KOLONEL BEKENT SPIONAGE Macmillan: „Ik blijf" „Toestand rij-onderricht onhoudbaar geworden" „Literatuurlijstboeken" populair bij de jeugd Ook geheime gegevens van N.A.V.O.- landen aan Russen verstekt Tsjecho-Slowakije rehabiliteert gestraften E.M.S. BEGON MET UITVOERING VAN HET 6000-WON1NGENPLAN E.E.G. MAG VROUWEN NIET ALS TWEEDERANGS BURGERS ZIEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PERS EN PARLEMENT BEKRITISEREN REGERING De Zweedse kolonel Stig Wennerstroem heeft gisteren toegegeven schuldig te zijn aan „ernstige spionage" en illegale inliehtingenprak- tijken ten behoeve van een buitenlandse mogendheid en is, hangende zijn berechting, in verzekerde bewaring gesteld. De 56-jarige kolonel, die op 20 juni door de veiligheidspolitie werd gearresteerd, werd gis teren voor een rechtbank geleid. Na een verhoor van 70 minuten werd hij teruggebracht naar zijn geluiddichte cel op de bovenste verdie ping van het hoofdbureau van politie. werd gezegd dat men de minister van defensie Sven Anderson, er minstens twee jaar geleden van had verwittigd dat Wennerstroem een risico voor de vei ligheid opleverde. Verklaard werd dat de minister van justitie. Herman Kling, een paar maanden later werd ingelicht, maar aat de ministers het kabinet niet op de hoogte hadden gesteld. Wennerstroem heeft de volgende functies bekleed: luchtmachtatta ché te Moskou en Washington, hoofd van de afdeling luchtmacht van het Zweedse hoge commando en militaire adviseur van het mini sterie van buitenlandse zaken, Verondersteld wordt dat hij Rusland alle militaire inlichtingen heeft gegeven waarom het heeft gevraagd, onder meer geheime gegevens uit enkele T' anden. De kolonel zag er tijdens het verhoor vermoeid en gelaten uit. Tg'dens een door koning Gustaf Adolf bijgewoonde kabinetszitting werd gis teren een commissie van juristen be noemd, die tot taak heeft een onder zoek naar de spionage-activiteiten in te stellen. Inmiddels werd heftige kritiek geleverd op de regering. In de veroordelingen De arrestatie van Wennerstroem was een grote verrassing voor premier Tage Erlander en de minister.van buitenland zaken, Torsten Nilsson. De premier werd pas twee dagen na Wennerstroems arrestatie ingelicht. Erlander meende echter dat de regering geen fouten had gemaakt. Indien iedere keer dat iemand wordt verdacht alarm wordt geslagen, wordt de toestand ondraaglijk, zei hij. oppositiepartijen hebben, hierin bij gevallen door de pers, een parlementair onderzoek geëist. De Britse premier, Harold Mac millan, heeft gisteravond te ken nen gegeven dat hij voornemens is de Conservatieve Partij te leiden tot de volgende algemene verkie zingen, ondanks de eisen om zijn aftreden. Macmillan gaf dit tijdens een exclusief interview met de onafhankelijke tele visiemaatschappij te kennen. De Labour- partij heeft geëist dat Macmillan af treedt en nieuwe verkiezingen worden gehouden. Macmillan is verplicht voor oktober volgend jaar algemene verkie zingen uit te schrijven. „Bij leven en welzijn hoop ik de partij bij de volgende verkiezingen te leiden", aldus Macmil lan. Op de vraag of hy een datum voor zijn aftreden zou vaststellen antwoordde Macmillan dat er van hem niet ver wacht kon worden dat hy daar thans een duidelijk antwoord op zou geven. Hij voegde eraan toe dat de regering nog veel werk te doen had alvorens de kie zers onder de ogen te zien. „Mijn enig doel is voor de de regering en de party te doen wat juist is", zei hij. EEUWFEEST VAN DE ROTTERDAMSCHEBANK Tientallen topfiguren uit 't Nederlandse bedrijfsleven, leden van het coi-ps con sulaire in de Maasstad en zeer vele an dere belangstellenden waren gistermid dag naar de Coolsingel in Rotterdam gekomen om daar in het hoofdkantoor van de Rotterdamsehe Bank N.V. het bestuur him gelukwensen aan te bieden bij het eeuwfeest van deze instelling. Hoogtepunt van deze bijeenkomst was het bezoek van de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, die daarby