Amerika is bereid een beperkt kernstopverdrag te tekenen Koning weigerde ontslag gische regering van Na dag van grote politieke bedrijvigheid OVERLEG MET TOPADVISEURS PARTICULIER INITIATIEF KAN ONTWIKKELINGSLANDEN HELPEN MARTIN BUBER BESTEEDT DEEL ERASMUSPRIJS AAN ONDERZOEK GEEN GELEIDEBRIEF VOOR ENGELANDVAARDER VICTOR DEPAEPE CHINEZEN IN MOSKOU BELONING VOOR TIPS IN ZAAK-BREKELSVELD PARATYFUS BIJ BEJAARDEN IN GRONINGEN Communistisch komplot in Irak Oder-Neisse Veertig procent aardbeienoogst verloren gegaan Anders eindeloze anti-hongeractie Twee Nederlanders in Zuid-Slavië omgekomen Somerset Maugham verliest proces FILOSOOF DOOR PRINS GEHULDIGD Uitreiking in Amsterdam „Waar de nood het hoogst is, is de redding nabij" Premier Lefèvre moet zoeken naar een oplossing Geld voor studie Rede Ruimteproef van Russen mislukt Oordeel van Belgische rechter over charter van 1666 Het Wereldgebeuren Hoogseizoen Buitenlandse zaken u)il het niet hebben Verzet Niet uitreiken Voor rechtbank Toch naar Engeland DONDERDAG 4 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika heeft zijn westelijke bondgenoten woensdagavond meege deeld, dat het bereid zou zijn een beperkt kernstopverdrag te onder tekenen, zoals dit door premier Kroesjtsjew in Oost-Berlijn werd voorgesteld. Afzonderlijke aandacht zou echter geschonken moeten worden aan het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Pact van Warschau, dat door Kroesjtsjew in Oost- Berlijn in een adem werd genoemd met het beperkte kernstopverdrag. Dit werd woensdagavond in officiële kringen in Washington vernomen aan het eind van een dag van grote politieke bedrijvigheid, veroor zaakt door Kroesjtsjews Oostberlijnse rede. Premier Kroesjtsjew heeft gisteren op nieuw een rede gehouden in Frankfort aan de Oder in Oost-Duitsland. Daarin noemde de Russische premier de door het westen niet erkende Oder-Neisselijn tussen Oost-Duitsland en Polen „een ware vredesgrens". Kroesjtsjew zei voorts: „er zal een verenigde Duitse re publiek tot stand komen, maar het zal een socialistische republiek zijn". Slechts een dwaas zal volgens Kroesj tsjew op dit tijdstip een oorlog beginnen. De Oostduitse partijleider Walter TJ1- bricht verklaarde evenals Kroesjtsjew, dat Duitsland als een socialistisch land zal worden herenigd. Hij pleitte voorts voor goede betrekkingen tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie. President Kennedy hield woensdag twee vergaderingen met zijn topadviseurs. Daarna werden in de avond vertegen woordigers van de Britse, Franse en Westduitse ambassade op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden om van de staatssecretarissen Ball en Har- riman in kennis gesteld te worden van het Amerikaanse standpunt tegenover Kroesjtsjews jongste aanbod. Dit standpunt luidt, naar door regerings functionarissen aan journalisten werd meegedeeld, als volgt: Amerika zou bereid zijn op elk gewenst moment een kernstopver drag te ondertekenen ook als dat on dergrondse proeven niet zou omvat ten. De sluiting van een niet-aanvals verdrag tussen N.A.V.O. en Pact van Warschau is echter een zaak die alle vijftien N.A.V.O.-landen aangaat en die daarom gescheiden van het kern- stopvraagstuk behandeld moet wor den. Kroesjtsjew maakte in zijn toespraak niet duidelijk, of hij het niet-aanvals verdrag beschouwde als voorwaarde voor een kernstopverdrag. De Ameri kaanse regering heeft zich nu klaarblij kelijk op het standpunt gesteld, dat de twee voorstellen los van elkaar stonden. Als Kroesjtsjew ze echter bedoelde als één tweeledig voorstel, is dit volgens de Amerikaanse regeringsfunctionarissen „waarschijnlijk" onaanvaardbaar. