GOEDKOOP VASTRECHT VOOR AARDGAS ALS WARMTEBRON LEXINGTON Onderzoek gelast naar schietpartij in Jemen KLANKBORD Berisping gezagvoerder van de „Maasdam" gevraagd Adviezen Duel Gasunie en gemeenten wereldmerk BEST VIER SOLDATEN GEDOOD, ACHTTIEN GEVANGEN, VROUWEN ZIJN VEILIG Brabant bezorgd over slechte toestand wegennet RAAD VOOR SCHEEPVAART BEHANDELDE „STOTEN" IN WESERMONDING Rast hersteld DINSDAG 25 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overigens kan S.R.O.G. zelf geen besluit nemen. Wij kunnen straks de gemeenten alleen bepaalde adviezen geven, omdat elke raad afzonderlijk te zijner tijd over de concept-contracten moet besluiten. Het valt natuurlijk wel te verwachten dat de dan door ons aanvaarde lijn zal worden doorgetrokken", zo besloot bur gemeester James. ALLEEN VOORDEEL BIJ RUIM GEBRUIK (Van onze Amsterdamse redacteur) Elke Nederlander, die straks op ruime schaal aardgas gaat gebruiken voor de verwarming van woning en werkruimte, dient hiervoor een aantrekkelijk vastrecht-contract te worden aangeboden. Over deze „exploitatievorm" van onze nieuwe energiebron bestaat overeenstem ming tussen de twee partijen die thans touwtrekken om de prijzende gemeenten en de Gasunie. Dat duel speelt zich overigens bin nenskamers af er zijn wel se condanten, maar geen getuigen. Als inzet fungeert hierbij een bij zonder vette kluifde levering aan grote industrieën. De Gasunie wil de beste klanten zelf bedienen te weten alle bedrijven in ons land die meer dan een miljoen kubieke meter per jaar nodig hebben (om- streeks dertig op dit moment). Maar de gemeenten willen hier niets van weten: „wij hebben in het verleden vaak met verlies de ze afnemers bediend, en willen dat blijven doen nu dit voor ons wat aantrekkelijker gaat worden". Namens de gemeenten onderhandelt een speciaal hiertoe ingestelde commissie met vertegenwoordigers van reeds be staande belangengemeenschappen uit alle delen van Nederland, noord-west- Nederland, midden van het land. Dat zijn dan Noord-oost- Nederland, noord-west-Nederland, mid den-oost-Nederland, centraal Nederland, Zuid-Holland en het door de staatsmij- Delegatie uit het bedrijfsleven naar Indonesië Het „centraal orgaan voor de economi sche betrekldngen met het buitenland", waarin alle sectoren van het Nederland se bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn, heeft een groep van acht mensen samen gesteld, die na overleg met de Indonesi sche autoriteiten, op 13 juli naar Dja karta zal vertrekken. De groep bestaat uit: mr. J. J. Oyevaar (voorzitter), jhr. D. G. de Graeff ,ir. C. S. Knottnerus, dr. W. T. Kroese, drs. A. Rom Colthoff, J. W. T. E. Sikkes, drs. B. J. Udlnk en mr. J. R. Voute. De bedoeling van de groep ls te trachten de normalisering van de economische betrekkingen in het algemeen tussen In donesië en Nederland te bevorderen. Ze hoopt zich daarbij een beeld te vormen van de huidige economische structuur van Indonesië en op grond hiervan de mogelijkheden en modaliteiten te bespre ken van de toekomstige economische sa menwerking tussen beide landen. De groep zal enige weken in Indonesië verblijven. nen met afstandsgas bediende gebied van Brabant en Limburg. Zeeland ont breekt in deze opsomming. Deze provin cie heeft wel een zetel bij de uit alle genoemde groepen samengestelde dele gatie die tot naam heeft: samenwerken de Regionale Organen Gasvoorziening (S.R.O.G.). Dit gezelschap bestaat voornamelijk uit gemeentebestuurders burgemeesters wethouders plus voor Zeeland het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Kaland. Voorzitter van de S.R.O.G.