Moeilijkheden rond niet verlenen van werkloosheidsuitkeringen Zuiveringsprobleem in Kloetinge opgelost AGENDA ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN WOLPHAARTSDIJKSE KLEUTERS IN NIEUWE SCHOOL Geslaagd 1 Sensationele vinding maakt honderdduizenden vrouwen gelukkig tegen alle insecten WALCHEREN NIEUW ORGEL VOOR GEREF. GEMEENTE TERNEUZEN Voor Raad van Beroep Onvrijwillig of vrijwillig zonder werk HARD LEIDINGWATER ZO ZACHT ALS MEIREGEN B. J. de Winter 42 jaar bij onderwijs Vrachtauto van dijk Bijeenkomst van Leger des Heils Teenagershow nu vakantie met een boek van DE VEY MESTDAGH Talrijke aanwinsten voor openbare leeszaal te Goes Gevonden voorwerpen Na lijdensweg van 10 jaar NIEUWE INSTALLATIE MAANDAG IN GEBRUIK Van 1955 af plannen In oud gebouw was hygiëne onvoldoende SO kleuters Orgelconcert in de Nieuwe Kerk Carillonbespeling stadhuistoren Veere VRIJDAG 5 JULI 1963 WISSEL BEVELENDEN PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT Tijdens de zitting van de raad van beroep, die donderdagmiddag on der voorzitterschap van mr. W. C. van Zwieten in Middelburg is gehouden, zijn weer enkele klach ten aangehoord van werknemers over bedrijfsverenigingen, die hen geen werkloosheidsuitkering wil den verstrekken. Zo keerde de Vlissingse grondwerker M. B. zich tegen het bestuur van de Nieuwe Algemene bedrijfsvereniging voor ziekengeld en werkloosheidsverze kering, vertegenwoordigd door gemach tigde de heer M. L. van 't Hart. De grondwerker zette uiteen, dat er tussen hem en zijn werkgever een conflict was gerezen over de arbeidstijd. Afgesproken was, aldus de grondwerker annex graafmachinist, dat hij vrijdag middag om half vier zou stoppen met het werk. De werkgever had hem toch een keer gemaand door te werken tot vrijdagmiddag vijf uur. „Dit was hele maal niet nodig", verklaarde B., „het was gewoon plagerij" Mr Van Zwieten vroeg zich ar, waarom het voor de kla ger zo'n bezwaar was geweest als on getrouwd man iets langer door te werken. Uit het antwoord van de grondwer ker bleek, dat het hier ging om een principe: „Afspraak is afspraak". Toen de werknemer ontslag kreeg, bleek dat de bedrijfsvereniging hem geen werkloosheidsuitkering wilde doen toekomen. De gemachtigde van de bedrijfsvereniging, de heer Van 't Hart, meende, dat B. wel degelijk hier zijn eigen ontslag in de hand had gewerkt. „Hij waagde zijn dienst betrekking aan het feit, dat hij één keer anderhalf uur moest overwer ken". De heer Van 't Hart persisteerde daar om bij het besluit van de bedrijfsvereni ging. De raad besloot de behandeling te schorsen omdat de werkgever, de heer H., die niet als getuige was verschenen, alsnog te horen. RISKANT WERK Ook de voormalig molenaar H. J. van D. uit Zierikzee, die werkzaam was ge weest in een machinefabriek te Zierik zee, meende in aanmerking te komen voor werkloosheidsuitkering door de be drijfsvereniging voor de metaalindustrie. Maar deze, eveneens vertegenwoordigd door gemachtigde 't Hart, lichtte toe, dat de heer Van D. niet onvrijwillig werk loos was geworden. De ex-molenaar werd aanvankelijk geplaatst in het ge- reedschapnenmagazijn van de fabriek, maar hij bleek hier technisch ..een kat in een vreemd pakhuis" Men plaatste hem daarom over naar het onderdelen- magazijn. „Bij dit werk behoorde onder meer het transport van zware ijzeren pla ten". vertelde klager, „er moesten klemmen worden bevestigd aan de platen die door een kraan werden opgehesen. Ik had het werk nooit ge daan en vond het riskant" De man had na drie dagen arbeid op deze af deling. bezwaar gemaakt tegen het werk. Hierna werd hem ontslag aan geboden. De personeelschef, de produktieleider en de magazijnmeester van de fabriek, ga ven als getuigen hun visie op het geval De magazijnmeester V merkte hierbij op, dat zijns inziens, iedereen geschikt is voor dit werk en dat niemand het ooit heeft geweigerd, omdat het gevaarlijk zou zijn. De gemachtigde vond dat de ex-molenaar niet zo kieskeurig had mo gen zijn. Hij' kon