THAILAND plastic waste il i is BU 3 DRIEUNGPAKKEN Liever SIWA dan MARX LEXINGTON Waar de dictatuur een glimlach heeft wereldmerk m m BEST Op de bres voor Spanjes burchten DONDERDAG 27 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een medewerker) Thailand - het land van de vrijen, Muang-Thai, zoals de Siamezen het noemen - is geen land dat prikkelt tot het doen van politieke speculaties. Sterker nog, het is zelfs uitermate moeilijk om in Siam aan internationale gebeurtenissen te denken. De mensen zijn zo vriendelijk, zo gastvrij - voort durend glimlachend, zonder de zichtbare inspan ning, die het lachen in het avondland tot een kunst verhief J^ustig voortkabbelend water; het blije gejoel van kinderen, die stoeien in de ontelbare slootjes van de hoofdstad Bang kok niet voor niets heet Bangkok in de taal van Baedeker het Venetië van het Oosten met nabij of veraf het getinkel van de onbegrijpelijke muziek: en dit in een tropische zetting, met een onvoorstelbare weelderige plantengroei en verblindend zoniicht. Siam ligt aan haar eigen golf. Het bezit een weelde aan delf stoffen en andere produkten: goud, tin en ijzer, edelstenen als de Oosterse robijn, rubber, teak hout, en natuurlijk rijst; de beste rijst ter wereld. Dank zij dit alles is het ongetwijfeld het meest welvarende van de landen in Zuidoost-Azië. Het schittert als een in grof metaal gevatte edelsteen temidden van haar na buurlanden Malakka, Birma, Laos en Cambodja. Zijn economie laat weinig te wensen over. Het heeft een gezonde handels balans en een doorvoede bevolking, terwijl het feit dat het een dictatuur is voor de grondwetsherziening van 1932 was Siam een absolute mo narchie, maar de (bloedeloze) coup d'état maakte daar een dictatuur van nauwelijks merkbaar is. Niemand vreest de middernachtelijke „klop op de deur" zo representatief voor de ons bekende dictatoriaal geregeerde lan den Thailand is lid van de SEATO, en in 1960, korte tijd na het incident met de U-2, verklaarde veldmaarschalk en premier Thanarat: „Thailand is de as van de verenigde vrije naties van Azië. Als een van onze buren door de communisten gedomineerd mocht worden, dan zullen wij de Amerika nen om raketten vragen". En dat was in de tijd waarin een groot aantal naties (waaronder En geland) de Verenigde Staten verweet dat haar raketbases Russische raket ten zouden kunnen aantrekken. De Preah Vihear Enkele jaren geleden heeft men zich in Siam ernstig bezorgd ge maakt over de „Jungle der lief de". Men vond het nieuws over deze wildernis zelfs urgenter dan het ver loop van de stryd tegen de Rode guer rillasIn deze Jungle der Liefde een bergachtig gedeelte van de nooit behoorlijk vastgelegde grens tussen Siam en Cambodja ligt een acht honderd jaar oude Hindoetempel, de Phra-Viharu of Preah Vihear in het Carabodjaans; aan het einde van een weg die even lang als slecht is. Na langdurige en opgewonden dispu ten om het bezit van deze tempel: het was in 1959, maakte Cambodja, het argumenteren moe, de zaak aan hangig bij het Internationale Ge rechtshof in Den Haag. Tezelfdertijd verwierf het de medewerking van een vroegere staatssecretaris van de Ver enigde Staten, de heer Dean Acheson. De aanspraken van Cambodja waren gebaseerd op de weg die vanuit Cam bodja direct naar het altaar van Si- wa in de bedoelde tempel voert; bo vendien bestaat er een oude (Franse kaart, die de Preah Vihear op Cam- bodjaans grondgebied plaatst. Thailand echter beweerde dat de kaart onjuist was: de tempel zou bo vendien nooit gevonden zijn, ware het niet door de ontdekkingsreis van een Thai-prins, in 1897. Ook is de tempel naar het noorden gericht, zodat de Cambodjanen van de achterdeur ge bruik moeten maken, terwijl de Thai pelgrims de trap gebr de vooringang voert. I inmiddels verslechterden de relaties tussen beide landen, totdat ten slotte de diplomatieke betrekkingen verbroken werden. Veldmaarschalk Sarit Thanarat vergeleek prins Siha nouk van Cambodja met een var kenwaarop deze zonder aarzelen repliceerde, dat mocht hy dan óók al op een varken lijken, Sarit toch in ie der geval verreweg de vetste was van de twee. Wanneer de omstandigheden zouden eisen dat van beiden soep ge kookt moest worden, vervolgde Zyne Hoogheid diplomatiek, dan zou de soep van de veldmaarschalk