J INFORMATEUR OVERLEGT MET DE KVP, ARP, C-HU EN WD Memorandum met aantal controversiële punten Kroesjtsjew wil een beperkte kernstop KABEL KNOOPT DUIVELAND AAN FLAKKEE BELGISCHE REGERING STRANDT OP DE TAALWETTEN Miljarden Vluchtelingetjes in Zeeuwse lucht Oriëntatie MoeiRke mwfep Duidelijk Uitgesteld KUSTVAARDER IN HET KANAAL GEZONKEN VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN Kenia 12 december onafhankelijk NON-AGRESSIEVERDRAG TUSSEN N.A.V.O. EN WARSCHAUPACT Non-agressieverdrag Bestendigen SPIONNEN GEARRESTEERD IN DE VER.STATEN Vaste verbinding voor „acrobaten" is er... WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN PROF. BEEL BEPAALDE ZIJN KEUS: Geen akkoord met V.V.D., dan nog kans voor P.v.d.A. Regeringspartijen zijn Koning Boudewijn houdt onderling verdeeld ontslag in beraad Premier Lefèvre bood ontslag aan Nieuwe sultan van Zanzibar Jemen liet zestien Engelsen vrij Geen Waterloo in Nijmegen „ONDERGRONDSE KERNPROEVEN UITSLUITEN" jiani'ijn j TRAJECT VOOR GREVELIN GEN BAAN WORDT UITGELEGD Aanloop (Zie slot pag. 2 kol. 6) 206e jaargang - no. 154 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie. F.van de Velde, P. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911: Zienkzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p. adv. 4,50 Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 3 juli 1963 Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft de voorzitters van de fracties van de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. uitgenodigd voor een gezamen lijke bespreking. Tijdens het onderhoud dat morgen (donderdag) gevoerd zal worden aan de hand van een memorandum, dat hij gisteravond laat aan de heren De Kort, Van Eijsden, Beernink en Toxopeus heeft doen toekomen, zal getracht worden tot overeen stemming te komen. De besprekingen beginnen 's morgens om tien uur en zullen de gehele dag worden voortgezet. In elk geval wil prof. Beel morgen met de onderlinge discussies gereed komen. In het memorandum, dat geen concept-regeringsprogram is het opstellen daarvan laat hij over aan de te benoemen formateur en aan de toekomstige regering zijn enkele controversiële punten opgeno men, die in elk geval tot een oplossing gebracht moeten worden. De conferentie met de vier genoemde fractievoorzitters zal de informa teur te zijnen huize in Wassenaar houden. De heer Vondeling voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, heeft geen memoran dum ontvangen. Prof. Beel baseert zijn keus op de uitslag van de verkiezingen, die volgens zijn interpretatie wijst in de richting van een voortzetting van het beleid van het kabinet-De Quay met de vier partijen die deel van dit kabinet uit maken. Nadat de informateur maandag met de voorzitters van de fracties van de K.V.P., de A.R.P, en de C.H.U. gespro ken had, heeft hij gistermorgen ander half uur met prof. Vondeling van de P.v.d.A. geconfereerd en des middags drie kwartier met mr. Toxopeus van de V-V-D. De besprekingen droegen een oriën terend karakter. De informateur heeft daarin alle door hem ontvan gen fractievoorzitters op de hoogte gesteld van de opzet van zijn onder zoek, van zijn uitgangspunten en van zijn procedure. Vandaag zullen de vier fractievoorzitters die voor het onderhoud van morgen zijn uilgeno digd, het hun toegestuurde memoran dum kunnen bestuderen en eventueel met fractiegenoten kunnen bespre ken. Prof. Beel ziet zijn taak nog steeds zui ver als een informatieve. Daarom is hij bij zijn onderzoek naar de mogelijkheid van de samenstelling van een kabinet dat zich verzekerd mag achten van een vruchtdragende samenwerking met