zijn angst voor het werk niet motiveren en had kunnen voorzien dat ontslag zou volgen. De raad achtte zich voldoende ingelicht en zal binnen drie weken uitspraak doen TE ZWAAR WERK De betontimmerman H. J. en de metse laar C. W uit Souburg maakten bezwa ren tegen de Bedrijfsvereniging Bank en Verzekeringswezen (groothandel en vrije beroepen), eveneens omdat deze hei) geen werkloosheidsuitkering wilde toekennen Beiden waren werkzaam ge weest als havenarbeider en waren na ontslag te werk gesteld bij het peul vruchtencentrum te Middelburg. Hier f Advertentie) 'moesten zij balen van 80 tot 100 kilo sjouwen, er een ladder mee opklimmen om ze daarna leeg te storten in een silo. De betontimmerman had het werk drie dagen uitgehouden, de metselaar tien dagen. „We hielden het niet vol, het werk was te zwaar" voerde J. aan, „we hebben het voor honderd procent ge wild. Dat we het niet konden, daar kun nen we niets aan doen". De directeur van het bedrijf, R. M. uit Middelburg, die bij de vorige behande ling van deze zaak op 7 maart, niet aan wezig was, verklaarde als getuige dat hij de indruk had gekregen, dat de twee werknemers veel te snel bakzeil haalden en daarom gaf hij hen ontslag. „Ik kan me moeilijk voorstellen, dat ze dit zwa re werk dagen achter elkaar hadden moeten doen", voegde hij er aan toe. Uitspraak binnen drie weken. TE VER De bedrijfsvereniging voor het agrari sche bedrijf wilde de vlasbewerker- chauffeur J. J. K. uit Middelburg geen uitkering verstrekken, omdat hij tijdens zijn werkloosheid een aangeboden func tie bij de stikstoffabriek te Sluiskil had geweigerd. Op de zitting voerde de klager, bij gestaan door J. K., aan, dat hij dit werk geweigerd had omdat hij het te ver van zijn woonplaats (Eede bij Aardenburg) vond. Hij zou mét de reis, 13 uur van huis zijn. Bovendien moest hij een fietstocht maken van Eede naar de bus in Aardenburg, wat niet bevorderlijk werd geacht voor de genezing van zijn ischias. De gemachtigde van de bedrijfsvereni ging, de heer A. C. van der Logt. vond dit geen gegronde bezwaren. Uit niets was gebleken, dat een afwezigheid van 13 uur moeilijkheden zou geven in het gezin van de klager. Bovendien was er geen medische verklaring, dat de fiets tochten nadelig zouden zijn voor de ischias. INVALIDE „Er was geen sprake van, dat hij nog ander werk kon krijgen", vertelde de raadsman mr. M. Vlaming uit Yerseke, met betrekking tot de invalide landbou wer L. L. uit Kapelle. De landbouwer was na een ongeval, door medici voor 75 procent arbeidsongeschikt verklaard. Toch wilde de sociale verzekeringsbank hem geen rente voor arbeidsongeschikt heid verstrekken, omdat men meende, dat er voor deze man nog wel werk te vinden zou zijn. Een vertegenwoordiger van de sociale verzekeringsbank was niet aanwezig. De raad zal binnen drie weken uitspraak doen. Advertentie Alom in het land klagen de huis vrouwen over het harde leidingwa ter, dat hun wasgoed zo stug maakt, en vaak zo moeilijk schoon te krij gen. Vroeger gebruikte men regenwater. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer, en gebruikt men leiding water, dat uit de grond wordt op gepompt, en dat hardmakende bo demzouten bevat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe, radicale wateronthar der ontwikkeld, Antical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel Ac tief Blauw. Actief Blauw maakt elk waswater zo zacht als Meiregen. Uw textiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel schoner. Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang maakt VANDAAG. Middelburg City Wereld der zotneid, 8 uur. a.l Electro. De markies met de ijze ren vuist. 7.30 uur, 14 J Stadhuis (hal) expositie Middelburg 63. 10.3012 en i.30 6 en 7—9 uur Molenwater Miniatuur Walcheren. 9—18 uui Zeeuws Museum exposities verzameling Bal en J H. Koekkoek. 10—17 uur Aödij klank en lichtspel. 21 uur Van Benthem en Jut ting exposities over Zeeland en Vlaan deren. 918 uur. Vlissingen - Alhambra: De markies met de ijzeren vuist. 