Zuidsloecombinatie zou te hoge lonen betalen Oud-burgemeesters bezochten de expositie Middelburg '63 AGENDA WALCHEREN Kinder- kleurwedstrijd ZUID-BEVELAND Huur woningen te Yerseke in raad STICHTING DIACONESSENARBEID VLISSINGEN HAD RUSTIG JAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NOORD-ZEELAND DIAKENEN GEREFORMEERDE KERK BEZONNEN ZICH OP HUN TAAK TERREINKNECHT MAANDAG 24 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT e Zaterdagmiddag hebben de oud-burgemeesters van Middelburg mr. dr. N. Bolkestein en mr. Joh. de Widt, thans burgemeesters van res pectievelijk Deventer en Amersfoort, op uitnodiging van het Middel burgse gemeentebestuur een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Middelburg '63. Burgemeester mr. J. Drijber en de wethouders drs. Th. Westerhout en A. J. Berenpas leidden de bezoekers langs de drie maquettes van de sanering in de binnenstad, het plan-Zuid en het plan-Griffioen. MR. DRIJBER LEIDDE COLLEGA'S BOLKESTEIN EN DE WIDT ROND De oud-burgemeesters toonden veel be langstelling voor de sanering en uit breiding van Middelburg, die onder bur gemeester De Wldt ai ter sprake kwa men. In de tijd dat de heer Bolkestein burgemeester van Middelburg was, werd vooral grote aandacht besteed aan de restauratie van grote monumenten, aan de restauratie van woonhuizen was men toen nog niet toe. Ook begon men toen aan de wederopbouw, onder meer in de Segeerstraat en met de uitbreiding van Middelburg door de Stromenwijk. „Aan een plan-Zuid dachten we toen nog niet", aldus burgemeester Bolkestein „we meenden aan de Stromenwijk voorlopig voldoende te hebben". BINNENSTAD Burgemeester De Widt toonde zich zeer ingenomen met de ontwerpen, vooral wat betreft de „verruiming" van de Dam, die op deze manier, ajaus de heer De Widt meer tot leven wordt gebracht en meer tot de binnenstad gaat behoren. In tegenstelling tot zijn collega, vond burgemeester Bolkestein de afbraak van de Giststraat voor verruiming van de Dam, jammer. „Ik vind het altijd ang stig om in een oude stad te gaan bre ken" was een van zijn argumenten. Üver het feit, dat met de afbraak van de Lange Geere, niets verloren integendeel gewonnen wordt, waren de twee burge meesters het eens. DUBBELSTAD „Jammer dat er nog geen oplossing ls voor het dubbelstad-vraagstuk", vond de heer De Widt, die wees op het belang van de samenwerking tussen de sleden Vlissingen en Middelburg in verband met de groeiende industrialisatie „Zee land ontbeert grote steden en de in dustrie vraagt juist om grote steden met veel huizen en arbeiders", volgens de heer De Widt. Vonnissen in zaak scheenswerven van Vlaanderen (Van onze correspondent). De correctionele rechtbank van Brugge, voorgezeten door rechter Soenen velde zaterdag hel vonnis in de zaak van de Scheepswerven van Brugge. De oprich ters van deze personenvennootschap met beperkte aansprakelijkheid. Leo Bayens en Maurice Vermeulen, die het klaar speelden om met een bedrijfskapitaal van slecht» 50.0(1(1 franken in vier jaar tjjds voor 64 miljoen frunken schulden te maken, verschenen niet ter zitting; zij zijn voortvluchtig. Bayens, de voornaamste schuldige, werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Tevens werd zijn onmiddellijke aanhou ding gevraagd. Vermeulen werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, zijn onmiddellijke aanhouding werd echter niet bevolen. Waarschijnlijk zal zjjn uit levering worden gevraagd. Bovendien moeten beiden aan «le curatoren van de Scheepswerven van Brugge, die een ci viele vordering hadden ingesteld, een be drag van 1.250.000 franken betalen. I)it bedrag kan later steeds worden ver hoogd, wat echter beslist moet worden door de burgerlijke rechtbank. Middelburg - City; Mariandl. 20 uur. alle leeftijden; Molenwater: Miniatuur Walche ren 0—18 uur Stadhuis (hal en burger zaal): exposities Middelburg '63. 1 miljoen woningen en B.N.A.