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft uitgerekend dat in het gehele land ongeveer veertig procent van de aardbeienoogst door botrytis en het ten gevolge daarvan optredende vruchtrot verloren is gegaan. Dat ver lies geldt, globaal genomen, zowel voor de industrieaardbeien, die zestig tot 65 procent van de totale oogst plegen uit te maken, als voor de consumptieaardbei en. De aankopen van de fabrieken zijn het grootst in Brabant, Zeeland en Baren- drecht. Brabant en Zeeland zijn ook de gebieden met de grootste schade. Over Barendrecht had het Centraal Bureau nog geen preciese gegevens. Omdat hier vrij laat geoogst wordt. In het oosten des lands is de schade iets minder. In het algemeen hebben de laag gelegen percelen het meest geleden en zijn de percelen waar doelmatige bespuiting is toegepast, er nog het best afgekomen. Zonder het vruchtrot zou de aardbeien oogst even groot zijn geworden als vorig jaar, want aanvankelijk stond alles er goed voor. Zowel de consument als de industrie heeft op het ogenblik grote belangstelling voor aardbeien en de prijzen liggen dan ook hoog. De Franse en Duitse telers hebben met hetzelfde euvel te kampen als hun Ne derlandse collega's. De Engelsen niet, die hebben eerder last van de droogte. Gistermiddag zijn negen Chinezen per vliegtuig uit Peking in Moskou aan gekomen en door de persattaché van de ambassade ontvangen. Op de vraag of deze Chinezen deel uitma ken van de afvaardiging die voor het aanstaande gesprek over de ideolo gische geschillen in Moskou wordt verwacht, zei de attaché in het Engels, ofschoon anders meestal Rus sisch wordt gesproken „U kunt het met uw eigen ogen zien". Het duurde ongeveer anderhalf uur voor dat de douaneformaliteiten betref fende de Chinese bezoekers voltooid waren. De andere reizigers van het zelfde vliegtuig waren in twintig mi nuten klaar. Het in Hongkong verschijnende commu nistische blad Wen Wei Pao heeft nog eens herinnerd aan de terugroe ping dezer dagen van vijf Chinezen uit Moskou, de anti-Chinese inciden ten op het vrouwencongres in Mos kou en het vernielen van een toon- kast bij de Chinese ambassade aldaar als „een serie aanvallen tegen de Chi nese communistische partij". Volgens het blad heeft de Sowjet-Unie de ene aanval na de andere op de Chinese partij gedaan om de ideologische be sprekingen te saboteren. WIJ HEBBEN nog ongeveer een half jaar de tijd ermee, maar een blijde boodschap kan nooit vroeg genoeg gebracht worden en dus is het fijn dat wij nu al iveten dat wij met Kerstmis vijf volle da gen vakantie zullen krijgen. De kranten zetten wél wetende waar mede zij liun lezers kunnen ver blijden het heuglijk bericht op haar voorpagina's: staatssecreta ris Roolvink heeft (onder bepaal de inhaalvoorwaarden) de vrijdag, die beide kerstdagen met de toch al vrije zaterdag en zondag ver bindt, óók tot vrije dag geprocla meerd. Ik lap de zomer en de herfst aan mijn laars als ik denk aan die verrukkelijke vrije dagen. Ik kan mijn ongeduld nauwelijks bedwingen. Overigens: als U er even over na denkt is het eigenlijk wel een beetje (of een heleboel) zielig. Want uit de nationale vreugde over zo'n bericht, nu reeds een half jaar vóór de tijd, valt toch ook te concluderen hoe naar de overgrote meerderheid haar dage lijks werk vindt. Wie zó blij is dat hij zijn werk een paar dagen niet behoeft te doenmoet aan dat werk wel héél erg het land heb ben. En wie daarbij dan nog over weegt dat al die mensen bijna driehonderd dagen per jaar moe ten doen wat zij niet graag doen, verbindt aan dé blijheid van die boodschap de tragische conclusie dat zovelen zovele dagen van hun jaar en van hun leven in onpretti ge omstandigheden doorbrengen. Er is slechts een kleine minder heid van al uio medeburgers die zo'n plezier heeft in haar werk, dat zij, wanneer zij denkt aan die vijf dagen in 't verschiet, nu reeds de