GESCHIL M0SK0U-PEKING VERSCHERPT Viif Chinezen moeten Rusland verlaten Kernproef in Rusland? Engeland en V.S. zijn het niet geheel eens Boze boeren bouwen barricade van fruit Zevibe!voorzitter: spoed met schaderegelingen DR. BEEL BEGINT BESPREKINGEN CHINESE DIPLOMATEN EN STUDENTEN PUBLICEERDEN BRIEF ONDANKS VERBOD VAN HET KREMLIN In Columbia bij ongeluk 35 doden Stahingschaos in Frankrijk Wijnbouwers dreigen reeds met druiven Foor ton gestolen bij juwelier in Arnhem IWANOF HEEFT HUISARREST Schipper slaat overboord Kernmacht ter zee nog tyunt van bespreking NIEUWE PAUS r-EFRnnND VOOR OESTER- EN MOSSEL KWEKERS EN GARNALENVISSERS Voorzitter van commissie ex artikel 8 kon Deltazwaard Toekomstbeeld 206e jaargang - no. 152 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 juli 1963 Geen rondeweer maar hondeweer Pagina 3 Gesprek gaat door Ulbricht volgt PER ABUIS NAAR MOSKOU KLEINE HOORNBLAZER VOOR JARIGE PRINS Overleg Kennedy-Macmillan Glibberig Steun KIND VERDRONKEN Reserves TITO WEER PRESIDENT India STUDENTEN STICHTEN EIGEN VAKBOND „NEDERLANDER LEEST KRANT OP EEN KOOPJE" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie l? van de Velde ir. den Boei en W de Bagtei. Hoofdredactie; W Leertouwei en G. A. de Koü Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus; Vlissingen: Walstraat 68-60 tel 2355 (b.g.g red. 3508 adv 3647/3643» Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b g.g red. 7853, adv. 5213); Oostburg; tel. 2395, Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911: Zlerikzee <=>d. tel 2425 arim tel 2094 Adv pt 30 ct o mm Min d adv. 1 4.50 (neez med 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct p regel (min. f 1,50) „Brieven bur van dit blad' 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg Het ideologische geschil tussen Peking en Moskou heeft een nieuw accent gekregen door de eis van Moskou aan Peking om vijf Chinezen uit Moskou terug te roepen. Het gaat om drie leden van de Chinese ambassade in Moskou en twee Chinese studenten, die door de regering van de Sowjet-Unie „ongewenst" worden geacht omdat zij in de Sowjet-Unie de tekst hebben verspreid van het op 14 juni gedateerde antwoord van het centrale comité van de Chinese communistische partij op de brief van 30 maart van de Sowjet-Russische partij. De Chinezen doen in hun antwoord van 14 juni een felle aanval op het ideologische standpunt van het Kremlin. Het Chinese antwoord is nog niet in de Sowjet-Unie gepu bliceerd. De eis tot terugroeping werd niet in Moskou maar in Pe king gepubliceerd en wel door het officiële persbureau „Nieuw-Chi- na". Dit gaf een verklaring uit van een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken waarin onder meer gezegd wordt dat de eis van de Russen „onrede lijk" is. De uitwijzing van vijl Chinese burgers uit de Sowjet-Unie zo gaat de verkla ring verder, „was een stap die de ideolo gische verschillen tussen de twee par tijen uitbreidde tot de sfeer van betrek kingen tussen de staten". De Chinese verklaring noemde het „in hoge mate betreurenswaardig", dat het Kremlin Pekings standpunt inzake het ideologisch geschil, zoals gepubliceerd op 14 juni, niet had gepubliceerd. Het Russische Centrale Comité, aldus de ver klaring, „heeft het standpunt van de communistische partij van China niet ter kennis gebracht van de leden van de Russische communistische partij en het Russische volk". Niettegenstaande dit alles, aldus de verklaring van de Chinese C.P., zal het Centrale Comité van de Chinese Partij haar delegatie