de volksvertegenwoordiging, teruggegaan tot de periode-Bomme, die een leidraad van in de dertig punten had opgesteld. De huidige informateur is van het be gin af uitgegaan van een vier-partijen- combinatie, waarbij hij denkt aan de partijen, die deel uitmaken van het ka binet-De Quay. Maar dat betekende voor prof. Beel ook, dat hij al dadelijk een keus moest maken tussen de V.V.D. en de P.v.d.A. Zijn aanvankelijke keus is de V.V.D., waarbij hij zich, zoals gezegd, baseert op de uitslag van de verkiezin gen. Komt nien morgen tot overeenstem ming, dan zal prof. Bee) zijn taak als geëindigd kunnen beschouwen. In po litieke kringen in Den Haag nam men gisteravond aan, dat de vier fractievoorzitters in elk geval zullen proberen om die overeenstemming te bereiken. Dan komt de P.v.d.A. dus definitief weer in de oppositie. Er zijn echter nog enkele punten, die niet gemakkelijk tot een oplossing ge bracht kunnen worden. Mocht men niet tot elkaar kunnen komen, dan zal prof. Beel zijn informatieve taak voortzetten en zijn onderzoek verder uitstrekken. Uiteraard betekent dit, dat hij dan zal proberen de P.v.d.A. bij de formatie te betrekken in plaats van de V-V.D. Zelfs zou zijn onderzoek zich kunnen uitstrek ken tot de mogelijkheid van de vorming van een drie-partijenkabinet. Prof. Beel is daarin geheel vrij. Vanaf dinsdag woont de 21f-jarige student Johan Bloem tot donder dagmiddag in een groot wijnvat midden op de Dam in Amsterdam om op die wijze en door middel van grote borden de aandacht te vestigen op het tekort aan ka mers voor studenten in de hoofd stad. De Belgische minister-president Lefèvre heeft gistermiddag het ontslag van zijn regering aan ko ning Boudewijn aangeboden. De koning houdt het ontslag in be raad. De regering Lefèvre diende haar ontslag in wegens onenigheid tussen de regeringspartijen so cialisten en C.V.P. onderling over de voorstellen ter regeling van de taalproblemen. De uitbreiding van het tweetalig gebied van Brussel met zes tot nu toe eentalige (Nederlands) randgemeenten was voor vele Vlaamse leden van de C.V.P. on aanvaardbaar. Een tussenvoorstel, dat door de Vlaamse en Waalse vleugels van de C.V.P. in beginsel werd aanvaard, in houdende een stelsel van faciliteiten voor Franstaligen in die zes gemeenten voor de duur van drie jaar, waarna defi nitief over het lot van die gemeenten zou worden beslist, werd gisterochtend door het bureau van de socialistische partij van de hand gewezen. Op de kop van de Grevelingendam voor de wal van Bruinisse draaien thans de lieren, die de kabels voor de gondelbaan overbrengen Gisteren ging de eerste (Foto P.Z.C „De regering heeft nu wel moeten vast stellen, dat de twee vleugels van haar meerderheid het niet meer met haar eens zijn", verklaarde de eerste minister voordat hij zich naar het paleis te Laken begaf. Toen een journalist hem er bij zijn terugkomst aan herinnerde, dat hij vorige week nog had verklaard dat de regering niet achter de coulissen maar op het podium namelijk voor het parle ment zou vallen, zei de heer Lefèvre: „inderdaad, maar na het antwoord dat ik eerst van de C.V.P. op het regerings voorstel en nu zoëven van de socialisten op het bemiddelingsvoorstel ontvangen heb, was het werkelijk niet meer nodig dat ik voor de Kamer kwam. De toe stand was duidelijk". De heer Vanaudenhove, voorzitter van de P.V.V., de liberale oppositie partij, verklaarde later op de middag dat naar zijn mening het niet uitge sloten is, dat het ontslag van de rege ring niet zal worden aanvaard. Hij achtte het een wijze beslissing het taaidebat, dat gistermiddag in de De 33-jarige Seyyid Jamsjid ben Ab- doella is gisteren,'na de begravenis van zijn vader, door de Britse resident Sir George Mooring tot sultan van Zanzi bar uitgeroepen. Kamer had moeten beginnen, op te schorten. Op verzoek van viee-pre- mier Spaak had de Kamer van volks vertegenwoordigers de bespreking van de taalvraagstukken uitgesteld tot nader order. Koning Boudewijn ontving na de ont slagaanvrage kamervoorzitter Vanden- acker, de voorzitter van de senaat Struye en C.V.P.