bekendmaakte dat de oudste di recteur van de bank, dr. C. F. Karsten, was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De regering heeft met deze onderscheiding, zo zei mr. Van Walsum, uiting willen geven aan haar waardering voor de grote be tekenis van de bank in de nationale economie. By de geschenken was de zilveren leg penning van de Maatschappij voor Han del en Nyverheid, welke slechts spora disch wordt toegekend aan personen of instellingen die zich bijzonder verdiens- teiyk hebben gemaakt voor ons land. Tydens een bijeenkomst in de ochtend uren bood dr. Karsten cheques van 100.000 gulden aan aan de stichting wetenschappeiyk onderzoek Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam en aan de Nederlandse economische hogeschool in de Maasstad. Het personeel van de bank krijgt bovendien zes nieuwe bun galows en een zwembad in zijn vakan- tieverbiyf in Nunspeet. dreven als goedkoop kunstje, met een oordeel over iets aan te komenna eerst alle risico voor dat oordeel bij voorbaat te hebben uitgeschakeld door de kwasi-be- scheiden mededeling: ltlieve men sen, ik ben op dit gebied een vol slagen leek". Zulk een betoogtrant lijkt al te zeer gebaseerd ie zijn op het beruchte „gesundes Volks- emp/inden", dat óók een risico loos „argument" is, dat de (kwa- si) basis moet vormen voor aller lei redeneringen en gevaarlij ker nog maatregelen, die res pectievelijk kant noch wal raken en door niets gerechtvaardigd ziin. Als ik dan ook zeg, dat ik leek ben in zaken van vervoer en van economie, dan doe ik dit niet om mij daarachter te verschuilen en om uit die schuilplaats kritiek van de „gewone man" (óók zo'n vaag en ondefinieerbaar begrip te uiten op K.L.M. en Nederlandse Spoorwegen, doch alleen maar om te zeggen dat ik er niets van be grijp, dat beide belangrijke ver voermaatschappijen van het éne jaar op het andere van winst op miljoenen verlies kunnen geraken en dat dan nóg wel tot geweldige verbazing niet alleen van de leek en de gewone man, doch óók van zich zelf Het vorige jaar een paar miljoen winst en het daarop volgende jaar negenentwintig miljoen verlies bij de Spoonoegen economen zul len wel vertellen dat het twee on vergelijkbare aangelegenheden be treft, maar voor mij hebben zowel de mag ik zeggenf) catastrofe van de K.L.M. als die van de Spoonoegen in ieder geval het verbijsterende gemeen. En ook dit: dat voor beide gevallen argu menten achtera) worden aange voerd, die bedoeld zijn als posiiief antwoord op het verklaarbare massale „hoe kon dit gebeuren f"; argumenten die dan toch weer de „Mli verfclaar- lioe niet voorzien isf" Wanneer de Spoorwegen vertellen dat het steeds toenemende ver voer per privé-auto één der oor zaken van liet grote verlies over 1962 is, is men dan, zelfs als leek, niet gerechtigd te vragen: „is die factor in één jaar dah zo veel krachtiger gewordenf" En: „heb ben uw deskundige economen dit dan niet voorzien t" Het verwonderlijkste van alles vind ik, dat het reizen en trekken zo enorm is toegenomen, terwijl de maatschappijen, die in deze ge- weldig-vergrote behoefte voor zien, 'zulke verliezen lijden. De scheepvaart, die geen concurren tie van de privé-auto ondervindt en gezien de te geringe passa giersbezetting van de vliegtuigen toch blijkbaar ook niet in grote mate van het luchtverkeer, lijdt wel geen desastreuze verliezen, maar een geweldig-bloeiend be drijf is zij, gezien ae balansen ba rer ondernemingen, toch zeker óók niet. Neen, ik ga mij niet achter mijn ondeskundigheid verschuilen en dan kritiek uitoefenen. Het enige wat Gewoneman op z'n gewone- mans kan zeggen, is: ik begrijp er niets van. ELIAS. Verrassing Zes voormalige leden van de Tsjecliische communistische party, die uit de party waren gestoten omdat zy tot strenge straffen waren veroordeeld, zijn weer tot de partij toegelaten, aldus is meegedeeld door het Tsjechische partijorgaan Rude Pravo. Voor de vroegere Tsjechische minister, van buitenlandse