kriebel krijgt en zich voorneemt zich dan te verschan sen in haar woningen tegen de winterse weemoedige stilte waar in zij als naar luchthappende vis sen zullen ronddrijven. Vijf dagen lezen is óók niet alles. En naar buiten trekken, naar een landelijk hotel of naar een bui tenlandse grote stad... die lande lijkheid kan mi], als landerigheid, gestolen worden en wie ooit op zulke dagen in Parijs, Londen of New York is geweest, heeft er varen hoe gedenatureerd zulke metropolen kunnen zijn als de winkels gesloten zijn, het verkeer trager gaat en de mensen in hun zondagse kledij van zichzelf ver vreemd lopen te zijn. Het zou viel onvergeeflijk egoïs tisch van mij zijn als ik mijn vrijedagminnende medemens zijn vijfdaagse zou misgunnen. Maar, hooggeschatte Roolvink, voor mij behoeft het niet. Geef mij maar vijf doordeweekse werkdagen om niet te werken. ELIAS JHR. MR. LOUDON IN LONDEN: „De internationale handel en in vesteringen zullen aanzienlijk moe ten toenemen, wil het decennium voor de ontwikkelingslanden meer betekenen dan een eindeloze anti hongeractie", zo meent de presi dent-directeur van de Koninklijke Shellgroep, jhr. mr. J. H. Loudon. Hij zei dit gistermiddag in een toe spraak voor de Nederlandse Ka mer van Koophandel in Londen. „Er zijn daarbij echter verschillende hinderpalen te overwinnen", aldus voeg de hij er aan toe, „werkelijke en denk beeldige, in het bijzonder met betrek king tot de hoogst belangrijke bijdrage die de internationale particuliere onder nemingen kunnen leveren tot de econo mische vooruitgang van de ontwikke lingslanden". „Het economisch beleid stelt de regerin gen van deze landen voor enorme pro blemen: zij moeten de economische groei in overeenstemming brengen met een redelijke financiële stabiliteit en boven dien moeten zij streven naar structurele wijzigingen, die in die landen veel ingrij pender dienen te zijn dan in de geïndus trialiseerde landen". Particulier initiatief „Particulier kapitaal en initiatief, zowel internationaal als nationaal, kunnen dit moeilijke ontwikkelingsproces bevorde ren", zei jhr. mr. Loudon. „De proble men van het economische beleid zijn in de ontwikkelingslanden zo groot, dat in dien de regeringen de hulp van het par ticulier initiatief zouden afwijzen, dit ge lijk zou staan met het mislukken van zo wel het streven naar bevordering van de economische groei als het behoud van een vrije samenleving." Het geeft misschien wel een trieste, maar toch reële indruk van onze eeuw", meende jhr. mr. Loudon. „Dat ik waarschijnlijk belachelijk gemaakt zal worden als ik voorstel de gebrui kelijke gang van zaken om te keren en het handelskapitaal zijn eigen weg te laten zoeken en het aan staatshulp en staatsfinanciën over te laten de nog aanzienlijke leemten op te vullen, die in de infrastructuur bestaan en die over het algemeen buiten de acti viteiten van de handel vallen". „Dit mag dan klinken als een fantasie, toch geloof ik dat wij dit verschijnsel in enkele ontwikkelingslanden in de naaste toekomst zullen kunnen waarnemen. Want waar moet anders het geld van daan komen?" Aanmoedigen Jhr. mr. Loudon vroeg zich af of de re geringen van de geïndustrialiseerde lan den wel voldoende bewust aandacht schenken aan de potentieel veel grotere bijdrage, die handel en industrie zouden kunnen en moeten leveren als deze be hoorlijk werden aangemoedigd. „Behal ve tariefmuren, discriminerende heffin gen, handhaving van de waarde van de valuta en dergelijke, ligt de grote moei lijkheid in de houding, die sommige re geringen aannemen ten opzichte van het begrip particulier initiatief", aldus jhr. mr. Loudon. „Het is een houding van achterdocht, van wantrouwen, die grenst aan angst. Tenzij deze houding verandert, zullen kapitaal en handel zich