Derde Belgische etappezege door Frans Melckenbeek na saaie rit Gevreesde Russische renners voor het eerst in Tour de I'Avenir P0LLE PELLI EN PING0 Merkwaardig Toeristen Onrustig ÉÉN WINNAAR IN SP0RTT0T0 Vandaag gesprek over onteigening van landbouwgronden Rituitslag Klassement Vele sterken Revanche Oben striid Protest Hansw. Boys alsnog afgewezen N.V. Drainagebedrijf „SCALDIS" leerling draineermachine-machinisten draineermachine-machinisten Met uw advertentie komt U bi] 37.000 abonnees VAKANTIE Spruijts Verf-, Vernis-, Behang- en Glashandel WEGENS VAKANTIE GESLOTEN. ideale materialen REGENMANTELS 64,50 DONDERDAG 27 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE. COURANT 15 RENNERS ALS „WIELERTOERISTEN" Huub Zilverberg veroorzaakte massale valpartij, maar kwam er goed af (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Met bloedende schaafwonden aan rechterarm en -been en een ge scheurd tricot fietste Huub Zilverberg midden in het langgerekte peloton op de Rampe Bouvreuil in de havenstad Rouaan over de eind streep van een weinig interessante vierde etappe, die door de 23-jarige Belg Frans Melckenbeek „op één been" in de eindspurt van vrijwel het gehele veld was gewonnen. „Heb ik even geluk gehad". Zilverberg wees op het stuur van zijn fiets „Ik was de oorzaak van die grote valpartij bij Belleville. Mijn stuur brak plotseling af en voordat ik het wist lag ik onder een hoop coureurs. Het had veel erger kunnen af lopen. Wat typisch niet? Het vorig jaar gebeurde precies hetzelfde maar toen bemerkte ik het nog bijtijds en hield ik de stukken van het stuur in mijn handen". Zilverberg greep dankbaar naar het flesje mi neraalwater dat hem werd aangereikt en vertrok hoofdschuddend met zijn ploegmakkers naar het hotel om zijn wonden te laten verzorgen en zich wat op te knappen. De Brabander had inderdaad veel geluk gehad. Want toen minstens tien renners op hem terechtkwamen, had hij gemak kelijk heel wat ernstiger letsel kunnen oplopen, zoals de Belg Noel Foré, die later toch nog doorfietste en samen met zijn ploeggenoot Roman met een achter stand van meer dan 22 minuten de ge boorteplaats van de grote schrijver Cor- neille bereikte. Bovendien was het een geluk bij een ongeluk, dat ook de ploeg makkers Aerenhouts, Schroeders en Van Tongerloo van Zilverberg bij de valpartij rijwieldefecten hadden opgelopen, zodat zij met de Spanjaard Mas een krachtig groepje konden vormen om het weinig strijdbare peloton weer te achterhalen. Nog twee Nederlanders waren bij deze ruïne betrokken geweest: Ab Gelder mans en Dick Enthoven. Beiden kónden echter na een wiel gewisseld te hebben de tocht voortzetten en eindigden even als Jan Janssen in het peloton. De Nootdorper had niet serieus deel genomen aan de beslissende eind spurt. Ongeveer een kilometer voor de streep had een gevaarlijke afda ling zoveel indruk op Janssen ge maakt dat hy de remmen stevig had vast geknepen. „Ik had geen zin om op mijn kop te vallen" zei hy na aankomst. Desondanks was hij toch elfde geworden. Het resultaat van deze rit is van weinig invloed geweest op de klasseringen. Al leen winnaar Frans Melckenbeek schoof door de minuut bonificatie achttien plaatsen naar voren. De gele trui echter bleef in het bezit van Elliott. In het puntenklassement versterkte Rik van Looy z(jn positie door achter zijn knecht Derboven de derde plaats te bezétten. Het is met die groene trui van Van Looy een merkwaardige geschiede nis. Nu al voor.de