zaken, Wladimir Cle- mentis geldt het een postuum eerher stel, daar hy in 1952 samen met de toen malige eerste secretaris van de partij, Rudolf Slansky, ter dood werd gebracht wegens misdadige en verraderiyke prak- tyken. De vijf andere voormalige partijleden die werden gerehabiliteerd zyn Gustav Hu- sak, Ladislav Novomesky, Ladislav Hol- dos, Ivan Horvath en Danie Okali. zy werden in 1954 tijdens een zuiverings proces veroordeeld tot langdurige ge vangenisstraffen, variërend van tien jaar tot levenslang. Ward staat in Londen terecht Ward, de man die de demi-mondaine Christine Keeler aan de ex-minister van oorlog Profnmo heeft voorgesteld, waaruit zich het schandaal heeft ont wikkeld. dat tot het aftreden van Pro- fumo heeft geleid, is gisteren voor de rechtbank van Marylebone in Londen verschenen waar hij op acht punten in staat van beschuldiging werd gesteld. Drie van deze punten betreffen seksu ele misdrijven, terwijl de vijf andere be trekking hebben op overtredingen van het burgeriyk wetboek. Enkele van deze punten zijn: 1. Souteneurschap. Ward wordt ervan beschuldigd gedurende bepaalde perio den o.a.: tussen 1 juni 1961 en 31 juli 1962 en van 1 september 1962 tot 31 december d.a.v. geheel of gedeel- teiyk te hebben geleefd van de op onze- delgke wijze verkregen verdiensten van Christine Keeler, haar vriendin Marilyn Rice-Da vies („Mandy") en andere vrou wen. 2. Het aanzetten van minderjarige meis jes, via onder meer Christine Keeler, tot het onderhouden van onzedelijke be trekkingen met derden, i.e. met hemzelf. 3. Het meermalen opzettelijk doen ple gen van abortus. 4. Het geven van gelegenheid in sa menwerking met anderen. Uit het verhoor van Christine Keeler is gebleken dat lord Astor te wiens huize zij door Ward aan de toenmalige minister van oorlog Profumo werd voorgesteld de huur van haar flat te Londen betaalde. Zq had van Pro fumo geld ontvangen. De zitting wordt vandaag voortgezet. A.N.W.B.-DIRECTEUR Overheid draagt weinig bij voor de praatpalen (Van een onzer verslaggevers) De A.N.W.B. heeft, bij monde van zijn directeur wegen en verkeer, de heer A. G. M. Boost, opnieuw be vestigd, wat reeds in het jaarver slag als een noodkreet klinkt, na melijk -dat de toestand bij het rij- onderricht rondweg onhoudbaar is geworden. Nog steeds belet artikel 7 van de grondwet, waarin de vrij heid van onderwijs wordt gewaar borgd, een behoorlijke regeling. Er zqn thans 5000 geregistreerde en misschien nog vyfhonderil niet-geregis- treerde rüschoien, do meeste éénmans- bedryfjes. De heer Boost schat het aan tal hiervan, dat werkeiyk in staat is goed rijonderricht te geven op tien tot vyffcien procent. EERSTE PAAL GESLAGEN IN RIJSWIJK Meer woningen Ook plannen voor Vlissingen en Middelburg Gisteren is de eerste paal geslagen voor de bouw van 480 flatwonin gen in Rijswijk, welke voor reke ning van de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen worden ge bouwd. Het betreft de eerste tranche van 300 woningen bestaande uit 5 blokken elk van 60 woningen in 10 woonlagen op een onderhuis, gelegen aan de Prinses Bea- trixlaan. Het worden 4 a 5 kamerwo ningen voorzien van liften en centrale verwarming. De woningen zullen voor de verhuur bestemd worden. Er is veel aandacht besteed aan het voorkomen van geluidshinder (zwevende vloeren) wateroverlast (overstekende galeryen en balkuus) en de bij deze grote hoogte te verwachten wind- en daardoor tocht verschijnselen. Het project zal in het ar beidsbesparende R.B.M.