TWEEDE KAMER AANVAARDDE GRONDWETSWIJZIGINGEN Minister Beerman leed nederlaag in Senaat Stemmen op 21-jarige leeftijd; 25 jaar zijn voor parlementslid PRINS BERNHARD GAF AAN VIER NEDERLANDERS ZILVEREN ANJER Vandaag... NIEUWSTE BABY-HUIDVERZORGING BOEKT OPMERKELIJK RESULTAAT Longkanker een groeiende bedreiging van volksgezondheid REGELING TROONOPVOLGING VERANDERD Actief kiesrecht MINISTERS EN STAATS SECRETARISSEN LID VAN TWEEDE KAMER Mr. Schuurmans vraagt ontslag uit militaire dienst Nazislachtoffers Overleg Behandeling van wetsontwerp werd opgeschort Baby's bips geen probleem meer „Pijnloos" „Gouden beer" voor „Bouwspelelement" RHODESISCHEFEDERATIE 31 DECEMBER UITEEN Minister voor staatsveiligheid in Engeland? m w2. I 7 van Senaat akkoord met wijziging militair strafrecht Spaak naar Moskou In 1962 stierven 3142 mannen aan longkanker ULTIMATUM VAN FRANSE BOEREN Prijs werd in 1950 ingesteld Gilden Paddestoelen Proces-Martelli begonnen WOENSDAG 3 JULI 1963 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren in tweede lezing de aanhangige voorstellen tot wijziging van de grondwet aangenomen. Zij be treffen in de eerste plaats de troonopvolging. In het vervolg als ook de Eerste Kamer er in tweede lezing zijn goedkeuring aan hecht zullen de kinderen van een prinses wat hun rechten op de troon aangaat gelijkgesteld zijn met de kinderen van een prins. Tot nu toe was dit niet het geval. Bij het overlijden van prinses Beatrix na haar huwelijk nog tijdens het leven van koningin Juliana zullen eventuele kinderen uit dit huwelijk voorrang heb ben voor de troonsopvolging boven de jongere dochter van de koningin, dus boven prinses Irene en indien deze over leden mocht zijn, boven prinses Margriet en eventueel prinses Christine. De op volging in de rechte lijn is dus verruimd en in de zijlinie beperkt. Hiermee is het stelsel van de plaatsvervulling volledig in de Nederlandse grondwet toegepast. De staatscommissie-Van Schaik had hiertoe al op 6 januari 1954 geadviseerd. Bovendien verliest voortaan een koning, die trouwt zonder toestemming van de Staten-Generaal zijn recht op de troon. Voor een koningin gold deze bepaling al. In de tweede plaats is de kiesgerechtigde leeftijd het actief kiesrecht, dat is het recht om te kiezen verlaagd van 23 tot 21 jaar. In de derde plaats is de leeftijd, die men minstens bereikt moet hebben om als lid van de Tweede Kamer en van de Eerste Kamer verkozen te worden het passieve kiesrecht verlaagd van 30 tot 25 jaar. De rege ring had voorgesteld om de leeftijd voor de Tweede Kamer op 30 jaar te handhaven. Bij de behandeling van de voorstellen tot verandering van de (Van onze parlementaire redacteur) In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn tot lid ge ïnstalleerd mejuffrouw dr. Klompé (k.v.p.), minister van maatschappelijk werk, mr. Cals (k.v.p.), minister van o.k. en w., dr. Veldkamp (k.v.p.), minis ter van sociale zaken en volksgezond heid, mr. Toxopeus (v.v.d.), minister van binnenlandse zaken, mr. Marijnen (k.v.p.,), minister van landbouw en vis serij, mr. Bot (k.v.p.), staatssecretaris van binnenlandse zaken, drs. Gijzeis (k. v.p.), staatssecretaris van economische zaken, drs. Schmelzer (k.v.p.), staats secretaris van algemene zaken en de heer Roolvink (a.r.), staatssecretaris van sociale zaken. Het ministerschap en het staatssecre tarisschap zijn onverenigbaar met het lidmaatschap van een van' de beide ka mers der Staten-Generaal. Na hun ver kiezing tot lid van een der Kamers mo gen echter ministers en staatssecretaris sen drie maanden lang beide functies tegelijk vervullen. In die tijd moeten zij kiezen, waaraan zij de voorkeur