-prijsvraag, 13.30—17 en van 10—21 uur; Van Ben them en Jutting: expositie over Zeeland en Vlaanderen, 9— 18 uurZeeuws Museumexpositie verza meling-Bal en J. H. Koekkoek. U—17 uur. Vllsingen - Alhambra: Terug' uit de hel 20 uur, 14 Jaar. Veore - Oe Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelder. 10-12 en 14-17 uur. Goes - Grand: Zorro, de gemaskerde wreker. 20 uur, 14 Jaar. Bergen op Zoom Roxy: invasie op Guam. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Hot gezicht van de oorlog. 20 uur. Hulst - Bioscoopgebouw: Echtscheiding op z'n Italiaans. 20 uur, 18 Jaar. Axel Het Centrum: In de greep van dr. Ma- buse, 20 uur, 18 Jaar. NIEUWE STAD Burgemeester Bolkestein wees er nog op, dat al in 1950 werd geconstateerd dat de Stationsbrug te smal was. Hij toonde veel belangstelling voor de ver keersverbinding over het kanaal met de toekomstige wljk-zuid. Bij de maquette voor deze nieuwe wijk werd vooral gepraat over de woningwet woningen van arie verdiepingen, die vol gens mr. Bolkestein „vlees noch vis" zijn. „Dit zal ook nog wel eens op de helling komen", meende burgemeester Drijber. Beide oud-burgemeesters waren stellig van plan zich op de hoogte te houden van de ontwikkeling in Middel burg en om bij de verwezenlijking van de plannen hun oude, vernieuwde gemeente nog eens te bezoeken. De grote belangstelling die voor deze tentoonstelling bestaat zaterdag wa ren cr, buiten scholen en groepen om, al meer dan 1500 bezoekers geweest heeft het gemeentebestuur doen beslui ten de tentoonstelling een week te ver lengen. De expositie naar aanleiding van het gereedkomen van de 1 miljoenste woning, die in de burgerzaal te zien is, zal op de vastgestelde datum 27 juli, verdwijnen. Op uitnodiging van het gemeente bestuur Middelburg, zijn zaterdag twee oud-burgemeesters van de Zeeuwse hoofdstad naar het stad huis gekomen, om er kennis te nemen van de grote Middelburgse uitbreidings- en saneringsplannen. Op de foto ziet men burgemees ter mr. J. Drijber tekst en uitleg geven aan mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Deventer (rechts) en mr. Joh. de Widt, bur gemeester van Amersfoort (links) (Foto P.Z.C.) Oud-leerlingen R.L.M.S. in Goes vierden 60-jarig bestaan Zaterdag vierde de vereniging van oud leerlingen van de Rrjks Middelbare Land bouwschool te Goes zijn 60-jarig bestaan. De viering begon met een reünie in het landbouwcentrum voor Zeeland. In Bie- zelinge werd in restaurant „De Caisson" het feest voortgezet. In de toespraken werden vooral veel waarderende woor den gericht aan het adres van de heer C. O. J. Hendrikse te Zierikzee, die al •13 jaar secretaris van de vereniging is. Voorzitter N. Filius uit Kortgene gaf een kort overzicht van de zestig jaren. De jubileumviering werd besloten met dansen, waarbij twee orkestjes van de P.J.G. voor muziek zorgden. Op deze viering komen we nog uitvoerig terug. 1IDDELBIJRG WESTKAPELLE Raad vergadert De klounvedstrijd voor schoolkinderen die de waterlcidingbedrjjven in Neder land hebben uitgeschreven, is ook ge houden in de gemeente Middelburg. Kinderen uit de eerste klas van de la gere scholen mochten een kleurplaat versieren, een voorstelling die aan sloot op een verhaal van de bekende Paulus de Boskabouter. Gemeentebedrijven van Middelburg hadden diverse leuke prijzen voor de deelnemende klassen in het voor uitzicht gesteld. Het aangeboden schoolreisje naar het waterwinge bied te Vrouwenpolder is gewon nen door kinderen van de rijksleer- school. Elk kind uit deze klas krijgt bovendien nog een extra verrassing. De tweede en derde prijs werden gewonnen door de klas van de Geref. lagere school aan de Herengracht en de openbare lagere school 't Zand. De mooiste tekeningen waren van Franscisca Verdonk. rjjksleerschool, Dorien de Jonge, geref. lagere school, Herengracht, Jan van Ginkel, openba re lagere school 't Zand, Elle Joosse en Nannie van Tiggelen, herv. lagere school, 't Zand, Marian Goverse, Stro- menwjjkschool, Grietje Visser, elft-, bur gerschool, Olmenlaan, Fietje Dorsman en James Malawauw, herv. sch, Zuid singel, Ria Castenmiller, r.-k.