VICTOR DEPAEPE GEEFT SEIN VOOR OPERATIE KING CHARLES Kolonel-spion werd jaar lang geschaduwd KLANKBORD 244 Privilege van de Visscherie" op de proef gesteld Brugse vissers gooien netten uit in Britse territoriale wateren Commissie van juristen belast met onderzoek R.T.M. VERHOOGT DE TARIEVEN MET ACHT TOT TIEN PROCENT VIER JAAR VOOR WEDUWE, DIE OUDE MAN VERWAARLOOSDE IN NEDERLAND WERKT 1 OP DE 20 GEHUWDE VROUWEN DONDERDAG 27 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Brugse correspondent) Binnen enkele dagen start de operatie „King Charles the second". Het bijzonder strijdvaardige Brugse gemeenteraadslid Victor De- paepe vindt dat de Belgische autoriteiten nu lang genoeg hebben ge talmd met betrekking tot het „Privilege van de Visscherie", dat door koning Karei H van Engeland en Schotland in 1666 werd geschonken aan de stad Brugge uit dankbaarheid voor genoten gastvrijheid. Vol gens deze keure mogen „ten eeuwigen dage" 50 Brugse visserssloepen ongehinderd hun netten gaan uitwerpen in de Britse territoriale wate ren, waar zich rijke visgronden bevinden. De vraag is echter of dit privilege thans nog rechtsgeldig is. De meningen zijn verdeeld, maar iedereen schijnt het erover eens, dat het de taak is van een Britse gerechtshof uit te maken of de keure nog enige waarde heeft. Victor Depaepe is er rotsvast van over tuigd dat dit inderdaad het geval is. Drie jaar reeds is hij in de weer om het recht van de Brugse vissers wettelijk te doen erkennen, maar in eigen land vindt hij weinig medewerking van het ministerie van buitenlandse zaken en van zijn eigen stadsbestuur, dat de lichtlijnen, die van hogerhand worden gegeven, stipt naleeft en geen enkel ri sico wil lopen. Het gemeenteraadslid, dat tevens bestuurder is van een visse- rijorganisatie trok enkele weken gele den zelfs naar Londen, waar hij in Hy de Park voor een aandachtig publiek ging pleiten voor zijn zaak. Macmlllan wil helpen Het geval van het Brugse visserij- privilege wordt trouwens zeer sym pathiek onthaald in Engeland. De Britse eerste minister zegde enkele dagen geleden in een brief aan Vic tor Depaepe nog zijn steun toe. Hij zal er over waken dat de Brugse vissers hun eventuele rechten tot in de puntjes kunnen verdedigen. VICTOR DEPAEPE Het ligt nu in de bedoeling van Victor Depaepe om binnenkort te gaan viss in de Britse territoriale wateren. weet dat hij dan een overtreding begaan. Hij zal de Britse havenauto teilen overigens op de hoogte brengen van de plaats, datum en uur, waarop hjj zijn experiment zal wagen. Dit zal gebeuren nabij het havenstadje New- haven, dat de Zecbruggelingen overi gens een gul onthaal zal bezorgen. Ze zullen er kosteloos enkele dagen mogen logeren. Ook de Britse admiraliteit wil voor een keertje de ogen dichtknijpen. Er wordt naar een formule gezocht om slechts een symbolische boete van één shilling te vorderen. Normaal bedraagt de boe te tenminste 100 pond. Charles II klaar De tocht zal ondernomen worden met een scheepje van 125 pk, dat voor de gelegenheid „Charles II" werd gedoopt. Deze boot is de vroe gere Nele, het verbindingsschip van de onfortuinlijke „Radio Uilenspie gel". Het staat vast dat het vaar tuigje in de Britse territoriale wate ren in beslag genomen zai worden, maar het zal dan na enkele dagen weer worden vrijgegeven. Victor Depaepe worstelt echter nog met één grote moeilijkheid. Volgens de keure uit 1666 moet hij in het bezit zijn van een zeebrief of geleidebrief, afgeleverd door het stadsbestuur van Brugge. Burgemeester P. Vandamme heeft er echter nog niet toe kunnen be sluiten dit document af te leveren. Het ministerie van buitenlandse zaken bracht ter zake onlangs een ongunstig advies uit en dit is waarschijnlijk de voornaamste reden van de stugge hou ding van het Brugs stadsbestuur. De Zeebrugse vissers zullen hun tocht zeker niet alleen maken. Zij worden vergezeld van een legertje journalisten, persfotografen, televisie- en