KLANKBORD PEKING WEER BESCHULDIGD DOOR RUSSEN Gesp annen sfeer aan vooravond ovei :rleg Verhoogde uitkering sociale verzekering Consument gasvoordeel dient in te delen Scott Carpenter op schaduwjacht MOEILIJKHEDEN IN BEDRIJVEN DOORVOETBAL OP T.V. Ondermijning S.E.R.-ADVIES OVER ECONOM. PROGRAMMERING IN DE E.E.G. „Zusternaties" HOGERE INKOMENSGRENS ZIEKTEVERZEKERING VOOR BEJAARDEN Invaliden Bejaarden Mikojan en Zorin hielden zich op de vlakte Ongerustheid over prijspolitiek van nieuwe Gasunie Machtspositie Geen hoge winsten Bedrijf dicht AANNEMEN FOOIEN „Sportevenementen niet in normale werktijd" Toch streven naar versteviging betrekkingen" De nieuwe bedragen Mail verdronken bij nachtelijke boottocht WATERSTAATSPERSONEEL GEWAARSCHUWD TEGEN Loonkostenpeil in Nederland en Italië is het laagst Juni was vrij nat juli begon zomers HUISHOUDRAAD EN C.C.O. TOT MINISTER Drs. Schmelzer wil P.B.O. niet meer Waar blijft het Federatie Metaal- en Elektrotechnische Industrie MOSKOU EN PEKING VRIJDAG 5 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT 3 ©1963 Hanna-Barbera Prod. Inc. McNaught Syndicale Inc. FLEGMA. Premier Macmillan van En geland mag op het ogenblik nog zoveel aan zijn hoofd hebben, zijn vrouw, lady Dorothy, laat er zich niet door depri meren. Ze is gisteren begonnen met het kiezen van nieuwe meubels en stoffe ring voor Downingstreet 10, de ambts woning van de Britse premiers, die uit voerig is gerestaureerd. Pikante bijzonderheid: mevrouw Mac millan heeft zich laten adviseren door mevrouw Wilson, echtgenote van de lei der van de Labouroppositie. Het bestuur van de vereniging van per soneel in dienst bij de rijkswaterstaat „Eendracht maakt macht" heeft op de gistermorgen in Utrecht gehouden ver gadering van deze vereniging ernstig gewaarschuwd tegen het accepteren van fooien. Het bestuur noemde het een organisatie onwaardig, te dulden dat het gezins inkomen van haar leden afhankelijk is van geld dat buitenstaanders zo goed zijn te geven. De verhoging van het inkomen van het waterstaatsperso- neel zal op andere wijze bereikt moeten worden en het hoofdbestuur van de vereniging zegde haar leden dan ook toe, op korte termijn een nota te zullen samenstellen over de manier waarop pogingen zullen worden gedaan om te komen tot verhoging van het inkomen van het zogenoemde objectenpersoneei. Bij de vergunning „Eendracht maakt macht" is zestig procent van het ge- uniformeerde waterstaatspersoneel aan gesloten. De t.v.-uitzending van de eind mei gespeelde wedstrijd om het Europees kampioenschap voet bal blijkt nogal moeilijkheden in het bedrijfsleven te hebben ver oorzaakt. Bij de ondernemersorganisaties zijn de afgelopen weken hierover berichten ontvangen, die aantonen, dat deze t.v.-uitzendingen, die tijdens de mid daguren plaatsvond, ingrijpende con sequenties hebben gehad voor pro- duktiviteit en werktijdverdeling, dit dan nog „afgezien van het feit dat de psychoseverschijnselen evenmin aan sommige ondernemers persoon- Nieuwe Russische beschuldigingen aan het adres van communis- tisch-China hebben gisteren het al zeer koude klimaat tussen de twee landen aan de vooravond van hun als verzoening bedoelde ideologische gesprek in Moskou tot ver beneden het vriespunt ge bracht. Op het ogenblik, dat de zeven leiders van de Chinese dele gatie per vliegtuig op weg waren naar de Russische hoofdstad, gaf het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken een verklaring uit, waarin de Chinese ambassade beschuldigd werd van „misleiding van de openbare mening in de Sowjet-Unie" en van daden die ge lijk staan met ,,een schending van de Russische soevereiniteit". Hoe hard deze slag in Peking aan kwam, bleek uit het feit, dat de Chine zen de beschuldiging al formeel tegen gesproken hadden, voordat de Russi sche verklaring in de Moskouse avond bladen gepubliceerd was. De