-lagere school, Bachtesteene, E. Koole, geref. school, Gravenstraat, Nettie Slabbe- koorn, openbare lagere school, C- Cel- lebroershof, en Mia van Oorschot, open bare lagere school, J., Nederstraat. Voor de met name genoemde kinderen was een extra prijs beschikbaar. VEERE Nieuwe melodieën op stadhuistoren Traditiegetrouw zullen vanaf de ver jaar dag van prins Bemhard 29 juni op de hele en halve uren nieuwe me lodieën van de stadhuistoren van Veere klinken. Burgemeester I. F. don Beer Poortugael heeft voor de hele uren „Wat de toekomst brengen moge" ge kozen en voor de halve uren „Het wa ter leeft". De oude Nederlandse titel luidt „Wist gjj, dat er sprookjes zijn, die nooit zijn opgeschreven". Dit laatste heeft de burgemeester gekozen op ver zoek van de Veerse kunstschilder Wim Vaarzon Morel. 1- EN W.-SOUBURG Benoeming commissie ad hoe voor bejaardentehuis De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg zal in de donderdagmiddag te houden vergadering een commissie ad hoe benoemen, die het vraagstuk inzake de bouw van een bejaardentehuis en/of bejaardenwoningen zal moeten bestude ren. Voorts staat er onder meer op de agenda de benoeming van een plantsoen arbeider. De vergadering begint om twee uur. De gemeenteraad van Westkapelle zal vrijdag 28 juni in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat onder meer een voorstel om de beloningen voor de vrijwillige brandweer te vei gen. B. en w. stellen voor de beloning per uur bij het blussen van een brand, gedurende het tijdvak van 6 tot 22 uur, te brengen van 2,op 3, Voorts staan er vier verzoeken om fi nanciële bijstand van de Vereniging tot stichting en instandhouding ener chris telijke school in Westkapelle op de agen da. De plaatselijk caféhouders vragen de gemeenteraad een wijziging van de al gemene politieverordening goed te keu ren. De caféhouders verzoeken de slui tingstijden in het tijdvak van 1 juni tot 15 september op zaterdag en zondag te brengen op 01.00 uur en gedurende de andere dagen op 24.00 uur. Gedurende de andere tijd van het jaar stellen zij voor van maandag tot en met vrijdag om tien uur te sluiten, 's zaterdags om 12 uur en 's zondags om elf uur. De ver gadering begint om acht uur. A RNEMUtDEN Raad vergadert De gemeenteraad van Amemuiden zal woensdag in openbare vergadering bij eenkomen. Deze vergadering begint om half acht 's avonds. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 20-6: Cntharlna W Rotterdam: Sirius van Sheerness: Esdorp van Gent: Viva van Antwerpen: 21-6: Brems van Gent Vlissingen vertrokken: 20-6: Bro naar Im- mingham: Cyprian Coast naar Hull; Arran Firth naar Dunstan: Patricia naar Koding: Kenrix naar Hartlepool. Gepasseerd naar Antwerpen: 20-6: Victory van Ipswich naar Gent; Labotns van Klaipe- Idanel van zee; Sont van Londen: Mells- lcerk van Rotterdam; Tyclia van Londen naar Gent: 21-6: Beta van Londen naar Terneu- Avenlr van Colchester; Frans van Seu- meren van Hamburg naar Gent: Isola van Rotterdam: Jell van Londen naar Gent: Al- knid van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 20-6: Canada Gloucester: Wltmarsum naar Houston; Adrlana naar zee: Nieuwe Waterweg naar Belfast; Markab naar Ekenas van Terneuzen: Almdijk naar Rotterdam: Patri8 naar Ham burg; Oranjezorg naar Detfzijl; Volharding naar Rotterdam: Rozenburgh naar Rotter dam: 21-6: Tjerk Hiddes naar Liverpool: Ma- rlscal Lopez naar Rotterdam; Palamedes naar Amsterdam: Deborah naar Ipswich: Klooster- dyk naar Rotterdam; Kastanjesinge) naar Grotcdljk naar Rotterdam. Examen Aan de technische hogeschool te Delft is voor het examen propedeutisch geo detisch ingenieur de heer P. Adriaanse uit Middelburg geslaagd. Aan de Rijks universiteit te Utrecht zijn de heren W. F. Stieltjes uit Vlissingen en H. J. Gel dof uit Oost- en West-Souburg geslaagd voor het kandidaatsexamen fysische geografie. Dezer dagen slaagde de heer Rein Die- leman te Axel in Den Haag voor het di ploma jeugdleider van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Dit diploma omvat één deel, van