Gemeentebestuur bracht hulde aan sportclubs Nog geen licht in de moordzaak Walsoorden Walcheren heeft weer zijn „Agrarische Dagen" ZEELAND STUDIE-OBJECT VOOR STORTBUI LEGDE VERKEER OP DE SLOEDAM LAM RAAD BRUINISSE STELDE 1000- BESCHIKBAAR VOOR MOSSELFEEST IN BURGERZAAL MIDDELBURG Bejaarde fietser door vrachtauto gegrepen en gedood Zeeuwse ALMANAK Koninklijk zilver voor Goesenaar L. Overgaauw Onderscheiding voor baron Collot d'Escury KOEWACHT STEMT IN MET HERINDELINGSPLAN Sluispersoneel geeft overtreden „fooienverbod" in brief toe Kermisklant in Oostburg in arrest wegens diefstal VRAGEN RAADSLID DON TE OOSTKAPELLE OVER RIOLERING „BURGVIET" Intrede ds. v. d. Ban Scherpenisse wil oude gebouwen van de veiling kopen Mulo-examens Waardering voor prestaties van kampioensploegen SECTIEGEEN ZEDENMISDRIJF Slimmigheid Grote waarde DORP EN OMGEVING VOL GERUCHTEN Eerste orüs toto in Hulst JJ Slot van pas,. 1 Ruiterfeest Comité wil geen entreegelden Met vijf tegen twee stemmen Opzichter DRIEDAAGSE EXCURSIE Kleinfruitteelt eerst aan de orde Bestuurslid federatie Zeeland van Volksonderwijs bij afscheid onderscheiden BEJAARDE VROUW DOOR AUTO GESCHEPT HET WEER IN EUROPA 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 JULI 1963 Het Middelburgs gemeentebestuur heeft maandagavond de vier hoofdste delijke sportverenigingen, die de afge lopen periode bijzondere resultaten heb ben geboekt, officieel ten stadhuize ontvangen. In de Burgerzaal kon bur gemeester, mr, J. Drijber leden, be stuursleden en trainers van de winnen de ploegen begroeten. Dat waren ach tereenvolgens de afgevaardigden van de voetbalvereniging „Middelburg", de korfbalvereniging „Swift", de handbal vereniging „E.M.M." en de atletiek vereniging „Dynamo". In zijn felicitatietoespraak zei de bur gemeester, dat deze vorm van vrije tijdsbesteding, die voor de vier teams en hun naaste medewerkers zo'n fraai resultaat opleverde, door het gemeente bestuur wordt toegejuicht. Hij hoopte, dat ook de jeugd nog meer enthousiast zal worden gemaakt voor de sportbeoe fening. Een mogelijke uitbreiding van de sportaccommodatie zou de belang stelling voor deze soort van vrijetijds besteding naar de mening van mr. Drijber alleen maar activeren. Achter eenvolgens bracht hij gelukwensen over aan de vier verenigingen, waarbij hij enkele feiten uit de geschiedenis van deze organisaties onder de aandacht bracht en voorts wees hij op de in het verleden verrichte prestaties. De 69-jarige gehuwde gepensioneerde slager uit Zaamslag is maandagmorgen toen hij op zijn fiets de provinciale ver keersweg Terneuzen-Perkpolder over stak, door een vrachtauto gegrepen. In het Julianaziekenhuis te Terneuzen is hij ruim een uur daarna aan de opgelopen verwondingen bezweken. Het ongeval ontstond omstreeks tien uur op het weggedeelte, dat dwars dooi de kom van de gemeente Zaamslag loopt. Chauffeur A. J. F. van de met ko len geladen vrachtauto van de firma F. te Goes trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Bij deze manoeuvre kwam een groot deel van de lading op de straat terecht. De rijkspo litie heeft het verkeer twee uur over an dere wegen geleid. Het slachtoffer werd zwaar gewond per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen overge bracht. In het gestencilde blaadje „Ster- na" van de vogelwachtSchouwen- Duiveland" treffen wij een anek dote aan die we de lezers van dit hoekje niet willen onthouden. Een anekdote over een slimme wa terschapsvoorzitter en een vogel- minnende machinist. Want wat deed er zich (het zal in het begin van de jaren twintig geweest zijn) voor aan de Schouwse kust Een harde en erg constante zuidweste lijke wind met veel regen. Dit had ernstige gevolgen, want de wind was precies gericht op de uitmon ding van de sluis. Het water werd daardoor voor de sluis zo hoog op