nieuwe Russische beschuldigingen hadden betrekking op de pogingen van de Chinese ambassade om de felle Chi nese brief van 14 juni die in Rusland zelf niet gepubliceerd werd, toch te ver spreiden. Vorige week werden daarvoor vijf Chinese diplomaten en studenten uit Rusland uitgewezen. Rusland antwoordde daarop gisteren met dezelfde beschuldigingen aan het adres van Peking in een nota, waarin het optreden der Chinese di plomaten beschreven werd als een ondermijning van de betrekkingen niet slechts tussen de partijen, maar ook tussen de volkeren van Rusland en China. Advertentie De commissie I.S.E.A. (Internationale Sociaal-Economische aangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad acht het zeer onbevredigend dat Nederland tot dusverre het enige land is geweest, dat zijn medewerking niet heeft gegeven aan de maandelijkse conjunctuurenqué- tes van de E.E.G. In een advies over de economische pro grammering in de E.E.G., gericht aan de ministers van landbouw en visserij, economische zaken en buitenlandse za ken, onderschrijft de commissie I.S.E.A., volledig de wenselijkheid van deze en quêtes De afwijzende houding van Ne derland ligt voornamelijk op het gebied van waarborgen van een voldoende ge heimhouding van cijfers der individuele ondernemingen. De commissie dring er op aan dat alles in het werk wordt ge steld om op korte termijn een aanvaard bare oplossing voor deze moeilijkheid te vinden. De commisssie acht het voorts gewenst, dat de E.E.G.-commissie alle mogelijke steun krijgt bij haar streven om jaar lijks een identiek schema van een natio naal budget in alle E.E.G.-landen te doen vaststellen, en wel in de geest van het centraal economisch plan dat in Nederland elk jaar wordt gepubli ceerd. De commissie meent dat met verwezen lijking van jaarlijkse nationale prog noses voor Nederland grote belangen zijn gemoeid, omdat ons land in sterke mate afhankelijk is van de economische situatie in andere landen. Ook het op stellen van prognoses op langere ter mijn in E.E.G.-verband wordt van groot belang geacht, aangezien de doorzich tigheid der economische verhoudingen binnen de E.E.G. er aanmerkelijk door wordt vergroot. De commissie spreekt voorts als haar mening uit, dat het imperatief voor schrijven van vaste wisselkoersen, zon der dat voorzien wordt in een ontsnap pingsclausule, niet mogelijk is zolang geen communautair monetair en con junctuurbeleid is gerealiseerd. Wel zou de vrijheid van een lidstaat om zijn wis selkoers te wijzigen beperkt kunnen worden door b.v. een verplichte con sultatie. (Advertentie) De ambassade, aldus de Russische no ta, stuurde mensen naar Leningrad, Odessa, Kiew en Doebna, om Russische burgers op de hoogte te brengen van een Chinees document dat „bedoeld was ter misleiding van de Russische open bare mening". Dit optreden stond gelijk met een „schending van de Russische soevereiniteit", aldus de nota, en was een overtreding tegen de in Rusland geldende bepalingen. Peking verwierp onmiddellijk de be schuldigingen en bracht ertegen in, dat Moskou de verklaringen van de Chinese communistische partij ver draait. Bij alle beschuldigingen zorgden beide partijen er echter voor, dat zij de mo gelijkheid open lieten, dat het ideolo gische gesprek vandaag volgens plan begint. Zowel in de Russische nota als in het Chinese antwoord werd gezegd, dat men „zou voortgaan te streven naar een verdere ontwikkeling en ver steviging van de betrekkingen tussen de twee zusternaties". Ondanks deze „ontsnappingsclausule" vraagt men zich in diplomatieke krin gen in Moskou af, wat er na dit venij nige voorspel nog van het ideologische gesprek terecht kan komen. Dezer dagen kan de publikatie van een Koninklijk Besluit verwacht worden tot verhoging van de uit keringen van de Algemene Ouder domswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, en