20 uur, 14 jaar Luxor Bin nen zonder kloppen, 20 uur, 18 Jaar Ho gere technische school: diploma-uitrei king. 19.30 uur. Koudekerke - Gereformeerde kerk: Inge bruikname gerestaureerd kerkgebouw, 19.30 uur Veere De Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelder, 1012 en 1417 uur. Goes Grand Het geheime teken van d'Ar- tagnan, 20 uur. Poortvliet Terrein Schapeweg: Begin Thoolse Dagen, 8.3021 ur. YERSEKE De heer B. J. de Winter te Yerseke zal na 42 jaar het onderwijs te hebben ge diend, per 1 september met pensioen gaan. Vanaf de oprichting der school van de Gereformeerde Gemeente te Yerseke, ruim 34 jaar geleden, is de heer De Winter hoofd geweest. Naast het onderwijs wist de heer De Winter tijd op te brengen voor het omvang rijke verenigingswerk. Zo was hij vanaf 1921 tot op heden secretaris-penning meester van de gereformeerde onderwij zersvereniging, bestuurslid van het chr. lyceum voor Zeeland, van de chr. h.b.s. te Middelburg, penningmeester van de plaatselijke christelijke wijkverpleging, bestuurslid van de afdeling Zeeland Oranje-Groene Kruis en de afdeling revalidatiestichting. Voorts was hij bij na 40 jaar voorzitter van de kiesver eniging der S.G.P. Woensdagmiddag is een vrachtauto van de Brameha uit Bergen op Zoom, gela den met 7 ton schroot, door een ver- keersfout van een tegenligger, gedeel telijk van de smalle Havendijk te Yer seke, ter hoogte van de Kaaistraat, ge zakt. Door vrachtwagens van de firma's Wisse en Van de Plasse werd getracht de gestrande wagen weer op de dijk te trekken, maar deze poging mislukte. In de middaguren werd een gedeelte van de vracht gelost en kon na enkele uren met behulp van een takelwagen van de firma Hartman uit Bergen op Zoom de wagen weer op de dijk worden getrok ken. Maandag 8 juli a.s. zal het voor het Leger des Heils te Yerseke een hoogtij dag zijn. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Holland, komt een samenkomst leiden die om half acht aanvangt. Hij wordt daarin bijgestaan door zijn vrouw, die presidente is van de gezinsbonden. Bei den zijn afkomstig uit Schotland en hebben al jaren gearbeid in internatio naal verband. De leden van de gitaar club zullen dit samenzijn opluisteren. HE1NKENSZAND Kermis De jaarlijkse kermis zal zaterdag a.s. weer te Heinkenszand worden gehou den. De eerste kramen zijn reeds ge arriveerd; de botsautootjes zijn er ook weer. Collecte De collecte van de Ned. herv. kerk te Heinkenszand voor de Inwendige Zen ding heeft 41,36 opgebracht. N.C.V.B. vergaderde De N.C.V.B. te Heinkenszand hield dezer dagen een vergadering gecombineerd met de geref. vrouwenvereniging. De avond stond onder leiding van mevrouw De Jonge, die een korte meditatie hield over het gelezen bijbelgedeelte. Na het behandelen van de huishoudelijke zaken hield de heer De Jong een lezing over leven en werken in een tehuis voor gees teszieken. Hij vertoonde hier een film bij. KRUININGEN In het „Dorpshuis" te Kruiningen zal zaterdagmiddag 6 juli a.s. de onderwij zersvereniging onder leiding van de heer D. Kopmels uit Vlissingen een grote teenagershow organiseren. Deze show, die bekend staat als „The Ramses-show zal een drietal bekende radio- en t.v.- artiesten presenteren. Zo zullen optre den Willy Alberti. Thea van de List en Joop de Knegt, terwijl niet minder dan 4 orkesten hun medewerking verlenen. Deze orkesten zijn: „Ramses and the Archers" „The Twinklin Stars", „The Petrels" en „The Mystery Men" Als gastheer treedt op de heer J. Blok uit Kruiningen. De aanvang van deze avond is bepaald op half acht. 