-systeem door N.V. Intervam worden uitgevoerd. Deze eerste paal is tevens de eerste p voor de eerste woning, welke in het kader van het door de E.M.S. ontwikkel de 6000-woningenplan tot uitvoering komt. Deze 6000 woningen zgn verdeeld in 3 jaarlijkse tranches. Zeeland Dit jaar nog wordt met de bouw van 2000 woningen, verdeeld over een aantal provincies, begonnen. Plannen voor onder meer Den Haag, Middel burg, Vlissingen, Tilburg, Nymegen, Alphen aan de Ryn, zijn in een ge vorderd stadium. De president-directeur van de N.V. E.M. S., de heer R. Zwolsman. bekritiseerde de uitgebreide overheidsbemoeiing met de woningbouw. Het is daardoor onmo gelijk de plannen in regelmaat tot ver- wezeniy'king te brengen, aldus de heer Zwolsman. Soms lijlct het dat men geen woningen wil hebben. Men is soms een jaar bezig voor een plan gerealiseerd kan worden. Een hele reeks overheids instanties is van de eerste streep van de architect tot het einde met de plannen bezig, controleren elkaar weer, zodat het lang duurt voor de rijksgoedkeuring wordt verleend. Hg' bepleitte dan ook een gezameniyke goedkeuring door alle betreffende instanties. Nu moet men van de ene instantie naar de andere en dat kost allemaal veel tgd. In plaats van de nu te bouwen 2000 woningen per jaar zou de E.M.S. er jaar lijks 5000 willen bouwen. Zulks zou de mogelijkheid scheppen om met grotere complexen te starten en meer woningen op één plaats tegelyk te doen bouwen. Hij zei te willen proberen de plannen daarvoor uit te werken en verzeker de daarby dat de meeste dan in Zuid- Holland zouden komen, waar overi gens de behoefte het grootst is. Hy deed een beroep op de gemeente besturen in Zuid-Holland om bouwrijpe grond beschikbaar te stellen voor de 1000 thans nog te bouwen woningen, om dat wel eens blykt dat voor een plan geen grond aanwezig is. Dit schept het gevaar dat de woningen naar een andere provincie verhuizen. Als in de arbeidsbesparende bouwme thode continubouw mogeiyk wordt ge maakt voorzag de heer Zwolsman een mogelykheid om de bouwproduktiviteit op te voeren. Naast de woningbouw zouden dan ook andere gebouwen als fabrieken, kanto ren, e.d., zonder bezwaar kunnen worden ter hand genomen. De gemechaniseerde bouw is echter al leen mogelyk als de produkten van de bouwfabriek regelmatig worden afge nomen. By een bouwfabriek in Utrecht staan momenteel bouwelementen ge reed, die niet verwerkt kunnen worden, omdat de goedkeuring oni te houwen uit blijft. Studenten maken film „De vlucht" De stuclentenfiimgroep van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam is begonnen met do opnamen voor een korte avant garde- film getiteld „De Vlucht". Het ministerie van O., K. en VV. verleende subsidie voor deze film. Produktieleider is de 24-jarige vierde jaarsstudent in de psychologie P. G. J. Keuss. De regie is in handen van Rob Scherjon, een 24-jarige ex-cursist van de Nederlandse Filmacademie. Niemand, zo zei hg, bevredigt de huidige situatie. Er zal inderdaad iets moeten gebeuren, omdat juist tijdens de eerste lessen de basis wordt gelegd voor goed of slecht autorijden. De heer Boost en ook mr. D. J. van Gilse, procureur-gene raal in Den Haag, tevens bestuurslid! van de A.N.W.B. meenden echter te we ten, dat dit hele probleem ernstig wordt bestudeerd en dat naar een bevredigen de oplossing wordt gezocht, zonder dat hierbij de grondwet wordt aangetast. Een en ander kwam ter sprake tijdens de traditionele persconferentie van de A.N.W.B., welke steeds voorafgaat aan de jaarvergadering. „Bondsrijscholen' De heer Boost deelde voorts mede, dat de A.N.W.B. het instituut van „bondsrijscholen" weer nieuw leven gaat inblazen. Vroeger waren de re sultaten wat teleurstellend, omdat deze rijscholen te veel van personeel wisselden, thans zal men de contrac ten met de ryscholen zodanig opstel len, dat een garantie ontstaat ten aanzien van alle personeel. De eisen, die de A.N.W.B. stelt, met name op didactisch gebied, zijn zeer hoog. Praatpalen De A.N.W.B. zal drie provisorische we genwachtstations Inrichten, te weten op de splitsing van rijksweg 4 en 4a bij Burgerveen, bg 't Harde aan de nieuwe weg Harderwijk-Zwolle en bij Houten aan ryksweg 12 tussen Utrecht en de Duitse grens. Deze stations zullen wor den ingericht met een mobilofooninstal latie, de wegenwacht op deze trajecten wordt uitgebreid en men hoopt hiermee de hulpverlening langs de rijkswegen, die nog veel te wensen