de interimwet in- validiteitsrentetrekkers alsmede tot verhoging van de kinderbijslag bedragen. De verhoging van de uitkeringen van de A.O.W., de A.W.W. en de interimwet zal 1 juni 1963 ingaan. De verhoging van de kinderbijsla gen eerst een maand later, dus met ingang van het derde kwartaal. De nieuwe pensioenbedragen van de A.O.W. zijn: voor ongehuwden 1578,- per jaar (oud 1518,-) en voor gehuw den 2454,- per jaar (oud 2358,-). De nieuwe pensioenbedragen van de A.W.W. zijn: voor weduwen zonder kin deren alsmede de tijdelijke weduwenuit- kering 1812,- per jaar (oud 1740); voor weduwen met kinderen 2598,- per jaar (oud 2496); voor wezen tot 10 jaar 570,- per jaar (oud 552); voor wezen van 10 tot 16 jaar 858,- per jaar (oud 828,-) en voor wezen van 16 tot 27 jaar 1122,- per jaar (oud 1080). De verhoogde uitkeringen voor inva liden, die onder de interimwet vallen, bedragen: 4122,- per jaar voor rentetrekkers, ingedeeld in invaliditeitsklasse A. (oud 3924,-); 3348,- per jaar voor klasse B (oud 3186,-) en 2580,- per jaar voor klasse C (oud 2454,-). De verhoogde kinderbijslagen bedragen: 67.86 per kwartaal (oud 67,74) voor het eerste en 73,32 (oud 70,20) voor het tweede kind van loon- trekkenden en kleine zelfstandigen. Voorts voor allen, die onder de algeme ne kinderbijslagwet vallen: 73,32 (oud 70,20) voor het derde kind.; 99,84 (oud 95,94) voor 't 4e en 5e kind; 112,32 (oud 107,64) voor het zesde en elk volgend kind. Hierop aansluitend kan binnenkort even eens de publikatie van een Koninklijk Besluit worden verwacht tot verhoging van de inkomensgrens der ziekenfonds- De 40-jarige horlogemaker G. Spitholt uit Enschede is woensdagnacht in een kolk bij de IJsel verdronken. De man was gehuwd, maar had geen kinderen. Met een vriend, de heer T. van Ek, eveneens uit Enschede, was de heer Spitholt, die met een caravan op de camping Seveningen verbleef, 's nachts met een snelle motorboot op de kolk gaan varen. Als gevolg van een ver keerde manoeuvre sloeg de boot om. Beiden klampten zich aan de omgesla gen boot vast. S., die kon zwemmen, heeft getracht de oever te bereiken, maar slaagde daarin niet. Het hulpge roep van Van E. was tot in de binnen stad van Kampen te horen. Een tiental personen alarmeerde daarop telefonisch de politie. Voordat deze echter in actie was gekomen, had de heer G. Stoel, die in de buurt woonde, waar het ongeluk gebeurde, met een boot Van E. reeds uit zijn benarde positie verlost. Het lichaam van S. is gistermorgen gebor gen. verzekering voor bejaarden, waarbij voor de reeds ingevolge die wet verzekerden met ingang van 1 juli 11. de loongrens wordt gesteld op respectievelijk 4460,- en ƒ3450,-. Voorzover de uitkeringsbedragen per 1 juni omhoog gaan zullen de verhogingen zoveel mogelijk worden verwerkt in de uitkeringen over de maand juli. Bij een deel van de rechthebbenden zal het niet meer mogelijk zijn. In dat geval wordt de verhoging over juni gevoegd bij de uitkering over augustus. (Advertentie) Een loonenquête in acht industrietakken in de landen van de Europese Econo mische Gemeenschap (uitgezonderd Luxemburg) heeft uitgewezen, dat Nederland en Italië het laagste loon kostenpeil bezitten. De enquête heeft betrekking op alle be drijven met 50 of meer werknemers in cacao-, chocolade- en suikerwer- kenfabrieken, conservenfabrieken, deegwarenfabrieken, schoenfabrie ken, triplex- en multiplexhoutfabrie- ken, fabrieken voor vervaardiging van houten meubelen, van glas en de fijnmechanische en optische industrie in 1960. Luxemburg heeft niet aan de enquête deelgenomen, omdat deze industrietakken niet of niet voldoen de in dat land voorkomen. De gemiddelde loonkosten per arbeider lagen in 1960 in Frankrijk, West- Duitsland en België om en nabij het zelfde peil, doch in Italië en Neder land aanzienlijk, dat wil zeggen 12 tot 20 procent, daaronder. De