tweede maal ach tereen onttrok de oud-wereldkam pioen zich aan de huldiging, die aar, het bezit van dit tricot in de aan komstplaats vastzit. Van Looy heeft dan ook woensdag in zijn normale extra-sportieve shirt gerèden. Uit commerciële overwegingen? Wie zal het weten, Van Looy was er niet meer aan de finish om uitleg te ge ven: hij was volgens zijn gewoonte direct doorgereden naar zijn hotel. langste rit van deze jubileumtour, of hebben de renners op adem willen ko men na de inspannende eerste dagen? Een feit is, dat voor het grootste deel de afstand van woensdag werd afgelegd in het tempo van een groep wielertoeris ten. De eerste 45 kilometer gebeurde er vrijwel niets dat aan een wielerwedstrijd herinnerde. In Lens echter, de geboortestad van de held van de eerste kruistocht, Godfried van Bouillon, werd een zacht vuurtje restookt door Lacombe, die later op d< lag ook nog enkele malen een honderd nieter voor het peloton zou gaan uitrij den en die door deze „activiteiten" tot de strjjdlustigste renner werd uitgeroepen. De Fransman kreeg gezelschap van Bailetti waarschijnlijk was dit een joging om de in drie dagen danig ge schonden Italiaanse èer nog wat hoog te houden en viel spoedig terug. Een zestiental renners onder wie Ab Gelder mans, Jan Janssen, Dick Enthoven, Ramsbottom en Gilbert Desmet ging ach ter de eenzame Italiaanse vluchteling aan en daardoor werd de rust van de azen in het peloton lelijk verstroord. Want Desmet en Ramsbottom zijn ge vaarlijke concurrenten voor de gele trui en dus werd er even hard aan getrokken om de heren tot de orde te roepen, het geen tot gevolg had, dat het peloton in stukken uiteenviel. Na 90 kilometer echter was de orde hersteld en hadden ook de achterblijvers hun plaatsen weer kunnen innemen. Pas na de ravitaillering in Poix (151 km) werd de karavaan gewekt uit een diepe slaap. Cazala sprong met Novak Heeft de meute zich willen sparen met het oog op de 285 km lange etappe van donderdag van Rouaan naar Rennes, de MET ALLEEN RENNERS Team „De Delta" kampioen zomeravondvoetbal Ofschoon de competitie van de afdeling Middelburg van het bedrijfs- en zomer avond voetbal nog niet is afgelopen, is het team van het bouwbedrijf „De Delta" onbereikbaar geworden voor de concur renten. Dit gebeurde door een 3-0 over winning op „Brandweer", nadat vorige week het elftal van „Combinatie", dat steeds de ranglijst had aangevoerd, met dezelfde cijfers was verslagen. Na de wedstrijd waren er voor het kampioens team verscheidene bloemstukken van andere clubs. Van 337.255 deelnemers aan de sport- toto van de afgelopen week heeft er één zich gemeld voor de eerste prijs, die 77.239,20 bedroeg. De eersteprijswin naar ontvangt een bruto bedrag van 58.823,53 gulden. Het restant van de eerste prijs 18.415,67) werd gevoegd bij de tweede prijs, die daardoor op 69.908,47 kwam. Dit laatste bedrag wordt gedeeld door zeventien geluklti- ~en, die twaalf uitslagen juist invulden. In ontvangen elk een brutobedrag van 4112,20. Otano (Sp.-Remy) 21.18.26 op 2.28; 6. Sta- blinsky (Fr.-Geminlani) 21.22.01 op 6.C~ Suarez (Sp.-Schotte) 21.22.17 op 6.19: 9. Van Aerde (B.-Naeye) 21.23.25 op 7.27; 10. Sorge- loos (B.-Driessens) 21.23.46 op 7.48: 11. Rams bottom (B.-De Muer) 21.23.55 op 7.57: 12 hamontes (Sp.-Remy) 21.24.23 op 8.25; Enthoven (Ned.-De Muer) 21.24.25 op 8.27: 14. Van Looy (B-Driessens) 2L24.42 op 8.44; 15. Melckenbeek (B.-Magne) 21.25.15 op 9.17; Darrigade (Fr.-Remy) 21.25.21 op 9.25; 17. Jan Janssen (Ned.