naar Moskou af vaardigen. Een aanplakbord achter glas bij de Chinese ambassade in Moskou is giste ren kapot gegooid. Op het bord zat een beschuldiging aan het adres van India geprikt, dat dit land agressiviteit jegens China aan de dag legde. Personeel van de Chinese ambassade scheen geagiteerd te zijn, toen westerse correspondenten de schade opmerkten.: De informateur dr. Beel zal van ochtend om negen uur prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau, ontvangen voor het *even van enkele toelichtingen op de van dit bureau pas verschenen iota over de toeneming en de be steding van het nationale inkomen in de komende vier jaren. De informateur neeft verder op die dag voor een onderhoud de voorzitters van de drie confessionele fracties in de Tweede Kamer uitgenodigd. Tegen twee uur de heer De Kort (k.v.p om half vier de heer Beernink (c.h.u.) en om vijf' uur de heer Van Eijsden (a.r.p.l. Dinsdagmorgen tien uur ontvangt de informateur prof. Vondeling (pv.d.a.) voor een bespreking en des middags tus sen drie en vier uur mr. Toxopeus, de fractieleider van de V.V.D üe informa teur heeft ae zaterdag en zondag goed deels gebruikt voor het bestuderen der stukken van de informatieperiode Rom- me en de formatieperiode De Kort. De ambassade van de Chinese Volks republiek in Oost-Berlijn heeft het „ver zoek" gekregen haar activiteit „af te remmen", zo niet geheel te staken zo is gisteren van betrouwbare niet-westelijke zijde in de Oostduitse hoofdstad verno men. Het verzoek zou een gevolg zijn van de verspreiding van de tekst van het schrij ven, dat het Centrale Comité van de Chinese communistische partij op 14 juni jl. tot het Russische cenrale partij- comité heeft gericht. Mevrouw J. Vorstenbos uit Den Haag heeft zondag de trip van naar leven gemaakt door per on geluk niet in het toestel naar München te stappen, waarvoor zij had geboekt, maar in het toestel voor Moskou. De beambte, die de plaatsbewijzen controleerde voor de passagiers die in bussen naar het juiste vliegtuig werden ge bracht, had niets van haar vergis sing gemerkt. Eenmaal hoog in de lucht vroe gzij de stewardess wan neer het toestel in München zou landen. Toen bleek dat zij in het verkeerde vliegtuig zat, seinde de K.L.M. dit onmiddellijk naar de gronddienst, die berichtte haar in Moskou naar Amsterdam terug te brengen met hetzelfde toestel. Zo kwam mevrouw Vorstenbos zondagavond nog enigszins ver bouwereerd op Schiphol aan Het was inmiddels te laat om nog naar München te reizen, maar dat vond mevrouw Vorstenbos niet zo erg na haar reis naar Moskou. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft mee gedeeld dat nog onvolledige gegevens erop wijzen dat de laatste weken in de Sowjet-Unie kernproeven genomen zijn. Het zou kernwapens met een zeer ge ringe produktie van radio-actieve neer slag betroffen hebben. De gegevens wel ke ter beschikking van de commissie gekomen zijn worden thans verder ge analyseerd. Een definitieve mededeling zal pas gedaan kunnen worden als alle analyses voltooid zijn, aldus de woord voerder. In Columbia zijn zaterdag minstens 35 mensen om het leven gekomen, doordat een autobus, waarin o.a. twee voetbal elftallen zaten, bij Yarumal in de provin cie Antioquia in een diep ravijn reed. Veertig personen liepen verwondingen op. Onder de omgekomenen bevonden zich negentien leden van eenzelfde fa milie. ^'WW'WMWWUWWWWMWWUWUV/WMWMMUUMWWMWUWWWti '6aterdag is m Delft een reünie gehouden ter gelegenheid van de viering van het 23ste lustrum van het Delftse