nooit zo vrijelijk kunnen bewegen als het behoort als het moet, wil datgene bereikt worden wat wij allen wensen". In de hoop alsnog aanvullende gegevens te kunnen verkrijgen heeft de politie in Rotterdam een nieuwe stap gedaan in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in de sigarettenwinkel aan het Brekels- veld, die nu bijna vijf maanden geleden werd gepleegd. Namens de officier van justitie .werd namelijk een bedrag van vijf duizend gulden beschikbaar gesteld voor diegenen, die dusdanige aanwijzin gen of inlichtingen kunnen verstrekken, welke zouden kunnen leiden tot aanhou ding van de dader(s). Het misdrijf van 9 februari jl., waarbij de weduwe B. A. van der Hoff en haar achtjarig zoontje Marcel op trieste wijze om het leven werden gebracht, houdt de rechtbank in de Maasstad nog steeds bezig. Een kleine groep van recher cheurs, die voor dit onderzoek onttrok ken is aan andere diensten, loopt voortdurend de eerste gegevens na. Deze worden om beurten door verschillende politiemannen beoordeeld en gecontro leerd een werkmethode, die kan lei den tot een nieuwe visie op verschillende detailpunten. Het enthousiasme waar mee deze ploeg werkt, zo werd gister morgen tijdens een persconferentie ge zegd, is nog steeds even groot als in het beginstadium van het onderzoek. Maar er zijn geen nieuwe aanknopingspunten gevonden. Bij een auto-ongeluk in Zuidslavië zijn niet drie Nederlanders omgekomen, zo als wij gisteren meldden, maar twee. De derde inzittende van de auto die om het leven kwam, is de Zuidslaviër M. Garaj, die in Heerlen woont. De twee Nederlanders die omkwamen, zijn de heer A. Martens uit Sittard en de heer L. v. d. Maas uit Beek. Dr. Ch. Hendriks uit Amstenrade werd zwaar gewond. In het bejaardencomplex van de stich ting Neboflat aan de Paterswoldseweg in Groningen zijn vijf bewoners met pa- ratyfus besmet. Bij dertig andere be jaarden in dit honderd bewoners tellen de complex zijn verschijnselen waarge nomen, die op paratyfus zouden kunnen wijzen. De toestand van de patiënten is niet ernstig. Een van hen is, overigens om andere redenen, in een ziekenhuis opge nomen. De directeur van de gemeente lijke geneeskundige dienst, de heer D. Goosen, deelde mede, dat verregaande isolatiemaatregelen nog niet noodzake lijk zijn. Uiteraard zijn de vijf patiënten wel afgezonderd. De G.G.D. heeft de overige bewoners verzocht geen bezoek te ontvangen en ook zelf zo weinig mo gelijk uit te gaan. De G.G.D. stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de be smetting. De rechtbank van de Zuidfranse stad Nice heeft Somerset Maughams adoptie van zijn secretaris Alan Searle ongeldig verklaard. Volgens de rechtbank is Lady John Hope de wettige dochter van de 89-jarige, zeer gefortuneerde, schrijver. Lady Hope, de echtgenote van een voor malig lid van de Britse regering, heeft haar vader in anderhalf jaar niet ge zien. Toen zij vorige maand voor de rechtbank verscheen om de adoptie van Alan Searle aan te vechten, verklaarde zij een verzoening te wensen. Zij voeg de hieraan echter toe, dat zij zich niet „zo maar liet verstoten". In Irak is een communistisch komplot ontdekt, dat ten doel had de regering af te zetten. Dit werd gisterochtend in een officiële verklaring door radio-Bag dad omgeroepen. Er zijn talrijke arres taties verricht. De samenzweerders wa ren van plan om zich meester te maken van de militaire legerplaats te Al Ra- chid, doch de waakzaamheid van het le ger had dit verijdeld, aldus het commu niqué. De radio maakte melding van aanhan kelijkheidsbetuigingen aan de huidige regering uit verschillende gedeelten van het land en noemde „imperialisten en communistische verraders" verant woordelijk voor de samenzwering. Prins Bernhard heeft gisteroch tend als