„Gouden Poorte" wordt eigendom van S.V.G. Brouwershaven treedt uit Centrale Dienst Ir. Krietemeiier hoogleraar Delft srkoAT»«koTiwhiin(le AGENDA Man overleefde val tussen trein en perron MIDDELBURGERS NIET EENS MET „TUSSENTIJDSE KERMIS" R00VERS Dankbrief uit Neunkirchen voor Vüssmfifen ORANJESCHOOL WINNAAR VAN DE VLISSINGSE SCH00LSP0RTDAGEN Burgemeester B. Kolff reikte prijzen uit AL CAPONE-FIGUREN EN DE WARE GANGSTERSFEER IN „BANKROOF" Buster Keaton één avond terug Na exploitatiemoeilijkheden: MARKTBERICHTEN Bromfietser ernstig gewond bij botsing nabii Scboondiike EXAMENS WOENSDAG 26 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT 0 Gemeenteraad besloot: Tweede waarnemend secretaris beëdigd De gemeenteraad van Brouwershaven heeft donderdagavond besloten om per 1 augustus 1963 uit de centrale dienst „Noord-Zeeland" te treden. Men ging akkoord met de door Gedeputeerde Staten voorgestelde regeling, dat de uittredende gemeenten gedurende tien jaren een bijdrage aan de ingekrompen centrale dienst betalen, wat neerkomt op f 0,40 per inwoner naar rato van het aantal inwoners per 1 januari 1963. Het wachtgeld van de te ontslane di recteur, de heer A. J. Argelo, komt ten laste van de vijf uittredende gemeenten en bedraagt voor het eerste jaar onge veer f 22-138,10. Mevrouw Motmans-Van der Feen (v.v. d.) vond het jammer, dat de heer Ar gelo drie jaar geleden geen kans ge kregen heeft een benoeming te aanvaar den, die hem toen werd aangeboden. De heer J. Dekker (p.v.d.a.) antwoordde, dat de heer Argelo toen ontslag had kunnen nemen. Burgemeester Vermeu len zei, dat dit reeds heeft gespeeld voor de samenstelling van de nieuwe gemeenten en het dus een zaak geweest is van de oude gemeenten. De heer R. J. van der Wekken (a.r.), kon het niet eens zijn met mevrouw Motmans- Waarnemend' secretaris Bij de aanvang van de vergadering was de heer A. P. Dubois beëdigd als tweede waarnemend secretaris en tweede waarnemend ontvanger. De ge loofsbrieven van de heer M. Matthiisen werden door de commissie van onder zoek in orde bevonden. De heer Mat- thijssen completeert de fractie van de P.v.d.A. Hji neemt de plaats In van de heer A. Kommer. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school te Brouwershaven werd met algemene stemmen benoemd mei. A. de Konink. Aan de heer J. W. Roskam werd eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Noordgouwe. Mevrouw Motmans van Ir. J. H. Krietemeijer, destijds hoofdin genieur scheepsbouw bij de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde", is met ingang van september a.s. be noemd tot hoogleraar scheepsbouwkun- de aan de Technische Hogeschool te Delft. Sedert 1 december 1961 is de heer Krietemeijer werkzaam als onder directeur van de Haarlemse Machine fabriek N.V. v/h Gebroeders Flgee in Haarlem. De heer Krietemeijer kwam ln juni 1947 naar Vlissingen, na in het toenma lige Nederlands-Indië werkzaam te zijn geweest als inspecteur van de dienst scheepvaart. Hij trad ih dienst van „De Schelde" en werd in 1953 hoofdin genieur scheepsbouw. Ook op maatschappelijk terrein heeft ir. Krietemeijer In Vlissingen vele acti viteiten ontplooid, "o was hij tien jaar lid van de gemeenteraad, waarin hij zit ting had voor de A Jt. Voorts was hij in Vlissingen onder meer scriba van de gereformeerde kerkeraad, secretaris van de opleiding leerlingen by het (avond) nijverheidsonderwijs, voorzitter van de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging Lastechniek, regent van het Gasthuis en voorzitter van de verkeerscommissie. Oud-Terneuzenaar H. Hartoq promoveerde te Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde dinsdagmiddag de heer H. Hartog uit Utrecht tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift: „Over de functie van de horizontale boog gang". De heer Hartog (arts) Is werkzaam aan de kliniek voor keel-, neus- en oorheel kunde in Utrecht. Hij werd in 1920 geboren in Terneuzen. en oefende na het volbrengen van zijn medische studie gedurende een tiental jaren de algemene praktijk uit. Sinds 1960 is hij verhonden aan de kli niek van Prof Geerlings onder wiens leiding hij zich specialiseert in de keel-, neus- en oorheelkunde. Het proefschrift behandelt de resutaten van een elektro-fvsiologisch onderzoek omtrent de functie van het horizontale half-cirkelvormige kanaal van het even wichtsorgaan. Promotor was prof. dr. P. G. Gerlings f Advertentie) Vakantie- lectuur DE VEY MESTDAGH Jcllamypark 45-58 - Vlissingen VANDAAG Middelburg Electro: The general, 7.30, 14 Van Benthem en Jutting: expositie over Zeeland en Vlaanderen. 9—18 uur Stadhuis thai en burgerzaal), exposities Middelburg '63 en I miljoen woningen, 1.30—5 en 7—9 uur Molenwater: Minia tuur Walcheren. 9—18 uur. Abdij klank en lichtspel, 21.00 uur Zeeuws Museum exposities vereamellnji Bal en J. tl Koek- koex 1417 uur Hol van Tange: circus Sarrasanl. 