts de Korte Bosstraat in draaiend de bocht te groot, met gevolg dat D. tegen de auto van L. botste. In- plaats van te remmen gaf D. gas, hij reed toen tegen het trottoir op en kwam tot stilstand tegen de gevel van de fir ma Demmers op de hoek van deze straat. Een grote etalageruit werd ver nield. als zodanig weinig bemoeienis had met het werk in de comités. Algemeen werd als thema voor de vol gende drie jaren vastgesteld het onder zoeken en zonodig behouden van waar devolle dingen uit het verleden en zich bezinnen op de verantwoordelijkheid voor de toekomst. Daarnaast zullen de gerezen problemen tengevolge van de internationale omstandigheden nauw keurig worden bestudeerd. De congres deelneemsters, waarvan een derde deel uit kleurlingen bestond, hebben daar in Washington nog eens duidelijk gesteld, dat in hun organisatie geen onderscheid wordt geduld tussen ras, geloofsovertui ging eri dergelijke. Aanwezig waren onder andere Hindoes, Mohammedaansen, rooms-katholieke re- ligieusen, protestant-christelijken en hu manisten. Een belangrijk deel van de be spreking werd aldus mevrouw Van den Broecke gewijd aan de noodzake lijke gelijkstelling van kleurlingen in al lerlei zaken. De vrouwen uit het zuiden van de Verenigde Staten kregen een bij zonder hartelijk welkom, terwijl de ove rigen hun medeleven betuigden met de jong-ste gebeurtenissen in die staten. Alle vrouwenorganisaties werden per te legram aangespoord te blijven vechten tegen de rassendiscriminatie. De vrou wen kregen ook een waarschuwing mee, namelijk tegen de vernietigende invloed van te ver doorgevoerde industrialisatie. Niet alle wetenschappelijke vooruitgang betekent winst, zo werd daar bijgevoegd. De invloed zal de gehele omgeving, de dieren, vogels, vissen, en uiteindelijk de mens zelf wel eens kunnen vergiftigen, aldus die waarschuwing. Mevrouw Van den Broecke heeft zelf een lezing gehouden over het openbaar kunstbezit en de kunstzinnige opvoeding in Nederland. Dit had een aardige reac tie tot g'evolg, namelijk dat zij op een lunchbijèenkomst werd gevraagd, waar vertegenwoordigers van twee grote Amerikaanse televisiemaatsohenpiien en van een radio-omroep meer bijzonderhe den van haar wilden vernemen. Voorts stelde zij een acht vragen tellende Tiist samen, waarvoor in de zestig aangeslo ten landen de antwoorden verzameld zullen worden. Mevrouw Van den Broecke is voorts op bezoek geweest in het Witte Huis, waar de congresdeelneemsters wer den ontvangen door de moeder van mevrouw Kennedy, bij de familie Van Rooyen op de Nederlandse ambas sade, in het Capitool, waar zij wer den ontvangen door de echtgenote van minister Dean Rusk. Voorts werden enkele concerten bijgewoond en excursies gemaakt. In New York werd een vergadering bijgewoond van de Verenigde Naties. Het congres zelf werd gehouden in het Hiltonhotel te Washington. Onder de deelneemsters bevonden zich onder an dere de prinses van Thailand en de zus ter van de Sjah van Perzië. Mevrouw Van den Broecke zei de grootste be wondering te hebben voor het enorme werk, dat door kleine groepjes vrouwen in Afrikaanse en Aziatische landen wordt verricht en die soms in enkele ja ren resultaten boeken, waarvoor in Eu ropa eeuwen nodig waren. Bij elk con gres leren we trouwens van de oosterse vrouwen, die over een enorm verant woordelijkheidsgevoel beschikken en vaak een heel andere instelling hebben ten opzichte van het leven, aldus me vrouw Van den Broecke. Maar Amerika zou me toch niet liggen, zo besloot zij ons kort gesprek. Het tempo ligt me daar te hoog en aan die keiharde zakelijkheid en soms vreemd aandoende gemoedelijkheid zou ik maar met moeite wennen. de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding van de T.B.C. werden gisteravond nog po gingen ondernomen om het bestuur van zijn aftreden te weerhouden. Zonder resultaat evenwel Twee le den, burgemeester