radiorepor ters. Er zit inderdaad pittig nieuws in de historie van het „Privilege van de Visscherie". Vroeger gebruikt De Bruggelingen hebben vroeger dank baar gebruik gemaakt van het voor recht, dat hen door Karei II Stuart werd verleend. Het Brugse stadsmagi straat reikte regelmatig geleidebrie- ven uit In de 17de eeuw en verder 1790 tot 1814. Nadien werd niet meer gedacht aan de keure. Brugge had immers geen vis sersvloot meer. In 1851 wilden opnieuw Brugse vissers naar de Britse kustwateren varen, maar ditmaal stuitten zij op verzet. Er ont stond een discussie tussen de Belgi sche en de Britse regeringen, het oor deel werd ingewonnen van een Schotse advocaat en van een Londens rechtsge leerde. De eerste vond dat de keure van 166 geen waarde meer had en de twee de was er van overtuigd dat het docu ment nog steeds rechtsgeldig was. De Britse regering vond dat een recht bank er zich over moest uitspreken, maar de stad Brngge aarzelde in 1951 om een proces in te spannen wegens de hoge kosten, die daaraan zouden ver bonden zjjn. Er was op dit ogenblik slechts één reder, die zyn schepen naar de Britse kustwateren kon sturen. Thans ligt de toestand echter anders, vermits door het aanleggen van de ha ven van Zeebrugge, er thans te Brugge een vloot bestaat van een 150-tal sc' pen. VERMOEDELIJK VERTREK OP 2 JULI Op een persconferentie te Zee- brugge bevestigde gistermiddag de heer Victor Depaepe, dat zijn schip, de „Charles II", in de eerstvolgende dagen naar de Britse territoriale wateren zal stevenen. Eén van de bemannings leden van het vaartuig verklapte, dat de tocht waarschijnlijk zal worden gemaakt in de nacht van de eerste op de tweede juli, wan neer het weer gunstig is. De netten zullen worden uitge worpen naby Newhaven. Kapitein aan boord is André Mahieu. Vic tor Depaepe zelf maakt de tocht mee als lichtmatroos. Hij is ech ter nog steeds niet in het bezit van een geleidebrief, zoals in de oorkonde van 1666 wordt vereist. Burgemeester Vandamme blijkt overigens tegen alle verwachtin gen in niet bereid dit document af te leveren. Victor Depaepe, die gemeenteraadslid is te Brugge, heeft dan ook zijn laatste troef op tafel gelegd. Hij wil de zaak ter goedkeuring voorleggen aan de gemeenteraad, die op vrijdag 28 juni vergadert. Indien hij er in slaagt een meerderheid te krij gen zal het stadsbestuur ver plicht zijn een geleidebrief te ver strekken. Zonder dit document zullen er natuurlijk nog meer moeilykheden rijzen voor de sloep „Charles H" en de bemanning. In de oorkonde staat immers niet vermeld, dat alle Brugse vissers in de Britse territoriale wateren mo gen vissen. Hun aantal is beperkt tot 50 en het is de taak van het stadsbestuur de bevoorrechten aan te wijzen. Tijdens de pers conferentie van gisteren heeft zich een incident voorgedaan. Er werd met de journalisten aan boord een korte tocht gemaakt met de „Charles II", maar de zeevaartpolitie stelde een proces verbaal op omdat de schipper geen toestemming zou hebben gevraagd om in de haven te va ren en tevens omdat er te veel personen aanwezig waren op het schip. Betrekkingen met Moskou verkoeld De Zweedse premier Tage Erlan- der heeft gisteravond in een radio interview gezegd, dat de spionage- zaak Wennerstroem de betrekkin gen tussen Zweden en Rusland ge schaad heeft. „De hartelijke be- trekkingen waarnaar we streefden zijn gestoord", zei hij. De premier vertelde, dat de kolonel een jaar lang geschaduwd is voor hij afge lopen vrijdag gearresteerd werd. Eind maart deelde de veiligheidspolitie de re gering mee, dat Wennerstroem ver dacht werd, maar toen was er nog on voldoende bewijsmateriaal voorhanden om hem te arresteren. Commissie De Zweedse regering heeft gister avond een commissie van drie juris ten ingesteld om na te gaan, hoe een zo hoog geplaatste officier als Wen nerstroem zjjn spionageactiviteiten 15 jaar lang kon volhouden zonder verdacht