Gemeente Oostkapelle doet riolering cadeau Raad Terneuzen wil verbeteringen aan kanaal door Zuid-Beveland N.C.R.V.-avond was hoogtepunt in Axel Financiële berichten WERKEN DRINGEND GEWENST Handicap voor duwvaartuigen uit de Nederlandse en Belgische kanaalzone Saneringsplan gaat stug in Arnemuiden Skelterdemonstraties succes Veel prijzen bij rolschaatsen OVERDRACHT GERESTAUREERDE KERK AAN HERVORMDE GEMEENTE BUURTVERENIGING „NIEUW MIDDELBURG" KRIJGT PERMANENT CLUBGEBOUW IN UITBREIDINGSPLAN Hogere produktie en omzet Daalderop DONDERDAG 27 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 7 In de gemeenteraad van Terneuzen heeft de heer P. J. Huibrecht (p.v.d.a.) woensdagavond een actueel onderwerp van internationale betekenis aan de orde gesteld. Hy zei aan te nemen, dat in verband met de toekomstige Schelde- Rynverbinding geen verbeteringen meer zullen worden aangebracht aan het ka naal door Zuid-Beveland. Dit veront rustte hem, omdat zijns inziens dit ka naal van groot belang kan worden voor de duwvaart. Volgens hem zullen duw vaartuigen met massa goederen uit de Nederlandse en Belgische kanaalzone gehandicapt worden, indien zij in de toekomst via Antwerpen een weg naar de Rijn moeten zoeken. Spreker vroeg het college van b. en w. hierop te be- voegder plaatse de aandacht te vestigen, zo mogelijk na contact met de besturen van Gent, Zelzate en andere kanaal- gemeenten. ,.Wij zyn hier ook een beetje ongerust over deze zaak", zei wethouder H. A. M. de Meyer (k.v.p.). Van Belgische zijde zou gezegd zijn, dat de duwvaart voor hen niet van grote betekenis zal worden. Hij was evenwel van mening, dat men vanuit Gentse havenkringen het initiatief tot eventuele wensen met betrekking tot het kanaal van Zuid-Be veland zal moeten nemen. zullen evenwel doen, wat in ons vermo gen ligt", zo beloofde hij. De heer M. v. Langevelde (a.r.-g.p.v.) in formeerde naar de gang van zaken be treffende de uittreding van de gemeente Terneuzen uit de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht. Er is een stu diecommissie samengesteld, na een ge zamenlijke bespreking met alle aange sloten gemeenten, aldus burgemeester Rypstra- Gezooht wordt naar een regeling, waar bij het mogelijk wordt, dat Terneuzen voortijdig uit de gemeenschappelijke re geling treedt en de andere gemeenten er in blijven. Het uittredingsbesluit van de gemeente Terneuzen is inmiddels Resultaten Dat zal volgens de heer De Meijer in eer kans op resultaten hebben, ge zien het feit dat eventuele wensen van Terneuzen niet zoveel gewicht in de schaal zullen leggen. Hij noemde de gehele bepaling van het verdrag met betrekking tot het kanaal door Zuid-Beveland nog al ongelukkig ge steld. Een meer plaatselyk, maar niettemin actueel onderwerp vormde de vraag van de heer H. A. Brakman (p.v.d.a.), die wilde weten waarom in Terneuzen wel en in Sluiskil geen bejaardenwonin gen voor een aanvaardbare prijs kun nen worden gebouwd. Omdat deze wo ningen in Terneuzen een onderdeel vor men van het bejaardencentrum", dacht burgemeester mr. H. Rijpstra, die de vragensteller .toezegde hierover eens contact op te nemen met de woning bouwvereniging „Werlcmansbelang". De heer J. W. Bleijenberg (k.v.p.) wil de nog weten of de bouw van bedoelde woningen te Sluiskil toch kost wat het kost doorgaat. Dat vond burgemeester Rijpstra nog al veel gevraagd. „Wy Burgemeester: maak ik het nog mee? In de raadsvergadering van Arne muiden, die woensdagavond is ge houden, heeft burgemeester A. Hack naar aanleiding van een vraag van het raadslid J. Oreel (s.g.p.) mededelingen gedaan over de sanering van Arnemuiden. B. en w., aldus de burgemeester, zijn nog druk bezig met onderhandelin gen met de eigenaren van wonin gen in de Schoolstraat en aan de Zuidwal. „De onderhandelingen lopen stug", merkte de burgemeester op „als het hele saneringsplan zo loopt, geloof Ik niet dat ik het nog verwezenlijkt zal zien. Deze week krijgen de eigenaren nog de tyd, maar dan moeten ze ja of nee zeggen, 't Is ten slotte eerlijk ge taxeerd". De wijzigingen in het sane ringsplan zijn nog niet bekend, maar zullen te ziine- *"J kundige worden voorgelegd. In besloten vergadering bezon de raad zich op een gemeentelijke garantie voor investering in de vissersvloot. Het resul taat werd na afloop bekendgemaakt voor aanschaf van een nieuw vissers- De harmonie „St.