salaris kosten per employé vertonen een iets ander beeld: ze waren het hoogste in Frankrijk en België, dan volgt Duits land op een gemiddeld niveau, dat echter iets dichter bij het lagere ni veau van Italië en Nederland ligt dan bij dat van de eerstgenoemde landen. Het verschil tussen de landen met hoge en lage kosten kan gesteld wor den op 15 tot 25 procent. Het Europese bureau voor de statistiek tekent bij het verslag aan, dat men de uitslag van de enquête niet mag ver algemenen voor de gehele industrie en dat men rekening dient te houden met verschillen in koopkracht, socia le lasten en belasting. (Van onze weerkundige medewerker). Bijna veertien dagen achtereen bracht juni zomers en zonnig weer gevolgd door een veel koele re en natte periode. Hierdoor kwam de gemiddelde etmaal- temperatuur te De Bilt slechts 0.1 C boven normaal. Er werden 201 tegen normaal 223 uren zon geregistreerd en drie officiële zomerse dagen tegen normaal vier. Het regende in De Bilt 68 uren tegen normaal 32 uren. De meeste regen viel in het zuiden. Vooral Zuid-Limburg, Oost-Brabant en een deel van Zeeland kregen veel regen. Maas tricht was met 125 mm (normaal 70 mm) de laatste 100 jaar in juni althans niet zo nat geweest. In onze omgeving werden de volgen de regencijfers gemeld: Renesse 136, Aagtekerke 129, Seroosker- ke (W.) 115, Borssele 113, Wol- phaartsdijk 112, Sint-Maartensdijk en Oostburg 109, IJzendijke 106, Westkapelle 104, Goes 102, Sas van Gent 101, Kats 93, Vlissin- gen 92 en Tholen 83. Afgezien van enkele zware buien is juli zomers begonnen. De laat ste tien jaar werd er maar één warme juli waargenomen. Zes van deze laatste tien julimaanden werden te nat en totaal kwamen zij op een tekort van 270 uren zon. Een zomerse juli met veel zon zou ons daarom dit keer al lerminst verwonderen. AAAA/VWWUVAAAA/UVtAAAAAAAAAA/UW\AAAIW\A/UWU Anastas Mikojan, de Russische eerste vice-premier heeft gisteren op een re ceptie in de Amerikaanse ambassade in Moskou ter gelegenheid van de onafhan kelijkheidsdag verklaard, dat „er een band moet bestaan" tussen een akkoord inzake een verbod op kernproeven en een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het Pact van Warschau, zoals premier Kroesjtsjew dinsdag in een rede in Oost-Berlijn heeft voorgesteld. Mikojan maakte niet duide lijk of de Sowjet-Unie het ene onverbre kelijk verbonden ziet met het andere. De Russische onderminister van buiten landse zaken Zorin, die men over de zelfde kwestie vragen stelde, liet zich hierover ook niet duidelijk uit. Hij zei niet dat het sluiten van een niet-aan valsverdrag een voorwaarde was voor een kernstopakkoord, maar alleen dat dit verdrag „deel uitmaakte van het ge heel." De Amerikaanse astronaut M. Scott Carpenter zal de schaduw van de maan op aarde najagen met een snelheid van ruim 800 kilometer per uur tijdens de zonsverduistering van 20 juli. Carpenter, de meest „wetenschappelijke" onder de Amerikaanse astronauten, is gekozen om een groep deskundigen te begeleiden in een straalverkeersvliegtuig op het pad van de verduistering over Canada. De snelheid van het vliegtuig zal het de passagiers mogelijk maken de verduistering ongeveer 44 seconden langer waar te nemen dan het de waar nemers op aarde zal zijn vergund. Ter hoogte van de pier van Sche- veningen heeft H.K.H. Prinses Beatrix donderdag de doop ver richt van de bij Verolme op Ro- senburg gebouwde reuzentanker „Esso Den Haag". Foto: De prin ses aan boord van het schip voor de afvaart van Rozenburg. Naast haar de scheepsbouwer, de heer C. Verolme, schiiin achter hem de heer C. R. Smit president-direc teur van de Esso Nederland N.V. Het Consumenten Contact Orgaan en de Nederlandse Huishoudraad hebben aan de minister van econo mische zaken een brief gezonden, waarin zij hun verontrusting uit spreken over de berichten, die over de