regent der Stichting Prae- mium Erasmianum in tegenwoor digheid van koningin Juliana en prinses Beatrix de Erasmusprijs 1963 uitgereikt aan de 85-jarige joodse godsdienstfilosoof en socio loog prof. Martin Buber. Het was de vijfde keer dat de prijs werd uitgereikt, doch voor de eerste keer in Nederland en het geschiedde tij dens een plechtige bijeenkomst in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam: zetel van de stichting. De gronden waarop de Erasmusprijs groot 100.000 gulden aan professor Bu ber is verleend luiden: „Langer dan een halve eeuw heeft hij op veelvuldige wij- MfWWUWWWVWVWWWWWUVWVWWVWW Dit zijn Iwan en Aleksandra Ego- row die door het F.B.I, in New York zijn gearresteerd op beschul diging van spionage. Egorow, een Rus, werkte op de personeelsafde ling van de V.N. Koning Boudewijn heeft gisteren geweigerd het ontslag van het katholiek-socialistische kabinet van minister-president Lefèvre te aanvaarden. Hij verzocht de pre mier „zijn inspanningen voort te zetten om een oplossing te vinden voor de huidige moeilijkheden": Premier Lefèvre diende dinsdag het ont slag van de regering in nadat de socia listen hadden geweigerd een compromis te aanvaarden in de wetsvoorstellen voor de regeling van de taalvraagstukken in België. De premier verklaarde zelf bij het ver laten van het koninklijk paleis te Laken er zich rekenschap van te geven voor een „zeer moeilijke taak" te staan. In antwoord op vragen zei hij, op korte termijn het kabinet te zullen bijeenroe pen. „Waar de nood het hoogst is, is de redding nabij", antwoordde hij op een vraag of hij mogelijkheden zag alsnog een aanvaardbare tussenoplossing te vinden. ze het Europese geestesleven gediend; hij heeft de Biblia Hebraica op een ori ginele wijze geheel nieuw doen klinken In een Duitse vertaling: hij heeft de godsdienstige en zedelijke schatten, die verborgen waren in de legenden van de chassidische vromen in Oost-Europa doorgegeven aan de 20ste eeuwse mens van West-Europa; hij heeft het geloof van Israël, uitgaande van „Het dialo gische leven", in een diepgaande uiteen zetting met de heersende filosofische en psychologische opvattingen, verklaard en daarmede het gesprek tussen joden dom en christendom enerzijds, tussen bijbels geloof en moderne cultuur ander zijds uit misvattingen en vooroordelen bevrijd". De prins deelde in zijn toespraak tot prof. Buber mede, dat deze in over leg met het bestuur der stichting be sloten heeft het grootste deel van de Erasmusprijs te besteden aan een diepgaande studie van een onder werp dat in het behoud van de we reldvrede een geheel eigen rol speelt: „De crisis en de bestemming van het Europese jodendom voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog". Uit een tijd, zo voegde de prins er aan toe, waarin de integratie van het joden dom namen naar voren bracht als Heine, Freud, Einstein, Chagall, Kafka en Buber, werd een tragedie geboren die in Europa de lichten der menselijkheid doofde. Maar uit dit duister brandde een nieuwe vlam op, die wij allen, zo zei de prins, met belangstelling, verwonde ring en vreugde gadeslaan. Temidden van dit licht vinden wij opnieuw, of be ter: nog steeds Buber, en met welk een energie. De uitvoering en publika- tie van deze belangwekkende studie zul len worden opgedragen aan het weten schappelijk Leo Baeck Institute, dat is gevestigd in Londen en Jeruzalem. En de 85-jarige professor Buber heeft, zo voeg de de prins er aan toe, als een vanzelf sprekende zaak de supervisie van deze enige jaren durende arbeid op zich geno men. Strijd Gisteren schreef het blad „De Nieu we Gids", dat het na het verzoek om ontslag van het kabinet-Lefèvre „veel minder gaat om de een of an dere regering, dan wel om het ver mijden van een strijd, waarin