gezweept, dat van normale sluis- gang geen sprake was. Tegelijk steeg het water in de Schouwse sloten zo hoog, dat de boeren be gonnen te mopperen. Nu had het stoomgemaal nog heel wat water uit de sloten in de boezem kunnen malen, maar die boezem bestond voornamelijk uit inlagen, waarin juist toen duizenden vogels zaten te broeden. Vogelwachters pleitten er hard nekkig voor om niet te malen, omdat dit het leven van duizen den jonge vogeltjes zou kosten. Maar de boeren zeiden: „Laet die veugels mae verrekke en gae di rect maele". Men voelt het dillem- ma: uitroeien van de vogelstand door verdrinking of niet wegpom pen van het hoge slootwater. Dank zij een verrassend slimme inval gebeurde geen van beide en toch waren alle partijen tevreden. Want wat raadde de waterschaps voorzitter in Zierikzee aan? „Gewoon de schoorsteen van het gemaal laten roken, dan denken de boeren dat er wordt gemalen en zijn zij tevreden". De machinist van het gemaal was inmiddels ook al op dit idee geko men en tot grote tevredenheid van de boeren en vogelminnaars, en zeker ook tot die van de vogels zelf. kronkelde een fikse rookko lom uit de schoorsteen. Maar ge pompt werd er pas toen de wind was gedraaid en het water in de boezem niet hoefde te stijgen. Men zegt dat uit duizenden vogel kelen een vrolijk gesnater op klonk toen de rookkolom ver scheenMaar dat laatste is niet zeker Wij hechten aan deze successen gro te waarde", zo zei de burgemeester in zijn slotwoord. „Wees ervan over tuigd, dat het gemeentebestuur uw prestaties in de komende jaren met grote aandacht zal volgen". De woordvoerders van de winnende verenigingen spraken in hun dank woord hun teleurstelling uit over het gemis aan geschikte zaalruimte voor het beoefenen van verschillende spor ten in Middelburg. Zij spraken verder de hoop uit, dat er spoedig maatrege len kunnen worden genomen, die dit „hiaat" kunnen opheffen. Burgemeester mr. J. Drijber heeft maandagavond in de Burgerzaal van het gemeentehuis te Middel burg vier sportverenigingen, die de competitie met een kampioen schap konden afsluiten, in een hartelijke toespraak gelijkge- wenst met het behalen van deze fraaie resultaten. De foto toont de burgemeester tijdens de felici- tatiespeech tot de afgevaardigden van de verenigingen. foto P.Z.C.) Namens de korfbalvereniging „Swift" voerde voorzitter L. de Vries het woord en secretaris G. Alting deed dat na mens „Dynamo". De heren P. van Heeze en S. Simonse vertolkten respectievelijk de dank van de handbalvereniging „E.M.M." en de voetbalclub „Middelburg". Alom had men waardering voor de toegezegde medewerking van het gemeentebestuur. Bij deze officiële ontvangst waren on der meer ook aanwezig de wethouders A. J. Berenpas, drs. Th. Westerhout, W. P. J. Baars en gemeentesecretaris mr. J. Hooij. Verder waren er vertegen woordigers van de stichting Sportbe- langen, leden van de adviesraad en de ambtenaar voor sportzaken, de heer J. Scholten. Een lange dag van intensief zoeken en speuren, van ondervragen en verhoren had de justitie en recherche maandag avond nog geen stap verder gebracht naar de oplossing van de moord op de 16-jarige Marie Louise Durinck te Walsoorden. Zoals in dergelijke zaken gebruikelijk is, komen in de tot hoofd kwartier gepromoveerde politiepost te Kloosterzande tal van tips binnen, die alle nauwkeurig moeten worden onder zocht. Immers, iedereen vraagt om een snelle oplossing in deze geheimzinnige moordzaak; ook het personeel van rijks politie en recherche, dat nu al sinds zondagmiddag intensief bezig is met het speur- en opsporingswerk. „Ik hoop, dat wij jullie vanavond eens zelf kunnen bellen, dat de zaak rond is", zei ons maandagmiddag een van de wachtmees ters, die bij het onderzoek zijn betrok ken. Inmiddels blijven er tientallen vragen te beantwoorden in deze gruwelijke