R. O. M. Waelput van 's-Heerenhoek en notaris J. C. Kram te Itapelle hebben zich bereid verklaard de zaken lopende te hou den. Mevrouw E. J. van den Broeckede Man is woensdagavond boordevol in drukken in Aardenburg teruggekeerd van een bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten van Amerika. Zoals reeds eerder gemeld, werd zij door het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen uitgezonden om Nederland te vertegenwoordigen op het in Washing ton gehouden congres van de Internatio nale Vrouwenraad. Een congres, waar aan door circa driehonderd vrouwen uit zestig landen werd deelgenomen, terwijl bovendien tweehonderd Amerikaanse vrouwen liet congres als waarneemsters bijwoonden. Tijdens een les toont men grote aandacht voor het radarscherm van de nieuwe apparatuur, die de Zeevaartschool te Vlissingen rijk is. (Foto P.Z.C.) Bij de uitreiking van de eerste vier diploma's 's middags in de zee vaartschool zei directeur Brou wer nog: „Deze opleiding kost het rijk f 250 per leerling"... En tegen de lichtelijk geschrokken geslaagden: „Maar jullie behoeven slechts tien procent van dat bedrag te betalen: f 25"Daarna gingen alle genodig den, waaronder ook belangstellenden van andere zeevaartscholen, de inge wikkelde apparatuur van de radarsi mulator bekijken De heren J. A. Za- chariasse en A. Wilche van de Vlis singse dienst van Radio-Holland we ten en dat is een geruststelling van het onderwijzend personeel van de zeevaartschool goed weg in de duizenden draadjes van deze appara tuur. De vertegenwoordig'sters van de ver schillende landen komen eens in de drie jaar bijeen om in een tiental commissies over allerlei zaken, die ook hun nationale organisaties bezig houden, van gedachten te wisselen. Zo werd in 1960 op het congres te Istanboel ook door mevrouw Van den Broecke bijgewoond een werk plan opgesteld, gebaseerd op het tienjarenplan, van de Unesco, in sa menwerking met de Internationale Vrouwenraad. Door de vertegenwoor digsters van alle aangesloten landen werd dit werkplan grondig bestu deerd. Mevrouw Van den Broecke maakte daarover een rapport, dat door haar bij het ministerie werd in gediend. Het handelde over de vele facetten van de verdere opvoeding van de vrouw. Als resultaat van deze rapporten en onder zoeken sloten zich twintig nieuwe landen bij de internationale organisatie aan. Behalve mevrouw Van den Broecke was nog een Nederlandse op het congres aan wezig, namelijk mejuffrouw E. van de Ent, die werd afgevaardigd door de Na tionale Vrouwenraad, waarvan mevrouw Van den Broecke ook hoofdbestuurslid is. Beiden werden in Washington geko zen tot vice-presidente van een van de vaste commissies van de comités. Me vrouw Van den Broecke werd vice-pre sidente van het comité, dat de zaken be treffende kunst en letteren behartigt. De derde Nederlandse dame in het grote ge zelschap was mevrouw E. B. ten Brug- gecate, die penningmeesteresse is van de gehele Internationale Vrouwenraad en Slot van pan. I werkplaats Walcheren. Om deze pro blemen te regelen is een nieuwe stich ting in het leven geroepen: de Voor standstichting „Luctor et Emergo". Daarin werkt de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" sa men met het werkpiaatswezen op Walcheren. In de onmiddellijke nabijheid van de inrichting zal er een school voor bui tengewoon lager onderwijs worden gebouwd. De school zal worden be heerd door „Midden-Zeeland" en de stichting voor buitengewoon lager on derwijs op Walcheren. De stichting acht de medische kant van de zwakzinnigenzorg bijzonder belangrijk, maar is zich daarbij ook van het belang van een paedagogi- sche verzorging ten volle bewust. Het ligt in de bedoeling om in de medische staf een aantal krachten te benoemen, die ook deskundig zijn op paedagogisch terrein. Bij de inrichting van het hoofdge bouw zal ook met dit paedagogisch aspect rekening