geven, aan het kamerlidmaatschap of aan het lidmaatschap van het kabinet. Zou de kabinetscrisis langer dan drie maanden duren, dan moeten zij dus voor die tijd beslissen welke van de twee functies zij willen vervullen. (Van onze Haagse redactie) De luitenant-kolonel mr. J. Schuur mans van de militair juridische dienst, die destijds in opspraak kwam door het „pleitverbod" dat hem van hoger hand werd opgelegd, heeft thans ontslag ge vraagd uit de militaire dienst. De reden van deze ontslagaanvrage moet echter, naar mr. Schuurmans ons verklaarde, beslist niet worden gezocht in de moeilijkheden die er voorheen zijn gweest. Hij' is niet tot deze ontslag aanvrage gedwongen. In dat geval was ik trouwens niet weggegaan", aldus de overste. De verhoudingen zijn thans bij zonder prettig, zei overste Schuurmans, die meende, dat de moeilijkheden ver helderend hebben gewerkt. De ontslagaanvrage vindt alleen zijn grond in de persoonlijke belangen van mr. Schuurmans. De thans 45-jarige overste wil in de advocatuur, een beroep dat op hem een bijzondere aantrek kingskracht heeft. Reeds in september 1961 vroeg mr. Schuurmans zijn ontslag, maar de mili taire autoriteiten wilden hieraan niet medewerken, daar mr. Schuurmans niet kon worden gemist. Enkele tijd geleden heeft mr. Schuurmans in een persoon lijk onderhoud met minister Visser zijn belangen uiteengezet. De minister was gevoelig voor deze argumenten en zei aan de ontslagaanvraag van mr. Schuurmans niets in de weg te zullen leggen. Hierop heeft mr. Schuurmans zijn rekest om ontslag per 1 november a.s. bij Hare Majesteit de Koningin in gediend. De Russische P.T.T. heeft postzegels uit gegeven met de beeltenis van de eerste ruimtevrouw, Valentina Teresjkowa, en haar mannelijke collega kolonel Bykowsky De Poolse minister van binnenlandse han del heeft een beroep op de restauranthou ders gadaan, om, met het oog op de vlees- schaarste, meer vegetarische schotels op het menu te zetten. grondwet in eerste lezing verwierp ae Eerste Kamer echter op 26 februa ri 1963 het voorstel tot handhaving van de minimum leeftijdsgrens van 30 jaar voor de Eerste Kamer. Het was de vraag, wat de Tweede Ka mer nu in tweede lezing zou doen. Zij legde zich volledig bij de beslissing van de Eerste Kamer neer. In de vierde plaats vervallen alle bepalingen in de grondwet, die betrekking hebben op het voormalig Ned. Nieuw-Guinea. De Tweede Kamer heeft gisteren ook de 125 miljoen Duitse marken ruim 113 miljoen gulden op de begroting ge bracht, die Nederland krachtens een met Duitsland afgesloten financieel ver drag beschikbaar heeft gekregen en die bestemd zijn voor uitkeringen aan slachtoffers van het naziregime. Aanvankelijk was vastgesteld dat ook invaliden onder de uitkeringsregeling zullen vallen, met dien verstande dat slechts zij in aanmerking zullen komen, die gedurende een periode van tenminste vijf aaneengesloten jaren een invalidi teit van tenminste zeventig procent heb ben gehad. In de Kamer bleek ernstige vrees te bestaan, dat deze clausule tot onbil lijkheid tegenover andere invaliden zou leiden. Men achtte het moeilijk te verdedigen dat een aantal landgeno ten die tengevolge van het naziop treden invalide zijn geworden en die hun invaliditeit nog dagelijks als reële smart ondervinden van een uit kering van „smartegeld" verstoken zullen blijven, terwijl vele anderen, voor wie „smart" nog slechts een herinnering uit de bezettingsjaren is, wel een uitkering zullen ontvangen. De regering heeft zich nu bereid ver klaard op korte termijn met een aantal kamerleden overleg te plegen. Bij deze besprekingen zullen enige deskundigen van buiten de Kamer uitgenodigd