-vergade- ringen is de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James. Deze heeft ons gisteren verklaard dat nog niet helemaal duidelijk is hoe een sterke uitbreiding aan het gebruik van gas kan worden gegeven wanneer het ri sico voor de welslaging daarvan uit sluitend bij de gemeenten zou komen te liggen, die hoge bedragen ge middeld 200 gulden per aansluiting moeten uittrekken voor het aan passen van leidingnetten en ombou wen der toestellen bij het publiek. „Dat risico zou de Gasunie mede moeten dragen, of het dient in de prijs te worden verdisconteerd." Om terug te komen op het vastrecht aanbod: dit zal straks pas in werking treden als het verbruik op de betrok ken aansluiting uitstijgt boven het hui dige gemiddelde voor koken en warm watervoorziening, te weten per gezin per jaar 600 kubieke meter stadsgas, dat is 300 kubieke meter aardgas. De gemeentelijke onderhandelaars heb ben het document uitputtend bestudeerd. Morgen komt de commissie weer bijeen om over de bevindingen van gedachten te wisselen. „Wij nemen de tijd om deze zaak grondig en van alle kanten te be zien. Het is een te belangrijke aange legenheid om snel te beslissen. Illegale Spaanse vakbond doet beroep op paus Een ondergrondse katholieke vakbewe ging in Spanje, de Syndicalistische Ar- beidersfederatie, heeft een beroep ge daan op paus Paulus VI om mee te werken aan de „bevrijding" van Spaanse arbeiders. Dit gebeurde in een brief aan de pau selijke nuntius in Madrid, monseigneur Antonio Riberi. „Het is ergerlijk", aldus de brief, „dat het in een staat die zich officieel tholiek noemt een misdaad is zich christelijke vakbond te bestempelen en dat het christelijk syndicalisme ge dwongen is in het geheim te werken". Landbouwschap betaalde wél voor boerderijen Doordat de hypotheekhouders tot nu toe niet bereid bleken tot medewerking, heeft de griffie van de rechtbank in As sen de betaling van de op last van het landbouwschap in beslag genomen en door dit schap gekochte boerderijen in Hoilandsche Veld nog niet kunnen af werken. Dit blijkt uit een bericht, waarin het landbouwschap het verwijt dat het de drie boerderijen nog niet betaald zou hebben, afwijst en meedeelt dat het an derhalf jaar geleden al aan zijn beta lingsverplichting heeft voldaan. Het landbouwschap heeft de koopsom doen overschrijven op de rekening van zijn procureur bij de rechtbank in Assen en deze heeft 5 januari 1962 het geld gede poneerd bij de griffie van die rechtbank. Omdat de verkoop voor de rechtbank heeft plaatsgehad, moet namelijk ook de betaling via de rechtbank geschieden. Nu de hypotheekhouders niet bereid wa ren de bij de verdere afwikkeling nodige medewerking te verlenen, achtte het landbouwschap zich niet direct geroepen om weer een daarvoor in de wet voorge schreven procedure te beginnen voor de rechtbank in Assen. Het heeft met het aanhangig maken van zo'n procedure ook geen haast gemaakt, omdat het nog steeds de heren KI. Hartman en M. Nij- meijer in de gelegenheid stelt, de bedrij ven terug te kopen. De heer D. van der Sleen heeft, zoals bekend, begin maart jl. reeds van de gelegenheid gebruik ge maakt zijn bedrijf terug te kopen. Om dat toen de hypotheek nog op het be drijf rustte, werden de onkosten voor het nemen van een nieuwe hypotheek vermeden. TERREURDADEN IN GEORGETOWN Terreurgroepen in Brits Guyana hebben zondagavond hun hevigste sabotage- campagne tegen de regering van dr. Cheddi Jagan ondernomen, door bom aanslagen te plegen op twee ministe ries, en door te proberen de hoofdader van het elektrisch net met dynamiet te vernielen. In een afzonderlijk incident hebben drie mannen op een motorfiets, vermoedelijk aanhangers van premier Jagan, een ex plosieve lading geworpen naar het hoofdkwartier van de oppositiepartij van de Verenigde Macht. Drie personen werden gewond. De bom, of wat het was, kwam terecht in de kamer waar een vergadering aan de gang was onder leiding van partijvoorzitter Peter d'Aguiar. Het ministerie van binnenlandse zaken was het eerste doelwit. Volgens de po litie gebruikten de terroristen minstens zes staven dynamiet. Een muur werd ge heel vernield, en een houten gebouw van één verdieping eveneens. Kort na de aanslag kwam de titularis van het de partement, mevrouw Janet Jagan, echt genote van de premier, de schade op- Een