-voorzltter Vandenboy- nants op het paleis in Laken. Het Nederlandse schip „Nettie" (250 brt) is waarschijnlijk gezonken na een aanvaring in het Kanaal. De Italiaanse tanker „Fina Canada" (20.736 brt) heeft geseind dat het ter hoogte van het lichtschip „Sandetti" in een dichte mist op het vermoedelijk Nederlandse schip „Nettie" is gestoten. De vijf be manningsleden van de gezonken „Net tie" zijn aan boord van de tanker geno men. De Duitse sleepboot „Seefalke" vertrok gisteravond vanuit Dover naar de plaats van de aanvaring. Het Nederlandse schip „Nettie" is vol gens een Rotterdamse cargadoor en scheepsmakelaar gistermorgen om half vier onder bevel van de eigenaar-kapi tein Klaas Boersma uit IJmuiden ver trokken. Het schip heeft een lading graan aan boord bestemd voor het En gelse eilandje Yersey in het Kanaal. Aanvankelijk dacht men aan boord van de Italiaanse tanker dat er bij de „Net tie" een man overboord was. Door de dichte mist kon men echter niet precies zien wat er gebeurde. Later seinde de Italiaan dat de uit vijf koppen bestaande bemanning in twee reddingsboten de zinkende „Nettie" had verlaten. Ze kon den allen veilig aan boord worden geno men. In de Noordlranse stad Atreeht is de blin de Bernard Delaby tot rooms-katholiek pries ter gewijd. De plechtigheid waarvoor de paus een speciale dispensatie had gegeven, werd bijgewoond door 600 blinden uit Noord- Frankrijk en een groep blinden uit Brugge. Een Amerikaans vliegtuig, dat van Ro. Chester naar Newark vloog, is dinsdag kort na het opstijgen neergestort. In to taal waren er 43 inzittenden. Van zeven personen staat reeds vast, dat zij om het leven zijn gekomen. Acht anderen, on der wie de piloot van het vliegtuig, zijn waarschijnlijk eveneens omgekomen. Het aantal gewonden bedraagt 31. On der hen bevinden zich arbeiders, die aan een weg werkten. Kenia, het onder Brits bestuur staand gebied in Oost-Afrika, zal op 12 de cember onafhankelijk worden. Dit heeft de Britse regering gisteren bekendge maakt. Zij zegt dat haar minister van koloniën, Duncan Sandys, tegen eind september in Londen een conferentie zal bijeenroepen waarop beide partijen de uiteindelijke vorm van Kenia's grond wet zullen bepalen. Voordien vinden in Nairobi voorberei dende besprekingen plaats. Op hand having van een Britse militaire basis in Kenia stellen beide landen geen prijs en de Britse strijdkrachten zullen dan ook binnen een jaar na de onafhanke lijkheid van de nieuwe Oostafrikaanse staat worden teruggetrokken. Men zal nog praten over de defensie van het land. De republiek Jemen heeft gisteren 16 Engelse militairen vrijgelaten die wer den gevangen gehouden sinds zij tijdens een oefening Jemen waren binnen gelo pen. De Britten zullen waarschijnlijk vandaag naar hun basis in Aden terug keren. Functionarisesn verklaarden dat het ge zelschap was vastgehouden in het voor malige koninklijke paleis in de stad Taiz. Op order van president Abdoellah al Sallal zijn de mannen in vrijheid ge steld. (Van onze correspondent) Wat Napoleon graag had gewild maar niet klaar kon spelen, is minister Visser gelukt: voorko men dat er een slag bij Waterloo wordt