overlaat, te ver beteren. Niettemin: dit project is slechts een on derdeel van hetgeen de A.N.W.B. aan- vankelyk van plan was en waarvan de bond hoopte, het met overheidssteun te kunnen realiseren. Enthousiast was ingericht met om de twee kilo meter „praatpalen" heeft de minister van verkeer en waterstaat zicli hier over zeer enthousiast getoond. De A.N.W.B. lieeft daarna nog sclirifte- ïyk een bevestiging van dit enthousi asme ontvangen en plannen uitge werkt om te komen tot een liet hele land omvattend net van posten en praatpalen. Tot 1975 zou hierin voor de aanleg van de kabels en telefoons een bedrag moe ten worden geïnvesteerd van 35 miljoen gulden. Ook justitie en binnenlandse za ken stonden zeer positief tegenover het plan, dat veel meer zou zgn dan wegen wacht alleen, namelijk een allesomvat tende snelle hulpverleningsdienst in de meest algemene zin. De A.N.W.B. zelf zou de stations en de radioverbindingen, alsmede het rydend materiaal voor zgn rekening nemen, de overheid de kabels en telefoon. Toen echter puntje bij (praat)paaltje kwam, bleek de regering niet bereid meer dan enkele procenten in dit pro ject bg te dragen Hoge Raad deed uitspraak in het passantenprobleem De Hoge Raad heeft vernietigd het ar rest van het Arnhemse gerechtshof, dat de handelingen van de staat onrechtma tig verklaarde in het z.g. passantenpro bleem, dat ontstaat wanneer voor een ter bescliikking gestelde direct geen plaats in een psychiatrische inrichting is. Een zodanig persoon wordt dan in een huis van bewaring ondergebracht, het geen het hof beschouwde als een on rechtmatige vrijheidsberoving. Het gaat hier onder meer om de uitleg ging van art. 9 van de „beginselenwet gevangeniswezen". De Hoge Raad heeft nu geoordeeld, dat deze toelichting doet uitkomen, dat de wetgever destgds aan de huizen van bewaring, naast de aan de huizen van bewaring gegeven bijzondere bestemmingen (b.v. gijzeling) de geheel algemene bestemming heeft willen ge ven van een alle andere gestichten aan vullende plaas van detentie. Met de oude wet was het niet anders. De Hoge Raad acht het niet aannemelijk dat de wetge ver destyds het onderhavige probleem over het hoofd heeft gezien. Gisteren is H.K.H. Prinses Irene uit Madrid aangekomen op Schip hol om vandaag de verjaardag van haar vader mee te vieren. Foto: op de luchthaven wordt de prinses hartelijk verwelkomd door jonkvrouwe G. E. B. Röell, hof dame van H.M. de Koningin. GROOTWINKELBEDRIJF VRIJ IN VLEESVERKOOP (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft ge weigerd de regering te adviseren aan het bedrijfschap voor het sJagersbedriif de bevoegdheid te verlenen de bindende regelen, die het bedryfschap kan stellen op het verstrekken van geschenken, liet geven van kortingen en op de vaststel ling van prijzen, ook van toepassing te verklaren op derden, waarby in de eer ste plaats wordt gedacht aan het groot winkelbedrijf en aan de „supermarkets", die, ook al verkopen zy vlees, niet vallen onder het bedrijfschap. Een ontwerp-advies, ontworpen door de organisatie-commissie van de S.E.R., waarbg deze bevoegdheid wel werd ge geven, werd gisteren na een uitvoerige discussie door de raad van de hand ge- Het Wereldgebeuren Gastheer De verjaardag van Walter Ulbricht, de Oostduitse communistische leider, die morgen zeventig jaar wordt, be looft een geweldig feest te worden en zelfs meer dan dat. Zo groot is het aan tal buitenlandse communistische func tionarissen dat naar Oost-Duitsland komt of daar al is, dat gerust gesproken kan worden van een onofficiële topcon ferentie. Deze conf ker zijn dan het feestje van Ulbricht, wiens verjaardag slechts als dekmantel gebruikt wordt voor een communistisch komplot, dat vermoedelgk veel te ma ken heeft met twee belangrijke confe renties, welke de komende maand in Moskou worden belegd. In de eerste plaats is daar de Russisch-Chinese bg- eenkomst, waarin gesproken zal worden over de ideologie en de meningsverschil