beslist beter smaken..... Na drie maanden van intensieve ar beid deed Den Haag (met 9 tegen 3 stemmen) uitspraak ten gunste van Cambodja. De bitter teleurgestelde Thanarat gaf de moed niet op, maar bereidde zqn leger voor op verdedi- fing van de tempels, terwijl l>y tezelf- ertijd besloot de vergadering van de SEATO te boycotten. Plotseling echter kwam hq tot het in zicht, dat een strijd tussen Thailand en Cambodja slechts de communisten in de kaart zóu spélen, en dat de .;,Thaïs zich daarom bij de beslissing van Den Haag zouden neerleggen: „met bloedend hart, en- tranen in de ogen En ach, waarom eigenlijk ook niet? Want Thailand bezit welgeteld 30.000 tempels: dat is één voor fèdere 700 Thaïs Drijvende markt Samen met een gezelschap Ameri kaanse toeristen van de „Round- the-World-Trip" van de Pan Am - 25 opwindende landen voor nog geen 1260 dollar, zoals de reclame slogan luidt hebben we de beroem de Dryvende Markt van Bangkok be keken. We werden 's ochtends om half zes gewekt, en korte tijd later stapten we in de gereedstaande bus, wat ti mide onder de prophylactische dialo gen van deze kaviaar-etende en champagne-drinkende globetrotters, met hun onverzadigbare honger naar opwindende landen en cultuur. Hallo Mack. Heb je je tandenbor stel ingeslikt? Ha-ha Welnee man. Hij kqkt al zo sinds hij de Mona Lisa heeft gezien. Nee, het Is kalverliefde, wat ik je brom... Honest, het is hier niet anders dan in Chinatown (gedeelte van New York). Alleen is dóór het bier goedko per Twee uur lang dobberden we tussen de bootjes van de kooplieden, die 'n on beschrqfelijke weelde aan groenten, vis en fruit aanbieden, symbolisch voor de vruchtbaarheid van Siam. Vrouwen in prachtige sari's, met breeduitstaande, belachtige strohoe den op het hoofd punteren in kleine bootjes, hier en daar een aankoop doende, en soms wat nakaartend, tot dat ze naar huis gaan in de nu over volle punter, die straks onder het op palen gebouwde huis gemeerd wordt. Het biduur in de tempels is begon nen, en de frivole klank van de belle tjes reeds lang verklonken. Het wordt warm, weldra zal de markt verlopen. Voldaan bergen de Amerikanen hun foto- en filmtoestellen weer in de prachtige lederen schoudertassen. Let's go, laten we nu maar gaan. Om tien uur wordt Ohio Park op de t.v. gerelayeerd: Nicklaus tegen Ar nold Palmer; en ik wil eerst nog wel wat eten De gids krijgt het maandsalaris van een Thai arbeider als fooi. Aan de nonchalance waarmee hij de dollars wegsteekt merk je, dat hij niet min der had verwacht. We stappen uit voor het contracthotel van de Pan American. Tevreden zuchtend zegt een zwaarlij vige Midwestern: De hemel dank. Er gaat toch niets boven een aircon ditioned hotel En hij meent het ook. Dezelfde buitengewoon vrlenilelykc Amerikanen hadden ons ook uit genodigd voor de eveneens spe ciaal voor de Pan Ampassagiers uit gestippelde sightseeingtour langs de belangrijkste tempels. Maar we heb ben een uitvlucht: verzonnen. Kr zqn zoveel tempels, té veel.... Inpiaats daarvan wandelen we op ons gemak naar een ervan, de tempel van Wat Arun, waar we heerlyk op een stenen bank zaten, genietend van de op de binnenplaats spelende kinderen, en later een babbeltje makend met een van de monniken in oranje py, die je zowel binnen als buiten de tempels ïn grote getale ontmoet. Gelovigen gaven hun gekooide spreeuwen de vrijheid, in de hoop op een beter leven in een volgend incar natie. In een van de vele bijgebouwen rondom de tempel werd een groep jongeren onderricht, en de monotone cadans van de leraar, soms afgewis seld door het spreekkoor van de groep, schiep een sfeer van tijdloos heid, van rust. waaruit hel moeilijk 13&65tMAlAKKA] rikanen: één van hen wekt onze be langstelling. Iets in z'n houding plaatst hem buiten de groep normale bezoekers van een gelegenheid als de ze. Hij blijkt archeoloog te zijn, be last met onderzoekingen in Angkor Wat; de rume van de legendarische hoofdstad van het Khmer-rijk, dat zich uitstrekte van de Zuidchlnese zee tot de golf van Siam, totdat in 1432 de Khmers uit Angkor verdwe nen, om nooit terug te keren. Waar om weet niemand De onverwachte belangstelling voor deze oude beschaving doet z'n luste loosheid verdwijnen. Na zes maanden arbeid in de wildernis had hij twee weken