gehouden.... Een persoonlijke order van de mi nister heeft er toe geleid, dat de stichting viering 150 jaar ko ninkrijk te Nijmegen heeft afge zien van de plannen om eind au gustus in het Goffertstadion in de Keizer Karelstad een groot spel op te voeren, waarin de re constructie van de slag bij Wa terloo een hoogtepunt zou vor men. Overigens zal de nationale manifestatie die de titel draagt „Voor en na Waterloo" wel door gaan. Karei Briels heeft de op dracht van het stichtingsbestuur aanvaard om zijn oorspronkelijke spel om te bouwen. Het militaire element zal noodgedwongen ver dwijnen, de nadruk komt nu te liggen op de Europese gedachte. Het stadionspel dat op de laatste vier avonden van augustus wordt opgevoerd, krijgt nu de vorm van een Europees tuinfeest, waaraan alle Europese landen zullen mee werken. Het duizend-paarden kamp „Van jachthoorn tot kamp vuur" en de geplande hippische evenementen gaan wel door. Premier Kroesjtsjew heeft gisteren op een massabijeenkomst in de Werner Seelenbinderhalle het Oostberlijnse sportpaleis ver klaard dat de Sow jet-Unie bereid is een verdrag te sluiten over stop zetting van de kernproeven in de lucht, de ruimte en onder water, Daar de westelijke mogendheden weige ren in te gaan op een akkoord over stop zetting van alle proeven (dus met inbe grip van de ondergrondse) stelt de Sowjet-Unie een beperkte overeenkomst voor, zo zei de Sowjetpremier tot onge veer 6000 genodigden. Een akkoord over stopzetting van de kernproeven betekent niet het einde van de bewapeningswedloop, vervolgde hij: Daarom zou het nuttig zijn een non-agressieverdrag tussen de mogend heden van het Warschaupact en de N.A. V.O. te sluiten. Hierdoor zouden gun stiger voorwaarden worden geschapen voor oplossing van alle andere belang rijke problemen, met name dat van de ontwapening. De ondergrondse kernproeven dienen van een kernstop te worden uitgesloten, aldus de Russische premier, opdat de onopgeloste kwestie van de inspectie buiten beschouwing kan blijven. Kroesjtsjew zei dat de Sowjet-Unie haar politiek ten aanzien van Duits land en Berlijn verscherpen noch ver zwakken wil. Zij wil de juridisch bestaande toestand bestendigen en daardoor „de voorbereiding van een nieuwe oorlog door de wraakzoekers" doorkruisen. De Berlijnse muur noemde hij de recht matige grens van de D.D.R. Voor het westen bestond er na de bouw van de muur geen reden meer om geen vredes verdrag met Duitsland te wensen. De westelijke plannen tot hereniging der beide delen van Duitsland hebben vol gens de Russische premier ten doel Oost-Duitsiand op te slokken. Het beste middel tot hereniging noem de hij de afschaffing van het kapitalis me in West-Duitsland en het scheppen van een socialistisch verenigd Duitsland. Vele mensen koesteren een soort „ma gische eerbied" voor grote getallen. Bij het horen of lezen van die getallen treedt een duizeling op gevolgd door verwondering, die eindigt in bewonde ring voor de lieden, welke de grote ge tallen hanteren. Onze reclame-experts weten dat en daarom goochelen ze graag met een sterrenregen van „groot ste omzetcijfers", recordproduktie, grootste brug ter wereld.... hoogste to ren ter wereld enz. Vorige week verras te het Centraal Planbureau het Neder landse volk met een welhaast „magi sche" cijferdans. Het Planbureau was zo vriendelijk op nogal ruime schaal de prognose te verspreiden, die gemaakt werd om de toeneming en de besteding van het nationale inkomen te schatten voor de komende vier jaar. Dit moei lijke karwei heeft het Centraal Planbureau op zich moeten ne men, omdat er een nieuwe Nederlandse regering dient te