's-HEER-ABTSKERKE Zitting ontvanger 2 tot 3 tot Ten gevolge van de invoering van de vijfdaagse werkweek zal in de zittings uren van de gemeente-ontvanger enige wijziging komen. Tussen de colleges van burgemeester en wethouders van Kloe- tinge, 's-Heer-Abtskerke en Nisse werd overeengekomen dat de ontvanger te 's-Heer-Abtskerke voortaan de zitting van donderdagmorgen zal houden in de namiddag van 4 tot 5 uur. De uren worden dus maandagmiddag van 3 uur en donderdagmiddag van 4 uur. BORSSELE Spaaroverzicht Bij de spaarbank van de coöperatieve boerenleenbank „Borssele" werd in de maand juni ingelegd 94.160,62 en te rugbetaald 94.914,86. Het saldo be droeg aan het eind van de maand 2.337.537,80. Gedurende het eerste halfjaar werd in totaal ingelegd 656.231,50 en terugbe taald ƒ524.113,94. Er werden 33 nieuwe spaarrekeningen eopend. NISSE Spaarbank Bij de spaarbank der coöp. boerenleen bank te Nisse-Ovezande e.o. werd in 1963 ingelegd 1.162.978,08 en terugbe taald ƒ890.225,18. Het spaartegoed per 30 juni bedroeg 4.634.424,25. In dit jaar werden 53 nieuwe spaarrekeningen geopend. (Advertentie) Bellamypark 45-58 - Vlissingen GOES In Juni werd het boekenbezit van de openba re leeszaal en bibliotheek te Goes weer aan zienlijk uitgebreid. De aanwinsten zijn: Romans: Baardman, De waterbruid; Behan, Gistend bloed, Berkhof, De heer des huizes; Blaman, Vrouw en vriend; Boileau-Narcejac, De dood zong mee; Brean, Het valse bewijs; Buck, Het trotse hart; Carmichael, Valstrik voor een vrouwCarr, De moord met het scheermes; Couperus, De stille kracht; Craciu- nas, Verloren voetstappen; Daisne, Baratzear- tea; Demedts, Nog lange tijd; Den Doolaard, Wampie; Dorhout, De Hornstra's; Dumas, De graaf van Monte-CristoEbermayer, Zonder aanzien des persoons; Eckmar, Drie dode dwergen; Eckmar, De maagd en de moorde naar; Ekström, Ik wil geen rogge dorsen; Fremlin, Het raadsel van de blauwe koffer; Gardner, Het geheim van de belaagde bela ger; Gavivn, De cactus en de kroon; Gide, Isa- belle; Van Gulik, De parel en de keizer; Hel ler, Paragraaf 22; Van Heukelom, Verpleeg ster in Moskou; Hoekstra, Wij zijn nooit al leen; Hulme, Annie en haar kapitein; Innes, Het rijk in de bergen; Jones, De dunne rode draad; Kades, Mensen in de schemer; Kark, Blinde keuze; Kelk, Judaspenningen en pauwe veren; Kielland, Soms is het leven gevaar lijk; Lenz, Het lichtschip; Linklater, Een zee man aan de wal; Lofts, Gezegend zij dit huis; Van Marxveldt, De enige weg; Lytton, Die vervloekte blanke; Mons, De verdwenen Da Vinci; Moravia, Twee vrouwen; Moyes, Moord in de skilift; Orcxy, De bronzen adelaar; Orum En zijn spoor verdween...; Ousmane, Storm over Dakar; Queen, Hartenvier; Salminen, Een spoor op aarde; Sayers, Onnatuurlijke dood; Sayers, Onrust in Oxford; Sayers, Zwaar vergif; Van Schendel, Angliolino en de lente; Scott, Ivanhoe; Sebastian, De geneesheer directeur; Simenon, De deur; Stevenson. De zonderlinge geschiedenis van dr. Jekyll en mr. Hyde; Sytzen, Soldaat-ravijn-landgenoten; Slaughter, Dokter in Korea; Streuvels, Prut- ske; Streef, De onzichtbare band; Ullman, Dokter Windoms keuze; Visser-Roosendaal, Buiten de rooilijn; Visser-Roosendaal, tot in den dood; Vries en Reiss, Maartje ziet spoken; Wallace, De dubbelganger; Wilkinson, Apen blijven apen; Winter, De weduwe en haar piloot; Yates, Keerpuntlaan. Studieboeken: Francolin, Le remue-ménage; Montigny, L'ame en feu; Lipinsky-Gottersdorf, Wenn es Herbst wird; Zweig, Der Streit um den Sergeanten Grischa; Austen, Pride and prejudice; Bates, A crown of wild myrtle; Blake, Thou shell of death; Heyer, The none such; Marsh, False scent; Murdoch, The flight from the enchanter; Bastianen, Kent U Brabant ook zó? Blaman, Anna Blaman over zichzelf en anderenBlankenstijn-Bier- sma, Waarom seksuele opvoeding? Chili; Costa Rica; Dagnelie-Bremer, Droogbloemen; Dijkstra, Nederlands voor het praktijkdiploma; Ecuador; Eilanden ten oosten van Afrika; Eilanden ten westen van Afrika; Geer, De mening van de psycholoogGids voor de Deltawerken; Görres, Lekegedachten over het celibaat; Guatemala; Hall-Nijhoff, Tien poli tici; Hameeteman, Elseviers pocketboek voor model spoorwegbouw, 2 delen; Hofmans, Over het mooiste boek; De Jong, Waar Gods voe ten gingen; Koslow, Iwan, de verschrikkelijke; Krück von Poturzyn, Garibaldi; Laos, Liber, Altijd maar draaien; Van Loggum, Handboek voor het amateurtoneel; Marokko; Mozam