de Ned. Sportfede ratie, dat recht geeft tot opvoeding voor jeugdsport en E.H.B.O. Het tweede deel komt van de biljartbond voor biljart techniek en instructieleer. De heer Die- leman is de enige, die in Zeeuwsch- Vlaanderen dit diploma bezit. Voor het examen costumière, coupeuse en lerarescoupeuse slaagde te Eindho ven mej. E. G. de Broek uit Sluis. Voor costumière en coupeuse slaagde mej. L. van Tatenhove, eveneens te Sluis. Beide dames waren leerlingen van mevrouw Zonnevijlle-v. d. Ameele te Oostburg. Bevordering De heer J. Paardekooper, hulpbesteller der P.T.T. te Oostkapelle is met ingang van 1 juni 1963 benoemd tot besteller in vaste dienst. Benoeming Bij beslissing van de staatssecretaris van financiën is de heer G. van der Horst te St.-Laurens. adjunct-commies ter kantore van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen te Middel burg met ingang van 1 februari 1963 benoemd tot adjunct-commies A- Economische politierechter ZAAK VOOR ONDERZOEK AANGEHOUDEN Voor de economische politierechter t Middelburg, mr. P. van Empel, stond vrijdag terecht de bedrijfsleider A. T. uit Zeist. In augustus van het vorige jaar was proces-verbaal opgemaakt tegen T., omdat hij aan arbeiders van het bouwbe drijf, die werkzaam waren aan de dok ken in het Zuidsloe, te hoge Ionen uitbe taald zou hebben. Uiteindelijk werd deze zaak aangehouden teneinde een nader onderzoek naar de loonadministratie in te stellen. De controleur M. van Gorp uit Goes had een controle ingesteld naar aanleiding van veel klachten op Walcheren, dat de bouwcombinatie, die de werken in het Zuidsloe uitvoerde, dermate hoge lonen betaalde, dat de mensen van de Wal- cherse aannemers wegliepen. Van de zij de van het bouwbedrijf werd toen opge merkt, dat voor het werk, dat pas in april begonnen was weinig arbeiders aan YERSEKE Gynmastiekdemonstraties Tijdens de rondvraag in de vrijdag avond gehouden raadsvergadering t« Yerseke wees de heer A. Korstanje (p.v.d.a.) op de hoge huren, die de be woners van de bejaardenwoningen aan de Schippersstraat moeten betalen: 11 per week. „Kan de gemeente daar iets doen?" zo wilde hij weten. Burge meester A. C. Wiilemsen verklaarde, dat de huren van hogerhand worden vast gesteld, maar dat het gemeentebestuur in enkele gevallen reeds is bijgesprongen en dit als het nodig is ook in de toekomst wil doen. Vele agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Zo kocht de raad de woning Vijverstraat 12 van de heer W. Duinker- ke aan voor 4550,om de haakse bocht Margrietstraat-Vijverstraat te kunnen verbeteren, ging akkoord met de aankoop van 4880 m2 grond in de Ma- rijkelaan voor 2 per m2 van de heer W. de Jonge en de verkoop van 54 m2 a 7,50 per m2 in het saneringsplan „Polen" aan de heer J. v. d. Plasse en be sloot om voor de uitvoering van de rio leringswerken in het dorp een lening van 300.000 te sluiten. De bouw van een woning voor de graf delver besloot de raad te combineren met de bouw van acht woningwetwo ningen en onderhands aan te besteden aan de fa. Marteijn voor 17.500. De heer Korstanje stemde bij dit voorstel tegen de post van 700 voor architects- kosten. Het bedrag, dat op de begroting 1963 was 'geraamd voor de herbouw van de toren werd afgevoerd, omdat de rijksgoedkeuring voor dit werk dit jaar niet "meer te verkrijgen is. In verband met het failliet gaan van de fa. J. Zuur bier te Zeist ging de raad akkoord met het voorstel een nog te innen post van deze firma van 500,oninbaar te ver klaren. De gemeenterekening over 1961 werd voorlopig vastgesteld. Op de wone dienst is er een batig slot van 46.586,66, de kapitaaldienst toont nadelig slot van 298.689,37. Bij de rondvraag informeerde de heer D. Boone (vrije ljjst) nog naar de mogelijk heid om van gemeentewege de weg van de Molenpolderweg naar het bedrijf van de fa. Van der Ende te verbeteren. Bur gemeester Wiilemsen wees erop, dat dit een afstand van 400 meter betreft, zodat er zeer grote financiële consequenties aan verbonden zijn. In b. en w. zal punt echter