ko men, die voor vier jaar met een rege ringsprogram wil werken, waarin de toe neming en de besteding van het natio nale inkomen redelijk juist zijn ingecal culeerd. Wij willen aannemen, dat de directeur van het Centraal Planbureau deze taak niet graag op zich heeft genomen en dat hij bijvoorbeeld liever had volstaan met een prognose voor een enkel jaar. Nu het om vier jaar gaat, krijgen zijn cijfers de grootte van „magische" getal len, die een duizelingwekkend effect hebben. Dit dan wat de „psychologische indruk" op de gemiddelde "Nederlander betreft. Daarnaast is het voor wie iets afweet van dit soort metingen, duidelijk, dat de omvang van de onvoorziene afwijkingen in positieve en in negatieve zin toe neemt naarmate men een grotere perio de dan bijvoorbeeld een jaar tracht te omspannen. De cijfers krijgen dus steeds meer het karakter van sterk theoreti sche schattingen, die slechts een vage contour geven van het beeld, dat zich straks moet verwerkelijken als „het economisch leven van Nederland". We willen iets uit de cijferdans cite ren om onze lezers althans een op pervlakkige indruk te geven van datge ne waarom het gaat. Een half uur ar beidstijdverkorting per dag betekent in 1967 een geschatte produktiederving van 2,4 miljard gulden! Een dag vakan tie meer per jaar komt straks op bijna een half miljard gulden te staan. Er is een staatje opgemaakt van niet al te overdreven verlangens op het gebied van de lonen en sociale voorzieningen, huurverhoging en enige medische voor ziening. Het totaal komt op 2,7 miljard gulden. Voegt men daarbij de stijging van de overheidsuitgaven (militair, wa terstaat, recreatie, hulp aan onderont wikkelde landen, belastingverlaging) dan zal dat alles tegen 1967 wel 6 mil jard gulden extra vorderen. Alleen al het noemen van deze cijfers volstaat om te doen beseffen, dat niet alles kan en dat er een keuze gemaakt moet worden. Niet alles zal mogelijk zijn. Onze politici zullen het eens moe ten worden over prioriteiten. De „snel- tekening", welke het Centraal Planbu reau maakte van onze economische toe komst, is eigenlijk meer een politiek „keuzeprogram" van een onwrikbare economisch werkprogram en wanneer wij het als een keuzeprogram zien, dan is ook de waarschuwing te begrijpen, welke het Planbureau al direct in de inleidende paragraaf laat horen. Die waarschuwing luidt: „Zou men geen bewuste keuze doen dan bestaat het gevaar dat sterke belan gengroeperingen het grootste deel van de beschikbare mogelijkheden tot zich trekken, dat de bestaande verdelings mechanismen automatisch een groot gedeelte van de inkomensstijging toede len zonder rekening te houden met spe cifieke verlangens en dat ten slotte de inwilliging van teveel verlangens een onnodige prijsstijging veroorzaakt, die een reële welvaartsvermindering voor vele groepen zou betekenen." Tot zover de waarschuwing van het Centraal Planbureau. Wanneer men de miljardendans van dat bureau enigermate analyseert, dan manen de cijfers tot voorzichtigheid en nuchter heid. De welvaartskoek is niet zo groot als de optimisten denken. Men moet daarom niet al te vast rekenen op ver snelde woningbouw, op belastingverla ging, op kostbare sociale maatregelen enz. Het zal stap voor stap moeten gaan. Een bericht van gisteren wilde, dat de nieuwe kabinetsrormateur dr. Beel reeds bezig is knopen door te hakken. Hij is bezig te kiezen uit het wensen- program 'om op grond van zijn keuze een regeringsteam te kunnen vormen, dat achter zijn keuzeprogram staat. Het laat zich nu al voorzien, dat dit keuze program voor velen een ontnuchtering zal betekenen. In New York