kwartier later hielden enkele rr nen een nachtwaker bij het ministerie van gezondheid, arbeid en woningbouw aan. De nachtwaker heeft verteld dat de mannen hem vastbonden, en een vleugel van het gebouw ondermijnden door een springlading te laten explode ren. De nachtwaker werd door de ex plosie verdoofd en moest in een zieken huis worden opgenomen. „Caltex Nederland" overgedragen De Nederlandse Caltexvloot heeft giste ren haar nieuwe vlaggeschip gekre gen: de „Caltex Nederland", een trotse 48.000 tonner, die voorlopig zal worden ingezet op het traject naar de Libanon. De officiële overdracht aan de Neder- landsche Pacific Tankvaart Maat schappij - de Nederlandse rederij van de Caltex-groep had rond het middaguur plaats op de werf Cocke- rill-Ougree aan de oevers van de Schelde, waar naast Nederlandse vreugde over de nieuwe aanwinst ook Antwerpse scheepsbouwtrots heerste, want de „Caltex Nederland" is het grootste schip, dat ooit door een Bel gische werf werd geconstrueerd. Zij overtreft namelijk de 47.775 ton draagvermogen van de vorige re cordhouder „Caltex Madrid" met welgeteld 435 ton dw. De „Caltex Madrid", een drie jaar oudere zuster, was tot gisteren ook het grootste schip van de N.P.T.M. De directeur van de rederij, mr. J. R. Smits, her innerde daaraan voor hij het sein gaf de vlaggen te wisselen. arriveerde de Perzische minister van landbouw de heer E. Riahi, vergezeld van zijn echtgenotevoor een oriënta- tiebezoek van enkele dagen aan ons land, op Schiphol. De minister en zijn echtgenote zijn uitgeno digd door minister Marijnen, die persoonlijk naar het vliegveld was gekomen om zijn gasten af te ha len. Links minister Riahi. Tweede van links minister Marijnen Zoals reeds gemeld zal de Perzi sche minister op 27 juni a.s. een bezoek brengen aan het Konink lijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Kapel- le-Bïezelinge. DIE PLAATJES in de krant met lachende, juichende men- sen-in-Moskon omdat er nu twee tegelijk om de aarde cirkelen en helemaal dol van vreugde, omdat de ene een vrouw ts Als je al die verrukte mensen zou vragen: „waaróm bent U zo blijf Vertelt mij nu eens precies waaróm U het zo heerlijk vindt dat twee van uw landgenoten door het heelal razen"zou er één bij zijn, die daarop een zinnig, een enigszins overtuigend ant woord zou kunnen gevenf Ik vermoed dat zij zouden zeggen ..omdat het Russen zijn; omdat Rusland de Amerikanen vóór is; omdat wij kunnen wat zij niet kunnen". Maar dat zou dan toch een ant woord zijn dat mij niet zou be vredigen. Misschien zou er ook ienidnd zijn, die antwoorden zou: „dit is immers wetenschappelijk van het allergrootste belang; want tut kunnen wij uitmaken of een vrouw even goed bestand is tegen zo'n experimentals een man, of dat ze er anders op rea geert". Ook dat antwoord zou mij niet tevreden stellen. Het eerste antwoord, zou deze ganse materie herleiden tot een wedstrijd zonder enige werkelijke betekenis en het tweede zou een volgende vraag opwerpen: waar- om willen de geleerden zo graag weten hoe een vrouw op ruimte vaart reageertf" Want ondanks de geweldige be langstelling van de gehele wereld, ondanks de zwaar bevochten over winningen van de mens op de on eindige ruimte, ondanks de onge looflijke kennis en kunde die dit alles hebben mogelijk gemaakt, blijven de primaire vragen: „waaróm moet het; welk nut heeft het; draagt dit alles bij tot het geluk van de mensheid?" Er zijn schuchtere en minder schuchtere vragen van deze een voudige strekking gesteld, ook door wetenschapsmensen, maar niemand heeft daar veel aandacht aan geschonken en ik geloof niet dat die primaire vragen ooit op eenvoudige, redelijke wijze beant woord zijn. In Rusland zou het onmogelijk zijn en in ieder geval instantelijk levensgevaar oproepen, maar in Amerika zijn nu toch al stemmen hoorbaar en ik heb de indruk dat hun aantal met de dag groter wordt die zeggen, dat het toch eigenlijk wel beter zou zijn wan neer men zich maar