bestudeerd worden. van V.Z.O.S. De gymnastiekvereniging V.Z.O.S. uil Yerseke zal zaterdag 29 juni gymna- stiekdemonstraties geven op het ge meentelijk sportterrein aan de Marijke- laan te Yerseke. Het programma be gint om zes uur 's avonds met een kor te mars door het dorp naar het sport veld. KAPELLE Wedvlucht „O.W.T.B." De postduivenhoudersvereniging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Orleans, af stand 424 km. De uitslagen zjjn: 1 en 6 A. A. v. Driel-Heijstek, 2 en 3 P. I. But ler, 4 J. H. C. Poley, 5 Jac. Schrier, 7 B. Ridderhof, 8, 9 en 10 J. C. Nijsse. getrokken konden worden, die zodoende overuren moesten maken. Een uitleg, die voor de controleur in eerste instantie ac ceptabel was. Toen de klachten van de Walcherse aannemers evenwel bleven aanhouden en de controleur bij een twee de bezoek tot de conclusie kwam, dat er van overuren weinig sprake kon zijn, maakte de heer Van Gorp proces-ver baal op en bracht de werktijden van de arbeiders terug tot 45 uur per week. Tariefwerk De raadsman van de bedrijfsleider, mr. L. J. H. de Vink, riep vervolgens de hulp in van de Souburgse weg- en waterbouwkundige J. in 't V., die deel uitmaakte van de bedrijfsleiding. De ze getuige van de verdediging ver klaarde, dat de administratie bezig was een regeling op te stellen voor tariefwerk. Toen was daarvoor nog geen dispensatie verkregen, thans zy'n de tariefnormen reeds doorge voerd in de orde van grootte, waarop de controle aanmerkingen maakte. Over het algemeen konden verdachte en getuige wel akkoord gaan met de aan merkingen van de controledienst. De ge tuige merkte echter op, dat geen reke ning was gehouden met reisuren van ar beiders, die uit Zuid-Beveland afkomstig waren en die door de Quarlespolder naar hun werk moesten komen toen de Sloe- dijk er nog niet was. Ook stonden er ver schillende arbeiders op de lijst van de controledienst, die niet op de administra tie van het bedrijf voorkwamen, merkte getuige In 't V. voorts op. Ten aanzien van de reisuren merkte de heer Van Gorp op, dat volgens de C.A.0.15 km voor eigen rekening ge reden moet worden, op de bromfiets zelfs 25 km. De heer Van Gorp meen de echter, dat de arbeiders al over de dijk kwamen, toen die juist boven het water uitstak. De controleur maakte de rechtbank dui delijk, dat van deze zaken niets is ge zegd bjj het bezoek, dat hjj in augustus bracht. „Alleen is toen beweerd, dat het een conjunctuurtoeslag was voor de ar beiders", verklaarde de heer Van Gorp. Waarop mr. Van Empel besloot de zaak aan te houden, teneinde de controledienst gelegenheid te geven na te gaan wat wel en wat niet voor overuren in aan merking zou komen. BLIJKENS VERSLAG OVER 1962 ZUSTERS HADDEN EEN OMVANGRIJKE TAAK „Wat betreft de organisatie, uitbouw van het werk, ledentalstijging en bij zondere gebeurtenissen, is 1962 een rustig jaar geweest". Dit wordt opge merkt in het jaarverslag van de stich ting Diaconessenarbeid Vlissingen, dat vrijdag in 't Anker te Vlissingen tij dens een algemene jaarvergadering van de afdeling van het Oranje Groene Kruis onder de aandacht van de leden werd gebracht. Dit geldt niet voor de arbeid van de wijkzusters. In het afgelopen jaar ij het aantal taken van de kruisvereni ging weer met één vermeerderd. Ook in Vlissingen is er thans een ontcom- missie gevormd, bestaande uit verte- OOSTBURG SLUIS HOEDEKENSKERKE Bejaardenreis Dezer dagen maakten de bejaarden van Hoedekenskerke hun jaarlijks reisje. Deze keer ging de reis naar Brielle, waar de oud-secretaris van de gemeente Hoedekenskerke, de heer P. Harthoorn hen verwelkomde. De stad werd bezich tigd o.a. het oude stadhuis, waar koffie werd gepresenteerd. Na een rondrit over Voorne, arriveerde men in Hoogvliet, waar de dames konden winkelen. Hier na vertrok men huiswaarts. Gewoonte getrouw stond de muziekvereniging „Con Amore" hen weer op te wachten. Burgemeester mr. M. Somers sprak na mens de bejaarden en het comité woor den van dank tot allen die hadden mee gewerkt tot het welslagen