-Caecilia" heeft woens dagavond ter gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan een mars gemaakt door Vlissingenwaarbij verschillende sere nades werden gebracht. Als eerste kioam het crebcstuurslid, de heer G. N. van Ginkel op de Boulevard Evert sen aan de beurt. Vervolgens ging het naar het bejaardentehuis en het ziekenhuis BethesdaOp de Koudekerkseweg werd ook een serenade gebracht aan een ander erebestuurslid, de heer W. M. van Aller. In de Vcrkuyl Quakkelaarstraat werd de vierde serenade gebracht aan drie oud-leden, de heren A. van Over- beeke te Souburg, F. Tuinder en C. van Erk. Zij hadden zich verzameld in het huis van de heer Tuinder. Voorts werd een serenade gebracht voor het St.-Jo- sephziekenhuis. Tot. slot ging de „mu ziek" door de Clijverstraat, langs de woning van een van de vrouwelifice le den van St.-Caecilia, mevrouw W. Roos- Huisson in verband met de geboorte van haar dochtertje. fFoto P.Z.C.) Uittreding door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Voorts is een oproep geplaatst voor een directeur van gemeentewerken, waarop reeds lal van sollicitaties zijn binnenge komen. De eigenlijke agendapunten vergden niet meer dan een tiental minuten. De voor stellen tot verkoop van grond aan de heer J. de Meurichy te Sluiskil en A. M. van Laere te Terneuzen kregen de goedkeuring van de raad evenals het voorstel tot aanpassing van het besluit tot toetreding van de gemeente tot de N.V. waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". De vereniging voor christelijk onderwijs te Driewegen kreeg de gevraagde me dewerking voor enkele voorzieningen aan school en leermiddelen. Mej. De Ruiter te Sluiskil werd met twaalf van de vijftien uitgebrachte stemmen benoemd tot hoofdleidster in vaste dienst van de openbare kleuter school Oranjestraat, terwijl de dames M. C. de Buck te Terneuzen en M. M. A. Kaan te Biervliet met algemene stemmen als leidster in vaste dienst aan dezelfde school werden benoemd. Nozembenden hielden huis op Parijs' twistfeest Een openluchtconcert van de kampioen- twisters Johnny Halliday en Sylvie Var- tan op de Place de la Nation in Parijs Ls ontaard in een verschrikkelijk vandalis me. Te midden van ongeveer 150.000 twist-enthousiastelingen bevonden zich vele nozembenden die overal in de om trek verwoestingen hebben aangericht. Auto's werden wrakken of verdwenen helemaal, tientallen winkelruiten sneu velden en winkels werden totaal leegge plunderd, verkeerslichten en een kiosk werden omvergehaald, veel mensen in het publiek gemolesteerd en beroofd. "Ruim 3000 politiemannen konden ten slotte de chaos bedwingen. Voor het concert hadden zich 300 politie mannen op het plein opgesteld om orde op zaken te houden, Maar het duurde niet lang of ze gingen volkomen in de menigte op. Zo hebben ze niet kunnen verhinderen dat talloze toevallige toe. schouwers en vooral de meisjes het heb ben moeten ontgelden. Bij de politie re gende het na afloop klachten van ou ders, die hun dochter gehavend zagen thuiskomen, de kleren grotendeels van het lichaam, gerukt. De slachtoffers, autobezitters, winke liers, beroofde en aangevallen personen, hebben nu besloten een commissie te vormen die hun belangen moet verdedi gen. Want de verzekeringsmaatschappij en hebben het laten afweten: dergelijke risico's zouden niet in de clausules zijn opgenomen. De feeststemming in Axel wordt met de dag uitbundiger. Dit was woensdagavond goed te merken bij de grote amusementsavond, die de N.C.R.V. de jarige stad aanbood. Een grote menigte vulde het gehe le Szydlowskiplein, toen Marijke Morley het programma aankondig de. En dat programma mocht er wezen. Bekende artiesten als Willy Alberti, Carlo Yotti, de Hoteha's en Douglas Duke zorgden er voor, dat deze avond een van de hoogte punten van de feestweek is ge worden. Men kan zich hiervan overtuigen, want de N.C.R.V. zendt dit programma vanavond, donderdag, over de radio uit van 20 tot 21 uur. Er was voor deze