-De Muer) 21.25.23 op 9.25: 18. Bocklandt (B.-Schotte) 21.25.2 9.30; 19. Desmet (B-Sehotte) 21.25.28 en Soler (Sp.-Schotte) z.t. op 9.30: 23. Anquetil (Fr. Gemïniani) op 9.44; 29. Poulidor op 9.59; 35. Geldermans (Ned.-Geminiani) op 10.30: Zilverberg (Ned.-Geminiani) op 10.32; Gaul (Lux.) op 14.40. Het puntenklassement luidt nu; 1. Van Looy 51 pnt.; 2. Melckenbeek 41 pnt,; 3. Gilbert Desmet 1 40 pnt.: 4. Van Aerde 31 5. Sorgeloos 27 pnt.; 14. Janssen 17 pnt. Een beeld van de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk; de tocht voerde woensdag ook door Atrecht, waar de strijd van de renners o.a. werd gadegeslagen door de Atrechtse reuzendie langs de route stonden opgesteld. De ministers, die speciaal met deze taak te maken hebben, zullen vandaag een delegatie van het landbouwschap ont vangen, om te spreken over de voorge nomen onteigening van landbouwgron den bij Nieuw Milligen, ter verkrijging van militair oefenterrein. De voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft clit gistermorgen in de bestuursvergadering van het landbouw schap meegedeeld. Hij verklaarde daarbij uitdrukkelijk, dat de Nederlandse landbouw en het land bouwschap in vergelijking met vroeger steeds meer oog hebben voor de belan gen van de natuurbescherming en de re creatie in ons dicht bevolkte land. Hier bij mag echter van al degenen, die deze en andere plannen betrokken zi_ verwacht worden, dat ze zoveel, mogelyk landbouwgronden en vooral goede gron den, zullen willen sparen. Zoals bekend was een der motieven die de rijksdienst voor het nationale plan voor de aanwij zing van deze landbouwgronden tot renterrein aanvoerde, dat niet steeds aanslag kan worden gepleegd op recrea- tiebelangen. als een blok aan het been. Cazala stopte spoedig. Evenzo verging het Messelis. Maar het was tenminste onrustig gewor den in de meute, die echter nu ook waakzaam bleef en Bariviera, Lacombe, Debreuker en Cazala, later weer La combe en ten slotte ook nog een poging van de oude Cerami, diens landgenoot Bocklandt en de Fransman Lebaube in de kiem smoorde. De duizenden Fransen in de stad, waar Jeanne d'Arc op de brandstapel als een heldin stierf, waren gekomen voor een overwinning van hun streekgenoten Anquetil en Lebaube. Diep teleurgesteld over de nieuwe Belgi sche uiting van superioriteit gingen zij naar huis. De uitslag van de vierde etappe van Rou- baix naar Rouaan over 235,5 km luidt: Melckenbeek (B.-Magne) 6.41.04 met bo nificatie 6.40.04: 2. Derboven (B.-Driessens) 6.41.05 met bonificatie 6.40.35: 3. Van Looy (Belgiü-Driessens) 6.41.06; 4. Gilbert Desmet 1 (B.-De Kimpe) 6.41.08; 5. Van Aerde (B.- Naeye): 6. Bocklandt (B.-Schotte); 7. Simon (B.-Plaud): 8. De Cabooter (B.-Naeye): 9. Gainche (Fr.-Magne); 10. Darrigade (Fr.- Remy): 11. Janssen (Ned.-De Muer): 12. Van Schil (B.-Naeye): 13. Graczyk (Fr.-Remy): 14. Bariviera (It.-Milano): 15. ex aequo alle overigen in 6.41.08 (ook de Nederlanders Enthoven, Zilverberg en Geldermans) met uitzondering van enkelen. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: i. Elliott üerl.-Geminiani) 21.15.58: 2. An- glade (Fr,-De Muer) 21.17.12 op 1.14: 3. Van Tongerloo (B.-Driessens) 21.17.33 op 1.35; 4. G. Desmet 1 (B.