terugtrok van deze wedstrijd om het on noemelijk aantal dollars dat er aan ten koste wordt gelegd, beter te besteden. Het ligt echter voor de hand dat de nationale trots zich hiertegen verzet, en dat de sceptici wel nooit de meerderheid zullen behalen. Waarom de nationale trots zich verzet f Omdat men de wedstrijd niet wil verliezen. Waarom wil men de wedstrijd niet verliezen 1 Dat is een domme vraag. Waarom wilde Feijenóord niét van Bcnfica verliezen f Dat is een enen domme vraag. Al zal niemand ook op deze vraag bevredigend antwoord kunnen gè- Cl GA R ETTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS FROM AMERICA'S TOBACCOS Londen verbaasd over oefening Gisteren is een officieel onderzoek ast naar de omstandigheden waaronder vierenveertig Britse soldaten en wouwen per ongeluk uit Aden belandden op territoir van het aangrenzende vijandige Jemen, toen ze bezig waren aan een nachtelijke oefening zonder omschreven doelen. Vier Britten werden doodgescho ten alvorens Jemenitische stam- menieden in het gebied en bevrien de kringen ter plaatse tot een ver gelijk gekomen waren. De acht vrouwelijke leden van de Britse groep zijn intussen allen naar Aden teruggekeerd, samen met, op 18 na, alle mannen. De achttien bevinden zich nog In een interimraport, dat een commis sie van verkeersdeskundigen op ver zoek van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft uitgebracht, wordt niet klem de bouw van nieuwe wegen naar België, met handhaving en mo dernisering van bestaande verbindin gen, aanbevolen. Voorts wordt onder meer gesteld, dat de bouw van de Vol- kerakverbinding op korte termijn zal moeten worden gevolgd door de bouw van tenminste drie of vier bruggen als vaste oeververbindingen. In het rapport, dat gisteren in een spe ciale zitting van Provinciale Staten aan de orde is gesteld en dat werd toege licht door de adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst, de heer W. A. S. van Meel, valt te lezen dat het Brabantse wegennet op vele kritieke punten al zwaar overbelast is en elders tot het uiterste is belast. Uit de statistieken van het aantal verkeers ongelukken blijkt, aldus het rapport, dat in Noord-Brabant de grootste geva renzone van het land ligt. Er wordt op fewezen dat in grote trekken het Bra- antse wegennet nog op 19e eeuws ni- neau ligt, terwijl de groei van het ver keer er tot boven het nationale gemid delde is gestegen. Een oplossing is slechts te vinden, aldus staat in het in terim rapport, in een totale vernieu wing van primaire zowel als secundaire wegen, alsmede in belangrijke verbe teringen van tertiaire wegen. Amerika verwerpt Russisch voorstel kernvrije zone De Verenigde Staten hebben gisteren in een nota aan de Sowjet-Unie het Rus sische voorstel tot een kernvrije zone in de Middellandse Zee, verworpen. De nota zegt dat het Russische voor stel van 20 mei in de eerste plaats „een pi-opagandistische aanval tegen de aan wezigheid van Amerikaanse raket-on derzeeërs in de Middellandse Zee" is, dat het voorstel gedaan is om het be staande militaire evenwicht ten koste van de Verenigde Staten en hun bond genoten te verstoren en dat het een aantal „grove verdraaiingen" bevat. De Verenigde Staten hebben vier nieuwe kernonderzeeërs te water gelaten, twee te Groton (Connecticut) on twee in Virginia (Californië). Het zijn de „Tecurnseh". de Flasher", de John C. Calhoun" en de „Da niël Boone". „Gezien algemeen beleid kapitein berisping opleggen" De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft gister middag de Raad voor de Scheepvaart gevraagd de kapitein van de „Maasdam", kapitein A. H. Lagaay een berisping op te leggen. De raad behandelde gisteren onder grote belangstelling het „stoten" van het passagiersschip de „Maasdam" op een wrak in de monding van de Weser. De hoofdinspecteur verklaarde het ermee eens te zijn, dat het Seeamt in Bremen de loods schuldig heeft verklaard, maar gezien het algemene beleid van de kapitein, vond