worden gehouden. De nieuwe inrichting zal dienen als vervanging voor „Ipenoord". Men hoopt in 1964- met de bouw te kunnen beginnen. Het complex zal dan in 1966 of 1967 gereed kunnen zijn. Wanneer de nieuwe inrichting een-1 maal klaar zal zijn, zal men „Tpen-j oord" een andere bestemming moe ten geven. Een schets van de opzet Vijver- vreugdte Middelburg. A en B zijn de paviljoens, C is hoofdge bouw. gymnastiekzaal-onspan- ningsgebouw, W. één van de twee werkplaatsen. Rechts van het hoofdgebouw de centrale keuken. In het midden de vijver. strekken. De stichting heeft name lijk met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant een overeenkomst aangegaan om de inrichting mede te bestemmen voor protestantse kinde ren uit deze provincie. Men rekent in de eerste tijd op ongeveer 30 patiën ten uit deze provincie.en en en ten uit Noord-Brabant. Dit aantal zal waarschijnlijk uitgroeien tot om streeks 90. Wanneer <le plannen van de stichting zullen zijn gerealiseerd, zal het pro bleem van de zwakzinnigenzorg in Zeeland een stap nader tot de oplos sing zijn gebracht. Vooreerst moet men zich echter beperken tot de bouw van een complex voor 184 patiënten. Voor het andere deel van de plannen uitbreiding van de accommodatie tot 350 bedden, waarmee nog eens een bedrag van drie miljoen gulden zal zijn gemoeid beeft men nog geen toestemming. Advertentie Voor het toekomstige „Vijveroord" zal men over ongeveer 100 man personeel dienen te beschikken. Op „Ipenoord" beschikt men over 30 personeelsle den, zodat men nog ongeveer 70 man personeel zal moeten aantrekken. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, (lat er voor de verzorging van kin deren no altijd genoeg animo be staat. Behalve Zeeuwse spastici zal de in richting in de toekomst ook patiënten uit Noord-Brabant onderdak ver- Examens P.B.N.A. Bij de voorjaarsexamens van de P-B.N. A. zijn geslaagd voor: tekenaar-con structeur (motorentechniek): de heer C. Ventevogel te Arnemuiden; teke naar-constructeur gereedschappen de heer M. A. Verrijzer te Middelburg; scheepstekenaar: de heer P. de Winter te 's-Heerenhoek; werkplaatstechniek: de heer A. A. v. Eetveldt te Breskens; de heer W. A. C. Kamoen te Sas van Gent; dieselmotormonteur: de heer P. H. van Noorden te Yerseke; de heer H. P. van Noorden te Yerseke. Londen, half bewolkt 20 gr. Brussel, half .bewolkt 23 gr. Luxemburg, licht bewolkt 23 gr. Parijs, half bewolkt 23 gr. Nice, onbewolkt 29 gr. München, onweer 23 gr. Zürich, zwaar bewolkt 21 gr. Locarno, licht bewolkt 22 gr. Innsbruck, regen 24 gr. Rome, licht bewolkt 32 gr. Madrid, licht bewolkt 31 gr- wel onopvallend werd het snelle bootje in de jachthaven gemeerd, waarna de prins en zijn metgezellen de nacht door brachten in hotel „Rotterdam" aan de Westkolkstraat Vrijdagmorgen om streeks kwart voor tien vertrok het ge zelschap in de richting van Zeebrugge. De „Tifoglio"een bijzonder snelle boot met twee buitenboordmotoren, kan een snelheid halen van 70 km per uur, zo vertelden enkele Belgen, die zich toe vallig in de Terneuzense jachthaven be vonden. Zij hadden de prins wél herkend. Op de foto, de prins in de Terneuzense jachthaven aan het roer van zijn race boot. (Foto P.Z.C. VRIJ WARM WEER Zonnige perioden, maar in de namiddag enkele verspreid voorkomende onweers buien. Zwakke wind. Vrij warm weer. STRANDVERWACHTIN G (Van onze weerkundige medewerker) Perioden van zonnig en goed strandweer, kleine buienkans. Zwakke zeewind. In de middag 19 a 20 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: niet geheel stabiel, maar perioden van goed strandweer. ZON EN MAAN. 7 juli zon op 4.28 maan op 21.35 8 juli zon op 4.29 onder 21. maan op 22.15 onder 5.53 onder 21.01 onder 4.52 De Provinciale Zeeuwse Vereni ging tot bestrijding der T.B.C. heelt sinds gisteravond geen be stuur meer. Op een buitengewone algemene vergadering in „De Ko renbeurs" te Goes hebben alle be stuursleden op één na hun functie ter beschikking gesteld of toege zegd, dat zij het orgaan van hun vertegenwoordiging daarom zou den verzoeken. De reden van dit ontslag-en-bloc ligt in het feit, dut het bestuur zich na drie jaar van vergeefse pogingen ziet afgesloten van iedere vorm van overleg met het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid over de verande ringen in de opzet van een goede t.b.c.