wor den om de nodige technische voorlich ting te verschaffen. Minister Zijlstra van financiën zegde toe deze zaak in welwillende zin te zullen behandelen. De Kamer kon zich met dit nadere be raad verenigen. PASSANTENPROBLEEMWAS AAN DE ORDE MINISTER SCHEEL: Betrekkingen met Oosteuropese landen aanknopen De Westduitse minister voor economi sche samenwerking, Walter Scheel, heeft gisteren op de tweede dag van het congres van de Vrije Democratische Partij (f.d.p.) gezegd, dat West-Duits- land diplomatieke betrekkingen met Oosteuropese landen zou moeten aan gaan. Hij zei tot de commissie voor buitenland se politiek van het congres, dat niets moet worden nagelaten om Moskou te overtuigen van het Duitse verlangen naar vrede. Groter vrijheid in Oost- Duitsland zou tot hereniging kunnen lei den, aldus Scheel. WWWWWWMWWWWWWWWWVyWWWWWIAAIWW is het 650 jaar geleden, dat Willem graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland en heer van Friesland aan Huno Lauresz. van Wieldrecht twintig hoeven moer en wildernis ter ontginning in erf pacht gaf met bevoegdheid tot lagere rechtspraak en bestuur. Deze transactie is de oorsprong van het dorp Sprang. Dit behoor de aanvankelijk tot Holland, maar maakt sinds 1813 deel uit van Brabant en vormt sinds 1923 te zamen met Capelle en Vrijhoeve- Capelle de gemeente Sprang-Ca- pelle. 'WJUWWIAnAAAAAnAflftAWV/lAAfUVUMWVfWMWWWUVWWWVA (Advertentie) Het Wereldgebeuren (Van onze parlementaire redacteur) De demissionaire minister van jus titie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gisteren in de Eerste Kamer een nederlaag geleden. De Kamer was er namelijk niet van overtuigd, dat door de minister alles wordt ge daan om een eind te maken aan het langdurig verblijf van mensen, die ter beschikking van de rege ring zijn gesteld (z.g. passanten) in de huizen van bewaring. De senaat was van oordeel, dat de pas santen, die hun straf hebben uitgezeten, niet meer in een huis van bewaring thuis horen, maar geplaatst dienen te worden in eèn voor hun verpleging ge schikte instelling. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met een voorstel van jhr. dr. P. G. M. van Meeuwen (k.v.p.) om de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van verschillende wet boeken en afzonderlijke wetten, waar onder de beginselwet gevangeniswe zen, tot nader order uit te stellen. De wijziging van de beginselwet had na melijk ten doel de tijdelijke plaatsing van passanten in een huis van bewaring een wettelijke basis te geven. De beslis sing van de Kamer betekent, dat de be handeling van het wetsontwerp niet eer der dan in september aan de orde kan komen, dus, naar verwacht mag worden, onder verantwoordelijkheid van een nieuwe minister van justitie. Kritiek Drie senatoren prof. Diepenhorst (a.r.), dr. Brongersma (p.v.d.a.) en jhr. Van Meeuwen (k.v.p.) voer den bij dit wetsontwerp het woord en leverden ernstige kritiek op het huidige stelsel. Prof. Diepenhorst be twijfelde of alles wordt gedaan om aan een onhoudbare toestand een einde te maken. Dr. Brongersma vond het „bijzonder ergerlijk", dat mensen, die hun straf hebben uitge boet, moeten wachten op hun behan deling. Dr. Van Meeuwen, die wees op een re cent arrest van de Hoge Raad, wilde in gelicht worden over de verdere plannen van de regering om verbetering in de situatie te brengen, maar hij vond het moeilijk over toekomstplannen te praten met een demissionaire minister. Misverstand Minister Beerman meende, dat er een misverstand bestond ten aanzien van de aard van het onderhavige wetsontwerp. Volgens de bewindsman had het wets ontwerp slechts een technisch karakter. Hij zag het als een