-De Kimpe) 21.17.33 op 1.35; NA REEKS INDRUKWEKKENDE SUCCESSEN. Daden van Nederlandse ploeg wellicht minder groots dan in vorige ronde Voor de start van „Goddets kleine avontuur", de Tour de I'Avenir, rijzen er ditmaal nog meer vragen dan anders. In de beide voorgaande edities was het merendeel van de aan de start verschijnende renners in Nederland volkomen onbekend, maar toen wist men elk geval, dat de Spanjaarden, de Italianen, de Belgen en in iets mindere mate de Fransen en de Zwitserse geduchte tegenstanders zouden zijn. In Peri- gueux, waar de derde Ronde van de Toekomst zondag begint, is er wat dat betreft niets veranderd, maar er is nog het een en ander bijgeko men: de Russen komen en met hen de Tsjechen en de Bulgaren. Rusland! Een naam, die de amateurs uit West-Europa ontzag inboezemt, want sedert het tijdstip dat de Russen zich voor het eerst aan internationaal contact waagden, hebben zij een indrukwekkende reeks successen behaald. Nog befrèk- kelijk vers in het geheugen "ligt de overwinning, die Viktor Kapitanow in de wegwedstrijd van de Olympische Spelen 1960 op zijn naam schreef. Kapitanow versloeg te Rome in de eindsprint de geduchte Llvio Trapé, een renner die als een uitgesproken sprinter bekend staat. Een geslepen eindsprint is slechts een van de vele wapens, waarover Viktor Kapitanow beschikt en op dat punt doen zijn toekomstige ploeggenoten in de Tour de I'Avenir niet veel voor hem onder. Hun grootste prestaties verrichtten zy bijna allemaal in de „vredeskoer- sen" van de afgelopen jaren, waar van Praag, Warschau en Berlyn beurtelings als start- of finishplaats fungeren. De Nederlanders, die aan deze wedstryd hebben deelgenomen kunnen er over meepraten hoe zwaar het aUemaal wel is en hoe hard er daar in Oost-Europa wel gefietst wordt. Daarom moet de indrukwek kende zegereeks van de Russen Yuri Melikhow won in 1961, Hainan Saikhoudjin in 1962 en bovendien werd talloze malen een Rus etappe winnaar bepaald niet onderschat worden. Saikhoudjin, Melikhow en Kapitanow starten zondag in Perigueux, te zamen met o.a. Alexi Petrow en Anatoli Tcher- epowtitch, die eveneens bewezen hebben in etappewedstrijden tot grote daden in staat te zijn. Voor de eerste maal de wereldkampioenschappen buiten beschouwing gelaten zullen zij nu op Westeuropees grondgebied de strijd aan binden met de amateurs en onafhanke- lijken uit bijna alle vooraanstaande wie- lersportlanden, waarmee de Ronde van de Toekomst er een hoogst interessant aspect heeft bijgekregen. Ook Tsjeeho-SIowakije en Bulgarije stu ren voor de eerste maal een complete :g naar de ronde, maar deze naties den niet zo gevreesd als Rusland, al moet bijvoorbeeld de Tsjech Hasman, ook al bekend uit vredeskoersen, toch echt wel als een der sterkere coureurs uit het deelnemersveld beschouwd wor den. Het ïs natuurlijk een onmogelijke t om alle renners (128 in totaal), verdeeld over 16 ploegen, afzonderlijk onder de loep te nemen en daarom zullen wy ons tot de belangrijkste beperken. Dat zijn dan in de eerste plaats de Italianen en Spanjaarden, die in de beide voorgaande edities, respectievelijk met Guido de Rosso en Antonio Gomez del Moral, be slag legden op de Individuele eindover winning en ook in de ploegenstryd tot de sterksten behoorden. De Azzuri rekenen ditmaal op de kleine, vinnige Mario Maino, vorig jaar een sterke tweede achter Gomez del Moral, die nu geselecteerd werd voor de Tour de France. De Spanjaarden kennen zich zelf echter nog grotere kansen toe. Zij baseren hun hoop op de prestatie van de jonge Bask Juan Jose Sagardui, de ont dekking van dit seizoen, die op indruk wekkende wijze de sterk bezette grote prrjs van Eibar won. Sagardui kan onder meer rekenen