amusementsavond al heel wat gebeurd op het Szydlowskiplein. Een oorverdovend geknetter deed me nige oudere Axelaar danig schrikken. Toch was het erg onschuldig, hoewel tamelijk ongewoon voor Axel. De heren J. P. Sanderse en J. J. Wieles waren de aanstichters van al dat lawaai. Mede dank zy hun initiatief had de commissie te elfder ure de karting caravaan Ne derland te Tilburg bereid gevonden skel terdemonstraties in Axel te komen ge- Iedereen, die wilde rijden en dat wa ren er 190 konden wat rondjes „ma ken". Het voltallige college van b. en w. heeft gereden en de heer Sanderse en wethouder M. L. M. Ysebaert daag den elkaar zelfs uit voor een wedstrijd, die de wethouder op zyn naam bracht. De winnaar van de grote wedstrijd, die na het proefryden werd gehouden was A. Lokker te Axel, die de trotse bezitter van een beker werd. T. Roose eveneens te Axel bezette de eervolle tweede plaats. Douglas Duke de hammondorgelvirtu oos uit Amerika, die 's avonds zou op treden, was wel bijzonder enthousiast. Hij reed tegen een andere artiest van die avond, de 16-jarige Italiaanse zanger Carlo Yottl, welke wedstrijd hy echter verloor. Veel te vroeg voor het enthou siaste publiek eindigde deze skelter middag. De balen stro moesten echter weg, want hierna zou de rolschaatswed- stryd voor de jeugd beginnen. Jeugdig enthousiasme Al gauw begonnen <le wedstrijden. Na het vele geraas in de middag was de overgang groot. De kinderen waren en thousiast bezig. Er waren verschillende leeftijdsgroepen om zo ledereen een kans te geven. Er waren dan ook aan het einde van de wedstrijd veel winnaars en winnaressen. Vooral de meisjes blonken uit in de be- hendigheidswedstrijden. Om ongeveer zeven uur waren de laatste ritjes ge reden en ging de christelijke fanfare „Hosanna" een beetje muziek in de stad brengen. Na de muzikale rondgang ging iedereen weer naar het Szydlowskiplein om de hoofdschotel van deze dag by te wonen. der leiding van Addy Kleyngeld. De vro- lyke melodieën hadden veel succes bij de wat ouderen. De jongeren genoten meer van de „Hulstones", een gitaarensemble dat enkele vlotte twistnnmmers bracht. Douglas Duke. al bekend als skeltercou reur, bleek nog beter overweg te kunnen met het hammondorgel. Het geluid klonk heel goed over het grote plein, waar de vele toeschouwers muisstil waren geworden. Net zo muisstil als by het optreden van Willy Alberti. de bekende zanger van Italiaanse liederen. De toe juichingen waren dan ook niet van de lucht. Een jongere collega van hem, Carlo Yotti, had zeker zoveel succes. Wat dat succes betreft, was het moeliyk te zeggen of hy nu van Douglas Duke won of niet. De Hoteha's bekend van de televisie, bespeelden op virtuoze manier de mondaccordeons. o is deze avond een groter succes ge worden, dan de organisatoren hadden durven hopen. Tevreden ging iedereen naar huis. De skelteraars en de rol schaatsers konden rustig slapen. Ds. A. A. Wildschut overleden Op 63-jarige leeftyd is te Amsterdam overleden ds. A. A. Wildschut, secretaris van de plancommissie der regionale kerkcommissie Amsterdam en als zoda nig predikant voor buitengewone werk zaamheden by de provinciale kerkver gadering van Noord-Holland. Antoon Adrianus Wildschut werd 24 oktober 1899 te Utrecht geboren. Van 1928 tot 1932 diende hij de hervormde gemeente van Rilland-Bath. In 1932 ver trok hij naar IJmuiden-Oost. Twisten Het was acht uur toen Maryke Morley namens de N.C.R.V. Axel feliciteerde. „Ik heb een hele leuke dag gehad hier", zei ze nog. Daarna gaf z(j het podium aan 't accordeonorkest „Helmond" on- Beslaglegging eenvoudiger regering heeft wetsontwerpen in voorbereiding ter vereenvoudiging van de beslaglegging onder derden en van de beslaglegging op en gerechtelijke ver koop van roerend goed. De voorzitter van het landbouwschap, de lieer A. W. Biewenga, heeft dit gisteren in de be stuursvergadering meegedeeld naar aanleiding van een by de rondvraag ge stelde vraag. Uit zyn woorden bleek dat de ontwerpen nog in een eerste stadium zyn: zy moe ten de Raad van State nog passeren en het staat dus nog niet vast of ze metter- tijd inderdaad zullen worden ingediend. Zoals bekend heeft het