z.g. „leemtewetje", dat men zeker niet moest zien als een legalisatie van een ongewenste toestand. De Nederlandse korte documentai- re „Bouwspelelement" van Char les Huguenot van der Linden heeft op het Westberlijnse filmfestival een „Gouden beer" gewonnen. Fin- lands „De markt" kreeg de „Zil- veren beer" voor de korte docu mentaires. Voor de lange documentaires werd geen „Gouden beer" toege kend, de „Zilveren beer" ging naar West-Duitsland voor de film „De grote Atlantische Oceaan". Italië en Japan wonnen de „Gou den beer" voor de beste hoofdfilm, voor respectievelijk „Liefde in Stockholm" en „Eed van gehoor zaamheid". De „Zilveren beer" voor de beste acteur werd toegekend aan de Amerikaanse neger Sidney Poi- tier voor zijn rol in „Lelies op het veld". Deze film kreeg een bron zen medaille van de katholieke filmorganisatie als de film die het best de geestelijke vooruitgang en de menselijke waarden dient. De Zweedse filmster Bibi Ander son kreeg de „Zilveren beer" als beste actrice voor haar rol in „De minnaar". De „Zilveren beer" voor de beste regisseur ging naar de Griek Ni kos Koundouros voor zijn „Kleine zeemuisjes". KLACHT. Zondag heeft de zeventig jaar geworden leider van de Oostduit- se communisten, Walter Ulbricht, van premier Kroesjtsjew een auto cadeau gekregen. Bij het overdragen zei Kroesjtsjew tot Ulbricht: „Als hij U niet bevalt kunt U reclameren bij de fabriek". De Berlijners hebben er nu het volgende aangebreid: Ulbricht loopt om het ca deau heen, pakt hier en daar eens aan, en opent dan de motorkap. Tot zijn grote verbazing zit er geen motor on der. „Maar kameraad Kroesjtsjew", roept hij uit, „ik heb inderdaad een klacht. De auto heeft geen motor". Waarop Kroesjtsjew antwoord: „Mijn waarde Ulbricht, was U dan van plan ermee weg te gaan?" Op een conferentie te Victoria Falls in Zuid-Rhodesië heeft men besloten dat 31 december de streefdatum zal zijn voor de formele ontbinding van de tien jaar oude federatie van Zuid- en Noord-Rhodesië en Niassaland. Aan de conferentie, die vijf dagen gele den begonnen is, nemen afgevaardigden van Engeland, Noord- en Zuid-Rhodesië en de federatie in haar geheel deel. Nias saland heeft waarnemers gestuurd. Het besluit om de federatie te ontbinden viel nadat Niassaland onafhankelijk was ge worden en de Britse regering in principe akkoord was gegaan met het uittreden van Noord-Rhodesië uit de federatie. Over de toekomst van Zuid-Rhodesië dat door blanken wordt geregeerd, wordt nog onderhandeld. De regering van blanken wil ook onafhankelijkheid voor dit gebied. Op de conferentie be sloot men voorts een commissie in het leven te roepen die de overdracht van de bevoegdheden van de federatie aan de diverse gebieden moet regelen. Labourleider Harold Wilson heeft giste ren in het Engelse Lagerhuis gezegc dat de regering maandag door Ameri kaanse kranteberiehlen is gedwongen te verklaren dat Harold Philby de „derde man" was die de naar Rusland uitgewe ken Britse diplomaten Burgess en Mac- Lean de tip gaf dat de veiligheidsdienst hen op het spoor was. Zij weken uit in 1951. (Engeland had toen een Labour- regering). Wilson vroeg premier Macmillan of hij bereid was een onderzoek in de zaak- Philby in te stellen en gaf voorts de benoeming van een minister van staats veiligheid in overweging. De premier antwoordde, dat het nu gebeurde geen falen van de veiligheidsdiensten is, maar een succes. Ook een conservatieve afge vaardigde vroeg om aanstelling van een minister van staatsveiligheid. Macmillan zei dat hij eerst het rapport van Lord Denning wil afwachten. Deze onder zoekt de zaak-Profumo. Sinds enige tijd wordt in zuigelin