3 en 8 uur Vlissingen - Alhamhru: Dort wo der Berg hof stehi, 20 uur, 14 Jaar. Luxor: De vol maakte bankroof, 20 uur, 14 Jaar. Goes - Grand Zeg het met kogels, 20 uur, 14 Jaar. Prins van Oiunje- Afscheid P. J. J. Dekker van Coöp. Wemeldlnge, 15 uur. School Westwal Elndles Middelbarp Han delsavondschool. 20 uur. Korenbeurs: Vergadering Kamer van Koophandel. 10.30 uur. Ziekenhuis Oostwal: Jubileum- receptie zr. M. de Voogd. 16.30—17.30 uur- Vecre - De Schotse Hulzen: Expositie Dirk van Gelder, 1012 en 14—17 uur. Bergen op Zoom Luxor: Voetstappen zon der spoor. 20 uur, 14 Jaar, Terneuzen Luxor: Commandant Crabb slant terug. 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater; Gods geuzen, 20 uur, 14 Jaar. der Feen betreurde het, dat de heer Roskam zich genoodzaakt zag te ver trekken omdat hem geen nieuwe woning werd aangeboden. „Naar ik vernomen heb", zo wist het raadslid, „zullen nog meerdere ontslagen volgen". Burge meester Vermeulen zei deze gang van zaken te betreuren. Verder werd besloten tot toetreding van de stichting Zeeuwse Muziekschool en het verlenen van medewerking door middel van borgstelling aan de stich ting Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Zeeland. Tevens werden enige begrotingswijzigingen goedgekeurd, die de aanschaf van een zandstrooier en grafpaaltjes voor de begraafplaats te Brouwershaven en Noordgouwe behels den. Diverse raadsleden informeerden nog naar de woning- en scholenbouw, waar op wethouder J. A. van der Bijl in een nadere toelichting kon mededelen, dat men „full speed" bezig is met de bouw te Zonnemaire. MWvuvwwimiuwivwwwviMmMivvwvw Een inwoner van Kloetingc heeft dinsdagmorgen een val tussen het {•erron en een rijdende trein over- eefd. He ongeluk met deze won derlijk goede afloop gebeurde 's morgens om kwart over acht op het station van Goes. Terwyl de trein van 14 minuten over acht naar Amsterdam zich reeds in be weging zette, wilde een reiziger de neer P. van S. uit Kloetinge nog naar binnen springen. Zijn sprong mislukte eenter door de snelheid, die de trein op dat ogen blik had. De man viel tussen het perron en de trein. Onmiddellijk trokken enkele reizigers, die het ongeluk zagen gebeuren, aan de noodrem. Vóór de trein evenwel stilstond was de reiziger weer op het perron gesprongen. De man mankeerde vrijwel niets: hij liep slechts enkele onbeduidende schaafwonden en een gescheurde broek op. De trein had als gevolg van het incident een kwartier ver traging. Op het Zusterplein Bezwaren in schrijven aan de raad voorgelegd aantal bewoners van de omgeving het Zusterplein te Middelburg heeft aan de raad een brief geschreven met het verzoek te willen besluiten of te be vorderen, dat buiten de traditionele jaarlijkse kermis, geen afzonderlijke on derdelen van de kermis of slechts op plaatsen waar ze geen hinder veroorza ken, in de stad worden toegelaten. Nu er een tendens is om de kermissen, zoal niet geheel af te schaffen, dan toch wat tijdsduur betreft te beperken, lijkt het de bewoners niet juist om tussentijdse klei ne kermissen op willekeurige tijdstippen en zonder enige aanleiding toe te staan, afgezien van de hinder welke zij veroor zaken. Aanleiding voor het schrijven was de kermisinrichting, die van 11 tot en met 28 mei jl. stond opgesteld op het Zusterplein. „De muziekinstallatie van de inrichting, met tenminste 15 luidsprekers, produ- céerde een zodanig hard en indringend geluid, dat er in de omliggende bedrij ven en kantoren van geconcentreerd werken geen sprake kon zijn", aldus het schrijven. „Dit gold evenzeer voor de studerende jeugd en dat net in een pe riode vlak voor en tijdens de overgangs- en eindexamens. In gezinnen met jonge kinderen ontstonden grote moeilijkheden in verband met de nachtrust, terwijl in enkele gevallen sprake is geweest van oververmoeidheid, wat heeft geleid tot schoolverzuim op medisch advies. Oude ren, die vroeg aan het werk moesten, konden 's avonds niet op tijd in slaap komen. In verscheidene gevallen werden gedurende veertien dagen als slaap plaats allerlei oncomfortabele slaapgele genheden in het huis geïmproviseerd om aan de geluidshinder te ontkomen, soms zelfs op zolders en vlieringen", aldus het schrijven. „Dat het speciaal voor zieken een on houdbare toestand was, behoeft geen betoog", zo gaat het verder. „Men realisere zich hierbij, dat (behalve op zondagen) gedurende 15 werkdagen van 's middags 12 uur (soms vroe ger) tot 's avonds 23 uur (soms la ter) de geluidsinstallatie op volle kracht werkte. Ingrijpen van de poli tie naar aanleiding van verschillende klachten, vond geregeld plaats, maar werd door de exploitant zonder meer genegeerd". In de brief wordt voorts gezegd, dat gedurende drie marktdagen en de He melvaartsdag, waarop de Markt niet als parkeerplaats beschikbaar was, ook op het Zusterplein niet kon