Vlamin gen en Walen tegenover elkaar zou den staan". „De komende uren zullen aantonen of België nog wel regeerbaar is en of Vla mingen en Walen nog bereid zijn in na tionale partijen samen te werken in we derzijdse eerbied en tot welvaart van alle delen van het land", aldus „De Nieu we Gids". Voorwendsel" Het liberale blad „Het Laatste Nieuws" schreef dat naar zijn mening de „crisis" mogelijk een „nieuw voorwendsel" is om de twee regeringspartijen in staat te stellen „nieuwe lapmiddelen" voor te stellen. De socialistische „Volksgazet" betoogde, dat de regering ontslag nam op grond van een onderdeel van de taalontwerpen. „De formule van samenwerking tussen de C.V.P. en de B.S.P. is niet in het ge ding". Na de prijsuitreiking door de prins volg de een muzikaal intermezzo, dat ver zorgd werd door violist Yehudi Menuhin en zijn zuster de pianiste Hephzib^h. Daarna hield prof. Buber een korte rede getiteld: „Gelovig humanisme". Het instituut voor ruimteonderzoek van de sterrenwacht te Boehum in W'est- Duitsland heeft gisteren op de frequen ties, die door de Russen wordert ge bruikt voor het onderhouden van contact met hun ruimtevaartuigen, signalen op gevangen die afkomstig schenen te zijn van een Russisch ruimteschip. Normaal kunnen dergelijke signalen an derhalf uur na de eerste ontvangst op nieuw gehoord worden maar deze keer bleef de tweede uitzending achterwege. Hieruit leiden de deskundigen van Bochum af, dat een poging om een Rus sisch ruimteschip in een baan om de aarde te brengen mislukt is. Zekerheid hieromtrent bestaat echter niet, zoals een woordvoerder van het instituut op merkte. Evenmin kon hij uit de signalen afleiden wat voor ruimteproef het hier betroffen had. Gezien de ervaring met de signalen van Russische ruimtesche pen zei de woordvoerder er vrij zeker van te zijn, dat de signalen die een kwartier lang waren gehoord inderdaad van een Russisch ruimteschip afkomstig waren l'VVWVWVW%A'WV>eAn/WVW%AIWWWWW%AIVVVWW*«AniVWI#WWVWWWWWVWVWVWW*rtAArt#WVWVWVVW*#WWVW\«A«/VWVWWWW#WI«rtArt«rt#l#WWW«#WWI#WWWWWWWWVI#in#WWVWVVWWVV%AWWVWVWWVW\AAA/WWWVWVWWWVWV Het zal wel niemand zijn ontgaan: deze week zitten we midden in het hoogseizoen der zeer hoge bezoeken. Kennedy is pas weer thuis, terug van zijn triomfale tournee door West-Euro pa, Kroesjtsjew vermaakt zich nog een laatste dagje in het vrolijke gezelschap van kameraad Ulbricht en generaal de Gaulle gaat vandaag op reis voor een visite aan zijn oude vriend, dr. Konrad Adenauer. Ja, er wordt weer heel wat afgereisd engebabbeld, zoveel dat het voor een gewoon mens niet meer te volgen is. De talloze samenspraken van de re geringsleiders uit oost- en west ie dere groep aan de eigen kant van het ijzeren gordijn lijken wel een beetje op de befaamde dameskransjes: er wordt flink over elkaar geroddeld en er is geen touw aan vast te knopen. Want waarom gaat president de Gaulle vandaag naar Bonn? Onder meer om dat president Kennedy boze dingen van hem heeft verteld een paar dagen gele den. Dat zeggen tenminste mensen, die men tot de ingewijden rekent. En er is alle reden om hen te geloven, want heeft Kennedy in zijn toespraken tot het Westduitse volk niet herhaalde malen gezinspeeld op „bondgenoten, die niet voldoende vertrouwen zouden stellen in de solidariteit van de V.S. met het westen"? En hebben de woordvoerders van de Franse regering daar niet fel op gerea geerd Minister van buitenlandse za ken Couve de Murville verklaarde zelfs dat Frankrijk nog nooit aan de trouw van de Amerikanen had getwijfeld, in tegendeel, het kende hen immers als mannen van hun woord, die een gege ven belofte altijd gestand zouden doen. Maar hoe gaat dat, zei de Franse mi nister, de tijden veranderen en een gro te Westeuropese mogendheid als Frankrijk