-bestrijdingsdienst in Zeeland nu deze ziekte steeds verder is te ruggedrongen. Een brief vanuit „Den Haag", waar van de toon het bestuur van de Zeeuwse vereniging in het geheel niet beviel, heeft er ten slotte na 14 mei jl. toe geleid, dat men besloot er het bijltje bij neer te leggen. „Wat voor zin heeft het nog om in een bestuur te zitten en van het departement een brief met bevelen te krijgen?" De voorzitter van de provinciale vereni ging, dr. J. J. Okker raakte gister avond met dez.e opmerking de kern van de /.aak. „Het bestuur voelt zich bevoogd. Er is geen beleid meer mo gelijk. Het bestuur wordt gedegra deerd tot uitvoerend orgaan van de subsidiërende overheid." Het zijn en kele zinsneden uit de motiveringen bij de ontslagbrieven, die voorzitter Okker gisteravond in de buitenge wone algemene vergadering voorlas. Ook de vertegenwoordiger van het pro vinciaal bestuur, gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes zegde toe bij het college zijn ontslag aan te vragen. „Een derge lijke gang van zaken ben ik in nog geen enkele vereniging tegen gekomen. Alle pogingen om tot een redelijk overleg te komen zijn zonder meer afgesneden." Juist in het vijftigste jaar van haar be staan heeft de Zeeuwse vereniging tot bestrijding van de t.b.c. geen bestuur meer. Voorzitter Okker weefde dit mar kante punt in de geschiedenis even in zijn toelichting op de moeilijkheden. Bezinnen..." Die dateren al van drie jaar terug. „Van de kant van de inspectie werd in decem ber 1959 opgemerkt, dat de artsen „zich moesten bezinnen op hun taak". Nie mand heeft toen begrepen, wat dit bete kende. Wanneer de opmerking goed om lijnd was. zou alles misschien heel an ders gelopen zijn. Het was de vereniging duidelijk, dat de t.b.c. zo sterk achteruit ging, dat enige veranderingen in de op zet nodig waren. Het bleek, dat de bureaus overbezet waren. Met het de partement ontstonden moeilijkheden om dat men niet wist, wat er moest gebeu ren. Ten slotte bereikte men een oplos sing, die erop neerkwam, dat Zeeland voortaan zou worden bediend door twee artsen in halve dienst. De Zeeuwse ver eniging stelde daarbij echter als voor waarde, dat deze beide artsen ieder zou den worden bijgestaan door een „volle dige" verpleegster". Dat nu is juist het twistpunt geworden. Van departemen tale zijde wilde men niet meer dan een districtsverpleegster voor Midden-Zee land beschikbaar stellen en Tholen en Sint-Philipsland als werkgebieden afsto ten naar de Brabantse vereniging. De Zeeuwse vereniging heeft op Tholen en Sint-Philipsland geïnformeerd, wat de bevolking ervan dacht, wat de artsen ervan dachten, wat de kruisverenigingen ervan dachten. Allen wilden zij deze ge bieden ook binnen het kader van de ver eniging bij Zeeland houden. Bezoeken werden gebracht en brieven gestuurd aan „Den Haag". Het antwoord liet lang op zich wachten en eerst na herhaald aandringen kwam „het bevel", waarin het bestuur zijn voorstellen volledig zag genegeerd. Van de kant van de hoofdinspectie en Z.K.H. Prins Albert van België heeft als onderdeel van een vakantiereisde nacht van donderdag op vrijdag in Terneuzen doorgebracht. De Belgische prins arri veerde donderdagavond laat met zijn kleine raceboot „Ti foglio" in de Terneu- •2en.se jachthaven. Het. gezelschap, waar onder zich drie vriei''m van prins Al- bert bevonden, kwam uit Brussel. Vrij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2