vakantie gekregen. De twee weken zijn nog niet om, maar reeds verlangt hij terug naar z'n werk, dat bestaat uit het geven van adviezen bij het verplaatsen van de enorme tem pelgebouwen. Deze tempelgebouwen beginnen tekenen van erosie te ver tonen na het verwijderen van het oer woud rondom, dat de monumenten sinds de XII-de eeuw heeft be schermd tegen tropische wolkbreu ken en enorme hitte. Microben bleek te ontsnappen; zelfs lang nadat we de tempel hadden verlaten. De monnik, een al wat grijzende, ascetische man met zwarte profeten- ogen in het rimpelloze gezicht vertel de in het zangerige Engels van de dosterling dat iedere gelovige Sia mees een zekere tijd van twee tot vier jaar als monnik door het le ven gaat: slapend in de tempel, en le vend van aalmoezen; een periode van studie, concentratie op het goede en gebed. Sommigen blijven voorgoed; van leer meester naar leermeester, en van tempel naar tempel trekkend, zonder enige ander aards bezit dan hetgeen ze bij zich dragen in een zijden tas, niet groter dan de handtas van een vrouw. We vroegen onze zegsman, of hij ook zo'n blijver was: hq zei dat hij al vijftig jaar lang niet meer buiten tempelmuren had geslapen. We ne men z'n strenge gezicht met her nieuwde interesse op, doch het gaf werkelijk niets prijs omtrent zijn leef tijd. Toen we hem enig geld aanboden wei gerde hij beleefd doch beslist. In- plaats daarvan leidde hij ons naar het binnenste van de tempel, en nadat we onze schoenen hadden uitgedaan, stonden we voor de goudglanzende Boeddha, die onbewogen op ons neer zag van "z'n kostbaar voetstuk. Op matten ervoor knielden een man en een vrouw, die een ingewikkeld ritueel volvoerden, onder meer be staande uit het rammelen met een beker met stokjes, waarop een code. Hierna stortten ze geld in een door zichtige kast, en kregen vervolgens een horoscoopachtig stukje papier, met een teken erop, dat correspon deerde met dat op het bidstokje, waarna beiden tevreden verdwenen. De monnik gebaarde naar de glazen kast, en knikte goedkeurend toen we het geld erin deponeerden, waarna ook hij geluidloos verdween Buiten de tempel gekomen, was het spitsuur begonnen. Enorme stro men voertuigen schoven lang zaam door de straten: prachtige Amerikaanse sleeën; alle bekende Europese modellen en ook Japanse auto's: de Datsun Bluebird, de Mazda Carol om ..er maar enkele te noemen, die stellig geduchte concurrenten zul len blyken, wanneer ze op onze markt gaan verschijnen; en niet te vergeten de betjaks, waarvan vooral Siamezen gebruik maken. Maar ook zie Je hier nog vooroorlogse auto's, gedeukt en verveloos, die taxi diensten verrichten. Ze maken vooral op toeristen jacht. Omdat ze geen li centie hebben, zijn ze wat goedkoper dan de nummertaxi's, die met een meter uitgerust zijn. Voortdurend worden we aangeroe pen: „taxi, taxi" en ten slotte lieten we ons bepraten. Onderweg naar het hotel een aardig incident. Wachtend op de verkeers agent stonden we naast de grote wa gen van een buitenlandse ambassade, de kap omlaag, waarin een vrouw met drie kinderen op de achterbank. De kinderen keken geïnteresseerd naar de drukte om zich heen, en het jongste, een meiske van ongeveer twee jaar met witblonde haren en blauwe ogen, zwaaide enthousiast naar mensen in andere auto's. Het duurde niet lang, of iedereen lachte en zwaaide terug. Portieren werden geopend, en weldra verdron gen de donkere Siamezen zich om de auto, om het meisje beter te kunnen zien. Toen we ten slotte mochten doorrij den, zocht iedereen weer haastig z'n plaats achter het stuur op, nog steeds wuivend naar het meiske, dat rode konen had van plezier. Ook begint de zandsteen van de ge bouwen uit elkaar te vallen door inwerking van in het water le vende microben, zodat deze gebou wen afgebroken moeten worden, steen voor steen, en behandeld met antibiotica, voordat ze opnieuw op getrokken kunnen worden op een fundament van gewapend beton, om ringd door irrigatiebuizen voor de af voer van het water. De wederopbouw van Angkor, begon nen in 1906 door de Franse regering, ziet hij als zijn levenswerk, en hq ver gelijkt de oorspronkelijke bouw ervan met de meer tot onze verbeelding sprekende Toren van Babel; zo over rompelend in grootte; met brede la nen, geflankeerd door beelden en in