mag toch eigenlijk niet hele maal op de goede bedoelingen van zijn bondgenoten alléén vertrouwen. Boven dien. daar is de N.A.V.O-, een mooie organisatie, maar niet helemaal inge richt zoals Frankrijk, dat het liefst zou zien". Zo bleek uit het bezoek van Kennedy dat het onder de dames van het kransje nog lang niet helemaal koek en ei is. Tegelijk bleek, dat de situatie in gewikkelder is dan we lange tijd dach ten. Aanvankelijk was er slechts spra ke van een soort Frans-Amerikaanse rivaliteit, die werd uitgevochten over de kille korpussen van Amerikaanse diepvrieskuikens en nu komt meneer Couve de Murville daar eensklaps ver tellen, dat er helemaal niets aan de verhouding met Amerika schort. Wie moet men nu geloven? Voor een tweede complicatie zorgde daarna premier Macmillan. Na zijn ge sprek met president Kennedy, dat vol gens de Britse regeringsleider een mid dag, een avond en een halve nacht duurde, kwam deze plotseling met de mededeling voor de dag, dat Engeland en Amerika het nog niet helemaal eens waren over het N.A.V.O.-kernzwaard. En dat terwijl we dachten, dat beide landen destijds te Nassau toch in ie der geval op dat punt overeenstem ming hadden bereikt. Zo heeft Kennedy West-Europa met een reeks nieuwe vragen en onzeker heden achtergelaten en als het zijn doel was verwarring te stichten in het Frans-Duitse kamp dan is hij daar ze ker in geslaagd. Ongewild misschien heeft die verwarring zich toen ook uit gestrekt tot Engeland, waar men door de activiteiten van spionnen tóch al zo diep in de put zat. De verklaringen van Kennedy en Macmillan hebben thans het vermoeden versterkt, dat zij de brandende kwesties van het Atlan tisch bondgenootschap even willen la ten rusten tot de lucht boven West-Eu ropa wat is opgeklaard en de zaken wat doorzichtiger zijn geworden. Te gen die tijd zal Engeland waarschijnlijk een nieuwe regering hebben en zal in West-Duitsland het roer zijn overgeno men door Adenauers opvolger, de mi nister van economische zaken Ludwig Erhard. N Tatuurlijk gaat generaal de Gaulle 1\ vandaag niet naar Bonn om Ken nedy de loef af te steken. Anderhalf miljoen Duitsers komen zelfs voor de Gaulle niet op de been. Nee, zijn bezoek draagt een zeer sober karakter, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs gemeld. Het wordt een visite zonder uiterlijk vertoon, zonder openbare bijeenkomsten en zonder toespraken. De woorden die de Gaulle zal spreken zullen gericht zijn tot de bondskanselier en tot de Westduitse ministers tijdens enkele za kelijke besprekingen. Het wordt dus een aangelegenheid, die zich geheel binnenskamers zal afspelen. Het eerste van de twee werkbezoeken, die vol gens het Frans-Duitse vriendschaps verdrag jaarlijks zullen worden afge legd. Over het onderwerp van gesprek is uiteraard niets bekendgemaakt, maar de westerse diplomaten hebben daar zo hun eigen mening over en die is wel bekend. Wanneer men die me ning hoort dan blijkt duidelijk, dat deze diplomaten heel weinig waarde hech ten aan hetgeen minister Couve de Murville heeft verklaard over de Frans Amerikaanse vriendschap. Want zij zijn ervan overtuigd, dat de Gaulles voornaamste reisdoel is de invloed van Kennedy's bezoek te neutraliseren. De Gaulle zou volgens hen pijnlijk zijn getroffen door de warmte en de geest drift, waarmee het Westduitse volk Kennedy heeft ontvangen. Trouwens ook Adenauer heeft het nu en dan even moeilijk gehad tijdens Kennedy's visite. Zijn norse gezicht op de foto's getuigde daarvan. Zowel Adenauer als de Gaulle weten, dat de geestdrift van het volk voor vriendschappelijke verhoudingen met Amerika gedeeld wordt door de meer derheid van het Westduitse kabinet en dat voorspelt, in Gaullistische ogen, weinig goeds voor de toekomst. De conclusie is dat