len tussen beide landen en ten tweede het overleg van de grote drie: Amerika, Engeland en Rusland over de ontwape ning. Het ligt voor de hand dat Rusland zijn „bondgenoten" op de hoogte wil stellen van de houding welke het bij beide ge sprekken zal aannemen. Ulbricht maak te hierover al een opmerking toen hg gisteren premier Kroesjtsjew begroette op de Oostberiynse luchthaven Schöne- feld. Nadat premier Kroesjtsjew en me vrouw Nina Kroesjtsjew uit het witge schilderde Iljoesjinvliegtuig gestapt wa ren en Ulbricht een hand hadden gege ven. zei de laatste in een opgeschroef de redevoering: „In de eerstkomende da- zullen wg horen hoe de Sowjet- i over de situatie denkt". Het volgende onderwerp, dat Ulbricht direct aanroerde was het bezoek van president Kennedy aan West-Berlyn. Hg noemde deze visite in strijd met de be langen van het Duitse volk en Kroesj tsjew beaamde dit beleefd. Daarna kwam Ulbrichts stereotype eis: terugtrekking van de geallieerde troepen uit West- Berlijn en een vredesverdrag voor ge heel Duitsland. Tot zover was het ritueel volgens plan verlopen. Minder vlot ging het daar na tijdens de rondrit van de Russische bezoekers door de Oostberlijnse straten. Het was de bedoeling, dat Kroesjtsjew een nog geestdrigtiger onthaal zou ont vangen dan Kennedy eerder deze week in het westelijk deel van de stad, maar enthousiasme laat zich moeilijk com manderen. Spontaan was de hulde die West-Berlgn aan Kennedy bracht. De Oostduitsers waren echter uit hun fa brieken de straat opgedreven. Nu en dan lieten zij een flauw hoerageroep ho ren en partijbonzen gaven een woordje Russisch weg: „drushba" „vriend schap" riepen zij. Behalve Kroesjtsjew zullen nog veel meer communistische gasten uit het bui tenland op het feest van Ulbricht aan wezig zijn. De Poolse partijleider Go- moelka, de Hongaarse premier Janos Kadar en de Tsjechische president No- votny zijn zeker van de party. Van de Roemeense communistenleider Gheoghe Georghiu-Dej was dat gisteravond nog niet zeker al werd zgn naam wel ge noemd in geruchten, welke in Oost- Berlijn de ronde deden. Hg was al uit Boekarest vertrokken, maar hij had thuis niet verteld waar hij heen ging. Dat de bijeenkomst meer dan een ver jaardagsvisite is, blykt uit de medede ling van de Russen, dat premier Kroesjt sjew een week lang in Oost-Duitsland zal blijven. Hg zal pas naar Moskou terugkeren op de dag voor het gesprek begint met de Chinezen, dat van Russi sche zyde zal worden gevoerd door Mi chael Soeslow, de op een na voornaam ste ideoloog van het Kremlin. EUROPEES PARLEMENT: In 1965 zelfde beloning als de mannen Het Europese parlement heeft gisteren verklaard, dat de gelijke beloning van mannen en vrouwen in de E.E.G.- landen zonder enige beperking op 1 januari 1965 ingevoerd moet zijn. In een met algemene stemmen aangeno men resolutie die was opgesteld door de Nederlandse liberale mevrouw J. M. Schouwenaar-Franssen, wees het parlement iedere interpretatie die de gelgke beloning beperkt tot de zoge naamde gemengde functies, van de hand. In een rapporc over de stand van zaken op 30 juni 1962 constateert mevrouw Schouwenaar, dat met name de Ne derlandse regering aan het recht op gelijke beloning tot nu toe slechts een beperkt karakter heeft gegeven, door bg de vernieuwing van de c.a.o.'s de E.E.G.-voorschriften over het gelei- delnk invoeren van de gelgke belo ning uitsluitend te volgen waar het gaat om de gemengde functies. Op 30 juni van het vorige jaar mocht het verschil in beloning tussen man nen en vrouwen in de E.E.G. nog slechts vyftien procent bedragen. Alhoewel hier en daar vooruitgang is geboekt, bestaan er volgens vrouw Schouwenaar overal nog open lijke en verborgen discriminaties, die dit percentage overschrijden. Ze merkt op, dat het „in de nieuwe maatschappij die wij, mannen en vrouwen, gezamenlijk aan het opbou wen zijn, eenvoudigweg niet aan gaat de werkers op grond van hun sekse te onderscheiden in eerste- en