zaak. Vast is komen te staan, dat het meisje Durinck zaterdagavond na negen uur Kloosterzande op de fiets heeft verlaten. Het ligt voor de hand, dat zij vrijwel onmiddellijk naar huis is gereden, want omstreeks half tien bereikte zij de enkele kilo meters verder gelegen ouderlijke wo ning te Walsoorden. De grote vraag is dus; wie heeft zij ontmoet op de korte afstand van slechts een paar honderd meter tussen haar huis en dat van de hoogbejaarde grootmoe der, waar zij de nacht wilde door brengen. De tweede belangrijke vraag is, wat er op het stille landweggetje naar de boer derij is gebeurd tussen halftien en half- twaalf, het tijdstip, dat de dood bij het meisje moet zijn ingetreden. Onbegrij pelijk is ook, dat niemand in de langs de 'hoofdstraat gelegen huizen iets heeft gehoord, behalve dan havenmees ter P. Baart, die meent, dat hij in de nachtelijke stilte iemand een gil heeft horen slaken. Maar dat gebeurt wel meer. Voorts is bij de sectie vast komen te staan, dat er geen sprake is van een ze denmisdrijf. Aangenomen wordt, dat de kleding en het schoeisel van de dader bloedsporen moeten bevatten en dat liij zelf verwondingen moet hebben opge lopen. De lieer L. Overgaauw te Goes is de zer dagen koninklijk onderscheiden. Uit handen van burgemeester mr. F. G. A. Huber ontving hij de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. Dat gebeurde in ver band met zijn afscheid bij de N.V. Wed. De Jongh. De heer Overgaauw die met pensi oen gaat is 35 jaar werkzaam ge weest bij deze Goese zaadhandel en boomkwekerij. Dit feit was voor de di rectie aanleiding een afscheidsbijeen komst te beleggen in het kantoor, waar de onderscheiding werd uitgereikt. De heer Overgaauw chef van de afde lingen pootaardappelen, zaaigranen en tuinbouwzaden kreeg tijdens deze bijeenkomst talrijke hartelijke en waar derende woorden te horen voor wat hij in zijn 35-jarige periode voor het be drijf heeft betekend. Behalve van burgemeester Huber wa ren er felicitaties van directeur A. van der Weij en de heer W. G. Koning, commissaris van de N.V. Een vierde spreker was ds. C- Metse laar, namens de classis Goes van de hervormde kerk, waar de heer Over gaauw ongeveer 30 jaar het ambt van godsdienstonderwijzer heeft uitgeoe fend. De afscheidsbijeenkomst werd ook bijgewoond door verschillende fa milieleden van de heer Overgaauw. Overigens gonst het in het dorp Wals oorden en omgeving van de geruchten, terwijl voorts allerlei lieden menen zich met particulier detectivewerk te moe ten bezighouden. Maandag is het stoffe lijk overschot van het vermoorde meis je door de justitie vrijgegeven. Het zal donderdag 4 juli ter aarde worden be steld op de r.-k. begraafplaats te Groe nendijk. Baron H. A. A. Collot d'Escury, kamer heer in buitengewone dienst en voorzit ter van het waterschap Hulster en Axe- ler Ambacht, is benoemd tot officier in de Kroonorde van België. De versierse len, behorend bij deze onderscheiding, zijn hem maandagmiddag door de Bel gische ambassadeur in Nederland, ba ron F. X. van der Straten Waillet, in diens ambtswoning uitgereikt. De raad van Koewacht heeft zich una niem met het plan van Gedeputeerde Staten tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen verenigd. Bij dit plan worden de gemeenten Koe wacht, Zuiddorpe, Overslag en een klein gedeelte van Westdorpe, tot een nieuwe gemeente samengevoegd. De raad heeft aan Gedeputeerde Sta ten verzocht het thans tot Sint-Jan- steen behorende buurtschap Heikant in haar geheel bij Koewacht te voegen. De raad is van mening, dat de bevol king van Heikant naar mentaliteit en karakter geheel bij de inwoners van Koewacht aansluit. Verder werd er in de vergadering van de raad nog op gewezen, dat de bewo ners van Heikant, evenals die van Koe wacht, in de landbouw en in de vlasin dustrie hun bestaansbron