worden gepar keerd. Bevoorrading van bedrijven via het Zusterplein was niet mogelijk. Gara ges die uitkomen op het Zusterplein wa ren niet of slechts met grote moeite en ten koste van beschadiging aan het voertuig bereikbaar. In één geval kon 'olgens het schrijven een huurder van en garage daarvan gedurende meer dan twee weken geen gebruik maken. „De kermisinrichting werd geheel in beslag genomen door jeugdige personen, die hieraan naar men veilig mag aan nemen meer dan vijftienduizend gulden hebben besteed. Een belangrijk bedrag, dat enerzijds aan het plaatselijk ver keer is onttrokken en anderzijds voor deel niet is terechtgekomen waar de overheid het graag ziet, namelijk bjj de jeugdspaarregelingen. Op zaterdagavonden was de binnenstad door de jeugd, die de gezellige „stoffe ring" van de straat uitmaakte, verlaten. Dit leidde er toe, dat ook de ouderen vroeger dan anders huiswaarts gingen. De stad bood op de anders zo gezellige zaterdagavonden een doodse aanblik zon der enige sfeer. Wanneer bij het verlenen van de vergunning gedacht is aan ver levendiging van de stad, dan moet wor den geconstateerd, dat juist het omge keerde is bereikt. Vergaderzalen in de nabijheid van het plein waren gedurende veertien dagen onbruikbaar. Bioscoop- en toneelvoor stellingen werden ernstig gestoord. In sommige zaken had men vaak moeite de klanten anders dan boven de muziek uitgeschreeuwend te bedienen. Niet denkbeeldig is, dat aan de jeugd de no dige morele schade wordt toegebracht door het toelaten van dergelijke inrich tingen", aldus de brief aan het gemeen tebestuur van Middelburg. In het schrijven wordt gezegd, dat jonge kinderen en ook de oudere jeugd onver antwoord grote bedragen hebben be steed, soms zelfs tot tien gulden tegelijk door één jeugdige bezoeker. „Incidenten, waarbij moeders hun kinderen kwamen weghalen, die er met de huishoudporte monnee tussenuit - waren getrokken of die nog heel laat rond de inrichting slenterden, kwamen voor", aldus het schrijven, MIDDELBURG Driedaagse bazaar van m.v. en a.v. „Middelburg" De Middelburgse voetbal- en atletiek vereniging „Middelburg" houdt op vrij dag, zaterdag en zondag a.s. in de bo venzaal van de sociëteit „De Verge noeging" een kampioensbazaar, waar van de opbrengst bestemd is voor het jeugdwerk van de vereniging. Zevenkampdag Op zondag 14 juli zal „Middelburg" weer zijn jaarlijkse Zevenkampdag hou den op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst. Veteranen, senioren, junioren (A en B) en pupillen kunnen op de onderdelen doelschieten, bal plaat sen, koppen, ingooien, baldribbelen, hardlopen en verspringen, eikaars krach ten gaan meten. SIGGEKERKE Raad vrijdagmiddag bijeen De gemeenteraad van Biggekerke, die vrijdagmiddag om vier uur bijeenkomt, zal onder meer een voorstel van b. en w. behandelen om aan de speeltuinvereni ging 400 te verstrekken. De agenda vermeldt voorts de vaststelling van een krediet voor de inrichting van een be stuurspost, een voorstel om het zomer woningenterrein Groot-Valkenisse „De Rulsser" te noemen, alsmede een voor stel de Komvoorschriften, vasgesteld 21 december vorig jaar, weer in te trek ken. Dit laatste in verband met een van G.S. ontvangen schrijven. De raad zal verder een begrotingswijziging voor de dienst 1962 en één voor de dienst 1963 behandelen. (Advertentie) Heeft U onze advertentie van jl. maandag in de P.Z.C. gelezen Vele LEDERWAREN, KOFFERS - PORTEMONNEES en SUÈDE KLEDING 10-20 30 korting VLASMARKT - MIDDELBURG De Vlissingse wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, voorzitter van de Stichting Sportbelangen, heeft van zijn collega uit Neunkirchen een uitvoerige brief ont vangen, waarin de gemeente Vlissingen en de Vlissingse sportlieden nog eens hartelijk worden bedankt voor de gast- overkoepelend orgaan van de sportver enigingen uit Neunkirchen, liet weten, dat de reis naar Saarland voortreffe lijk was verlopen en dat men om ze ven uur 's zondagsavonds uit Vlissingen vertrokken maandagochtend om vyf uur in de Saarlandse plaats terug was. Neunkirchen verheugt zich nu al op de komst van de Vlissingse sportlieden in 1965. VLISSINGEN Wandelen op strand en duin Zaterdag 13 juli en 10 augustus houdt le Vlissingse wandelsportvereniging .,De Vrolijke Tippelaars" dit jaar weer een avond strand- en duinwandeltocht. Dat deze wandelingen erg in trek zijn, blijkt uit het aantal aanvragen, die nu reeds binnenkwamen van binnen- en buitenlandse badgasten, zodat ook nu, evenals vorig jaar, gesproken kan wor den van een internationale wandeltocht. De start is weer vanaf hotel restau rant Huvers aan de Galgenweg (West duin), "s avonds om half zeven en gaat via het voetpad onderlangs en op de top van de duinen in de richting van Dishoek voor de 5 km, Valkenisse voor de 10 km en Zoutelande voor de 15 km, om vervolgens langs het strand op het uitgangspunt terug te komen, waar iedere deelnemers een herinnering ont vangt. VROUWENPOLDER Collecte Rode Kruis De collecte voor het Rode Kruis heeft, te Vrouwenpolder 162,80 opgebracht. Officiële puhlikatie VLISSINGEN. Medewerking art. 50 Kleuterondcrwijswet. Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 21 juni jl. is besloten het bestuur van de Stichting R--K. Schoolbestuur Vlissingen e.o. niet ontvankelijk te verklaren in zijn ver zoek om medewerking voor een aansluiting op het telefoonnet'van de onder het bestuur staande St.-Annakleuterschool aan het Bella- mypark. VLISSINGEN. Medewerking ex art, l.o. wet 1920. Burgemeester en wethouders van Vlissingen brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 21 juni jl. is besloten: a. het bestuur van de Stichting R.-K. Schoolbestuur voor Vlissingen e.o. niet ontvankelijk te verklaren in zjjn verzoek om medewerking voor een aansluiting op het telefoonnet van de onder het bestuur staande Si.-Jacobsschool voor gewoon la ger onderwijs aan de Breestraat; b, medewerking te verlenen aan het bestuur der Vereniging tot Bevordering van Chris telijk Onderwijs voor herstel van de onder dit bestuur slaande Oranjeschool voor ge woon lager onderwijs aan de Bloemenlaan. MET KLEIN VERSCHIL De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, heeft dinsdag aan een jongen en een meisje, die de Oranjeschool uit Vlissingen vertegenwoordigden de be- Films in Zeeland Een reeks overvallen op bankuuto's veroorzaakte nog maar kort geleden onder de betrokkenen in Londen een kleine naniek. De escortes van grote geldzendingen eisten een extra bevei liging. Het bleek, dat een zeer secuur werkende bende bijna mathematisch berekende oj>eraties uitvoerde, die Scotland Yard en de politieverslagge vers handen vol werk gaven. Op soortgelijke overvallen is kennelijk de film „De volmaakte bankroof" van Jerry Hopper geïnspireerd. De rolprent te zien in Luxor (Vlissingen) speelt evenwel niet in Londen, maar in de Amerikaanse stad Boston. Een aantal minder bekende sterren van de politiefilm spelen de hoofdrollen: J. Fat O'Malley, Robert Gist, Romo Vin cent en Jay Barney. Zij beelden een stel typisch Amerikaanse gangsters uit. Trouwens de hele film ademt de echte gangstersfeer en telt vele zeer span nende momenten. „Zeg het met kogels" is een Audie Murphyfilm, die te zien is in Grand (Goes). Plaats van handeling het wilde westen, nabij de Mexicaanse grens. Onmisbare figuren: bankro vers (alweer), een sheriff, gokkers en revolverhelden. „Dort wo der Berghof stcht", Alham- bra (Vlissingen) is een Scandinavische film, waarin zich ettelijke drama's af spelen naar Noorse trant. De film is (natuurlijk) gebaseerd op een uitvoe rig verhaal van Björnstjerne Björnson, gevierd verteller van Scandinavische plattelandsverhalen. Rondom de berg hoeve uit de titelrol, die wordt bewoond door de opvliegende boer Samund, diens bange zoon Thorbiörn, lelijke dochter Ingrid en treiterende knecht Aslak. een gezelschap, dat wel drama's moét ver oorzaken, laten schrijver en regisseur Met ene opwindende tafereel na het an dere zich afspelen. Uitermate boeiend, wanneer men voor Noorse sfeer gevoe lig is. Voor een pittige zwart-wit misdaadfilm kan men net beste naar Electro (Mid delburg) Robert Hossein en Lea Mas- sari zorgen voor enkele half uurtjes spanning in „Lift naar de misdaad". Voorts vertoont deze bioscoop woens dagavond in samenwerking met de Christelijke Film Actie do parodistische klucht van Buster Kenton „The Gene ral", een der klassieke werken van de filmkunst. ker van het Vierde Commando uitge reikt. De Oranjeschool heeft deze be ker verdiend met de beste atletiekpres- taties tijdens de twee schoolsportdagen op het sportveldencomplex aan de F kensburgweg. Burgemeester Kolff reikte deze beker en alle andere schoolprijzen uit op de sintelbaan in tegenwoordigheid van de Vlissingse wethouders en gemeentese cretaris, de heer J. W. Peters. Hij wees in een korte toespraak tot de bijna dui zend jongens en meisjes uit de vijfde en zesde klassen van zestien Vlissingse la gere scholen op de grote hoeveelheid werk, die aan een dergelijke organisa tie vastzit. Hij noemde hierbij met na me het aandeel van de heer A. F. van der Pluijm. .(VI le kinderen onderstreep ten deze waarderende woorden met een hartelijk hoerageroep. Na de prijsuitreiking konden de leerlingen ook eens zien wat hun „juffen" en „meesters" van slagbal terecht brachten. Onder luide aan moedigingen speelden twee ploegen bestaande uit onderwijzend perso neel van verschillende scholen tegen elkaar. Elke keer als iemand liet slaghout ophief en de bal zo ver mo gelijk weg probeerde te slaan, klonk er een luid boem!! over het veld. Dit werkte af en toe nog al eens misslagen in de hand De Juliana van Stolbergschool, die na de eerste dag op de zesde plaats van de algemene rangschikking stond, bezette in h-t eindklassement de tweede plaats. De Vlissingse School Vereniging moest deze tweede plaats afstaan voor de derde. De eindrangschikking luidt: 1. Oranje- school, 132.146: 2. Juliana van Stol bergschool, 129.857; 3. Vlissingse School Vereniging, 129-294; 4. Prins Bernhard- school, 127.761; 5. St. Petrusschool, 125.719; 6. Prins Willemschool, 129,669; 7. Jan Ligthartschool, 122.644; 8. Bone- dijkeschool, 119.127; 9. St. Jacobsschool, 118.941; 10. Koningin Wilhelminaschool, 118.457; 11. Bouwen Ewoutschool, 117.080: 12. St. Jozefschool. 