en Washington zijn vier mensen aangehouden wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Dit is meegedeeld door de minister van justitie, Robert Kennedy. Twee van hen worden ge noemd als Iwan Dmitriewitsj Egorrow, 41 jaar en zijn vrouw Aleksandra, 39 jaar oud. Egorrow werkte op de perso neelsafdeling van het secretariaat dei- Verenigde Naties. SINDS dinsdagmorgen is Schouvven-Duiveland bij de kop van de Grevelingendam met een kabel aan het zuidelijkste ei land van Zuid-Holland Goe- ree-Overflakkee geknoopt. Een staaldraad van 20 mm dik bewoog zich, 's morgens in het kielzog van de sleepboot „De Snip" vlak boven en onder het wateroppervlak van de ene naar de andere kant. Aan de noord kant van het nog 1200 meter brede sluitgat in deze secundaire Deltadam maakten rappe han den de lijn vast aan een andere kabel met een dubbele doorsnee van de eerste. Later op de dag begon de eerste vaste verbin ding tussen de beide eilanden aan haar terugreis, aangetrok ken door een lier. Dit „touw trekken" over het water zal deze en volgende week nog een paar keer worden herhaald. Totdat ten slotte tussen de drie gemeniede torens op de land- hoofden en midden in de Greve- lingen twee 92 mm dikke kabels zullen hangen, waarlangs de gondels van de kabelbaan zullen worden voortbewogen. Met de, in de Franse stad Grenoble ontworpen constructie, zullen komen de winter en volgend voorjaar vele duizenden tonnen stortsteen in het woelige water van het sluitgat wor den gedeponeerd. Totdat ten sloffe een dük.je hoven de waterspiegel om hoogrijst, dat het fundament wordt voor een massieve dam. Een Delta- project „op-de-aehtergrond" met een ontsluitingsweg voor Schouwen-Dui- veland naar het noorden. En al moet men dan goed turen om nu de dunne kabel te zien: de eerste vaste ver binding is gespannen! Acrobaten en trapezewerkers van onverschrokken genre zouden het kunnen bewijzen. Waarbij dan natuurlijk onmiddellijk moet worden aangetekend dat noch rijkswaterstaat noch de aannemers- combinatie enige risico neemt voor een dergelijke stunt. Het ging dinsdag allemaal heel rus tig, haast onopvallend in zijn werk. daar op de kop van de Grevelingen dam. Er waren geen spectaculaire transporten te zien. Triomfantelijke fluitconcerten bleven uit. Alleen aan boord van de sleepboot „De Snip" viel iets van de essentie van het moment te bespeuren. Zonder enige hindernis trok het vaartuig de nog niet duims- dikke kabel van noord naar zuid ach ter zich over en onder het water.: en „a,. uurtje tijds ongeveet was dit karwei geklaard.: Het nog 1200 meter brede sluitgat werd op een bij na kinderlijke manier overbrugd. Maar die eerste kabel is slechts een aanloop. Op 11 juli aanstaande komt er beweging in de eerste van de twee haspels, die niet minder dan negentig ton wegen en die al ongeveer drie kwart jaar op hun „afwikkeling" lig gen te wachten. De zoals hij wordt genoemd „definitieve kabel". Twee in totaal komen er dus te hangen. Het overtrekken daarvan is een wat meer opzienbarend transport. Er zul len zoals reeds eerder gemeld zes drijvende bokken voor aan te pas komen. In de takels van deze water reuzen zal de armdikke lijn op de ver eiste hoogte worden getild om zo tus sen de portalen van de torens op de katrollen te worden gelegd. Het zal een kwestie van uren zijn. Daarvan kregen we gistermiddag op de kop van de Grevelingendam al een voor proefje. Want met assistentie van Franse monteurs van de firma Neyr- pic uit Grenoble bedienden de man nen van het constructiebedrijf Kloos Kinderdijk de lier, die de kabel lang-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1