landbouwschap reeds lang voor de gebeurtenissen in Hollandsche Veld by de regering aange drongen op wettelyke maatregelen, die het gemakkelyker zouden maken vorde ringen op weigerachtige heffingsplichti- gen op een voor dezen minder kostbare wyze te innen dan door beslaglegging op onroerend goed. Na genoemde gebeurte nissen is dit verzoek herhaald. Twee gewonden bij verkeersongelukken In Vlissingen hebben zich woensdag drie verkeersongelukken voorgedaan, waar bij twee mensen werden gewond. Om 17.20 uur kwam op de Westsouburgse- weg de bromfietser M. S. te Terneuzen in botsing met een bestelauto. Hij moest met een gebroken been per ambulance naar het St.-Josephzlekenhuis te Vlis singen worden vervoerd. De botsing ontstond toen de bestelauto, bestuurd door J. P. te Vlissingen, ko mende uit de richting Souburg, bij de Baskensburgweg rechts afsloeg, teryHl uit de richting van de Keersluis de bromfietser naderde. Om ongeveer 20 uur werd mejuffrouw C. S. C. uit Am sterdam gewond by een val van een bromfiets. Zy reed als passagiere mee op de brommer van F. L. de P. te Vlis singen. Dicht bii de Keersluis raakte haar mantel in het achterwiel van de bromfiets. Mejuffrouw C. werd tegen de grond gesmakt en liep een fractuur aan haar linkerschouder en een hersen schudding op. Zy werd per ambulance overgebracht naar het St.-Josephzieken- huis. Om ongeveer 14.45 uur kwamen op de kruising Badhuisstraat-Paul-Kruger- straat twee personenauto's met elkaar in botsing. Bii dit ongeluk ontstond slechts materiële schade. De bestuurster J. C. W. van een perso nenauto wilde op de Badhuisstraat af slaan naar de Paul Krugerstraat. Zij moest echter stoppen om het doorgaand verkeer voorrang te geven. Bij het weg rijden reed de achter haar gestopte wa gen, bestuurd door F. R. te Vlissingen tegen de achterkant van haar auto. Op 29 december 1957 werd hij beves tigd dis predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de provinciale kerk vergadering van Noord-Holland. Ds. Wildschut had byzondere belang stelling voor het jeugdwerk en heeft zich "indertyd veel bewogen op het ter rein van het voormalig Nederlands Jon gelingsverbond en op dat van het voor malige Christelijk Jongemannen Ver bond, het C.J.M.V. Plechtigheid in Domburg Nieuw orgel komt voorjaar 1964 De hervormde gemeente van Domburg heeft woensdagavond tijdens een plech tige bijeenkomst het gerestaureerde kerkgebouw (dat nog geaeeltelyk in de steigers staat) aan de Markt weer in gebruik genomen. De gemeente maak te gedurende de restauratie, vanaf ja nuari jl., gebruik van het gereformeer de kerkgebouw. Nog juist vóór het zo merseizoen kan men weer in het ver fraaide eigen bedehuis terecht. Dit is mede van belang in verband met de badgasten uit ons land en uit het bui tenland, voor wie speciale kerkdiensten en zomeravondstilten worden gehouden in samenwerking met de Gereformeerde Kerk van Domburg. De eerste restauratie was in 1627. In 1848 brandde de kerk af, een deel van het interieur, onder meer de nu nog hangende kronen, werd gered. De huidige restauratie omvatte het interieur, herstel van het dak en van de muren. Er komt nog een nieuw or gel, van de firma H. J. Vierdag te Enschede met acht registers en vrij pedaal en gebouwd volgens het me chanisch sleepladensysteem. Door brand by de orgelbouwer is in de af levering vertraging gekomen. Men hoopt maart 1964 het orgel in ge bruik te nemen. Jhr. mr. G. C- D. Rutgers van burg, voorzitter van de restauratie- commissie> verwelkomde de vele aan wezigen. Onder hen bevonden zich jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Gede puteerde Staten, waarnemend burge meester wethouder J. F. Seijdel, ge meentesecretaris B. Goedbloed, leden van de gemeenteraad, architect M. J. J. van Beveren uit Veere, aannemer I. Woudenberg uit Middelburg, en uit de kerkeiyke wereld diaken J- Vos als ver tegenwoordiger van de classis, de heer A. C. Burger, secretaris van de provin ciale kerkvoogdijcommissie, mr. B Plomp, secretaris van het college van toezicht ds. F. L. v. d. Bom en ouder ling A. de Visser namens de Gerefor meerde Kerk. alsmede de vroegere pre dikanten dr. H. J. Hak (Arnhem) er