SPEURTOCHT NAAR VLOT OP DE NOORDZEE Rus op zag 3 of 4 mensen vlot roi inddrij Amerika laat gevangen Rus Egorow niet vrij Havenspoorlijn in Goes niet vóór 1966 gereed Euro-consument Neptune signaleerde op aangegeven positie deur en een olievlek Vandaag... Geen groenten en fruit meer naar Frankrijk Oostduitsers dreigen met verboden zones In Birma ramp met veerboot FRACTIES BERAADDEN ZICH OVER MEMORANDUM VAN PROF. BEEL Ma VERWACHTING VAN B. EN W. KON NIET UITKOMEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Depaepe gaat toch maarzonder geleidebrief Gebied afgezocht Deur en olievlek Kans kleiner Koningin en prins begin oktober naar Perzië FUNCTIONARIS VAN V.N.-AFVAARDIGING Eis van Russen werd afgewezen POLITIEKE BEDRIJVIGHEID OP HET BINNENHOF Vandaag valt in Wassenaar de beslissing Voet bij stuk Prioriteiten Nederlanders gewond in Oostenrijk Raming al met één miljoen gulden overschreden FINSE KAPITEIN HOORDE HARDE EXPLOSIE Subsidie Bezwaren Zie slot pag. 2 kol F Vooropgezet Schuilnaam 206e jaargang - no. 155 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie. P. van de Velde, P. B. den Boer en W de Pagter. HoofdredactieW. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911: Zierikzee: red. tel. 2425 adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50 Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., T'iddelburg. Donderdag 4 juli 1963 Pagina 3 zon- Schepen en vliegtuigen hebben gistermiddag en -avond der resultaat de Noordzee afgezocht naar een vlot met drie of vier mensen aan boord, dat eerder op de middag door de gezag voerder van het Russische schip „Moermanski" twintig mijl ten noordwesten van IJmuiden was waargenomen. De Russische ka pitein verklaarde bij aankomst in IJmuiden een vlot, voorzien van een wit kruis, met drie of vier mensen erop, te zijn gepas seerd. Hij had het vlot echter door mistbanken uit het oog verlo ren. De gezagvoerder van het Finse schip ,,Argo" deelde later aan Scheveningen-radio mee gistermorgen omstreeks kwart over tien een zeer harde explosie uit de richting van de positie van het vlot te hebben gehoord. Onmiddellijk na de melding van de Russische gezagvoerder begonnen vliegtuigen en schepen een grote zoekactie. Uit Den Helder voeren het betonningsvaartuig van het loodswezen, de „Zaandam" en de reddingboot „Prins Hendrik" uit en vanuit IJmuiden koos de sleep boot „Simson" zee. Ook de koop vaardijschepen „Galila" en „Japa ra" namen aan de actie deel. Van het marinevliegveld Valkenburg bij Leiden steeg een kwartier na de melding al een Neptunevliegtuig op. Tegen de avond werd dit toestel afge lost. Het hele gebied nauwkeurig uitgezet op de kaart had de beman ning toen al afgezocht door op een hoogte van enkele honderden meters heen en weer lange „slagen" te maken, met onderlinge tussenruimten van twee mijl. Het zicht was toen vrij goed, alleen in het uiterste noordwesten dreef wat mist. Om acht uur gisteravond meldde de Neptune op de door de Russische gezagvoerder gemelde positie een deur te hebben zien ronddrijven. Bo vendien was een olievlek waargeno- Arnhem is weer in de ban van de N.A.V.O.-taptoe. Op de Grote Markt wordt druk geoefend voor het komende festijn. Op de foto een Grieks exercitiepeloton. men. Verschillende schepen, waar onder de reddingboot „Prins Hen drik" gingen toen onmiddellijk op weg naar deze positie. Om negen uur moest de Neptune het zoeken staken wegens de duisternis. Vanmorgen zou men in overleg met Scheveningen-radio beslissen of het zoeken per vliegtuig nog moet worden voortgezet. „De kans om dan iets te vinden is dan enorm veel kleiner ge worden, omdat wind en stroming het doelgebied dan inmiddels aanzienlijk hebben vergroot", aldus de operations- officier van Valkenburg. „Het wil er bij ons niet meer in dat op de aangegeven plaats inderdaad een vlot heeft gedreven. De kans dat onze mensen dat missen