115.055; 13. Gereformeerde school Kasteelstraat, 112.621; 14. Vincent van Goghscliool, 111.998; 15. Jacob Catsschool, 111,315; 16. Frans Naereboutschool, 102.537. De eindstanden van de slagbalcompeti ties bjj de meisjes luiden: vijfde klassen: 1. Bouwen Ewoutschool: 2. Juliana van Stolbergschool; 3. Koningin Wilhelmi naschool. Zesde klassen: 1. Bouwen Ewoutschool: 2. Juliana van Stolberg school; 3. Oranjeschool. PROVINCIALE BRANDWEERWEDSTRIJDEN IN SLUIS le provinciale brandweerwedstrijden zullen op 6 juli te Sluis worden ge houden op het terrein bjj de houtzage rij aan het Walplein. De algemene lei ding berust, bjj de heer A. J. W. Mat- thjjssen, commandant van de brand weer te Middelburg. De jury voor de Nederlandse korpsen bestaat uit de he ren C. van Oyen, commandant van de bedrijfsbrandweer van de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen, S. H. J. de Roos, adjunct-inspecteur voor het brandweerwezen te Breda en de com mandanten A. Catsman,. L. W. Hame link, C. Berrevoets en D. Taekenia res pectievelijk uit Aardenburg, Zaamslag, Zierikzee en Goes. De Jury voor de Belgische korpsen, die apart geklasseerd zullen worden bestaat uit de commandanten A. De- baets, R. Baesens, A. Verbrugge en G. v. Audenaerde, respectievelijk uit Rui- selede, Torhout, Deerlijk en Ardooie en de kandidaat officier H. Geers uit Brugge. Verder zal medewerking ver lenen de heer A. Geers, inspecteur van het brandweerwezen in West-Vlaande- ren. Voor het Zeeuws kampioenschap komen in aanmerking Zuidzande, de kampioen van Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren en Schouwen-Duiveland, Souburg, Heinkenszand en Axel (kamp. in 1962) Van Belgische zijde nemen deel Harel- beke, Marke, Rumbeke, Huizen, Wervik en Zedelgem. Aangenomen wordt dat de ploegen komen met een volledig uit geruste lage drukeenheid. Aangenomen wordt verder dat een vliegtuig bran dend is neergestort en dat tussen twee houtloodsen een deel van de vleugel te rechtgekomen is. Voor de beste Ne derlandse en Belgische korpsen is een le en een 2e prjjs aanwezig, voor de beste bevelvoerder een standaard; de Zeeuwse kampioen komt in het bezit van een wisselbeker, beschikbaar ge steld door de commissaris der koningin in Zeeland. Na afloop vindt, tijdens een gemeenschappelijke koffiemaaltijd. in hotel „De Korenbeurs" de prijsuitrei king plaats. Op rijksweg bij Souburg in de toekomst 50 km In de toekomst zal men op de weg van Vlissingen naar Middelburg in de be bouwde kom van Souburg geen 70 ki lometer per uur meer mogen rijden, maar zal men zich dienen te houden aan de 50-kilometer grens, die voor bebouwde kommen gebruikelijk is. Het ligt namelijk in de bedoeling van Gedeputeerde Staten van Zeeland de grenzen van de bebouwde kom van de gemeente Souburg te wijzigen. De be bouwde kom zal zich in de toekomst uitstrekken van de grens met Vlissin gen tot aan de Vrijburgstraat. Aan de verandering van de komgrenzen willen Ged. Staten tevens een snelheidsgrens van 50 kilometer verbinden. Dit gebeurt op verzoek van het gemeentebestuur van Souburg in verband met de vele verkeersongelukken, die op dit wegvak zjjn gebeurd. Examens M.U.L.O. Voor het te Goe%.eehouden M.U.L.O - examen slaagden: diploma A de dames A. M. de Baare te Vlissingen: A. J. Dieleman te Zaamslag (m): S. J. van Dixhoorn te Axel (m); E. Berman te Nisse (m); R. v. d. Linde te Biervliet; C. A. van Liere te Borssele; B. S. S. Wille te Aardenburg; de heren P. J- Ossewaarde te Wolphaartsdijk; A. M. Marijs te Middelburg; M. Meerman te Vlissingen (m); P. L. Harthoorn te Koudekerke (m); B. A. Slabekoorn te Borssele (m): C. Hofman te Borssele (m); J. J. van Rosevelt te Breskens (m); J. B. van Opdurp te Schoondijke (m): R. J. Vroegop te Terneuzen; W. J. de Rjjke te 's-Heer-Arendskerke (m); J. A. Osté te Ritthem: P. J. Zoeteweg te Hansweert. Diploma B de dames A. P. Huigens te Middenschouwen; M. Minderhoud te Vrouwenpolder: L. Zuurman te Oost- en West-Souburg: J. T. Dalebout te Brouwershaven: T. van Boven te Kruiningen (m): I. van Dijke te Hansweert: de heren M. A. Bolle te Duiveland; K. T. de Jonge te Zierikzee: J. Tuinman te Haamstede; H. M. van Westen te Zierikzee; C. Lindenberg te Vlissingen; K. L. Osté te Vrouwenpol der; T. de Jonge te Middenschouwen; J. Kloet te