te worden. Erlander zei, dat zijn regering daarvoor juristen had aangezocht (evenals premier Macmillan in Engeland ten aanzien van de zaak-Profumo) in plaats van een parlementscommissie, omdat ju risten geschoold zijn om zonder voor oordelen te werken. Schade Het Zweedse kabinet heeft gisteren sa men met militaire deskundigen bespro ken, hoe de schade van 15 jaar spionage zeten Turkse rovers, die zich in ciersuniformen van het Turkse leger hadden gestoken, hebben in het gebied van Malazgirt, in Oost-Anatolië, de 45 inzittenden van drie auto's aangehouden en van vrijwel alles beroofd. „Vrijwel", want de onfortuinlijke reizigers werden door de rovers naar een naburige rivier gebracht, waar zij zich tot op hun hemd moesten uitkleden. soenendienst van de Deense stad se heeft iets bedacht om de eenden in de parken ervan te weerhouden de bloemperken te vernielen. De bloemen zullen voortaan worden bestrooid met niespoeder. Nieuw kabinet in Israël kreeg vertrouwen De nieuwe Israëlischo premier, Levi Esjkol, heeft gisteren iu het parlement raet 64 tegen 48 stemmen een vertrou wensvotum gekregen voor zyn nieuwe regeriug. Deze regering is een coalitie van dezelf de vier partijen, die ook in de vorige re gering van Ben Goerion vertegenwoor digd waren. Verwacht wordt, dat zij in grote trekken eveneens dezelfde politiek als die van het kabinet-Ben Goerion zal volgen. Luchtvaartgesprek Nederland - Japan In Tokio zjjn op het ogenblik onder handelingen gaande tnssen een delega tie uit Nederland en autoriteiten van Japan over een wijziging van de lucht vaartovereenkomst tussen beide lenden. Een wh'zlging wordt nodig geoordeeld omdat de route over het poolgebied van Amsterdam via Tokio naar Biak thans niet verder gaat dan Tokio omdat de verbinding met Blak is vervallen. Ne derland zou gaarne zien dat de lijn over het poolgebied voortaan via Tokio en Manilla naar Bangkok zou leiden. Premier Erlander ontkende daarna, dat er ook gesproken zou zijn over het be zoek dat premier Kroesjtsjew aan Zwe den wil brengen. Het onderzoek zal zich in de eerste plaats bewegen rond de vraag hoe het mogelyk was dat Wennerstroem zijn ac tiviteiten vijftien jaar lang kon ver richten zonder dat er iets van uitlekte. De commissie die met het onderzoek is belast, zal voorts moeten uitmaken of het geval-Wennerstroem aanleiding is om maatregelen van speciale aara te treffen die herhaling in de toekomst zul len voorkomen. Erlander zei dat, „natuurlijk", andere landen op de hoogte zouden worden ge houden van facetten In de zaak-Wenner- stroem die voor hen van belang zouden kunnen zjjn. Kolonel Wennerstroem 'n gróót kwaliteitssucces! Prinses Beatrix weer voor t.v. over Dousadj Prinses Beatrix zal, in verband met het door jongeren van de Europese werkgroep uit te voeren project-Dousadj in Perzië, in het N.T.S.-programma van maandag I juli wederom voor de camera's verschijnen. De prinses, die op 29 april de actie tot herbouw van het door een aardbeving verwoeste dorp Dousadj inleidde, zal nu een kort woord spreken ter begelei ding van de filmreportage, die Piet Kaart en Aad v. d. Heuvel enkele weken geleden in Dousadj hebben gemaakt. Zij arriveren in Dousadj op het moment dat een begin werd ge maakt met de grondwerkzaam heden voor de bouw van het nieu we dorp, dat in de onmiddellijke omgeving van de verwoeste neder zetting werd geprojecteerd en dat 115 huizen, een school, een moskee en een hospitaal zal omvatten. Dertig jongeren van de Europese werkgroep, onder wie zes Neder landers. hebben de eerste spaden in de droge aarde gestoken en wanneer de eerste optimistische indrukken bestendig blijven, hoopt de groep het project binnen vijf maanden voltooid te hebben. Zij worden geassisteerd door tien studenten uit Teheran en zestig mannen uit de 550 zielen tellende bevolking. De werkzaamheden staan onder leiding van een aan nemer uit Teheran. Vandaar wor den ook de materialen