gen-consultatiebureaus, op moeder cursussen en baby-spreekuren een nieuw geluid geboord. Het is de naam van een nieuwe artikel-reeks voor complete babyhuid-verzorging baby fine van Nivea. De öa&y/ïne-artikelen (n.l. zalf, poe der, olie en zeep) zijn ontwikkeld en zorgvuldig beproefd door een team van artsen en vroed vrouwen in zeer nauw overleg met enkele van Europa's voor aanstaande huiddeskundigen. Het initiatief tot deze moderne baby verzorging op wetenschappelijke basis is uitgegaan van NIVEA (50 jaar ervaring in huidverzorging, en laboratoria in vele landen). Vocht-irritatie overwonnen Opmerkelijk in de samenstelling van babyfine-zalf zijn de silicon- oliën, die de huid beschermen tegen vocht en urine-irritatie. Voor snel helende werking zijn bovendien eucerit en vitamine A toegevoegd. De babyfine poeder, die niet kan klonten, is sterk vochtopnemend, licht anti-septisch, hecht goed en bevat eveneens het hoogwaar dige eucerit. Dan is er de babyfine- zeep. Overvet, snel en overvloedig schuimend en mild-reinigend. En ook hier is weer het hoogwaardige eucerit toegepast. Versterkend en beschermend Babyfine-olie, tenslotte, is een reini gingsolie, die het tere huidje niet alleen beschermt tegen 't gevreesde smetten maar die het bovendien sterkt met eucerit en vitamine A. Resultaat: fluweel zachte babybips en weerstandskracht van baby's huidje. De verpakking der babyfine - artikelen verdient de lof dat hier het fraaie en het praktische op heel gelukkige wijze samengaan. Wat de kosten be- v-— treft: de prijs van elk der babyfine- artikelen kan alleszins redelijk worden genoemd. NIVEA fUitsluitend bij apothekers en drogisten Babyfine-set, zeer fraai van vormgeving van f 9.75 ter introductie tijdelijk f 6.75 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard tot wijziging van het militaire strafprocesrecht en van het materiële militaire strafrecht en het militaire tuchtrecht. Deze ontwerpen beogen een gedeeltelijke aanpassing van het mili taire strafrecht aan het gewone straf recht, met name op het gebied van het voorlopige arrest en inzake het contact tussen de verdachte en zijn raadsman. Verschillende senatoren betreurden het, dat een algehele herziening van het mi litaire strafrecht zo lang op zich laat wachten. Ook vond men het een lacune, dat de mogelijkheid voor revisie in het militaire strafrecht nog niet bestaat. Dr. Brongersma (p.v.d.a.betwijfelde of een speciale militaire strafrechtsspraak wel gewenst is en hij wees op Duitsland en Oostenrijk, waar een dergelijke straf rechtspleging ontbreekt. Dr. Van Meeu wen (k.v.p.) vond het een bezwaar, dat niet is overgegaan tot de instelling van een beroepsmogelijkheid voor militairen, die in rang zijn verlaagd. HAROLD PHILBY Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, zal op 7, 8 en 9 juli in Moskou besprekingen voeren met de Russische partijleider en premier van de Sow,jet-Unie, Kroesjtsjew. In een communiqué van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heet het, dat de bijeenkomst beschouwd kan worden als een voortzetting van de sa menkomsten van Kroesjtsjew en Spaak van september 1961 in Moskou. De vaste vertegenwoordiger van België bij de N.A.V.O., André Staercke, zal Spaak naar Moskou vergezellen. 9 Oost-Duitsland heett te kennen gegeven tegenmaatregelen te zullen nemen wegens de aanhouding van Oostduitse journalisten in de Westduitse Bondsrepubliek. 