vinden. ONGEVEER twintig minuten lang heeft maandagmiddag het ver keer over rijksweg 58 tussen de Sloedam en Levvedorp lam gele gen door een onweersbui, die automobilisten en andere weg gebruikers praktisch alle zicht benam. Een enorme hoeveelheid regen stortte uit aszwarte wol ken naar beneden. Eerst ontsta ken de autobestuurders hun koplampen, even later kropen de wagens nog maar stapvoets over de weg en tenslotte achtte men het raadzaam om in de berm te parkeren. De „wolkbreuk", die in noordoostelijke richting van Walcheren over het Sloehavengebied in de richting Wol- phaartsdijk wegtrok, heeft in de re genmeter van het gemaal „De Piet" in een half uur tijd 48,7 mm water achter gelaten. Een cijfer, dat daar bijna nog nooit werd bereikt. Dezelf de bui leverde het K.N.M.I.-statïon in Vlissingen een half uur eerder even wel niet meer dan 10 mm neerslag. Verder is daarbij nog vermeldens waard, dat het Deltaweerstation in Zierikzee gisteren over de gehele dag maar enkele millimeters neerslag heeft afgetapt. De automobilisten, die zich tussen half drie en tien voor drie in de buurt van Lewedorp op de rijksweg bevonden hebben hun wagen waarschijnlijk nog nooit in zo korte tijd volledig schoon gewassen gezien. De „wolkbreuk" bezorgde de honderden weggebrui kers een oponthoud van een kwartier. Op Noord-Beveland veroorzaakte dezelf de bui omstreeks drie uur een blik seminslag in het rieten dak van de boerderij van de familie A. L. Leen- dertse in de Kippolder te Kamper land. De dakbedekking vatte vlam, maar de regen zorgde ervoor, dat het riet slechts kon smeulen. De brand weer van Kamperland werd nog ge alarmeerd en rolde korte tijd later de slangen uit. Met een kleine straal was dit begin van brand snel geblust. De materiële schade bleef tot een mi nimum beperkt. Op aanraden van hun vakbonden hebben de met ontslag bedreigde personeelsle den van rijkswaterstaat te Hansweert en Wemeldinge allen sluisknechten en sluiswachten binnen 6 maal 24 uur na ontvangst van het ministeriële schrij ven over het voornemen hen straf van ontslag op te leggen, verantwoording afgelegd inzake overtreding van het fooienverbod. In hun verweerschriften geven zij toe verkeerd te hebben gehan deld door toch nog fooien aan te ne men na 1 januari 1963. Hoewel bij het onlangs ingestelde onder zoek slechts een klein aantal sluisknech ten op het aannemen van fooien is be trapt, hebben alle negenendertig be trokkenen uit saamhorigheidsgevoel toe gegeven fooien te hebben ontvangen. In de gelijkluidende verweerschriften, die in overleg met de vakorganisaties voor overheidspersoneel zijn opgesteld, beplei ten de met ontslag bedreigde personeels leden van rijkswaterstaat clementie. Zij wijzen onder meer op de historisch ge groeide verhouding, waarin men het stelsel van de fooien als een soort bo- venminimaal salaris is gaan zien. Het wachten is thans op een nadere be slissing van de minister van verkeer en waterstaat. Aangenomen wordt dat de zaak neg met een sisser zal aflopen voor de betrokken sluisknechten en sluis wachten te Hansweert en Wemeldinge. Inmiddels hebben de bonden de met ont slag bedreigde personeelsleden op het hart gedrukt toch vooral geen fooien meer aan te nemen. „Vroeger was ie dere fooi welkom. Nu zullen we het wel laten er nog één aan te nemen. Het is nu vergif", zo gaf ons één van de be trokkenen te verstaan. De heer 3. Burm, employé bij het post kantoor te Hulst, heeft in de voetbaltoto van jl. zondag alle uitslagen goed voor speld. Hij zal dus meedingen naar de eerste prijs, waarvoor zich maandagmor gen, toen de heer Burm het kantoor van de sporttoto opbelde, nog geen andere gegadigden hadden gemeld. De heer Burm is lid van de ontspanningsvereni ging van de P.T.T. Overigens heeft het voor de heer Burm wel bijzonder gespannen. Zondagavond