bij weerscondities zoals direct na de melding is minder dan één procent". De Franse regering heeft besloten de in voer van fruit en groenten stop te zetten zolang de telersprijzen abnormaal laag blijven. Deze maatregel ten gunste van de landbouw staat geheel los van de protestacties die hier en daar zijn gehou den, zo heeft de Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, verklaard. tuut voor de Tropen in Amsterdam de Erasmusprijs 1963 uitge reikt aan de 85-jarige theoloog, filosoof en socioloog prof. Mar tin Buber. Op deze foto tijdens de plechtigheid v.Ln.r.H.M. de Koningin, die applaudisseert, prof. Buber, H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. de Prins. (Voor verslag zie pag. 3) In een decreet dat is uitgegeven door de nationale defensieraad van Oost-Duits- land, waarvan Walter Ulbricht voorzit ter is, staat dat het Oostduitse militaire opperbevel misschien zal overgaan tot het instellen van verboden zones op en boven Oostduits grondgebied, waardoor het internationale luchtverkeer zou kun nen worden getroffen. In het decreet werd niet met zoveel woorden gesproken over de geallieerde luchtcorridors van en naar Berlijn, maar het is zo gesteld, dat belemmering van dat verkeer erin zit omdat Oost- Duitsiand zeggenschap daarover voor zich opeist. Indien het internationaal verkeer te land en in de lucht door een overwogen beperkende maatregel wordt getroffen, aldus de nationale defensie raad, dan moet het ministerie van de fensie twee weken van tevoren het mi nisterie van buitenlandse zaken raad plegen. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn voornemens begin ok tober een staatsbezoek aan Per zië te brengen. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken heeft dit gisteren bij navraag aan het A.N.P. me degedeeld. Nadere bijzonderhe den over het bezoek zullen later worden medegedeeld. Men zal zich herinneren, dat het koninklijk paar reeds in oktober van het vorige jaar van plan was een staatsbezoek aan Teheran te brengen. Dit bezoek is niet door gegaan wegens de aardbevings ramp. die Perzië begin september teisterde. A/VWVWWWWWWVWWVVtAfWVWWWVWWV/WWVWWi Op de rivier de Salween in Birma is op twintig kilometer afstand van Moulmein een veerboot met 213 opv arenden gezon ken. Meer dan honderd mensen zouden vermist worden. Het vaartuig, dat door een storm verrast werd, zou overbelast geweest zijn. De V.S. hebben gisteren een Rus sische eis om onverwijld de Sow- jetemployé bij de V.N. Egorow vrij te laten, van de hand gewezen. Dit is door het State Department bekendgemaakt. Zoals gemeld hield de Amerikaanse re cherche (F.B.I.) dinsdag de 41-jarige Ivan Egorow en zijn 39-jarige vrouw Aleksandra in New York aan, op be schuldiging van een „samenzwering om spionage te bedrijven". Tegelijkertijd werden in Washinton nog twee mensen, een echtpaar, aangehouden. Hun natio naliteit is niet bekendgemaakt. De vier arrestanten zouden, in samen werking met Russische militaire agen ten, getracht hebben gegevens te ver krijgen over Amerikaanse leger- en vlootinstallaties, troepenbewegingen en haveninrichtingen. Genoemde Russische agenten zouden functionarissen van de Sowjet- en de Witrussische afvaardiging bij de V.N. zijn, die onlangs de V.S. hebben verlaten. In verband met het streven van de kabinetsinformateur prof. Beel om vanmorgen tot zaken te komen met de fractieleiders van de chris telijke partijen en de liberale par tij, heerste gisteren grote politieke bedrijvigheid in en om het Binnen hof. Drie der fracties, namelijk die van de A.R.P., de K.V.P. en de V.V.D. bogen zich over het door prof. Beel opgestel de memorandum ter oplossing van hem gebleken geschilpunten, waarop een for matie in de geest van het kabinet-De Quay zou kunnen stranden. De C.-H.TJ.-fractie vergaderde dinsdag avond reeds. Opmerkelijk is, dat aan de leden van de V.V.D.