bique; Mozes, Hartkwalen; Neill, De groei der oecumenische beweging; Nijkamp, Het boek in kleuterland; Petersen, Prehistorische dieren; Poll, Koninklijk bezoek aan Suriname; Rijp- stra-Verbeek, Dienend in het wit; Scheygrond, Dieren in gevangenschap; Sierksma, Neder lands vlaggenboek; Stenico, De Etruskische en Romeinse schilderkunst; Suriname; Vries, Bont; Wagter, van de Pol en Elffers, Wat ma ken wij van ons huis? Waller, Kidnap; Van der Woudg, Eduard Verkade en het toneel; Zanzibar; Aliki, Willem Teil; Jiru, Miejo zoekt een vriendje; Smulders en Bouws, Torentje, torentje bussekruit; Stochl, Bij Foxie op de boerderij. In de maand juni zijn aan het bureau van gemeentepolitie te Goes de volgende voor werpen als gevonden aangegeven en nog niet afgehaald: 4 diverse huissleutels, w.o. 1 nr. 222 en 1 nr. 2.2 onparige handschoenen, 1 paar handschoenen, zwarte regenbroek, witte plastic bal, grijs damesvest, goudkleurige bro che, liniaal, gedeelte v. bougie-set, 1 bank biljet v. f 10, 4 div. sjaals-hoofddoeken, drie- wielertje (rood-blauw-wit), etui m. sleutel- W1SSENKERKE Raad vergadert De gemeenteraad van Wissenkerke komt maandag 8 juli des middags om 14.00 uur in openbare vergadering bij een ter afwerking van een 15 tal punten tellende agenda. Deze omvat onder meer voorstellen tot aan- en verkoop van grond, een voorstel tot vaststelling van een bouwverbod op het perceel van J. A. Wirtz tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht en enkele subsidie verzoeken. NIEUWDORP N.C.V.B. kwam bijeen De afdeling van de N.C.V.B. te Nieuw- dorp kwam voor de laatste maal in dit seizoen in vergadering bijeen onder lei ding van mej. J. M. Bikkenberg. Als spreker trad deze avond op de heer Keulemans te Bilthoven met het onder werp „School en beroepskeuze". De vol gende vergadering wordt in september gehouden. Burgerlijke stand OVEZANDE Bevallen: H. Steenbakker-Janse, z.; M. M. Koole-de Jonge, d. Getrouwd: J. F. de Smit, 40 j. en J. Drijdijk, 37 j. BORSSELE Bevallen: H. Nieuwenhuijse-Witte, d.; C. A. Vermue-Boonman, d.; C. Walhout-Murre, z.; A. Weststrate-Salm, z. Getrouwd: J. Goedegebure, 22 j. en P. Maas, 23 j.; P. F. Walhout, 21 j. en J. A. Koole, 20 j.; I. Koeman, 27 j. en C. M. Blok, 22 j. J. de Winter, 27 j. en J. Nijsten, 25 j. Overleden: L. Bras, 62 j., wed. v. M. Wal hout. KAPELLE Bevallen: L. J. Volkeri-Kooman, z.; M. M. Bruinooge-Blok, z.; E. A. Rijn-Luijs, z.: H. van Gaaien-van Binsbergen, z; S. J. M. Her- mes-Pieters, d. Getrouwd: J. Tramper, 24 j. en M. Brouwer, 26 j. Overleden: K. J. Reijerse, 78 J.; J. A. Steu- tel, 59 j., e.v. M. Gelok. (Advertentie) EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 599.087 stuks, handel slecht. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 36 tot 40 gram 5.466.36; eieren van 58 tot 65 gram 11.39 12.31; eieren van 63 tot 72 gram 11.6313.50; eendeëieren van 58 tot 69 gram 8.0110.80; eendeëieren van 69 tot 76 gram 11.0211.51. EIERMARKT. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks) Eieren van 60 tot 65 gram 12.0012.75; alg. prijs 12.40; kiloprijs 2.02 op basis 61% gram; henneëieren van 43 tot 56 gram 7.5011.25. Maandag aanstaande komt er of ficieel een einde aan een probleem, dat het gemeentebestuur van Kloe tinge bijna 10 jaar heeft bezigge houden. Burgemeester mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye zal dan de zuiveringsinstalla tie voor het rioolwater in gebruik stellen. Voor Kloetinge is daarmee het vraagstuk van de zuivering van liet rioolwater opgelost. De „lijdensweg" zoals gemeentese cretaris J. A. Hoste het noemde begon in 1954. De gemeente stelde in dat jaar een rioleringsplan op voor de Uewestraat, Stelleweg, Dreef, een deel van de Koningin Wilhelmina- ring en 3 sleutels; doublé bandje, verm. v. polshorloge; badhanddoek, grijs-wit en blauw zwembroekje, schildpad, badhanddoek, raad- zwart-geel en zwart-groen zwembroekje, ach terlichtglas m. rand, verm. v. bromfiets, ve rentooi v. Indianenpak, 4 div. portemonnee's, m. en