studentenkorps. Foto: Toen de reünisten zaterdagmid dag in Delft, aankwamen werd hun de weg gewezen door een enorme namaak-reünist. Zaterdag heeft het cadettenkorps „Prins Bernhard" van de K.M.A. in Breda Z.K.H. Prins Bernhard op paleis Soestdijk een aubade ge bracht ter gelegenheid van zijn verjaardag. Foto: Tot zichtbaar genoegen van de jarige prins bood de commandant van het korps, cadet-sergeant J. P. van Reenen rem een pop aan voorstellende een hoornblazer in luchtwachttenue. Het luchtverkeer boven Frankrijk is gisteren ernstig belemmerd door een staking van verkeerstoren- en meteodienstpersoneel. Van de 181 vluchten die normaal van Parijs vertrekken, konden er 79 worden uitgevoerd en er kwamen 82 van de 169 vluchten op Parijs binnen. Het vliegtuig waarin president Kennedy uit Londen naar Rome vloog, moest een omweg maken omdat het geen gebruik maken kon van de luchtroutes over Frankrijk. In Perpignan nielden protesterende boe ren een „mars op het gemeentehuis" om dat hun abrikozen al weken achtereen te weinig hebben opgebracht De oproer politie versperde de boeren de weg en twee vrachtwagenladingen rijpe toma ten werden aangevoerd om de betogers tot munitie te dienen. De politie gebruik te traangasbommen tegen de regen van tomaten. Enige tijd later losten de boe ren een ton tomaten en abrikozen dwars over de „route nationale" die langs Per pignan leidt, met ais gevolg dat een enorme uuren in beslag nemende ver keersopstopping ontstond. Het weekeindverkeer ondervond hier «talrijke moeilijkheden door en menige automobilist durfde niet eens over de glibberige barricade rijden. Het idee voor deze barricade was afkomstig van Bretonse boeren die de vorige week een hoofdverkeersweg onbruik baar hadden gemaakt met een brede en dikke laag tomaten Zaterdag nadden in Cavaillon andere boeren hetzelfde middel toegepast en vo rig jaar, in de artisjokkenoorlog, was ook al eens zo'n hindernis gelegd. De wijnbouwers hebben zondag aangekon digd dat zij de volgende week hun drui ven op straat zullen storten als de prij zen, die zij dan voor hun produkt krij gen, niet beter geworden zijn.- In Le Havre staakten de sleepbootbe manningen en liep het havenverkeer in de war en zaterdag was de directie van de Sud-Aviation, de vliegtuigfabrieken in Toulouse waar o.a. de „Caravelle" wordt gebouwd, door stakende werkne mers buiten de fabriekspoorten gehou den. De bisschoppen van Toulouse heb ben verklaard, dat de eisen van de sta kers gerechtvaardigd zijn en hebben hun morele steun toegezegd. O Alle scholen in de Amerikaanse staat Pennsylvania hebben een dringend verzoek gekregen om bij uitvoeringen geen zangers met zwart gemaakte gezichten te laten op treden. Een negerorganisatie had een derge lijk optreden „vernederend en oneerbiedig" genoemd. Bij een inbraak bij de juwelier Th. Kal leveen in de Vijzelstraat te Arnhem in de nacht van vrijdag op zaterdag is voor een waarde van meer dan een ton gestolen. Uit de etalages en uit de winkelkasten is een grote hoeveelheid sieraden, hoofd zakelijk ringen, met briljanten, armban den en horloges ontvreemd. De Russische kennis van Christine Kee- ler, kapitein Iwanof, heeft sinds 21 juni „huisarrest" gehad in een villa aan de Krasnoarmejska in Moskou, no. 54 waar de Russische veiligheidspolitie hem aan de tand voelt over zijn aandeel in het Profumo-schandaal zo wordt uit diplo matieke bron in Londen vernomen. Een week daarvoor zou Iwanof al ge schorst zijn als lid van de communisti sche partij en zou hij door de