waren nog maar 11 van de 13 uitslagen bekend. Deze 11 uitslagen had hij goed voorspeld, maar de overige twee wed strijden konden nog altijd roet in het eten gooien. Maandagmorgen kwam de heer Burm echter de overige twee uit slagen aan de weet en toen bleek, dat hij zijn totoformulier foutloos had ingevuld. Texelse ras zal bij de keuring duidelijk naar voren komen. De kring Walcheren van geitenfokverenigingen zal 35 geiten en lammeren voor de keuring aanvoe ren. Op liet terrein zal dan het rundvee hebben plaats gemaakt voor verschillen de activiteiten van de landbouwjonge- ren en voorwedstrijden voor het con cours van de landelijke rijverenigingen. Dertig jonge boeren zullen hun vaardig heid aan elkaar meten in een trekker- behendigheidswedstrijd. Er is een wedstrijd in handmelken tus sen een geselecteerd groepje van de la gere landbouwscholen op Walcheren en verder zal zich die morgen de eindfase afspelen van een wedstrijd in rundvee beoordeling schriftelijk en mondeling tussen de cursisten, die zich de afge lopen periode op dit terrein hebben be kwaamd. En dan zijn er verder de deel nemers aan de kalveropfokwedstrijd op Walcheren; veertien leden van de C.J. B.T.B. en P.J.G.Z., die een half jaar lang hun dier met alle mogelijke zorgen heb ben omringd. Met muziek zal het middagprogramma op zaterdag 20 juli in de grote ring worden ingezet. Een programma, dat begint met de eindwedstrijd van het springconcours in de lichte klasse. Een kamp tussen een selectie paarden-rui- ters 's morgens uit 42 deelnemers ge vormd. Voordat zich drie kwartier la ter alle landelijke ruiters van de Zeeuwse afdeling en de „Niervaartrui- ters" uit Klundert in een grote para de aan het publiek presenteren zullen Zaterdagavond is de 22-.jarige Hagenaar E. J. K„ die werkzaam was bij de op de Oostburgse kermis staande autoscooter in een cel van het politiebureau te Oost burg opgesloten verdacht van diefstal van een portemonnee met ongeveer f 80. De 22-jarige matroos ter koopvaardij J. P. te Vlissingen, die 's avonds omstreeks half acht op de kermis bemerkte, dat hij zijn portemonnee kwijt was, vermoedde, dat hij deze tijdens een rit in de auto scooters had verloren. Navraag door de directie onder het personeel van deze kermisvermakelijkheid leverde geen re sultaat op. Toen echter een omstander de politie vertelde dat hij had gezien, dat een knecht de portemonnee uit een auto scooter had opgeraapt en bij zich had gestoken, werd deze knecht, K., naar het politiebureau gebracht, waar hij na on dervraging bekende. Op diens aanwij zing werd het vermiste voorwerp met het geld er nog in teruggevonden boven op het dak van het marktgebouwtje op het Ledelplein. K. wordt vandaag, dins dag, voor de officier van justitie te Mid delburg voorgeleid. Het P.v.d.A.-raadslid A. Don heeft aan het college van b. en w. van Oostkapelle vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in de P.Z.C. over de riolering van „Burgvliet". „Heeft het college kennis genomen van het artikel in de P.Z.C. van donderdag 27 juni jl. handelende over de riolering van „Burgvliet"?, zo wil de heer Don weten. „Zo ja, is het college van mening, dat de eigenaar van „Burgvliet" bereid is de riolering zelf te doen aanleggen met ver gunning en onder toezicht der gemeente, zulks in tegenstelling met het door uw college gestelde in de raadsvergadering van 11 juni jl.?" is de volgende vraag van de heer Don. „Indien voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, zou het P.v.d.A.