-fractie verzocht is vanmiddag omstreeks 16.00 uur in de buurt van de fractiekamer te zijn om eventueel weer in vergadering bijeen te komen. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Er bestaat bij de K.V.P. niet veel nei ging om de V.V.D. nog verder tegemoet te treden dan dr. De Kort tijdens zijn formatiepoging reeds gedaan heeft. Aangenomen moet worden dat de K.V.P. voet bij stuk zal houden en bepaalde ga ranties van de fracties wenst, dat zij hun medewerking zullen verlenen aan de uit voering van de punten, die in het rege ringsprogram zullen worden opgenomen. De V.V.D. zal dan wel moeten zwichten. Dat geldt trouwens ook voor de C.-H.U., die in het algemeen een los ser verband tussen het parlement en de regering voorstaat dan de K.V.P. De katholieke fractie is wellicht be reid de V.V.D. één vinger toe te ste ken, de hele hand zal zij niet bieden en niet laten nemen. Het lijkt dat men het over het tweede punt de vaststelling van de volgorde de prioriteiten wel eens zal kunnen worden. Maar ook hier liggen voetangels en klemmen. In zekere zin zou men kunnen zeggen, dat prof. Beel zelf al min of meer een rangorde heeft aangegeven door de ge wichtige kwesties, waarover men het eens moet worden, aldus te rangschik ken: woningbouw, inclusief huurverho ging; landbouwpolitiek; sociale zeker heid; het fiscale beleid; de televisie. Een bekend Nederlands hoogleraar in de economie heeft als geliefd stok paardje de theorie, dat de huidige wel vaart in West-Europa ook wel veroverd zou zijn als er geen „Europa van de Zes" met een gemeenschappelijke markt was opgericht. Voor hem is nog niet bewezen, dat de Euromarkt en alles wat daarom heen gebeurt zo onvervangbaar en zo succesvol heeft gewerkt. Het samenval len van de welvaartsgroei met de Euro marktontwikkeling betekent nog niet, dat deze twee ver schijnselen logisch met elkaar zijn ver bonden. Ergens krijgt deze hoogleraar op dit ogenblik al een beetje gelijk, wanneer geconstateerd moet worden, dat de crisis, welke in de Europese gemeenschap ontstond na het afbreken van de onderhandelingen met Engeland, heel weinig uitwerking heeft gehad op de Europese welvaart. Alles gaat vrijwel ge,woon door en de landen van de zes blijven op behoedzame en trage! wijze streven naar het slopen van handelsbarrières enz. Enkele dagen geleden is er weer iets afgegaan van de onderlinge douane tarieven, waardoor het weer wat gemak kelijker wordt goederen uit het ene land te verkopen in het andere land. Bij de oprichting van de Europese Gemeen schap heeft men nogal nadrukkelijk be toogt, dat afbraak van de douanetarief muren ook zou leiden tot het goedkoper worden van velerlei artikelen en dat zelfs de huisvrouw zou bemerken hoe zegenrijk de E.E.G. wel was. De jongste tien-procent-douanetarief verlaging zou er dus toe moeten leiden, dat een aantal buitenlandse produkten in Nederlandse winkels (tijdelijk iets goedkoper wordt voor de consument. Tot nog toe echter is dat verschijnsel van „goedko per worden" in de E.E.G.-landen niet zichtbaar geworden. Daarover heeft zich in de E.E.G.-landen niet alleen de consument zorgen gemaakt, maar ook de leiding van de E.E.G. zelf. Zij heeft dan ook in het jongste jaarverslag van de gemeenschap iets gezegd over de voordelen, welke de consument zou ge nieten of zou moeten genieten van de Euromarkt. Dat iets kon maar heel wei nig zijn, want er zijn geen statistieken, waaruit men precies kan aflezen wat nu wel als voordeeltje aan de consument is toegevallen en wat hem werd onthouden. Het is al bijzonder moeilijk om iets te zeggen over de invloed van de Euro markt op het algemene prijspeil en het is nagenoeg ondoenlijk om iets van die invloed te ontdekken op het lagere ni veau van de consumentenprijzen. Boven dien lopen de consumptieprijzen in de Euromarktlanden door allerlei oorzaken regelmatig op en kan men dus hoogstens zoeken naar