op de steun van Jose Momene Campo, de meesterknecht van het vorig jaar. Twee ploegen zijn er in het bijzonder op uit, zich te revancheren voor de teleur stellende prestaties in de ronde van 1962. Frankryk en België hebben dit maal veel zorg aan hun equipe besteed en zullen alles in het werk stellen om het betrekkelijke dalen van het vorig jaar te vergeten. In de Franse ploeg is met deze taak on der meer belast Lucien Aimar, de win naar van de Route de France 1963, en Jean Pierre Genet, dit jaar door een val uitgeschakeld in de vredeskoers, waarin hij enkele dagen de leiderstrui droeg. België heeft onder andere een beroep gedaan op Gerard Vastieau, Camille Vyncke (beiden reeds het vorig jaar van de partij) en Jos Haeseldoncx, die men zich wellicht zal herinneren uit Olym piad Toer 1962, toen hij startte in de zelfde ploeg als winnaar Henk Nijdam. Voor de Nederlandse ploeg zal het ongetwijfeld een moeilijke ronde wor den. De prestaties van Jan Janssen, Henk Nijdam, Jan Hugens, Leo Knops en Lex van Kreuningen schok ten in 1962 het gehele veld en de con currenten komen ditmaal gewaar schuwd aan de start. De basis van deze zo succesvolle ploeg is inmid dels overgegaan naar de professio nals, slechts Lex van Kreuningen zal er weer by zyn. De overigen debute ren in de Tour de I'Avenir. De equipe, wederom onder leiding van Sjefke Janssen, krijgt de moeilijke taak de reputatie van Nederland te hand haven. Het zou onbillijk zijn, een herha ling van 1962 te yerwachten, daarvoor missen de meesten nog te veel interna tionale ervaring. Dat houdt echter niet in, dat ér totaal geen eervolle resultaten tegemoet gezien mogen worden. Ren ners als de sterke Brabanders Cees Haast en Cees Snepvangers, de Limbur ger Jan Schroeder, Jaap de Waard oorspronkelijk door ploegleider De Kimpe geselecteerd voor de Tour de France en niet te vergeten „routinier" Lex van Kreuningen, de verrassende winnaar van de Ronde van Nederland, zullen dan waarschijnlijk niet meetellen in de strijd om de eindzege, tot inciden tele successen zijn zij zeker in staat. Het achttal werdt gecompleteerd door Bart Solaro, Ab. Egmond en de nationale kampioen cyclo-cross Huub Harings. Voor Nederland is het feit, dat de for mule voor het ploegenklassement is ge wijzigd nadelig. Vorig jaar werd voor elke overwinning in de dagploegenrang- schikking een punt toegekend, waardoor de Oranje-equipe „op het vlakke" reeds veilige voorsprong kon nemen. Nu wordt de totaalrangschikking opgemaakt door de tijden van de dagploegenklassemen- ten samen te voegen en op deze manier zal Nederland vermoedelijk in de bergen te veel tijd verliezen om nog als serieuze kanshebber beschouwd te worden. Met de deelneming van onder andere Rusland heeft de strijd nog meer een open karakter gekregen, met een groter aantal kanshebbers dan in de voorgaan de afleveringen. Bovendien is het par cours zeker niet lichter dan in 1962. De Pyreneeën-etappes zijn aanmerkelijk verzwaard, terwijl ook de ritten tussen de Pyreneeën en de Alpen meer moeilijk heden bieden. De algemene verwachting is dan ook, dat de klimmers het het verst zullen brengen, wat ook al minder pret tig is voor de Nederlanders. Zjj zullen echter wel de gelegenheid hebben weer wat op krachten te komen na de Pyre neeën, aangezien er na de zesde rit een rustdag is ingelast in Saint Flour. Daar zal inmiddels wel gebleken zijn, tot wat deze Nederlandse equipe ongeveer in staat is in dit selecte gezelschap. Een ding staat