Zierikzee; J. Davidse te Vlissingen: W. de Visser te Vrouwenpol der: J. C. W. Naaktgeboren te Vlissin gen. Kapelse viswedstrijd op Walcheren De hengelsportvereniging „De Kapelse Kanaalvissers" te Kapelle zal een van de zeven in dit seizoen te houden beker wedstrijden houden aan de Walcherse kust tussen Zoutelande en Westkapelle. Deze wedstrijd zal plaatsvinden op za terdag 13 juli. Het volksgebouw „De Gouden Poorte" te Middelburg zal binnenkort niet meer het eigendom zijn van de vereniging volksgebouw „De Gou den Poorte". In verband met de exploitatiemoeilijkheden is besloten in te gaan op een voorstel van de stichting verenigingsgebouwen (S. V.G.) een landelijke vereniging van het N.V.V. om „De Gouden Poor te" op te nemen in haar landelijke gebouwendienst. De eigendoms rechten komen nu aan de S.V.G., het beheer zal evenwel gevoerd worden door de plaatselijke vereniging. Hiervoor moet een nieuwe „stichting tot exploitatie" worden opgericht. BEHEER DOOR NIEUWE PLAATSELIJKE STICHTING In een gisteravond gehouden algemene vergadering deelde de voorzitter van een commissie, die zich belastte met het onderzoek voor verdere exploitatie-mo- geljjklieden, de heer A. van Aalst, die resultaten van dit onderzoek mee. De twee andere mogelijkheden die de commissie had overwogen een verstrek kende lening door de S.V.G. aan de plaatselijke vereniging of verkoop van net gebouw aan de S.V.G., waren vol gens de commissie minder aantrekkelijk dan de suggestie die de S.V.G. deed. Daarom stelde de commissie de verga dering voor, op dit voorstel in te gaan. De vergadering ging hiermee, na het stellen van enkele vragen akkoord. De huidige vereniging zal nu opgeheven worden. Daarvoor in de plaats komt „de stichting tot exploitatie en beheer". De nieuwe stichting krijgt het beheer van het gebouw tegen betaling van een jaar lijkse huur, gebaseerd op ongeveer 3% De Legende van Jantje van Sluis „In den Brugschen Eenhoorn" te Brug ge heeft een boekje uitgegeven, waarin de legende van Jantje van Sluis nog eens haarfijn uit de doeken wordt ge daan. Marcel van de Velde maakte de vertaling naar de Franse tekst van Caroline Popp. Het boekje verhaalt op uitgebreide wijze van de verijdeling vr het stoutmoedig, zo handig door Walen opgestelde plan om de stad Sluis in te nemen. Het boekje maakt ook mel ding van het beiangrjjke aandeel, dat Jantje van Sluis, zoon van de klokke- Iuider, leverde. De inname van de stad mislukte, zo verhaalt de legende, totaal door het in grijpen van deze jongeman die de stad spaarde, omdat hij zijn verloofde wilde redden. De aanval van Du Terrail en de zijnen mislukte enerzijds omdat Jantje van Sluis de trom had geslagen „in een kunstmatige mengeling van Hollandse, Franse en Engelse marsen", zo meldt tenminste de legende. Daarmee zaaide hij paniek onder de vijand, die meende dat de stad door geallieerden was bezet. Als waardering voor zijn belangrijke werkzaamheden bracht het gemeente bestuur de wens van Jantje van Sluis, de meest innemende onder de helden uit de Vlaamse legenden, in vervulling. Er werd een jaar na het gebeurde op de toren een nieuw uurwerk geplaatst met. zo wordt in het boekje verteld, „een ■mannetje, dat het uur slaat en dat Jantjes trekken heeft. Wakker uit kijkend, steeds aandachtig, -slaat hij voor zijn medeburgers elk uur van de dag en nacht, de goede uren en de slech te, de uren van blijdschap en die van smart, het uur van de geboorte en dat van de dood. Ik moet eerlijkheidshalve bekennen, dat hy voor mij telkens als ik terugkom in het Z.-Vlaamse stad je. enkele uren van geluk slaat", zo tekent Marcel van de Velde in zijn slotwoord aan. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 24 juni: Kirsten Torm van zee. Ronaville van Thameshaven. 25 Juni: Barbly van Amsterdam. Lupia van Arnhem. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 24 juni: Schiekerk van Hamburg. Johannes van Liverpool. Leemans van Swansea naar Ter neuzen. Isis van Londen. 25 juni: Delfzijl van Rotterdam. Stanislas van Rotterdam. Boven kerk van Barcelona. Dolores van Le Havre. Albatros van Londen. Sandenburgh van Du blin naar Gent. Modjokerto van Barcelona. Vlissingen gepasseerd van Antw'erpen 24 juni: Subra naar Rotterdam. Meliskerk naar Rotterdam. Sirius naar Londen. Caletx Ne derland naar Bahrein. Partheson naar Ror- terdam. Mitropa naar Tel Aviv. Eagle naar Londen- Franka 2 naar Cork. Nisse naar Hull. 25 juni: Victress naar Hull. Spirit naar Ipswich. Streefkerk naar Amsterdam. Alphe rat naar Rotterdam. Teun naar Cork. VEILING ROTTERDAM. Eerstelingen groot 25-33, poters 23-31. kriel 26-30. alles p. leg.: Barina's groot 22-29, poters 23-28. kriel 16-28. alles p. kg.; Andijvie I 25- 34 p. leg.: Sla 1 3',3-6 p. st.: Spinazie I 36-49 p. kg II 12-29 p. kg: Bloemkool I 6 stuks per bak 49-61. 8 stuks per bak 36-44. 