Euromarktinvloed bij het afremmen van de prijsstijging. Sedert 1 januari 1960 liepen de prijzen op met ge middeld 20 procent in Nederland, Duits land en Italië, en met ongeveer 10 pro cent in België (ter vergelijking: in de Verenigde Staten steeg het prijsniveau in dat tijdvak slechts met enkele procen ten!). Men is van mening, dat dè lang zame stijging in het prijsniveau van de Europese Gemeenschap nog wel zal aan houden, Uiteraard zijn ook de gezins inkomens in de landen van de E.E.G. gedurende dat tijdvak gestegen (voor Nederland gemiddeld met 15 procent). Het zgn juist deze stijgingen van prijzen en inkomens, welke het bijzonder moei lijk maken om in cijfers vast te leggen welk voordeel de consument nu wel heeft genoten van de Euromarkt, zo er al van enig voordeel sprake zou zijn. Twee Nederlandse toeristen zijn als ge volg van een verkeersongeluk in de buurt van de Oostenrijkse plaats Kia- genfurt ernstig gewond geraakt. Een personenwagen met drie Griekse passagiers botste tegen een Nederlandse auto, toen deze een vrachtwagen tracht te te ontwijken. De twee Nederlanders zijn de 34-jarige Maria Hunink uit La ren en haar 39-jarige echtgenoot Johan nes Hunink. ...is het 275 jaar geleden, dat de Nederlands hervormde kerk te Veere, die op 25 mei 1686 op de muren na door brand totaal werd verwoest en nadien werd heropge bouwd, werd ingewijd. Het kerk gebouw deed later onder meer dienst voor de inkwartiering van soldaten, als hospitaal en voorts als provinciaal bedelaarswerkhuis. aar de leidende economen van de Eu ropese Gemeenschap hebben toch wel iets ontdekt, dat uitgelegd kan wor den als een voordeel voor de consument. Zij hebben namelijk vastgesteld, dat in de E.E.G.-landen de wederzijdse export van goederen, welke direct voor huis houdelijk gebruik bestemd waren, nogal sterk is toegenomen sedert 1958. Frank rijk heeft zijn importen uit de andere E.E.G.-landen meer dan verdubbeld en Nederland en Duitsland hebben die im porten bijna verdubbeld. Uit het toene men van die „huishoudelijke" importen kan afgeleid worden, dat de consument daarmee gebaat is geweest. Dat is dus een E.E.G.-voordeeltje. Daarnaast schrij ven de E.E.G.-economen het dalen - in bepaalde landen van de prijzen in de textiel- en schoenensector toe aan de vrijere concurrentie uit het buitenland. Hetzelfde geldt voor zekere produkten van de elektrotechnische industrie, waar bij de Nederlandse consument voordeel gehad zou hebben van de prijsdruk door de Italiaanse en Duitse concurrentie. De experts van de Euromarkt menen, dat er echt wel iets ten bate van de consument is gebeurd, maar zij verklaren in hun jongste jaarverslag toch, dat het nodig zal zijn de consument beter voor te lich ten over bepaalde fluctuaties en ontwik kelingen op de Euromarkt, opdat de con sument zich actiever kan beraden over de vraag of kan profiteren van de ont wikkelingen in de E.E.G. Die verklaring van de experts klinkt heel simpel, maar het zal heel moeilijk zijn aan die wens te voldoen zonder verzeild te raken in nationale en commerciële controversen, welke op en om de Euromarkt welig tie ren. Wij zien van die voorlichting voorlo pig niet veel terechtkomen! Woensdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het Koninklijk Insti- Zoals de zaken er thans voor staan, ziet het er inderdaad naar uit, dat Goes de aanleg van deze spoorlijn met bijkomende werken wel zal kun nen realiseren. Maar wanneer En hoeveel zal het project gaan kos ten? Dit zijn de kardinale vragen, waar het gehele project om draait en waarop vooralsnog moeilijk ant woord is te geven. In gesprekken, welke wij met enkele deskundigen hebben gehad, die nauw bij de voorbereiding van de plannen zijn betrokken, is komen vast te staan, dat Goes blij mag zijn ais het in 1966 in het bezit is van een spoorlijn met bij komende werken. Gezien de aard van het project zou dat nog op een vrij vroeg tijdstip zijn. Wat dit betreft be hoeft de gemeente Goes zich geen illu sies te maken! Een nevenaspeet, dat minstens zo belangrijk is, is de kwestie van de begrotingsoverschrijding. Nu al één miljoen gulden volgens de burge meester. Dat is een raming, die nog aan de voorzichtige kant is. Zeker als men bedenkt, dat de voorbereiding van dit werk nog wel eens één tot twee jaar zou kunnen duren. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat de begroting van 3,7 miljoen gulden 1% tot 2 miljoen gulden te laag is. Het zijn bedragen voor de kerngemeen te Goes, waarover men niet licht moet denken. Wel is het zo, dat het ministe rie van economische zaken vorig jaar 85% subsidie heeft toegezegd voor dit volgens de oorspronkelijke raming 3,7 miljoen kostende project, dat als in frastructuurwerk te boek staat. Naar wij van de zijde van het ministerie van economische zaken vernamen behoudt Goes zijn kans op de toegezegde subsi die. De vertraging, welke tot nu toe is ontstaan, heeft daar momenteel nog geen invloed op. Maar zal Goes ook subsidie krijgen in de meerdere kosten? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een func tionaris van het ministerie van eco nomische zaken. ,,In principe is dat mogelijk. De bijdrage voor de in frastructuurwerken in Goes is niet aan een maximum gebonden," gaf deze zegsman ons te verstaan. Voor waarde is dan echter, dat Goes met duidelijke, overtuigende motieven aantoont, hoe het komt, dat de oorspronkelijk raming met zoveel honderdduizenden guldens is over schreden. In het verleden heeft het ministerie van economische zaken de ze gedragslijn al meer gevolgd. „Maar het is geen wet van Meden en Perzen. Er zijn ook gevallen, waar in voor de meerdere kosten geen sub subsidie werd gegeven," merkte de zelfde functionaris op. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van Goes een subsidieaanvraag gestuurd naar economische zaken voor de méérkos- ten. Het verzoek was daar begin de ze week nog niet ontvangen, maar officieus was men al op de hoogte gesteld. Men zal zich herinneren, dat de raad van Goes eind 1961 om precies te zijn in de vergadering van 7 december besloot tot de uitvoering van een aantal infrastructuurwerken. Het betrof de aanleg van een westelijke spoorlijn (ruim 1,4 miljoen gulden), bouw be weegbare brug over het kanaal (ruim 8 ton), aanleg ontmoetingspunt rijks weg westelijke ontsluitingsweg (ruim 3 ton), aanleg westelijke ontsluitingsweg De Russische zaakgelastigde in Washington, Kornienko, protesteerde tegen Egorows arrestatie in een gesprek met de Amerikaanse plaatsvervangende onderminister van buitenlandse zaken, Davis, die belast is met Europese aange legenheden. Volgens de Rus kon een der gelijke „onwettige daad" de Russisch- Amerikaanse betrekkingen in geen en kel opzicht verbeteren. Hij zei zich niet aan de indruk te onttrekken, dat „al die drukte over Sowjetspionnen in de V.S. een voor opgezette operatie is om een tegen wicht te vormen voor het effect van recente onthullingen over de spiona- geactiviteit van Amerikaanse diplo maten in de Sowjet-Unie". Volgens de F.B.I. hebben de twee in Washington aangehouden mensen de na men van onschuldige Amerikaanse bur gers als schuilnaam gebruikt. Eerder waren deze namen gegeven als Robert Baltch en Joe Ann Barber. Nu werd ge sproken van John en Jane Doe. Heeft Goes nog steeds kans om in het bezit te komen van de zo be geerde en veelbesproken spoorlijn naar het havenïndustrieterrein? Men kan zich deze vraag stellen nu duidelijk is geworden, dat de voor bereiding van dit werk veel langer duurt dan aanvankelijk is aange nomen en nu burgemeester mr. F. G. A. Huber in de jongste raads vergadering heeft meegedeeld, dat het project havenspoorlijn op dit ogenblik al een meerdere uitgave van circa 1.000.000 vergt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1