ds. G. H. van Willemswaard uit Sant poort. In zyn openingswoord over „de kerk in de steigers" zei jhr. Rutgers van Ro zenburg onder meer. dat deze restaura tie de vyfde is in de loop der eeuwen. De toren dateert uit omstreeks 1250. In 1574 kwam de kerk aan de hervormden. Kosten Eigenaar: „ik vond het te duur" Architect M. J. J. van Beveren voerde de restauratie uit, die inclusief orgel 30.000) op 160.000 wordt geraamd. Omdat het kerkgebouw voor een klein deel onder Monumentenzorg valt, ver leende het rijk 25.000 als aanmoedi- gingsbijdrage. Rond 80.000 kwam door deze subsidie, door provinciale en ge meentelijke subsidies, een bijdrage van de alg. kerkvoogdyraad en door giften bijeen. De gemeenteleden gaven 21.000 en de „vrienden van buiten" rond 6000. Het besluit tot restauratie da teert van 25 oktober 1961. Jhr. Rutgers van Rozenburg toonde zich erkentelijk voor de snelle restauratie en voor de werkzaamheden van de gemeen tesecretaris van Domburg. President kerkvoogd W. Warners memoreerde, dat in het kerkgebouw een door de heer Woudenberg geschonken avondmaalsta fel is geplaatst. Hy bracht dank aan de gereformeerde kerk voor de gastvrijheid Namens notabelen en ouderlingen-kerk voogd droeg hij vervolgens de kerk over aan ds. J. van vliet, die hierna een kor te dienst leidde. Ds. Van Vliet preekte naar aanleiding van Psalm 84 vers 1 tot 8. In deze dienst zongen de kinderen van de zondagsschool onder leiding van mevrouw C. Geertse-Wisse en het Kerk koor onder directie van de heer Wouters uit Westkapelle. Burgemeester Sprengerhet moet een goede zaah zijn, anders niet aan beginnen In heftige beroering was onlangs de gemeenteraad van Oostkapelle, toen b. en w. een voorstel lanceer den om een riolering aan te leggen op het (particulier) zomerwonin genterrein „Burgvliet" aan de Du- noweg. Kosten: f 56.600. De eigen aar voelt er niet voor deze (nood zakelijke) riolering aan te leggen en de gemeente ziet zich daarom genoodzaakt zelf de spa in de grond te steken. „Rare mentaliteit, een aanfluiting" waren enige door de raadsleden gegeven karakteris tieken van 's eigenaars houding. Wél hadden b. en w. voor een tegen wicht gezorgd; de huurders zullen de vaste lasten van de riolering aan de ge meente moeten betalen. Als een huisje wordt afgebroken moet de eigenaar van het terrein die lasten betalen en de kos ten van de jaarlykse zuivering van het afvalwater komen eveneens voor zyn rekening. Na deze geruststellende mede delingen van de burgemeester kon de raad zich er, zij het morrend, wel bij neerleggen. Desondanks vraagt men zich nog steeds af, of hier niet iets an ders aan te doen was geweest. Terecht „Deze daad van b. en w. was mijns in ziens terecht. Er moest nu eenmaal iets gebeuren. Wy doen de riolering cadeau, maar de eigenaar zal zich voor de jaar lykse lasten garant moeten stellen: de rente, de aflossing en de kosten van de zuivering", zp motiveert burgemeester F. G. Sprenger het b. en w.-voorstel nu. „Ik ben er huiverig voor, dat, als de eigenaar zélf een riolering zou aan leggen, hy de kosten op de huurders zou omslaan, dus de prijzen abnor maal hoog zou opvoeren. Bovendien: aanleg verplichten? Kan wel, maar dan moet er van gemeentewege een opzichter by zy'n. Het moet een goede zaak worden, anders moet je er niet aan beginnen". Eigenaar A. de Kam (bezit zelf 26 zo merhuisjes, 49 op zijn terrein zyn in be zit van anderen): „ik ben alleen bij de gemeente geweest, die zei, dat ze zelf een riolering wil aanleggen. Ik heb niks van die raadsvergadering begrepen. Er is nooit over één cent gepraat. Zelf aan leggen was geen doen. Was misschien toch mogelijk geweest, maar dan met een vergunning van de gemeente, maar kostbaar, ja. Verhoging van de huren? Geen sprake van. Ik heb pas voor het derde jaar zomerhuisjes." Arts P. J. Bom, voorzitter V.V.V.: „Rio lering is geweigerd: eigeniyk zeer in strijd met wat de eigenaar wil: bezoek bevorderen, egoïstisch, niet in overeen stemming met wat hier voor de mensen moet gebeuren. Persooniyk vind ik het van de gemeente de weg van de minste weerstand, maar ik neem het ze niet kwalijk. Op een andere wijze lukte het niet en de gemeente zal wel zorgen, dat ze het geld binnen krijgt. Zullen de huurders méér betalen? Dat zullen ze vast niet doen, dan gaan ze verderop". is er bij hem de vrees voor huurver hoging, als eigenaar De Kam zélf een riolering zou aanleggen. Eigenaar De Kam: „Als iemand een huisjes wil verkopen, wil ik er eerst van in ken nis worden gesteld. Dat is gebeurd in gevallen, dat iemand geen huurcon tract had". Waken Zo zei raadslid A. Coppoolse in de ver gadering. „Wij hebben als overheid te waken voor hygiëne". Arts-V. V.V.