tweederangs burgers". MARTINS AIR CHARTER IN ONDERHANDELING MET DE KLM. (Van onze Haagse redactie) Nadat de president-commissaris van de K.L.M. donderdag reeds had gezinspeeld op de mogelijkheid van samenwerking met derden op het gebied van charter vluchten en in de algemene aandeelhou dersvergadering meedeelde, dat „de di rectie der K.L.M. fors en concreet aan dacht schenkt aan deze materie" heeft de heer Martin Schroder, directeur van Martins Air Charter (M.A.C.) thans be vestigd, dat er onderhandelingen ge voerd worden tussen K.L.M. en M.A.C. Vraagt U me echter niet, in welke ma chines ik nu geïnteresseerd ben. Zover zgn we nog niet. Wel kan ik zeggen, dat ik geen enkele belangstelling heb voor de mottenballenvloot van de K.LM., de Constellations. Gevraagd of een toekomstige nauwere samenwerking met de K.L.M. een opge ven van een deel van de eigen zelfstan digheid zou betekenen, zei de heer Schroder met grote nadruk: „Wg zullen onze zelfstandigheid nooit of te nimmer opgeven". Onderzoek van het Hoogveld-instituut Tn opdracht van het Katlioliek Lectuurcentrum heeft het Hoog- veldinstituut in Nijmegen een onderzoek ingesteld naar het lezen van de leerlingen van de derde klas en hoger va neen aantal katho lieke middelbare scholen .De enquêteurs van het Hoogveldinstituut legden 1600 leerlingen een voorkeurslijst van 84 boeken voor uit dertien verschillende categorieën. De volgende tien kwamen aan de top van de ranglyst: 1 Arendsoog (No- wee), 2 Het Achterhuis (Anne Frank), 3 Camera Obseura (Hildc- hrand), 4 Ciske de rat (Piet Bakker), 5 Max Havelaar (Multatull), 6 Don Camillo (Guaresehi), 7 Ben Hur (Wallace), 8 De gebroeders Beek man (Kortooms), 9 De kleine .Johan nes (Fr. van Eeden), 10 Bnrtje (A. de Vries. De voorkcurslyst van au teurs, een keus uit totaal 84 schrij vers, is als volgt: 1 G. Bonians, 2 J. Nowec, 3 Antoon Coolen, 4 Jules Verne, 5 Charles Dickens, 6 Karl May, 7 Hildebrand, 8 Anne Frank, 9 Arthur van Schendel, 10 A. den Doolaard. Schrijvers als John Steinbeck, Simon Vinkenoog, Julien Green, Louis Paul Boon en Erskine Caldwell vormen de achterhoede. Wat de categorieën van boeken be treft die de voorkeur genieten, win nen de „literatuurlystboeken" iets van „avonturen- en jongensboeken" (die ook veel door meisjes worden ge lezen) en „boeken over de oorlog". Echte „meisjesboeken en damesro mans" staan tien procent hierbij achter. Aan de onderste tree van de voor- keursludder staan „moderne litera tuur" en „realistische romens". „Hu moristische boeken" worden door 24 pet van de leerlingen gelezen. Uiter aard ligt by de keuze van de boeken het verschil tussen jongens en meis jes veel sterker uiteen. Over het algemeen blykt dat de jon gens de voorkeur geven aan jongens boeken en avonturenromans aan boe ken over oorlog en jodenvervolging, aan detective-romans. Meisjes lezen liever meisjesboeken en damesromans, boeken van bekende Nederlandse auteurs, godsdienstige en dichteriyke werken en humorische boeken. Gymnasïummeisjes geven erg uiteenlopende auteurs op als Marsman, Smit, Breedveld, Simon Carmiggelt, P. G. Woodehouse. Franqoise Sagan geniet juist meer populairiteït bij m.m.s.-meïsjes, evenals Daphne du Maurier en Mul- tatuli. In vergelijking met de jeugdigen uit de grote steden lezen de leerlingen afkomstig van het platteland opval lend veel oorlogsboeken (Kirst, Syt- zen, Remarque). De jeugdigen uit de grote steden daarentegen lezen meer humoristische boeken (Bomans, Carmiggelt, Schmidt), meer detec tive-romans (Havank, Simenon, Cheyney). Een van de factoren die in ernstige mate lees-belemmerend kunnen wer ken is het feit dat een groot deel van de ondervraagden door de lessen op school en door het huiswerk over een beperkte vrye tijd beschikt. Deze be perkte vrije tgd wordt dan nog vaak in beslag genomen door sport, uit gaan, knutselen, muziek, t.v., e.d. Van de ondervraagden geven 42.5 procent op dat de sport een belem merende invloed uitoefent op hun lec tuur, terwijl slechts 20,9 procent de televisie ais oorzaak noemt. Zes procent van de onderzochte jeugd leest minder dan een boek per maand, 30,1 procent leest een boek in de maand, 44 procent een boek in de week, 19,9 procent leest meer dan een boek in de week. Het overgrote deel van de leerlingen (94 procent) leest een boek in de maand of meer. Niet temin vindt 69,2 procent dat ze ei- genlgk meer zouden moeten lezen. De leesfrequentïe is onder de ni.m.s.