10 stuks per bak 20-27, alles p. stuk: Bloemkool II 6 stuks per bak 30-57, 8 stuks per bak 20-40, 10 stuks per bak 12-22, alles p. st.; Dubbele bonen 210-220: Snijbonen 180-210: Tuinbonen 34-45: Rnbarber 8-12. Spitskool 15-17. alles per kg.; Kroten 14-21 p. bos: Kroten export 57 p- kg.: Peulen 200-260 p. kg.: Bospeen r 24-48 p. bos. 11 14-22 p. bos: Waspeen 23-38 p. kg.: Aardbeien IA 140-200 p. kg.. IIA 100-170 p. kg. IA 41-69 p. doosje, IIA 23-52 p. doosje; Tomaten A extra 690, IA 680, IB 660, C extra 640, IC 620. ICC 550, alles p. bak. VEILING KRABBENDIJKE. 25 juni. Aardbeien Industrie: Senga S 1 en 2 124. Regina 1 en 2 116. Diverse rassen 1 2 81. Aardbeien per doos: Regina 1 26—29, 2 22—26. Talisman 1 37—14, 2 23—29. Senga S 1 30—36, 2 16—27. Redgauntlet E 46, 1 31— 46. 2 24—40. Mach. Fr. 3 15. Vola 2 17. Gorella 2 25. 3 14. Rode bessen Jhr- v. Tets 1 67. 2 56. VEILING GOES. 25 Juni. Kruisbessen exp. 63. 2 32. Aardbeien zonder dop: Regina 1 cn 2 123. Senga Sen- gana 1 en 2 123. Talisman 1 en 2 102 Red gauntlet 1 en 2 8235. Mach. Friihernie t en 2 102. Met dop: Regina 2 76—93. 3 65—69. Ta lisman 1 503. 2 75—102, 3 55—69. Senga Sen- gana 1 112. 2 75-33. 3 61. Redgauntlet 1 91— 119, 2 76—111. Cambridge Vigour 2 80. Per doos: Regina 1 29—32. 2 18—30. 3 21. Talisman 1 34—43. 2 23—36. 3 19—24. Senga Sengana 1 32—36, 2 26—31. Redgauntlet 1 35—46, 2 18— 38. 3 18—23. Cambridge Vigour 1 36. 2 24—30. Rode bessen 1 68. Early Rivers 1 43, 2 43. per kg: 2 150—160. Frambozen 2 51—52' Aanvoerder van de eerste frambozen was de heer C. C. van Oosten te Goes. VEILING KAPELLE. 25 juni. Kruisbessen 64. Aardbeien industrie: Regina 1 126—127. 2 118. Senga 1 124—127. 2 120—122. Red Gauntlet 1 106. 2 105. Diver sen 1 105, 2 102. 3 57. Kersen: Early Rivers 1 155—161. 2 131—64. 3 36. Spitshoven I 152. Lamot 1 142. Rode bessen p. d. I 6467. 2 61. Frambozen p. d. I 79. 2 70. Aardbeien p- Regina 1 31—41, 2 19—30. Sengnnn ex. 39, 1 32—44, 2 20—30. Red Gauntlet ex 42—49. 1 34—46, 2 23—38. Talismun 1 32—43. 2 21—38. Gorella ex. 56, 1 37—39. 2 29—30. Cambridge 45. 1 29. 2 22. Merton Prinses 1 36. 2 26—33. Vola ex. 47—48, 1 36—38. 2 22—25. Ma rianne i 47- Aardbeien m. dop: p. kg: 2 68, 3 56—59. BEURSBERICHT MARKT GOES- Hooi: Luzernehooi f 125—f 165 per 1000 kg. geperst uit de ruiter, Weidehooi f 110—f 120 id. Dijkhooi f 90—f 105 id. Veldbeemd f 50— f 60. Vlas: Er is een behoorlijke belangstelling voor betere partijen vlas. De prijzen blijven op een niveau van f 1600—f 1900 per ha. Oogstwerk voor rekening van de koper. Eieren: De eierprijs bedraagt f 1,72f 1,76 per kg. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 25 juni. Aanvoer 10.000 kg. AA extra 350, AA 1 300. A extra 350. A I 295. B extra 350, B 1 290. C extra 275, C 1 150, D I 160, E 1 90, E 2 70, F 1 230, stek 85. VISMIJN COLIJNSPLAAT- 25 juni. Exportgarnalen, aanvoer 2910 kg, 70165. Schar, aanvoer 41 kg. Bot, aanvoer 234 kg. Tong, aanvoer 42 kg. Paling 61 kg. Schol, aanvoer 3 kg. Visiever, aanvoer 2 kg. Ongesorteerde vis 9 kg. EIERNOTERING GOES Kippeëieren lO'i cent: kleine eieren 9 cent; ganzeëieren 25 cent: kleine eieren 20 cent. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 3579. Weekaanvoer 5168 Vet te koelen en ossen 260, Gebruiksvee 890, Vet- kalveren 670. Graskalveren 154, Nuchtere kalveren 820, Paarden 78. Veulens 9- Scha pen of lammeren 81, Weide- of zuiglamme- ren 590, Bokken of geiten 21. Prijzen in cents er kg. le, 2e e. te kw. Vette koeien 310-340 280-300 260-280 Vette kalveren 280-300 250-270 230-250 Slachtpaarden 280 250 230 Prijzen in guldens per stuk 2e en 3p kw Graskalveren Nuchtere kalveren Schapen Lammeren Kalf- en melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koelen 340 550 325 140 425 120 375 Iets ruimer, handel goed, prijshoudend. Vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel goed, goed prijshoudend Graskalveren aanvoer gewoon, hande- rede lijk. prijshoudend. Nuchtere kalveren aars- minder. handel levendig, goed prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen wat stijver. Schapen ot lammeren aanvoer als vorige week, han del willig, prijzen hoger. Kalf- en melk koeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen niet hoger. Vaarzen en pinken aanvoer iets meer. handel kalm, prijzen ais vorige week. irocent van het door de S.V.G. geïnves- leerde bedrag. Vaste lasten komen voor rekening van de S.V.G., onderhoudskos ten voor die van de nieuwe stichting. Bij onverhoopte opheffing van de nieu we stichting, zal een eventueel batig saldo worden bestemd voor een doel bin nen Zeeland, waarbij het N.V.V. belang heeft. Huurter/ioging Om de exploitatie aldus voort te zetten is verhoging van verschillende prijzen noodzakelijk, aldus de commissie. De vaste bewoners moeten hogere huur betalen, men denkt hierdoor jaarlijks 1700,meer te kunnen innen. De zaalhuren zullen ook omhoog gaan, maar hier tegenover staat dat de accom modatie beter wordt. Deze verhoging zal ongeveer 2800,per jaar opbren gen. De contributieverhoging voor de aange sloten vakverenigingen zal ongeveer 200,meer per jaar moeten opbren gen. Donateurs zullen een bedrag van 1500 per jaar moeten schenken. Dit betekent dat men de totale inkomsten heeft geschat op ruim 12.000,Hiér van is een redelijke exploitatie mogelijk, met een geringe reserve voor onder houdskosten. De positie van de conciër ge zal hiervan bovendien verbeterd kun nen worden. Als voorlopig bestuur van de nieuwe stichting tot exploitatie van de „Gouden Poorte", zal ae commissie optreden. De bromfietser B.