- raadslid willen vernemen of het dan wel juist is, dat de gemeente zelf tot deze investering overgaat teneinde de huur ders van ter plaatse gelegen perceeltjes grond te beschermen Bestaan er naar de mening van het college geen andere wegen deze mensen te beschermen tegen eventuele willekeur en kan het college daarnaar geen diepgaand onderzoek doen instellen? Is het college niet van mening dat de goede naam van onze ge meente, als badplaats in opkomst, dreigt te worden geschaad en dat maatregelen om zulks te voorkomen dringend nood zakelijk zijn?" aldus de vragen van de heer Don. Ds. A. van den Ban, die als predikant is beroepen in Kamperland, zal daar zondag 7 juli a.s. zijn intrede doen in de Nederlands Hervormde Kerk. 's Mor gens om half tien is er een bevestigings- dienst. Ds. v. d. Ban wordt bevestigd door ds. Pot uit Driebergen, 's Mid dags om vijf uur zal hij zijn intrede doen. de kampioenen en prijswinnaars van de fokschapen en melkgeiten nog worden voorgeleid. Het showelement keert trouwens op de ze spectaculaire agrarische middag tel kens weer terug. De landelijke ruiters komen met verschillende verrasingen. De landbouwjongeren zorgen voor bijzondere staaltjes, de Schouwse rui ters zullen een nummer a la fleche la ten zien en er zal nog een demonstra tie met bespannen wagens met pon- nies te zien zijn. Aan het eind van deze manifestatie zal burgemeester J. L. Dregmans de Walcherse Agrari sche Dagen 1963" binnen de grenzen van zijn gemeente sluiten. Het be looft weer veel goeds, daar in Kou- dekerke. De gemeenteraad van Scherpenisse heeft in de de vorige week gehouden raads vergadering besloten in principe tot de aankoop van de oude gebouwen van de veilingsvereniging Scherpenisse aan de Kaaistraat en de Kleine Loo. B. en w. noemden het van belang, dat de ge meente de grond verwerft, waarop de gebouwen staan, in verband met de schaarste aan bouwgrond in de gemeen te. Na afbraak van de oude veilingge bouwen kan het betreffende perceel uit stekend dienen als bouwgrond voor nieuw te bouwen woningen. De raad nam nog geen definitief besluit, omdat zij nog niet over cijfers beschikte. Ingewilligd werd een verzoek om subsi die van de voetbalvereniging S.V.V. Ten laste van het dienstjaar 1962 werd een subsidie verstrekt van 400,Vastge steld werden de 31e. 32e en 33e wijziging der gemeentebegroting 1962. Op voorstel van b. en w. beschikte de raad afwijzend op een bezwaarschrift van de Z.L.M., ge richt tegen de haar opgelegde baatbelas ting. De raad van Bruinisse heeft met vijf tegen twee stemmen besloten f 1000 be schikbaar te stellen voor het mossel- feest, dat 27 juli a.s. zal worden gehou den. Het mosselfeestcomité had de raad verzocht medewerking te willen verle nen, opdat van de bezoekers een entree geld zou kunnen worden geheven of om anders een bedrag van f 1000 beschik baar te stellen ter bestrijding van de kosten. Tegen stemden wethouder W. van Gilst en de heer C. Kik (beiden s.g.p.). Wethouder Van Gilst zei het te be treuren, dat het comité het verzoek om subsidie op het laatste moment had ingediend. Hij vroeg de heer D. de Koning (v.v.d.) die voorzitter is van de vissersvereniging „Alge meen Vissersbelang" of het feest niet te groot wordt opgezet omdat het tamboers- en trompetterskorps „Ahoy" uit Rotterdam zal komen. Voorts wilde hij weten of het juist is dat de vissersvereniging er tegen is om f 0,50 van de bezoekers te heffen. De heer De Koning zei, dat de financiële positie van het comité zo is, dat op een tekort moet worden gerekend. De vis sersvereniging is volgens hem niet voor het heffen van entreegelden. Wethouder Van Gilst informeerde nog of de festivi teiten in de plaats komen van de reeds jaren afgeschafte kermis. De heer De Koning ontkende dit ten stelligste. Ook zou hij het feest liever op vrij dag houden in plaats van op zater dag, omdat er anders zondagsmor gens nog mosselschelpen moeten wor den geruimd. De heer S. A. Jumelet (c.h.) was van mening, dat de heer Van Gilst maar hardleers was om in een mosselfeest een verkapte kermis te zien. Na de stemming merkte de heer Van Gilst op, het niet te kunnen begrijpen, dat