aardgasprijzen in de pers zijn verschenen. Indien het juist zou zijn, dat voor aardgas aan de con sument een prijs zal worden bere kend, die zowel voor kook- als ver warmingsdoeleinden nauwelijks tot een financiële besparing zal leiden, willen de consumentenorganisaties niet nalaten hierover hun grote te leurstelling uit te spreken. (Van onze Haagse redactie) Naar wjj vernemen heeft de huidige staatssecretaris voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, drs. Schmelzer, te kennen gegeven in een nieuw kabinet onder geen voorwaarde meer bereid te zijn een staatssecretarisschap voor P.B. O. op zich te nemen. Wel is de heer Schmelzer bereid tot een ministerschap. Zou dat er niet in zitten, dan zal hij lid blijven van de Kamer. Zij wijzen erop, dat met het oog op het mOnopolitische karakter van de N.V. Ne derlandse Gasunie, aan de minister van economische zaken bepaalde bevoegdhe den zijn gegeven, o.a. bestaande in het recht van goedkeuring van de prijzen, waarvoor het gas door de Gasunie wordt verkocht. De consumentenorganisaties hebben dit als een belangrijke waarborg gezien voor een juiste prijspolitiek. Dit te meer wegens de in de aardgasnota uitgesproken verwachtingen, dat het mo gelijk zou zijn het aardgas tegen lage tarieven aan te bieden, die het aantrek kelijk zouden maken voor ruimteverwar ming en die eveneens verruimend zouden werken op de traditionele afzet van gas voor kookdoeleinden en warmwatervoor ziening. De thans door de Gasunie gevolgde prijspolitiek wekt de indruk dat on voldoende rekening wordt gehouden met het feit, dat het hier een mede door de overheid in het leven geroe pen machtspositie betreft, die met name bij de prijszetting het algemeen belang in het oog dient te houden. Dit laatste gebeurt naar de mening van het C.C.O. en het N.H.R. niet als een aanbodsprijs wordt berekend die de gezinsuitgaven voor het gasver bruik voor kookdoeleinden niet zou verlagen en de ruimteverwarming met aardgas niet of slechts een frac tie goedkoper zou maken dan bij het stoken met kolen of olie. Een relatief hoge aardgasprijs zou ook in hoge mate te betreuren zijn om deze reden, dat dan een behoorlijke uitbrei ding van het aantal verwarmde vertrek ken per woning niet te verwachten is. En dat, terwijl in Nederland het percen tage woningen met centrale verwarming aanzienlijk lager is dan in andere West- europese landen en het aantal volkswo ningen met meer-kamerverwarming zelfs minimaal is. De consumentenorganisaties menen dat niet naar hoge winsten bij de exploitatie van aardgas moet worden gestreefd, maar dat de consument op directe wijze dient te delen in het voordeel, dat de aardgasvondsten het Nederlandse volk opleveren. Op zichzelf wordt geen be zwaar gemaakt tegen het voornemen om de gemeentelijke distributiebedrijven zowel de kosten van aanpassing van het gasnet als de noodzakelijke ombouw van huishoudelijke apparatuur uit de op het aardgas te behalen winst te laten beta len. Toen president Kennedy verleden week naar West-Europa kwam, reisde hjj niet alleen. Geen enkel staatshoofd bracht zoveel medewerkers met zich mee als de Amerikaanse president, in Engeland bracht dat sommige mensen in grote verlegenheid. De bewoners Yan het dorpje nabij Macmillans buiten. Birchgrove bijvoorbeeld zaten met hun handen in het haar, toen bleek, dat Kennedy voor zrjn besprekingen met de Britse premier naar diens landgoed zou komen vergezeld van meer dan honderd Amerikaanse ambtenaren. De enige lo- geergelegenheid in het dorp had name lijk maar twee bedden beschikbaar en die stonden dan nog in één kamer. Ge lukkig was men vindingrijk en werd er iets op gevonden: een tentenkamp in de buurt zette zijn poorten open voor Ken nedy's omvangrijke gezelschap. Die grote entourage was geen staaltje van Amerikaanse opschepperij. De pre sident moest tijdens zijn verblijf