van de prach tige reis. Officiële publikatie VLISSINGEN Wegenverkeersreglement Burgemeester en wethouders van Vlissingen, gelet op artikel 5, 6e lid sub c, van het we gen-verkeersreglement. brengen ter openbare kennis, dat zij in het belang van de vrijheid het verkeer en de veiligheid op de weg op grond van het bepaalde in artikel 4. eer ste lid sub h, van genoemd reglement hebben besloten een wachtverbod In te stellen voor de zuidelijke rijbaan van de Paul Kruger- straat tussen de perceelgrens van de panden 182 en 186 en de kruising met de Van Dis- 'hoeckstraat: dat dit besluit voor een leder ter Inzage ligt ter gemeentesecretarie, 2e afdeling, kamer 1: dat ingevolge het bepaalde ln artikel 5, ze vende lid van het wegenverkeersreglement, bovengenoemd besluit in afschrift is toege zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, aan Gedepu teerde Staten van Zeeland, aan de A.N.W.B.. aan de K.N.A.C. en aan de IC.N.M.V. Vlissingen, 21 Juni 1963. SCHERPEN1SSE Verkeersexamens De leerlingen van de beide lagere scho len te Scherpenisse hebben vorige week verkeersoxamen gedaan. Van de open bare lagere school slaagden 17 leerlin gen, waarvan een met lof. Elf leerlin gen van de christelijke school behaal den het verkeersdiploma, waarvan een met lof. HAAMSTEDE Bodemonderzoek voor nieuwe gemeentehuis In Haamstede is men met de eerste werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis begonnen, vrachtauto met hulpmotor is bezig op de plaats waar het gemeentehuis komt de ondergrond te Raad komt bijeen e gemeenteraad van Oostburg z woensdag een openbare vergadering houden. Op de agenda staat onder meer het voorstel tot afkoop van het aandeel van de gemeente in de kosten van be heer en onderhoud van de weg Oost burg, Waterlandkerkje, IJzendjjke door de provincie Zeeland. B. en w. stellen dit voor om renteverlies te voorkomen. De raadsvergadering begint om half acht. ZAAMSLAG Verkeersdag in Zaamslag Donderdag 27 juni zal de gemeente Zaamslag geheel in het teken van Vei lig Verkeer staan. In het kader van de propagandatoer- nee van het Verbond voor Veilig Ver keer komt een geluidswagen, die een rondgang door de gemeente zal maken met afwisselend muziek en verkeers- wenken. 's Middags worden in het verenigings gebouw Zaagstraat filmvoorstellingen voor de schooljeugd gegeven. 's Avonds om zeven uur rijdt de propa- gandawagen nogmaals door de meente, aansluitend daarop volgt een propaganda-filmavond in het Geref. Jeugdgebouw „De Poort" (verkeers- voorlichting en culturele films). Bovendien zal die dag voor het ge meentehuis het mobiel teststation zijn opgesteld- In deze speciaal ingerichte testwagen is een apparaat voor oogon derzoek en reactievermogen van weg gebruikers meegevoerd. Het onderzoek is voor iedereen kosteloos. Die dag zullen 's ochtends ook de di ploma's, de prijsjes en de beker van het schoolverkeersexamen 1963 in het gemeentehuis worden uitgereikt. BRESKENS Raad vanavond bijeen De gemeenteraad van Breskens, die vanavond maandag om half acht bijeenkomt in „De Uitkomst" zal het ontwerpbesluit van G.S. voor herziening de wethouderssalarissen behandc- De salarissen voor de Breskense wethouders worden door dit ontwerp ge bracht op 2040 per jaar. Twee vis sers hebben een garantielening van de gemeente gevraagd voor de bouw van twee nieuwe stalen kotters, waarmee b. en vv. voorstellen akkoord te gaan. De raadsagenda vermeldt voorts de be noeming van de leidster in vaste dienst aan de openbare kleuterschool, waar voor op de voordracht staan: 1. mej. M. Heijboer te 's-Hertogenbosch en 2. mevrouw P Spierenburg-La Gasse te Cadzand; de verlening van 664 voor een compleet instrumentarium voor de natuurkundelessen van de r.-k. lagere school en een nieuwe belonïngsschaal voor de vrijwillige brandweer. In de raad komen verder enige inge diende bezwaren tegen de herziening van het uitbreidingsplan, recreatiege deelte. B. en w. stellen de raad voor de beslissing over deze bezwaarschriften drie maanden op te schorten gezien de aandacht, die men hieraan moet beste den. Voorts behandelt de raad een sala riswijziging voor de twee hoogste ran gen van het secretariepersoneel. N.C.A.B.