-voor- zitter Bom: vorig jaar zyn een paar klachten van huurders binnengekomen by de V.V.V., de afvoeren zaten ver stopt. We hebben in een bestuursverga dering beslist, dat als er weer klachten zijn, dat we dan de inspectrice voor de volgsgezondheid zouden inschakelen, de enige weg. Het is buitengewoon belangryk, een riolering op dit beperkte gebied (150 bij 100 meter, zo'n 5 a 600 mensen) De inspectrice komt nog al eens ky- ken op alle terreinen in deze gemeen te. Er was nog geen aanleiding in te grijpen op Burgvliet. Maar in de toekomst levert dit, als het zo zou doorgaan gevaar op voor de volks gezondheid. By een stopping dreigen de huisjes vol te lopen". „Met de V.V.V.-contributie kan alleen het strand worden verbeterd, niet par ticuliere terreinen". Eigenaar De Kam: „Zelf niet van klachten gehoord, wel bij de V.V.V., maar zo'n riolering kost geld". Van V.V.V.-zijde wees men er nog op, dat er twee broers De Kam zyn, respec tievelijk eigenaar en pachter van gron den op Burgvliet. Eigenaar De Kam heeft tevens andere eigenaars op zijn heeft tevens andere aigenaars op zyn terrein. Pachter De Kam heeft alleen de grond opnieuw verpacht aan anderen. Pachter K. de Kam zegt: „By mij is de gemeente niet geweest, ik heb geen rio- ering, vind ik ook niet nodig, want de huisjes, die op de door mij gepachte grond staan, staan hoog genoeg: het gaat erom ze van de grond te zetten. De afvoer ervan loopt in de grond uit met twee meter wyde buizen. Ik zou wel een aansluiting willen betalen, maar dan die kosten omslaan over de mensen, die huisjes hebben op die grond. V.V.V.: er is een verschil in exploitatie en manier van verhuur. De beschuldigingen zijn niet geheel van toepassing op alleen de eigenaar De Kam. Burgemeester Sprenger: Ik zie deze riolering als een overheidszorg: In an dere provincies wordt te weinig gedaan aan de zuivering. Hier willen we het goed doen. Uit één en ander er kan niet van een affaire worden gesproken blijkt, "dat bungalowterreinen niet door particulieren, maar door een stich ting of door de overheid in exploitatie moeten worden genomen". Bij sportveldencomplex aan Nassaulaan Eerste centrum in nieuwe wijk Het eerste permanente clubgebouw van de buurtverenigingen in Middelburg zal midden augustus klaar zyn. Het staat vlak by het sportveldencomplex aan de Nassaulaan in het nieuwe uitbreidings plan en is bestemd voor de buurtvereni ging „Nieuw Middelburg". Het is ook 't eerste verenigingsgebouw in deze wyk. Wanneer het eenmaal gereed is, zal de buurtvereniging (met zijn 350 leden één der grootste van Middelburg, zorgt voor 1250 kinderen) beschikken over een goed geoutilleerd gebouwtje van negen tien by acht meter, vlak by de speeltuin van deze organisatie. Leden van de vereniging hebben een belangryk aandeel in de opbouw van het nieuwe gemeenschapsgebouw, waarin men vooral het jeugdvor- mingswerk goed ter hand wil nemen en waarin voorts alle activiteiten van „Nieuw Middelburg", nu nog ver spreid over diverse Middelburgse ge bouwen, kunnen worden verricht. Niet alleen Nieuw Middelburg zal van dit gebouwtje gebruik maken. De buurt vereniging „Veerseweg" heeft er al het oog op gericht evenals de hervormde ge meente voor de wykavonden. De ge dachten gaan er tevens naar uit om In het buurïgebouw zittingen van het bu reau voor zuigelingenzorg te houden. fU.0 Totaal kost het nieuwe gebouwtje, steen opgetrokken en met een houten beschieting, 18.000. De gemeente Mid delburg verstrekte november 1961 een lening van 7500 en verleende ook ver der alle medewerking by de totstandko ming van dit voor het buurtverenigings- werk in Middelburg belangryke object. „Nieuw