- leerliugen het hoogst, zy worden ge volgd door de h.b.s.-ers, terwijl de gymnasiasten blijkbaar het minst frequent lezen. De vraag rijst of de m.m.s.-meisjes wellicht lichtere lec tuur lezen en of de gymnasiasten juist door hun s.udie meer naar „gedegener" boeken worden gedre ven. Mogelyk speelt hier het huls- werk en de voor de m.m.s. en h.b.s. verplichte literatuurlijst een rol. Ook valt het op dat in het westen van het land de leesfrequentie iets lager ligt dan die in het zuiden, zelfs aanmerkelgk lager dan die in het oosten, zelfs aanmerkeiyk lager dan oosten van het land. jT Jet is moeilijk te wat de ja rige Ulbricht van zijn visite ver wacht. Wel is het zeker, dat wat Kroesjtsjew ook zal mogen beweren, Ulbricht het ten alle tyde zal accepte ren, want zo Is nu eenmaai zyn houding tegenover de Kremlin-groten. Ulbricht is ongetwijfeld de belangrijkste onder de communistische leiders buiten Rusland. Dit predikaat heeft hg niet verdiend door zijn politieke activiteit naar bui ten, maar eerder door zgn hondsaehtige trouw aan de Russen. In de tgd van Stalin was hg diens voornaamste vazal, direct gereed de bevelen uit Moskou op te volgen. Zodra Stalin echter geval len was, draaide hij om als een blad aan de boom en ging hij voor in het koor, dat Stalin van de grootste mis daden beschuldigde. Het is een stelregel van Ulbricht, dat niet de relatie van een partyleider tot zijn volk van belang is, maar dat het in de eerste plaats gaat om de betrek kingen met de leiders in het Kremlin. Deze betrekkingen mogen volgens hem ook nimmer gebaseerd zgn op persoon lijke voorkeur, het is slechts een kwestie wie de macht bezit. Op die manier heeft Ulbricht het ver geschopt en hg heeft het waarschgnlijk alleen aan deze weinig sympathieke hou ding te danken, dat hij nu in zo hoog gezelschap zijn zeventigste verjaardag kan vieren. Zijn hele carrière door heeft Ulbricht feitelijk de kat uit de boom gekeken. Vandaar ook dat men aan hem geen en kele invloed op de buitenlandse politiek toekent. Hij is een bureaucraat, die zich zelfs binnen het partij-apparaat altgd op de achtergrond hield. Men heeft Ulbricht nooit op gevaarlijke plaatsen gezien. Tydens de communistische putsch in Thüringen in 1923 was hij" eën van de weinigen, die vrguit gingen, ook al was hij partijsecretaris. Als beloning mocht hij zelfs naar Rusland komen en in Mos kou studeerde hg vier jaar lang com munistische politiek. Door ellebogen werk en intriges werkte hg rich op. Het is ook tekenend voor de Oostduitse lei der, dat er zo weinig over hem bekend is uit do periode 1933-1945. Verteld wordt dat hij vanuit het veilige buitenland het communistische verzet in Duitsland leid de. Men vertelt ook, dat hg zgn vganden en rivalen op bgzonder gevaarlgke mis sies naar het nari-rgk stuurde, waaruit zij maar zelden terugkeerden. Zeker is dat Ulbricht niet voor wrede maatregelen terugschrok, wanneer hg daardoor rijn eigen positie kon verbete ren. Zo klom hij op tot de hoogste sport op de communistische partijladder. Een echte leider van het volle is hg nooit ge weest. Zijn toespraken zgn altgd herha lingen van hetgeen hg al veel malen eerder heeft verklaard en verder rijk aan nietszeggende rethoriek en vol lof zangen op de machthebbers in het Kremlin. Zo lang die hem de hand boven, het hoofd houden, voelt hg zich veilig. De komende week zal hij ongetwijfeld een goed gastheer zgn. WALTER ULBRICHT ^.hoge verjaarsvisite

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3