voort durend in contact staan met het Witte Huis in Washington en daar had hij ver bindingspersoneel voor nodig. Bovendien kon zich ieder ogenblik ergens op de wereld een onverwachte gebeurtenis voordoen en daarom had de Amerikaan se president ook zijn deskundige advi seurs bij zich. specialisten voor elk deel van de wereld apart, want overal heeft Amerika een vinger in de pap. In het Midden-Oosten, waar altijd spanning heerst omdat er olie wordt gevonden en iedereen daarvan wil profiteren, in het Verre-Oosten, waar een slopende strijd tegen de op China georiënteerde communisten gaande is, in Europa, waar Amerikanen helpen de muur der schande te bewaken en in Zuid-Amerika, waar Washington ook al handen vol heeft met zijn pogingen de communisten bui ten de deur te houden. Over deze laatste Amerikaanse activiteit wordt misschien het minst gepraat en geschreven, maar niettemin heeft Kennedy daaraan een van zijn moeilijkste taken. Het werk, dat Amerika in Zuid-Ame rika doet, is vooral zo moeilijk, om dat daar rekening moet wordên gehou den met vele regeringen, die bovendien met de regelmaat van de klok worden verjaagd, met labiele economische toe standen en met een ontmoedigende on verschilligheid ten aanzien van de overal heersende armoede. Deze onverschillig heid, laksheid of fatalisme heeft in het Amerikaanse Congres nogal eens aanlei ding gegeven tot bittere woorden. Be grijpelijk, want Washington pompt Zuid- Amerika al vele jaren vol dollars, mil jarden dollars, zonder dat er van resul taat iets te zien is. Toen de minister van financiën Douglas Dillon op de zevende augustus 1961 in Punta del Este in Uruguay het Ameri kaanse plan voor hulp aan de Zuidame- rikaanse landen uiteenzette, werd het door de meeste der betrokken regerin gen geestdriftig ontvangen. Ook in Noord-Amerika verwachtte men veel van het „Verbond voor de Vooruitgang", maar nu het project enkele jaren in uit voering is, vergaat aan de meeste con gresleden het lachen bepaald wel! Zuid- Amerika heeft veel weg van een bodem loze put, die de dollars uit het noorden gretig opslokt, maar zelfs geen echootje laat horen. Kennelijk rekening houdend met de groeiende ontevredenheid in het Congres heeft president Kennedy thans besloten het roer om te gooien. Officieel is be kendgemaakt, dat een nieuwe fase van het hulpprogramma in voorbereiding is. De verandering komt hier op neer, dat de Zuidamerikaanse landen thans zelf de handen uit de mouwen moeten steken teneinde althans iets van medewerking aan het Verbond voor de Vooruitgang te tonen. Met Latijnsamerikaanse gelatenheid hebben de ontvangende landen tot nu toe dankbaar de dollars in de zak ge stoken zonder zelf in het oog vallende verbeteringen in te voeren. Integendeel, zowel van links als van rechts doet men zijn uiterste best om het hulpprogram ma te torpederen. In een aantal landen is dat al aardig gelukt en is de Ameri kaanse hulp volkomen geneutraliseerd door staatsgrepen, sabotage, corruptie enz. In landen waar de tegenstellingen tus sen rijk en arm zo groot zijn als in die van Zuid-Amerika is van een midden groep vrijwel geen sprake. In ieder ge val hebben de gematigde groeperingen er maar heel weinig in de melk te brok kelen. Het streven van Washington is echter juist, de tegenstellingen tussen rijk en arm te verkleinen. Het Verbond voor de Vooruitgang moet een nivelle rende werking uitoefenen. De dollars zijn bestemd voor werkgelegenheid scheppende projecten, industrialisatie, verbeteringen van de landbouw, opvoe ding van de onwetende bevolking en voor het uitvoeren van verbeteringen op sociaal terrein. Want armoede, onwe tendheid en primitieve levensomstandig heden zijn een uitstekende voedingsbo dem voor het vanuit Cuba en recht streeks uit de Russische en Chinese am bassades infiltrerende communisme. Jaarlijks is voor de hulp aan