Middelburg" verkreeg voorts 3289,66 uit het fonds voor uitkering aan noodgebieden, gesticht door het provinciaal bureau Ned. Volksherstel en het Middelburgse hulpcomité. Het Ko ningin Julianafonds gaf 2500.Met diverse acties bracht „Nieuw Middel burg" zelf de resterende ruim vyfdui- zend gulden byeen. Het gebouwtje van één verdieping vat een zaal van dertien by zeven meter met een accommodatie voor ruim 80 per sonen, alsmede een toneel en een hal met garderobe van zes by 3Va meter. Bovendien is er een bar van by 3 meter en een wasgelegenheid. Er is nog mogelykheid tot uitbreiding met 7 3% meter oppervlak voor kleedkan en opslagruimte. Om toegang te krijgen tot het nieuwe clubgebouw zal een houten brugr over de sloot aan de Nassaulaan worden gelegd. den overgeplaatst naar de sinds 1957 gebruik zijnde speelplaats aan de Nas saulaan. Na overleg met het gemeente bestuur besloot men tot een nieuw, per manent gebouw voor de vereniging. Ja nuari 1962 werd de ryksgoedkeuring aangevraagd, die dit jaar april afkwam. Mei jl. begon het bouwbedrijf „Delta" met de eerste werkzaamheden. Het ge bouwtje ligt In het nieuwe uitbreidings plan. De vereniging „Nieuw Middel- >urg" verwacht een belangryke uitbrei ding van het ledental in deze nieuwe wyk. De ligging van dit gebouw is daar om uitermate gunstig. „Nieuw Middel burg" is nu in de gelegenheid om de ac tiviteiten, die verspreid waren over de bovenzaal van de Schouwburg en Gouden Poorte, te centraliseren, jeugd van 5 tot ongeveer 14 jaar, zich vermaakt in de speeltuin, kan bij slecht weer in het clubgebouw terecht. De bloeiende vereniging telt als onderaf delingen onder meer een mondorgel- en een toneelclub. Veel medewerking verleende aan het plan de gemeentearchitect en de dienst gemeentewerken van Middelburg. Plannen De plannen voor het nieuwe gebouw da teren van I960, toen een bouwcommissie werd ingesteld. De gemeente Middelburg zou eerst één van de houten noodwonin gen in „Klein Vlaanderen" ter beschik king stellen, welke woning dan zou wor- Speciaal soort Raadslid A. Don (noemde het in de raadsvergadering „een onverkwikkelyke affaire, dat de gemeente een halve ton steekt in een particuliere zaak") zegt: „ik blijf bij wat ik heb gezegd en ik kom er in een volgende raadsvergadering nog op terug. Er is een speciaal soort men sen, met wie je geen zaken kunt doen. De gemeente heeft de heer De Kam de laatste jaren vlot bouwvergunningen af gegeven voor die huisjes, ik ben in hem teleurgesteld. De heer De Kam probeert nu alles aan zich te trekken: op onrust barende wijze tracht hy huisjes te ko pen, hy verplicht de huurders in zijn kampwinkel te kopen en als men huis jes wil verkopen, mag men die alleen aan hem kwijt. Er is op Burgvliet een eigenaar, die terroriseert. Daarvan neem ik geen woord terug. En dat alles heeft ook meegespeeld in die raadsvergade ring. De zaak daar schreeuwt om een oplossing, juist tegenover de goedwillen de mensen, die daar wonen". Doorpraten Met de heer De Kam, zo vertelt burge meester Sprenger. is in principe over eenstemming bereikt over de zakelyke kant, de rest moet nog eens worden doorgepraat. De huurders zullen de vas te lasten dus van de riolering aan de ge meente zélf betalen, maar als een huisje wordt afgebroken, dan rekent de ge meente er op, dat de heer De Kam zich garant zal stellen voor de doorbetaling van die rioleringsaanslag. Daarvoor moet hy een contract tekenen. De eigen- aar moet ook de jaarlykse zuivering van het afvalwater betalen. Het werk leg gen van buizen en het bouwen van een pompkelder begint na het zomersei zoen, dus niet vóór september dit jaar. De zuiveringsinstallatie bestaat reeds, het gaat dus om aansluiting daarop van de rond 75 huisjes. Burgemeester Sprenger wijst er nog op. dat een deel van de bewoners geen huurcontract heeft, (..in hoge mate onzakelyk"). De huur ligt niet vast voor een aantal jaren. Daarom UNIEKE LUCHTPOSTBRIEF BRENGT OP VEILING 3400 GULDEN OP (Van onze Amsterdamse redacteur) Een op 10 mei 1933 in Bandoeng gestempelde luchtpostbrief heeft gisteren 3400 gulden opgebracht tydens de eerste zitting van een byzondere post zegelveiling, waarvan de