echter nu reeds vast: Het zal heel wat moeilijker worden dan in 1962. j voetbalvereniging Sluiskil promo veert naar de vierde klas K.N.V.B. De Erotestcommissie van de K.N.V.B. heeft et protest van Hansweertse Boys als nog afgewezen. Woensdagochtend ont vingen do betrokkenen een telegram met de volgende inhoud: „Uitspraak protestcommissie inzake protest Hans weertse Boys is herzien. Protest is als nog afgewezen. Nadere motivering olgt". De stand van de laatst gespeelde ..edstrijd tussen Sluiskil en Hansweert se Boys bly'ft daardoor 1-1. Dit protest werd herzien, omdat op grond van reglementen toewijzing van een protest alleen mogelijk is indien de spelregels verkeerd zijn toegepast. VOETBALPROGRAMMA De strijd om het amateurkampioenschap van Nederland zal zaterdag worden voortgezet met de volgende wedstrijden: Unitas—De Valk; NeptuniaWilhelmi- en A.F.C.Quick N. staan op he jnitasWilhelmina tunia en Quick NA.F.C. Voor de promotie naar de derde klas worden zaterdag gespeeld: N.S.V.Corn Boys en S.E.T.—Ons Vios en zondag Corn BoysN.S.V. en Ons ViosS.E.T Ten slotte nog twee wedstrijden voor de promotie naar de eerste divisie van het betaalde voetbal. Zondag worden ge speeld A.G.O.V.V.B.V.V. en H.V.C.— Haarlem. Heden overleed, nog on verwachts, na een kort stondig lijden, onze ge liefde man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader KORNELIS JOZEF REIJERSE in de ouderdom van 78 jaar en 3 maanden. Uit aller naam: M. Reijerse-de Jager J. Kant-Reijerse J. C. Kant Klein- en achter kleinkinderen. Kapellc, 26 juni 1963. Dijkwelsestraat 24. De begrafenis zal plaats hebben a.s. zaterdag om 12 uur op de algemene begraafplaats te Kapelle. Heden overleed, nog on verwachts, na een kort stondig lijden, mijn ge liefde broeder KORNELIS JOZEF REIJERSE in de ouderdom van 78 jaar en 3 maanden. W. A. Reijerse, Kapelle, 26 juni 1963. Dijkwelsestraat 41. MONSTERWEG 41 BORSSELE TEL. (01105) 555 vraagt Werkzaamheden door geheel Nederland en België. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. KROMME WEELE 19, MIDDELBURG, is van 1 JULI TOT EN MET IS JULI VAN VLIET EN VAN DULST's BOUWBEDRIJF N.V. 's-Gravenhage - 's-Hertogenbosch ROTTERDAM vraagt voor langlopende bouwpro jecten te Rotterdam en Schiedam BEKWAME BETONTIMMERLIEDEN Bij goede prestatie is ruime beloning mogelijk. Kost- en reisgeld worden vergoed. Aanmeldingen te richten aan het Hoofdkantoor van boven genoemde Vennootschap, Schiekade 189 te Rotterdam. Maar al hou ik dan niet van wortels, ik vindt aardappelen verschrikkelijk lekker. Hebben jullie geen aardappels met ge smolten boter? Kom dan maar eens kij ken. Aardappelen hebben ze wel, Peter, maar daar groeit géén boter bij, als je dat maar weet! Die moet je aan Trien tje vragen. Hé, wat is dat gek! We heb ben er één oude aardappel ingestoken, en die is nu weg, dat is geméén. ORANJE LIJN (Maatschappij Zeetransport) N.V. Rotterdam vraagt voor onmiddellijke indiensttreding 4cscheepswerktuigkundigen Vereisten: diploma V.D. minstens 1 jaar vaartijd. Sollicitaties te richten aan afdeling Equipage, Postbus 1246, Veerkade 2. Telefoon: 11 44 20-, toestel 27. voor moderne (lichtgewicht) Anti-regen, kreukherstellend, ver werkt tot de meest modieuze regen kleding reeds vanaf Wij ontvingen nu reeds de nieuwe en lange modellen originele Incasuède mantels vanaf 195, Voor uw betere suède en regenkleding EERST KIJKEN BIJ UW MODEHUIS IN VLISSINGEN!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11