de heer Metz, dat .een .be risping moest worden opgelegd. Om half elf gisterochtend begon de voorzitter van de Raad voor de Scheep vaart, mr. G. A. Schroder, met het ver hoor van kapitein A. H. Lagaay en de tweede officier R. A. Riess in 'verband met de schuldvraag. De kapitein verklaarde dat hij steeds zelf op de brug had gestaan, ook toen de Duitse loods om 7 uur aan boord kwam. Er was toen een zicht van ongeveer 1 mijl, terwijl de „Maasdam" een snelheid van 12 mijl liep. De kapitein had wel ijs- schotsen gezien, maar over een eventu eel afdrijven van de boeien door de Ijs gang had h|j niet met de loods gespro ken. Ook de loods had niets gezegd over die mogelijkheid. Op boeien gevaren Mr. Schröder vond een snelheid van 12 m|jl bij 1 mijl zicht nogal hoog. Hij vroeg zich af of de ligging van de wrakboeien wel voortdurend is ge controleerd. De kapitein erkende dat hoofdzakelijk op deze boelen werd gevaren. De boeien moeten z|jns in ziens verkeerd hebben gelegen, waar door de „Maasdam" in gevaarlijk vaarwater terecht kwam. Dit was het kernpunt van de verklaring van de kapitein. Mr. Schroder: „Had U nu geen enkele andere peiling kunnen verrichten. U had toch een eerste, tweede, derde en vierde stuurman tot uw beschikking?". „Ik dacht, dat we de goede koers had den, dus het leek mij niet nodig", aldus de kapitein. Op de vraag of hij de twee boeien niet precies andersom had gezien, doordat er een was afgedreven, ant woordde de kapitein: „ook dat bestaat". ,.U had dus geen enkele reden om aan uw koers te twijfelen, maai- een kleine controle had U geleerd dat het verkeerd ging", merkte de voorzitter op. Uit de verklaringen van de tweede stuurman, R. A. Riess, die destijds radar en roerganger controleerde, bleek dat de vierde stuurman ophield met het nemen van dceeawaarnemin- gen toen de loods aan boord kwam, zonder dat hjj daartoe opdracht had gekregen. Ook de tweede stuurman zei niet aan de juiste ligging van de boeien te hebben getwijfeld. Juiste koers Als getuige verklaarde de eerste stuur man, de heer J. Klerk, onder meer dat ook hij in de veronderstelling leefde dat het schip de juiste koers voor lag. Ver volgens verscheen de vierde stuurman, de 21-jarige W. Bijsterveld, als getuige voor de 5 leden tellende Raad van de Scheepvaart. H|j was met de deccacon- trole op eigen initiatief gestopt, omdat de boeien toen optisch goed waar neembaar waren en omdat de loods aan boord kwam. De voorzitter noemde dat jammer, omdat de vierde stuurman en kele minuten later wellicht de verkeerde ligging van de bewuste 2 boeien had kunnen constateren. In z|jn conclusie zei hoofdinspecteur J. Metz dat men aan de ligging van de boeien had kunnen constateren, dat de zaak niet safe zat. Als men nl. de boers die men volgens de kaart moet volgen zeer nauwkeurig ha«l vergeleken met de koers, die men volgens de ligging van de boeien moest nemen had men een af wijking kunnen constateren. De heer Metz vroeg de raad de kapitein een be risping op te leggen. Omdat de tweede stuurman direct onder de bevelen van de kapitein had gestaan achtte de heer Metz hem persoonlijk niet schuldig. De raad voor de scheepvaart zal later epv£ schriftelijk uitspraak doen. steeds in handen van de stamleden, maar ze maken het goed. De omstandigheden waaronder de groep zich zo vrijelijk kon bewegen in een ge bied dat figuurlijk gesproken onder stroom staat, heeft in politieke kringen in Engeland kritiek uitgelokt. Aan de Britse opperbevelhebber In het Midden- Oosten, luchtmaarschalk sir Charles El- worthy, is opgedragen een diepgaand onderzoek in te stellen. Eeruiarring Het commando voor het Midden- Oosten in Aden heeft gezegd, dat de schietpartij tijdens welke de vier mannen de dood vonden, plaatshad nadat vriendschappelijk contact wes gelegd met de Jemenitische stam leden, volgend op de eerste botsing. Een officier en zes manschappen waren in de verwarring van de oorspronkelijke hinderlaag van de hoofdgroep