voor het dorp aangevoerd. Het is niet uitgesloten, dat in de late herfst nog een reportage zal worden gemaakt. Dan van het geheel herrezen dorp, dat beter ingericht en vooral deugdelijker geconstrueerd zal zfln dan de voormalige onderkomens. Een reeds nu dankbare bevolking zal daarvan kunnen profiteren. Een bevolking, die er, volgens de sa menstellers van de reportage, wonderwel van doordrongen is door wie en waarom zij wordt ge holpen. MET INGANG VAN MIDDEN-JULI Verhoging geldt niet voor veerdiensten De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij zal haar tarieven medio juli met gemiddeld acht tien procent ver hogen, zo heeft de president-commissa ris drs. D. J. Wansink gistermiddag be kend gemaakt'in de jaarvergadering te Rotterdam. De verhoging is niet van toepassing op de veerdiensten. Er zullen speciale vijf daagse weekabonnementen worden inge voerd. Drs. Wansink verwacht dat het bedrijf uit deze tariefsverhoging jaar lijks 200-000 gulden extra aan inkomsten zal verkrijgen. De R.T.M. is na de transactie tussen de N.S. en de gemeente Rotterdam nu voor 80 procent eigendom van de Nederland- sche Spoorwegen; de gemeente Rotter dam participeert voor bijna 20 procent. In verband daarmee heeft de Rotterdam se wethouder voor openbare nutsbedrij ven, de heer H. W. Jettinghoff, het voor zitterschap van de raad van commissa rissen gistermiddag vóór de jaarverga dering overgedragen aan drs. Wansink. Bovendien werd het college uitge breid met een vertegenwoordiging van de N.S., mr. J. P. A. van Balie- goyen de Jong, waardoor de Spoor wegen nu elk vier zetels bezetten; de negende plaats ln het college is een „kwaliteitszetel" voor een com missaris namens de obligatiehou ders. Drs. Wansink maakte verder bekend dat de investeringen dit jaar iets lager zul len zijn dan die over 1962. Het perso neel is nu verzekerd op een niveau dat 'ebruikelijk is by streekvervoerbedrij- ven. Vorig jaar heeft geen rentebetaling en inkoop van de zgn. restantbewijzen plaats gehad, hetgeen kritiek tot gevolg GERECHTSHOF IN DEN BOSCH DEED UITSPRAAK Overwicht op knecht was fataal Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gistermorgen de 53- jarige weduwe A. G. H. M.-C. te Tull-Schinnen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest, dat op 28 september 1962 is ingegaan. Het hof achtte wettig en overtuigend bewezen het primair ten laste gelegde misdrijf: iemand, tot wiens onderhoud, verpleging of verzorging ze krachtens wettelyke overeenkomst verplicht was, in hulpeloze toestand te brengen en te laten, welk feit de dood tengevolge heeft gehad. Het hof neemt daarby tevens aan, dat de 62-jarige Theike Otten door het over wicht dat verdachte op hem had, door haar van het voorzien in eigen onder houd, verpleging en verzorging werd afgehouden. De oude man stierf op 21 september 1962. De rechtbank in Maastricht had de vrouw overeenkomstig de eis tot de zelfde straf veroordeeld. De advo- caat-geyeraal in 's Hertogenbosch had zes jaar gevangenisstraf geëist. De verdediging werd voor de rechtbank en het hof gevoerd door mr. H. J. Prickarts uit Heerlen, die zich onder beroepen had op een ter zitting rapport verminderd toerekeningsvatbaar is. De verdediger heeft bovendien als verzach tende omstandigheden aangevoerd, het in gebreke blijven van de buurtgenoten, de gemeenschap van Tull-Schinnen en de plaatselijke overheid. Politie-onderzoek in een Londense foto-studio Rechercheurs hebben gisteren een on derzoek ingesteld in een foto-studio in Londen na berichten over de diefstal van foto's en geluidbanden, die een scha kel zouden vormen in het Profumo- schandaal. De gestolen goederen zouden volgens kranteberichten betrekking hebben op dé vroegere Russische marine-attaché Ivanow, die een verhouding met het fotomodel Christine Keeler zou hebben gehad. D efotograaf, Jimmy Morrison, zou reeds geruime tijd geheimzinnige telefoontjes hebben gehad