sommige raadsleden tegen het aan schaffen van een tractor met maaibalk zijn en rustig f 750 aan de V.V.V. geven en f 1000 aan het mosselfeestcomité. Een deskundige bracht in deze vergade ring rapport uit over de peilingen in de nieuwe gemeentehaven. In deze haven zijn 46 raaien, welke alle zijn gepeild op diepte en aanslibbing. Hij achtte het no dig de haven uit te baggeren, waarbij 10.000 kubieke meter zal moeten worden verzet. De raad ging akkoord met het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdienst in de kring Zierikzee Het bezwaarschrift tegen eën aanslag voor de rioolbelasting van de firma L. Padmos en Zn. waarin wordt gesteld, dat voor een pand, dat niet is aangesloten op de riolering geen rioolbelasting moet worden betaald, zal worden onderzocht. De raad had geen bezwaar tegen een verhoging van de wethouderssalarissen. Door de uittreding van de gemeente Bruinisse uit de centrale dienst „Noord- Zeeland" moet naar iets anders worden omgezien. Er is contact opgenomen met Zierikzee om tot een oplossing te komen en er is ook samenwerking gezocht met de gemeente St.-Philipsland Na een langdurige bespreking besloot de raad op korte termijn een opzichter aan te trekken. Over het voorstel van b. en w. om de tijdsduur tijdens welke men voor repa ratie van schepen is vrijgesteld van het betalen van havengeld terug te brengen tot twee dagen, ontstond een uitgebreide discussie. Ten slotte werd besloten de plaatselijke schippers vrij te stellen van het betalen van havengelden. Van het plan om jachtzaten aan te brengen in de nieuwe gemeentehaven werd afgezien, omdat het plan f 10.000 zou kosten. Wel zullen nog enkele zaten voor schippers worden ingericht. Aan de Steinstraat komt grond vrij voor het bouwen van autoboxen. Men zal een perceeltje van 7.20 bij 3 meter kunnen kopen voor f 278,80. Over de uitvalsweg vanaf de Grevelingendam is men nog in bespreking. Voor het aanleggen van een strandje achter de sluis zal men onge veer 70.000 kubieke meter zand nodig hebben, a f 1,20 per vierkante meter of voor f 84.000 in totaal. Er is slechts f 2200 beschikbaar, zodat naar een ande re oplossing zal moeten worden omge zien. Zeeland is drie dagen lang studie-ob ject voor een groep studenten en lec toren aan de Wageningse landbouw hogeschool. Vierentwintig studenten en zestien stafleden maken op het ogenblik een excursie door de pro vincie om zich er van op de hoogte te stellen hoe Zeeland reilt en zeilt op het gebied van de landbouw. Deze tocht is een van de studie-uitstapjes, die jaarlijks worden ondernomen. Maandag de eerste dag van de trip viel het accent op de tuinbouw. Na dat de deelnemers aan de excursie in de morgenuren in N.-Vossemeer o.m. een uitgebreid park van land bouwmachines hadden bezichtigd, voerde de tocht in de middaguren naar Z.-Bcveland; daar was 't Zeeuw se fruitcentrum Kapelle-Biezelinge het doelwit. Op het programma stond een bezoek aan de proeftuin voor de kleinfruitteelt. De deelnemers wer den er rondgeleid door de chef van de tuin, de heer L. Goedegebure. Hij vertelde hen tal van bijzonderheden over de onderzoekingen en de resul taten op kleinfruitteeltgebied. Een derde onderdeel van deze studiedag kwam te vervallen: het geplande be zoek aan de veiling van Kapelle werd afgelast als gevolg van het opont houd, dat de groep in Noord-Brabant had door de regen. De studenten moesten tijdig in Domburg zijn. In de jeugdherberg „Nieuw Walcheren" waar de deelnemers overnachtten speelde zich natuurlijk het laatste punt van de eerste excursiedag af: de adjunct-directeur van het E.T.I voor Zeeland, dr. C. de Galan, gaf een uiteenzetting over de economi sche ontwikkeling van Zeeland ei. zijn landbouw, waarbij hij een beeld gaf van de veranderingen, die zich in de laatste jaren in Zeeland vol trekken. andaag dinsdag krijgen