z. inhoud, pakje, inh. 2 kussenslopen, beigekleurige regenjas, zilverkl. hanger m. rode steen, bruine damesschoen, stalen leefnet (vis), herenpolshorloge m. nylon bandje, mo torhandschoen, zijlatten en schraag v. markt kraam wollen trui (Noors patr.), timmermans duimstak, plastic kindersandaaltje, br. dames schoen (1.), centuur v. regenjas, rode auto ped, bolero, rose-rood m. gestreepte kraag, br. led. protefeuille, inh. diverse papieren, 2 hou ten duimstokken, br. led. etui v. zakradio, zilveren armbandje, gummi speelgoedbeertje, zwarte rubber laars (1.), wit led. kinder schoentje (r.>, 1 paar zwarte sokken in papie ren zak, „V.W."-embleem (v. „Combi"), sca pulier of gedenkpenning (Bedevaart Kevelaar) zwart jongensfietsje, kentekenplaat PZ 79-47, grijs jongensjack, led. portefeuille, catechis musboekje, gouden damespolshorloge m. ge vlochten bandje; 1 paar bl. gym. schoentjes, blauw kinderfietsje, beigekleurige damespara plu, blauwe jongensjas, kinderjurkje, blauw met geel-rood kraagje. Voor aanstaande herfst zullen de kleuters van Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge onder een nieuw dak zitten. Zij verhuizen van de tegen woordige school van de Nederland se Hervormde Kerk naar een splin ternieuw gebouw, waar op het ogenblik in het hart van Wol phaartsdijk hard aan gewerkt wordt. „We streven er naar om in september met de bouw klaar te komen", zo vertelde de secretaris van de vereniging voor protestants christelijk kleuteronderwijs, de heer J. Gideonse. Acht jaar geleden in 1955 Kwa men de nieuwbouwplannen in het schoolbestuur naar voren. „Tot van daag aan de dag huurt de vereniging de school van de hervormde gemeen te. Maar het gebouw wordt ook al jaren gebruikt door verschillende ver enigingen, die er 's avonds in verga deren. Dat komt de hygiëne niet ten goede. En verder is de lichtinval niet zo best", zo zette de heer Gideonse de motieven voor de bouw uiteen. Er moest een keus gemaakt worden: of geen vergaderingen meer in de school of een nieuwe kleuterschool. Met de ker- keraad van de hervormde gemeente ging het schoolbestuur om de tafel zitten. Bij deze besprekingen kwam het schoolbe stuur met de wenselijkheid van een nieu we school naar voren. In de toekomst zal het oude gebouw naast het Dorps huis dan volledig als tweede vereni gingsgebouw fungeren. Ook de gemeen teraad van Wolphaartsdijk kon met deze plannen instemmen. Toen de rijksgoed keuring er was, ging de bouw naar een ontwerp van het architectenbureau irs. Rothuizen 't Hooft te Middleburg, vo rig jaar van start. De werklieden van de fa. C. Sinke uit Wolphaartsdijk zijn nu aan het binnenwerk toe. Wolphaartsdijk krijgt dit najaar een nieuwe protestants christelij ke kleuterschool. De school is thans al „onder de kap". Foto P.Z.C.) De nieuwe school „een grote ver betering" vond de heer Gideonse krijgt twee lokalen, waarin de onge veer tachtig kleuters naar hartelust kunnen spelen en werken. De beide klassen zijn ongeveer acht bij acht nieter. Zij zijn van elkaar gescheiden door een hal en een garderobe. Verder bevat de school toiletten, een leidsterskamer en een keuken. Op de ruime speelplaats kunnen de kleuters zich vermaken in de zandbak. Het ligt ook in de bedoeling, dat voor de beide lokalen schooltuintjes worden aangelegd. De bouw en de in richting van de school komen op een to taalbedrag van rond de 110.000, Na september zullen jong en oud Wol phaartsdijk elkaar dagelijks treffen: de nieuwe kleuterschool staat in het hart van het dorp, namelijk naast het bejaar dencentrum „Nieuw Zorgvliet". straat en de Molenweg. Daarin was ook de bouw van een zuiveringsin stallatie op genomen. „Er werd een D.A.C.W.