waarbij hij werd gewaarschuwd niet naar de politie te gaan, aldus de „Evening News". had van de enige aandeelhouder buiten de N.S. en de gemeente Rotterdam. Drs. Wansink verklaarde, dat de liquidatie geen inkoop en rentebetaling had toege laten. Hij zei zeer nadrukkelijk dat het bestuur zich zijn verantwoordelijkheid tegen de crediteuren bewust is. De kw van de restauttoewyzen zal elk jaar worden afgewogen tegen de andere be- kijf. langen van het bedri Sportterrein voor blinden geopend In het boseomplex van het Koninklijk Instituut tot Onderwijs van Blinden aan de rijksweg te Bussum (gemeente Hul zen) is een sportterrein voor blinden in gebruik genomen. Het terrein, dat gelegen is in een zeven meter diepe vallei, speciaal voor dit doel uitgegraven, kan op het gebied sportonderricht aan blinden uniek voor Europa worden genoemd. Het is voor zien van akoestische wallen, die tevens als windvangers fungeren. Voorts zijn de sintelbanen in de bochten verhard, zodat de blinde atleten kunnen voelen wanneer ze van richting moeten veran deren. Het gehele terrein is zodanig aan gelegd, dat de blinden terstond de overgang van het grote binnenveld voor balspelen naar de sprintbaan en springbakken voelen. Er is tevens ruimte gereserveerd voor het kogelsto ten. De sprintbaan heeft een lengte van 120 meter, waarvan twintig meter is bestemd voor het uitlopen. Europees overleg zeescheepvaart Vandaag vindt in Parys een gedachten- wisseling plaats tussen de ministers, die in een tiental Europese landen verant woordelijk zjjn voor de zeescheepvaart en vertegenwoordigers van de reders- verenigingen in deze landen. De ministers, die reeds een aantal malen bjjeen zyn geweest, zowel in Londen als in Parijs, om zich te beraden over moeilykheden welke aan de zeesch vaart in de weg worden gelegd door overheidsingrijpen van een aantal niet- Europese landen, hebben gemeend, om, alvorens conclusies te trekken, uit hun tot dusverre gevoerd overleg, een ge- dachtenwisseling met de reders te moe ten organiseren. Aan de bespreking In Parys wordt van Nederlandse regeringszijde deelgenomen door staatssecretaris Stykel. Van re derszijde zullen aanwezig zyn mr. L. ter Braake en mr. J. Prins, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Redersver eniging en de heer P. C. van Houten, di recteur van de „Holland-Amerika Lijn'* Belgische regering heeft succes in taalstrijd De Belgische regering heeft in de Ka mer een eerste succes geboekt met haar wetsontwerpen betreffende de taalkwes tie. Met 161 tegen 55 stemmen heeft de Kamer het voorstel van de regering goedgekeurd het openbare debat over deze wetsontwerpen vandaag te doen beginnen. Het betreft echter slechts een succesje over de te volgen procedure en politieke waarnemers menen dat de regerir Lefèvre nog niet aan het eind van moeilykheden is. Bij de stemming over de te volgen procedure stemden 18 van de 31 Franstalige afgevaardigden van de Christelijke Volkspartij voor, terwijl 30 van de 65 man tellende Vlaamstalige groep van deze meerderheidspartij tegen stemden. De rest van deze laatste groep onthield zich van stemming. Meer dan de helft van de Vlaamse C.V-P.-groep heeft eveneens zyn misnoe gen geuit over het plan van de regering om zes Vlaamse gemeenten aan het tweetalige Brussel toe te voegen. Informatienota van het N.I.V.E. Teruggang totaal aantal vrouwelijke werkkrachten In Nederland werkt 1 op de 20 gehuwde vrouwen, in de Ver enigde Staten 1 op de 3. Daar er een teruggang van het totale aantal vrouwelijke werkkrach ten in onze industrie wordt ge constateerd, kan deze verhou ding nog ongunstiger worden. Toch zien velen inschakeling van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces als het enige middel om de beroeps bevolking belangrijk uit tc breiden, aldus het Nederlands Instituut voor Efficiency dat over dit onderwerp een informatienota (liaar achtste) heeft opgesteld. Het instituut heeft een „beperkte en quête" gehouden naar ervaringen in het bedrijfsleven. In de informatie nota ligt de nadruk op de mogelijkhe den om meer gehuwde vrouwen in het arbeidsproces in te schakelen. Het valt op dat in Nederland gehuw de vrouwen slechts 3-4 procent van de beroepsbevolking uitmaken, ter wijl voor andere landen veelvouden daarvan worden genoemd: V.S., Frankrijk en Engeland 25-30 procent, West-Duitsland zelfs meer procent. Studie De informatienota zegt dat van maatregelen op grote schaal om het verk aan te passen aan de vrouw nog geen sprake is. Men weet nog te weinig van de invloed van de aard van het werk op de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van de vrouw. Er moet een studie worden gemaakt van de arbeidsenergie van de vrouw in haar eigen ritme en daarnaar moeten de arbeidstijden worden geregeld. Het bedrijfsleven biedt te weinig promotiekansen en legt het accent van de vrouwenarbeid nog te veel op de ongeschoolden- en meisjesarbeid. De getrouwde vrouw staat gewoon lijk anders in het bedrijfsleven dan de ongehuwde vrouw, omdat een groot deel van haar persoonlijkheid gebonden is aan de achtergrond van de normale gezinsstructuur. Zij zal haar baan trachten aan te passen aan haar huiselijke behoeften. Weinig directies hebben het idee ge accepteerd dat getrouwde vrouwen als werknemers een normaal ver schijnsel zijn geworden. Aanpassings maatregelen orden daardoor meest al ad hoe getroffen. Part time werk schijnt de beste op lossing te bieden om de behoeften van de industrie en de wensen van de getrouwde vrouwen met elkaar in overeenstemming te brengen. De er varingen hiermee zijn echter in ons land nog uiterst summier. Het Wereldgebeuren Boter op 't hoofd Het zal metselaarszoon Antonin No- votny vermoedelijk wel zeer aan het hart gaan, dat de kritiek op zijn beleid zich de laatste tijd heeft ver scherpt en steeds persoonlijker wordt, ook al heeft nog niemand van de critici de moed gevonden zijn naam voluit te noemen. Niettemin zijn er voldoende verwijzingen naar zijn persoon om hem een beetje bang te maken. Tsjecho-Slowakije is een van de com munistische satelietlanden, die het langst hebben geaarzeld voor zij van de destalinisatie een serieuze zaak maak ten. De oorzaak daarvan is ongetwij feld, dat vele kameraden op hoge pos ten met een flinke hoeveelheid boter op het hoofd lopen en aan de spits van de ze optocht gaat partij-secretaris No votny, een handige rot in het politieke vak. die ondanks de Stalin-verguizing in Rusland, Polen en Hongarije nog steeds buiten schot wist te blijven. No- votny vermijdt wijselijk in het revisio nistische zonnetje te treden dat elders achter het ijzeren gordijn de ijzige kil te van het communisme een beetje heeft ontdooid. Hoe lang hij dat nog kan doen is thans echter een actuele vraag geworden. Met het voorbeeld van War schau en Boedapest voor ogen eisen schrijvers en kunstenaars in Tsjecho- Slowakije voortdurend luider om meer geestelijke vrijheid en een rehabilitatie van de slachtoffers der Slansky-pro- cessen. Steeds stoutmoediger wordt de taal, die de jongere generatie van kun stenaars in bijvoorbeeld het partij- weekblad „Kulturny Zivot" bezigt. An tonin Novotny is er niet ongevoelig voor gebleven. Hij heeft wel begrepen, dat hij de teugels enigszins zal moeten vieren wil hij zelf niet het slachtoffer worden van de nieuwe geest onder zijn „kameraden". De eerste daad, die Novotny onder de druk van zijn vooruitstrevende par tijleden stelde, was het laten vallen van zijn oude medewerker Bacilek. Dit ge beurde vorige maand. Karol Bacilek was de beruchte inquisiteur uit de Sta- linperiode, die een leidende rol speelde bij de processen tegen .Slansky en an dere vooraanstaande communisten. Als minister van binnenlandse veiligheid oefende hij een felle terreur uit. Op de zelfde manier echter waarop Bacilek tien jaar geleden zyn tegenstanders liet arresteren en achter