drukwekkende bas-reliëfs, die legen de van Wishnu illustreren. De hoofdtempel bestaat uit drie op eenvolgende terassen of verdiepingen, die onderling verbonden zijn door trappen, en overschaduwd door to rens, waarvan de hoogste tot 65 me ter boven de grond reikt. Voor de bouw hiervan moesten ste nen van meer dan duizend kilogram vervoerd worden van de uitgraving op veertig kilometer afstand, om ten slotte tot dergelijke hoogten gehesen te worden op een wijze die niet eens meer bekend is. En die andere Amerikanen? Je ziet ze in Karachi, in Hong Kong, of Teheran, zittend voor het beeldscherm Amerikaan se films bekijkend. Of hun da mes; voor de liggende Boeddha in Bangkok, de gouden pagode in Rangoon en de Taj Mahal in India; elkaar het laatste nieuws uit Amerika vertellend, terwijl de mannen verveeld de vissen voeren (Advertentie) CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS FROM AMERICA'S TOBACCOS Een stadsbeeld van Bangkok (foto onder) Het Interieur van een tempel in Thailand (foto onder) (Van onze correspondent Werner Schuberth) Dichters, schrijvers, artsen, ge leerden, ingenieurs en toneelspe lers hebben zich aaneengesloten in een poging om de monumenten van Spanjes verleden, die de adel en de „grandes" van het land door onvergeeflijke nalatigheid en on verschilligheid in verval lieten raken, voor een volledige onder gang te redden. Een door lien ge stichte „vereniging van kastelen vrienden" heeft de regering te Madrid en daarmee alle lagen van de bevolking opgeroepen tot red ding van deze getuigenissen van Spanjes grote geschiedenis. Meer dan welk ander gebied was Spanje het land der burchten. De naam Castilië, afgeleid van „Cas tillo" (burcht), getuigt hiervan. Maar slechts 2000 van deze „cas- tillos" zijn op het ogenblik nog min of meer intact, terwijl het aantal burchtruïnes, vervallen versterkte kerken en de resten van torens acht- tot tienduizend bedragen. Thans wil de nieuwe vereniging in de eerste plaats een inventaris maken van deze histo rische en architectonische rijk dom, die tot nu toe verwaarloosd werd. In hoe sterke mate Spanjes adel door onderlinge huwelijken bezit op bezit stapelde, wordt wel het beste aangetoond door het feit, dat bijvoorbeeld de in Madrid wonende hertog van Alba maar liefst zestig burchten en kastelen van zijn 'voorvaderen zijn eigen dom kan noemen. En andere fa milies uit de eens heersende bo venlaag doen nauwelijks voor hem onder. Veel van deze architec tonische monumenten werden door hun eigenaren eenvoudig aan de dorpen, die feitelijk ook eigendom van de grootgrondbezitters zqn, overgelaten en de boeren en land arbeiders gebruikten de stenen als bouwmateriaal. Zo ging een unieke cultuurschat verloren. Wat nog overbleef wil len de vrienden van Spanjes burchten proberen te redden. Zij vinden, dat de regering die burch ten, kastelen en ruïnes, die door de eigenaren worden verwaar loosd, onder haar hoede dient te nemen en dat de dorpen en steden verplicht dienen te worden, hun knstelenbezit te verzorgen. .V V: "i ?rV y&f a 'v -r.pi SSÊtMM fel Nachtclub 's Avonds een diner in een van Bang- koks talloze voortreffelijke eethuisjes de heerlijkste gerechten, eeuwen oud serviesgoed, en lichtvoetige be dienden met na afloop een sigaar, aangeboden door de eigenaar zelf, die je oprookt, languit liggend op een centimeters dik tapijt. De eigenaar maakt een praatje na wat enthousiaste opmerkingen over de kwaliteit van het menu en de sfeer in z'n eethuisje. Op zijn aanraden gaan we later naar de Co- pacabana, een van de nachtclubs, te vens trefpunt voor buitenlanders. Het is erg druk, erg duur en erg don ker. Maar iets in de sfeer, balancerend op het raakpunt van westerse commer cialiteit en oosterse ascese maakt ei toch een avond van die we ons me genoegen zullen herinneren. Er zijn als in iedere nachtclub - veel meisjes: geisha-achtige, frêle we zens, in gerafineerde en felgekleurde shanghai jurken: waartussen zich on hoorbaar de kellners bewegen, dicht bij en toch op een afstand de wens van je gezicht aflezend, je bedienend op het ogenblik dat je bestellen wilt. zonder ooit fouten te maken; hetgeen zonder meer al een niet-alledaagse ervaring is. Aan ons tafeltje zitten enkele Ame-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5