geschei den. Ze trokken voorwaarts om de een heid weer te herstellen. Het vuren her begon, en twee mannen werden meteen gedood, twee kregen wonden ze later bezweken. Hierna traden stamleden naar voren dit Frans en Engels spraken, waardoor mis verstanden uit de weg geruimd konden worden en de rust werd hersteld. De Britse soldaten waren voorzien van wa ter, tenten, leeftocht en niet-alcoholhou- dende dranken. „VOLKSSTEMMING IN WEST-IRIAN VOLLEDIG VAN DE BAAN" De Indonesische minister van voorlich ting Roeslan Abdoelgani heeft gisteren na zijn terugkeer van een inspectie tocht door West-Irian, voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea gezegd, dat het vraagstuk van een in 1969 te. hou den volksstemming voor de bevolking van West-Irian volledig van de baan is. Volgens Abdoelgani was er sinds de overname van het bestuur door Indone sië veel bereikt in het recht trekken van de plaatselijke administratie, het uitbreiden van de medische hulp aan moeilijk bereikbare streken en het ont wikkelen van verbindingen via radio en drukwerken. Maandagochtend heeft de raad voor de scheepvaart in Amster dam de zaak behandeld van het passagiersschip „Maasdam", dat op 27 februari van dit jaar bij Bremerhaven op wrakken uit de oorlog stootte. Een beeld van deze zitting. V.l.n.r. achter de tafel de heren: J. Metz, hoofdinspecteur voor de scheepvaart, A. C. Rab, W. F. van Vreeswijk, de voorzitter mr. G. A. Schreuder, W. Ensing, F. Eden en mr. L. M. Schoorel, se cretaris. Foto: kapitein A. H. Lagaay van de „Maasdam", komt aan in het gebouw van de raad (links). Het Wereldgebeuren Kroonprins? De korte mededeling eind vorige week, dat de president van de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnef, is be noemd tot secretaris van het Centrale Comité van de Communistische PartJt] heeft in het westen waarschijnlijk wei nig de aandacht getrokken. We zijn van het Kremlin gewend dat er vlot wordt geschoven met politieke pionnen en we hebben in Brezjnef eigenlijk nooit veel meer dan zo'n pion gezien. De laatste tijd is echter herhaalde ma len melding gemaakt van op handen zijnde wijzigingen in de Kremlin-hiërar- chie en al is het rumoer over een even tueel aftreden van Nikita Kroesjtsjew als premier en partij-secretaris al weer grotendeels verstomd, toch wordt nog steeds rekening gehouden met een ver schuiving al dan niet op korte termijn. Het noemen van de naam Brezjnef heeft de geruchten zelfs weer een beet je doen oplaaien en enkele politieke waarnemers hebben zich reeds aan nieuwe speculaties gewaagd. Meer dan speculaties kunnen het niet zijn, want de Russische regering houdt zich angstvallig van de domme en ook datgene, wat men van Brezjnef weet geeft geen opheldering. Brezjnef is een van de grote onbeken den van het Kremlin. Zelfs de enkele zeer goed-ingelichte Ruslandkenners in het westen weten weinig van hem. Over zijn huiselijke omstandigheden is hele maal niets bekend en over zijn politie ke carrière maar een heel klein beetje. Hij is een man, die zich doorlopend voorzichtig öp de achtergrond heeft ge houden. Hoe onbekend hij was bl|jkt uit het volgend feit. Toen in februari 1961 een Russisch vliegtuig in de buurt van Algerije door Franse jagers werd be schoten, maakte de mededeling dat een van de passagiers zekere heer Brezjnef was geen enkele indruk op de verant woordelijke luchtmacht-officieren. Zij moesten in Parijs informeren of deze heer Brezjnef wellicht ook een belang rijke figuur was. De ambtenaren in de Franse hoofdstad wisten natuurlijk wél wie zo op het nippertje aan de Franse kogels was ontkomen en zij waren niet gelukkig met het incident. Brezjnef was door die schietpartij in de lucht plotseling in het nieuws gekomen. Men besefte toen eigenlijk pas goed in het westen dat Rusland be halve een premier ook nog een presi dent had. Uit de schaarse inlichtingen over zijn persoon leerde men in de eer ste plaats, dat deze president een trou- de aanhanger