de Gaulle zal trach ten tijdens de besprekingen van van daag en morgen spijkers met koppen te slaan. Op de basis van het Frans-Duit se verdrag zal hij willen verder bou wen aan zijn Westeuropese luchtkas teel: een as Parijs-Bonn, een derde macht naast de communistische landen en Amerika. Het verdrag met Bonn is voor dit Gaullistische bouwwerk de hoeksteen. De Gaulle wil vaart zetten achter de bouw, opdat het straks, met Erhard aan de macht, niet bij een fun dament zal blijven. (Van onze Brugse correspondent) Op een persconferentie verklaarde gistermiddag burgemeester Vandam- me van Brugge, dat er beslist geen geleidebrief op grond van het „privi lege van de visscherie" zal worden uitgereikt aan de heer Depaepe, die zoals bekend met zijn sloep „Karei de Tweede" naar de Britse territori ale wateren wil varen teneinde een proces uit te lokken voor een Britse rechtbank, die zal moeten oordelen of de keure, daterend uit 1636 nog enige waarde heeft. zet tegen het afleveren van een der gelijk document. Er zal dan ook geen spoedzitting van de gemeenteraad plaatshebben. Tijdens de jongste zit ting besloot de raad een college sa men te stellen uit de advokaten- gemeenteraadsleden, zowel van de christelijke volkspartij, die in de meerderheid is, als van de socialisten en de partij voor vrijheid en vooruit gang (liberalen). Dit college moest een tekst opstellen van een geleide brief, waarover dan zou worden ge stemd. In dit document moest de ver melding voorkomen, dat het stadsbe stuur van Brugge geen enkele ver antwoordelijkheid op zich wenst te nemen, noch juridisch, noch finan cieel voor de actie, die door de heer Victor Depaepe wordt ondernomen. Verder moest hij een borgstelling van een bank voorleggen. men en de burgemeester begaf zich dinsdag met dit ontwerp-geleidebrief naar het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel, waar aan het stads bestuur uitdrukkelijk de raad (om niet te zeggen bevel) werd gegeven dergelyk document niet uit te reiken. De heer Vandamme deelde verder mee, dat het stadsbestuur zich stipt aan deze richtlijnen zal houden. Wel is het schepencollege bereid een attest af te leveren aan de heer Vic tor Depaepe, waarin wordt vermeld, dat de eigenaar van de „Karei de Tweede", wel degelijk een inwoner van Brugge is en dat de thuishaven van het vaartuig Zeebrugge is. Er zal in dit attest echter geen sprake zijn van het privilege. De burgemeester legde er de nadruk op, dat het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zich formeel ver- Deze tekst is inmiddels klaar geko- De heer Vandamme vond de zaak van het privilege echter wel belangrijk voor de haven van Zeebrugge. Daar om zal hij de regering verzoeken de zaak aanhangig te maken bij een Bel gische rechtbank om uit te maken of het charter van 1666 nog enige waar de heeft. Hij is van oordeel, dat het niet nodig is eerst te gaan vissen in de Britse territoriale wateren en een proces-verbaal te laten opstellen. De heer Depaepe bevestigde later, dat hij in elk geval zal uitvaren ook zonder geleidebrief. Hij heeft de tocht nu een paar dagen uitgesteld in de hoop, het document toch te krijgen, maar in de eerstvolgende dagen vaart hij inderdaad naar Newhaven. Dit zal waarschijnlijk bij gunstige weersomstandigheden zondagnacht zijn. De Brugse reder, die ook be stuurslid is van een visserijorganisa tie was niet te spreken over de hou ding van het stadsbestuur en het mi nisterie van buitenlandse zaken. VVV\/VVWVV%AAA#VVVVVVWWV\/VVVVVVVWWVWVVVVV\n/VVV\IVVVVVVVVVVVVVVV\AA/VVVVV\AAA<VVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWWVVVVVVVVVWVVWWVWWVVVVVWWVIA<WA/VVWVWVWVVVW#VVVV%AAAFVVWWVVVVWI%AIMWVW#VW' PRESIDENT DE GAULLE luchtkastelenbouwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3