Zuid-Ame rika een miljard dollar beschikbaar, een aanzienlijk bedrag. Het afgelopen jaar werd deze som echter met zeven honderd miljoen dollar overtroffen. Door de traagheid, waarmee het pro gramma echter op gang komt en door het uitblijven van resultaat heeft presi dent Kennedy het werk van het Verbond aan een kritische beschouwing onder worpen. Als gevolg van dit onderzoek p werden twee vroegere Zuidamerikaanse ueVüüT "residenten. Alberto Lleras Camargo i van Columbia en Joscelino Kubitschek Gewezen wordt echter op het gevaar, van Brazilië op een rondreis door het dat sommige gemeentelijke bedrijven de- continent gezonden. Hun taak is naar ze kosten in korte tijd uit de tarieven wegen te zoeken, die tot een versnelling zullen willen terugverdienen en dat soms ook gemeenten de neiging hebben de met de nutsbedrijven verkregen winsten voor de bekostiging van belangrijke sociale activiteiten te gebruiken. Advertentie 0PPt ACHTERPAGINA VAM "MAR6RIET;FPEP/ van het hulpprogramma kunnen leiden. Voorts heeft president Kennedy een plan in studie, dat het voor beleggers aan trekkelijk moet maken in Latijnsameri kaanse ondernemingen te investeren. Hij wil dit bereiken door middel van rege ringsgaranties en een verzachting van de fiscale wetten. Slechts één programma-onderdeel van het Verbond voor de Vooruitgang heeft succes gehad: de voedselzëndingen voor kinderen. Van het grote voedselsurplus in de Verenigde Staten werden duizen den tonnen meel, kaas, peulvruchten en melkpoeder naar Latijns-Amerika ver scheept. Met dit voedsel zullen dit jaar meer dan acht miljoen kinderen worden geholpen. Bovendien krijgen vijf miljoen baby's en moeders-in-verwachting via het hulpprogramma minstens één maal tijd per dag, een goede wel te verstaan. Het is te hopen voor Kennedy dat die moeders hun weldoener niet zullen ver geten en dat zij hun kinderen erover zullen inlichten. Advertentie Het Wereldgebeuren lijk zijn voorbijgegaan", zoals de Fe deratie Metaal- en Electrotechnische Industrie schrijft in haar tijdschrift „Metalectro visie". Onder druk van de werknemers, zo ver telt de F.M.E., zijn een aantal on dernemers ertoe overgegaan de be wuste woensdagmiddag het bedrijf te sluiten. In sommige gevallen begon men die dag 's ochtends om vijf uur, in andere gevallen werden de uren op andere dagen ingehaald. Bedrij ven, die zich aanvankelijk tegen een tegemoetkoming aan de geconsta teerde psychose hebben verzet, zagen zich op grond van de toegeeflijk heid van andere bedrijven gedwon gen water bij de wijn te doen. An dere bedrijven hebben monitors in werkplaats en kantoor geplaatst om het personeel in de gelegenheid te stellen tijdens het werk de wedstrijd te volgen. U kunt nu iedere week van de FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele ven Fred, Wilma, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen gezelliger In nagenoeg al deze gevallen is het werk meer of minder ernstig in ver drukking gekofnen en is de compen satie hiervan niet of slecht geslaagd. Het ergerlijke van deze geschiedenis bestaat volgens de F.M.E. hieruit, dat dit alles het gevolg is van het be sluit van de organiserende instantie om het kampioenschap op een werk dag te laten vallen. „Met volkomen miskenning van de eco nomische consequenties is men hier toe overgegaan". De F.M.E. wenst nu, dat de ondernemers, zowel in na tionaal als in internationaal verband, hiertegen stelling nemen en aan de organisaties, die sportevenementen organiseren, duidelijk maken, dat de sport buiten de normale werktijd be hoort te vallen. Ook de overheidsinstanties, die bij deze zaken zijn betrokken, hebben hierbij een taak, zo meent de F.M.E., die de vrije zaterdag de aangewezen dag voor dit soort gebeurtenissen acht. DOUGLAS DILLON ....Melk voor moeders en baby's....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3