gevangenismuren liet verdwijnen, werd hij vorige maand zelf behandeld. Plotseling was hij spoor loos verdwenen. Pas nadat een aantal partijbladen maatregelen tegen vroege re Stalnisten hadden geëist, maakte de regering bekend, dat Bacilek was aan gehouden in verband met zijn Stalinis tische verleden. Daarvoor reeds had Novotny getracht een andere zondebok te vinden in de persoon van de minister van binnen landse zaken, Barak. Maar het was hem niet gelukt deze „vertrouweling van Kroesjtsjew" te doodverven als een doorknede Stalinist. De arrestatie van Bacilek is overigens niet geheel ongevaarlijk voor Novotny, want zeker niet iedereen in Tsjecho- Slowakye zal vergeten zyn, dat Baci lek tijdens het proces tegen Slansky alle eer voor het bijeengaren van bewysma- teriaal aan Novotny schonk. VTovotny's methode om na het Stalin- tijdperk de schuld aan alle politie ke misdrijven af te schuiven, heeft ja renlang succes gehad. Hij stelde het eenvoudig zo voor, dat een collectieve schuld rustte op de communistische partij; naturlijk was de ene functionaris iets meer fout geweest dan de andere, maar van een zuiver persoonlijke ver antwoordelijkheid kon men toch niet spreken, volgens Novotny. De Tsjechen en de Slowaken hebben dat verhaaltje van hun leider lange tijd geslikt, maar nu in alle buurlanden met het Stalinistische verleden wordt afge rekend, willen ook velen in Tsjecho- Slowakije wel eens van Stalinistische smetten worden bevrijd. De Tsjeehoslowaakse Prawda schreef bijvoorbeeld dezer dagen dwars tegen de Novotny-lijn in: „het is eenvoudig logisch en voor ieder normaal denkend mens natuurlijk, dat niet de hele partij en alle communisten verantwoordelijk zijn voor de betreurenswaardige conse quenties van de persoonsverheerlijking". Het blad ging nog verder en schreef: „vóór alles zijn concrete figuren ver antwoordelijk voor het verraad aan de communistische normen, figuren, die beschermd door hun hoge posities schadelijke methoden invoerden". Ten slotte richtte de „Prawda" een re gelrechte aanval op Novotny door te schrijven, dat „de ideeën van de partij chef als een dogma boven elke discussie verheven waren". Ma; niet alleen op ideologisch bied ondervindt Novotny ernstige kritiek, ook zijn economische beleid i~ niet zo gelukkig geweest, dat iedereen daarover juichen kan. De produktie is ver achtergebleven bij de raming en bij de resultaten van vo rig jaar. Het partij-orgaan „Rude Pra- vo" gaf pas nog een reeks cijfers, die duidelijk de achteruitgang demon streert. Zo zou de produktie van cokes 153.000 ton lager zijn dan het streefcij fer, voorts werd 296.000 ton minder ge walst staal geproduceerd dan was ge pland, terwijl machinerieën ter waarde van ongeveer een miljard gulden nim- gemaakt en allee mer werden gemaakt en alleen op pa pier bestonden. Op het gebied van de landbouw is de- toestand al even treurig. De melkop- brengst was 42 miljoen liter lager dan vorig jaar en de kippen legden 56 mil joen eieren minder. Er is een ernstig tekort aan kolen, staal, beton en elektrische energie. De spoorwegen kampen met een alles stag nerende vervoersachterstand en Radio Praag meldde dat tweeduizend soldaten naar de kolenmijnen van Ostrawa moesten worden gezonden om de pro duktie op gang te houden. Zo kampt Tsjecho-Slowakije met vele problemen, die vooral het hoofd van Novotny pijnigen. Op alle manieren wordt aan zyn gezag geknaagd- Dat er iets zal moeten gebeuren is begrijpelijk. Zal Novotny eindelijk het voorbeeld van Polen en Hongarije volgen en de teugels nog verder laten vieren? PRESIDENT NOVOTNY kritiek van alle kanten.... India en de Sowjet-Unle hebben een nieuwe handelsovereenkomst getekend, waar- word' voorzien in jaarlijkse uitwisseling i goederen ter waarde van 400 miljoen roebel (ongeveer 1600 miljoen gulden), twee maal zoveel als de handedl van vorig Jaar tussen beide landt..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3