enkele andere facetten van de Zeeuwse landbouw de aandacht. In Zeeuwsch- Vlaanderen bezoekt men een trek paardenfokkerij, een landbouwdemon stratiebedrijf, 't ingepolderde Braak- mangebiea, een vlasroterij en de N.V. Glucosefabriek te Sas van Gent. (Foto P.Z.C.) Dezer dagen vergaderde in Goes het bestuur van de federatie Zeeland van Volksonderwijs. Er werd besloten in het najaar eén cursus te geven, die de deelnemers een beter inzicht moet ver schaffen in allerlei financiële regelin gen het onderwijs (meer in het bij zonder het openbaar onderwijs) betref fende. De heer Boon, sedert de instelling van de federatie in 1947 lid van het be stuur, die vele jaren in verschillende functies lid van het dagelijks bestuur is geweest, nam afscheid. De heer v. d. Werff, die hem namens het hoofdbe stuur toesprak, memoreerde de vele verdiensten van de heer Boon en reik te hem vervolgens het ere-insigne van de vereniging uit. De heer Hage, voor zitter van het federatiebestuur, liet zijn woorden van dank en waardering ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk na mens de federatie, een zilveren asbak met het bekende V.O.-embleem. Uit het weerwoord van de heer Boon bleek eens te meer met welk een overtuiging hij zijn werk in Volksonderwijs heeft verricht. Voor het maandag in Goes afgenomen mulo-examen slaagden de dames C. J. Folmer te Zierikzee; J. Provoost te Sou burg; J. W. S. Roodenburg te Vlissin gen; A. M. de Raaij te Souburg; C. J. Arnoldi te Vlissingen; J. A. P. Dieleman te Terneuzen; G. Hogerheide te Sluis; A. J. van Vugt te Terneuzen; M. C. Ver- planke te Axel (m.); L. S. de Bruijne te Middelburg; L. E. Pouwelse te Middel burg (m.); W. de Rijke te Souburg (m.); C. P. v. d. Slot te Middelburg (m.); N. D. de Troije te Arnemuiden (m.); C. F. de Kater te Vlissingen (m.), en de beren A. Leeuwe te Westerschouwen; A. Lem- som te Wersterschouwen; M. Vosse te Zirikzee; W. J. van Vliet te Souburg; R. Visser te Vlissingen; M. de Regt te Vlissingen; G. van Belzen te Vlissingen; J. Haak te Bruinisse; M. W. Koevoets te Zierikzee; P. A. Blaey te Hoek; L. A. den Woelder te Terneuzen; C. J. de Fouw te Terneuzen; M. F. Dekker te Zaamslag; P. J. Dieleman te Hoeke; A. L. Kayser te Terneuzen; W. J. de Regt te Kloetinge; M. P. A. Neeteson te Oost burg; P. A. Klaeijsen te Biervliet; A. M. Witte te Axel (m.); J. Wattel te Vrouwenpolder (m.); A. M. J. Meijns te Middelburg (m.). Zes kandidaten wer den afgewezen. Zondagmorgen omstreeks half tien is de 66-jarige mevrouw E. L. M.-C. te Oost burg tijdens het oversteken van het ze brapad in de Burchtstraat te Oostburg aangereden door een Belgische perso nenauto. bestuurd door J. J. F. G. te Antwerpen. De vrouw werd geschept, kwam op de motorkap terecht en viel daarna op de straat. Zij bleek slechts enkele kleine verwondingen aan een been te hebben opgelopen. De auto werd licht beschadigd. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. Brussel, regen 20 gr. Luxemburg, half bewolkt 20 gr. München, half bewolkt 24 gr. Zürich, onbewolkt 25 gr. Locarno, licht bewolkt 27 gr. Innsbruck, onweer 28 gr. Home, onbewolkt 32 gr. Madrid, zwaar bewolkt 26 gr. Mallorca, licht bewolkt 27 gr. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Bewolkt met nu en dan opklaringen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Meestentijds zwakke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren, of iets hogere. STR ANDVER WACHTING Depressie bij Zuidwest-Engeland neemt af en brengt wat stabieler strandweer. Overwegend droog en een zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Opklaringen. In de middag 21 tot 23 graden. Zeewa ter 16 graden. VOORUITZICHTEN: geleidelijk wat stabieler. ZON EN MAAN. juli zon maan op 4.25 op 17.43 onder 21.03 onder 2.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2