inlichtin gendienst van het ministerie van marine, waar hij sinds zijn terugkeer uit Londen werkte, met verlof gestuurd zijn. Zaterdagmiddag is bij sluis II in de Zuid-Willemsvaart tussen Someren en Asten het lichaam opgedregd van de 31-jarige ongehuwde schipper J. A. Huygens uit Breda. De' schipper lag met zijn lege motor schip „Jo" onder de sluis en is op onver klaarbare wijze over boord gevallen. Hij had een dekknecht aan boord die hem op een gegeven moment miste. Zaterdag is de tweejarige Johan van der Velden uit Oosthuizen in Noora-Hol- land bij het spelen in de Wetering al daar geraakt en verdronken. De Britse bedenkingen tegen deel neming aan een multilaterale kern macht ter zee in het raam van de N.A.V.O. zijn nog niet weggeno men, zo blijkt uit het communiqué dat gistermiddag werd uitgegeven na afloop van de besprekingen tus sen president Kennedy en premier Macmillan. Het overleg tussen de Amerikaanse pre sident, die zaterdagmiddag na een be zoek aan Ierland in Engeland aankwam en de Britse regeringsleider vond plaats in Macmillans buitenverblijf in Birch Grove in het Zuidengelse graafschap Sussex. In het communiqué wordt gezegd dat de twee staatslieden het erover eens zijn dat het voornaamste probleem in de N.A.V.O. het nauwer betrekken van de leden bij de afschrikwekkende kern macht is. Volgens hen moeten de verschillende manieren om dit vraagstuk op te los sen verder met de bondgenoten wor den besproken. Een dergelijke ge- dachtenwisseling zou o.a. moeten gaan over de voorstellen tot vorming van een multilaterale kernmacht ter zee. „zonder vooruit te lopen op de kwestie van de Britse deelneming aan een dergelijke strijdmacht". De Britse woordvoerder zei in antwoord op vragen over deze passage, dat „Engeland ernstige reserves heeft en die nog niet zijn weggenomen". De twee regeringsleiders noemen voorts de sluiting van een verdrag tot het ver bieden van het nemen van proeven met kernwapens „zeer dringend". Zij zijn het eens geworden over een algemene lijn De Joegoslavische nationale vergadering heeft gisterochtend maarschalk Josip Broz Tito voor de vierde keer tot presi dent van de republiek gekozen. Hij is 71. In januari 1953 werd hij voor het eerst president. Tot vice-president is gekozen Alexander Rankowitsj. die de Amerikaanse en de Britse afge vaardigde, resp. Averell Harriman en lord Hailsham, zullen volgen als het overleg over een kernstop op 15 juli met de Russen wordt hervat. Gevraagd naar persberichten als zouden geallieerde gevechtseenheden naar India worden gestuurd om er zich te wennen aan de omstandigheden daar, antwoord de een woordvoerder dat deze zaak „een van de dingen onder discussie" was ge weest. President Kennedy arriveerde om twee minuten over zes gisteravond op de luchthaven Malpensa bij Milaan in Italië. Paus Paulus VI is gisteravond om 1 mi nuut voor half negen met de driedub bele pauskroon, de tiara, gekroond tot 262ste paus van de Rooms-Katholieke Kerk. De plechtigheid werd buiten op het St.