totaalopbrengst wordt geraamd op maar liefst ruim een ton. Voornameiyk handelaars boden in een achterzaal van het Amsterdamsi Frascati op de byzondere collectie zegels en brieven afkomstig uit de collectie van een bejaarde verzamelaar, die met zijn hobby heeft moeten stoppen. Twee zegels zitten geplakt op de enveloppe die geadresseerd bleek te zyi aan de toenmalige burgemeester van Nymegen: den hoogedelachtbarei heer J. A. M. Steinweg. Volgens de catalogus van de „Eerste Nederlandse Postzegel Veiling" is het rechtsaangebraclite luchtpostnummer 17 F met zogeheten kopstaande opdruk het getal 50 blykt ondersteboven te staan. Op 9 mei 1933 zyr slechts 50 stuks hiervan verkocht via een loket van het postkantooi Bandoeng. Daarvan zijn er 35 ongebruikt bekend en slechts enkele exem plaren werden later gebruikt teruggevonden los. Er zijn vermoedelijk maar twee brieven echt verzonden, waarvan wellicht de laatste verloren is gegaan. Het overgebleven stuk blijft dus uniek. De betrokken zegel was overigens maar geldig tot 30 september 1933. De raad van bestuur van de N.V. Ko- ninkiyke Metaalwarenfabrieken voor heen J. N. Daalderop en Zonen heeft in de algemene vergadering van aandeel houders meegedeeld dat ten opzichte van 1962 in de eerste maanden van 1963 een teruggang in produktie en omzet plaats vond, maar dat deze achterstand gelei delijk werd ingehaald. Per half juni 1963 waren de omzet- en produktiecij- fers ten opzichte van dezelfde periode in 1962 met 5% gestegen. Het dividend over 1962 werd vastgesteld op 11% voor de aandelen A en B, waar in de in 1962 uitgegeven aandelen voor de helft zullen delen. Hogere omzet en winst Rademakers e in het vorige jaarverslag van „Me- taalbedryf Rademakers N.V." uitgespro ken gunstige verwachting ten aanzien van de resultaten over 1962 is, blijkens het verslag, uitgekomen. De omzet is met circa tien procent gestegen, terwijl het bedrijfsresultaat iets meer dan evenredig toenam: dit in tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen de winststyging achterbleef bij de omzetverhoging. Er resteert een winstsaldo van f 487.778 (f 401.768). Voorgesteld wordt hiervan f 175.000 (f 125.000) aan het reserve fonds toe te voegen en een onveranderd dividend van acht procent uit te keren. In de afgelopen maanden van 1963 is de orderontvangst achtergebleven bij de verwachtingen. Plasticonam-affaire in jaarvergadering van Cultuurbank Op de algemene vergadering van aan deelhouders van de Cultuurhandel en Industrie Bank N.V. „De Coltuurbank" die in Amsterdam is gehouden, is uit voerig aandacht besteed aan de „Plas- ticonam"-affaire. Zoals bekend is tegen de directeur van deze plasticregenjas- senfabriek in Volendam en diens vader een strafvervolging ingesteld wegens oplichting van de Cnltuurbank voor on geveer anderhalf miljoen gulden. De voorzitter van de raad van commis sarissen, de heer M. Sanders, deelde mee dac de bank op het ogenblik nog met 170.000 Dlastieregenjassen uit het fail lissement van de fabriek zit. Hierop wordt echter ook gedeeltelyk aanspraak gemaakt door de leveranciers van de grondstoffen voor deze jassen. De heer Sanders zei dat de kredieten aan plas- ticonam werden verstrekt op grond van een dikke orderportefeuille, die laier gefingeerd bleek te zijn. Een eerste klas accountantsbureau heeft destyds een onafhankelijk onderzoek ingsteld derzoek was gunstig. De mogelijkheid om dit accountantsbureau aan te spreken in verband met de onjuist gebleken rapportering, wordt nog door de bank bekeken. De onderhandelingen over nei aistoten van de N.V. „Olanda" plastics zijn nog gaande. De heer Sanders noemde de kans op resultaten groot, hoewel de kans op een noodzakelijke liquidatie van deze N.V. blijft bestaan. De directeur, de heer C. Wynand. deelde mede dat het personeel van de Cultuur- bank tot een minimum van 7 mensen is teruggebracht. De mogelykheid om het kantoor aan de Herengracht ge deeltelijk te verhuren of te verlaten, zal nog worden bekeken. „De Cultuurbank zal zich niet meer met extra aangelegenheden kunnen be* zighouden. De onkosten zullen zo laag mogelyk worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15