9 Guy Mollet is herkozen als algemeen se cretaris van de Franse socialistische partij. Hij bekleedt deze functie al 16 jaar. „SIGARETTENROKEN DRASTISCH BEPERKEN" Volgens een recente publikatie van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn in Nederland in 1962 in totaal 3142 mannen aan longkan ker overleden. Met het oog op de ernst van de inhoud van dit bericht heeft dr. L. Meinsma, directeur van het bureau kankervoorlichting Zuidfranse boerenorganisaties hebben de regering in Parijs een ultimatum gesteld. Zij eisen dat de regering op staande voet alle invoer van groente en fruit uit het buitenland verbiedt. Gaat de regering hier niet op in, dan zul len de boerenorganisaties tot een „geconcentreerde actie" overgaan en wel eerst in de de partementen rond Marseille en Avignon en later in heel Frank rijk. Zoals gemeld is het maandag in Avig non tot een vechtpartij gekomen tus sen politie en boeren. Hierbij vielen twaalf gewonden. Gistermorgen heb ben „boerencommando's" de groente markt in Avignon overvallen. Zij ver nietigden grote hoeveelheden perzi ken, pruimen en tomaten, die uit Spanje geïmporteerd waren. daarover nadere mededelingen ge daan. Er is, aldus dr. Meinsma, op dit ogen blik in Nederland geen ziekte die, vóór de tweede wereldoorlog nog nagenoeg onbekend, sedert 1945 zo snel in frequ entie is toegenomen en daardoor in even redig stijgende mate een bedreiging van onze volksgezondheid gaat vormen als longkanker. In 1925 stierven nog geen 100, in 1946 reeds ongeveer 700 mannen aan deze ziekte. Van de 3142 mannen die in 1962 aan longkanker stierven was ruim 53 pro cent jonger dan 65 jaar en bijna 20 pro cent jonger dan 55 jaar. Dit betekent dat velen van deze mannen nog actief in het arbeidsproces waren betrokken. De nu al tien jaar durende pijnloze be handeling van Brits Guyana's tand arts-premier Cheddi B. Jagan is een beetje tegengevallen. Misschien was de verdoving niet zo goed, in ieder geval is het de knap-uitziende politicus van In diase afkomst niet gelukt de operatie „onafhankelijkheid-nu" tot een goed ein de te brengen. De Britten lieten zich geen zand in de ogen strooien door een mooipratende politicus, die zijn drukke praktijk in de steek had gelaten voor het meer aantrekkelijke premierschap. Nadat zij hem in 1953 om zijn commu nistische sympathieën aan de kant had den gezet, zette Jagan het politieke de bat een tijdje voort in zijn spreekkamer in Georgetown, waar hij nog steeds gold als een prima tandarts. Was hij toen maar daar gebleven. Maar het politieke spel heeft Jagan in zijn macht. Zodra hij de kans schoon zag keerde hij terug op de lege ministerszetel en verwaarloosde hij zijn praktijk opnieuw. De Britten, immer laconiek, ook voor de heetste vu ren, lachten als boeren, die aan een ze nuwbehandeling toe waren. Zij kenden Jagan zo langzamerhand wel en inder daad kregen zij gelijk: het spelletje be gon van voren af aan. Nieuwe eisen om onafhankelijkheid, communistische dwe perij, relletjes tussen Jagan-volgelingen en anti-communistische groepen, onenig heid tusen creolen en het Indiase be volkingsdeel en ten slotte de brand in een groot deel van Georgetowns houten huizen. Zo is het steeds gegaan onder Jagan en het eind van alle moeilijkheden is nog lang niet in zicht, want Jagan door nieuwe tegenstand, ditmaal van de vak bonden, tot het uiterste geprikkeld heeft zijn eisen om onmiddellijke soeve reiniteit beklemtoond door een telegram te zenden naar het Newyorkse hoofd kwartier der Verenigde Naties met het verzoek de commissie voor kolonialisme naar Brits Guyane te zenden, In zijn uitnodiging vraagt Cheddi Ja gan aan de commissie een onderzoek in te stellen naar de toestand in Brits Guyana. Hij vertrouwt er blijkbaar stel lig op, dat de commissie (of in ieder ge val een meerderheid van neutralistische leden) zijn zijde zal kiezen en het tand geknars van de Jagan vijandiggezinde