-Pietersplein gehouden. In de rede, die de paus tijdens de mis op het Sint-Pietersplein ter gelegenheid van zijn kroning uitsprak, deed hij een beroep tot eenheid onder de christenen. De paus begon zijn rede in het latijn en ging daarna achtereenvolgens over in het Italiaans en Frans en besloot zijn rede met boodschappen in het Engels, Duits, Spaans, Portugees, Pools en Rus sisch. In het in het Frans gesproken gedeelte van zijn rede richtte de paus zich tot „hen die, zonder tot de Rooms-Katholie ke Kerk te behoren, met ons verenigd zijn door de machtige band van geloof in en liefde tot Jezus en getekend zijn door het zegel van één doop". Hij zei zich tot hen te richten met een eerbied, die wordt verdubbeld door een onmetelijk verlangen. Een verlangen dat velen onder hen ook reeds zo lang bezielt om de gezegende dag te bespoe digen, waarop na eeuwen van ongeluk kige scheiding, de voimaakte verwezen lijking zal geschieden van de dringende bede van Christus aan de vooravond van Zijn dood: „ut sint unum (opdat zij één zijn"). len paus Joannes XXIII in herinnering die op het gebied van de eenheid grote verwachtingen levend had gemaakt. „Wij beschouwen het als een plicht en eer deze verwachtingen niet te bescha men". Mejuffrouw Adeleh Sadrille, sinds 17 april, toen zij trouwde met de 21-ja rige Indische Nederlander F. J. Rompies, mevrouw A. Rompies-Sadrille en bekend geworden als „Miss Dousadj" het levende symbool van de in Nederland gevoerde actie voor de herbouw van het door een aardbeving verwoeste Perzische dorp Dousadj, is zaterdagochtend met haar man naar haar vaderland vertrokken. Het jonge paar zal zich in Perzië vestigen. De foto toont het echtpaar Rompies, dat op de trap van het vliegtuig af scheid neemt van Nederland. wwwwwvwwwwwwwwwwvwwwwvwwvwwwwwwvwwwvwwwwwwwwwww pivots To^rfQVI De voorzitter van Zevibel, burge meester A. L. S. Lockefeer van Hulst, heeft zaterdagmorgen tij dens de jaarvergadering van Zevi bel in de vismijn te Colijnsplaat gepleit voor een spoedige totstand koming van regelingen om de Del- taschade vóór de visserij te leni gen, zowel voor de oestercultuur „het doodvonnis is getekend" als voor de schade in de mossel kwekerij en de garnalenvisserij, i Op het punt van de schadevergoeding i in de sector van de garnalenvisserij i kreeg de vergadering uitsluitsel, zij het in negatieve zin. „Het is allemaal erg moeilijk mei die regeling Wij als ambtenaren kunnen nU'.is zeggen over *5,^2"*'. de voorzitter van de commissie ex artikel 8, de heer K. A. Soudijn op een vraag van de garnalenvissers- voornian M. Siereveld. „Dat is bij zonder teleurstellend", merkte de heer Siereveld op. Op tal van punten deelde de Zevibel- voorzitter deze teleurstelling. Dat kwam duidelijk tot uiting in zijn openingsrede, waarin de heer Lockefeer de voorzitter van Zevibel vergeleek met een kapitein op een zinkend schip: „op het oude his torische schip der Zeeuwse visserijen" Sprekende over het niet-doorgaan van de oes terproeven sprak de heer Locke feer van een „deceptie na de gedane toe zeggingen en gewekte verwachtingen". Een deceptie, die groot is en bijna" niet te verteren, volgens de Zevibel-voorzit- ter. „Wij zien nu uit naar een daadwerke lijke regeling der schade, waaraan we kunnen ontlenen, welke richtlijn de re gering meent te volgen om de Delta- schade voor de visserij te lenigen. Het is ons echter niet bekend hoe de com missie ex artikel 8 der Deltawet op grond van de Deltawet aan de regering zal adviseren. De regeling der oester- schade zal voor ons een test-case zijn", aldus spreker. Verder in zijn rede herinnerde hij aan de schade in de mosselkwekerij ten gevolge van de Deltawerk-en, welke volgens hem niet alleen door nipensaUemaatregeien o.m door teev. e -,g van Dercelen in het tjb-- aakt „Wij tasten volkomen in het duister over de regeling, welke uit de bus zal komen. Dit maakt ons zeer ongerust", voegde hij eraan toe. De voorzitter merkte verder op, dat het visserijschap in contact is getreden met de commissie ex art. 8. „Betekent zulks, dat