-subsidie aange vraagd, maar het verzoek bleef in de kast zitten", zo vertelde de heer Hoste. De gemeente nam zelf de uitvoering van dit werk ter hand: er werd begonnen met de aanleg van riolering en de be strating van de Lewestraat. Verschillen de verzoeken om een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds bleven in de ze periode eveneens zonder resultaat. In 1960 nam de gemeente een nieuwe gelegenheid om financiële medewerking te baat. Een ander systeem zuiverings installatie het zogenaamde pasveer systeem dat speciaal geschikt is voor kleine gemeenten, kreeg toen bekend heid. „Omdat men van hogerhand van mening verschilde over de vraag of dit systeem voor Kloetinge geschikt was, greep de gemeente weer naast het sub sidie" aldus de heer Hoste. Inmiddels waren evenwel verschillende delen in het uitbreidingsplan van een nieuwe riolering voorzien. Het water kon echter niet lozen, omdat er geen zuiveringsinstallatie aanwezig was. „Na veel regenval werd het rioolwater soms terugopgestuwd door de buizen en lie pen straten onder, zo illustreerde de heer Hoste de moeilijkheden, die zich daarbij voordeden. In 1961 De verhoogde uitkering uit liet ge meentefonds om de rioleringswerken te financieren, kreeg Kloetinge in ju ni 1961, nadat de nieuwe financiële verhoudingswet tussen het rijk en de gemeenten van kracht was geworden. Daarna was het mogelijk om het resterende deel van de in 1954 ge maakte rioleringsplannen uit te voe ren. De fa. Boone en Besuijen uit Goes nam de aanleg van een toevoerriool vanaf het eindpunt van de riolering in de Konin gin Wilhelminastraat naar de Molenweg voor zijn rekening. Daarnaast werd ook de riolering van de Molenweg ter hand genomen en werd begonnen met de bouw van de zuiveringsinstallatie in de Molenweg naar een door gemeente-ar chitect C. A. Potter uitgewerkt plan. De totale kosten voor deze aanleg laatste fase van dit rioleringsplan en zuiveringsinstallatie belopen 279.000. De zuiveringsinstallatie komt op een bedrag van 203.400, de riole ring vergt 75.600. De verhoging uit het gemeentefonds beloopt een bedrag van 8000,per jaar, waardoor de ka- pitaallasten van de gemeente-investe ringen voor dit werk gedekt kunnen worden. De raad van Kloetinge heeft voorts besloten om de rioleringsrechten van 5 per jaar op te voeren tot 25 in verband met het gereed komen van de zuiveringsinstallatie. ELLEWOUTSDIJK Schoolreisje De leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school te Ellewoutsdijk maakten woensdag een reisje naar Ant werpen. Daar brachten ze een bezoek aan de dierentuin. Spaarbank Bij de stichting spaarband der coöp. boerenleenbank „Hoedekenskerke c.a." te Hoedekenskerke is in de maand juni gestort 145.094,31 en terugbetaald 171.791,58, zodat het spaarverschil 26.697,27 bedraagt. Het saldo per ul timo juni 1963 bedraagt 6.787.600,13. Aantal nieuwe spaarders in de maand juni 9. KATS Wedvluchten De P.V. „De blauwe doffer" te Kats heeft een wedvlucht gehouden vanuit Noyon. Er werd met 44 duiven deelge nomen. De voornaamste uitslagen waren A. van de Kreeke 1 en 4, J. Goulooze 2, 8 en 10, L. van Liere 3, J. Priester 5, G. Bouterse 6, 7 en 11. Vanuit Cha- teauroux werd gevlogen met 13 duiven. De uitslag was: A. van de Kreeke 1, L. van Liere 2 en 4 en L. de Fouw 3. In de Nieuwe Kerk te Middelburg zal prof. H. A. Heiller uit Wenen, verbonden aan het Zomer-Academie te Haarlem volgende week dinsdag een orgelconcert verzorgen. Voor dit concert is een Bach- programma samengesteld met de vol gende werken: Praludium und fuge g dur, triosonate c dur, Partite diverse sopra „Sei gegrüszet, Jesu gütig", Cho- ralvorspiel „Smücke dich. o liebe Seele" en Passacaglia c mol. Het volgende avondconcert zal op 23 juli worden verzorgd door Ev. Glassner COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Weekaanvoer ca. 1.290.000 stuks, waarvan 435.939 in veiling werden gebracht. Handel kalm. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 51 tot 55 gram 10 17—10.92; eieren van 59 tot 62 gram 11.3011.61; eieren van 62 tot 65 gram 11.7512.10; eieren van 65 tot 68 gram 12.10— 12.24. VEILING V.V.Z.B. GOES 4 juli. Kruisbessen exp. 44. Rode bessen II 6465, 113 48. Frambozen in kratten I 156, II 151. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana I en II 140. Red Gauntlet I en II 135. Talis man I en II 135. Regina 1 en II 126. Jucunda I en II 123. Diverse aardbeien III 59. Aard beien met dop: Talisman II 74108, Hl 52— 67. Senga Sengana II 66. Red Gauntlet I 116» II 62103, III 55. Aardbeien per doos: Regina II 26. Talisman I 45, II 25—34, III 21—25. Sen ga Sengana II 23—24. Red Gauntlet I 4051, II 2740. Ill 21—29. Cambridge Vigour II 29. Diversen per doos: Frambozen I 40, II 35. Rode bessen I 22—29, II 14—19, in 12—13. Di versen per kg: Rode bessen I 69, II 5465. Earley Rivers II 122124. Vroege van Wer den II 111. Markiezen II 132144. Br. Bruine II 110. Perziken 64, idem per stuk I 2031. VEILING KRABBENDIJKE 4 juli. Aardbeien, industrie: Senga Sengana I en II 1.46. Red Gauntlet I en II 1,18. Diverse rassen I en II 1,26. Aardbeien per doos: Talis man I 32—36, II 20—26. Senga Sengana I 28—34, II 13—20. Red Gauntlet E 41, I 30—33, II 1732 Rode bessen, industrie: I 63, II 60, III 41. Rode bessen per doos: Jh. v. Tets I 25—29. II 12—18, III 12—14. VEILING KAPELLE 4 juli. Aardbeien zonder dop: Sengana I 151, II 143—146. Regina I 132, II 130. Red Gauntlet I 137, II 134. Diverse rassen I 132, EI 129, III 84. Frambozen in doosjes: I 153157, II 149— 153. Rode bessen, industrie I 7376, II 63, III 43. Aardbeien per doos: Red Gauntlet I 35—56, II 16—38. Talisman I 34—50, II 20— 33. Sengana I 27—28, II 23—25. Marie Eva I 28. Rode bessen per doos: I 1828, II 1318, III 914. Kersen per kg: Earley Rivers II 88 —107, III 39. Meikersen II 82—93. Hollanders III 26. Markiezen II 134. III 27—69. VISMIJN COLIJNSPLAAT 3045 kg exportgarnalen 1,662,27. 137 kg bin nenlandse garnalen 9092. 91 kg schar. 289 kg bot. 136 kg tong. 19 kg pahng. 13 kg griet. 98 kg ongesorteerde vis. Zaterdagavond zal de stadsbeiaardier van Middelburg van 89 uur het caril lon van de Stadhuistoren te Veere be spelen. Het programma begint met een fantasie, waarna werken van Handel, Mozart, Schumann en Siep volgen, een en ander afgewisseld met volksliedjes. Als slot een postludium van Locatelli. De Gereformeerde Gemeente (synodaal) te Terneuzen heeft woensdagavond een pijporgel in gebruik genomen, nadat men zich gedurende enkele jaren met een harmonium had beholpen. Men heeft beslag kunnen leggen op een circa 200 jaar oud zg. „Batz"-orgel. De orgels van Batz, waarvan Nederland er ver schillende bezit, stammen uit de periode vóór het verval in de orgelbouw. Het orgel heeft zeven stemmen: pres- tant 8, nolpijp 8, fluit 4, octaaf 4, oc taaf 2, gamba 8, mixtuur 3 sterk. De mixtuur is niet het uit het oorspronke lijke orgel, maar nieuw bijgebouwd. Het orgel is afkomstig van een kerkgebouw in Oud-Beyerland Het is overgeplaatst door de Wolphaartsdijkse orgelbouwer Nijsse. Tijdens een bijzondere kerkdienst, waar in ds W Suyker predikant van de Gereformeerde Gemeente te Krabben- dijke voorging, is het orgel in gebruik genomen. Het orgel werd in de dienst bespeeld door de heer A. G. Eggebeen uit Goes. De predikant sprak naar aanleiding van psalm 89 16 Hij wees daarin op het gebruik van muziekinstrumenten bij het volk israëls. Hij wenste de ge meente veel geluk met het nieuw ver worven bezit. Op verzoek van ds. Suy ker vertolkte Peter Simons, de toekom stige organist van de kerk, „Praeludiupi en fuga in bes" Met het zingen van psalm 150 2 werd de dienst besloten. (Advertentie) SIGAREN STUREN NAAR VENEZUELA Het oerwoud dampt en trilt van vochtige hitte. Een man maakt een doos sigaartjes open en daar gebeurt het wonder: in die door waterdamp verstikte we reld steekt hij een kurkdroge senoritas opHet wonder heet: vocht- en luchtwerende Tropi- cal-verpakking. De senoritas heet: Senator Special. Het smaakbedervende vocht heeft hier geen schijn van kans. Daarom stuurt men juist die sigaartjes naar familie en vrien den in den vreemde. Daarom rookt men die milde, geurige senoritas ook zelf. Probeer het ook eens. Koop Senator Special senoritas van 14 ct. In de doos met de flappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11