moest zijn van premier Kroesjtsjew, die hij met name na de dood van Stalin krachtig had gesteund. Kroesjtsjew benoemde hem daarom la ter uit dankbaarheid tot kandidaat-lid van het partijpresidium. De politieke carrière van Brezjnef be gon toen hij op 17-jarige leeftijd lid werd van de communistische partij. Hij was in de Oekraine geboren, in het dorpje Kameskoje, dat inmiddels is uit gegroeid tot een grote stad en dat thans de onuitsprekelijke naam Dnje- prodsershinsk draagt. Brezjnef's vader W33 een metaalarbeider, die zijn zoon een opleiding voor bodemkundige liet volgen. Na deze scholing was Brezjnef enige tijd als bodemkundige werkzaam, waarna hij opnieuw ging studeren, dit maal aan een instituut voor metallur gie. Zijn volgende functie was die van ingenieur bij een staalfabriek. Intussen had hij het in de plaatselijke politiek ver geschopt- Hij was een trouw navolger van de partijlijn en pre cies de man die men nodig had in het leger, dat in Rusland zeer nauwgezet op de vingers pleegt te worden gezien door een kleine armee van politieke commissarissen. Toen de tweede we reldoorlog uitbrak en Rusland bij de strijd werd betrokken, vond men Brezj nef terug aan het hoofd van een troe penafdeling. maar al spoedig had men hem om z|jn politieke talenten op een andere plaats nodig. Als luitenant-kolo nel werd h|j benoemd tot politiek „toe zichthouder" over de legers aan het zuidelijke front. In die moeilijke functie klom hij steeds hoger in rang, om in 1943 te worden bevorderd tot generaal- majoor. Beladen met onderscheidingen en geroemd om zijn persoonlijke moed verliet hij enkele jaren later de land macht en stapte hij over naar de mari ne, die hij daarna enkele jaren lang po litiek de juiste richting aangaf. Brezjnef's toekomst leek éven onze ker toen Stalin stierf en er in de communistische partij een crisis los brak, die pas in de destalinisatie een einde vond. Blijkbaar had Brezjnef zich indertijd niet al te nauw bij Stalin aan gesloten; in ieder geval ging de poli tieke inquisitie aan hem voorbij en in 1956 brak de grote dag in zijn leven aan: hij werd lid van het partij-presi dium. Nog steeds werkte Brezjnef in stilte. Het was dan ook een grote verrassing toen hij in 1960 bij een van de regelma tige grote schoonmaken, de bejaarde Worosjilow opvolgde als president. Men zag zijn benoeming eerder als een han dige manoeuvre van Kroesjtsjew dan als een beloning van Brezjnef's capaci teiten en deze visie werd in de daarop volgende jaren bevestigd toen men ver der vrijwel niets meer van de nieuwe president hoorde. Zijn enige taak leek te zijn om als vertegenwoordiger van het Russische communisme zakenreis jes naar het buitenland te maken, zo als in 1961 toen z|jn vliegtuig op weg naar enkele nieuwe Afrikaanse statenbij Algerije werd onderschept. Al met al is er dus weinig, dat hem tot de kroonprins van de Sowjet-Unie stempelt. Slechts door een methode van elimineren kan men tot de conslusie komen, dat hij een serieuze kandidaat is voor de post van premier. Wanneer men alle in aanmerking komende figu ren belangrijkste voorwaarde voor de opvolging is het gecombineerde lid maatschap van partij-presidium én par tij-secretariaat aan een beschouwing onderwerpt, dan blijft alleen Brezjnef namelijk over. Frol Kozlow is door zijn ziekte uitgeschakeld. Kossygin is te veel de economische expert ën te weinig politicus. Mikojan heeft geen kans. om dat hij een Armeniër is. Soeslow is als ideoloog reeds voorbijgestreefd door üjitsjew en Kuusinen is met zijn 82 ja ren te oud. Blijft dus alleen Brezjnef over. Een concrete aanwijzing is ten slotte, dat Kroesjtsjew indertijd heeft gezegd niet de fout van Stalin te zullen maken, door geen opvolger in te werken. De benoeming van Brezjnef naast Kroesj tsjew als partijsecretaris kan in dat licht gezien een belangrijke aanduiding zijn. PRESIDENT BREZJNEF ....enige die overblijft...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5