er inderdaad enigszins sprake is van inschakeling van het bedrijfsleven in dez.e materie, welke toch allereerst het visserijbedrijf in de Deltagebieden aan gaat?" vroeg de heer Lockefeer zich af. En hij voegde eraan toe: „Wij blijven de gang van zaken onbevredigend vin den: het zwaard van de Delta hangt boven ons hoofd en wij zoeken dus naar uitkomst. Het is jammer, dat er nog niet meer klaarheid is en dat het wets ontwerp op grond van artikel 8 der Del tawet nog steeds niet is verschenen". Het volgende probleem, dat de Zevibel- voorzitter aanstipte was de kwestie van de verwatering van mosselen. „Wanneer wordt een aanvang gemaakt met hel nemen van proeven voor de mosselver- watering, hetgeen tot heden een Zeeuw se aangelegenheid is". De heer Locke feer verklaarde, dat Zevibel zich in ver binding heeft gesteld met Ged. Staten van Zeeland om te bereiken, dat onder hun leiding het Zeeuwse mnsselbedriif 1 kwekerij en handel) zich '-cac-k over de plaats, waar het verwateren van m,os- selen na afsluiMno s geschieden. „Wij staan op het stand punt, dat Zeeland moet blijven ijveren voor het behoud van de verwaterplaat sen in deze provincie, die zo gunstig is gelegen voor de levering van mosselen aan Frankrijk en België, de grootste af nemers 90 van onze mosselproduk- tie". Beraad en actie achtte spreker dringend en acuut nodig, te meer omdat is om bij de daar ontwikkelde mossel- in het noorden van het land een streven cultuur ook de mosselverwatering en de handel te vestigen. Over de derde pijler van de Zeeuwse visserij, de garnalenvisserij, zei de heer Lockefeer. dat nu reeds de vraag aan de orde is, welk tehuis na afsluiting van de Oosterschelde aan de thans tijdelijk in Colijnsplaat thuishorende vissers zal worden geboden en welke maatregelen voor de voortzetting van deze visserij genomen dienen te worden. De Zevibel-voorzitter gat voorts een schets van de toekomst van de visse rij. „Ons beeld voor de toekomst hangt voor een groot deel af van de maatregelen, welke de regering zal nemen. Daarnaast zullen wij zelf die toekomst onder ogen moeten zien en er rekening mee moeten houden, dat tie Zeeuwse visserij-van-vandaag een 7tr b' 7 In Utrecht is zaterdag de Nederlandse Studentenvakbeweging opgericht. Het bestuur bestaat uit studenten uit Nij megen Leiden, Utrecht en Amsterdam. Aan de oprichtingsvergadering namen vertegenwoordigers van acht Neder landse universiteiten en hogescholen deel. De nieuwe vakbeweging nam op haar tweede congresdag een motie aan naar a V.ieiding van het voornemen van de re gering de directe subsidies op de maal tijden van de studenteneettafels per 1 september af te schaffen. In de motie wordt gesteld, dat de uit de subsidie afschaffing voortvloeiende prijsstijgin gen het vele studenten uiterst moeilijk zal maken geregeld van de op voedings waarde gecontroleerde mensamaaltijden gebruik te blijven maken. De Nederlander leest de krant op een koopje. Jaarlijks komt bij de dagbladen 100 miljoen aan abonnementsgelden bin nen. Dat is weinig als men bedenkt, dat aan tabaksartikelen 1.041.000.000, en aan snoep 859.000.000 wordt be steed, bij een totale jaarlijkse besteding van 25 miljard gulden". "V Dit werd zaterdag onthuld door de heer J. van der Kieft, erevoorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagblad pers" in een toespraak ter gelegenheid van het afscheid van de heer Van Kui lenburg als directeur van de N.V. De Arbeiders »ei -,r u =1 PVri. van Boxtel, 1„ rpr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1