vakbondsleiders niet zal horen. Tot nu toe echter heeft de commissie niet ge antwoord op het spoedtelegram uit Geor- fetown en het is zeer de vraag of zij op agans verzoek zal ingaan. Wie misschien wél komt is de heer Dun can Sandys, de Britse minister voor ko loniën, de man, die van premier Mac millan de afbraak van het Britse „em pire" in de juiste banen mag leiden, het geen er op neer komt, dat hij al te reso lute slopers moet zien te bedwingen, wanneer die in het vuur van hun arbeid met de brokstukken beginnen te smijten. De heer Duncan Sétadys, zo wordt in Londen verteld, zou overwegen naar Georgetown te vertrekken voor deze stad helemaal in een puinhoop is ver anderd. Londense zwartkijkers zijn daar bij van mening dat de minister zich dan wel mag haasten, want in de hoofdstad van Brits Guyana heerst een oog-om oog, tand-om-tand-stemming en de eikaar bestrijdende partijen hebben maar een vonkje nodig om de hele stad op nieuw in vuur en vlam te zetten, zoals vorig jaar, toen de zakenwijk bij de ha ven in een enkele nacht veranderd werd in één grote massa verkoold hout. Vlakbij Georgetown, in het plaatsje Bet- terhope, kwam het maandag al tot on geregeldheden, toen een groep jongelui van de huidige wanorde gebruik maak te om de markt te plunderen. Kooplie den maakten zich ijlings uit de voeten al of niet met achterlating van hun ne- rinkje. Sigaretten De artsen in Nederland zijn zo vervolgt dr. Meinsma unaniem van mening dat het roken van sigaretten als de belangrijkste oorzaak van deze ziekte moet worden aangemerkt. Hoewel het dus enerzijds allereerst zaak is om vooral de sigarettenro kers op de schadelijkheid van hun ge woonte te wijzen, worden anderzijds de moeilijkheden tot een staken van het roken wel onderkend. Een algehele staking van het sigaretten roken biedt uiteraard de beste bescher ming, maar toch kan volgens dr. Meins ma een aantal alternatieven worden ge steld, zoals een drastische beperking maar ook en vooral het overgaan op si gaar of pijp. Van veel belang acht de directeur van het bureau kankervoorlichting voorts een door de overheid gesteunde actie on der de jeugd, teneinde de potentiële „ro kers van morgen" bij voorbaat van de schadelijke gevolgen van het sigaretten roken te overtuigen. Dr. Meinsma besluit: daar recente on derzoekingen hebben aangetoond dat het voorbeeld van de ouderen grote invloed uitoefent op de rookgewoonten onder de jeugd, zullen in het kader van de binnen afzienbare tijd te ondernemen actie ook ouders en opvoeders worden benaderd onder het motto „Iaat het voor uw kin deren". VOOR CULTURELE VERDIENSTE Prins Bernhard heeft gisterochtend als regent van het zijn naam dragende fonds tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de Nederlandse Handel Mij. te Amsterdam aan vier personen de zilve ren anjers uitgereikt. Deze onderschei ding is in maart 1950 ingesteld. Jaarlijks wordt zij als blijk van waardering ver leend aan (maximaal vijf) „personen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte arbeid bijzondere verdiensten hebben verworven voor de Nederlandse cultuur, of voor die van de volken der andere rijksdelen". Voor dit jaar waren de zilveren anjers verleend aan de heren J. B. C. M. van de Mortel (60) uit Vught, directeur van de 's-Hertogenbossche Brandwaarborg Maatschappij van 1811. mr. W. van El- den (64) uit Den Haag, directeur van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotterdam, H. G. P. Kleijn (70) uit Am sterdam, gepensioneerd procuratiehou der van de Rotterdamsche Bank in de hoofdstad, en G. D. Swanenburg de Veye (65) arts te Alkmaar. Aan de heer J. B. C. M. van de Mor tel is de zilveren anjer