- uit Vlissingen is dins dagmiddag omstreeks half drie by een botsing met een personenauto op de weg Schoondijke Oostburg ernstig gewond geraakt. De personenauto, bestuurd door B. uit Oostburg kwam nabij „Veldzicht" van een zyweg en verleende geen voor rang aan de bromfietser, die van Schoon- dyke in de richting van Oostbnrg reed. De arts D. Folmer uit Schoondijke ver leende de Vlissinger eerste hulp, waar na het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht. Enkele uren eerder had op dezelfde plaats een dergelijk ongeval plaats, waarbij eveneens een personenauto en een bromfietser waren betrokken. De automobilist, D. K. uit Groede die van de zijweg kwam, verleende geen voor rang aan de bromfietser J. van L. Deze reed van Oostburg in de richting van Schoondijke. Van L. liep bij deze bot sing onder meer een gebroken rib op. Ook hier verleende dokter Folmer ae eerste hulp. H. J. Driedijk werd keizerschutter van Zeeland De Provinciale Zeeuwse Schuttersbond hield een keizer- en koningsschieting te Ovezande op de terreinen van Willem Teil- Zesendertig keizers en koningen waren aanwezig, waarvan uit Zuid-Be veland 3 Europese keizers, 10 keizers van de verenigingen en 11 koningen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen gaven 2 kei zers en 19 koningen acte de presence. In de derde ronde wisten H. J. Driedijk van Doel n. Hoger, te Wolphaartsdijk, en A. Clarijs van Jae. v. Beieren te Goes, de keizersvogel te schieten, dus moest er gekampt worden, in de 22ste ronde gelukte het H. J. Driedijk de vo gel neer te halen en werd dus keizer voor 1963 op de staande wip. Het daarna volgende concours leverde deze uitslag op: Hoofdvogel: H. J. Driedijk van Doel n. Hoger te Wol phaartsdijk; 1ste zij vogel: A. v. Loo, van Doel n. Hoger te Wolphaartsdijk; 2e zijvogel: G. v. Waes uit Westdorpe; lste bovenlcal: J. de Rijke, van Edele Handboog te Oudelande; 2de bovenkal: H. v. Iwaarden, uit Aardenburg; de beide onderkallen werden niet afge schoten; lste klep: B. Plasschaert, uit Grauw; 2de klep: H. J. Driedijk, van Doel n. Hoger te Wolphaartsdijk: 3de klep: J- Platschorre, van Zorgvliet te Ellewoutsdjjk: 4de klep: Jaap Rijk, van A.D.L.M. te Kwadendamme. 76 schutters van 16 verenigingen na men aan deze schieting deel. Het concours van Spes Nostra te Ove zande 63 schutters van 17 vereni gingen gaf de volgende resultaten te zien: Hoofdvogel: niet afgeschoten; lste zij vogel; P. v. Eijkeren. van Eens gezindheid te 's-Heerenhoek; 2e zijvo gel: niet afgeschoten: lste bovenkal: M. v. d. Guchte, van Spes-Nostra te Ovezande; 2de bovenkal: J. de Rijke, van Edele Handboog te Ovezande; lste onderkal: A- v. Zunderen, van Spes- Nostra te Ovezande: 2de onderkal: niet afgeschoten; lste klep: P. Rentmeester, van A.DJj.M. te Kwadendamme: 2de klep: H. J. Driedijk, van Doel n. Hoger te Wolphaartsdijk; 3de klep: K. de Baar. van Willem Teil te Ovezande; 4de klep: J. Platschorre, van Zorgvliet te EUewoutsdijk. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen psychologie de heer N. J. M. van der Moere te Terneuzen. Aan de rijkskweekschool te Middelburg is geslaagd voor het examen onderwij zeres mejuffrouw A. de Konink te Vlis singen en niet zoals abusievelijk gemeld, mejuffrouw A. de Koninck te Yerseke. Voor het examen voor de akte onderwij zer (es) aan de rijkskweekschool te Mid delburg slaagden de dames: L. H. van Strien te Vlissingen, B. M. Verhage te Middelburg, F M. Jeremiasse te Goes, J. de Jonge te Oudelande en de heren: F. van Eenennaam te Vlissingen: C. P. Hordijk te Middelburg; J. M. de Jonge te 's-Heer-Abtskerke en L. P. Schrier te Kruiningen. Afgewezen werden twee kandidaten. De examens worden voortgezet. Rectificatie van vorige uislag: geslaagd is ook mej. de Konink te Vlissingen. De heer M. J. Adriaanse, ambtenaar ter gemeentesecretarie van Araemui- den. slaagde te Den Haag voor het exa men gemeenteadministratie L Aan de Haagse academie ls geslaagd (met lof) voor het diploma algemene li- chaams-, sport en ontvettlngsmass de heer A. W. Smits te Vlissingen. Voor het kruideniersexamen slaagde te Goes mevrouw L. AL Koomanv. d. Klooster te Burgh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5