-leden gingen naar zomerbondsdag Dezer dagen brachten de leden van de afdeling Zaamslag van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond (N.C.A.B.) met hun echtgenoten een bezoek aan de bondszomerdag in de „Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Na een korte rondrit door West-Bra bant ging men terug naar Zaamslag. Schoolreisje openbare lagere school De leerlingen van de openbare school te Zaamslag maakten dezer dagen hun jaarlijkse schoolreis. Via Antwerpen ging het gezelschap in oostelijke richting door de Kempen. Bij het Zilvermeer bij Mol, werd enige tijd gepauzeerd, waarna de terugreis werd aanvaard over Antwerpen, waar men een bezoek bracht aan de dieren tuin. Toeristisch bezoek De wijk Heille (gem. Sluis) krijgt de laatste weken nogal toeristisch bezoek als gevolg van de openstelling van de Westerschelderoute van de A.N.W.B., die door dit dorp voert. .Deze zeer afge legen en rustige streek krijgt daar door een grotere belangstelling en be kendheid. SAS VAN GENT De heer J. C. de Bruijn zal in de vrij dagavond te houden gemeenteraadsver gadering van Sas van Gent als raadslid beëdigd en geïnstalleerd worden. De wo ningbouwvereniging „Sas van Gent" heeft een verzoek ingediend om mede werking van de gemeente bij de bouw van 20 woningen. Deze vereniging vraagt de beschikbaarstelling van gel den voor de bouw van deze woningen. De vergadering begint om zeven uur. genwoordigers van het gemeentebe stuur, huisartsen en kruisverenigingen. Voor de vereniging betekent dit een versterking van de financiën; voor de wijkzusters echter meer arbeid, daar zij bij toerbeurt bij de inentingen aanwe zig moeten zijn. Het omvangrijke werk van de zusters, komt duidelijk tot uitdrukking in enke le cijfers. Aantal verpleegbezoeken 6859; was beurten 1021; 216 uren besteed aan ad ministratie; aantal huisbezoeken prae- netale zorg 33; voor kinderhygïëne 165; 48 zittingen voor zuigelingenzorg; voor- lichtingsbezoeken 105; 24 zittingen voor kleuterzorg; 356 bezoeken voor t.b.c.- bestrijding; 26 voor rheumabestrijding; 11 voor kankerbestrijding; 146 voor be jaardenzorg. Belangstelling Uit deze cijfers blijkt, dat de con- sultatïebureaux zich in een bijzonde re belangstelling mogen verheugen. Ten aanzien van de stijging van het ledental kan men in het jaarverslag geen opgewekt geluid laten horen. Evenals vorige jaren is het aantal nieuw ingekomenen in dalende lijn. Ver der moesten ongeveer 80 leden worden afgevoerd wegens overlijden of opna me in bejaardentehuizen en verpleeg inrichtingen, alsmede wegens vertrek naar elders- Zodoende kon ook in het afgelopen jaar het 2000ste lid nog niet worden ingeschreven en daar het leden tal op 1 januari 1963 1946 bedroeg te gen 1936 op 1 januari 1962 neemt men aan, dat ook dit jaar dit aantal niet be reikt zal worden. Tijdens de druk bezochte jaarvergade ring, die onder voorzitterschap stond van ds. J. Kwast, leverde de bestuurs verkiezing weinig moeilijkheden op. Mevrouw A. Holhthuis-Van de Broek en de heren C. Verheij en A. J. Leen- houts werden herkozen. Na de pauze hield dokter A. A. Nieuwveld, zenuw arts te Vlissingen, een causerie over „de geneeskunde voor bejaarden". In Ooster\er\ te Goes Drs. G. H. Homans over: „Leven met de welvaart" Op de nieuwe taak van de diakenen in deze tijd hebben zich omstreeks tachtig diakenen nit de Zeeuwse Gereformeerde Kerken zaterdagmiddag bezonnen tij dens de 36ste provinciale diaconale con ferentie in de Oosterkerk te Goes. Voor zitter A. de Poorte uit Middelburg wees in zijn openingswoord op de nieuwe Bij standswet. Door deze wet neemt de over heid de armenverzorging voor een be langrijk deel op zich, waardoor waar schijnlijk veel van de diaconale hulp zal vervallen. De financiën van de diaco nieën en de persoonlijke inzet van de diakenen zullen zich ten dele op ander terrein richten: op steun aan de onder ontwikkelde gebieden en in eigen omge ving op inrichtingen, gezinshulp, bjj zie- kenhuisbouw, bejaardentehuizen, e.d. Drs. G. H. Hopmans gereformeerd indus triepredikant in de Umond (Hoogovens) wees in zjjn referaat "Leven met de wel vaart" ook op de vernieuwing van de taak der diakenen, die een nieuwe instel ling vraagt. Een dergelijke toerusting geeft in Zeeland al ae Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk door middel van speciale cursuss GETUIGE De gemeente, aldus drs. Homans, moet een goede getuige zijn, een pendelaar worden tussen de Bijbelse boodschap en de eigen tijd. De kerkleden zijn mede verantwoordelijk voor de weerkaatsing van de welvaart. De kerk kan volmon dig ja zeggen tegen de bewust gerichte welvaartspolitiek van de overheid en daarbij erkennen, dat de moderne indus trie een middel is in Gods hand, maar tegelijk in de naam van Christus protes teren tegen de welvaartsideologie: men zal moeten leren de welvaart op verant woorde wijze te gebruiken bij de opbouw van een verantwoorde maatschappij. In dit verband wees drs. Homans erop, dat in de eerste wezenlijke behoeften van de mens (woningen, scholen, recreatie, enz.) nog niet voldoende is voorzien. Het diaconaat zag dr. Homans als de vooruitgeschoven post van de dienende kerk. De diakenen moeten de gemeente leden opvoeden en vormen. In deze toe rusting zjjn de ambten van predikant, ouderling en diaken alleen een onder scheiding, geen scheiding: het zjjn alle aspecten van één ambt. Het gaat slechts om een werk- en taakverdeling, tnuar voor het overige moet men de gelijk waardigheid van de ambten voorop stel len. Het gehele kerkelijke apparaat is er om gemeenteleden te doen functioneren. Drs. Homans noemde het kerkelijk maatschappelijk werk primair een be werktuiging van de gemeenten, een dienstbetoon door deskundigen. Men moet het moderne helpen zien als een ambacht, maar de kerkleden moeten dit helpen niet delegeren. VERANTWOORDELIJK Bjj de aanvang had de heer De Poorte de aanwezigen verwelkomd, de heer C. J. van der Bijl, diaken van de gerefor meerde kerk te Brouwreshaven, her dacht en erop gewezen dat de diakenen, evenals predikanten en ouderlingen ver antwoordelijk zjjn voor de voortgang van het gereformeerd kerkelijk leven. De bijeenkomst was geopend met het zingen van Psalm 146, vers 1 en 3. Voor de conferentie toonden belangstel ling ds H. M. Strating, directeur maat schappelijk werk vanwege de N. H. Kerk in Zeeland, door de heer L. A. Hart man. directeur van de gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk en door de heer W. van Essen, uit Heerlen, die nog namens het comité centrale diaconale conferentie der Gereformeer de Kerken het woord voerde. Voorts was aanwezig mevrouw J. G. van Loon- Verhoef uit Vlissingen, leidster van de stichting voor chr. gezinsverzorging. In het provinciale comité voor deze con ferentie herkoos de vergadering de heer B. Schreuder (secretaris, Goes) en ge kozen werd de heer C. J. Zoeter te Oos- terland. In de middaguren besprak men in dis cussiegroepen het referaat van drs. Ho mans. waarna een forum zijn mening gaf. Dit bestond behalve uit de inlei der, uit de heer Hartman (voorzitter), de heer Van Essen, ds. M. V. J. de Craene (Baarland) en diaken J. Looise (Middelburg). Tot slot zong men Ge zang 29. De Guggenheimprijs-1963 van de Inter nationale Academie voor Ruimtevaart is toe gekend aan professor Marcel Nicolet, direc teur van het Belgische centrum voor ruim teonderzoek. zo is op het vierde ruimte- vaartsymposiuro in Warschau bekendge maakt. Professor Nicolet heeft met name bekendheid gekregen door zijn ontdekking van helium ln de hogere luchtlagen. De Guggenheimprijs is In 1962 toegekend aan de Amerikaanse geleerde Van Allen, het Jaar daarvoor aan Sir Bernard Lovell. di recteur van het Britse laboratorium van Jodrel] Bank. N.V. houthandel v.h. den Bouwmeester Borsius v. d. Leye, BRESKENS - Telefoon 01172-786.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9