verleend we gens o.m.: „zijn enthousiasme, vruchtbare en rijk geschakeerde acti viteiten, waarmede hij de oude gilden in Noord-Brabant uit hun kwijnend bestaan tot nieuwe bloei heeft ge bracht. Mr. Van Elden kreeg de onderscheiding voor zijn belangrijk werk ten bate van beeldende kunst en cultuurkunde. Hij schreef onder meer vertalingen van Sha kespeare's sonnetten en van de middel eeuwse Carmina Burana De heren H. G. P. Kleijn en G. D. Swa nenburg de Veye hebben de zilveren an jer verworven op grond van: „Het op bouwen van wat aanvankelijk als een hobby naast andere beroepsbezigheden begon, te weten de gemeenschappelijke belangstelling van beiden voor de leven de natuur tot een zo hoge graad van spe cialistische kennis dat deze het weten- Foto: van links naar rechts de heer H. G. P. Kleijn, de heer G. D. Swanenburg de Vey, Z.K.H. de Prins, mr. IF. van Elden en de heer I. B. M. van de Mortel. 'VWWWWWWWVWWWWWWWWWVWWWWM Mocht minister Sandys inderdaad naar het buurland van Suriname af reizen, dan zal hij daar dus geen tropisch paradijs aantreffen. Dat had misschien wel zo kunnen zijn wanneer Brits Guyana niet de energieke tand arts Jagan had gekend, die zijn tanden zette in de onafhankelijkheidskwestie en die nu bij het doorbijten op moeilijk heden stuit, maar niettemin weigert te rug te trekken. Londen hoopt wellicht, dat Jagan nog eens zijn tanden zal bre ken op deze keiharde kwestie, die het land al zoveel schade heeft berokkend en die het naar een toestand van Cu baans Castroïsme drijft.. Wanneer Jagan namelijk erin slaagt zijn zin door te drijven, dan ligt er voor Brits Guyana geen goede toekomst open. Zonder het ingrijpen van de Britse troe pen zou waarschijnlijk al lang een bloed bad zijn ontstaan en zouden creolen en Jagan-aanhangers van Indiase afkomst wellicht al lang in een burgeroorlog zijn verwikkeld. Dit, een burgeroorlog, is het vooruitzicht van de onafhankelijkheid- nu. En mocht Jagan dan overwinnen dan zou hij ongetwijfeld op de puinhopen van de Britse kroonkolonie een maatschappij optrekken in Russische bouwstijl: een tweede Cuba. Het is echter de vraag of de Russen wel zo blij zouden zijn met een tweede Cuba. Zij weten nu al geen raad met de sui ker, die Castro hen heeft opgedrongen en daar zou dan nog de Demerara-sui- ker bijkomen? Hoe meer communisten hoe liever, maar zoveel zoetigheid, daar moet het Kremlin niets van hebben. Zó'n suikeroom is Nikita Kroesjtsjew niet. CHEDDI B. JAGAN ...liefhebber van Russische bouwstijl.. schappelijke peil van de vakman zeer dicht benaderd en in sommige opzichten zelfs overtreft en hen kon leiden tot een boekwerk „Paddestoelen, hun vorm en kleur", dat op grond van de deskun digheid der tekst (Kleijn), de oorspron kelijkheid van opzet en uitwerking en de grote visuele kwaliteiten der kleuren fotografie (Swanenburg de Veye) een internationale erkenning verwierf en reeds in zeven talen werd vertaald. In Londen is gisteren het proces begon nen tegen de Italiaanse kerngeleerde Giuseppe Marteili, die van spionage voor de Russen wordt beschuldigd. De openbare aanklager zei dat de 39- jarige Italiaan, die door de Euratom in Brussel aan Engeland was „uitgeleend", „goed uitgerust en voorbereid was om zijn aandeel te leveren in de spionage als zich een gelegenheid hiertoe zou voordoen". Marteili heeft verklaard niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. De openbare aanklager verklaarde dat de politie geheime boodschappen, uitge werkt codemateriaal, gegevens voor het fotograferen van documenten en de adressen van een buitenlandse agent had gevonden bij Marteili.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3